مطالب مرتبط:
سه گره بر ماسک سه لایه
زندگی با ماسک- همدان
چالش بهاره رهنما | چالش لبخند با ماسک بهاره رهنما و همسرش امیرخسرو عباسی
موافقت مشروط وزارت بهداشت با جریمه مالی افرادی که ماسک نمی زنند
با این ماسک و دستکش چه فاجعه ای ساختیم!
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 مرداد 1399 ساعت 06:502020-08-04پزشكي

سه گره بر ماسک سه لایه


ایرنا- ماسک سه لایه به عنوان یکی از اقلام پرتقاضای روزهای کرونایی، در سه بخش تولید، عرضه و نظارت بر قیمت دچار مشکلاتی است که مانند سه گره بر آن موجب نارضایتی مردم خراسان رضوی شده است.

- مشهد- ایرنا- ماسک سه لایه به عنوان یکی از اقلام پرتقاضای روزهای کرونایی، در سه بخش تولید، عرضه و نظارت بر قیمت دچار مشکلاتی است که مانند سه گره بر آن موجب نارضایتی مردم خراسان رضوی شده است.

این نوع ماسک قبل از تاخت و تاز ویروس کرونا به اندازه کافی در کشور و استان خراسان رضوی تولید می شد و نیاز کادر بهداشت و درمان در مراکز پزشکی و درمانی را تامین می کرد اما با شیوع بیماری کووید 19 و ضرورت استفاده همگان از ماسک برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تقاضا برای این نوع ماسک از کادر پزشکی و درمانی فراتر رفت.

با افزایش تقاضا برای ماسک سه لایه در بازار از یک سو و رکود حاصل از شیوع ویروس کرونا از سوی دیگر، کمبود ماسک پدید آمد و ضرورت پر کردن این خلاء باعث گرایش بسیاری از واحدهای تولیدی پوشاک به تولید و عرضه ماسک شد، در کنار آن واحدهای کارگاهی کوچک نیز ماسک های پارچه ای تولید و در بازار عرضه کردند.

جدا از اظهارنظرهای مختلف و فعالیتهای رسانه ای که پیرامون مقاوم تر بودن کدام نوع ماسک در برابر ویروس کرونا انجام می گرفت، تقاضا برای انواع ماسک در بازار نیز دستخوش این اظهارنظرها شد و این موضوع بر تولید و عرضه ماسک توسط واحدها و کارگاه‎های تولیدی اثرگذار بود.

قیمت انواع ماسک سه لایه و پارچه ای نیز بسته به قیمت تمام شده کالا و انصاف تولیدکننده یا عرضه کننده در بازار متغیر بود تا اینکه مسوولان قیمت مصوب برای ماسک سه لایه و پارچه ای تعیین کردند اما به نظر می رسد این قیمت برای بازار قابل پذیرش نیست و گران فروشی را به دنبال داشته است.

کمبود مواد اولیه در تولید ماسک سه لایه  دبیر انجمن صنایع نساجی خراسان رضوی به عنوان یکی از تولیدکنندگان ماسک در این استان به خبرنگار ایرنا گفت: بخش تولید پوشاک به شدت از ناحیه شیوع کرونا متضرر شد و با از دست دادن بازار تابستانی و گردشگری 70 درصد از ظرفیت فروش در بازار خود را از دست داد.

کاظم بیاتی افزود: قانون بازار، عرضه و تقاضا است، واحدهایی که با شیوع ویروس کرونا و از دست دادن بازار ایام پایان سال و گردشگری مشهد خسارت بسیار متحمل شدند، راه چاره را در تغییر خطوط تولید مبتنی بر تامین تقاضا در بازار یافتند که تاثیر بسزایی در تامین ماسک در موج اول شیوع این ویروس داشت اما با برخی تبلیغات و فضاسازی در فضای مجازی در حال حاضر اقبال جامعه به ماسکهای پارچه ای کمتر شده است.

وی ادامه داد: برخی واحدهای تولیدی که توانستند ماشین آلات خط تولید ماسک سه لایه را تامین کنند، از محل تولید و عرضه ماسک در بازار درآمد هم داشتند اما واحدهای کوچک نتوانستند از فرصت افزایش تقاضا برای ماسک سودی به دست آورند.

دبیر انجمن صنایع نساجی خراسان رضوی گفت: این صنعت امسال به دلیل عدم اختصاص ارز کافی به واردات مواد و لوازم اولیه با کمبود این اقلام مانند سوزن های بافت، نخ، پارچه و حتی قطعات یدکی ماشین آلات بخش تولید مواجه شد که به دلیل کمبود مواد اولیه قیمت این اقلام در بازار آزاد به شدت افزایش یافت.

وی افزود: برای جو هیجانی که در زمینه ماسک در بازار بوجود آمد، برخی سوء استفاده ها در سایه کمبودها دور از ذهن نیست، همان طور که در گذشته هر جا کمبود بوده، سوء استفاده نیز بروز یافته است.

بیاتی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به تقاضای زیاد برای مواد اولیه ماسک سه لایه و عدم امکان پاسخگویی مناسب به این تقاضا، بازار غیررسمی برای مواد اولیه ایجاد شده که در آن این مواد با قیمتهای نجومی عرضه می شود و در نهایت باعث افزایش قیمت تمام شده ماسک می گردد.

نرخ مصوب ماسک سه لایه معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: نرخ مصوب هر عدد ماسک سه لایه در محل واحد صنعتی 10 هزار و 500 ریال و برای عرضه به مصرف کننده در این استان 13 هزار ریال است.

علی غفوری مقدم افزود: این قیمت که مصوبه کمیته اقتصادی تامین، توزیع و نظارت بر توزیع کالاهای مورد نیاز ستاد استانی مقابله با کرونا می باشد، به تایید دادستانی مشهد، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، استانداری خراسان رضوی و دیگر واحدهای نظارتی هم رسیده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه وضعیت خراسان رضوی از نظر شیوع کرونا مناسب نیست و وزارت بهداشت تاکید فراوان بر استفاده از ماسک توسط عموم مردم به ویژه در اماکن عمومی و ناوگان حمل و نقل دارد، نیاز به تامین ماسک و سایر اقلام پیشگیرانه از شیوع بیماری کووید 19 مانند الکل و مواد ضدعفونی کننده بیش از گذشته وجود دارد.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: اولویت استان تامین ماسک با قیمت مناسب برای مردم است و در این زمینه واحدهای صنعتی در خراسان رضوی توانایی تولید روزانه بیش از 300 هزار ماسک سه لایه طبی را دارند.

وی یکی از مهمترین مشکلات واحدهای صنعتی تولید ماسک سه لایه در استان را کمبود مواد اولیه دانست و افزود: هر ماسک سه لایه دارای دو لایه اسپان باند و یک لایه میانی ملت بلون است که مشکلی برای تولید اسپان باند در داخل استان وجود ندارد اما لایه ملت بلون باید از استانهای دیگر تامین شود.

غفوری مقدم ادامه داد: با توجه به اینکه فقط دو واحد صنعتی عمده بزرگ تولید ملت بلون در کشور وجود دارند لذا واحدهای صنعتی استان در تامین این قلم کالایی دچار مشکل شده اند.

وی گفت: دستگاه قضایی به موضوع تامین این ماده اولیه ورود کرده و به صورت موردی چند محموله از ملت بلون برای واحدهای صنعتی استان تامین شد اما تامین این ماده اولیه باید به صورت مستمر باشد و به اندازه کافی به دست واحدهای صنعتی برسد تا این واحدها در سقف ظرفیت خود ماسک تولید کنند.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: هم اکنون واحدهای صنعتی که ظرفیت روزانه آنها تولید بیش از 300 هزار ماسک در روز است به دلیل عدم تامین به موقع مواد اولیه، تولیدشان به طور میانگین به 80 تا 100 هزار ماسک سه لایه در روز رسیده است.

وی ادامه داد: در نشست اخیر کمیته اقتصادی ستاد استانی مقابله با کرونا، درباره نظارت بر تولید و توزیع اقلام پیشگیرانه از بیماری کووید 19 تصمیم گرفته شد که آنچه تولید می کنند با محوریت دانشگاه علوم پزشکی و با اولویت کادر درمانی و بیمارستانها توزیع شود و بعد سایر نیازها به این اقلام از ناحیه دانشگاه علوم پزشکی تامین شود.

غفوری مقدم گفت: قرار شد تا زمانی که تامین مواد اولیه واحدهای صنعتی تولید کننده ماسک در استان پیگیری می شود، از تهران درخواست دو میلیون ماسک سه لایه برای استان انجام گیرد تا نیاز کنونی خراسان رضوی به این کالا تامین شود.

وی افزود: واحدهای صنعتی تولید کننده ماسک سه لایه طبی در خراسان رضوی قادر به تامین بیش از نیاز استان در این بخش هستند مشروط بر اینکه مواد اولیه مورد نیاز تولید این کالا تامین شود.

وی ادامه داد: ضرورت تامین ماسک برای پیشگیری از کرونا باعث شد کارگاه های تولیدی بسیار در مشهد و سایر نقاط استان اقدام به تولید ماسک پارچه ای نمایند که قیمت مصوب ستاد استانی مقابله با کرونا نیز برای هر نوع ماسک پارچه ای 15 هزار ریال است.

قیمت بالای ماسک در بازار و ماسک بی لایه دبیر انجمن صنایع نساجی خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: تولید ماسک در کشور توسط دو گروه از کارخانجات انجام می گیرد، یک گروه واحدهای تولیدی بسیار بزرگی هستند که ظرفیتهای میلیونی در تولید ماسک دارند و یک گروه واحدهای کوچکی هستند که با توجه به تقاضای بازار، تغییر خط تولید داده و به تولید ماسک گرایش پیدا کرده اند.

بیاتی افزود: چند کارخانه اصلی در ایران مواد اولیه ماسک سه لایه را تولید می کنند که قیمت رسمی آنها افزایش قابل توجهی یافته است.

وی ادامه داد: از آنجا که تولید ماسک سه لایه در کشور افزایش یافته، تقاضا برای این نوع مواد اولیه نیز رو به فزونی گذاشته و باعث کمبود آن بویژه ماده ملت بلون شده است.

دبیر انجمن صنایع نساجی خراسان رضوی گفت: قسمت عمده ای از ماسکهای سه لایه طبی در بازار به دلیل کمبود ملت بلون و گرانی بیش از اندازه آن، لایه میانی را ندارند و فقط در ظاهر عنوان ماسک سه لایه را یدک می کشند.

وی افزود: ماسکهای پارچه ای از نظر اقتصادی باصرفه تر از ماسکهای طبی یا سه لایه است اما چون اقتضای بازار در حال حاضر ماسک سه لایه است، تولیدکنندگان ناچار هستند برای تامین نیاز، ماسک سه لایه تولید کنند.

بیاتی ادامه داد: قیمت مصوب ماسک برای مصرف کننده منطقی است و در صورتی محقق می شود که واحدهای تولیدی پارچه را به نرخ دولتی دریافت کرده و با آن ماسک تولید کنند.

وی گفت: چندی قبل کارخانجات تولید پارچه موظف شدند پارچه را به قیمت مصوب به واحدهای تولیدی دارای مجوز عرضه کنند، اما در عین حال واحدهای تولیدی که به صورت غیررسمی ماسک تولید می کنند، بسیار است.

دبیر انجمن صنایع نساجی خراسان رضوی افزود: با توجه به کمبود مواد اولیه و قیمت بالای آنها در بازار آزاد، قیمت تمام شده ماسک سه لایه بیشتر از قیمت مصوب خواهد بود اما چند واحد تولیدی ماسک قدرتمند در کشور وجود دارند که در تامین مواد اولیه دچار مشکل نیستند، آنها وعده داده اند که با تولید فراوان و عرضه ماسک در بازار، قیمتها را بشکنند.

وی ادامه داد: بهترین راه مقابله با سودجویی در بازار ماسک این است که زمینه سوء استفاده از طریق عرضه فراوان ماسک سه لایه در بازار یا ارایه محصول جایگزین برای آن از بین برود و از ظرفیت واحدهای تولیدی پوشاک در کشور که قابلیت تولید ماسک پارچه ای قابل شست و شو را دارند، استفاده شود.

چالش نظارت بر فروش ماسک از داورخانه تا صنف سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی متولی نظارت بر قیمت ماسک سه لایه و پارچه ای در صنوف به غیر از داروخانه ها است اما مسوولان بخش نظارت می گویند که امکانات کافی برای برخورد قاطعانه با گران فروشی ماسک را ندارند.

مسوول رسیدگی به شکایات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: ظرفیت بخش بازرسی از نظر نیروی انسانی و امکانات محدود است، علاوه بر آن فقط 30 تا 40 درصد از 80 بازرس حوزه بازار مشهد به کرونا مبتلا شده اند که این امر نظارت بر عرضه کالا در این کلانشهر را به شدت دشوار کرده است.

مهدی مقدسی افزود: میزان تولید ماسک سه لایه پیش از شیوع کرونا به حد کفایت بود زیرا مصرف کننده آنها فقط کادر پزشکی و بیمارستانی بودند اما اکنون با شیوع کرونا تقاضا برای ماسک در استان به اندازه کل جمعیت آن است و فقط چهار واحد صنعتی این نوع ماسک را در استان تولید می کنند.

وی ادامه داد: هر زمان که تقاضا در بازار بیشتر از عرضه یک کالا باشد، گران فروشی برخی از صنوف اجتناب ناپذیر می شود، به نظر می رسد برای پاسخگویی به نیاز و محدودیتها در عرضه ماسک باید یک شبکه مشخص از تولید تا مصرف تعریف شود تا دخالت افراد سودجو در این بخش به صفر برسد.

مسوول رسیدگی به شکایات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: عمده ماسک های سه لایه توسط داروخانه ها توزیع می شود که موظف به رعایت قیمت مصوب هستند اما نظارت بر داروخانه ها توسط دانشگاه علوم پزشکی انجام می گیرد، بازرسان سازمان صنعت مسوول رسیدگی به عرضه ماسک سه لایه یا پارچه ای در صنوف هستند و با کسانی که بیش از قیمت مصوب این نوع ماسکها را می فروشند برخورد قانونی می شود.

مدیر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی مشهد نیز گفت: بازرسی های ادواری توسط کارشناسان اداره امور دارو این معاونت و همچنین بازرسی مشترک بصورت هفتگی با همکاری کارشناسان صنعت، معدن و تجارت از همه اقلام موجود در داروخانه از جمله ماسک انجام می شود.

علی روحبخش افزود: ماسک با قیمت مصوب 10 هزار و 500 ریال از کارخانه های اعلام شده توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت به هیچ عنوان توسط هیچ شرکت پخش سراسری دارویی یا تجهیزاتی به داروخانه تحویل نشده تا با قیمت مصوب 13 هزار ریال به فروش برسد.

وی ادامه داد: ماسکهای موجود در بازار با چرخه توزیع نامشخص و توسط شرکتهای متفرقه با قیمتهای 17 هزار ریال تا 25 هزار ریال بر اساس کیفیت، صنعتی یا کارگاهی بودن در داروخانه به فروش می رسد و داروخانه با هماهنگی سازمان صنعت، معدن و تجارت با سود مصوب 20 درصد آن را به فروش می رسانند که این موضوع طی بازرسی های مشترک با کارشناسان آن سازمان و بازرسی های ادواری کارشناسان امور دارو بررسی و نظارت می شود.

روحبخش گفت: از ابتدای امسال تاکنون 96 فقره شکایت در خصوص عرضه ماسک در داروخانه ها ثبت شده که در هیچ یک از آنها گران فروشی احراز نشده است، همچنین طی بازرسی های ادواری و مشترک با بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت هشت مورد گران فروشی احراز و پرونده آنها به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است.


کلید واژه ها: ماسک سه لایه - ماسک - خراسان رضوی - ویروس کرونا - نارضایتی مردم - کرونا - نظارت بر قیمت - تقاضا - خراسان - لایه - نارضایتی - استان خراسان رضوی - تولید - شیوع ویروس کرونا - ویروس - درمان - بیماری کووید 19 - بهداشت و درمان - رضوی - درمانی - استان خراسان - یکی از - شیوع بیماری - نظارت - پزشکی - اقلام - دچار - قیمت - شیوع - کادر

آخرین اخبار سرویس:
کرونانوازی مازندرانی ها با خداحافظی از ماسک

پیشبینی وضعیت کرونا در ایران طی 6 ماه آینده

امضای توافق نامه برای خرید واکسن کرونا

آیین افتتاح طرح پایلوت ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان| پخش زنده از ایران پرس

امسال احتمالا 2 مرحله پیک آنفلوآنزا داریم | مردم نگران تامین واکسن آنفلوآنزا نباشند

عواملی که به کنترل همه گیری کرونا کمک می کنند

چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

حریرچی: مردم اعتقادی به ماسک زدن ندارند!

ششمین ایین بهره برداری از طرح های سلامت

چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

جنین فاقد قلب، علت چیست؟

ببینید | بلاهایی که کرونا بخاطر رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی بر سر جامعه و خانواده می آورد

محققان رویان راه جدیدی را در مهندسی بافت قلب باز کردند/ رویکرد تازه در درمان سکته قلبی

معاون هلال احمر لرستان درگذشت

توافق با سازوکار کواکس برای خرید واکسن کرونا

معاون وزیر بهداشت: امسال احتمالا 2 مرحله پیک آنفلوآنزا داریم | ماسک بزنید | مردم نگران تامین واکسن آنفلوآنزا نباشند

توضیحات معاون وزیر بهداشت درخصوص مخاطرات همپوشانی آنفلوآنزا و کرونا

برگزاری غیرحضوری بخش آوایی جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت

روند نزولی شیوع طاعون نشخوارکنندگان در فارس

آموزش بهورزان برای ارائه مشاوره طب سنتی و ایرانی

رعایت شیوه نامه های بهداشتی تنها راه عدم ورود گلستان به موج سوم کرونا/ بندرگز تنها شهر قرمز گلستان

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در بردسکن

امضای توافق نامه برای خرید واکسن کرونا

هاشمی: آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران با حضور بیش از 11 هزار نفر آغاز شد

روند نزولی تعداد مبتلایان کرونا در مازندران

برای حفظ سلامت قلب هرگز این 6کار را نکنید

صدور دستور عمل توزیع واکسن آنفلوآنزا در بخش خصوصی

خطر به تعویق انداختن درمان سرطان در پاندمی کرونا از ویروس کرونا کمتر نیست

جنین فاقد قلب، علت چیست؟

تجلیل از فعالان رسانه ای حوزه سلامت کهگیلویه

مدل محاسباتی که مرگ بیماران مبتلا به کووید-19 را پیش بینی می کند

بستری در کاشان نسبت به دو هفته گذشته 3 برابر شده است

فوت 5 مادر باردار بر اثر کرونا در اصفهان

چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

11 توصیه طلایی برای زندگی با کرونا

سرخط فارس|چه گروه هایی بیشترین آسیب از کرونا را دیده اند؟

شش عصاره ی گیاهی برای تقویت رشد موها

1000 نفراز کارکنان بهداشت درمان استان بوشهر به کرونا مبتلا شده اند

هنوز واکسن آنفلوآنزا در داروخانه های اردستان توزیع نشده است

خواص شگفت انگیز یک میوه پاییزی؛ از کاهش وزن تا رفع بوی بد دهان

ارائه خدمات درمانی رایگان به بیماران نیازمند در جغتای

کاهش گودی و سیاهی زیر چشم را با ترک 6 عادت

چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

رییس شبکه بیماری های ویروسی: تاخت و تاز کرونا در 6 ماه آینده

ماسک زرهی در برابر کرونا

آیا کاسنی جوش های صورت را از بین می برد و به اگزما کمک می کند؟

دهان و 13 نشانه هشدار

کرونا؛ ورزش ایران را دوباره تعطیل می کند؟/ موج نگرانی برای اهالی ورزش

آمادگی های قبل از بارداری، چه چیزهایی است؟

چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

تاخت و تاز کرونا در 6 ماه آینده

از خستگی کادر درمان شرم سارم سردار دلها

11 توصیه طلایی برای زندگی با کرونا

اگر دچار آلرژی هستید، مراقب مصرف هویج باشید

11 توصیه طلایی برای زندگی با کرونا

اگر دچار آلرژی هستید، مراقب مصرف هویج باشید

زن جوان بخاطر مانیکور ناخن هایش ایدز گرفت +عکس

تحقیق درباره خنده و فواید آن

چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

خواب کافی افکار منفی را دور می کند

ماهیت دانشگاه علوم پزشکی دزفول تغییر نمی کند

حریرچی: مردم اعتقادی به ماسک زدن ندارند!

دلخراش ترین علائم پوستی که نشان دهنده ابتلا به کروناست +تصاویر (14+)

کوچ عشایر شاهسون

توضیحات معاون وزیر بهداشت درخصوص مخاطرات همپوشانی آنفلوآنزا و کووید19

رابطه دوران نامزدی، چطور سقط کنم؟

دو برابر شدن مبتلایان به کرونا

افزایش خشونت ها در اسپانیا در پی شیوع مجدد کرونا

تنها راه مقابله با کرونا

چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

تعبیر خواب وزنه برداری و مشکلات جنسی

49هزار و 243 بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و خدماتی اراک انجام شد

11 توصیه طلایی برای زندگی با کرونا

چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

دبیر انجمن داروسازان خراسان رضوی: تقاضا برای واکسن آنفلوآنزا زیاد است

چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

معرفی روش های درک زبان و رفتار سگ ها

کنارگذاشتن درمان رایج؛ چالش پیش روی بیماران سرطانی

ببینید | روند انفجاری کرونا در 5 استان ایران

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد؛ ام اس

صبحانه خوشمزه ای که شما را یک ماهه لاغر می کند

آزمایشگاه طبی کیمیا، مشهد

اختصاصی/ بلایی که عادات غذایی سر ما می آورد

7 خاصیت شگفت انگیز نارنگی

قزوین در شرایط فوق قرمز کرونایی/ آمار فوتی ها صعودی است

کرونا و بازگشایی مراکز آموزشی استرالیا

سلژیلین؛ موارد مصرف، عوارض جانبی

درمان کم رویی در گرو عدم تحقیر کودکان

یک هزارو 500 بیمار کلیوی در زنجان به چرخه زندگی سالم بازگشتند

مدل محاسباتی که مرگ بیماران مبتلا به کووید-19 را پیش بینی می کند

آنچه باید در مورد واکسن آنفلوانزا بدانیم

مدل محاسباتی که مرگ بیماران مبتلا به کووید-19 را پیش بینی می کند

عوامل شگفت انگیز که باعث چاقی می شوند!

قطع قرص مارولین، پریودم تاخیر داره

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان: روند صعودی مبتلایان به کرونا تا سه هفته آینده در همدان ادامه خواهد داشت

احساس ریزش ادرار، واقعا اذیتم می کنه

6 راه از بین بردن گودی و سیاهی زیر چشم

عواملی که به کنترل همه گیری کرونا کمک می کنند

10 مزیت سلامتی منیزیم بر اساس شواهد علمی

چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

سه گره بر ماسک سه لایه

سه گره بر ماسک سه لایه