مطالب مرتبط:
زندگی با ماسک- همدان
چالش بهاره رهنما | چالش لبخند با ماسک بهاره رهنما و همسرش امیرخسرو عباسی
موافقت مشروط وزارت بهداشت با جریمه مالی افرادی که ماسک نمی زنند
با این ماسک و دستکش چه فاجعه ای ساختیم!
ماسک برگ طلایی و سپر مناسب برای مقابله با کرونا
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 مرداد 1399 ساعت 06:352020-08-04پزشكي

سه گره بر ماسک سه لایه


ایرنا- ماسک سه لایه به عنوان یکی از اقلام پرتقاضای روزهای کرونایی، در سه بخش تولید، عرضه و نظارت بر قیمت دچار مشکلاتی است که مانند سه گره بر آن موجب نارضایتی مردم خراسان رضوی شده است.

- مشهد- ایرنا- ماسک سه لایه به عنوان یکی از اقلام پرتقاضای روزهای کرونایی، در سه بخش تولید، عرضه و نظارت بر قیمت دچار مشکلاتی است که مانند سه گره بر آن موجب نارضایتی مردم خراسان رضوی شده است.

این نوع ماسک قبل از تاخت و تاز ویروس کرونا به اندازه کافی در کشور و استان خراسان رضوی تولید می شد و نیاز کادر بهداشت و درمان در مراکز پزشکی و درمانی را تامین می کرد اما با شیوع بیماری کووید 19 و ضرورت استفاده همگان از ماسک برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تقاضا برای این نوع ماسک از کادر پزشکی و درمانی فراتر رفت.

با افزایش تقاضا برای ماسک سه لایه در بازار از یک سو و رکود حاصل از شیوع ویروس کرونا از سوی دیگر، کمبود ماسک پدید آمد و ضرورت پر کردن این خلاء باعث گرایش بسیاری از واحدهای تولیدی پوشاک به تولید و عرضه ماسک شد، در کنار آن واحدهای کارگاهی کوچک نیز ماسک های پارچه ای تولید و در بازار عرضه کردند.

جدا از اظهارنظرهای مختلف و فعالیتهای رسانه ای که پیرامون مقاوم تر بودن کدام نوع ماسک در برابر ویروس کرونا انجام می گرفت، تقاضا برای انواع ماسک در بازار نیز دستخوش این اظهارنظرها شد و این موضوع بر تولید و عرضه ماسک توسط واحدها و کارگاه‎های تولیدی اثرگذار بود.

قیمت انواع ماسک سه لایه و پارچه ای نیز بسته به قیمت تمام شده کالا و انصاف تولیدکننده یا عرضه کننده در بازار متغیر بود تا اینکه مسوولان قیمت مصوب برای ماسک سه لایه و پارچه ای تعیین کردند اما به نظر می رسد این قیمت برای بازار قابل پذیرش نیست و گران فروشی را به دنبال داشته است.

کمبود مواد اولیه در تولید ماسک سه لایه دبیر انجمن صنایع نساجی خراسان رضوی به عنوان یکی از تولیدکنندگان ماسک در این استان به خبرنگار ایرنا گفت: بخش تولید پوشاک به شدت از ناحیه شیوع کرونا متضرر شد و با از دست دادن بازار تابستانی و گردشگری 70 درصد از ظرفیت فروش در بازار خود را از دست داد.

کاظم بیاتی افزود: قانون بازار، عرضه و تقاضا است، واحدهایی که با شیوع ویروس کرونا و از دست دادن بازار ایام پایان سال و گردشگری مشهد خسارت بسیار متحمل شدند، راه چاره را در تغییر خطوط تولید مبتنی بر تامین تقاضا در بازار یافتند که تاثیر بسزایی در تامین ماسک در موج اول شیوع این ویروس داشت اما با برخی تبلیغات و فضاسازی در فضای مجازی در حال حاضر اقبال جامعه به ماسکهای پارچه ای کمتر شده است.

وی ادامه داد: برخی واحدهای تولیدی که توانستند ماشین آلات خط تولید ماسک سه لایه را تامین کنند، از محل تولید و عرضه ماسک در بازار درآمد هم داشتند اما واحدهای کوچک نتوانستند از فرصت افزایش تقاضا برای ماسک سودی به دست آورند.

دبیر انجمن صنایع نساجی خراسان رضوی گفت: این صنعت امسال به دلیل عدم اختصاص ارز کافی به واردات مواد و لوازم اولیه با کمبود این اقلام مانند سوزن های بافت، نخ، پارچه و حتی قطعات یدکی ماشین آلات بخش تولید مواجه شد که به دلیل کمبود مواد اولیه قیمت این اقلام در بازار آزاد به شدت افزایش یافت.

وی افزود: برای جو هیجانی که در زمینه ماسک در بازار بوجود آمد، برخی سوء استفاده ها در سایه کمبودها دور از ذهن نیست، همان طور که در گذشته هر جا کمبود بوده، سوء استفاده نیز بروز یافته است.

بیاتی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به تقاضای زیاد برای مواد اولیه ماسک سه لایه و عدم امکان پاسخگویی مناسب به این تقاضا، بازار غیررسمی برای مواد اولیه ایجاد شده که در آن این مواد با قیمتهای نجومی عرضه می شود و در نهایت باعث افزایش قیمت تمام شده ماسک می گردد.

نرخ مصوب ماسک سه لایه معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: نرخ مصوب هر عدد "ماسک سه لایه" در محل واحد صنعتی 10 هزار و 500 ریال و برای عرضه به مصرف کننده در این استان 13 هزار ریال است.

علی غفوری مقدم افزود: این قیمت که مصوبه کمیته اقتصادی تامین، توزیع و نظارت بر توزیع کالاهای مورد نیاز ستاد استانی مقابله با کرونا می باشد، به تایید دادستانی مشهد، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، استانداری خراسان رضوی و دیگر واحدهای نظارتی هم رسیده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه وضعیت خراسان رضوی از نظر شیوع کرونا مناسب نیست و وزارت بهداشت تاکید فراوان بر استفاده از ماسک توسط عموم مردم به ویژه در اماکن عمومی و ناوگان حمل و نقل دارد، نیاز به تامین ماسک و سایر اقلام پیشگیرانه از شیوع بیماری کووید 19 مانند الکل و مواد ضدعفونی کننده بیش از گذشته وجود دارد.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: اولویت استان تامین ماسک با قیمت مناسب برای مردم است و در این زمینه واحدهای صنعتی در خراسان رضوی توانایی تولید روزانه بیش از 300 هزار ماسک سه لایه طبی را دارند.

وی یکی از مهمترین مشکلات واحدهای صنعتی تولید ماسک سه لایه در استان را کمبود مواد اولیه دانست و افزود: هر ماسک سه لایه دارای دو لایه "اسپان باند" و یک لایه میانی "ملت بلون" است که مشکلی برای تولید اسپان باند در داخل استان وجود ندارد اما لایه "ملت بلون" باید از استانهای دیگر تامین شود.

غفوری مقدم ادامه داد: با توجه به اینکه فقط دو واحد صنعتی عمده بزرگ تولید "ملت بلون" در کشور وجود دارند لذا واحدهای صنعتی استان در تامین این قلم کالایی دچار مشکل شده اند.

وی گفت: دستگاه قضایی به موضوع تامین این ماده اولیه ورود کرده و به صورت موردی چند محموله از "ملت بلون" برای واحدهای صنعتی استان تامین شد اما تامین این ماده اولیه باید به صورت مستمر باشد و به اندازه کافی به دست واحدهای صنعتی برسد تا این واحدها در سقف ظرفیت خود ماسک تولید کنند.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: هم اکنون واحدهای صنعتی که ظرفیت روزانه آنها تولید بیش از 300 هزار ماسک در روز است به دلیل عدم تامین به موقع مواد اولیه، تولیدشان به طور میانگین به 80 تا 100 هزار ماسک سه لایه در روز رسیده است.

وی ادامه داد: در نشست اخیر کمیته اقتصادی ستاد استانی مقابله با کرونا، درباره نظارت بر تولید و توزیع اقلام پیشگیرانه از بیماری کووید 19 تصمیم گرفته شد که آنچه تولید می کنند با محوریت دانشگاه علوم پزشکی و با اولویت کادر درمانی و بیمارستانها توزیع شود و بعد سایر نیازها به این اقلام از ناحیه دانشگاه علوم پزشکی تامین شود.

غفوری مقدم گفت: قرار شد تا زمانی که تامین مواد اولیه واحدهای صنعتی تولید کننده ماسک در استان پیگیری می شود، از تهران درخواست دو میلیون ماسک سه لایه برای استان انجام گیرد تا نیاز کنونی خراسان رضوی به این کالا تامین شود.

وی افزود: واحدهای صنعتی تولید کننده ماسک سه لایه طبی در خراسان رضوی قادر به تامین بیش از نیاز استان در این بخش هستند مشروط بر اینکه مواد اولیه مورد نیاز تولید این کالا تامین شود.

وی ادامه داد: ضرورت تامین ماسک برای پیشگیری از کرونا باعث شد کارگاه های تولیدی بسیار در مشهد و سایر نقاط استان اقدام به تولید ماسک پارچه ای نمایند که قیمت مصوب ستاد استانی مقابله با کرونا نیز برای هر نوع ماسک پارچه ای 15 هزار ریال است.

قیمت بالای ماسک در بازار و ماسک بی لایه دبیر انجمن صنایع نساجی خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: تولید ماسک در کشور توسط دو گروه از کارخانجات انجام می گیرد، یک گروه واحدهای تولیدی بسیار بزرگی هستند که ظرفیتهای میلیونی در تولید ماسک دارند و یک گروه واحدهای کوچکی هستند که با توجه به تقاضای بازار، تغییر خط تولید داده و به تولید ماسک گرایش پیدا کرده اند.

بیاتی افزود: چند کارخانه اصلی در ایران مواد اولیه ماسک سه لایه را تولید می کنند که قیمت رسمی آنها افزایش قابل توجهی یافته است.

وی ادامه داد: از آنجا که تولید ماسک سه لایه در کشور افزایش یافته، تقاضا برای این نوع مواد اولیه نیز رو به فزونی گذاشته و باعث کمبود آن بویژه ماده ملت بلون شده است.

دبیر انجمن صنایع نساجی خراسان رضوی گفت: قسمت عمده ای از ماسکهای سه لایه طبی در بازار به دلیل کمبود "ملت بلون" و گرانی بیش از اندازه آن، لایه میانی را ندارند و فقط در ظاهر عنوان ماسک سه لایه را یدک می کشند.

وی افزود: ماسکهای پارچه ای از نظر اقتصادی باصرفه تر از ماسکهای طبی یا سه لایه است اما چون اقتضای بازار در حال حاضر ماسک سه لایه است، تولیدکنندگان ناچار هستند برای تامین نیاز، ماسک سه لایه تولید کنند.

بیاتی ادامه داد: قیمت مصوب ماسک برای مصرف کننده منطقی است و در صورتی محقق می شود که واحدهای تولیدی پارچه را به نرخ دولتی دریافت کرده و با آن ماسک تولید کنند.

وی گفت: چندی قبل کارخانجات تولید پارچه موظف شدند پارچه را به قیمت مصوب به واحدهای تولیدی دارای مجوز عرضه کنند، اما در عین حال واحدهای تولیدی که به صورت غیررسمی ماسک تولید می کنند، بسیار است.

دبیر انجمن صنایع نساجی خراسان رضوی افزود: با توجه به کمبود مواد اولیه و قیمت بالای آنها در بازار آزاد، قیمت تمام شده ماسک سه لایه بیشتر از قیمت مصوب خواهد بود اما چند واحد تولیدی ماسک قدرتمند در کشور وجود دارند که در تامین مواد اولیه دچار مشکل نیستند، آنها وعده داده اند که با تولید فراوان و عرضه ماسک در بازار، قیمتها را بشکنند.

وی ادامه داد: بهترین راه مقابله با سودجویی در بازار ماسک این است که زمینه سوء استفاده از طریق عرضه فراوان ماسک سه لایه در بازار یا ارایه محصول جایگزین برای آن از بین برود و از ظرفیت واحدهای تولیدی پوشاک در کشور که قابلیت تولید ماسک پارچه ای قابل شست و شو را دارند، استفاده شود.

چالش نظارت بر فروش ماسک از داورخانه تا صنف سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی متولی نظارت بر قیمت ماسک سه لایه و پارچه ای در صنوف به غیر از داروخانه ها است اما مسوولان بخش نظارت می گویند که امکانات کافی برای برخورد قاطعانه با گران فروشی ماسک را ندارند.

مسوول رسیدگی به شکایات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: ظرفیت بخش بازرسی از نظر نیروی انسانی و امکانات محدود است، علاوه بر آن فقط 30 تا 40 درصد از 80 بازرس حوزه بازار مشهد به کرونا مبتلا شده اند که این امر نظارت بر عرضه کالا در این کلانشهر را به شدت دشوار کرده است.

مهدی مقدسی افزود: میزان تولید ماسک سه لایه پیش از شیوع کرونا به حد کفایت بود زیرا مصرف کننده آنها فقط کادر پزشکی و بیمارستانی بودند اما اکنون با شیوع کرونا تقاضا برای ماسک در استان به اندازه کل جمعیت آن است و فقط چهار واحد صنعتی این نوع ماسک را در استان تولید می کنند.

وی ادامه داد: هر زمان که تقاضا در بازار بیشتر از عرضه یک کالا باشد، گران فروشی برخی از صنوف اجتناب ناپذیر می شود، به نظر می رسد برای پاسخگویی به نیاز و محدودیتها در عرضه ماسک باید یک شبکه مشخص از تولید تا مصرف تعریف شود تا دخالت افراد سودجو در این بخش به صفر برسد.

مسوول رسیدگی به شکایات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: عمده ماسک های سه لایه توسط داروخانه ها توزیع می شود که موظف به رعایت قیمت مصوب هستند اما نظارت بر داروخانه ها توسط دانشگاه علوم پزشکی انجام می گیرد، بازرسان سازمان صنعت مسوول رسیدگی به عرضه ماسک سه لایه یا پارچه ای در صنوف هستند و با کسانی که بیش از قیمت مصوب این نوع ماسکها را می فروشند برخورد قانونی می شود.

مدیر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی مشهد نیز گفت: بازرسی های ادواری توسط کارشناسان اداره امور دارو این معاونت و همچنین بازرسی مشترک بصورت هفتگی با همکاری کارشناسان صنعت، معدن و تجارت از همه اقلام موجود در داروخانه از جمله ماسک انجام می شود.

علی روحبخش افزود: ماسک با قیمت مصوب 10 هزار و 500 ریال از کارخانه های اعلام شده توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت به هیچ عنوان توسط هیچ شرکت پخش سراسری دارویی یا تجهیزاتی به داروخانه تحویل نشده تا با قیمت مصوب 13 هزار ریال به فروش برسد.

وی ادامه داد: ماسکهای موجود در بازار با چرخه توزیع نامشخص و توسط شرکتهای متفرقه با قیمتهای 17 هزار ریال تا 25 هزار ریال بر اساس کیفیت، صنعتی یا کارگاهی بودن در داروخانه به فروش می رسد و داروخانه با هماهنگی سازمان صنعت، معدن و تجارت با سود مصوب 20 درصد آن را به فروش می رسانند که این موضوع طی بازرسی های مشترک با کارشناسان آن سازمان و بازرسی های ادواری کارشناسان امور دارو بررسی و نظارت می شود.

روحبخش گفت: از ابتدای امسال تاکنون 96 فقره شکایت در خصوص عرضه ماسک در داروخانه ها ثبت شده که در هیچ یک از آنها گران فروشی احراز نشده است، همچنین طی بازرسی های ادواری و مشترک با بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت هشت مورد گران فروشی احراز و پرونده آنها به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است.


کلید واژه ها: ماسک سه لایه - ماسک - خراسان رضوی - ویروس کرونا - نارضایتی مردم - کرونا - نظارت بر قیمت - تقاضا - خراسان - لایه - نارضایتی - استان خراسان رضوی - تولید - شیوع ویروس کرونا - ویروس - درمان - بیماری کووید 19 - بهداشت و درمان - رضوی - درمانی - استان خراسان - یکی از - شیوع بیماری - نظارت - پزشکی - اقلام - ضرورت - دچار - قیمت - شیوع

آخرین اخبار سرویس:
پتروشیمی های عسلویه 20 میلیارد تومان به بیمارستان های بوشهر کمک کردند

علت پیرپوستی زودرس و آب مروارید

ابتلا به دو ویروس آنفلوآنزا و کرونا در صورت رعایت نکردن بهداشت

وضعیت دسترسی به واکسن آنفلوانزا/ زمان توزیع در داروخانه ها

ارتباط تیرویید با بیماری های قلبی عروقی

کودکان؛ طعمه جدید کرونا

شیوع کرونا در بی توجهی مردم تهران

زمان و چگونگی توزیع واکسن آنفلوآنزا مشخص شد

انحطاط ماکولای چشم و چگونگی کنترل و مدیریت آن

سرطان پروستات و ارتباط آن با چربی احشایی

آیا کیست کلیه در نوزادان خطرناک است ؟

انحطاط ماکولای چشم و چگونگی کنترل و مدیریت آن

هشدار درباره تلفات 2 میلیون نفری کرونا در جهان

وبینار آموزشی «ورود به بازار، راهکار و چالش ها» برگزار شد

حرکت دسته های عزاداران تهرانی در روز اربعین ممنوع است

افتتاح دو مرکز بهداشتی و درمانی در ایرانشهر

تشریح آخرین وضعیت کرونا در هرمزگان

تقویت عضلات بدن در خانه به روایت تصویر

ارتباط تیرویید با بیماری های قلبی عروقی

خوابگاه های خودگردان در آستانه ورشکستگی

کودکان؛ طعمه جدید کرونا

سیرابی چه اندام هایی را تقویت می کند؟

ببینید: مشکلات بیماری آلزایمر

بررسی شایع ترین دلایل گردن درد

دانشجویان علوم پزشکی غربالگری می شوند/ابتلای 280 دانشجو به کرونا

ببینید | 8 ترفند برای تقویت ریه ها در ایام کرونا

اسپند و خواص معجزه آسای آن

افراد مسن گوش به زنگ باشند/ واکسن آنفولانزا از هفته آینده توزیع می شود

شمار کرونایی ها در امارات به 89 هزار و 540 نفر رسید

دلایل دردهای شکمی و معده در بارداری

شایع ترین علت های درد گردن

توزیع بسته سلامت بین سالمندان

چاره تیک های عصبی در کودکان چیست؟

شمار کرونایی ها در امارات به 89 هزار و 540 نفر رسید

برگزاری مراسم معرفی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به صورت مجازی

افزایش تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در سه شهرستان زنجان

خدمتی دیگر از بسیج جامعه پزشکی کشور/ ویزیت رایگان 40هزار نفر از بیماران مناطق محروم کشور در هفته دفاع مقدس

قبل از دادن تست کرونا با پزشک متخصص مشورت کنید

کروناویروس و دیگر بیماری های همه گیر در جهان

ویروس کرونا در آسانسور چقدر زنده می ماند؟

کاهش 13 درصدی فاصله گذاری اجتماعی در هرمزگان/نبود مورد مثبتی از آنفلوآنزا

روند نزولی مبتلایان کرونا در مازندران ادامه دارد

توزیع 1.5 میلیون واکسن آنفلوانزا این هفته بین زنان باردار و بیماران خاص

گردشگران موج سوم کرونا را به گیلان نیاورند

شناسایی 48 مورد جدید کرونایی در قزوین در 24 ساعت گذشته

تشکیل پرونده سلامت برای کارکنان شهرداری سمنان

سیرابی چه اندام هایی را تقویت می کند؟

19 ماده غذا یی که به طور عجیبی شما را لاغر می کنند

19 ماده غذا یی که چربی هایتان را مثل کوره می سوزاند

کاهش 13 درصدی فاصله گذاری اجتماعی در هرمزگان/عدم ثبت مورد مثبتی از آنفلوآنزا

سرطان های دهان، جزء 10 سرطان شایع بدن

5 میلیون واکسن آنفلوانزا این هفته بین زنان باردار و بیماران خاص توزیع می شود

وقتی کرونا، ادای آنفلوآنزا را در می آورد

ماجرای فقیرترین پزشک دنیا+فیلم

اخبار امیدبخش از ایمنی بالای واکسن جانسون اند جانسون

عوارض مصرف بیش از حد کافیین چیست؟

ویتامین های موجود در خرمالو را بشناسیم

یک میلیون و 300 هزار زن باردار واکسن آنفلوانزا دریافت می کنند

دانشجویان علوم پزشکی غربالگری کرونا می شوند

میدان داری ویروس کرونا در کرمان

تب بالای کرونا در آذربایجان شرقی

کمک خیرین به سیستم بهداشت و درمان در روز های کرونایی

شناسایی 17 بیمار مبتلا به کرونا در استان چهارمحال وبختیاری

وخیم تر شدن وضعیت اصفهان از شیوع ویروس کرونا

بزرگ ترین اشتباه مبتلایان به کرونا درباره علائم بیماری

تبعیض بین مسئولان و مردم در واکسن آنفلوانزا

هر آنچه که باید درباره آنفلوآنزا و کرونا بدانید

19 ماده خوشمزه که به طور عجیبی ما را لاغر می کنند

این مواد غذایی را در روزهای پاییزی هرگز نخورید

الزامات دوران پساکرونا

آمار کرونا در کره جنوبی به کمترین میزان در 44 روز گذشته رسید

ماسکی شبیه کاسه سوپ! +عکس

آغوش والدین، مسکن نوزادان است

اختصاصی| رژیم هایی که بدنتان را پس از مدتی نابود می کنند!

طرز تهیه مربای سیب؛ عاشقش می شوید!

شایعه‎ درمانی؛ الگوپذیری مردم در مقابله با کرونا

طرز تهیه آش رشته؛ بهترین غذا برای عصرهای دل انگیز پاییزی

به دنبال کاهش 70 درصدی هزینه درمان هستیم/ به پزشکان اجازه دریافت خارج از عرف نمی دهیم/ برآوردی از هزینه های پیش رو نداریم/ بیمارانی که بیش از اندازه از خدمات درمانی استفاه می کنند، شناسایی می شوند

زمان و چگونگی توزیع واکسن آنفلوآنزا مشخص شد

آپومورفین؛ موارد مصرف، عوارض جانبی

4 راهکار برای خلاصی از شته گیاهان خانگی

هر آنچه که باید درباره آنفلوآنزا و کرونا بدانید را در این خبر بخوانید

سازمان بهداشت جهانی: قبل از واکسن، 2 میلیون نفر ممکن است جان خود را از دست بدهند

هر آنچه که باید درباره آنفلوآنزا و کرونا بدانید را در این خبر بخوانید

اگر در تنهایی دچار حمله قلبی شدیم چه کنیم؟

بررسی آسیب های دستگاه عصبی ساده تر شد/ محققان رویان ابزاری ارزشمند برای مطالعات نورفیزیولوژی معرفی کردند

هشدار: 20 درصد مبتلایان به کرونا هیچ علائمی ندارند

شمار مبتلایان کرونا در آمریکا به 7 میلیون نفر رسید

دمنوش های پاییزی را جایگزین واکسن آنفلوآنزا کنید

کشنده ترین ویروس هایی که جهان به خود دیده است

دانشجویان علوم پزشکی غربالگری کرونا می شوند/ابتلای 280 دانشجو به کرونا

دانشجویان علوم پزشکی غربالگری کرونا می شوند/ابتلای 280 دانشجو به کرونا

مصرف بی رویه ویتامین D مسمومیت زاست

5 روش برای لاغر شدن بدون رژیم گرفتن

مصرف بی رویه ویتامین D مسمومیت زاست

فوتی های کرونا دوباره اوج گرفت/ حال 4203 نفر وخیم است

اعلام جزییات بسته های خدمتی 360 درجه ای نیروهای مسلح/پوشش کامل داروهای دیابتی

اعلام جزییات بسته های خدمتی 360 درجه ای نیروهای مسلح/پوشش کامل داروهای دیابتی

آغوش والدین، مسکن نوزادان است

مصرف بی رویه ویتامین D مسمومیت زاست

سه گره بر ماسک سه لایه

سه گره بر ماسک سه لایه