مطالب مرتبط:
‏200 میلیون ودیعه مسکن نمایندگان؛ 200 هزارتومان حق مسکن کارگران! / ‏پیشنهادات کیهان برای سال آخر دولت ‏/ارتباط دادگاه طبری و ‏FATF‏ در یادداشت عباس عبدی
اتفاق نظر دولت و مجلس برای حل مشکل مسکن
حق مسکن کارگران هنوز در دولت مصوب نشده است
بازار پرالتهاب اجاره مسکن کنترل شده است
ساخت یک میلیون مسکن از آرزو تا واقعیت
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 تیر 1399 ساعت 07:052020-07-15اقتصادي

مسکن همچنان در تلاطم گرانی؛ مُسکن های دولت درمان ندارد


قیمت های نجومی اجاره مسکن در لرستان کمر مستأجران را خم کرده و مسئولان یا از نظارت بر بازار مسکن و ثبات قیمت ها شانه خالی می کنند و یا هر بار مُسکن های بی درمانی تجویز کرده که دردی از مردم دوا نمی کند.

- بازار؛ گروه استان ها: بازار مسکن مدت هاست دستخوش نوسان و افزایش افسارگسیخته شده ای است و با اینکه بارها توسط رسانه ها، مشکلات مردم و مستاجران بیان شده اما گویا مرهمی بر زخمشان نیست، آنچه گویای هرج و مرج در بازار مسکن بوده این است که دولت هر بار به جای حل ریشه ای و اساسی مشکل، تزریق مُسکِن های موضعی را تجویز کرده و همین امر سبب شده که گرانی و تورم همچنان بیداد می کند.

استان لرستان با وجود اینکه یکی از استان های محروم کشور محسوب می شود و درآمد مردم در سطح پایینی قرار دارد، اما قیمت مسکن در این استان همچنان می تازند و قیمت ها با استان های کلان کشور برابری می کند و مردم را در تنگنا قرار داده است.

افزایش 10 برابری قیمت مسکن کارشناس بازار مسکن در گفت وگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه بازار مسکن در وضعیت خوبی قرار ندارد، اظهار داشت: طی دو سال گذشته قیمت مسکن تقریباً دو و نیم برابر افزایش یافته و در طول 10 سال گذشته، 10 برابر شده است که این وضعیتی بحرانی و تاسف آور است و نیاز به اقدام اورژانسی و جدی دارد.

براساس مطالعات طرح جامع مسکن که در سال 92 انجام شد باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته می شد ولی طی هفت سال گذشته در بهترین حالت هر سال فقط 50 هزار واحد ساخته شد ابوالفضل نوروزی با بیان اینکه در این سال ها میزان عرضه مسکن متناسب با نیاز بازار نبوده، افزود: براساس مطالعات طرح جامع مسکن که در سال 92 انجام شد باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته می شد ولی طی هفت سال گذشته در بهترین حالت هر سال فقط 50 هزار واحد ساخته شده؛ یعنی چهار میلیون مسکن، کمتر از حدنصاب عرضه شده است.

وی با اشاره به توزیع نامناسب تقاضا، عنوان کرد: با وجود کسری ساخت مسکن در کشور، همین واحدهای موجود هم به دست متقاضی واقعی نمی رسد و 70 درصد تقاضا در بازار مسکن، تقاضای سرمایه ای، دلالی و سوداگرانه است، به عبارتی از هر 10 خانه ای که در حوزه مسکن ساخته می شود هفت خانه توسط دلالان و سوداگران خرید و فروش می شود و تنها سه مسکن به متقاضیان واقعی می رسد.

بازار مسکن، بهشت سوداگران کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بعضاً مشاهده می شود که فردی در طول سال، 300 خانه را خرید و فروش می کند، تصریح کرد: باید ضمن افزایش عرضه واحدهای مسکونی جلوی تقاضای سوداگری را بگیریم که این کار با اخذ مالیات، ممکن می شود کمااینکه در همه دنیا بازارمسکن را با ابزارهایی مثل مالیات بر سرمایه، مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر ارزش دارایی ملک کنترل می کنند.

بازار مسکن از جمله بازارهایی است که می توان با کمترین هزینه بیشترین سودآوری را داشت و در واقع بهشت سوداگران است نوروزی خاطرنشان کرد: در ایران بازار مسکن از جمله بازارهایی است که می توان با کمترین هزینه بیشترین سودآوری را داشت و در واقع بهشت سوداگران است؛ متأسفانه اراده کافی توسط نهادهایی چون مجلس و دولت برای کنترل نرخ مسکن وجود ندارد چون با منافع آن ها در تضاد است و اخذ مالیات از سوداگران برای آن ها مشکلاتی ایجاد می کند.

وی گفت: به طور مثال یکی از بزرگترین مجموعه هایی که از سوداگری در حوزه مسکن سود می برد، بانک ها هستند چون هلدینگ های ساخت مسکن دارند و در این حوزه خرید و فروش می کنند؛ این بانک ها وقتی که قدرت داشته باشند اجازه نمی دهند که بحث مبارزه با سوداگران، پیش برود.

مشکلات تسهیلات مسکن کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: در کشور کره جنوبی اگر فردی خانه ای را بخرد و در کمتر از یک سال آن را بفروشد، باید 50 درصد سود خود را به دولت بدهد، این کار باعث می شود که افراد نخواهند و نتوانند در حوزه مسکن سوداگری کنند.

نوروزی افزود: برخی از سیاست گذاران حوزه مسکن معتقدند که دولت لازم نیست در حوزه ساخت مسکن ورود کند در حالی که طبق اصل 3،31 و 43 قانون اساسی دولت موظف است مسکن مورد نیاز مردم را فراهم کند؛ در واقع دولت ها از وظایف قانونی شان فرار می کنند؛ اگر نمی خواهند مستقیماً ورود کنند حداقل از مردمی که خودشان می خواهند خانه بسازند حمایت کنند.

برای یک پروژه بافت فرسوده که سازنده آن پیمانکار است و صاحب زمین نیست افراد نمی توانند هیچ وامی بگیرند و لازم است مکانیزمی ایجاد شود که به صاحبان پروژه و صاحبان زمین نیز وام داده شود وی با اشاره به تسهیلاتی که برای ساخت زمین داده می شود، اظهار داشت: این وام ها مشکلاتی دارند، اول اینکه مبالغ آن بسیار کم است و دوم اینکه وام را فقط از روی سند به سازنده ملک می دهند؛ برای یک پروژه بافت فرسوده که سازنده آن پیمانکار است و صاحب زمین نیست افراد نمی توانند هیچ وامی بگیرند و لازم است مکانیزمی ایجاد شود که به صاحبان پروژه و صاحبان زمین نیز وام داده شود.

پیش خرید مسکن و تاثیر بر افزایش عرضه کارشناس بازار مسکن پیش خرید را در دنیا ساز و کاری برای افزایش عرضه مسکن دانست و عنوان کرد: در این روش، دولت نیاز نیست که ورود و فقط باید مکانیسم های حقوقی اش را تأمین کند؛ متاسفانه ما در کشور مشکلات زیادی در حوزه پیش خرید داریم به طوری که بعضاً یک واحد مسکونی به 10 تا 20 نفر فروخته می شود و این مسئله ای است که قوه قضاییه باید در آن ورود پیدا کند.

نوروزی تصریح کرد: پیش خرید باعث می شود که افراد با هزینه کم خانه ای را خریداری کنند و از طرف دیگر تولید کننده هم که نیاز عمیق مالی دارد اما نمی تواند وام بگیرد به این صورت مشکل خود را حل می کند چون مردم می توانند با پرداخت اقساطی مشکل تامین مالی سازنده را برطرف کنند؛ یعنی مردم می توانند مشکل مسکن خود را حل کنند به شرطی که دولت و قوه قضاییه مشکلات پیش خرید را برطرف کنند.

از کارهایی که به افزایش عرضه مسکن کمک می کند این است که هرچه سریع تر واحدهای مسکن مهر تکمیل و به مردم تحویل داده شود وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از کارهایی که به افزایش عرضه مسکن کمک می کند این است که هرچه سریع تر واحدهای مسکن مهر تکمیل و به مردم تحویل داده شود، بسیاری از مستاجران در مسکن مهر خانه دارند ولی خانه های آنها تکمیل نشده که امیدواریم هر چه سریع تر این تعلل صورت گرفته برطرف شود.

پلمب بنگاه های املاکی متخلف رییس اتاق اصناف لرستان در گفت وگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه برخی از مشاوران املاک لرستان اصلاً پروانه کسب ندارند، اظهار داشت: به 45 بنگاه معاملاتی در خرم آباد سرکشی کردیم که این بازدید به پلمب 21 بنگاه منجر شد.

منوچهر اسبکوه افزود: از جمله تخلفات این بنگاه ها، جابه جایی مکان خود بدون هماهنگی با اتحادیه بوده همچنین برخی از مشاوران املاک از پروانه کسب خود فتوکپی گرفته و آن را در شعبه دیگری نصب کرده بودند که این کاری غیرقانونی است.

وی با عنوان اینکه این بنگاه های معاملاتی برای جابه جایی غیرمجاز خود حداقل یک هفته تا 10 روز باید تعطیل باشند تا مردم بدانند که پیگیری و نظارت وجود دارد؛ برای بنگاه های فاقد پروانه کسب هم تشکیل پرونده انجام شده و به دادستانی ارجاع داده شده اند، تصریح کرد: شعبه ویژه ای در دادستانی برای رسیدگی به تخلفات بنگاه های املاکی در نظر گرفته شده تا به واسطه برخورد قانونی با مشاوران متخلف، بحث ساماندهی این بنگاه ها انجام شود.

افزایش صددرصدی اجاره بها در لرستان رییس اتاق اصناف لرستان با بیان اینکه براساس مصوبه ای که در کشور برای بحث مسکن تصویب شده، کلانشهرها 25 درصد و سایر استانها بین 15 تا 20 درصد حق افزایش اجاره بها را دارند، گفت: اگر ودیعه مسکنی سال گذشته 50 میلیون تومان بوده امسال با احتساب 20 درصد افزایش، 60 میلیون تومان می شود نه اینکه مستأجر را مجبور کنند که ودیعه خود را به 100 تا 150 میلیون تومان برساند، متأسفانه این مسئله در لرستان به وفور دیده می شود.

با مشاوران املاکی که بخواهند بیشتر از 20 درصد، افزایش قیمت روی اجاره بها لحاظ کنند برخورد قانونی می شود اسبکوه افزود: با مشاوران املاکی که بخواهند بیشتر از 20 درصد، افزایش قیمت روی اجاره بها لحاظ کنند برخورد قانونی می شود و مردم در صورت مشاهده این گونه تخلفات، می توانند گزارش دهند تا به آن رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه باید کد رهگیری و اطلاعات مربوط به همه خرید و فروش ها در سامانه جامع املاک ثبت شود، عنوان کرد: با این کار جلوی فرار مالیاتی و افزایش قیمت ها گرفته می شود و افراد، با هدف سودجویی و سرمایه گذاری به بازار مسکن وارد نمی شوند.

رکورد قیمت مسکن در لرستان رییس اتاق اصناف لرستان با بیان اینکه اگر مالیات پرداخت شود دیگر خانه ای 10 بار خرید فروش نمی شود، خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما این است که در هر منطقه، یک قیمت کارشناسی مشخص شود تا از دلال بازی در مشاور املاک و افزایش نرخ مسکن و اجاره بها جلوگیری شود.

اسبکوه اظهار داشت: اگر مشاور املاکی برای دریافت کد رهگیری و فرار مالیاتی، قولنامه صوری بنویسد ما این مسئله را تخلف حساب کرده و پروانه کسبش را باطل می کنیم و دیگر به هیچ وجه اجازه هیچ فعالیتی را به او نمی دهیم.

افزایش قیمت مسکن نسبت به سال گذشته در استان، آنقدر زیاد بوده که لرستان در این زمینه رکورد زده است وی گفت: افزایش قیمت مسکن نسبت به سال گذشته در استان، آنقدر زیاد بوده که لرستان در این زمینه رکورد زده است و با اینکه استان محرومی هستیم، نرخ اجاره بها و فروش مسکن در آن با قیمت کلانشهرها برابری می کند.

رییس اتاق اصناف لرستان گفت: اگر مشاور املاکی بخواهد مستأجری را از خانه ای بیرون کند، قوه قضاییه اجازه نمی دهد و باید حتماً قولنامه قبلی در مشاور املاک ضمیمه شده باشد که مبنای آن، افزایش 15 تا 20 درصدی است.

اسبکوه با بیان اینکه ما به طور جدی پیگیر هستیم و اجازه نمی دهیم کسی از بند پ استفاده کند، تصریح کرد: تعزیرات، اماکن، سازمان صمت، دادستانی و اتاق اصناف همگی در این مساله هماهنگ و جدی هستند و بنده نیز شخصاً ورود کرده ام.


کلید واژه ها: بازار مسکن - استان - مسکن - بازار - قیمت ها - قیمت - مردم - نظارت بر بازار - لرستان - استان لرستان - افسارگسیخته - گرانی و تورم - گرانی - درمان - اجاره مسکن - قیمت مسکن - ثبات قیمت - کشور - گویا - مستأجران - دولت - مستاجران - مسئولان - مشکلات - درمانی - برابری - افزایش - یکی از - تزریق - اساسی

آخرین اخبار سرویس:
ادعای توزیع سهام عدالت بین 20میلیون ثروتمند!

قیمت ارز در صرافی ملی (99/05/17)

شاسی بلند جدید شرکت سایپا رونمایی شد

فرودگاه های اروپایی با بحران کاهش ذخایر مالی رو به رو هستند

توسعه صنایع کوچک خوزستان در گرو تامین مواد اولیه

کارگروه رفع موانع سرمایه گذاری در پارس جنوبی تشکیل شد

معاملات بورس دو زمانه می شود

مالیات یک خانه با ودیعه 50 میلیونی و اجاره 2 میلیونی چقدر است؟

سهم 92 درصدی نیروگاه های حرارتی در تولید برق کشور

کاهش 300 هزار تومانی حباب سکه

تمامی محصولات فولادی در بورس عرضه می شود

صادرات چین در ماه ژوییه افزایش یافت

دور کاری کارمندان فیس بوک تا ژوییه 2021

رکوردزنی قیمت طلا ادامه دارد

قیمت جهانی طلا رکورد جدید ثبت کرد/ افت دوباره ارزش دلار آمریکا

تعداد کانون های بیماری دامی در استان مرکزی 70 درصد کاهش یافت

تولید بیش از 16 میلیون تنی کنسانتره آهن در 4 ماهه امسال

تصاویر رسمی از خداحافظی با پراید

تعداد کانون های بیماری دامی در استان مرکزی 70 درصد کاهش یافت

اولتیماتوم ستاد تنظیم بازار به تولیدکنندگان فولاد

تمدید مهلت واریز وجه فروش فوق العاده ایران خودرو تا 20 مرداد

پرداخت 2/5میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل متضرر از کرونا در سبزوار

سهم 92 درصدی نیروگاه های حرارتی در تولید برق کشور

پیش بینی افزایش دما در اصفهان/ اصفهان گرمتر می شود

افزایش کد سهامداری به بیش از 50 میلیون در سال جاری

آخرین تحولات قیمت خودرو در هفته گذشته

خرید حمایتی گوجه برای کنترل نرخ بازار در صورت افت قیمت انجام می شود

کاهش 300 هزار تومانی حباب سکه

پیش بینی افزایش دما در اصفهان/ اصفهان گرمتر می شود

تولید 14.7 میلیون تنی گندله سازان در 4 ماه

ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند

بیکاران آمریکایی از 54 میلیون نفر بیشتر شدند

گروه آمریکایی، رم را خرید

تحویل 13 هزار و 400 مسکن مهر پردیس در روزهای آینده

خودرو های پر مصرف داخلی کدامند؟

تولید آهن اسفنجی 11 درصد رشد داشت

پالوتا رسماً باشگاه رم را به گروه «فِرِدکین» فروخت

توضیحات معاون دفتر رییس جمهوری درباره وعده «گشایش اقتصادی» روحانی

ذخیره  700 تن مرغ منجمد در سمنان 

تاثیر کرونا بر مصرف بنزین؟

ادامه وضعیت قرمز کرونا در تهران؛ محدودیت ها تمدید شد

توزیع 150 بسته غذایی در بین آسب دیدگان کرونا در شهر کلوانق هریس

مالیات خانه های خالی شش برابر مالیات اجاره است نه شش برابر اجاره

افت اکثر شاخص های آسیا اقیانوسیه پیش از اعلام داده های ماه جولای

دو وعده جدید به وعده های کهنه اضافه شد/ انتظار خبرنگاران برای وام 10میلیونی و بیمه کرونایی

تمدید مهلت واریز وجه فروش فوق العاده ایران خودرو تا 20 مرداد

بزرگ ترین پروژه عمرانی شهرستان نقده، افتتاح شد

طلا تا 2072دلار هم بالا رفت

صدور مجوز به آزمایشگاه های بخش خصوصی مازندران

چالش تأمین غذا در لبنان پس از انفجار تنها سیلوی غلات بندر بیروت

چند خبر کوتاه از گوشه و کنار هرمزگان

نافله خوزستانی، غذای خوشمزه محلی جنوب

مالیات خانه های خالی شش برابر مالیات اجاره است نه شش برابر اجاره

بازگشت تعطیلی؛ در صورت افزایش مبتلایان وجانباختگان کرونا در کرمان

بازگشایی نیمی از سینماهای دنیا در سایه کرونا/تضمینی برای سود نیست

مالیات خانه های خالی شش برابر مالیات اجاره است نه شش برابر اجاره

جزییات اعطای وام مرابحه به فرهنگیان

افزایش 20 میلیارد دلاری مبادلات تجاری با عراق

جدیدترین احتمال از گشایش اقتصادی روحانی

پلاسما فروشی در بازار سیاه عراق

تمدید مهلت واریز وجه خودروهای فروش فوق العاده ایران خودرو

کاهش قیمت سبد نفتی اوپک

قشم در مسیر توسعه با سرمایه گذاری 31 هزار میلیاردی

تمدید مهلت واریز وجه فروش فوق العاده ایران خودرو تا 20 مرداد

پرداخت 2/5 میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل متضرر از کرونا در سبزوار

رشد 67 درصدی تولید شمش آلومینیوم

افزایش کد سهامداری به بیش از 50 میلیون در سال جاری

شاخص سهام بورس های اروپایی در نوسان

طلا در مرز 2 هزار و 100 دلار

بهره برداری از 99 طرح تا سال 1400 در قشم

شاسی بلند جدید شرکت سایپا رونمایی شد

گمانه زنی ها از گشایش اقتصادی روحانی

شاسی بلند جدید شرکت سایپا رونمایی شد

بیکاران آمریکایی از 54 میلیون نفر بیشتر شدند

بلاتکلیفی یک هزار و 100 خودروی وارداتی در گمرک

طلا در مرز 2 هزار و 100 دلار

کاهش بهای نفت برنت

ام تی ان ، ایران و ایرانسل را ترک می کند

افزایش 82 دلاری انس جهانی، بازار را آشفته نکرد

توصیه مهم مدیرعامل بورس به سرمایه گذاران | معاملات بورس از هفته آینده دو زمانه می شود

کاهش اندک قیمت سبد نفتی اوپک

آجر شدن نان رستوران ها و هتل ها در ایتالیا با شیوع کرونا + فیلم

نافله خوزستانی، غذای خوشمزه محلی جنوب

بلاتکلیفی یک هزار و 100 خودروی وارداتی در گمرک

زنگ خطر انبارهای شیمیایی تهران

گمرک هند محموله وارداتی 740 تنی chr(034)نیترات آمونیومchr(034) را توقیف کرد

بررسی آخرین وضعیت انتقال انبار نفت شهران از بافت مسکونی پایتخت

کمیته ویژه ای نوسانات بازار ارز را بررسی می کند

استقبال دیپلمه ها از طرح یارانه دستمزد/سهم بالای خدمات در جذب نیرو در این طرح

مجمع فولاد به تقسیم سود 225 ریالی رای داد

پرداخت 2/5 میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل متضرر از کرونا در سبزوار

مرز میلک پس از یک هفته تعطیلی، بازگشایی شد

18 استان کشور در خطر فرونشست زمین /56 میلیون ایرانی در معرض خطر

کرونا و ریتم تازه کسب وکار

برنامه گشایش اقتصادی روحانی چیست؟

قیمت دناپلاس توربوشارژ اتوماتیک تصویب نشده است

مهلت واریز تمدید شد

ترامپ دوباره تعرفه 10 درصدی آلومینیوم کانادا را برقرار کرد

رشد 16 درصدی تولید شرکت فولاد مبارکه در سال 98

رزمایش کمک مؤمنانه عید غدیر به ارزش بیش از 20 میلیارد ریال

مسکن همچنان در تلاطم گرانی؛ مُسکن های دولت درمان ندارد

مسکن همچنان در تلاطم گرانی؛ مُسکن های دولت درمان ندارد