مطالب مرتبط:
مجمع نمایندگان پیشران توسعه آذربایجان غربی
اطلاعیه روابط عمومی دادگستری آذربایجان غربی درپی شهادت 12 نفر از هموطنان در سال 89
2 محکوم اعدام شده در آذربایجان غربی مستحق عفو نبودند
عوامل شهادت 12 نفر از هموطنان کرد و آذری زبان آذربایجان غربی به سزای اعمال خود رسیدند
افزایش 10 درصدی تناژ حمل کالا در آذربایجان غربی
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 تیر 1399 ساعت 07:052020-07-15اقتصادي

آذربایجان غربی همچنان صدرنشین آبخیزداری در کشور


ایرنا- اجرای طرح های آبخیزداری با هدف جلوگیری از رسوب و فرسایش خاک و افزایش آب های زیرزمینی در آذربایجان غربی مورد توجه ویژه قرار گرفته و  این استان با حفظ برتری بین استان های کشور در این خصوص، - ارومیه- ایرنا- اجرای طرح های آبخیزداری با هدف جلوگیری از رسوب و فرسایش خاک و افزایش آب های زیرزمینی در آذربایجان غربی مورد توجه ویژه قرار گرفته و  این استان با حفظ برتری بین استان های کشور در این خصوص، طی بررسی اخیر سازمان جنگل ها و مراتع، رتبه نخست کشور را در خصوص اجرای این طرح ها به خود اختصاص داده است.

آبخیزداری که از دیرباز به عنوان یکی از اقدامات لازم برای ذخیره و استفاده بهینه از آب در دنیا مورد استفاده قرار می گرفت، در دهه های گذشته مورد بی مهری قرار گرفته بود ولی طی سال های اخیر به عنوان راهکار طلایی برای تامین بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز بخش کشاورزی آذربایجان غربی در دستور کار قرار گرفته است تا ضمن مدیریت منابع حوضه های آبخیز، حال و روز دریاچه ارومیه نیز روز به روز بهتر شود.

طبق گفته کارشناسان سهم طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در ذخیره سازی آب غیرقابل انکار است و مفهوم آن را می توان در بخش مدیریت منابع طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

صاحب نظران این بخش تاکید دارند که با اجرای هر هکتار آبخیزداری می توان 500 مترمکعب آب جدید تولید کرد؛ ضمن آنکه اجرای هر هکتار عملیات آبخیزداری از 6.

5 تن فرسایش خاک و رسوب جلوگیری می کند.

آذربایجان غربی یکی از استان های موفق در اجرای طرح های آبخیزداری کشور طی سال های اخیر محسوب می شود و با اجرای این طرح ها در زمان بندی تعیین شده از وقوع سیل در بسیاری از نقاط سیل خیز استان جلوگیری می شود.

طی 2 سال گذشته دهها طرح آبخیزداری در آذربایجان غربی به بهره برداری رسید که موتور محرک این طرح ها، اختصاص بودجه مناسب از صندوق توسعه ملی بود.

اختصاص رتبه نخست کمی وکیفی به آبخیزداری آذربایجان غربی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری در توسعه بسترهای اقتصادی و اجتماعی استان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان در ارزیابی های اخیر، رتبه نخست بخش کمی و کیفی را در کشور به خود اختصاص داده است.

هادی قاسمی با اشاره به اجرای کامل طرح های آبخیزداری در 17 شهرستان آذربایجان غربی طی سال گذشته، اضافه کرد: سال گذشته، 250 هزار مترمکعب عملیات آبخیزداری و سازه های مکانیکی با 310 میلیارد ریال هزینه در استان به اجرا درآمده است.

وی بیان کرد: اعتبار طرح های آبخیزداری اجرایی در آذربایجان غربی نظیر دیگر مناطق کشور با موافقت رهبر معظم انقلاب از صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی ادامه داد: اجرای طرح های آبخیزداری در سال گذشته که با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی انجام شد، نقش بسزایی در جلوگیری از ایجاد سیلاب داشت و در صدد تقویت این بخش برای جلوگیری از بروز مشکلات مشابه هستیم.

قاسمی گفت: طی سال جاری قرار است 600 میلیارد ریال اعتبار ملی و 600 میلیارد ریال اعتبار استانی در راستای اجرای طرح های آبخیزداری آذربایجان غربی اختصاص یابد.

وی افزود: طبق پیش بینی ها، امسال 39 طرح آبخیزداری با پوشش 380 هزار هکتاری در استان اجرا می شود.

بی توجهی سالهای طولانی به آبخیزداری کارشناس و صاحب نظر منابع طبیعی آذربایجان غربی نیز در این خصوص با اشاره به اینکه آبخیزداری از جمله مواردی است که در سال های طولانی گذشته مورد بی توجهی قرار گرفته بود، گفت: تداوم حرکت در این مسیر با هدف ذخیره سازی آب اجتناب ناپذیر است.

هوشنگ داداش زاده افزود: توجه ویژه صورت گرفته در ماه ها و سال های اخیر به این بخش و اختصاص بودجه از محل صندوق توسعه ملی به این امر بهترین فرصت برای اجرای طرح های آبخیزداری در آذربایجان غربی بوده که از آن به خوبی استفاده شده است.

وی بیان کرد: با استفاده از توان کارشناسان، اساتید دانشگاهی، صاحب نظران و اجرای مطالعات به هنگام و گسترده، بهترین گزینه های آبخیزداری باید احصا و بر روی آن ها سرمایه گذاری شود.

وی با تاکید بر اینکه فرصت های زیادی در خصوص ذخیره آب از دست رفته و مشکل آب بسیار جدی است، اضافه کرد: همه نهادهای مسوول و فعالان حوزه کشاورزی باید برای اجرای طرح های ذخیره آب پیشقدم شوند و در مسیر بهبود یا حتی تثبیت وضعیت فعلی حرکت کنند.

آغاز عملیات اجرایی 12 سد بزرگ آبخیزداری در چالدران رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چالدران نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: عملیات اجرایی 12 سد بزرگ آبخیزداری در مناطق سیل خیز این شهرستان آغاز شده است و برای اجرای این طرح ها در مجموع 45 میلیارد ریال هزینه می شود.

علیرضا قربانی اظهار داشت: این سدها با هدف جلوگیری از فرسایش خاک، افزایش پوشش گیاهی مراتع، جلوگیری از خطرات ناشی از سیل به اراضی کشاورزی و واحدهای مسکونی و تغذیه سفره های آب زیرزمینی در قالب سدهای بزرگ ملاتی احداث می شود.

وی افزود: این سدها در سه حوزه شامل سعدل، حراملو و کلیساکندی با حجم هشت هزار مترمکعب ساخته می شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چالدران اضافه کرد: این شهرستان بیش از 168 هزار هکتار مراتع ییلاقی و روستایی دارد که در قالب طرح های بیولوژیک نیز از این مراتع حفاظت می شود.

وی با بیان اینکه امسال در جهت حفظ مراتع چالدران 10 هزار هکتار عملیات کود پاشی، بذر پاشی، کپه کاری و قرق در این مراتع در دست اجراست، اضافه کرد: عملیات 6 هزار هکتاری آن با اعتبار 10 میلیارد ریال به اتمام رسیده و چهار هزار هکتار آن با اعتبار پنج میلیارد ریال در دست اجراست.

قربانی اظهار داشت: در سه سال گذشته 40 سد بزرگ آبخیزداری در مناطق سیل خیز چالدران با اعتبار 200 میلیارد ریال و حجم 50 هزار مترمکعب احداث شده است.

وی یاد آوری کرد: با بهره برداری از طرح های در دست اجرا تا پایان 6 ماهه اول سال جاری اهالی بیش از 30 روستا از مزایای آنان بهره مند خواهند شد.

شهرستان چالدران یکی از شهرستان های غنی از نظر منابع طبیعی در آذربایجان غربی است که 6 در صد حجم اراضی ملی استان در این شهرستان وجود دارد.

این شهرستان حدود 120 روستا دارد که در 2 بخش مرکزی و دشتک نزدیک به 20 هزار نفر را در خود جای داده اند.

چالدران با 50 هزار نفر جمعیت در شمال آذربایجان غربی واقع شده است.

اختصاص 17 میلیارد ریال اعتبار برای طرحهای آبخیزداری اشنویه رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اشنویه گفت: امسال برای اجرای طرح های آبخیزداری در این شهرستان 17 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

مصطفی چترآذر افزود: با استفاده از این اعتبار پیش بینی شده است عملیات آبخیزداری در زیر حوزه "رشگند" با مساحت هشت هزار هکتار در قالب چهار پلاک در مناطق "دوستک"، "رشگند"، "لولکان"، "سنگر " در این شهرستان اجرایی شود.

وی با بیان اینکه میزان اعتبارات اختصاص یافته در سال جاری در مقایسه با پارسال 70 درصد افزایش یافته است افزود: این اقدامات شامل عملیات مکانیکی، احداث سازه های ملاتی، گابیونی و خشکه چین است که به میزان پنج هزار متر مکعب انجام می شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اشنویه اظهار داشت: با اجرای این اقدامات در زیر حوزه مزبور ضمن پایین آوردن ریسک سیلاب در منطقه، خاک آن محافظت و میزان فرسایش آن کاهش خواهد یافت.

چترآذر افزود: عملکرد و نتایج مثبت اجرای عملیات آبخیزداری باعث شده است تا با مطالبه مردم و مسوولان، اجرای طرح های آبخیزداری در حوضه های این شهرستان شتاب بیشتری به خود بگیرد.

اشنویه در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با کشورهای عراق و ترکیه واقع شده است.

آذربایجان غربی بیش از 2 میلیون و 700 هزار هکتار عرصه ملی دارد که 101 هزار هکتار آن جنگل و افزون بر 2 میلیون و 600 هزار هکتار را مرتع تشکیل می دهد.

آبخیزداری به علم و هنر برنامه ریزی مستمر و اجرای اقدام لازم جهت مدیریت منابع حوزه های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک گفته می شود و می تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.

آذربایجان غربی از جمله استان های نیازمند آبخیزداری به شمار می رود زیرا این استان از یک سو منابع آبی لازم جهت ذخیره سازی و مصرف در بخش کشاورزی را دارا بوده و از سوی دیگر این بخش سهم قابل توجهی از اقتصاد منطقه را به خود اختصاص داده است.


کلید واژه ها: آذربایجان غربی - آبخیزداری - آذربایجان - طرح های آبخیزداری - آب های زیرزمینی - استان های کشور - مورد - استان - فرسایش خاک - طرح ها - قرار - کشور - غربی - زیرزمینی - استفاده - سازمان جنگل ها - فرسایش - افزایش - بخش کشاورزی - رتبه نخست - ویژه - رسوب - اقدامات - کشاورزی - اختصاص - راهکار - سازمان - یکی از - تامین - طلایی

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی افزایش دما در اصفهان/ اصفهان گرمتر می شود

افزایش کد سهامداری به بیش از 50 میلیون در سال جاری

آخرین تحولات قیمت خودرو در هفته گذشته

خرید حمایتی گوجه برای کنترل نرخ بازار در صورت افت قیمت انجام می شود

کاهش 300 هزار تومانی حباب سکه

پیش بینی افزایش دما در اصفهان/ اصفهان گرمتر می شود

تولید 14.7 میلیون تنی گندله سازان در 4 ماه

ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند

بیکاران آمریکایی از 54 میلیون نفر بیشتر شدند

گروه آمریکایی، رم را خرید

تحویل 13 هزار و 400 مسکن مهر پردیس در روزهای آینده

خودرو های پر مصرف داخلی کدامند؟

تولید آهن اسفنجی 11 درصد رشد داشت

پالوتا رسماً باشگاه رم را به گروه «فِرِدکین» فروخت

توضیحات معاون دفتر رییس جمهوری درباره وعده «گشایش اقتصادی» روحانی

ذخیره  700 تن مرغ منجمد در سمنان 

تاثیر کرونا بر مصرف بنزین؟

ادامه وضعیت قرمز کرونا در تهران؛ محدودیت ها تمدید شد

توزیع 150 بسته غذایی در بین آسب دیدگان کرونا در شهر کلوانق هریس

مالیات خانه های خالی شش برابر مالیات اجاره است نه شش برابر اجاره

افت اکثر شاخص های آسیا اقیانوسیه پیش از اعلام داده های ماه جولای

دو وعده جدید به وعده های کهنه اضافه شد/ انتظار خبرنگاران برای وام 10میلیونی و بیمه کرونایی

تمدید مهلت واریز وجه فروش فوق العاده ایران خودرو تا 20 مرداد

بزرگ ترین پروژه عمرانی شهرستان نقده، افتتاح شد

طلا تا 2072دلار هم بالا رفت

صدور مجوز به آزمایشگاه های بخش خصوصی مازندران

چالش تأمین غذا در لبنان پس از انفجار تنها سیلوی غلات بندر بیروت

چند خبر کوتاه از گوشه و کنار هرمزگان

نافله خوزستانی، غذای خوشمزه محلی جنوب

مالیات خانه های خالی شش برابر مالیات اجاره است نه شش برابر اجاره

بازگشت تعطیلی؛ در صورت افزایش مبتلایان وجانباختگان کرونا در کرمان

بازگشایی نیمی از سینماهای دنیا در سایه کرونا/تضمینی برای سود نیست

مالیات خانه های خالی شش برابر مالیات اجاره است نه شش برابر اجاره

جزییات اعطای وام مرابحه به فرهنگیان

افزایش 20 میلیارد دلاری مبادلات تجاری با عراق

جدیدترین احتمال از گشایش اقتصادی روحانی

پلاسما فروشی در بازار سیاه عراق

تمدید مهلت واریز وجه خودروهای فروش فوق العاده ایران خودرو

کاهش قیمت سبد نفتی اوپک

قشم در مسیر توسعه با سرمایه گذاری 31 هزار میلیاردی

تمدید مهلت واریز وجه فروش فوق العاده ایران خودرو تا 20 مرداد

پرداخت 2/5 میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل متضرر از کرونا در سبزوار

رشد 67 درصدی تولید شمش آلومینیوم

افزایش کد سهامداری به بیش از 50 میلیون در سال جاری

شاخص سهام بورس های اروپایی در نوسان

طلا در مرز 2 هزار و 100 دلار

بهره برداری از 99 طرح تا سال 1400 در قشم

شاسی بلند جدید شرکت سایپا رونمایی شد

گمانه زنی ها از گشایش اقتصادی روحانی

شاسی بلند جدید شرکت سایپا رونمایی شد

بیکاران آمریکایی از 54 میلیون نفر بیشتر شدند

بلاتکلیفی یک هزار و 100 خودروی وارداتی در گمرک

طلا در مرز 2 هزار و 100 دلار

کاهش بهای نفت برنت

ام تی ان ، ایران و ایرانسل را ترک می کند

افزایش 82 دلاری انس جهانی، بازار را آشفته نکرد

توصیه مهم مدیرعامل بورس به سرمایه گذاران | معاملات بورس از هفته آینده دو زمانه می شود

کاهش اندک قیمت سبد نفتی اوپک

آجر شدن نان رستوران ها و هتل ها در ایتالیا با شیوع کرونا + فیلم

نافله خوزستانی، غذای خوشمزه محلی جنوب

بلاتکلیفی یک هزار و 100 خودروی وارداتی در گمرک

زنگ خطر انبارهای شیمیایی تهران

گمرک هند محموله وارداتی 740 تنی chr(034)نیترات آمونیومchr(034) را توقیف کرد

بررسی آخرین وضعیت انتقال انبار نفت شهران از بافت مسکونی پایتخت

کمیته ویژه ای نوسانات بازار ارز را بررسی می کند

استقبال دیپلمه ها از طرح یارانه دستمزد/سهم بالای خدمات در جذب نیرو در این طرح

مجمع فولاد به تقسیم سود 225 ریالی رای داد

پرداخت 2/5 میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل متضرر از کرونا در سبزوار

مرز میلک پس از یک هفته تعطیلی، بازگشایی شد

18 استان کشور در خطر فرونشست زمین /56 میلیون ایرانی در معرض خطر

کرونا و ریتم تازه کسب وکار

برنامه گشایش اقتصادی روحانی چیست؟

قیمت دناپلاس توربوشارژ اتوماتیک تصویب نشده است

مهلت واریز تمدید شد

ترامپ دوباره تعرفه 10 درصدی آلومینیوم کانادا را برقرار کرد

رشد 16 درصدی تولید شرکت فولاد مبارکه در سال 98

رزمایش کمک مؤمنانه عید غدیر به ارزش بیش از 20 میلیارد ریال

شیوع دوباره کرونا مصرف بنزین را 15 درصد کاهش داد

دو وعده جدید به وعده های کهنه اضافه شد/ انتظار خبرنگاران برای وام 10میلیونی و بیمه کرونایی

«هنرستان ها» کانون جهش تولید در کشورند/ تولید 3.5 میلیون ماسک توسط دانش آموزان

پاندمی کرونا چه تاثیری بر مصرف بنزین در کشور گذاشت؟

طلا تا 2072 دلار هم بالا رفت

سقوط بی سابقه ارزش لیر ترکیه

ساعت معاملات در بورس تغییر کرد

مهمترین برنامه وزارت صمت تقویت تولید داخل و توسعه صادرات است

کاهش بهای نفت برنت

نقش غیر قابل انکار شبکه های اجتماعی در رونق بازار مصرف چین

جزییات گشایش اقتصادی مورد نظر رییس جمهور چیست؟

 کاهش تعداد گواهی و صدور پروانه اکتشاف معدن

رادیو| امروز در استان ایلام چه خبر بود؟

مجلس برای بهبود وضعیت تولید طرح دو فوریتی به سمت بورس را ارائه کرد

ساعت معاملات در بورس تغییر کرد

شتاب چرخ توسعه در پتروشیمی تبریز

تاکید دوباره رییس پلیس بر ممنوعیت نگهداری و خرید و فروش سلاح گرم

65 درصد از بوشهری ها شیوه نامه های بهداشتی را رعایت می کنند

تمدید مهلت واریز وجه خودرو های فروش فوق العاده ایران خودرو تا بیستم مرداد

معرفی واحدهای متخلف اخلال گران اقتصادی

کاهش 15 درصدی مصرف بنزین در پی شیوع دوباره کرونا

واگذاری کارخانه ها در بورس مشروط به سهامدار کردن کارگران

مدیریت ضعیف علت اصلی مشکلات کشور است

آذربایجان غربی همچنان صدرنشین آبخیزداری در کشور

آذربایجان غربی همچنان صدرنشین آبخیزداری در کشور