مطالب مرتبط:
تمدید مهلت دفاع تا آبان ماه/تاکید بر ارائه دروس نظری در ترم آتی
مهلت بازگشت ارز صادرات 4 ماه شد/معافیت 10 درصدی برای کسانی که 3 ماهه ارز را برگردانند
صادرکنندگان برای بازگشت ارز 4 ماه فرصت دارند
مهلت بازگشت ارز صادرات 4 ماه پس از صدور پروانه صادراتی شد
مهلت بازگشت ارز صادرات 4 ماه شد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 تیر 1399 ساعت 07:002020-07-15اقتصادي

درخواست مهلت سه ماه صادرکنندگان خوزستانی برای انجام تعهد ارزی


ایرنا- در حالی که بانک مرکزی برای بازگشت تعهدارزی حاصل از صادرات تا پایان تیرماه امسال ضرب الاجل تعیین کرده، ابهام و ناهماهنگی در سامانه های استعلامی مشکلاتی را برای صادرکنندگان به وجود آورده است و طبق خواسته تجار خوزستانی، - " اهواز- ایرنا- در حالی که بانک مرکزی برای بازگشت تعهدارزی حاصل از صادرات تا پایان تیرماه امسال ضرب الاجل تعیین کرده، ابهام و ناهماهنگی در سامانه های استعلامی مشکلاتی را برای صادرکنندگان به وجود آورده است و طبق خواسته تجار خوزستانی، لازم است تا دولت برای رفع این مشکل انجام تعهدات ارزی را به مدت سه ماه دیگر تمدید کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، بانک مرکزی سه هفته پیش، با انتشار لیستی از صادرکنندگان که در سال های 97 و 98 ارز خود را به کشور بازگشت نداده اند خبرداد که در همین بین نیز برخی کارت های بازرگانی تعلیق شد و علاوه بر آن سامانه جامع تجارت و ثبت سفارش برای واردات کالا ویژه این تجار بسته شده و دیگر امکان استفاده از پروانه های صادراتی بالاتراز سه ماه برای وارد کنندگان وجود ندارد و عملا شرایط مربوط به انجام تعهدات ارزی که برای سال 99 تدوین شده، در خصوص تعهدات سال های 97 و 98 صادرکنندگان هم اعمال شده و این موضوع به این معنی است که پیمان سپاری ارزی تنها از طریق سامانه نیما امکان پذیر است.

بانک مرکزی درحالی ملاک بازگشت ارز را تا 31 تیرماه قرارداده که از 10 روز پیش تمامی سازوکارهای اجرایی انجام این تعهدات را مراجعه صادرکنندگان به بازار آزاد برای خرید ارز و سپس ارائه آن به سامانه نیما طراحی کرده است؛ در صورتی که واردات در مقابل صادرات نیز یکی دیگر از شیوه های انجام تعهدات ارزی حاصل از صادرات عنوان شده بود و در بخشنامه های مکرر مجموعه های اقتصادی کشوربارها به این موضوع مستقیما اشاره شده است.

سردرگمی صادرکنندگان در انجام تعهدات ارزی رییس اتاق بازرگانی اهواز در دومین نشست بررسی مشکلات صادرکنندگان استان که در سرسرای شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان برگزار شد اظهارداشت: در راستای ضرب الاجل بانک مرکزی برای انجام تعهدات ارزی صادرکنندگان، بخشنامه های قبلی مراجع مختلف اقتصادی کشور که به عنوان نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات تعیین شده بود، به صورت یک طرفه خنثی شده اند و این امر سردرگمی بسیار زیادی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است.

شهلا عموری با اشاره به ایجاد اختلاف ارزش پایه صادراتی کالا با قیمت واقعی آن، گفت: همزمان به بحران کرونا برخی از مبالغ اعلام شده مربوط به مشکلات واردکنندگانی است که از کوتاژهای (مرحله ثبت اظهار نامه واردات یا صادرات کالا در گمرک ) صادراتی واگذار شده استفاده کرده اند و به همین دلیل کالاهای مربوط به آنها در گمرکات ترخیص نشده است.

وی با بیان اینکه در لیست ارسالی تفکیک صادرات سال 97 و 98، میزان صادرات به تفکیک سال وجود ندارد، ادامه داد: به گفته صادر کنندگان بخشی از مبالغی که اعلام شده مربوط به 6 ماهه اول سال 97 بوده که 20 درصد تعدیل قیمت های پایه صادراتی اعمال نشده است .

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان اضافه کرد: بخش دیگر مشکلات صادرکنندگان در انجام تعهدات پیمان سپارزی ارزی، مربوط به اختلاف حساب هایی است که در اسناد ارائه شده صادرکنندگان بین صرافی ها و بانک های عامل با سامانه جامع وجود دارد که متاسفانه در این بخش ایراد سیستمی مشاهده شده و در حال حاضر کارشناس مشخصی برای پاسخگویی و رفع این اختلافات وجود ندارد.

عموری تصریح کرد: برابر اعلام وزارت صمت در سال 97 صادرات بسیاری از صادرگنندگان مبتنی بر ارزش صادرات تا سقف یک میلیون یورو بوده که باید از 100 درصد تعهد ارزی معاف باشند و به همین دلیل اعتقاد این فعالان اقتصادی بر این است که به استناد بخشنامه این وزاتخانه، هیچ بدهی (تعهد ارزی در قبال صادارات) ندارند.

رییس اتاق بازرگانی اهواز همچنین با اشاره به اینکه در لیست اعلامی بانک مرکزی نام صادرکنندگانی وجود دارد که به تعهدات ارزی خود کاملا عمل کرده اند، گفت: اما با این وجود بخاطر به روز نبودن سامانه اعلامی بانک مرکزی همچنان نام آنها در این لیست وجود دارد.

وی به فعالیت 70 درصدی صادرکنندگان خوزستانی با کشور عراق اشاره کرد و گفت: بر اساس مستندات، بخش مهمی از معاملات صورت گرفته بین تجار ایرانی و عراقی در پایانه های مرزی استان بر اساس پول ملی کشور بوده و اینکه همواره مسئولان نسبت به بخشنامه مستثنی بودن صادرات به کشور عراق و افغانستان در بازگشت ارز به صورت ریالی توجه ندارد بخش دیگری از چالش های موجود در زمینه تعهدات ارزی است.

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان خواسته تجار و فعالان اقتصادی برای انجام تعهدات ارزی خود را تعیین مهلت سه ماه دیگر از سوی دولت اعلام کرد.

عموری یادآورشد: در کنار همه این مشکلات، موضوع سیل سال گذشته استان خوزستان، اختلافات سیاسی در کشور عراق و شیوع بیماری کرونا در سال جاری که به تعطیلی طولانی مدت مرزهای مشترک با کشور عراق منجر شد را می توان از موانع اصلی انجام تعهدات ارزی صادرکنندگان دانست.

بر اساس بخشنامه 23 خرداد ماه سال 1397، صادرکنندگان دارای قرارداد ریالی با تجار کشورهای عراق و افغانستان؛ تا اطلاع ثانویه مشمول رفع تعهد ارزی هستند.

اختلاف پایه ارزش کالای صادراتی قابل رفع است معاون امور گمرکی استان خوزستان در این خصوص با بیان اینکه اختلاف پیش آمده در ارزش صادراتی برخی کالاها در دفتر تعیین ارزش گمرک قابل بررسی است، گفت: در این زمینه بن بست قانونی و حقوقی وجود ندارد و به همین منظور از صادرکنندگانی که اعتقاد دارند پایه ارزش کالای آنها بیش از میزان تعیین شده است می توانند نسبت به این موضوع اعتراض کنند.

علی قبادی تصریح کرد: صادرکنندگان می توانند اعتراض خود را به سامانه ارز گمرکی ارائه کنند تا موارد طرح شده بررسی های لازم صورت بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه برگشت ارز، سامانه های گمرک اطلاعات صادراتی را به صورت برخط به بانک مرکزی اعلام می کنند، گفت: در زمینه انجام تعهد ارزی، اطلاعات اصلی در اختیار بانک مرکزی است ولی در هر صورت پایه صادراتی یک موضوع قطعی نیست و با درخواست صادرکنندگان طی مستنداتی که ارائه می شود، مشکلات پیش آمده قابل رفع است.

دلار پایه معاملات تجاری صادرکنندگان با کشور عراق باشد مدیر بانک توسعه صادرات ایران شعبه اهواز در خصوص اینکه ممکن است تعدادی از صادرکنندگان در انجام معاملات خود با بازرگان عراقی در قبال کالای صادراتی اقدام به دریافت ریال کرده باشد، گفت: برای انجام تعهد ارزی، لازم است تا صادرکننده از طریق سامانه نیما و صرافی های معتبر اقدام به تهیه ارز و ارائه آن کند.

فریبا نادریان با تاکید بر اینکه ممکن است در این زمینه تفاوت هایی نیز برای خرید ارز توسط صادرکننده ای که در قبال کالا ریال دریافت کرده باشد، شاهد باشیم، افزود: اما در هر صورت این امر باعث رفع تعهد ارزی می شوند که با این وجود پیشنهاد می کنیم صادرکنندگان به عراق، قرارداد تجاری خود را بر اساس دریافت ارز پایه گذاری کنند.

وی خاطرنشان کرد: اما اگر چنین چیزی مقدور نبود، این آمادگی وجود دارد تا صادرکنندگان را به کارگزاری بانک توسعه صادرات در کشور عراق معرفی و طی هماهنگی هایی که صورت می گیرد، ارز کالا تحویل و تعهد ارزی رفع شود.

احتمال رفع بخشی از تعهد ارزی برخی صادرکنندگان که ریال دریافت کرده اند رییس کمیسیون هماهنگی بانک های استان و مدیر شعب بانک ملی خوزستان با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی در خصوص اینکه صادرکنندگانی که در قبال کالاهای صادراتی به کشورهای عراق و افغانستان ریال دریافت کرده اند، گفت: برای بررسی های لازم در این خصوص، نیاز است که صادر کنندگان به صورت مکتوب شماره پروانه های صادراتی خود را به کمیته استانی پایش تعهدات ارزی ارائه دهند.

سعید طاهری اضافه کرد: در صورت موافقت بانک مرکزی، نسبت به رفع تعهد ارزی حاصل از صادرات ریالی صادرکنندگان اقدام خواهد شد.

وی یادآورشد: باید توجه داشت که افراد مشمول این موضوع، امکان استفاده از قابلیت واردات در مقابل صادرات را ندارند.

کمیته استانی پایش تعهدات ارزی به تک تک درخواست ها رسیدگی کند رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی استان با اشاره به اینکه همچنان مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان تا پایان تیرماه امسال است، گفت: افرادی که در انجام این تعهدات به دلایل مختلفی با مشکل روبه رو هستند، درخواست های خود را به کمیته استانی پایش تعهدات ارزی ارائه کنند.

محسن کاویانی تصریح کرد: در این رابطه تلاش می شود مستندات مربوط به صادرکنندگان و دلایل آنها که ممکن است بعضا باعث رفع تعهدات شود مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تصمیم گیری نهایی در سطح ملی صورت می گیرد، بیان داشت: در این مدت لازم است تا هرچه سریعتر اقدامات لازم از سوی صادرکنندگان در ارائه مستندات صورت بگیرد.

رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی خوزستان خاطرنشان کرد: در هر صورت آنچه مشخص شده این است که برخی افراد موجه یا غیرموجه ارزهای صادراتی را به چرخه اقتصادی کشور باز نگردانده اند که لازم است در این رابطه ساز و کارهای روان و شفاف تری ایجاد شود.

دستگاه قضایی با قاطعیت از روند تولید و صادرات حمایت می کند معاون دادستان اهواز همچنین با تاکید بر اینکه سیاست دستگاه قضایی، حمایت از تولید،صادرات و واردات است، گفت: به همین منظور ستاد اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی دادگستری تمام تلاش خود را برای حمایت از فعالان اقتصادی بکار گرفته است.

محمد گراوند با بیان اینکه بعضا طی سال های 97 و 98 سو استفاده های متعددی از شرایط اقتصادی کشور صورت گرفته است گفت: حمایت هایی که صورت می گیرد، قطعا در برخوردهایی که باید با متخلفان انجام شود، تعارض ندارد و برخورد با افراد متخلفی که بیت المال در اختیار آنها قرار گرفته اما بجای تولید و رونق اقتصادی، به چپاول این سرمایه ها اقدام کرده اند، ضروری است.

وی با اشاره به اینکه در هر صورت تا پایان مهلت تعیین شده به منظور بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، زمان زیادی باقی نمانده،گفت: در این خصوص باید دستگاه های اجرایی به صورت روزانه برای جمع آوری مستندات صادرکنندگان جهت رفع تعهدات همکاری کنند.

معاون دادستان اهواز خاطرنشان کرد: جمع آوری این مستندات می تواند در سطح ملی به انجام یک تصمیم واحد و روشن برای صادرکنندگانی که با مشکلات متعددی روبه رو شده اند، منجر شود.

گراوند در خصوص برخی سنگ اندازی ها در مسیر انجام تعهدات ارزی صادرکنندگان که دلیل آن برخی ناهماهنگی های استعلامی و یا مربوط به دستگاه های اجرایی است اشاره کرد و گفت: فعالان اقتصادی می توانند ابهامات خود را به صورت روشن ارائه کنند تا در این خصوص پیگیری های بعدی صورت بگیرد.

دغدغه های دولت برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات بجا است مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان کالا و خدماتی که از کشور صادر شده را ثروت ملی عنوان کرد و گفت: بر همین اساس لازم است تا مابه ازای این سرمایه به صورت ارز و یا کالا به کشور بازگردد.

ارسلان شهنی با ابراز نگرانی در خصوص قاچاق 20 تا 30 میلیارد دلاری کالا به داخل کشور، بیان داشت: این موضوع نشان می دهد که ارز کشور به شکل های مختلف در بخش های دیگری در حال هزینه شدن است.

وی ادامه داد: علاوه بر این آمارهای مربوط به خرید املاک در کشورهای مختلف نیز توسط اتباع ایرانی بخش دیگری از این نگرانی ها محسوب می شود که نشان از هزینه ارز متعلق به کشور در بخش هایی به غیر از رونق تولید داخلی است و به همین دلایل باید دغدغه های دولت در بازگرداندن ارز حاصل از صادرات را بجا دانست.

این مقام مسئول در استانداری خوزستان با تاکید بر اینکه بخشی از اختلاف به وجود آمده در زمینه تعهدات ارزی بین بانک مرکزی و صادرکننده ناشی از برداشت های اشتباه، تضاد و تعارض مقررات یا نبود تطبیق زمانی قوانین است، گفت: با توجه به اینکه برای رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان محدودیت زمانی وجود دارد که این موضوع به ضرر فعالان اقتصادی است.

شهنی تصریح کرد: در این رابطه همه دستگاه های مربوطه باید با هماهنگی و همراهی که از خود نشان می دهند تا جایی که ممکن است نسبت به رفع مشکلات پیش آمده در راستای انجام تعهدات ارزی صادرکنندگان اقدام کنند.

در نشست تعیین تکلیف معوقات پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان خوزستانی ، برخی صادرکنندگان دلیل انجام نشدن تعهدات ارزی خود را ارزش پایه محصول صادر شده نسبت به قیمت واقعی عنوان کردند.

همچنین در نبود ساز و کاربانکی لازم برای معاملات بین المللی و پرداخت ریال توسط خریدار محصولات صادراتی نیز یکی دیگر از عوامل مشکلات به وجود آمده در خصوص تعهدات پیمان سپاری ارزی از سوی صادرکنندگان بیان شد.

بر اساس این گزارش، در اوایل سال 97، توسط وزارت صمعت و معاونت توسعه تجارت وقت آن اعلام شد که صادرکنندگانی که ارزش صادرات آنها تا سقف یک میلیون یورو، بیش از یک میلیون و 300 یورو و بیش از سه میلیون تا 10 میلیون یور است، به ترتیب از 100 درصد تعهدات ارزی، 50 درصد تعهد ارزی و 70 درصد تعهد ارزی معاف هستند که همین موضوع باعث شده تا عده ای از این صادرکنندگان اصولا خود را بدهکار ندانسته درحالی که هم اکنون بعد از 2 سال اسامی آنها در لیست ارسالی بانک مرکزی تحت عنوان مشمولان انجام تعهدات ارزی می بینند.


کلید واژه ها: صادرکنندگان - بانک مرکزی - بازگشت - سامانه - ارزی - تعهد - مرکزی - بانک - صادرات - مشکل - تعهدات ارزی - آورده - پایان - امسال - ابهام - بازرگانی - انتشار - تعهدات - تمدید - گزارش - تعلیق - تجارت - کشور - کارت - جامع - مهلت - دیگر - لازم - هفته - دولت

آخرین اخبار سرویس:
کاهش قیمت طلای جهانی | چرا نرخ ارز و سکه در ایران پایین نمی آید؟

برنامه های مختلف متروی تهران برای افزایش سرانه مطالعه مردم

افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

مسیر بورس های جهانی از هم جدا شد

اقتصاد هلند زمینگیر شد

هر کیلو مرغ چقدر قیمت خورد؟

اقتصاد هلند زمینگیر شد

اقتصاد هلند زمینگیر شد

کاهش 30 درصدی اهدای خون در تهران / بهبودیافتگان کرونا، پلاسما نذر کنند

برلیانس بخریم یا رنو ساندرو اتوماتیک ؟ + مشخصات فنی

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در مرتضی گرد

وزارت صمت در سال جهش تولید بدون وزیر ماند

چرا قیمت ماسک در داروخانه ها، متفاوت است؟

کاهش قیمت طلای جهانی | چرا نرخ ارز و سکه در ایران پایین نمی آید؟

چرا قیمت ماسک در داروخانه ها، متفاوت است؟

حل مشکل لاستیک تا چند روز دیگر

55 میلیارد ریال ودیعه مسکن دولت به مددجویان بهزیستی مرکزی تخصیص یافت

بیکاری در کره جنوبی برای پنجمین ماه متوالی افزایش یافت

برخورد جدی بازرسان اصناف با بازاریان متخلف روستاها و ییلاقات استان یزد

دولت از مشورت نهادهای تخصصی اقتصادی استفاده کند

توزیع 10 هزار بسته کمک معیشتی

قیمت خودروی تیبا در بازار +جدول

ایستگاه بعدی قیمت طلا

پیام خداحافظی مدرس خیابانی چه بود؟

کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

پرورش ماهیان خاویاری در 22 استان با صادراتی بسیار محدود

فروش اوراق قرضه ملی

آغاز مهاجرت معکوس به مناطق مرزی

از انکار دولت تا اقبال به دولت

تثبیت اعتماد لرزان

منشأ افت 5 درصدی شاخص بورس

پته های نفتی در انتظار آیین نامه اجرایی

انجام تست کرونا در منزل تحت پوشش بیمه نیست

چله کشی فرش اصفهان در تار و پود تعرفه و تحریم

برنامه خاصی برای توسعه صنعتی استان وجود ندارد

حل مشکل لاستیک تا چند روز دیگر

رشد پروازهای عبوری از آسمان ایران

قاچاقچی کالا در زاهدان نقره داغ شد

مسیر بورسهای جهانی از هم جدا شد

مالیات خریداران سکه در سال 98 تعیین شد

قیمت طلا، سکه و ارز  امروز 99/05/24 + جدول

گران ترین لپ تاپ های بازار +جدول

زنان روستایی هم می توانند بیمه شوند

رییس کانون صرافان: صرافی ها حق خرید و فروش ارز دیجیتال را ندارند

مصالح ساختمانی گرفتار گرداب تورم/ تلنگر دارا دوم به بازار سرمایه/ مالیات از خانه های خالی به جایی نرسید

معافیت سرمایه گذاران در پرداخت عوارض گمرکی

اعطای 73 میلیارد ریال تسهیلات به کارگاه های بزرگ صنایع دستی

عرضه اولیه هفته آینده چیست؟

صدای سهامدار 1399/05/25

مسیر بورسهای جهانی از هم جدا شد

پیش بینی اهالی توییتر از روند این هفته بازار

دلار در مقابل یورو و پوند کم آورد

مخالفان و موافقان حذف دامنه نوسان

برنامه خاصی برای توسعه صنعتی استان وجود ندارد

حل مشکل لاستیک تا چند روز دیگر

با ارزش ترین شرکت های خودروسازی جهان کدامند؟ +عکس

10 شرکتی که در دوران رکود اقتصادی به موفقیت رسیدند

هفتمین جشنواره پسته ایران در مجموعه تاریخی چشمه علی دامغان برگزار شد

تمام جایگاه های CNG منطقه و مشهد استاندارد است/کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

دلار در مقابل یورو و پوند کم آورد

آیا وایتکس و یخ عمر گل را بیشتر می کند؟

چرا سکه ارزان نمی شود؟

آیا وایتکس و یخ عمر گل را بیشتر می کند؟

شاخص کل بورس (روند هفتگی) 1399/05/25

واکنش بورس به تعدیل انتظارات تورمی

8/ 1 میلیون جامانده سهام عدالت در انتظار تعیین تکلیف

اثر ریسک رفتار سیاست گذاران بر بورس

پارادوکس شرکت ها در وال استریت

بازار 1399/05/25

مجوز خرید اوراق قرضه دولتی از سوی بانک مرکزی شیلی صادر شد

خودروهای 200میلیونی بازار +جدول

حیله های قیمت گذاری در عصر جدید بازارها

قیمت روز گوشی موبایل در 25 مرداد

مشکلاتی که سرِ صنعت سنگ لرستان را شکست/ قفل بی تدبیری بر واحدهای سنگ بری

چالش لاغری به سبک وزارت ارشاد

نبود بانک در بخش الوار گرمسیری اندیمشک تا ساحل خواری در ایزدشهــر

زمان تحویل واحد های مسکن ملی مشخص شد/ امکان پرداخت مرحله دوم ودیعه مسکن وجود دارد؟

28 هزار واحد کسب و کار در اثر ویروس کرونا به شدت آسیب دیدند

تاخیر در واریزی های سهام عدالت همچنان وجود دارد | فروشندگان سهام عدالت ضرر کرده اند؟

تاخیر در واریزی های سهام عدالت همچنان وجود دارد

نرخ بیکاری فرانسه به کمترین میزان خود رسید

نرخ بیکاری ترکیه بازهم بالا رفت

سه پیامد تغییرات مالیاتی بر بازار سکه

ایستگاه بعدی نوسان بازارها

آخرین قیمت پاوربانک لپ تاپ در بازار +جدول

بازار باید با مکانیسم عرضه و تقاضا کنترل شود، نه سرکوب قیمت

استقبال از کالا های ساخت داخل

رم، روی ژکو قیمت گذاشت

زمان تحویل واحد های مسکن ملی مشخص شد/ امکان پرداخت مرحله دوم ودیعه مسکن وجود دارد؟

اغلب شاخص های سهام آسیا اقیانوسیه رشد کردند

دست کاری هسته معالات بورس صحت ندارد

قیمت طلا و سکه

طرح تحول صنعت و بازار خودرو آماده ارسال به صحن مجلس است/ تمهیدات بهارستان برای سامان دهی قیمت و کیفیت خودرو

زمان تحویل واحد های مسکن ملی مشخص شد/ امکان پرداخت مرحله دوم ودیعه مسکن وجود دارد؟

عضو هیئت مدیره استقلال: جذب دیاباته با قیمت دلار هم به صرفه است

تازه ترین اخبار از واردات واکسن آنفلونزا به کشور

موبایل آنر چند؟ +جدول

دلنوشته منصورخان پورحیدری؛من و استقلال و زندگی/عکس

حراج نمونه آزمایشی لینکلن Mark VIII / کوپه لوکس که فقط یک دستگاه از آن وجود دارد! (+تصاویر)

جهادگران سپاهی در میدان نبرد با کرونا/خدمات خانه به خانه در روستاهای محروم پلدشت تا توزیع بسته های معیشتی و لوازم التحریر+ تصاویر

درخواست مهلت سه ماه صادرکنندگان خوزستانی برای انجام تعهد ارزی

درخواست مهلت سه ماه صادرکنندگان خوزستانی برای انجام تعهد ارزی