مطالب مرتبط:
تاکید روحانی برای واگذاری سهام دولتی در بورس برای چیست؟
بررسی آخرین وضعیت سرخابی ها برای واگذاری سهام به بازار بورس
جزییاتی از آخرین وضعیت سرخابی ها برای واگذاری سهام به بازار بورس
حکم خرید و فروش سهام چیست؟
حکم خرید و فروش سهام چیست؟
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 تیر 1399 ساعت 06:552020-07-15اقتصادي

تاکید روحانی برای واگذاری سهام دولتی در بورس برای چیست؟


تهران ایرنا مردم محور کردن اقتصاد طی ساز و کاری شفاف و به دور از فساد، هدف عمده دولت از عرضه سهام شرکت های دولتی در بازار بورس است؛ حسن روحانی نیز چندی پیش با تاکید بر اینکه تمامی دستگاه های دولتی موظف به عرضه سهام های خود در بازار بورس هستند، - تهران ایرنا مردم محور کردن اقتصاد طی ساز و کاری شفاف و به دور از فساد، هدف عمده دولت از عرضه سهام شرکت های دولتی در بازار بورس است؛ حسن روحانی نیز چندی پیش با تاکید بر اینکه تمامی دستگاه های دولتی موظف به عرضه سهام های خود در بازار بورس هستند، نشان داد عزم دولت دوازدهم برای بهینه کردن روند خصوصی سازی در کشور بسیار جدی است.

سال پیک عرضه سهام دولت و بخش عمومی در بورس و سال تحول بزرگ در بورس .

این عناوین را وزیر اقتصاد و رییس جمهوری برای سال 1399 به کار برده اند، عباراتی که هرچند اشاراتی مستقیم به بازار بورس می کنند، اما ریشه در تحول عمیق در ساختار خصوصی سازی کشور دارند.

خصوصی سازی از سال 1380 در ایران مطرح شد.

از زمانی که سیاست های اصل 44 قانون اساسی توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده و سازمان خصوصی سازی به عنوان متولی واگذاری مدیریت و مالکیت 80 درصد شرکت های دولتی به مردم شد؛ ماموریتی که در ابتدای راه مقرر شده بود طی 13 سال به اتمام برسد، اما امروز و پس از گذشت بیش از 18 سال، همچنان در میانه راه قرار دارد.

برنامه جامع دولت برای واگذاری شرکت های دولتی عدم کامیابی سازمان خصوصی سازی در تحقق اهداف خود، یکی از دلایلی بود که وزارت اقتصاد در سال گذشته فرآیند خصوصی سازی را مورد بررسی جدی قرار دهد و در نهایت به نتایجی برسد که این بار نه با مزایده و مناقصه، بلکه با عرضه سهام در بازار سرمایه به دنبال تحقق اهداف سیاست های اصل 44 قانون اساسی باشد.

روشی که می تواند از بروز مشکلاتی که پیش از این در واگذاری شرکت های دولتی رخ داده بود تا حد زیادی جلوگیری کند و هم شفافیت را در روند خصوصی سازی حاکم کند.

اولین گام های اجرای این تحول، در خرداد ماه سال گذشته خود را نشان داد و طی آن به سازمان خصوصی سازی تکلیف شد سهام متعلق به دولت در 18 شرکت بورسی و فرابورسی را در این بازار عرضه کند.

عرضه ای که پس از بررسی های انجام شده، سرانجام در قالب سه صندوق قابل معامله مجزا (ETF) با عناوین دارا یکم، دارا دوم و دارا سوم، مطرح شدند و این روزها موضوع داغ بحث در محافل اقتصادی کشور هستند.

بناست تا پایان سال جاری به صورت کامل مالکیت سهام دولتی این 18 شرکت به مردم و بخش خصوصی واگذار شود.

البته انتقال مدیریت آن ها نیز طبق برنامه اعلام شده توسط دولت به تدریج و طی ضوابطی تا پایان سال 1400 انجام خواهد شد.

اما این تمام برنامه دولت برای طی فرایند خصوصی سازی از طریق عرضه سهام در بازار بورس نیست.

رییس جمهوری هفته گذشته، در سخنانی با تاکید بر این که رونق، پویایی و فسادزدایی جدی در اقتصاد کشور از طریق رویه سازی و تداوم جدی عرضه سهام بنگاه های بزرگ و متوسط به ویژه بنگاه های دولتی در بورس با یک برنامه و طرح دقیق، برای مردم محور شدن اقتصاد کشور و خروج جدیِ دولت از بنگاه داری انجام خواهد شد، گفت: تمامی دستگاه های دولتی طبق ضوابط و مقررات اعلام شده، موظف به عرضه سهام شرکت های خود در بورس هستند.

به گفته علی ربیعی نیز برنامه ای جامع و مفصل برای این مهم در دولت وجود دارد.

سخنگوی دولت، پیش از این هم گفته بود شرکت های دولتی به صورت مجزا یا در قالب هلدینگ های پالایش نفت، نیروگاهی و کشاورزی تا 49 درصد سهامشان را به بازار سرمایه واگذار خواهد کرد.

وی به صورت مشخص از ایمیدرو، ایدرو، شرکت فولاد آذربایجان، شرکت آلومینیوم ایران، هواپیمایی کیش ایر، مجموعه های فرهنگی ورزشی پرسپولیس و استقلال و شرکت های سرمایه گذاری صنعت آب و برق به عنوان مجموعه های دولتی که در انتظار واگذاری سهام در بازار بورس هستند، نام برده است.

شورای عالی بورس هم در همین راستا در روزهای ابتدایی سال جاری، ساز و کار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد و این مصوبه شانزدهم فروردین ماه 99 توسط وزیر  امور اقتصادی و دارایی تقدیم معاون اول رییس جمهور شد.

واگذاری بخشی از سهام شرکت عمده سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) و همچنین سهام سرمایه گذاری سیمان تامین (سیتا) در بازار بورس، نمونه هایی از اجرایی شدن این برنامه از سوی دولت هستند.

یک اقدام و چند هدف برنامه جدی دولت برای شتاب گیری و افزایش حجم واگذاری سهام شرکت ها دولتی در بازار سرمایه علاوه بر این که در راستای اهداف سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی است و باعث کوچک سازی و چابک سازی دولت خواهد شد، به گفته کارشناسان فواید دیگری هم برای دولت و اقتصاد کشور دارد.

هدایت نقدینگی سرگردان در کشور به سوی بازار بورس و کاهش فشار این نقدینگی از بازارهای موازی مانند، ارز، طلا و مسکن و همچنین تامین منابع مالی برای بنگاه های تولیدی کشور، افزایش تولید و در نهایت افزایش سطح اشتغال کشور، از مهمترین مزایای روش جدید دولت برای خصوصی سازی است.

طی روند واگذاری های انجام شده توسط سازمان خصوصی سازی در 18 سال گذشته، به ازای حدود هزار شرکت واگذار شده از میان هزار و 900 شرکتی که در لیست واگذاری ها بوده اند، ارزش دارایی حاصل شده 156 هزار و 300 میلیارد تومان است.

نکته حائز اهمیت این است که تمامی این شرکت ها، در کف قیمت ارزشیابی شده به فروش رفته اند، که این امر همواره ظن ارزان فروشی بنگاه ها و دارایی ها عمومی را متوجه سازمان خصوصی سازی کرده بود.

پس از آن که در اردیبهشت ماه امسال دولت برای اولین بار سهام شستا را در بورس عرضه کرد و سپس با عرضه سهام صندوق قابل معامله (ETF) دارا یکم در پایان اردیبهشت ماه، توانست چهار هزار و 525 میلیارد تومان برای دولت درآمدزایی داشته باشد.

این یعنی فقط طی دو ماه اردیبهشت و خرداد امسال، معادل 2.

9 درصد از کل حجم واگذار شده در 18 سال قبل، محقق شده است.

یا به عبارت دیگر، طی این دو ماه که آغاز راه واگذاری سهام دولتی از طریق بازار بورس محسوب می شود، بیشتر از سال های 1380 تا 1385 یعنی 5 سال ابتدایی آغاز اجرای خصوصی سازی در کشور، درآمد از این راه حاصل شده است.

هر دو سهام عرضه شده با سقف قیمت ارزشیابی شده به فروش رفته اند و به نظر می رسد در شرایطی که این روزها توجه عموم جامعه به بازار بورس جلب شده، دولت با برنامه ریزی سنجیده و آگاهانه بتواند در ادامه روند واگذاری سهام های خود، رکوردهای فروش بسیار درخشانتری را نیز کسب کند.

طبق محاسبه های انجام شده، تنها در صورت پرشدن سقف تقاضا برای دو صندوق باقی مانده، یعنی صندوق های دارادوم و داراسوم، با احتساب تخفیف 20 درصدی دولت برای خریداران و البته با احتساب رقم اولیه فروش دارایکم، درآمدی بالغ بر 163 هزار و 310 میلیارد تومان حاصل خواهد شد.

نگرانی از اجرای ناقص در اقتصادهای توسعه یافته، عموما 80 درصد منابع از بازار سرمایه تامین و مابقی نیز از محل آورده های سرمایه گذاری یا منابع بانک ها تامین می شود، اما در کشور ما تاکنون عموما 90 درصد از منابع مورد نیاز توسط سیستم بانکی تامین شده است.

بنابراین ورود دولت به بازار بورس برای واگذاری سهام شرکت های متعلق به خود به عموم مردم و بخش خصوصی، اقدامی اصلاحی در این روند بوده که با استقبال عموم کارشناسان اقتصادی از نحله های مختلف فکری، همراه بوده است.

اما همچنان نگرانی هایی برای کارشناسان اقتصادی وجود دارد که شاید مهمترین آن ها نگرانی در خصوص عدم انتقال مدیریت شرکت های دولتی، عرضه شده در بازار بورس است.

مسئله ای که به صورت عمده در هنگام پذیره نویسی برای صندوق قابل معامله دارا یکم که شامل بخشی از سهام بانک های صادرات، ملت و تجارت و همچنین بیمه اتکایی امین و البرز می شود، مطرح شد.

سابقه برخی واگذاری های انجام شده طی 18 سال گذشته سبب ساز بروز این نگرانی ها شده است، اما دولت در این زمینه به صورت شفاف از برنامه خود برای شیوه انتقال مدیریت این مجموعه ها در سال 1400 صحبت کرده است.

 نگرانی دیگر مطرح شده از سوی برخی کارشناسان این است که در  صورت ادامه موفقیت دولت در اجرای این شیوه خصوصی سازی، نهاد دولت و قوه مجریه کوچک می شود و دولت ابزار تصمیم گیری خود را از دست می دهد، در حالی که نهادهای دیگر دخیل در اقتصاد روزبه روز بزرگ تر می شوند.

به گفته این کارشناسان این روند برای دولت های آینده چالش جدی ایجاد خواهد کرد چرا که دولت در مقابل بقیه نهادها کوچک شده، در حالی که باید کوچک سازی برای همه نهادها اتفاق بیفتد.

پیش از این فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و امور دارایی، هم به این مسئله اشاره ای گذرا داشت و گفته بود علاوه بر دولت، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی هم برای واگذاری سهام برخی بنگاه های زیر مجموعه شان در بورس اعلام آمادگی کرده اند.

اما باید منتظر ماند و دید که آیا اقدام دولت در هدایت سرمایه های سرگردان جامعه به بازار مولد بورس، می تواند باعث تحریک دیگر بخش های اقتصادی کشور برای حمایت از اهداف سیاست های کلی اصل 44، یعنی ایجاد فرصت برابر برای همه آحاد مردم در سرمایه گذاری در شرکت های بزرگ و ارزشمند خواهد شد یا خیر؟
کلید واژه ها: بازار بورس - عرضه سهام شرکت های دولتی - دولت - بورس - دستگاه های دولتی - شرکت های دولتی - بازار - دولتی - سهام - عرضه - حسن روحانی - اقتصاد - روحانی - سهام دولت - مردم محور - دستگاه - دولت دوازدهم - واگذاری سهام - وزیر اقتصاد - رییس جمهوری - تهران - ایرنا - خصوصی سازی - بخش عمومی - شفاف - محور - شرکت - عمده - مردم - تحول

آخرین اخبار سرویس:
ادامه ریزشهای لیر

مدیران نمی خواهند از کارشناسان حقوقی استفاده جدی کنند

کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

کشت 1100 هکتار زراعت چوب در لرستان

موانع حضور فعال زنان در ورزش ایران!

مدیران نمی خواهند از کارشناسان حقوقی استفاده جدی کنند

63 درصد متقاضیان، وام رونق تولید دریافت کردند

خدمات شهری و جمع آوری پسماند مکانیزه می شود

معرفی اولین گوشی با فناوری کوآنتوم توسط سامسونگ

برجام؛ عامل سخت شدن بازپس گیری بدهی ها

5 ویروسی که خطرناک تر از کرونا هستند

63 درصد متقاضیان، وام رونق تولید دریافت کردند

کاهش 30 درصدی اهدای خون در تهران / بهبودیافتگان کرونا، پلاسما نذر کنند

هفتمین جشنواره پسته ایران در مجموعه تاریخی چشمه علی دامغان برگزار شد

آیا وایتکس و یخ عمر گل را بیشتر می کند؟

63 درصد متقاضیان، وام رونق تولید دریافت کردند

کاهش قیمت طلای جهانی | چرا نرخ ارز و سکه در ایران پایین نمی آید؟

برنامه های مختلف متروی تهران برای افزایش سرانه مطالعه مردم

افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

مسیر بورس های جهانی از هم جدا شد

اقتصاد هلند زمینگیر شد

هر کیلو مرغ چقدر قیمت خورد؟

اقتصاد هلند زمینگیر شد

اقتصاد هلند زمینگیر شد

کاهش 30 درصدی اهدای خون در تهران / بهبودیافتگان کرونا، پلاسما نذر کنند

برلیانس بخریم یا رنو ساندرو اتوماتیک ؟ + مشخصات فنی

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در مرتضی گرد

وزارت صمت در سال جهش تولید بدون وزیر ماند

چرا قیمت ماسک در داروخانه ها، متفاوت است؟

کاهش قیمت طلای جهانی | چرا نرخ ارز و سکه در ایران پایین نمی آید؟

چرا قیمت ماسک در داروخانه ها، متفاوت است؟

حل مشکل لاستیک تا چند روز دیگر

55 میلیارد ریال ودیعه مسکن دولت به مددجویان بهزیستی مرکزی تخصیص یافت

بیکاری در کره جنوبی برای پنجمین ماه متوالی افزایش یافت

برخورد جدی بازرسان اصناف با بازاریان متخلف روستاها و ییلاقات استان یزد

دولت از مشورت نهادهای تخصصی اقتصادی استفاده کند

توزیع 10 هزار بسته کمک معیشتی

قیمت خودروی تیبا در بازار +جدول

ایستگاه بعدی قیمت طلا

پیام خداحافظی مدرس خیابانی چه بود؟

کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

پرورش ماهیان خاویاری در 22 استان با صادراتی بسیار محدود

فروش اوراق قرضه ملی

آغاز مهاجرت معکوس به مناطق مرزی

از انکار دولت تا اقبال به دولت

تثبیت اعتماد لرزان

منشأ افت 5 درصدی شاخص بورس

پته های نفتی در انتظار آیین نامه اجرایی

انجام تست کرونا در منزل تحت پوشش بیمه نیست

چله کشی فرش اصفهان در تار و پود تعرفه و تحریم

برنامه خاصی برای توسعه صنعتی استان وجود ندارد

حل مشکل لاستیک تا چند روز دیگر

رشد پروازهای عبوری از آسمان ایران

قاچاقچی کالا در زاهدان نقره داغ شد

مسیر بورسهای جهانی از هم جدا شد

مالیات خریداران سکه در سال 98 تعیین شد

قیمت طلا، سکه و ارز  امروز 99/05/24 + جدول

گران ترین لپ تاپ های بازار +جدول

زنان روستایی هم می توانند بیمه شوند

رییس کانون صرافان: صرافی ها حق خرید و فروش ارز دیجیتال را ندارند

مصالح ساختمانی گرفتار گرداب تورم/ تلنگر دارا دوم به بازار سرمایه/ مالیات از خانه های خالی به جایی نرسید

معافیت سرمایه گذاران در پرداخت عوارض گمرکی

اعطای 73 میلیارد ریال تسهیلات به کارگاه های بزرگ صنایع دستی

عرضه اولیه هفته آینده چیست؟

صدای سهامدار 1399/05/25

مسیر بورسهای جهانی از هم جدا شد

پیش بینی اهالی توییتر از روند این هفته بازار

دلار در مقابل یورو و پوند کم آورد

مخالفان و موافقان حذف دامنه نوسان

برنامه خاصی برای توسعه صنعتی استان وجود ندارد

حل مشکل لاستیک تا چند روز دیگر

با ارزش ترین شرکت های خودروسازی جهان کدامند؟ +عکس

10 شرکتی که در دوران رکود اقتصادی به موفقیت رسیدند

هفتمین جشنواره پسته ایران در مجموعه تاریخی چشمه علی دامغان برگزار شد

تمام جایگاه های CNG منطقه و مشهد استاندارد است/کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

دلار در مقابل یورو و پوند کم آورد

آیا وایتکس و یخ عمر گل را بیشتر می کند؟

چرا سکه ارزان نمی شود؟

آیا وایتکس و یخ عمر گل را بیشتر می کند؟

شاخص کل بورس (روند هفتگی) 1399/05/25

واکنش بورس به تعدیل انتظارات تورمی

8/ 1 میلیون جامانده سهام عدالت در انتظار تعیین تکلیف

اثر ریسک رفتار سیاست گذاران بر بورس

پارادوکس شرکت ها در وال استریت

بازار 1399/05/25

مجوز خرید اوراق قرضه دولتی از سوی بانک مرکزی شیلی صادر شد

خودروهای 200میلیونی بازار +جدول

حیله های قیمت گذاری در عصر جدید بازارها

قیمت روز گوشی موبایل در 25 مرداد

مشکلاتی که سرِ صنعت سنگ لرستان را شکست/ قفل بی تدبیری بر واحدهای سنگ بری

چالش لاغری به سبک وزارت ارشاد

نبود بانک در بخش الوار گرمسیری اندیمشک تا ساحل خواری در ایزدشهــر

زمان تحویل واحد های مسکن ملی مشخص شد/ امکان پرداخت مرحله دوم ودیعه مسکن وجود دارد؟

28 هزار واحد کسب و کار در اثر ویروس کرونا به شدت آسیب دیدند

تاخیر در واریزی های سهام عدالت همچنان وجود دارد | فروشندگان سهام عدالت ضرر کرده اند؟

تاخیر در واریزی های سهام عدالت همچنان وجود دارد

نرخ بیکاری فرانسه به کمترین میزان خود رسید

نرخ بیکاری ترکیه بازهم بالا رفت

سه پیامد تغییرات مالیاتی بر بازار سکه

ایستگاه بعدی نوسان بازارها

تاکید روحانی برای واگذاری سهام دولتی در بورس برای چیست؟

تاکید روحانی برای واگذاری سهام دولتی در بورس برای چیست؟