مطالب مرتبط:
توسعه و رونق اقتصادی با تحقق درآمدهای مالیاتی
وصول درآمدهای مالیاتی در مازندران 25 درصد رشد یافت
برنامه ‎های ویژه ای با رویکرد تحقق اهداف اقتصادی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و سال جهش تولید برای ورزش داریم
وصول درآمدهای مالیاتی در مازندران 25 درصد رشد یافت
ماموریت فوری کمیسیون های مجلس برای ورود به مشکلات اقتصادی
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 تیر 1399 ساعت 06:502020-07-15اقتصادي

توسعه و رونق اقتصادی با تحقق درآمدهای مالیاتی


یزد ایرنا درآمدهای مالیاتی نقش مهمی در تعدیل ثروت، تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی، جلوگیری از تشدید نابرابری های درآمدی و توسعه و رونق هرچه بیشتر اقتصادی جامعه به ویژه در شرایط تحریم‎ دارد.

- یزد ایرنا درآمدهای مالیاتی نقش مهمی در تعدیل ثروت، تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی، جلوگیری از تشدید نابرابری های درآمدی و توسعه و رونق هرچه بیشتر اقتصادی جامعه به ویژه در شرایط تحریم‎ دارد.

در برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی، گسترش پایه های مالیاتی و حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت، مورد تاکید قرار گرفته و اصطلاح نظام مالیاتی و اجرایی شدن طرح جامع مالیاتی به عنوان راهکار اساسی برای دست یافتن به منابع پایدار  محسوب شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، در شرایطی که دولت با کاهش درآمد ناشی از تحریم فروش نفت مواجه شده باید با تکیه بر درآمدهای داخلی که مالیات عمده ترین بخش آن است، چرخ اقتصاد و امور جاری و زیربنایی را به حرکت درآورد.

دست اندرکاران و صاحب نظران اقتصادی معتقدند: باید فرهنگ پرداخت مالیات در جامعه نهادینه شود و همه افرادی که به نحوی درآمدی کسب می کنند، مالیات آن را پرداخت کنند تا دولت بتواند با فاصله گرفتن از اتکا به نفت از طریق این درآمدها امور کشور را مدیریت کند و در زمان بحران  اقتصادی مانند تحریم خرید نفت، اقتصاد کشور با مشکل مواجه نشود.

به اعتقاد آنها، جلوگیری از فرار و بهبود نظام مالیاتی بدون توجه به سیاستهایی که مبتنی بر ارتقای فرهنگ مالیاتی باشد، محقق نمی شود و با توجه به اهمیت مالیات در پیشبرد اهداف اقتصادی دولت، شناسایی منابع  این حوزه، دستیابی به اهداف سند چشم انداز توسعه در بخش مالیاتی را شتاب می بخشد.

از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند باید اطلاع رسانی لازم در خصوص چگونگی مصرف درآمدهای مالیات انجام شود تا شهروندان در این خصوص آگاه شوند و فرهنگ پرداخت مالیات در جامعه نهادینه شود.

تکیه بر درآمدهای مالیاتی به معنای افزایش آن نیست مدیرکل امور مالیاتی استان یزد با بیان اینکه تکیه بر درآمدهای مالیاتی به معنای افزایش دریافت آن از شهروندان نیست، گفت: این مهم به معنی شناسایی اقتصاد زیرزمینی و جلوگیری از فرار مالیاتی است که این راستا در سه سال گذشته بیش از 400 مودی جدید مالیاتی در استان شناسایی شدند.

منوچهر اسدی افزود: این تعداد مودی، فاقد هرگونه پرونده مالیاتی بودند و مالیاتی که برای آنان تشخیص داده شده 350 میلیارد تومان بوده که بخشی اعظم آن وصول شده  است.

وی افزود: شرایط در کشور به خاطر تحریم ها و شیوع کرونا از اوایل اسفند 98 تاکنون به گونه ای است که به دنبال فشار بر مودیان نیستیم و باید به دنبال کسب منابع جدید باشیم.

اسدی ادامه داد: شناسایی منابع زیرزمینی و افرادی که به دنبال فرار مالیاتی هستند، در دستور کار قراردارد و برای انجام ماموریت های مالیاتی از ظرفیت هایقانون استفاده می شود.

مدیر کل امور مالیاتی استان یزد اظهار داشت: کسب مالیات به نحوی است که بر فعالان واقعی تولید و صنعت فشار وارد نشود و روند کارها در سال 99 بر اساس اهداف کشور و نظام استمرار یابد، دنبال می شود.

اسدی با بیان محدود شدن درآمدهای نفتی به واسطه تحریم و تکیه بر منابع درآمدهای مالیاتی گفت: تحریم های ظالمانه، بخش عمده ای از درآمدهای کشور را کاهش داد و در شرایط فعلی منابع اصلی درآمد دولت، مالیات است.

وی با بیان اینکه اغلب خدمات مالیاتی به صورت الکترونیکی ارایه می شود، از جدیدترین اقدام سازمان امور مالیاتی در خصوص صدور ابلاغ الکترونیکی خبرداد و گفت: پروژه ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی از تازه ترین اقدامات سازمان است که به منظور توسعه دولت الکترونیک و پیشبرد اهداف و برنامه های سازمان مالیاتی اجرایی شده و هم اکنون مودیان از این خدمات بهره مند هستند.

افزایش درآمدهای استان با کاهش فرار مالیاتی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد از افزایش درآمدهای مالیاتی در استان در سال گذشته خبرداد و گفت: مجموع درآمد استان در سال 1398 برابر 25 هزار و 776 میلیارد ریال بود.

سیدمجتبی حسینی پور، عمده ترین دلیل افزایش درآمد مالیاتی را شناسایی مودیان جدید مالیاتی و کاهش فرار مالیاتی در استان ذکر کرد و گفت: 94 درصد درآمد استان مربوط به درآمد مالیاتی بوده و این درآمد نسبت به رقم مصوب، 26 درصد افزایش نشان می دهد.

وی ادامه داد: درآمدهای مالیاتی سهمی برابر 83 درصد در ارقام ابلاغی به استان داشته است و مقایسه این ارقام نشام می دهد عملکرد ناکافی در برخی از ردیف های درآمدی، توسط درآمدهای مالیاتی جبران شده است.

وی گفت: با وجود تلاش  در خصوص تحقق وصول یک درصد فروش معادن برای جبران خسارت ناشی از آن (ردیف درآمدی جزء 5 بند الف ماده 43 قانون برنامه ششم) این ردیف کمتر از 21 درصد در درآمدهای استان عملکرد داشته است.

اجرای طرح جامع مالیاتی، گام مهمی در تحقق سیاست اقتصادی دولت مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان یزد نیز با بیان اینکه طرح جامع مالیاتی در استان یزد در حال اجراست آن را گامی مهم در راستای تحقق سیاست های اقتصادی دولت دانست و گفت: این طرح موجب رضایتمندی مودیان می شود و هدف کلی آن افزایش درآمدها و شتاب بخشی به ارائه خدمات به مودیان مالیاتی است.

علی نمازی افزود: اجرای طرح جامع مالیاتی، موجب تحقق عدالت مالیاتی و ارتقاء خدمت رسانی به مردم می شود.

دبیر ستاد درآمد و تجهیز منابع استان یزد همچنین اطلاع رسانی در خصوص اثرات پرداخت مالیات و فرهنگ سازی از سوی رسانه ها و نهادها را مورد تاکید قرار داد و گفت: آگاه ساختن مردم در مورد نقش مالیات در توسعه و رونق اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

نمازی تاکید کرد: باید نقش مالیات در توسعه اقتصاد کشور، اجرای زیرساخت ها و پیشرفت پروژه های عمرانی برای مردم تبیین و اثرات مثبت آن معرفی شود.

وی با بیان اینکه با پرداخت مالیات می توان وابستگی درآمد جاری دولت را به نفت کاهش داد،  اضافه کرد: مالیات ابزاری به منظور توزیع بهتر و عادلانه تر درآمدهاست که از افراد با درآمدها و ثروت بالا اخذ و به همه اقشار جامعه و به ویژه اقشار کم درآمد اختصاص می یابد.

شناسایی خانه های خالی یزد برای اخذ مالیات معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد نیز از برنامه ریزی برای اخذ مالیات از خانه های خالی خبر داد و گفت: مقدمات شناسایی خانه های خالی استان در حال انجام است.

محسن صادقیان افزود: طبق قانون بودجه سال 1399، سازمان امور مالیاتی مکلف است با همکاری شهرداری ها نسبت به اخذ مالیات از خانه های خالی برای شهرهای بیش از 100 هزار نفر اقدام کند.

وی اظهار کرد: منتظر ارسال آیین نامه اجرایی این بند از قانون هستیم و بعد از دریافت آن بلافاصله اقدام خواهد شد و قطعا اخذ مالیات از خانه های خالی، قیمت مسکن و نرخ اجاره بها را کاهش می دهد.

صادقیان ادامه داد: از آنجایی که مصوبه دریافت مالیات از خانه های خالی به سال 95 بازمی گردد، قرار است هر خانه ای که از 5 سال بیش خالی از سکنه بوده، بر اساس متراژ، مالیات پرداخت کند.

ارتقا فرهنگ مالیاتی نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی نیز بر ارتقا فرهنگ مالیاتی در جامعه تاکید کرد و گفت: در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در مورد فرهنگ مالیاتی باید اطلاع رسانی شود و از نقش رسانه ها در این زمینه  نباید غافل شد.

محمدرضا دشتی اردکانی افزود: در شرایط کرونا و وضعیت اقتصادی امروز کشور، برای مردم، پرداخت مالیات سخت است بنابراین در اخذ مالیات باید وضعیت مردم در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد: باید برای اصنافی که در جهت پیشگیری از بیماری کرونا با دست اندرکاران امور همکاری کردند، تشویقی صورت گیرد تا این قبیل همکاری ها و همدلی ها تداوم یابد.

مجموع درآمد استان استان یزد در سال 1398 ،  25 هزار و 776 میلیارد بوده که در مقایسه با درآمد پیش بینی شده برای این سال، حدود 11 درصد مازاد عملکرد داشته  و  94 درصد درآمد این استان مربوط به مالیات بوده که این درآمد نسبت به رقم مصوب 26 درصد افزایش نشان می دهد.

 
کلید واژه ها: اقتصاد - درآمدهای مالیاتی - مالیاتی - اقتصادی - درآمد - عدالت اجتماعی - اجتماعی - توسعه - شرایط - برنامه ششم توسعه - تحریم - ایرنا - توسعه اقتصادی - جامع - رونق - تحقق - رونق اقتصادی - عدالت - جامعه - تشدید - تعدیل - برنامه ششم - ویژه - فروش نفت - برنامه - راهکار - پایدار - گزارش - داخلی - اساسی

آخرین اخبار سرویس:
سرگردانی سرمایه گذاران در مراجعه مکرر به ادارات دولتی عامل فساد است

قیمت انواع خودرو در بازار امروز 16 مرداد ماه / پراید در مرز 100 میلیون تومان !

اثر تحریم ها بر بخش نفت و گاز ایران

بانک آینده، پاسخ گوی تمامی متقاضیان حایز شرایط دریافت تسهیلات تبصره 18 در کشور است

وزارت اقتصاد: سهام عدالت وثیقه صدور کارت اعتباری می شود/بانک ها اطلاع رسانی کنند

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شهرکرد

جزییات عیدی دولت به دارندگان سهام عدالت / مردم منتظر واریز چقدر باشند؟

افزایش یک و نیم برابری بودجه راه های روستایی

در روزهای آینده قیمت گوشت کاهش می یابد

واکنش قالیباف به تصویب دو فوریت لایحه دولت درباره افزایش سرمایه از طریق صرف سهام

اشتغال زایی 170 نفر با سرمایه گذاری 120 میلیارد تومان

6 پل با اعتبار 14 میلیارد تومان در خراسان شمالی ساخته می شود

کاهش 32 درصدی خاموشی در شهر اهواز

درخششی از جنس سختی

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار امروز 99/05/16

جریمه 650 میلیون تومانی یک خانه 100 متری خالی در تهران!

توقف 4 نماد بانکی در بورس

طرح جدید قیمت سکه 16 مرداد 1399به 11 میلیون و 550 هزار تومان رسید

ادامه افزایش دمای خوزستان تا یکشنبه

واردات 4 میلیارد دلاری در 4 ماه نخست سال در ایران

قیمت دلار 23 هزار تومان است

وزارت اقتصاد: سهام عدالت وثیقه صدور کارت اعتباری می شود/بانک ها اطلاع رسانی کنند

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار امروز 99/05/16

روحانی: می خواهیم از فروش نفت خام فاصله بگیریم / صادرات فرآورده های نفتی در دستور کار دولت

کاهش آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور

بهای طلا در بازارهای جهانی/ 16 مرداد 99

اعلام قیمت حدودی دنا پلاس توسط ایران خودرو

جزییاتی از دومین مرحله آزادسازی سهام عدالت

بیمه سلامت 260 میلیارد تومان به مراکز درمانی کرمانشاه پرداخت کرد

هر آنچه که درباره هواپیماهای برقی باید بدانید

انواع گوشی های موبایل 2 تا 3 میلیون تومانی را بشناسید

افزایش ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران

علت بخار ندادن اتو پرس بایترون

واردات 4 میلیارد دلاری در 4 ماه نخست سال در ایران

اعطای مجوز فعالیت به دو اپراتور خصوصی در صنعت پست

ضرورت های روز در تعامل حرفه ای و تفاهم صنعت و رسانه

مقایسه خودرو مزدا 323 و هیوندای ورنا + جدول

کمک 5 میلیون دلاری کانادا به لبنان

پرداخت 473 فقره تسهیلات حمایتی بانک آینده به ارزش 69 میلیاردریال

تاکید بر نقش مهم رسانه های همگانی در تقویت وحدت و ایجاد امید، اعتماد و نشاط در جامعه

بوستان «خبرنگار» در کرمان به بهره برداری رسید

پرطرفدارترین خودرو های مونتاژی در ایران کدامند؟

اجرای طرح الکترونیکی توزیع گاز مایع از 20 مرداد

عرضه بورسی هلدینگ های صندوق ذخیره فرهنگیان

قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 550 هزار تومان رسید

ابتلای 10 میلیون نفر از مردم افغانستان به کرونا

شناسایی 70 قلم کالای مغایر با استاندارد در لرستان

آیا وام مسکن در خراسان رضوی افزایش می یابد؟

شاید وقتی دیگر!/ به تعویق افتادن جشنواره ماهیگیری در سدهای کرمانشاه

ارزش تولیدات پتروشیمی در دولت تدبیر و امید دو برابر می شود

آزادی 10 زندانی جرایم غیرعمد در ماکو

نظارت دامپزشکی فهرج بر بهداشت و سلامت شیر خام

تکمیل و راه اندازی 13 هزار طرح صنعتی بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی

رقابت کرونا و گرانی برای به زانو درآوردن قشر ضعیف جامعه

تکلیف اداره کل اقتصاد و دارایی مازندران برای گزارش مشکلات اجرایی نشدن پنجره واحد سرمایه گذاری

اطلاعات جدید از اولین خودروی برقی روسی

مدیرکل استاندارد: واحدهای تولیدی کرمان مورد بازرسی قرار گرفت

رونمایی از 80 اتوبوس جدید ناوگان اتوبوسرانی اصفهان

قیمت جهانی نفت امروز 99/05/16| قیمت نفت بالای 45 دلار باقی ماند

افزایش دوباره قیمت طلا در بازارهای جهانی

40 هزار نفر از طریق آزمون استخدامی جذب می شوند

جهش تولید صرفاً با تغییراساسی و جهش جدی در رویکرد مدیران اجرایی محقق خواهد شد

ویدئو | خبر خوب آموزش و پرورش درباره بورس و فرهنگیان

افزایش دما در خوزستان

سهام عدالت، وثیقه صدور کارت اعتباری می شود

44 دستگاه اتوبوس های شهری در کاشان به سیستم سرمایشی مجهز شد

قیمت سبد نفتی اوپک از 45 دلار گذشت

تولید آبزی پروری امسال از صید دریایی پیشی می گیرد

مطالعه بازار، لازمه کنترل قیمت ها

ببینید | حواشی برگزاری کنکور کارشناسی ارشد با رعایت پروتکل بهداشتی

هر خانه خالی 100 متری در تهران 650 میلیون تومان جریمه می شود

اختصاص 50 میلیارد تومان برای حل مشکل گرمایشی مدارس لرستان

آیا مسکن ارزان خواهد شد؟

هوآوی نیمی از بازار چین را در اختیار گرفته

قیمت جهانی نفت امروز 99/05/16| قیمت نفت بالای 45 دلار باقی ماند

بانکها در روند اعطای تسهیلات شفاف سازی را در دستورکار قرار دهند

آخرین وضعیت محورهای شمالی در تعطیلات آخر هفته

بوی عیدی، بوی نون، بوی کباب و ریحون

علت بخار ندادن اتو پرس بایترون

اجرای زیرسازی 5 محور روستایی به طول 17 کیلومتر در نیشابور

ظرفیت سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز لرستان/ خوراک صنایع پایین دستی تامین شود

نرخ طلا و سکه در 16 مرداد 99

جهیزیه تمام دختران یتیم تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی کشور را تامین کرد

پنج تمایز هندزفری Huawei FreeBuds 3i

مقدمات آغاز عملیات عمرانی اولین هتل پنج ستاره اردبیل فراهم شد

آبرسانی به روستاهای حاشیه اهواز با 200 کیلومتر لوله گذاری عملیاتی می شود

شمار مبتلایان به کرونا در روسیه از 871 هزار نفر گذشت

رونمایی از 80 اتوبوس جدید ناوگان اتوبوسرانی اصفهان‬

قیمت طلا، سکه و دلار در بازار امروز 1399/05/16

اعلام زمان و جزییات یک عرضه اولیه 15 درصدی در هفته آینده

قیمت دلار و یورو در صرافی های بانکی امروز 99/05/16| دلار وارد کانال 23 هزار تومانی شد

قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز

تصاویر/ لبخندِ متهمان اقتصادی در دادگاه!

رشد 28 درصدی وصول مالیات در گیلان

ارزش تولیدات پتروشیمی در دولت تدبیر و امید دو برابر شد

مسکن ارزان می شود؟

افزایش دوباره قیمت طلا در بازارهای جهانی

مسکن ارزان خواهد شد؟

ارائه ی نسل نوین خدمات بانکداری اینترنتی با سامانه ی «بام ملی»

با 2300 قلع و قمع تغییر کاربری در سطح خراسان رضوی برخورد شد

توسعه و رونق اقتصادی با تحقق درآمدهای مالیاتی

توسعه و رونق اقتصادی با تحقق درآمدهای مالیاتی