مطالب مرتبط:
وصول درآمدهای مالیاتی در مازندران 25 درصد رشد یافت
برنامه ‎های ویژه ای با رویکرد تحقق اهداف اقتصادی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و سال جهش تولید برای ورزش داریم
وصول درآمدهای مالیاتی در مازندران 25 درصد رشد یافت
ماموریت فوری کمیسیون های مجلس برای ورود به مشکلات اقتصادی
جلسه ی شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا امیدبخش بود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 تیر 1399 ساعت 06:452020-07-15اقتصادي

توسعه و رونق اقتصادی با تحقق درآمدهای مالیاتی


ایرنا - درآمدهای مالیاتی نقش مهمی در تعدیل ثروت، تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی، جلوگیری از تشدید نابرابری های درآمدی و توسعه و رونق هرچه بیشتر اقتصادی جامعه به ویژه در شرایط تحریم‎ دارد.

- یزد - ایرنا - درآمدهای مالیاتی نقش مهمی در تعدیل ثروت، تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی، جلوگیری از تشدید نابرابری های درآمدی و توسعه و رونق هرچه بیشتر اقتصادی جامعه به ویژه در شرایط تحریم‎ دارد.

در برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی، گسترش پایه های مالیاتی و حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت، مورد تاکید قرار گرفته و اصطلاح نظام مالیاتی و اجرایی شدن طرح جامع مالیاتی به عنوان راهکار اساسی برای دست یافتن به منابع پایدار محسوب شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، در شرایطی که دولت با کاهش درآمد ناشی از تحریم فروش نفت مواجه شده باید با تکیه بر درآمدهای داخلی که مالیات عمده ترین بخش آن است، چرخ اقتصاد و امور جاری و زیربنایی را به حرکت درآورد.

دست اندرکاران و صاحب نظران اقتصادی معتقدند: باید فرهنگ پرداخت مالیات در جامعه نهادینه شود و همه افرادی که به نحوی درآمدی کسب می کنند، مالیات آن را پرداخت کنند تا دولت بتواند با فاصله گرفتن از اتکا به نفت از طریق این درآمدها امور کشور را مدیریت کند و در زمان بحران اقتصادی مانند تحریم خرید نفت، اقتصاد کشور با مشکل مواجه نشود.

به اعتقاد آنها، جلوگیری از فرار و بهبود نظام مالیاتی بدون توجه به سیاستهایی که مبتنی بر ارتقای فرهنگ مالیاتی باشد، محقق نمی شود و با توجه به اهمیت مالیات در پیشبرد اهداف اقتصادی دولت، شناسایی منابع این حوزه، دستیابی به اهداف سند چشم انداز توسعه در بخش مالیاتی را شتاب می بخشد.

از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند باید اطلاع رسانی لازم در خصوص چگونگی مصرف درآمدهای مالیات انجام شود تا شهروندان در این خصوص آگاه شوند و فرهنگ پرداخت مالیات در جامعه نهادینه شود.

تکیه بر درآمدهای مالیاتی به معنای افزایش آن نیست مدیرکل امور مالیاتی استان یزد با بیان اینکه تکیه بر درآمدهای مالیاتی به معنای افزایش دریافت آن از شهروندان نیست، گفت: این مهم به معنی شناسایی اقتصاد زیرزمینی و جلوگیری از فرار مالیاتی است که این راستا در سه سال گذشته بیش از 400 مودی جدید مالیاتی در استان شناسایی شدند.

منوچهر اسدی افزود: این تعداد مودی، فاقد هرگونه پرونده مالیاتی بودند و مالیاتی که برای آنان تشخیص داده شده 350 میلیارد تومان بوده که بخشی اعظم آن وصول شده است.

وی افزود: شرایط در کشور به خاطر تحریم ها و شیوع کرونا از اوایل اسفند 98 تاکنون به گونه ای است که به دنبال فشار بر مودیان نیستیم و باید به دنبال کسب منابع جدید باشیم.

اسدی ادامه داد: شناسایی منابع زیرزمینی و افرادی که به دنبال فرار مالیاتی هستند، در دستور کار قراردارد و برای انجام ماموریت های مالیاتی از ظرفیت هایقانون استفاده می شود.

مدیر کل امور مالیاتی استان یزد اظهار داشت: کسب مالیات به نحوی است که بر فعالان واقعی تولید و صنعت فشار وارد نشود و روند کارها در سال 99 بر اساس اهداف کشور و نظام استمرار یابد، دنبال می شود.

اسدی با بیان محدود شدن درآمدهای نفتی به واسطه تحریم و تکیه بر منابع درآمدهای مالیاتی گفت: تحریم های ظالمانه، بخش عمده ای از درآمدهای کشور را کاهش داد و در شرایط فعلی منابع اصلی درآمد دولت، مالیات است.

وی با بیان اینکه اغلب خدمات مالیاتی به صورت الکترونیکی ارایه می شود، از جدیدترین اقدام سازمان امور مالیاتی در خصوص صدور ابلاغ الکترونیکی خبرداد و گفت: پروژه ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی از تازه ترین اقدامات سازمان است که به منظور توسعه دولت الکترونیک و پیشبرد اهداف و برنامه های سازمان مالیاتی اجرایی شده و هم اکنون مودیان از این خدمات بهره مند هستند.

افزایش درآمدهای استان با کاهش فرار مالیاتی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد از افزایش درآمدهای مالیاتی در استان در سال گذشته خبرداد و گفت: مجموع درآمد استان در سال 1398 برابر 25 هزار و 776 میلیارد ریال بود.

سیدمجتبی حسینی پور، عمده ترین دلیل افزایش درآمد مالیاتی را شناسایی مودیان جدید مالیاتی و کاهش فرار مالیاتی در استان ذکر کرد و گفت: 94 درصد درآمد استان مربوط به درآمد مالیاتی بوده و این درآمد نسبت به رقم مصوب، 26 درصد افزایش نشان می دهد.

وی ادامه داد: درآمدهای مالیاتی سهمی برابر 83 درصد در ارقام ابلاغی به استان داشته است و مقایسه این ارقام نشام می دهد عملکرد ناکافی در برخی از ردیف های درآمدی، توسط درآمدهای مالیاتی جبران شده است.

وی گفت: با وجود تلاش در خصوص تحقق وصول یک درصد فروش معادن برای جبران خسارت ناشی از آن (ردیف درآمدی جزء 5 بند الف ماده 43 قانون برنامه ششم) این ردیف کمتر از 21 درصد در درآمدهای استان عملکرد داشته است.

اجرای طرح جامع مالیاتی، گام مهمی در تحقق سیاست اقتصادی دولت مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان یزد نیز با بیان اینکه طرح جامع مالیاتی در استان یزد در حال اجراست آن را گامی مهم در راستای تحقق سیاست های اقتصادی دولت دانست و گفت: این طرح موجب رضایتمندی مودیان می شود و هدف کلی آن افزایش درآمدها و شتاب بخشی به ارائه خدمات به مودیان مالیاتی است.

علی نمازی افزود: اجرای طرح جامع مالیاتی، موجب تحقق عدالت مالیاتی و ارتقاء خدمت رسانی به مردم می شود.

دبیر ستاد درآمد و تجهیز منابع استان یزد همچنین اطلاع رسانی در خصوص اثرات پرداخت مالیات و فرهنگ سازی از سوی رسانه ها و نهادها را مورد تاکید قرار داد و گفت: آگاه ساختن مردم در مورد نقش مالیات در توسعه و رونق اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

نمازی تاکید کرد: باید نقش مالیات در توسعه اقتصاد کشور، اجرای زیرساخت ها و پیشرفت پروژه های عمرانی برای مردم تبیین و اثرات مثبت آن معرفی شود.

وی با بیان اینکه با پرداخت مالیات می توان وابستگی درآمد جاری دولت را به نفت کاهش داد، اضافه کرد: مالیات ابزاری به منظور توزیع بهتر و عادلانه تر درآمدهاست که از افراد با درآمدها و ثروت بالا اخذ و به همه اقشار جامعه و به ویژه اقشار کم درآمد اختصاص می یابد.

شناسایی خانه های خالی یزد برای اخذ مالیات معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد نیز از برنامه ریزی برای اخذ مالیات از خانه های خالی خبر داد و گفت: مقدمات شناسایی خانه های خالی استان در حال انجام است.

محسن صادقیان افزود: طبق قانون بودجه سال 1399، سازمان امور مالیاتی مکلف است با همکاری شهرداری ها نسبت به اخذ مالیات از خانه های خالی برای شهرهای بیش از 100 هزار نفر اقدام کند.

وی اظهار کرد: منتظر ارسال آیین نامه اجرایی این بند از قانون هستیم و بعد از دریافت آن بلافاصله اقدام خواهد شد و قطعا اخذ مالیات از خانه های خالی، قیمت مسکن و نرخ اجاره بها را کاهش می دهد.

صادقیان ادامه داد: از آنجایی که مصوبه دریافت مالیات از خانه های خالی به سال 95 بازمی گردد، قرار است هر خانه ای که از 5 سال بیش خالی از سکنه بوده، بر اساس متراژ، مالیات پرداخت کند.

ارتقا فرهنگ مالیاتی نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی نیز بر ارتقا فرهنگ مالیاتی در جامعه تاکید کرد و گفت: در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در مورد فرهنگ مالیاتی باید اطلاع رسانی شود و از نقش رسانه ها در این زمینه نباید غافل شد.

محمدرضا دشتی اردکانی افزود: در شرایط کرونا و وضعیت اقتصادی امروز کشور، برای مردم، پرداخت مالیات سخت است بنابراین در اخذ مالیات باید وضعیت مردم در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد: باید برای اصنافی که در جهت پیشگیری از بیماری کرونا با دست اندرکاران امور همکاری کردند، تشویقی صورت گیرد تا این قبیل همکاری ها و همدلی ها تداوم یابد.

مجموع درآمد استان استان یزد در سال 1398 ، 25 هزار و 776 میلیارد بوده که در مقایسه با درآمد پیش بینی شده برای این سال، حدود 11 درصد مازاد عملکرد داشته و 94 درصد درآمد این استان مربوط به مالیات بوده که این درآمد نسبت به رقم مصوب 26 درصد افزایش نشان می دهد.


کلید واژه ها: اقتصاد - درآمدهای مالیاتی - مالیاتی - اقتصادی - مالیات - درآمد - عدالت اجتماعی - اجتماعی - توسعه - شرایط - برنامه ششم توسعه - تحریم - ایرنا - توسعه اقتصادی - جامع - رونق - تحقق - رونق اقتصادی - عدالت - جامعه - تشدید - تعدیل - چرخ اقتصاد - برنامه ششم - ویژه - فروش نفت - برنامه - راهکار - پایدار - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
عکس| صفحه اول روزنامه ابرار اقتصادی

حضور 51 درصد جمعیت جهان در شبکه های اجتماعی

واردات کنسانتره مس چین از ایالات متحده در ماه ژوئن به بالاترین سطح از سپتامبر 2018 رسید

مدیر مجتمع مس آذربایجان: عملیات اکتشافی در محدوده های مستعد شمال غرب با تمام توان دنبال می شود

راهکارهایی برای کاهش قیمت خودرو/قیمت گذاری دستوری، بزرگترین مشکل خودروسازی

درآمد ارزی سعودی ها کاهش یافت

سمپدوریا به دنبال کاهش قیمت انتقال مجید حسینی

صدرو قبض مالیات خانه های خالی در تابستان/ نهاد دولتی مالک خانه خالی نبوده اند

قیمت طلا ریخت

قزوین ظرفیت افزایش 3 برابری تولید ماهی را دارد

94 درصد اعتبارات اشتغال مددجویان سمنان جذب شد

سهم 83 درصدی غیرتهرانی ها در فروش تابستانه کتاب

یک هزار و 55 واحد صنفی و خدماتی متخلف در زنجان پلمب شدند

قیمت رسمی انواع ارز امروز شنبه 25 مرداد 99

توضیحات وزیر راه درباره مالیات بر خانه های خالی

جزییات عرضه اولیه اوراق 20 هزار میلیارد ریالی نفت در بورس

پیش فروش سایپا آغاز شد

ریزش 30 هزار و 639 واحدی شاخص در ابتدای معاملات

قبض های مالیاتی برای خانه های خالی در تابستان امسال صادر می شود/ صاحبان اکثر خانه های خالی، موسسات و صندوق های سرمایه گذاری هستند

نصب بنر ترحیم در ایذه ممنوع شد

پاکسازی نمای ساختمان با نانورنگ های فوق آب گـریز سیمان

اوراق ریالی پرهزینه تر است یا اوراق سلف نفتی؟ / تناقض های عجیب رییس کل بانک مرکزی

32 هزار نفر در نواحی و شهرک های صنعتی قم مشغول به کار هستند

استخدام کارشناس فروش در یک موسسه در تهران

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در تهران

اگر پیش از خوابیدن انواع فکرها در ذهنتان می آید این مطلب را بخوانید

پیش فروش سایپا آغاز شد

پرتقاضاترین نمادهای بورسی در 25 مرداد 99

فرآیند احراز هویت متقاضیان اقدام ملی مسکن در اهواز آغاز شد

بنویسیم پارکینگ بخوانیم کیمیا! 

بورس باز هم سرخ پوش شد | شاخص در مرز ورود به کانال 1.8 میلیون واحدی

برداشت ساقه های طلایی برنج از شالیزارهای گلوگاه

جزییات عرضه اولیه اوراق 20 هزار میلیارد ریالی نفت در بورس

زیان 7 میلیارد تومانی شهرداری مهدیشهر از کرونا/ توزیع رایگان 30 هزار ماسک

عقب گرد شاخص بورس با افت 53 هزار واحدی

سه شنبه آینده؛ آخرین مهلت تکمیل ثبت نام متقاضیان مسکن ملی در آذربایجان غربی

از حذف خام فروشی سنگ آهن تا رونق تولید

نمایشگاه جدید اصفهان آبروی نصف ِجهان را می‎ خرد

پیش بینی برداشت 50 تن عسل در سبزوار

ریزش بورس ادامه دارد/ شاخص در کانال یک میلیون و 900 هزار واحد

تمامی خدمات مسکن مهر عالیشهر بوشهر غیرحضوری شد

انجام تست کرونا در منزل تحت پوشش بیمه نیست

افزایش نرخ سود سپرده بانکی از امروز

تعهد پذیره نویسی و بازاگردانی 5.000 میلیارد ریال اوراق سلف موازی نفت

کاهش 30 درصدی اهدای خون در تهران

وایتکس و یخ عمر گل ها را بیشتر می کند؟

اعلام زمان تحویل واحدهای مسکن ملی | امکان پرداخت مرحله دوم ودیعه مسکن وجود دارد؟

تعلیق نماد بیمه رازی تا 5 شهریور 99

نرخ ارز بین بانکی در 25 مرداد؛ نرخ رسمی 19 ارز افزایش یافت

هشدار به سهامداران بورس؛ تا چند هفته آینده هر سهمی را نخرید

خریداری بیش از 553 هزار تن گندم از کشاورزان کرمانشاهی

غیرتهرانی ها هشتادوسه درصد از فروش تابستانه سهم دارند

151 قطعه گلخانه ای آماده واگذاری به متقاضیان

قیمت خودرو در بازار (100 تا 150 میلیونی) مرداد 99 + جدول

تولید 630 هزار تنی شمش روی تا افق 1420 - اخبارفولاد

روند منفی بورس ادامه دار شد

بورس باز هم سرخ پوش شد/ شاخص در مرز ورود به کانال1.8میلیون واحدی

افزایش 2 درصدی تولید گاز پارس جنوبی

زمان تحویل واحد های مسکن ملی مشخص شد

تنها 8 درصد جوجه گوشتی بوقلمون وارداتی است/ تولید 40 هزار تن گوشت بوقلمون در سال جاری

رکود در بازار طلا و ارز/ شاخص بورس به سوپرکانال یک میلیونی بازگشت+فیلم

آخرین جزییات طرح تغییر سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار

مناسب سازی 56 میدان و بازار میوه و تره بار برای بازنشستگان تا پایان سال

حل مشکل لاستیک تا چند روز دیگر

آغاز توزیع داروی رمدسیویر و اکتمرای ایرانی در بیمارستان ها / قیمت رمدسیویر 600 هزار تومان

اسلامی: صاحبان خانه های خالی نهادهای دولتی نیستند

ورود بانک تجارت به عرصه سودآوری

مراجعه ماهانه 300 تا 400 هزار نفر برای ثبت نام کارت ملی هوشمند

آمارهای بانک مرکزی از بازگشت ارز صادراتی تناقض دارد/ جهش صادرات دوای درد اقتصاد است

افتتاح 24 عنوان پروژه همزمان با هفته دولت در خمین

آخرین آمار مبتلایان کرونا در جهان در 25 مرداد+ تفکیک کشورها

آمارهای بانک مرکزی از بازگشت ارز صادراتی تناقض دارد

94 درصد اعتبارات اشتغال مددجویان استان سمنان تخصیص یافت

افتتاح سایت موزه مرکزی همدان تا پایان سال

وزارت صمت در سال جهش تولید بدون وزیر ماند - اخبارفولاد

60 درصد سهام عدالت چقدر ارزش دارد؟ | فروشندگان منتظر چه میزان واریزی باشند؟

افزایش ظرفیت تولید نفت با نصب پمپ میله ای مکشی

گام بلند کرمان برای تامین زغال سنگ کشور - اخبارفولاد

آخرین جزییات طرح تغییر سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار

اختلاف 150 هزار تومانی قیمت لاستیک از کارخانه تا بازار

بازار سرمایه حباب ندارد و به تبع اتفاقات اقتصاد کشور پیش می رود

خودروهای مازراتی سری تروفئو معرفی شدند

سهم 83 درصدی غیرتهرانی ها در فروش تابستانه کتاب

بازار سگ های اشرافی در تهران !

نرخ ارز بین بانکی در 25 مرداد؛ نرخ رسمی 19 ارز افزایش یافت

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

ابلاغ الکترونیک 100 درصد از اوراق قضایی در شورا های حل اختلاف هرمزگان

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت بازرگانی معتبر در تهران

بورس باز هم سرخ پوش شد

استخدام فروشنده در شرکت پخش اطلس دینا( چیتوز) در تهران

افزایش فشار روانی در افراد با شیوع ویروس کرونا

عربستان به دلیل کاهش درآمد ارزی، ناچار به فروش سهام صندوق حاکمیتی شد

قیمت مواد پروتیینی و اقلام پرمصرف در بازار زاهدان؛ شنبه 25 مردادماه + جدول

استخدام کارمند فروش خانم با حقوق و مزایا در تهران

ثبت برند آنلاین به صورت تضمینی با ثبت آرکا

هزینه کفن و دفن در شهرکرد چقدر آب می خورد؟

مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلام 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

معاون وزیر راه: واریز نشدن وجه اولیه از سوی متقاضیان مسکن ملی به معنای انصراف است

پرداخت حدود هفت هزار فقره وام ازدواج در استان

زمان تحویل واحد های مسکن ملی مشخص شد

توسعه و رونق اقتصادی با تحقق درآمدهای مالیاتی

توسعه و رونق اقتصادی با تحقق درآمدهای مالیاتی