مطالب مرتبط:
توافق پکن-تهران، اقتصاد ایران را احیا و آمریکا را تضعیف می کند
میدل ایست آی: توافق پکن - تهران، اقتصاد ایران را احیا و آمریکا را تضعیف می کند
احیای اقتصاد ایران با توافق پکن تهران
میدل ایست آی: توافق پکن-تهران، اقتصاد ایران را احیا و آمریکا را تضعیف می کند
تحلیل رسانه انگلیسی / توافق پکن - تهران، اقتصاد ایران را احیا و آمریکا را تضعیف می کند
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 تیر 1399 ساعت 06:002020-07-15اقتصادي

ضربه اساسی تهران - پکن به واشنگتن


با منعقد شدن سند راهبردی میان ایران و چین، توطئه های شوم آمریکا که ظریف 2 سال اخیر با کاربست فشار حداکثری درصدد فروپاشاندن اقتصاد ایران بود، - ": هژمونی و سرکردگی آمریکا در نظام بین الملل مدت هاست فروپاشیده است؛ هر چند آمریکایی ها با پروپاگاندای رسانه ای و تجاوزگری های نظامی درصدد پوشاندن این واقعیت محرز هستند.

آمریکا بدهکارترین کشور دنیاست؛ میزان بدهی های این کشور تا پایان سال 2019 به 23 تریلیون و 147 میلیارد و 143 میلیون 30 هزار دلار رسیده بود.

نرخ بیکاری نیز در آمریکا به 20 درصد رسیده است که بدترین نرخ از جنگ جهانی دوم به این سو است.

علاوه بر افول اقتصادی، آمریکا در عرصه های نظامی و سیاسی هم مضمحل شده است؛ شواهد و مصادیق افول سیاسی و نظامی آمریکا بیشمار است؛ اعتراف سران آمریکا به صرف 7 تریلیون دلار در منطقه غرب آسیا بدون کوچکترین عایدی ژئوپلیتیکی؛ ناتوانی و طفره رفتن از رویارویی نظامی با ایران به عنوان قدرتمندترین کشور غرب آسیا - که در قضایایی نظیر سرنگونی گلوبال هاوک، هدف قرار گرفتن آرامکو و عین الاسد برای جهانیان نمایان شد -؛ بن بست سیاست های آمریکا در اراضی اشغالی فلسطین؛ تعارض رژیم آمریکا با آلمان و فرانسه درخصوص ناتو و .

از کار افتادن قدرت نرم آمریکا اما علاوه بر مولفه های اقتصادی، سیاسی و نظامی که بررسی شاخص های مرتبط با آن ها بیانگر افول ملموس قدرت آمریکاست؛ رژیم واشنگتن در عرصه قدرت نرم نیز قافیه را باخته است؛ همان عرصه ای که زمانی جوزف نای اندیشمند آمریکایی، آن را مهم ترین ملاک برتری آمریکا می دانست.

شعار اول آمریکا که طی حدود 4 سال اخیر توسط هیئت حاکمه آمریکا در عرصه جهانی پمپاژ شده است، حتی متحدان این رژیم را هم به آن بدبین کرده است؛ از سویی دیگر، خروج های پی درپی از توافق نامه ها و معاهدات بین المللی نظیر شورای حقوق بشر سازمان ملل، توافقنامه پاریس، نهاد فرهنگی یونسکو، سازمان بهداشت جهانی و .

نفوذ و قدرت نرم آمریکا را فرسوده کرده است.

چین از مهم ترین قدرت های نوظهور اما به موازات افول و اضمحلال آمریکا، قدرت های نوظهوری در عرصه اقتصاد بین الملل و اقتصاد سیاسی پا به عرصه وجود گذاشته اند؛ در واقع منابع قدرت در دنیا تغییر کرده است؛ چین از جمله مهم ترین قدرت های نوظهور در دنیاست.

کشوری که طبق تحقیقات شرکت سوییسی خدمات مالی و بانکداری یو بی اس ، در سال 2030 به ابرقدرت دنیا تبدیل خواهد شد.

مطابق گزارش مؤسسه اعتبارسنجی اس اندپی گلوبال ، تا قبل از شیوع کرونا، رشد اقتصادی چین به طور میانگین سالانه بالای 5 درصد بوده است.

در سه ماهه سوم سال 2019، چین رشد اقتصادی 6 درصدی را تجربه کرده است؛ در حالیکه در همان مقطع زمانی، رشد اقتصادی آمریکا دو و یک دهم درصد بوده است.

بنا بر گزارش کنفرانس توسعه و تجارت ملل متحد (آنکتاد) چین با جذب 140 میلیارد دلار در سال 2019 در رده دومین کشور در جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در جهان قرار داشت؛ همچنین از سال 2015 به این سو، حجم سرمایه گذاری های خارجی چین بیش از 268 میلیارد دلار بوده است.

در سال 2019، چین بیش از 200 میلیارد دلار مازاد تجاری داشته است؛ در حالیکه در همان سال 2019، کسری تراز حساب تجاری آمریکا بیش از 290 میلیارد دلار بوده است.

چین، قطب اقتصادی دنیا  علی ایحال، تمام تفاسیر و شاخص های اقتصادی بیانگر آن است که چین به سرعت در حال تبدیل شدن به قطب اقتصادی دنیاست؛ امری که با توجه به ظرفیت های سیاسی و نظامی این کشور، به فرض استمرار نظام تک قطبی در دنیا می تواند از پکن یک ابرقدرت بسازد.

اما در این پارادایم شیفت که در رأس نظام بین الملل در حال وقوع است، ایران به عنوان یک کشور مستقل و قدرتمند در منطقه ژئواستراتژیک غرب آسیا باید موقعیت خود را تعیین کند.

نگاه به شرق؛موقعیت یابی استراتژیک ایران نگاه به شرق ؛ این همان موقعیت یابی استراتژیک ایران متناسب با اقتضائات و تحولات نظام بین الملل است؛ رویکردی که ضرورتی اجتناب ناپذیر می نماید و از چند علت نشئت می گیرد: نخستین علت، دشمنی و تخاصم مبنایی غرب با ایران اسلامی است؛ تخاصمی که تا تهدید تمامیت ارضی و حاکمیت ملی ما نیز پیش رفته است؛ لذا ضرورت دارد با اتحاد های راهبردی با کشور های دیگر، ضمن اتخاذ رویکرد کنشگرانه در عرصه بین الملل، آثار ایذایی دشمنی و تخاصم غرب را به حداقل برسانیم.

علت دوم، بحث اقتدار روزافزون جهان شرق و بویژه کشور چین است؛ کشوری که در تمام شاخص ها و مولفه های جهانی در حال توفق بر آمریکاست؛ مضاف بر اینکه چین برخلاف آمریکا عاری از خوی استکباری است لذا نزدیکی به آن نیز با اصول سیاست خارجی ایران منطبق است.

در واقع برقراری روابط همه جانبه و استراتژیک با چین که مستعد ابرقدرت شدن است و درضمن عاری از خوی استکباری نیز می باشد، به مثابه فرصتی پیش روی ایران به عنوان یک کنشگر فعال در عرصه بین الملل است.

اشتراکات ایران و چین درباره چشم انداز نظام بین الملل همچنین باید این نکته را نیز مطمح نظر قرار داد که جهان بینی سیاسی ایران و چین درباب چشم انداز نظام بین الملل از اشتراکات زیادی برخوردار است و هر دو کشور با یاغی گری و سلطه جویی آمریکا به مقابله برخواسته اند از مداخلات رژیم آمریکا در امور کشور های مستقل ناراضی هستند و بر شکل گیری یک نظام چندقطبی در دنیا تاکید دارند.

در همین رابطه، محسن بهاروند معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه به خبرنگار میزان، گفت: مراکز و منابع قدرت در جهان در حال تغییر است لذا کشوری همچون ایران با جایگاه و موقعیت استراتژیک نمی تواند در قبال این تغییر بی تفاوت و خنثی باشد؛ ما نمی توانیم در بلاتکلیفی استراتژیک باشیم؛ ما به این نتیجه رسیدیم که آمریکا به دنبال خصومت با تمامیت ارضی ایران و حاکمیت ملی ماست؛ در نتیجه اگر یک شیفت استراتژیک نداشته باشیم و روابط مان را با کشور های دنیا مستحکم نکنیم ضرر می کنیم، لذا باید از حالا این کار را انجام بدهیم.

دیگر آمریکا منبع اصلی قدرت در جهان نیست بلکه قدرت های نوظهوری هستند که با ما هم خصومت ندارد لذا ما باید از حالا شروع به کار کردن با این قدرت های نوظهور کنیم تا در آینده جایگاه خودمان را در عرصه بین المللی روشن کنیم.

جهان پساغربیمحمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز یکشنبه 15 تیر در صحن علنی مجلس با اشاره به شاخصه های دوران گذار جهانی، گفت: شاهد جا به جایی مراکز و کانون های قدرت در روابط بین المللی هستیم و جهان امروز پساغربی شده است و دیگر غرب محور تمام تحولات بین المللی نیست.

ظریف در ادامه سخنانش در مجلس به وقوع جنگ داخلی در نظام لیبرال غربی و برآمدن قدرت های غیرغربی و مشخصاً چین اشاره کرد و بحث قرارداد استراتژیک 25 ساله با چین را به میان کشید؛ قراردادی که به گفته ظریف همچنان مذاکرات مرتبط با آن ادامه دارد و هیچ بند مخفی در آن نیست و همه چیز آن شفاف است.

اما اگر سند جامع همکاری استراتژیک 25 ساله میان ایران و چین که هنوز به امضای نهایی نرسیده را یکی از تحرک های ایران برای موقعیت یابی استراتژیک در دوران پساغربی به حساب آوریم، نگاهی به سیر تطوری انعقاد این سند و بررسی خلاف گویی هایی که از کانون های مشخص در قبال این سند پمپاژ می شود، خالی از لطف نیست.

سفر رییس جمهور چین به ایران سوم بهمن 94 بود که شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در صدر یک هیئت عالی رتبه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد؛ در دیدار میان حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور کشورمان با همتای چینی اش، 17 سند و یادداشت تفاهم همکاری از جمله در زمینه هایی، چون ارتقاء کمربند اقتصادی جاده ابریشم، مصارف صلح آمیز انرژی، همکاری های ارتباطات و فناوری اطلاعات، همکاری های زیست محیطی، تحکیم همکاری های سرمایه گذاری و .

میان تهران و پکن به امضا رسید.

پس از امضای این اسناد تفاهم، در جریان نشست خبری روسای جمهور ایران و چین، طرفین از آغاز فصل نوین روابط تهران و پکن و راهبردی شدن این روابط سخن گفتند و به بنا شدن مشارکت جامع راهبردی میان دو کشور اشاره کردند؛ بنایی که ستون آن سند جامع 25 ساله همکاری های ایران و چین است و می تواند رقم مبادلات تجاری دو کشور را طی 10 سال به سقف 600 میلیارد دلار برساند.

بند 6 بیانیه؛ نقشه راه جامع 25 ساله  در جریان سفر رییس جمهور چین به ایران بیانیه ای نیز صادر شد که در بند 6 این بیانیه دو کشور صراحتا اراده سیاسی خود را برای توسعه و تعمیق راهبردی روابط بیان داشته و تصمیم گرفتند یک نقشه راه جامع 25 ساله بین دو کشور تدوین شود تا مبنای توسعه منسجم و همه جانبه روابط سیاسی و اقتصادی تهران و پکن در سال های آتی قرار گیرد.

شی جین پینگ در همان سفر بهمن ماه 94 خود به تهران، به محضر رهبر معظم انقلاب نیز حضور یافت و از معظم له شنید که دولت و ملت ایران همواره به دنبال گسترش روابط با کشور های مستقل و قابل اطمینان همچون چین بوده و هستند و بر همین اساس، توافق رؤسای جمهوری ایران و چین برای یک روابط استراتژیک 25 ساله، کاملاً درست و حکمت آمیز است.

رهبر انقلاب در آن دیدار با اشاره به سیاست های سلطه گرانه برخی کشور ها به ویژه آمریکا و همکاری غیرصادقانه ی آن ها با کشور های دیگر افزودند: این وضعیت موجب شده است که کشور های مستقل، به دنبال همکاری های بیشتر با یکدیگر باشند و توافق ایران و چین برای روابط استراتژیک 25 ساله در همین چارچوب است که باید با پیگیری جدی دو طرف، توافق ها حتماً به مرحله ی عملیاتی برسند.

تدوین پیش نویس اولیه سند جامع راهبردی اما پس از سفر رییس جمهور چین به ایران در بهمن 94، در مقاطع زمانی مختلف پیش نویس اولیه سند جامع راهبردی با مشارکت نهاد های تخصصی دو کشور تهیه شد.

سفر شهریور 98 ظریف به چین 4 شهریور 98، ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در صدر هیئتی دیپلماتیک به پکن سفر کرد و با وانگ یی همتای چینی اش دیدار کرد.

نقشه راه همکاری های 25 ساله، یکی از محور های مذاکرات ظریف در چین بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در آن سفر به چین، پیش نویس سند همکاری 25 ساله را هم به پکن برد تا مورد مداقه و تایید طرف چینی نیز قرار گیرد؛ پس از آنکه طرف چینی پیش نویس سند همکاری 25 ساله را مورد تایید قرار داد، مذاکرات در باب آن آغاز شد و هنوز نیز ادامه دارد.

علی ایحال وفق اظهارات مسئولان ذیربط در دولت و وزارت امور خارجه، مذاکرات در باب انعقاد سند جامع راهبردی ایران و چین که قطعاً حاوی قرارداد های مختلف در حوزه های متنوع است، همچنان ادامه دارد و هنوز هیچ بندی از این سند نهایی نشده است؛ اما ظرف یک ماه اخیر عمدتا از سوی شبه رسانه های معاند، مطالب و گزارش های کذب و خلاف واقعی درباب این سند راهبردی منتشر شده است.

دروغ های مضحک معاندین بی بی سی فارسی از جمله همان رسانه های ضدایرانی بود که با انتشار مطلبی کذایی تحت عنوان سند همکاری ایران و چین؛ حکمت آمیز یا قرارداد ترکمنچای درصدد القاء انگاره ها و گزاره های خلاف واقع پیرامون سند مزبور برآمد.

شبه رسانه های ضدایرانی دیگر نیز به تبعیت از بی بی سی فارسی با گزاره های جعلی شروع به دروغ پراکنی در باب سندی کردند که هنوز منعقد نشده و مذاکرات درباره انعقاد آن همچنان در جریان است.

بواسطه این دروغ پراکنی ها و گزاره های کذب و جعلی منتشره توسط رسانه های معاند در باب سند جامع راهبردی ایران و چین، رفته رفته مطالبی در فضای مجازی منتشر شد که به قدری کذایی و مغایر با واقعیت بود که به تعبیر سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه حتی ارزش پاسخ دادن نیز ندارد.

مردم و رسانه ها از سال 94 در جریان بودند ابتدا معاندین از مخفی و پنهانی بودن سند جامع راهبردی ایران و چین سخن گفتند؛ حال آنکه از همان سال 94 که در نتیجه سفر رییس جمهور چین به ایران، مقدمات سند جامع راهبردی مورد موافقت قرار گرفت، مردم و رسانه های کشور در جریان موضوع قرار گرفتند؛ حتی در مقطع سفر شهریور 98 ظریف به پکن نیز موضوع مذاکره طرفین در باب سند راهبردی 25 ساله، رسانه ای شد؛ بنابراین برخلاف القاء معاندین، پنهان کاری ای درباره سند جامع مزبور وجود نداشته است.

مرجفون و شایعه پراکن ها وقتی دیدند القاء دروغ شان مبنی بر پنهان کاری در قبال سند راهبردی 25 ساله با یک جستجوی ساده اینترنتی نقش برآب شده است، همت خود را مصروف این کردند که چنین القاء کنند، چون مفاد سند مزبور انتشار نیافته بنابراین همین امر دلیلی بر یکجانبه بودن آن به نفع چین است؛ حال آنکه اولاً هنوز هیچ بندی و مفادی از این سند قطعیت نیافته و طرفین در باب مفاد مندرج در آن مشغول رایزنی و مذاکره هستند؛ در ثانی این سند جامع همانطور که از نامش مشخص است یک نقشه راه کلان است که باید در باب هر کدام از بند ها و مفادش به صورت جداگانه قرارداد های مختلف منعقد شود.

استمرار مذاکرات درباب توافق کلی با چین بهاروند" معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در همین رابطه به خبرنگار به میزان گفت: توافق با چین هم یک توافق کلی است؛ ما نمی توانیم وقتی یک موردی هنوز در قالب مذاکره است، آن را علنی کنیم؛ طبق قانون، توافقات با کشور های دیگر موقعی که نهایی شوند باید در اختیار مجلس و نهاد های ذیربط قرار گیرند؛ از سویی دیگر شاید کشور مقابل هم بنا بر ملاحظات خود تمایل نداشته باشد، مورد مذاکره افشا شود و چه بسا این درز اطلاعات باعث سلب اعتماد طرفین از یکدیگر شود؛ یک آقایی آمد یک حرفی زد، همه را با مشکل روبه رو کرد؛ معمولا ایشان هر وقت هم حرف می زد دیگران را با مشکل رو به رو می کرد و جامعه را به هم می ریخت.

اما معاندین در فاز بعدی دروغ پراکنی، مطالب سخیفی را مطرح کردند که حتی پرداختن به آن ها نیز موجب اطاله و خسران است؛ از جمله از واگذاری جزایر ایرانی به چینی ها و فروش بدون دریافت عایدی نفت به پکن سخن گفتند که همه آن ها بالمره از سوی مسئولان تکذیب شد.

شایعات مضحک نفتی و جزیره ایابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با میزان، با اشاره به جزییات جلسه عصر روز یکشنبه 22 تیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ظریف در این جلسه بر لحاظ شدن منافع ملی در تدوین پیش نویس توافق همکاری 25 ساله با چین تاکید و شایعاتی هچون فروش جزیره کیش و فروش نفت ارزان را رد کرد و آن را ناشی از غرض ورزی دشمنان توسعه روابط ایران و چین دانست.

علت خشم آمریکا از خیز ایران و چین برای همکاری راهبردی مرجع ضمیر اشاره ظریف مبنی بر غرض ورزی دشمنان توسعه روابط ایران و چین، رژیمی جزء آمریکا و اذناب این رژیم و رسانه های وابسته به آن ها نیستند؛ در واقع با منعقد شدن سند راهبردی میان ایران و چین، توطئه های شوم آمریکا که ظریف 2 سال اخیر با کاربست فشار حداکثری درصدد فروپاشاندن اقتصاد ایران بود، نقشه بر آب خواهد شد؛ بنابراین ریشه و آبشخور اکاذیبی که در باب سند همکاری بلندمدت ایران و چین طی هفته های اخیر پمپاژ می شود را باید در منابع آمریکایی و دنباله رو آمریکایی و عمله های رسانه ای رژیم آمریکا جستجو کرد.

اما علاوه بر معاضدت دو کشور قدرتمند ایران و چین به عنوان قطب های مخالف آمریکا و آثار روانی آن بر تسریع در فرونشاندن هژمونی کاغذی آمریکا، آنچه سردمداران واشنگتن را از حصول توافق راهبردی میان تهران و پکن خشمگین می کند، ظرفیت های ژئوپلیتیک طرفین است که موجب می شود با انعقاد قرارداد راهبردی میان آنها، جریان انرژی به سمت شرق برای همیشه تضمین شود.

امری که با توجه به وجود دو تنگه استراتژیک هرمز در ایران و مالاکا در چین، سهولت عینیت یافتن آن بیشتر متصور می شود.

علی ایحال، سند راهبردی 25 ساله ایران و چین می تواند دستاورد های شگرفی برای طرفین در عصر به انتها رسیدن سلطه جهانی آمریکا داشته باشد و این آخرین ترکش های عصر سلطه گری آمریکا که در قالب تروریسم اقتصادی بروز و ظهور یافته را بیش از پیش خنثی کند.


کلید واژه ها: آمریکا - نظام - نظامی - ایران - منطقه غرب آسیا - نظام بین الملل - جنگ جهانی دوم - اقتصاد - درصد - اقتصاد ایران - فشار حداکثری - آمریکایی ها - سند راهبردی - سیاسی - نرخ بیکاری - بین الملل - جنگ جهانی - کشور - افول - دلار - کوچکترین - آمریکایی - غرب آسیا - واشنگتن - حداکثری - ناتوانی - راهبردی - میلیارد - اعتراف - واقعیت

آخرین اخبار سرویس:
عکس| صفحه اول روزنامه ابرار اقتصادی

حضور 51 درصد جمعیت جهان در شبکه های اجتماعی

واردات کنسانتره مس چین از ایالات متحده در ماه ژوئن به بالاترین سطح از سپتامبر 2018 رسید

مدیر مجتمع مس آذربایجان: عملیات اکتشافی در محدوده های مستعد شمال غرب با تمام توان دنبال می شود

راهکارهایی برای کاهش قیمت خودرو/قیمت گذاری دستوری، بزرگترین مشکل خودروسازی

درآمد ارزی سعودی ها کاهش یافت

سمپدوریا به دنبال کاهش قیمت انتقال مجید حسینی

صدرو قبض مالیات خانه های خالی در تابستان/ نهاد دولتی مالک خانه خالی نبوده اند

قیمت طلا ریخت

قزوین ظرفیت افزایش 3 برابری تولید ماهی را دارد

94 درصد اعتبارات اشتغال مددجویان سمنان جذب شد

سهم 83 درصدی غیرتهرانی ها در فروش تابستانه کتاب

یک هزار و 55 واحد صنفی و خدماتی متخلف در زنجان پلمب شدند

قیمت رسمی انواع ارز امروز شنبه 25 مرداد 99

توضیحات وزیر راه درباره مالیات بر خانه های خالی

جزییات عرضه اولیه اوراق 20 هزار میلیارد ریالی نفت در بورس

پیش فروش سایپا آغاز شد

ریزش 30 هزار و 639 واحدی شاخص در ابتدای معاملات

قبض های مالیاتی برای خانه های خالی در تابستان امسال صادر می شود/ صاحبان اکثر خانه های خالی، موسسات و صندوق های سرمایه گذاری هستند

نصب بنر ترحیم در ایذه ممنوع شد

پاکسازی نمای ساختمان با نانورنگ های فوق آب گـریز سیمان

اوراق ریالی پرهزینه تر است یا اوراق سلف نفتی؟ / تناقض های عجیب رییس کل بانک مرکزی

32 هزار نفر در نواحی و شهرک های صنعتی قم مشغول به کار هستند

استخدام کارشناس فروش در یک موسسه در تهران

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در تهران

اگر پیش از خوابیدن انواع فکرها در ذهنتان می آید این مطلب را بخوانید

پیش فروش سایپا آغاز شد

پرتقاضاترین نمادهای بورسی در 25 مرداد 99

فرآیند احراز هویت متقاضیان اقدام ملی مسکن در اهواز آغاز شد

بنویسیم پارکینگ بخوانیم کیمیا! 

بورس باز هم سرخ پوش شد | شاخص در مرز ورود به کانال 1.8 میلیون واحدی

برداشت ساقه های طلایی برنج از شالیزارهای گلوگاه

جزییات عرضه اولیه اوراق 20 هزار میلیارد ریالی نفت در بورس

زیان 7 میلیارد تومانی شهرداری مهدیشهر از کرونا/ توزیع رایگان 30 هزار ماسک

عقب گرد شاخص بورس با افت 53 هزار واحدی

سه شنبه آینده؛ آخرین مهلت تکمیل ثبت نام متقاضیان مسکن ملی در آذربایجان غربی

از حذف خام فروشی سنگ آهن تا رونق تولید

نمایشگاه جدید اصفهان آبروی نصف ِجهان را می‎ خرد

پیش بینی برداشت 50 تن عسل در سبزوار

ریزش بورس ادامه دارد/ شاخص در کانال یک میلیون و 900 هزار واحد

تمامی خدمات مسکن مهر عالیشهر بوشهر غیرحضوری شد

انجام تست کرونا در منزل تحت پوشش بیمه نیست

افزایش نرخ سود سپرده بانکی از امروز

تعهد پذیره نویسی و بازاگردانی 5.000 میلیارد ریال اوراق سلف موازی نفت

کاهش 30 درصدی اهدای خون در تهران

وایتکس و یخ عمر گل ها را بیشتر می کند؟

اعلام زمان تحویل واحدهای مسکن ملی | امکان پرداخت مرحله دوم ودیعه مسکن وجود دارد؟

تعلیق نماد بیمه رازی تا 5 شهریور 99

نرخ ارز بین بانکی در 25 مرداد؛ نرخ رسمی 19 ارز افزایش یافت

هشدار به سهامداران بورس؛ تا چند هفته آینده هر سهمی را نخرید

خریداری بیش از 553 هزار تن گندم از کشاورزان کرمانشاهی

غیرتهرانی ها هشتادوسه درصد از فروش تابستانه سهم دارند

151 قطعه گلخانه ای آماده واگذاری به متقاضیان

قیمت خودرو در بازار (100 تا 150 میلیونی) مرداد 99 + جدول

تولید 630 هزار تنی شمش روی تا افق 1420 - اخبارفولاد

روند منفی بورس ادامه دار شد

بورس باز هم سرخ پوش شد/ شاخص در مرز ورود به کانال1.8میلیون واحدی

افزایش 2 درصدی تولید گاز پارس جنوبی

زمان تحویل واحد های مسکن ملی مشخص شد

تنها 8 درصد جوجه گوشتی بوقلمون وارداتی است/ تولید 40 هزار تن گوشت بوقلمون در سال جاری

رکود در بازار طلا و ارز/ شاخص بورس به سوپرکانال یک میلیونی بازگشت+فیلم

آخرین جزییات طرح تغییر سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار

مناسب سازی 56 میدان و بازار میوه و تره بار برای بازنشستگان تا پایان سال

حل مشکل لاستیک تا چند روز دیگر

آغاز توزیع داروی رمدسیویر و اکتمرای ایرانی در بیمارستان ها / قیمت رمدسیویر 600 هزار تومان

اسلامی: صاحبان خانه های خالی نهادهای دولتی نیستند

ورود بانک تجارت به عرصه سودآوری

مراجعه ماهانه 300 تا 400 هزار نفر برای ثبت نام کارت ملی هوشمند

آمارهای بانک مرکزی از بازگشت ارز صادراتی تناقض دارد/ جهش صادرات دوای درد اقتصاد است

افتتاح 24 عنوان پروژه همزمان با هفته دولت در خمین

آخرین آمار مبتلایان کرونا در جهان در 25 مرداد+ تفکیک کشورها

آمارهای بانک مرکزی از بازگشت ارز صادراتی تناقض دارد

94 درصد اعتبارات اشتغال مددجویان استان سمنان تخصیص یافت

افتتاح سایت موزه مرکزی همدان تا پایان سال

وزارت صمت در سال جهش تولید بدون وزیر ماند - اخبارفولاد

60 درصد سهام عدالت چقدر ارزش دارد؟ | فروشندگان منتظر چه میزان واریزی باشند؟

افزایش ظرفیت تولید نفت با نصب پمپ میله ای مکشی

گام بلند کرمان برای تامین زغال سنگ کشور - اخبارفولاد

آخرین جزییات طرح تغییر سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار

اختلاف 150 هزار تومانی قیمت لاستیک از کارخانه تا بازار

بازار سرمایه حباب ندارد و به تبع اتفاقات اقتصاد کشور پیش می رود

خودروهای مازراتی سری تروفئو معرفی شدند

سهم 83 درصدی غیرتهرانی ها در فروش تابستانه کتاب

بازار سگ های اشرافی در تهران !

نرخ ارز بین بانکی در 25 مرداد؛ نرخ رسمی 19 ارز افزایش یافت

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

ابلاغ الکترونیک 100 درصد از اوراق قضایی در شورا های حل اختلاف هرمزگان

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت بازرگانی معتبر در تهران

بورس باز هم سرخ پوش شد

استخدام فروشنده در شرکت پخش اطلس دینا( چیتوز) در تهران

افزایش فشار روانی در افراد با شیوع ویروس کرونا

عربستان به دلیل کاهش درآمد ارزی، ناچار به فروش سهام صندوق حاکمیتی شد

قیمت مواد پروتیینی و اقلام پرمصرف در بازار زاهدان؛ شنبه 25 مردادماه + جدول

استخدام کارمند فروش خانم با حقوق و مزایا در تهران

ثبت برند آنلاین به صورت تضمینی با ثبت آرکا

هزینه کفن و دفن در شهرکرد چقدر آب می خورد؟

مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلام 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

معاون وزیر راه: واریز نشدن وجه اولیه از سوی متقاضیان مسکن ملی به معنای انصراف است

پرداخت حدود هفت هزار فقره وام ازدواج در استان

زمان تحویل واحد های مسکن ملی مشخص شد

ضربه اساسی تهران - پکن به واشنگتن

ضربه اساسی تهران - پکن به واشنگتن