مطالب مرتبط:
خطر سیلاب در کمین گلستان / تا پایان هفته ادامه دارد
خطر در کمین نقش جهان است
خطر ورشکستگی در کمین بانک های آلمانی
خطر ورشکستگی در کمین بانک های آلمانی
خطر ورشکستگی در کمین بانک های آلمانی
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 تیر 1399 ساعت 04:252020-07-15اقتصادي

خطر انحصار خودروسازان، در کمین ممنوعیت پنل های خورشیدی


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، محمدرضا حیاتی*| هر از چندگاهی خبرهایی مبنی بر ممنوعیت واردات تعدادی اقلام در رسانه ها منتشر می شود، - " با توجه به وضعیت فعلی و ممنوعیت اعلام شده واردات پنل های خورشیدی به ایران، آیا ظرفیت موجود، نیاز بازار را تامین خواهد کرد؟ برای پاسخ به این سوال باید دو نکته را در نظر گرفت، 1- میزان حجم واردات 2- میزان تولید داخل به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو"، محمدرضا حیاتی* هر از چندگاهی خبرهایی مبنی بر ممنوعیت واردات تعدادی اقلام در رسانه ها منتشر می شود، ممنوعیتی که یک پیام کلی و روشن دارد، 1- جلوگیری از خروج ارز 2- حمایت از تولید کننده داخلی.

در این میان یکی از اقلامی که طی روزهای گذشته خبر ممنوعیت آن حواشی زیادی را حول خود ایجاد کرد، ممنوعیت واردات پنل های خورشیدی است، مسئله ای که با توجه به نوسانات اخیر ارز و وضعیت بازار فعلی بهره برداری از نیروگاه های خورشیدی می تواند قابل تحلیل باشد.

ظرفیت بالای انرژی خورشید ایران، در منطقه ای واقع شده که به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در بین سایر نقاط جهان در رده بالایی قرار دارد؛ بر اساس آمارهای موجود، ایران در بین مدارهای 25 تا 45 درجه عرض شمالی قرار گرفته که با میانگین 300 روز آفتابی شرایط ویژه ای را ایجاد کرده است.

در این میان با پیشرفت فناوری، هزینه تولید سلول های خورشیدی رو به کاهش است، بنابر این در چشم اندازه های پیش روی هر کشوری، تصمیم گیری و تصمیم سازی درباره نوع مواجه به این حوزه که از فن آوری بالایی بهره می برد با اهمیت خواهد بود.

در کشور ما سازوکار حمایت و تصمیم گیری از انرژی های خورشیدی و به طور کل انرژی های تجدیدپذیر به بیش از 20 سال قبل باز می گردد که در گوشه ای از صنعت برق تشکیل و پس از قرار گرفتن این حوزه در طرح های توسعه ای و اسناد بالادستی، خود را در سطح یک معاونت ترفیع داد تا اینکه در سال 95 و پس از ادغام دو سازمان انرژی های نوایران(سانا) و بهره وری انرژی ایران(سابا)، سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) اعلام موجودیت کرد.

یکی از ماموریت های مهم این سازمان ایجاد جذابیت برای جلب توجه بازار و مشارکت بخش خصوصی (Market Pull) برای حضور در این عرصه بود؛ سازوکاری که در نهایت تبدیل به قرار دادهای خرید تضمینی برق (PPA) شد و هم اکنون این سازمان، انرژی تولید شده توسط تجدیدپذیر ها را 20 ساله با تعرفه های بیش از تعرفه های برق حرارتی خریداری می کند.

2- چشم انداز انرژی خورشیدی در ایران همانطور که در بند قبل نیز اشاره شد، حمایت از انرژی های تجدیپذیر بر اساس اسناد بالا دستی بوده است، اسنادی که در سندهای چهارم تا ششم توسعه به طور واضح آمده است، به طور نمونه، ماده 50 قانون برنامه ششم توسعه تاکید دارد که دولت مکلف است سهم نیروگاه های تجدیدپذیر را با اولویت سرمایه گذاری بخش غیر دولتی (داخلی و خارجی) با حداکثر استفاده از ظرفیت داخلی تا پایان اجرای قانون برنامه (سال 1400) به حداقل پنج درصد ظرفیت برق کل کشور برساند.

این تکلیف به معنای آن است که اگر ظرفیت اسمی تولید برق در کشور را 80 هزار مگاوات درنظر بگیریم، باید مجموعه ظرفیت اسمی نیروگاه های بهره برداری شده حوزه تجدیدپذیر چیزی بالغ بر 4 هزار مگاوات باشد، چشم اندازی که گرچه شاید دست نیافتنی با توجه به نوسانات اخیر ارز باشد اما انگیزه ای برای سرمایه گذاری و فروش برق حتی با قیمت های فعلی خواهد بود.

یا در مورد دیگر و بر اساس تصویب نامه هیات وزیران درسال 95 و با استناد به اصل 138 قانون اساسی مقرر شده وزارتخانه ها، موسسه ها و شرکت های دولتی و نهاد های عمومی غیردولتی، بانک ها، شهرداری ها، وظیفه دارند حداقل 20 درصد از برق مصرفی ساختمان های خود را از انرژی های تجدیدپذیر تعیین کنند که به طور مثال شهر تهران به دلیل اجماع تمامی وزارتخانه و ارگان های دیگر دولتی و غیردولتی و موقعیت مناسب این شهر جهت استفاده از واحدهای خورشیدی می تواند ظرفیت مناسب برای اجرای این چشم اندازها باشد.

3- ظرفیت موجود و مسئله بازار بر اساس آمارهای منتشر شده رسمی از سوی "ساتبا"، سهم نیروگاه های خورشیدی نسبت به کل نیروگاه های حوزه تجدیدپذیر با 63 نیروگاه نزدیک 44 درصد است، آماری که با توجه به ظرفیت اسمی حدود 800 مگاواتی انرژی تولیدی از نیروگاه تجدیدپذیر، به عددی نزدیک به 350 مگاوات برای نیروگاه های خورشیدی خواهیم رسید.

عددی که به گفته مسئولان وزارت نیرو ظرفیت موجود در آینده نزدیک ، 500 مگاوات افزایش خواهد یافت [1] که این موضوع با توجه به چشم انداز بهره برداری سالیانه نزدیک به هزار مگاوات می تواند ظرفیت قابل توجهی برای سرمایه گذاری در این بازار باشد.

اما با توجه به وضعیت فعلی و ممنوعیت اعلام شده واردات پنل های خورشیدی به ایران، آیا ظرفیت موجود، نیاز بازار را تامین خواهد کرد؟ برای پاسخ به این سوال باید دو نکته را در نظر گرفت، 1- میزان حجم واردات 2- میزان تولید داخل بر اساس آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی 12 ماهه سال 96 نشان می دهد که در این مدت بیش از 11 هزار و 636 تن پنل های خورشیدی از کشور های مختلف جهان وارد ایران شده است.

به این معنی که براساس واردات این حجم پانل خورشیدی به کشور، 71 میلیون و 873 هزار و 808 دلار ارز از کشور خارج شد که بالغ بر 251 میلیارد و 458 میلیون و 294 هزار و 302 تومان(بر اساس دلار 20 هزار تومانی) در آمار گمرک به ثبت رسیده است [2].

در این میان بزرگترین صادر کننده پانل خورشیدی به کشور، آلمان بوده است که در طی این مدت با صادرات بیش از 4 هزار و 800 تن، درآمد 28 میلیون و 886 هزار و 188 دلاری را نصیب خود کرده که آماری قابل توجه است.

در طرف مقابل وضعیت به شکل دیگری است، بر اساس پایش صورت گرفته گرچه تعداد قابل توجهی تولیدکنندگان (مونتاژکار) پنل های خورشیدی در کشور مشغول به فعالیت هستند اما از بین آنها تنها نزدیک به 3 شرکت هستند که با در اختیار داشتن خط مونتاژ پنل می توانند نیاز بازار را تامین کنند.

به طور نمونه شرکت تامین انرژی برق ایرانیان تابان با ظرفیت اسمی 230 مگاوات در سال، شرکت سولار صنعت فیروزه با ظرفیت 60 مگاوات در سال و شرکت صنایع تولید انرژی پاک آتیه با 40 مگاوات در سال بخش مهمی از این بازار را بر عهده دارند، که البته گفته می شود ظرفیت واقعی سالانه نصب پنل های خورشیدی در کشور 150 مگاوات است[3].

مهمترین شرکت های تولید کننده پنل خورشیدی در ایران 4- فرصت و تهدید یک تصمیم به هر حال ممنوعیت ثبت سفارش پنل های خورشیدی از ابتدای تیرماه سال جاری ابلاغ شده و همین مسئله قطعا با حواشی زیادی روبرو خواهد بود، حواشی که طی چند روز اخیر موافقان و مخالفان جدی به صف کرده که میتوان فرصت ها و تهدیدهای آن را مورد بررسی قرار داد.

الف) فرصت: دو عامل صیانت از خروج ارز و حمایت از تولید داخلی از مهمترین مزیت های این تصمیم وزارت صمت است، بر اساس آمارهای منتشر شده [4] تنها در سال 96، نزدیک به 72 میلیون دلار (بیش از هزار و ششصت میلیارد تومان) پنل خورشیدی وارد کشور شده که این عدد به معنای آن است که همین میزان ارز از کشور خارج شده است.

یا آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی سال 97 نشان می دهد بیش از 5 هزار و 817 تن پنل خورشیدی از کشور های مختلف جهان وارد ایران شده است.

بر اساس واردات این حجم پنل خورشیدی به کشور 40 میلیون و 588 هزار و 42 دلار ارز از کشور خارج شد که ارزش ریالی آن بالغ بر 820 میلیارد تومان است.

[5] این آمارها نشان می دهد این صنعت با توجه به برنامه های کلان کشور در توسعه آن می تواند ظرفیت قابل توجهی برای تزریق به تولیدکننده داخلی ایجاد کند، تولید کنندگانی که در بازار فعلی به دلیل حضور رقبای سرسخت خارجی، علی رغم ظرفیت بالای تولید در رکورد به سر می برند.

از سوی دیگر فعال شدن ظرفیت تولید داخل می تواند انگیزه تولید کنندگان را برای صادرات پنل های خورشیدی به کشورهای مختلف و از جمله کشورهای همسایه افزایش دهد.

به طور مثال عراق به دلیل ضعف در زیر ساخت های تولید و انتقال نیرو با کمبود انرژی برق مواجه است، بر اساس آمارها [6] این کشور برای پاسخگویی به تقاضای داخلی خود نیاز به بیش از 23 هزار مگاوات برق دارد.

اما به دلیل جنگ های اخیر، زیرساخت های برق خود را ازدست داد و با کمبود برق 7 هزار مگاواتی مواجه شده و کمبود برق در مناطق جنگ زده به خصوص در فصل تابستان بیشتر دیده میشود که منجر بحران ملی تبدیل شده است.

همچنین بر اساس اسناد بالادستی، این کشور یک برنامه جامعی را آغاز کرده که براساس آن، می تواند 10 درصد از نیازهای انرژی خود را تا سال 2028 از طریق نیروگاه های خورشیدی، بادی و زیست توده تأمین نماید.

سرمایه گذاری در نظر گرفته در این خصوص بیش از 50 میلیارد دلار می باشد.

بر اساس آمارهای منتشر شده [6] پیش بینی می شود این کشور تا سال 2028، 5 گیگاوات ظرفیت نصب شده انرژی از بستر نیروگاه های خورشیدی داشته باشد، آماری که می تواند بازار هدف مناسبی برای تولید کننده داخلی فراهم کند.

ب) تهدیدها اما ممنوعیت واردات پنل های خورشیدی با نقدهای قابل توجهی نیز روبرو شده است؛ مسئله اول، ابهام در تولید ظرفیت داخل است، به عقیده بسیاری از کارشناسان، شرکت های فعال در حوزه ساخت پنل های خورشیدی در اصل اقدام به مونتاژ سلول های خورشیدی می کنند و فناوری چرخه تولید، از برداشت سنگ سیلیسیوم تا ساخت پنل های خورشیدی در کشور موجود نیست، و این مسئله به نوعی حمایت از مونتاژ قلمداد می شود.

مسئله دوم، عنوان ممنوعیت است، آنچه که وزارت صمت به آن اشاره کرده، ممنوعیت پنل های فتوولتاییک و نه سلول خورشیدی است (پنل های خورشیدی تجمیعی از سلول های خورشیدی هستند)؛ به این معنی که راه مونتاژکاران این صنعت را برای واردات سلول های خورشیدی باز کرده که در نهایت مسئله صیانت از خروج ارز در ابهام قرار خواهد گرفت.

مسئله سوم، خطر ایجاد انحصاری همچون انحصار خودروسازهای داخلی و تبعات آن است، بدون شک اگرچه این محدودیت باعث رونق گرفتن توان تولیدی چند شرکت محدود در این حوزه خواهد شد (که قطعا قابل تقدیر و توجه است) اما اتفاقی که در این بین ممکن است به وقوع بپیوند، نگرانی بابت کاهش کیفیت و راندمان(efficiency) پنل های تولید شده حتی از وضعیت فعلی است.

به هر حال به نظر می رسد این تصمیم وزارت صمت نیاز به یک پیوست اقتصادی و فنی دارد چرا که عدم وجود چنین پیوستی نه تنها گامی مثبت برای صیانت از خروج ارز و حمایت از تولیدکننده نخواهد بود، بلکه یک بازار آشفته را روی دست کارفرمایان و سرمایه گذاران خواهد گذاشت.

* کارشناس ارشد برق و انرژی
کلید واژه ها: ممنوعیت - پنل های خورشیدی - ممنوعیت واردات - واردات - خورشیدی - خبرگزاری - رسانه ها - اقلام - محمدرضا - اقتصادی - حمایت از تولید - تولید کننده - تولید - منتشر - گزارش - وضعیت - میزان - رسانه - تولید داخل - گروه - داخل - خروج ارز - انحصار - یکی از - حواشی - تامین - اعلام - بازار - ظرفیت - حمایت

آخرین اخبار سرویس:
صدور مجوز فعالیت مهدها در مناطق قرمز با تدوین پروتکل های سختگیرانه/ آلودگی برخی کمپ ها در پی جمع آوری معتادان متجاهر/ بودجه ای برای حمایت از مراکز شبانه روزی نداریم

لزوم دریافت مجوز بهداشتی جابه جایی دام در مازندران

76 درصد از جمعیت آذربایجان غربی به شبکه فاضلاب متصل هستند

میانگین مصرف آب آشامیدنی از 200 لیتر عبور کرد

صادرات محصولات نفتی روسیه به آمریکا به بالاترین رقم طی 16 سال گذشته رسید

توقف نشست و برخاست هواپیما در 4 فرودگاه در بهار 99/عبور 15هزار پرواز از فضای کشور

قیمت سازی در بازار خودرو / نرخ دلار کاهشی اما کالاها گران!

کیهان: تورم قیمت مسکن زیر سر سوداگری بانک هاست/ بانک ها زیر بار ضرر نمی روند

قیمت هر متر مسکن ملی؟

چهار پیشنهاد برای برگشت ارز صادراتی

خراسان جنوبی اولین تولیدکننده عناب در کشور/ پیش بینی برداشت 5 تن عناب درخراسان جنوبی

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز چهارشنبه 22 مرداد 99 + جدول

بازنشستگان مشاغل زیان آور در همسان سازی حقوق هم زیان دیده شدند / تامین اجتماعی پاسخ بدهد

برنامه جدید شبکه یک روی آنتن رفت

راه اندازی پنج قرارگاه جهادی در کاشان

باید تقاضای غیر واقعی خودرو را حذف کرد

نرخ دلار کاهشی اما کالاها گران

ورود خالی فروشان به بازار ارز

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در افسریه چقدر است؟

«آجر به آجر» در کرمانشاه/ 75 میلیارد تومان برای مدرسه سازی هدف گذاری شده است

تداوم اجرای طرح محافظت از درختان آسیب دیده و کهنسال بندرعباس

تعهد حرفه ای کتابفروش چینی در زادگاه کرونا

«مروارید سرخ» تحفه دیار کویر/ پیش بینی برداشت 5 تن عناب درخراسان جنوبی

اعتماد به مدیران جوان، سرمایه توسعه شهر است

بررسی لایحه دو فوریتی افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس

عکس/ لامبورگینی 215 هزار پوندی که با برخورد به پست برق، از بین رفت

نرخ برابری ارزهای عمده امروز 22 مرداد

چالشی برای بهبود کیفیت تایرهای تولید داخل با استفاده از فناوری نانو

قیمت خودرو های سایپا امروز چهارشنبه 22 مرداد 99 +جدول

تعهد حرفه ای کتابفروش چینی در زادگاه کرونا

قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز چهارشنبه 22 مرداد 99 + جدول

مرمت کامل قلعه فرخ شهر شهرکرد 50 میلیارد ریال نیاز دارد

صدور مجوز فعالیت مهدها در مناطق قرمز با تدوین پروتکل های سختگیرانه/ آلودگی برخی کمپ ها در پی جمع آوری معتادان متجاهر/ بودجه ای برای حمایت از مراکز شبانه روزی نداریم

سقوط قیمت طلا پس از ناکامی در ثبت رکورد جدید

معرفی 6000 کارگر زنجانی برای دریافت بیمه بیکاری

اختصاصی| آمار سی تی اسکن های انجام شده در پیک دوم کرونا

بخش خبری 20 سه شنبه 21 مرداد 1399 قزوین+ فیلم

خنده گران فروشان به جریمه های صنایع لبنی / افزایش قیمت ها متوقف نشد

برآورد تولید 930 هزار تن سیب زمینی در همدان

بورس، لنگرگاه نفتکش های ایرانی می شود؟

راسته های اصلی و فرعی بازار تاریخی زنجان مرمت می شود

افتتاح نخستین هـایپرمـارکت پسماند کشور

نرخ بیکاری انگلیس زیر چهار درصد ماند

پایان مرمت «ارگ سه کوهه» هامون

تسهیلاتی برای جبران خسارت ناشی از کرونا دریافت نکردیم

عبدی: سیاست های اقتصاد باز، در ها را به روی تولید بست / نهاوندیان و نیلی اقتصاد ایران را به خاک سیاه کشاندند

باید از حق آبه خود از رودخانه ارس به خوبی استفاده کنیم

صادرات نفت ایران چقدر است؟

متقاضیان واجد شرایط دریافت ودیعه مسکن به شعب بانک ها مراجعه کنند

جایی برای یاری رسانی به زنان، کودکان آسیب دیده و بی سرپناه

فرصت ارائه اظهارنامه الکترونیکی برای مشاغل

حضور جهانگیری در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صمت

ساخت و ساز 41 میلیاردی مجلس

آذربایجان شرقی پنجمین تولید کننده محصولات کشاورزی در کشور

موافقت شورای پول و اعتبار با انتشار اوراق ودیعه بانک مرکزی

آذربایجان شرقی پنجمین تولید کننده محصولات کشاورزی در کشور

فرآیند حدنگاری در حوزه کشاورزی تسریع شود

متقاضیان واجد شرایط دریافت ودیعه مسکن به بانک ها مراجعه کنند

دوره فـست بــورس برگزار می شود

قیمت طلا امروز 22 مرداد 99

روزنامه های اقتصادی چهارشنبه 22 مرداد

اشتغال در گلخانه ها آب می رود؛ کرونا آفت جدید تولیدکنندگان

قیمت طلا 7 درصد سقوط کرد

جریان آردهای بی کیفیت توزیعی در بین نانوایان بروجنی چه بود؟

صادرات 220 تن عسل تولیدی اردبیل در سالجاری

موافقت شورای پول و اعتبار با انتشار اوراق ودیعه

15 مجتمع تجاری شهرداری تهران به فروش می رسد

مهمترین مشکل طرح های آبرسانی قزوین، کمبود اعتبارات است

جمع آوری 10 میلیارد تومان زکات در سمنان

متقاضیان ودیعه مسکن به بانک ها مراجعه کنند

قیمت جهانی نفت امروز 99/05/22|برنت 44 دلار و 72 سنت شد

تخصیص بیش از 300 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه شهرستان دامغان

تسهیلاتی برای جبران خسارت ناشی از کرونا دریافت نکردیم

عملیات احداث مجموعه بزرگ اقامتی_ تجاری بازرگان از سر گرفته شد

کشت گیاهان دارویی، راهکاری برای کمک به مردم و طبیعت

ترامپ: اقتصادمان رکورد خواهد زد!

متقاضیان واجد شرایط دریافت ودیعه مسکن به شعب بانک ها مراجعه کنند

افت شدید قیمت جهانی طلا ادامه دارد/ اثر کشف واکسن کرونا بر قیمت طلا

بررسی صنعت گردشگری در دوران پساکرونا

واکسیناسیون بیش از 659 هزار رأس دام سبک و سنگین در 4 ماهه سال

نرخ بیکاری انگلیس زیر چهار درصد ماند

سقوط 7 درصد قیمت جهانی طلا در شروع معاملات امروز/ 22 مرداد 99

اختصاص 10 میلیارد تومان اعتبار به حوزه آسیب های اجتماعی در مشهد

مدرس در راه بهارستان؛ با رای عدم اعتماد مجلس، تکلیف چه می شود؟

ارائه کارت پایان خدمت برای استخدام و تسهیلات بانکی

الزامات حذف 4 صفر از پول ملی

ببینید | کرم های تایلندی ادای مار در می آورند!

11 خودروی محبوب چینی در بازار ایران

حضور جهانگیری در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی

عملیات بهسازی باند دوم فرودگاه اردبیل تا دو ماه آینده به اتمام می رسد

خراسان شمالی رتبه نخست نرخ سکونت روستاییان کشور را داراست

قیمت طلا 7 درصد سقوط کرد

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر

احیای دریاچه ارومیه؛ دیواری بلند در مقابل بادهای نمکی

اضافه شدن 5 هزار تاکسی به شبکه تاکسیرانی

مقایسه خودرو مینی کوپر S و فیات 500

جمع آوری 10میلیارد تومان زکات در سمنان

الزامات حذف 4 صفر از پول ملی

کشف 7 میلیارد ریال روغن موتور قاچاق در ارومیه

جزییات برگزاری جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت

خطر انحصار خودروسازان، در کمین ممنوعیت پنل های خورشیدی

خطر انحصار خودروسازان، در کمین ممنوعیت پنل های خورشیدی