مطالب مرتبط:
پیامی صریح به پادشاه سعودی: مرگ حق توست
«تایم اوت» آماده نمایش شد/ مرگ همسایه
مرگ «مریم رجوی» بر اثر ابتلا به بیماری کرونا
مرگ تدریجی درختان در اردوگاه دانش آموزی البرز
معنای سکوت پکن در قبال برنامه همکاری های راهبردی ایران چین
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 21:502020-07-14بين الملل

الامان از دستِ مردمانِ بی خیال در قبال تراژدی مرگ های کرونایی 


ایرنا - کرونا همچنان می تازد و مسوولان مرتب مُدام هشدار می دهند که دهان و بینی خود را بر روی این ویروس نحس بپوشانید ولی بازهم بسیارند کسانی که بی محابا در همه جا تردد می کنند و با رفتار مخاطره آمیزشان، - " اصفهان - ایرنا - کرونا همچنان می تازد و مسوولان مرتب مُدام هشدار می دهند که دهان و بینی خود را بر روی این ویروس نحس بپوشانید ولی بازهم بسیارند کسانی که بی محابا در همه جا تردد می کنند و با رفتار مخاطره آمیزشان، حاملان این ویروس مرگبارند.

آنانی که شاید در روزهای نخست انتشار شیوع کرونا در خانه ها ماندند، این روزها در مکان های شلوغ شهرها و روستاها جولان می دهند و هیبت مخوف کرونا را جدی نمی گیرند.

کسانی که انگار واقعیت مرگ را باور ندارند و حادثه شوم دوره کرونایی را صرفاً به مثابه کابوسی گذرا می پندارند و انگار نمی دانند که با بی احتیاطی خود، جان خویش و دیگران را در معرض تهدید قرار می دهند.

این انسان های بی تفاوت و فاقد احساس مسوولیت، گویی اصلاً درک درستی از واژه سلامت ندارند و اگر هم دارند آن را تنها عطیه ای برای خود می دانند و نگران به خطرافتادن دُردانه جان دیگران نیستند.

بی توجهی این دسته افراد به حفظ سلامت عمومی جامعه در حالیست که برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و انتقال آن به دیگران، تنها زدن پارچه ای بر دهان و فاصله گرفتن از سایرین نیاز است و انجام چنین تمهیدی نیز اصلاً کار شاق و سختی نیست.

شاید اگر همگان بر این امر پیش پاافتاده واقف بودند و در برابر آن احساس مسوولیت می کردند، امروز خیلی از خانواده های عزادار، غم دوری ابدی از عزیزانشان را نداشتند و هزاران درد و رنج دیگر بر جان و مال مردم این سرزمین آوار نمی شد.

در این میان، بدترین حالت ممکن این است که امروزه شنیدن خبر مرگ و میر ناشی از کرونا به یک عادت تبدیل شده است، عادت به شنیدن مُردن دیگران، بدترین حادثه ایست که فضیلت های انسانی و ابنای فرهنگی و اخلاقی جامعه را به چالش ساختاری می کشد.

وقتی شنیدن مرگ دسته دسته آدمهای بی گناهی که چوب رفتار بی ملاحظه این افراد نامحتاط را خورده اند، به یک عادت روزمره تبدیل شود، دیگر باید انتظار وقوع تبعات مُخرب اجتماعی و فردی آن را در جمیع جهات در ادوار آتی زندگی جمعی هم انتظار کشید.

طبق تحقیقات صورت گرفته، ناقلان بدون علامت، نقش بسزایی در گسترش و همه گیری کرونا دارند و یکی از ابتدایی ترین و مهمترین راه های پیشگیری از شیوع آن هم استفاده از وسایل ساده حفاظت فردی مثل ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است.

پدیده انسان های مسوولیت ناپذیر در قبال مرگ های کرونایی یک روانشناس مرکز مشاوره بهزیستی اصفهان در این زمینه معتقد است: برخورد نامناسب برخی از مردم در شرایط فعلی برای مقابله و به نوعی پیشگیری از ابتلا به کرونا نشانه بی بهره گی آنها از روح مشارکت اجتماعی و مسوولیت پذیری است.

مسعود قنبری در گفت و گو با ایرنا افزود: این افراد از کودکی آموزشی در قبال مشارکت اجتماعی و پیروی از قانون یکسان در شرایط عمومی ندیده اند و شاید مفهوم تک روی و بی تفاوتی را به اشتباه آموخته اند.

وی ادامه داد: از سویی بی مسوولیتی در قبال دیگران، بدترین آفت زندگی اجتماعی است زیرا این روحیه اگر در افراد کثیری از اعضای جامعه وجود داشته باشند بسیاری از ملاک ها و معیارهای انسانی هم نابود و جامعه به ورطه سقوط کشیده می شود.

این روانشناس با بیان اینکه برخی از این افراد با آنکه خطرات ناشی از ابتلا به کرونا را می دانند اما بازهم اهمیتی به آن نمی دهند، گفت: این افراد نسبت به زندگی بدبین و ناامیدند و هر اتفاقی را غیرواقعی و وهمناک می پندارند، در حالی که افراد واقع بین و خوش بین، همه چیز را برای خود توضیح می دهند و به نتیجه منطقی می رسند و بر مبنای آن به زندگی جمعی خود ادامه می دهند.

قنبری تاکید کرد: با توجه به وخیم شدن اوضاع انتشار کرونا در جامعه و آمار بالای مرگ و میر ناشی از آن، باید همگان در هر سطح و گروهی به تقویت باورها و تداول روح امیدآفرینی در مردم برای رعایت الزامات بهداشتی همت گمارند.

وی با اشاره به اینکه روزانه افراد بسیاری با شماره تلفن های مراکز مشاوره بهزیستی تماس می گیرند و از هراس خود از این بیماری سخن می گویند، افزود: مشاوران این مراکز در مواجهه با چنین افرادی علاوه بر آرام کردن و ایجاد روحیه امیدواری در آنها، توصیه های ساده بهداشتی را نیز گوشزد می کنند.

قنبری تاکید کرد: اگر فرد افکار مثبت داشته باشد به این نتیجه می رسد که این بیماری می تواند خطر محسوب شود بنابراین به سراغ پیشگیری از آن می رود، اینگونه افراد براحتی توصیه های مسوولان و پزشکان را می پذیرند و به آن عمل می کنند.

ضرورت کارهای فرهنگی برای افزایش حساسیت همگانی در قبال تهدیدات کرونایی یک پژوهشگر اجتماعی در اصفهان نیز بر ضرورت اقدامات فرهنگی برای افزایش حساسیت مردم نسبت به تهدیدات کرونا و افزایش آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری تاکید کرد.

محبوبه طاهری در گفت و گو با ایرنا با اشاره به ضرورت افزایش آگاهی مردم و ایجاد حساسیت برای پیشگیری و مقابله با این بیماری افزود: آگاه سازی تک تک شهروندان ضروری است و این مهم نیازمند کُنش اجتماع محور است که همه افراد جامعه خود را در قبال آن مسوول بدانند.

وی ادامه داد: باید از تمام ظرفیت های اجتماعی شامل رسانه ها، هشدارهای تصویری و نصب تابلو و بنرهای بزرگ در مکان های شلوغ برای اطلاع رسانی وسیع در این زمینه اقدام شود.

این پژوهشگر که فعالیت بسیاری در زمینه کاهش تصادفات و پیشگیری از رفتارهای مخاطره آمیز رانندگی انجام داده است، افزود: حتی باید با ابزارهای هنری در قالب نمایش های خیابانی با لباس های پیشگیری از کرونا در مکان های عمومی و پرتردد، خطرات ابتلا به این بیماری را به مردم گوشزد کرد.

وی با بیان اینکه برخی از افراد بهانه نزدن ماسک را گرانی یا نبود آن عنوان می کنند، گفت: به این منظور باید آموزش تهیه ماسک پارچه ای و شیوه شست و شوی آن به مردم آموزش داده شود.

طاهری، راه اندازی پویش "نذر ماسک" که بتازگی در یکی از استان های جنوبی کشور آغاز شده است را نیز اقدامی تاثیرگذار برای ترغیب و از بین بردن بهانه های پیشگیری نکردن از این بیماری برشمرد.

وی با تاکید بر پیامدهای بی توجهی به تهدیدات این بیماری مسری گفت: شهروندان باید در قبال رعایت نکردن موارد پیشگیری توسط دیگران، از خاطیان مطالبه گری کنند.

وجاهت مبانی اخلاقی و عقلانی دوری از تجمعات و رعایت الزامات بهداشتی استاندار اصفهان تاکید کرد: مردم توجه داشته باشند که دوری از تجمعات و رعایت پروتکل های بهداشتی، عامل سلامت خود و دیگران و دستوری شرعی، اخلاقی و عقلانی است.

عباس رضایی در گفت و گو با ایرنا افزود: برخی گزارش ها حاکی از انتقال گسترده ویروس کرونا در برخی اجتماعات مثل عروسی ها و مراسم ترحیم و امثال آن است که به منظور حفظ سلامت جامعه باید با این موارد برخورد شود.

استاندار اصفهان با بیان اینکه بیش از هر دستگاهی خود آحاد مردم باید در این زمینه اهتمام مجدانه داشته باشند، تاکید کرد: برگزاری مجالس ختم و ترحیم بعنوان یک عمل مُستحب در این شرایط حاد، هیچ ضرورتی ندارد و برگزاری آیین هایی مثل جشن تولد و امثال آن نیز می تواند در یک زمان مناسب تر انجام شود.

رضایی اضافه کرد: بر این اساس فرمانداران باید از اجتماعات ناقل ویروس کرونا نظیر آیین های ترحیم و عروسی ها ممانعت کنند و با عوامل خاطی برخورد جدی داشته باشند.

رضایی با اشاره به جدیت مدیریت استان در برخورد با تجمعات و واحدهای صنفی متخلف از موازین بهداشتی گفت: از اول ماه تیر 147 واحد صنفی به دستگاه قضایی معرفی و از این تعداد 67 واحد پُلمب شدند و فرمانداران موظف اند با واحدهای متخلف برخورد و آنها را به مردم معرفی کنند.

استاندار اصفهان افزود: کمیته های سیار نظارتی نیز در 24 شهرستان تشکیل شده و بر روند اجرای پروتکل های ستاد کرونا در دستگاه ها، نظارت و حتی در ادارات با کارمندانی که این پروتکل ها را رعایت نکنند به عنوان تخلف اداری برخورد و موضوع در پرونده آنها ثبت می شود.

وی با بیان اینکه مساله کرونا تمام نشده است، افزود: این امر نباید عادی تلقی شود و از سوی دیگر نباید هم موجبات هراس عمومی در جامعه را فراهم ساخت.

رضایی تاکید کرد: افراد مبتلا موظف هستند ابتلای خود به اطرافیان اعلام کنند زیرا این اعلام نه تنها مایه شرمندگی نیست بلکه حاکی از شجاعت و اعتماد به نفس آنهاست و حتی مراکز درمانی و آزمایشگاه ها موظفند ابتلای افراد به کرونا را به اطرافیان، محل کار و محل تحصیل آنها اطلاع دهند.

استاندار اصفهان گفت: شهروندان تلاش کنند حتی المقدور از حضور در اماکن بپرهیزند و در صورت ضرورت از ماسک استفاده و پس از بازگشت در منزل، دست های خود را شست و شو یا ضدعفونی کنند.

وی تصریح کرد: ابتلای به کرونا علاوه بر هزینه هایی که بر فرد و جامعه به دنبال دارد، سلامت فرد و جامعه را نیز به خطر می اندازد و چه بسا موجب مرگ فرد شود.

افزایش شیب ابتلای کرونایی در اصفهان ناشی از رفتار شهروندان بی تفاوت معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم با اشاره به افزایش شیب ابتلا به بیماری کرونا در استان گفت: بی تفاوتی برخی مردم نسبت به شیوع دوباره کرونا بر سرعت شیب ابتلا به این بیماری افزوده است.

بهروز کلیدری در گفت و گو با ایرنا افزود: اکنون بیمارستان های خورشید، امین و غرضی اصفهان با ظرفیت کامل به بیماران کرونایی ارائه خدمت می کنند و2 بیمارستان شریعتی و الزهرا نیز بخشی از ظرفیت خود را به این امر اختصاص داده اند.

وی با اشاره به جدی نگرفتن این بیماری توسط برخی از افراد جامعه هشدار داد: اگر مردم به رعایت توصیه های بهداشتی در باره زدن ماسک، گرفتن فاصله اجتماعی و پرهیز از حضور در تجمعات و مراسم عروسی و عزا اقدام نکنند وضعیت بسیار نامناسب خواهد شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: بنا به دستورات ستاد ملی مدیریت کرونا، در حال حاضر برگزاری مجالس عزا و و عروسی ممنوع اعلام شده است و در صورت افزایش آمار ابتلا و مرگ و میر محدودیت ها شامل مراکز تفیریحی و ورزشی نیز خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری جلسات بسیاری در دانشگاه و ستاد کرونا در استان گفت: اگر در روزهای آینده روند صعودی بیماری به همین شکل باشد بطور قطع یکی از پیشنهادهای دانشگاه علوم پزشکی اعمال درصدی از محدودیت ها برای مدتی مشخص در مرکز استان خواهد بود.

اکنون 257 هزار و 303 نفر در کشور بطور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و تعداد جان باختگان کرونا به 12 هزار و 829 نفر رسیده است.

هم اکنون در بین شهرستان های استان اصفهان، کاشان و خوانسار در وضعیت قرمز و نایین، نطنز، آران و بیدگل، فریدن و خمینی شهر در وضعیت نارنجی و سایر مناطق در وضعیت زرد یا سفید قرار دارند؛ شهرستان اصفهان در وضعیت زرد است.

رنگ زرد نشانه وضعیت متوسط، رنگ نارنجی وضعیت پرخطر و رنگ قرمز وضعیت خیلی پُرخطر است.


کلید واژه ها: کرونا - ویروس - مسوولان - کرونایی - همه جا - رفتار - هشدار - ایرنا - بینی - تردد - دهان - روستاها - خانه ها - واقعیت - انتشار - تراژدی - اصفهان - جولان - حادثه - دوره - مخوف - نخست - شیوع - مکان - خانه - باور

آخرین اخبار سرویس:
ترامپ 2 ایالت کلیدی را به بایدن واگذار کرد

ترامپ 2 ایالت کلیدی را به بایدن واگذار کرد

اروپا در گردنه سخت تحریم تسلیحاتی ایران

وقتی سفیر آمریکا از قطعنامه شورای امنیت درباره ایران اطلاعی ندارد

حمله تروریستی در کرکوک عراق 4 کشته و زخمی بر جای گذاشت

وقتی سفیر آمریکا از قطعنامه شورای امنیت درباره ایران اطلاعی ندارد

جهش بورس های اروپا و آمریکا

وزیر دادگستری عراق بر تقویت همکاری با تهران تاکید کرد

تظاهرات مخالفان و حامیان دولت تایلند در بانکوک

اضافه کاری پرستاران و نیروهای شرکتی پرداخت شده است

جهش بورس های اروپا و آمریکا

هشدار موسوی به شورای امنیت درباره دام آمریکایی ها

جهش بورس های اروپا و آمریکا

توطئه از پیش شکست خورده اسراییل علیه حزب الله در قضیه انفجار بیروت

اجباری شدن استفاده از ماسک در مکان های عمومی سربسته اردن

ناآرامی ها در بلاروس یک کشته برجای گذاشت

استفاده از ماسک در مکان های عمومی سربسته اردن اجباری می شود

عقب نشینی ارتش رژیم صهیونیستی از مرز لبنان

شکست سه کشور اروپایی برای توافق با چین و روسیه درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

استفاده از ماسک در مکان های عمومی اردن اجباری می شود

وزیر دادگستری عراق بر تقویت همکاری با تهران تاکید کرد

ترامپ به دلیل تیراندازی در اطراف کاخ سفید نشست خبری را ترک کرد

هدف قرار گرفتن پایگاه آمریکایی در مرز عراق و کویت

قمار دو سر باخت آمریکا در ارائه قطعنامه ضد ایرانی به شورای امنیت

شکست سه کشور اروپایی برای توافق با چین و روسیه درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

ترک ها و صید ماهی از آب گل آلود انفجار بندر بیروت/ منطقه آزاد مرسین دست برتر ترکیه در اقتصاد منطقه/ مروارید مدیترانه در اختیار عروس خاورمیانه!

باندراس هم کرونا گرفت

نخست وزیر لبنان استعفای دولت را با میشل عون مطرح کرد

ترامپ: انقلابی در لبنان روی داده است

انفجار بمب در پاکستان 5 کشته بر جای گذاشت

عقب نشینی ارتش رژیم صهیونیستی از مرز لبنان

ترامپ به دلیل تیراندازی در اطراف کاخ سفید نشست خبری را ترک کرد

حکاکی چهره ترامپ بر روی کوهی در آمریکا +عکس

عکس/ حجاب مثال زدنی «هلیا امامی»

محاکمه 3 نوجوان داعشی در تهران

وقتی «رضا بهرام» 4 ساله بود/ عکس

وقتی «رضا بهرام» 4 ساله بود/ عکس

ترویج همجنس گرایی در سرزمینهای اشغالی

تظاهرات آمریکایی های هندی تبار علیه چین

دو نهنگ سفید در پناهگاه جدید دریایی رها شدند

19 غیرنظامی در حمله افراد مسلح به شرق کنگو کشته شدند

سلفی ماشینی «مینا وحید» با شکل و شمایلی جدید

ماکرون با رییس جمهور لبنان تلفنی گفتگو کرد

یک کشته در جریان ناآرامی ها و اعتراضات در بلاروس

«اصحاب کهف» مسئولیت حمله به گذرگاه آمریکایی درمرزکویت رابرعهده گرفت

سلفی ماشینی «مینا وحید» با شکل و شمایلی جدید

گریفیث امروز به ریاض می رود

سفر تفریحی-کرونایی جانسون به اسکاتلند

پناه بردن گاو ها به پشت بام منازل از ترس سیلاب+عکس

تیراندازی در اطراف کاخ سفید سبب قطع ناگهانی کنفرانس خبری ترامپ شد

قطع نشست خبری ترامپ به دلیل تیراندازی در کاخ سفید

اخراج سه دیپلمات روس از اسلواکی به جرم جاسوسی

حمیدالله سردارزهی از معتمدان برجسته چابهار بر اثر کرونا درگذشت

تیراندازی در محوطه خارجی کاخ سفید/ ترامپ کنفرانس خبری را نیمه کاره رها کرد

اتحادیه اروپا بازاری مناسب برای سرمایه گذاری چین

تیراندازی در اطراف کاخ سفید سبب قطع ناگهانی کنفرانس خبری ترامپ

غنی حکم آزادی 400 زندانی طالبان را امضا کرد/ منابع: گفت وگو میان افغان ها 16 اوت آغاز می شود

تیراندازی در محوطه خارجی کاخ سفید/ ترامپ کنفرانس خبری را نیمه کاره رها کرد

فرانسه و آمریکا به استعفای نخست وزیر لبنان واکنش نشان دادند

کابل: 175 غیرنظامی در حملات طالبان کشته و زخمی شده اند

19 غیرنظامی در حمله افراد مسلح به شرق کنگو کشته شدند

تلاش اروپا برای توافق با چین و روسیه به منظور تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگرهای خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

اهمیت لبنان برای بازیگران داخلی و خارجی چیست؟

 پمپئو:محدودیت زمانی در برجام مصیبت بار است

گروه «اصحاب کهف» مسئولیت حمله به مواضع نیروهای آمریکایی را بر عهده گرفت

عکس/ 27 دقیقه سانسور!

بازداشت 3000 معترض به نتایج انتخابات در بلاروس

برنامه هسته ای عربستان زیر ذره بین؛ در تاسیسات مخفی چه می‎گذرد؟

واکنش رییس بنیاد دفاع از دموکراسی به اظهارات ترامپ درباره توافق چهار هفته ای با ایران

وزیر بهداشت لبنان: دولت استعفا کرد/ حسان دیاب سخنرانی می کند

گروه «اصحاب کهف» مسئولیت حمله به مواضع نیروهای آمریکایی را بر عهده گرفت

چین از تحریم 11 مقام رسمی آمریکایی در ارتباط به مساله هنگ کنگ خبر داد

رویترز: تلاش تروییکای اروپا علیه ایران ناموفق بود

حمله به مواضع نیروهای آمریکایی در مرز عراق و کویت

واکنش فرانسه و آمریکا به استعفای نخست وزیر لبنان

رویترز: تلاس تروییکای اروپا علیه ایران ناموفق بود

حمله به مواضع نیروهای آمریکایی در مرز عراق و کویت

واکاوی اهداف پشت پرده مکرون از سفر اخیر به لبنان

ترامپ: شنیدن صدای شلیک سبب قطع ناگهانی کنفرانس خبری بود

کاهش شمار نظامیان صهیونیستی در مرز با لبنان

«أصحاب کهف» مواضع آمریکا را هدف قرار داد

ترامپ از تیراندازی در بیرون کاخ سفید خبر داد

گره گشایی از زندگی مردم، طرح های کارشناسی شده می خواهد/ قربانیان سیاسی انفجار بیروت/ تیشه فرهاد به ریشه امیر

قطع ناگهانی کنفرانس خبری ترامپ در کاخ سفید

منشا بوی نامطبوع در جنوب تهران مجتمع دفن زباله آرادکوه است

ترامپ به دلیل مساله امنیتی نشست خبری را رها کرد

گره گشایی از زندگی مردم، طرح های کارشناسی شده می خواهد/ قربانیان سیاسی انفجار بیروت

در پی اعتراض به نتایج انتخابات؛ درگیری های خونین در بلاروس ادامه دارد

تیراندازی بیرون کاخ سفید؛ ترامپ کنفرانس خبری را ترک کرد

واکنش فرانسه به استعفای دولت لبنان

تیراندازی بیرون کاخ سفید؛ قطع نشست خبری ترامپ

پیولی: زلاتان با ما می ماند

خروج فوری و مشکوک ترامپ از محل کنفرانس خبری

استعفای نخست وزیر لبنان پذیرفته شد

تیراندازی بیرون کاخ سفید؛ ترامپ نشست خبری را ترک کرد

تحلیل گر نظامی اسراییل: قواعد بازی به نفع نصرالله تغییر کرده است

توجه ویژه وزارت امور خارجه آمریکا به ورزش کهن ایرانیان

تیراندازی در نزدیکی کاخ سفید هنگام سخنرانی ترامپ

ترامپ: صدای شلیک سبب قطع کنفرانس خبری بود

الامان از دستِ مردمانِ بی خیال در قبال تراژدی مرگ های کرونایی 

الامان از دستِ مردمانِ بی خیال در قبال تراژدی مرگ های کرونایی