موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - هواداران پرسپوليس - سهميه بندي بنزين - نقل و انتقالات - دانشگاه آزاد اسلامي - شوراي امنيت - ليگ قهرمانان آسيا - باشگاه پرسپوليس - همسان سازي حقوق بازنشستگان - قهرمانان آسيا - فرار مغزها - توز - هتل استقلال - دانشكده فني - پنجره نقل و انتقالات زمستاني - كشف - قانون جديد مجازات اسلامي - كشورهاي اروپايي - اشتباهات پزشكي - ميدان سرخ مسكو - نيروگاه هاي خورشيدي - كمپرسور باد - كيس

مطالب مرتبط:
چرا هنوز کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس یازدهم تشکیل نشده است؟
فرماندار: استمرار دورهمی خانوادگی شهروندان بابلی در انتشار ویروس کرونا نگران کننده است
تصمیم احساسی یا منطقی/ چرا افاضلی استعفا داد؟
70 درصد مددجویان کمیته امداد البرز زنان سرپرست خانوار هستند
فرماندار رشت: تردد بی رویه مردم در مکان های پرجمعیت نگران کننده است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 21:252020-07-14سياسي

چرا کسی نگران زنان نیست؟!


معاون ترویج و همکاری های علمی پژوهشکده زن و خانواده با اشاره به اینکه متاسفانه دلسوز برای زنان نداریم، گفت: در جامعه هنوز مسئله زنان نداریم و متاسفانه بسیاری از طرف های بحث حجاب نگران زنان نیستند و نگران چیزهای دیگری هستند.

- زهرا داورپناه در نشست تخصصی حجاب و عفاف که امروز در محل رسانه رسمی حوزه برگزار شد، با اشاره به اهمیت پژوهش در رابطه با مسئله حجاب اظهار داشت : یک راه گفتگو در زمینه حجاب این است که زمینه بحث مشخص شود، یکی از چالش هایی که در این زمینه داریم این است که بحث هایی که در این رابطه صورت میگیرد خیلی آمیخته است و زمینه ها و ابعاد موضوع حجاب در این بحث ها مشخص نیست.

معاون ترویج و همکاری های علمی پژوهشکده زن و خانواده با بیان اینکه یکی از کارهایی که دائما در پژوهشکده زن و خانواده انجام میشود پژوهش در این رابطه است، افزود: اخیرا فراتحلیلی در رابطه با حجاب در پژوهشکده انجام شد که همه مقاله ها و کارهای علمی که در حوزه حجاب انجام شده بود تحلیل شد و یکی از نتایجی که به دست آمد این است که چقدر کم در این حوزه گفتگو داشته ایم و نیاز است کسانی که اهل مطالعه هستند در این زمینه ورود کنند.

وی با بیان اینکه مطرح شدن زیاد یک موضوع به معنی عمیق شدن درآن نیست، خاطرنشان کرد: گاهی ما یک کلمه را خیلی تکرار می کنیم و تصور میکنیم که خیلی به آن پرداخته شده است اما بعد متوجه می شویم در سطح ماندیم.

داورپناه با ارائه تعریفی از علم تصریح کرد: تعاریف قدیم علم به طبقه بندی و دسته بندی می پرداختند، همین که مسائلی که وجود دارد را طبقه بندی کنیم یعنی کار علمی کرده ایم و در حوزه حجاب طبقه بندی های خوبی نداریم و افرادی که در مبحث حجاب ورود میکنند در زمینه مشخصی وارد نمی شوند.

ابعاد متنوع بحث حجاب به گفته معاون ترویج و همکاری های علمی پژوهشکده زن و خانواده حجاب به مثابه نسبت با حاکمیت یکی از زمینه های مسئله حجاب است که خود میتواند در ابعاد مختلفی از جمله نسبت حکومت با مردم و نسبت مردم با حکومت بررسی شود.

وی افزود: حجاب به عنوان نسبت با جامعه و یا نسبت زنان با مردان موضوعاتی است که ذیل مسئله حجاب طبقه بندی میشود.

داورپناه با اشاره به گفتمانی که از فایده های حجاب سخن میگوید، تصریح کرد: اگر رعایت حجاب طوری معرفی کنیم که منوط به فایده هایش باشد اگر کسی به این فایده ها خدشه ای وارد کند یا اصلا بگوید که من این فایده ها را نمیخواهم آن وقت اصل بحث هم زیر سوال میرود، همین قاعده در موارد دیگری مانند حفظ سلامت روان مردان با حجاب زن هم حکم میکند.

عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده با بیان اینکه بحث حجاب، حجاب به مثابه لباس است، خاطرنشان کرد: حجاب نه به معنی پارچه، بلکه به عنوان پدیدار فرهنگی و عرفی که نشان از فرهنگ، قومیت ما دارد و با تجربه زیسته ما ارتباط دارد.

مثلا نسبت حجاب با زیباشناختی، عرف و فرهنگ چیست میتواند مورد سوال باشد.

وی افزود: گاهی حجاب به عنوان نسبت با خدا مطرح می شود که زمینه فقهی، قرآنی، حدیثی و روایی دارد.

داورپناه با اشاره به شبکه معنایی حجاب، تصریح کرد: یک شبکه معنایی حجاب را میسازد و خود آن هم نیاز به بحث دارد ما در این رابطه ها صحبت نمیکنیم و در جلسات میبینیم که صرفا بحث های کلی مطرح میشود.

عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده با اشاره به اینکه ما وقتی با پدیده های پیچیده مواجه هستیم به راحتی نباید تجویزی کنیم، خاطرنشان کرد:این تجویزها، گفتگوها را به قیل و قال تبدیل میکند و وقتی در حجاب تجویزهای بدون ظرافت میشود تبعاتی هم خواهد داشت.

تجویزهای ناصحیح در حوزه حجاب وی با اشاره به برخی تجویزهای ناصحیح، تصریح کرد: گاهی ما مسئله را درست نفهمیده ایم اما تجویز بسیط میکنیم، به عنوان مثال گفتمان رسمی ما چادر را به عنوان حجاب تجویز کرده، در حالی که ما انواع و اقسام پوشش ها را داشتم که خیلی از آنها متناسب بوده اند یا با اصلاحاتی مناسب میشدند که این پیچیدگی ها دیده نشده است.

وقتی تجویز بسیط صورت می گیرد، مسئله پیچیده تر می شود و تبعات زیادی را در پی خواهد داشت.

داورپناه ادامه داد: در روبه رو هم کسی که با الزام حجاب مخالفت قطعی میکند هم پیشنهاد درستی ندارد چرا که نمیداند جامعه ما جامعه خانواده محور و جمع گرا است.

حجاب صرفا مسئله ای فردی نیست و صرف نظر از مصالح دینی، می تواند منجر به مسائل اجتماعی بین نسلی و بین جنسی دشواری شود.

عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده با بیان اینکه خیلی وقت ها کسانی که دراین عرصه بحث میکنند آینده نگری ندارند، عنوان کرد: حجاب یک امر جدا در جهان نیست، ما در دنیایی زندگی می کنیم که هر روز ظاهرگراتر و اینستاگرامی تر می شود، جهانی که در آن تنوع تشویق میشود که متفاوت شو و حتی در صداو سیمای جمهوری اسلامی تشویق میکنند که بذار تنت انتخاب کنه .

وی افزود: در این جهان خیلی هم که خودمان را به زحمت بیندازیم به ما حجاب استایل و فشن حجاب میدهد که خیلی از حجاب به مثابه امر دینی که به معنی پوشیدگی و مستوری است دور است.

داورپناه ادامه داد: وقتی ما برای تبلیغ حجاب از هنرپیشه ها استفاده میکنم فارغ از خوب یا بد بودن او فرهنگ نمایش را ترویج کرده ایم، ذات هنرپیشگی تظاهر و نمایش است و این نشاندهنده این است که ما تحلیل درستی نداریم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده با تاکید بر اینکه سیاسی شدن حجاب، اختراع جمهوری اسلامی نبوده، ادامه داد: حجاب یک امر سیاسی درجهان است.

همانطور که رهبر انقلاب هم فرمودند که ما حجاب را مسئله نکردیم بلکه دشمنان ما این موضوع را مسئله کردند.

دعوا بر سر تایید وی با بیان اینکه امروز دعوا سر یک حکم شرعی نیست بلکه سر کسب تایید است، تصریح کرد: اینکه همجنس گراها در جامعه های غربی برای رسم ازدواجشان تظاهرات میکنند همه نشان این است که دعوا سر تایید و به رسمیت شناخته شدن است تا قدرت کسب کنند.

داورپناه با اشاره به اینکه در دین اسلام، برخی کارها گناه است، اما اگر در ملأ عام انجام دهیم مجازات هم دارد خاطرنشان کرد: اگر کافری در جامعه اسلامی زندگی میکند یکی از پیمان هایش این است که تظاهر به گناه نکند.

در حکومت اسلامی اجازه نمیدهیم که بعضی چیزها به رسمیت شناخته شود معاون ترویج و همکاری های علمی پژوهشکده زن و خانواده با اشاره به اینکه زنان در همه کشورها نمادهای فرهنگی به حساب می آیند، عنوان کرد: همانطور که در کتاب وندی براون آمده است حتی در اروپای لیبرال دموکرات هم در مورد پوشش زنان بحث میشود به این خاطر که زنان و پوشش آنها در همه جا یک حساسیت فرهنگی است و به همین خاطر موضوعی است که ذاتا دشوار است و نیاز به گفتگو دارد.

وی با بیان اینکه در مسئله حجاب خیلی وقت ها روی مدل هایی از تبلیغ تمرکز کرده ایم که شاید جوابگو نبوده است، افزود: اگر دغدغه حجاب داریم اگر روی هر کدام از این ها فکر کنیم کلی اتفاقات خوب برای حجاب می افتد، همیشه از کارهای سخت تر غافل بودیم، همانطور که از گفتگوهای سخت تر فرار کردیم، مانند تقویت ایمان دینی، تقویت وفاداری به اصول دین و وفاداری به فروع دین و تقویت عبودیت که کارهای سخت بودند.

داورپناه با اشاره به اینکه متاسفانه دلسوز برای زنان نداریم، افزود: شاید مسئله زنان هنوز نداریم و متاسفانه بسیاری از طرف های بحث حجاب نگران زنان نیستند و نگران چیزهای دیگری هستند زنان بسیاری در دوران کرونا کار خود را از دست دادند، زنان سرپرست خانواری که کار در منزل میکردند یا بسیاری از زنان دیگر اما هیچ فمینیست و اپوزیسیونی دلش برای آنها نسوخت یا در بحث دشواری دسترسی به مسکن –که حقی انسانی است- هیچ کس نگران تبعات خاص وضعیت فعلی مسکن برای زنان به خصوص زنان سرپرست خانوار نیست.

وی با اشاره به تمرکز رسانه ها روی قتل های ناموسی خاطرنشان کرد: درست است که یک قتل ناموسی هم زیاد است اما چرا همینقدر که به مسئله رومینا پرداخته شد به مسئله آسیه پناهی پرداخته نشد، چون جذاب و جوان نیست و مسئله عشقی پیرامونش مطرح نیست و همه اینها تابع ظاهرگرایی امروز جامعه است.

وی افزود: قبل از اینکه فکر کنیم با حجاب حق زنان ضایع شده است مسائل بسیار دیگری بوده است که حق زنان را نقض کرده است و اگر دلسوز حقوق زنان بودیم و مسئله زنان برایمان مهم بود باید به سراغ آنها هم میرفت.


کلید واژه ها: پژوهشکده - پژوهش - همکاری های علمی - حجاب - خانواده - رابطه - زنان - همکاری - هایی - یکی از - حجاب و عفاف - معاون - علمی - داورپناه - برگزار - جامعه - دیگری - اهمیت - میشود - تخصصی - دلسوز - موضوع - گفتگو - رسانه - امروز - مقاله - زهرا - نشست - صورت - عفاف

آخرین اخبار سرویس:
غرب با بهانه های مختلف درصدد آسیب زدن به ایران است

کمک 19 میلیارد ریالی خیران به نیازمندان در مهاباد

ساخت برنامه به زبان تاتی در شبکه قزوین

خبرنگار باید سالم باشد

وزارت ارشاد به دنبال صیانت از خوشنویسی ایرانی/ جلسه ای برای تنظیم سند هنر های تجسمی تشکیل نشد

رسول خدابخش به عنوان فرماندار جدید اهر معرفی شد

از chr(034)فلسفه مکانیکیchr(034) چه می دانید؟

وزیر بهداشت تاکید کرد: ضرورت ورود بخش خصوصی به عرصه پژوهش/ امر پژوهش از دوره دبستان باید آغاز شود

عکس های منتخب روز/روایت نگران کننده دوربین «ایسنا» از آخرین وضعیت کارخانه آرد«قزوین»

انعقاد تفاهم نامه ساخت سه هزار مسکن ایثارگری در لرستان

اگر قاضی رأی اشتباه دهد باید سلب صلاحیت شود

راه اندازی سامانه امین در هفته احیاء امر به معروف و نهی از منکر + عکس

روحانی: تصمیمات کارشناسانه و علمی ستاد ملی کرونا برای همه لازم الاجرا است

قانون تبدیل وضعیت ایثارگران اصلاح می شود

روحانی: تصمیماتی که در ستاد کرونا تصویب می شود، برای همه لازم الاجرا است

رییس سازمان تبلیغات اسلامی: مسجد، محور اصلی کاهش آسیب های اجتماعی است

صندوق ذخیره منفعتی برای فرهنگیان نداشت

تحریم ها یا بی تدبیری ها؛ از کدام بیشتر ضربه می خوریم؟

استخدام کارشناس برنامه نویسی PHP در شرکت پژوهش افزار فردا

رسانه های کشور فرهنگ ایثار و جهاد را در جهان ترویج کردند

پیام تسلیت لاریجانی در پی درگذشت ماموستا ملامحمد محمدی

تبدیل منشور حقوق شهرنشینی به یک فرهنگ

شیونامه عزاداری محرم به هیئات های مذهبی ابلاغ شد

حفظ جان و سلامت مردم اولویت است

آغاز بهره برداری 1500 هکتار از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی در استان ایلام

استخدام آشپز، سالن کار، باریستا (کافه من) و نظافت چی

روحانی: رعایت نکردن اصول بهداشتی، مستلزم مجازات است

سرلشکر سلامی: انتقام خون حاج قاسم گرفته خواهد شد / هیچ جا برای دشمنان ما امن نیست

ضرورت ورود بخش خصوصی به عرصه پژوهش/امر پژوهش از دوره دبستان باید آغاز شود

مهاجرت محمدرضا حیاتی | گفتگو با محمدرضا حیاتی بعد از حواشی اخیر و خبر مهاجرتش به کانادا

کاهش آسیب های اجتماعی از طریق مساجد اولویت سازمان تبلیغات اسلامی است

تبدیل وضعیت اشتغال فرزندان شهدا و ایثارگران تعیین تکلیف می شود

نهضت خدمتگزاری و پاسخگویی در استان قزوین را جدی گرفته ایم

پیام تسلیت لاریجانی در پی درگذشت ماموستا ملامحمد محمدی

اعتراض به نامزدی سه باره حسن واتارا

حضور نایب رییس مجلس در خبرگزاری تسنیم

ویدئویی تماشایی از زندگی یک سنجاب ماده

دور دوم انتخابات مجلس با 704 شعبه اخذ رای در اهواز برگزار می شود

ضرورت ورود بخش خصوصی به عرصه پژوهش/ امر پژوهش از دوره دبستان باید آغاز شود

ضرورت ورود بخش خصوصی به عرصه پژوهش

حفظ جان و سلامت مردم اولویت اول نظام در اتخاذ سیاست های مقابله با کرونا است

دفاع مقدس گنجینه ای فرهنگی برای ایستادگی در برابر توطئه های دشمنان است

نماز جمعه در چهار شهر ایلام اقامه می شود

مشکل آبرسانی در نقاط جنوبی شهر بوشهر برطرف شد

پیام تسلیت سردار دهقان برای درگذشت دو شخصیت برجسته اهل سنت

نماز جمعه در چهار شهر ایلام اقامه می شود

کاهش آسیب های اجتماعی از طریق مساجد اولویت سازمان تبلیغات اسلامی است

استخدام برنامه نویس ASP.NET در گروه طراحی سایت کارناوب

چرا برخی افراد از قوانین سرپیچی می کنند؟

ماده 100 شهرداری ها در آستانه ملغی شدن است/ اعضای شوراها از دادستان ها می ترسند

4422 داوطلب ورامینی در کنکور امسال شرکت می کنند

امام جمعه ارومیه: نماز جمعه در استان آذربایجان غربی برگزار نمی شود

تصاویر نشست وحدت و اخوت فرماندهان عالی ارتش و سپاه | مردم از وحدت ارتش و سپاه خوشحال می شوند

ختم 10 فقره پرونده قتل با گذشت اولیا دم از حق قصاص در همدان

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: واگذاری جزایر به چین کذب است

کارگروه ارتقا فرهنگی و توسعه استان در مرکز تشکیل شود

6 هزار تن خوراک دام و طیور به گناباد و بجستان اختصاص یافت

هدف از اعمال محدودیت در شکل برگزاری عزاداری ، حفظ سلامت مردم است

پیام تسلیت لاریجانی در پی درگذشت ماموستا ملامحمد محمدی

تصمیماتی که در ستاد کرونا تصویب می شود، برای همه لازم الاجرا است

دوخت و آماده سازی کتیبه و سیاهی محرم برای حرم حضرت عباس (ع) +تصاویر

سرلشکر سلامی: انتقام خون حاج قاسم گرفته خواهد شد

دستور جهانگیری به سه وزیر برای تسریع در تکمیل پروژه های ملارد

مرخصی یک هفته ای به زندانیان متاهل

نشست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با دادستان هرمزگان

تفاهم نامه تامین زمین 3000 واحد مسکونی ایثارگران لرستان امضاء شد

خط چهار مترو در گفت وگو با لیلی فرهادپور

امام جمعه تبریز: دانشگاه ها در جنگ فرهنگی رسالت سنگینی دارند

حکم معاملات بورس با قرار داد مضاربه / پاسخ حضرت آیت الله خامنه ای

روحانی: رعایت نکردن اصول بهداشتی، مستلزم مجازات است

از دلایل تجردزیستی دختران تا ضرورت حمایت از دخترانِ در مضیقه ازدواج

70 درصد فرزندان شهدا استخدام می شوند / تامین 30 هزار مسکن برای ایثارگران

چرا برخی افراد از قوانین سرپیچی می کنند؟

روحانی: سرزمین ما هر روز آبادتر می شود

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی موذن جامعه ایمانی وانقلابی ایران است

اجرای طرح مجازات جایگزین حبس سبب کاهش آمار زندانیان در استان همدان شد

نشست روسای کمیته های تخصصی ستاد مقابله با کرونا برگزار شد

برنامه رادیو رزمنده توسط صدا و سیما در استان مرکزی راه اندازی می شود

رییس شورایعالی استان ها: کمیسیون ماده 100 باید ملغی شود/ ایجاد سامانه ثبت شکایات و تخلفات

روحانی: رعایت نکردن اصول بهداشتی، مستلزم مجازات است

گیلان پنجمین استان حادثه خیز کشور/ نیازمند کمک خیرین هستیم/ رتبه اول گیلان در تعداد خانه های هلال

علمای همدان خطاب به متولیان مساجد و حسینیه ها بیانیه صادر کردند

وضعیت بازار وزیر را پس زد

پیام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به مناسبت روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی

خبرگزاری ایرنا در اطلاع رسانی پیشتاز است

صداوسیما، تریبون علمای اهل سنت

200 سری جهیزیه به نوعروسان تحت حمایت کمیته امداد مازندران اهداء شد

پیام تسلیت دکتر لاریجانی در پی درگذشت امام جمعه اهل سنت کرمانشاه

روحانی در جلسه کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا: تصمیمات کارشناسانه و علمی ستاد ملی کرونا برای همه لازم الاجرا است

ویدئو | نظر آیت الله علم الهدی پیرامون برگزاری مراسم محرم

نمایندگان مجلس در جریان جزییات طرح گشایش اقتصادی دولت نیستند

حمایت مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان قم از طرح های پلیس

ممنوعیت برپایی ایستگاه صلواتی و حضور عزاداران در خیابان+ جزییات

تسهیلات 15 هزار میلیارد تومانی بانک صادرات ایران به کشاورزی در خور قدردانی است

روحانی: رعایت نکردن اصول بهداشتی، مستلزم مجازات است

شوخی علیخانی با شکم شرکت کننده عصر جدید

رییس جمهور: موفقیت ها در روند تولید دارو و واکسن کرونا در کشور امیدوارکننده است

سردار سلامی: ما قاعده جنگ را از میدان های واقعی استخراج کردیم

از دلایل تجرد زیستی دختران تا ضرورت حمایت از دخترانِ در مضیقه ازدواج

روحانی: سلامت و جان مردم با هیچ چیز قابل معامله نیست

چرا کسی نگران زنان نیست؟!

چرا کسی نگران زنان نیست؟!