مطالب مرتبط:
روند صعودی کرونا در 9 استان کشور
روند صعودی کرونا در 9 استان کشور
روند صعودی کرونا در 9 استان کشور
روند صعودی کرونا در 9 استان کشور
بهداری سپاه در 12 استان کشور برای مقابله با کرونا وارد عمل شده است
-94 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 تیر 1399 ساعت 12:052020-07-12پزشكي

روند صعودی ویروس کرونا در 9 استان کشور


بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، در هفته منتهی به 20 تیرماه، سطح ابتلا و مرگ ناشی از کووید-19 در کشور نسبتا بالاست و روند صعودی یا شروع پیک بیماری در 9 استان کشور مشاهده شده است.

- رویداد24" تازه ترین آمارها حاکی از آن است که شمار قربانیان کروناویروس جدید در جهان به 567 هزار و 734 نفر رسیده و تاکنون (22 تیرماه) ابتلای 12 میلیون و 847 هزار و 288 نفر به این بیماری نیز تأیید شده است.

در ایران نیز تا روز گذشته (21 تیر ماه) مجموع بیماران کووید19 به 255 هزار و 117 نفر رسید که متاسفانه 12 هزار و 635 نفر از آنها جان خود را از دست داده اند.

روش محاسبه شاخص ها بنابراعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت که از سوی پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت منتشر شد، در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد آنالیز می شود.

برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید 19 در استان های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد.

برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد.

سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل محاسبه شد.

در نهایت، تغییر روند ابتلا و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی موارد زیر مدنظر قرار گرفت: در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند افزایشی دارد.

در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.

در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می شود، وضعیت به حالت ثبات می رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم می باشد.

باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر می باشد.

در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند نزولی دارد.

منظور از ناسازگاری داده ها این است که روند داده های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخص های ابتلا و مرگ دیده می شود در این موارد تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده های درست تر می توان ارائه داد.

ناسازگاری در داده ها به دلایل مختلفی می تواند رخ دهد.

از جمله دلایل بروز ناسازگاری می توان به ثبت غیر دقیق روزانه داده ها توسط استان ها و وجود خطا هنگام ثبت داده ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: انتقاد نژادبهرام از تصمیمات ستاد کرونا/ شرایط بحرانی کرونا در تهران مشهود است اما تدبیری نیست" تقسیم بندی استان ها از نظر میزان گزارش استان ها بر اساس میزان بروز تجمعی موارد بیماری به سه دسته پر گزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت.

در مورد استان های با بروز کم، تغییرات کم در داده ها می تواند تغییرات سریع در شاخص ها ایجاد کند و از این رو تفسیر داده های این استان ها سخت تر بوده و با عدم اطمینان بیشتری همراه است.

تحلیل بر اساس این شاخص ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان ها همراه با سایر شاخص ها و تحلیل های دقیق تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

تحلیل روند بیماری در هفته منتهی به 20 تیرماه بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت و تحلیـل اسـتانی کووید 19 در هفتـه منتـهی بـه 20 تیرماه 1399 که در پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت منتشر شد، در روند کشوری بیماری، هر چند موارد ابتلا و مرگ نسبتا بالا است، اما ثبات و تغییرات مختصر در آن دیده می شود.

موارد بالای ابتلا و روند تغییرات مختصر و ثبات در یک استان (لرستان) مشاهده شد.

روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در دو استان (تهران و خراسان جنوبی) و با تغییرات مختصر و نامنظم در سه استان (بوشهر، همدان و سیستان و بلوچستان) مشاهده شد.

روند صعودی یا شروع پیک در 9 استان (کرمانشاه، اردبیل، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران) مشاهده شد.

بنابر این گزارش، به نظر می رسد پنج استان (آذربایجان غربی، هرمزگان، زنجان، آذربایجان شرقی و مرکزی) اخیرا یک پیک اپیدمی را تجربه کرده اند.

در یک استان (خوزستان) گرچه موارد بستری و مرگ همچنان بالا بود ولی روند نزولی دیده شد.

در 10 استان (ایلام، کردستان، فارس، سمنان، قزوین، چهارمحال و بختیاری، گلستان، قم، البرز و گلستان) ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی دهد.

باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

جهت اطلاع از روش کار و اطلاعات بیشتر در مورد روندهای استانی در چند روز اخیر به وبسایت کمیته اپیدمیولوژی کووید -19 به آدرس http://corona.

behdasht.

gov.

ir مراجعه نمایید.

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت تا ساعت 14 بیست و یکم تیرماه، کشورهای آمریکا، برزیل، هند، روسیه، پرو، شیلی، اسپانیا، مکزیک، انگلستان، ایران، آفریقای جنوبی، پاکستان، ایتالیا، عربستان سعودی و ترکیه 15 کشور اول دنیا از نظر ابتلا به کووید-19 هستند.

مـروری بر نحـوه پاسـخ سازمان جهانی بهداشت به همه گیری کووید -19: بیش از شش ماه از گزارش دفتر سازمان جهانی بهداشت در چین از اعلام یک بیماری حاد تنفسی با منشأ یک ویروس ناشناخته جدید در شهر ووهان چین در تاریخ 31 دسامبر 2019 مصادف با 10 دی 1398 می گذرد.

در همان روزهای اول، تحقیقات در خصوص علت و عواقب بیماری جدید آغاز شد و این سازمان، در تاریخ 20 تا 22 دی ماه بسته های جامع راهنمایی در خصوص مباحث مربوط به مدیریت شیوع بیماری جدید را که شامل پیشگیری و کنترل بیماری، تست های آزمایشگاهی، ابزارهای بررسی ظرفیت های ملی، عوامل خطر، ملزومات و اقلام کنترل بیماری، راهنمای کنترل سفر و مدیریت بالینی بیماری بود، منتشر و در اختیار کشورهای جهان قرار داد.

از آن تاریخ تاکنون، مدیرکل و مدیر اجرایی برنامه اضطراری سازمان جهانی بهداشت 75 جلسه مطبوعاتی برگزار کرده اند.

23 جلسه توجیهی و اطلاع رسانی با کشورهای عضو برگزار شده است.

شبکه هایی از خبرگان بین المللی توسط سازمان جهانی بهداشت تشکیل شده که مباحثی از جمله مدیریت بالینی بیماری، آزمایش و ویروس شناسی، پیشگیری و کنترل عفونت، مدل سازی ریاضی، سرواپیدمیولوژی و تحقیق و توسعه برای تشخیص، درمان و واکسن ها را از اوایل ژانویه تحت مدیریت دارند.

این شبکه ها شامل هزاران دانشمند، پزشک و متخصص بهداشت عمومی از سراسر جهان است.

شبکه اطلاعاتی سازمان جهانی بهداشت برای همه گیری ها، 60 وبینار فنی تشکیل داده و 287 پنل تخصصی را برای بیش از 13 هزار و 500 شرکت کننده، از بیش از 120 کشور، با نمایندگی از 460 سازمان در دسترس قرار داده است.

پلتفرم open WHO بیش از 3.

7 میلیون ثبت نام داشته است که بیش از 80 درصد آن دوره های کووید -19 هستند.

آموزش رایگان در 13 موضوع مختلف در خصوص کووید-19، به 31 زبان ترجمه شده است.

همچنین سازمان بهداشت جهانی در برنامه های چشم انداز خود، ارزیابی 17 واکسن پیشنهادی و 132 مورد سایر اقدامات تشخیصی و درمانی را گزارش کرده است.

گروه های مشاوره استراتژیک و فنی این سازمان در مورد خطرات این همه گیری 35 بار ملاقات کرده اند تا مشاوره ها و تجزیه و تحلیل مستقل لازم را در مورد خطرات این همه گیری که ممکن است تهدیدی برای امنیت بهداشت جهانی باشد، به سازمان جهانی بهداشت و کشورهای جهان ارائه دهند.

با وجود تمام اقدامات انجام گرفته در سازمان جهانی بهداشت و کشورهای مختلف، گزارش روزانه موارد ابتلا در سطح جهان در طول این شش ماه همچنان رو به بالاست.

این در حالی است که این تعداد موارد گزارش شده از کشورها به دلیل محدودیت در انجام آزمایش های تایید تشخیص، بسیار کمتر از موارد واقعی ابتلا به کووید-19 است.

تجارب کشـورهای جهـان در مواجهـه با کووید-19 : بلاروس بلاروس کشوری در اروپای شرقی، با مساحت 202.

910 کیلومترمربع و جمعیت 9.

449.

246 نفر است.

موارد کووید - 19 در این کشور از تاریخ نهم اسفندماه 1398 گزارش شد.

بلاروس نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی اقدامات محدودکننده و سخت گیرانه کمتری داشته و هم اکنون در رتبه بیست وهشتم کشورهای جهان از نظر شمار مبتلایان به کووید- 19 قرار دارد.

در این کشور تاکنون 64.

411 مورد تأیید شده بیماری و 449 مورد مرگ گزارش شده است.

برخی از تجارب و اقدامات انجام شده در این کشور شامل موارد زیر است: جداسازی بیماران دارای مشکلات زمینه ای از بیماران کرونایی ارائه تمام خدمات درمانی کووید - 19 به صورت رایگان افزایش حقوق برای ارائه دهندگان خدمات بهداشتی درمانی ایجاد کمپین مردمی جهت جمع آوری پول برای کمک به پزشکان و کادر درمان برای خرید تجهیزات پزشکی همکاری های تحقیقاتی مشترک با کشور چین برای مقابله با بیماری ثابت نگاه داشتن قیمت کالاها در سه ماهه دوم سال به منظور کاهش فشارهای اقتصادی ادامه یافتن بازی ها و مسابقات ورزشی از جمله فوتبال.


کلید واژه ها: بیماری - وزارت بهداشت - روند صعودی - پایگاه اطلاع رسانی - هزار - روند - کرونا - شمار قربانیان - کشور - بهداشت - اطلاع رسانی - ویروس کرونا - ابتلا - گزارش - ویروس - اعلام - استان - بنابر - کمیته - کروناویروس - وزارت - قربانیان - جدید - در ایران - بیماران - ارزیابی - محاسبات - شاخص ها - محاسبه - میلیون

آخرین اخبار سرویس:
تق تق زانو بدون درد و با درد چه دلایلی دارد؟

رباتی که زخم معده را از درون درمان می کند

ارائه غذای حلال در بیمارستان «مینه سوتا»ی آمریکا

5 ویروسی که خطرناک تر از کرونا هستند

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 70 نفر رسید

ثبت 112 مورد جدید ابتلا به کرونا در مصر

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 70 نفر رسید

توزیع 2 هزار بسته غذایی بین نیازمندان کهگیلویه و بویراحمد

ترک نماز چه اثرات هولناکی دارد؟

طرز تهیه شیرینی ساق عروس

رهایی از بدخوابی با رعایت 7 نکته

6 دلیل رایجی که نشان می دهد چرا برخی افراد از زدن ماسک خودداری می کنند/ ترجمه اختصاصی

زدن چه ماسک هایی از نزدنشان بهتر است؟

برخورد با برگزار کنندگان جشن فارغ التحصیلی

حقایقی جالب درباره دمای بدن انسان

تکاندن لباس بیماران مبتلا به کرونا باعث پخش شدن ویروس می شود!

عکس/داوطلب آزمون ارشد به شهدای سلامت پیوست

جیب های خالی رزمندگان خط مقدم جنگ با کرونا

رقص کرونا در شهرک های خصوصی ساحلی مازندران

حریرچی: در صورت تولید واکسن کرونا، آن را تهیه می کنیم

حقایقی جالب درباره دمای بدن انسان

جیب های خالی رزمندگان خط مقدم جنگ با کرونا

طرز تهیه شیرینی ساق عروس

مطالعه جدید:کودکان به اندازره بزرگسالان کرونا را انتقال می دهند/مدارس باید تعطیل بمانند

انجام تست کرونا در منزل تحت پوشش بیمه نیست

نکاتی برای پیشگیری از آکنه پوستی ناشی از ماسک

نامه وزیر بهداشت خطاب به ملت ایران در آستانه محرم

افرادی که بیشتر در معرض از دست دادن حافظه هستند

مسیر درمانی کووید 19؛ از آزمایشات انسانی تا روش های جعلی

احضار 6وزیر به مجلس برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان

ماسکی که استفاده از آن مانع انتقال ویروس کرونا نمی شود

افزایش 250 تخت بیمارستانی ویژه بیماران مبتلا به کرونا در سنندج

معلولیت چیست و معلول کیست؟

5 نفر دیگر بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست دادند

بعد از خوردن سیر خام چه اتفاقی برای سلامتی تان می افتد؟

نکاتی برای پیشگیری از آکنه پوستی ناشی از ماسک

آزمایش یک داروی جدید برای درمان HIV

سازمان جهانی بهداشت: نگران انتشار کرونا از راه غذا و بسته بندی نباشید

غلبه بر درد و ضعف عضلانی ناشی از کرونا/ بهترین نوشیدنی برای صبح چیست؟

مسیر درمانی کووید 19؛ از آزمایشات انسانی تا روش های جعلی

نامه وزیر بهداشت به مردم در آستانه محرم | با رعایت شیوه نامه ها الگویی بی بدیل از شور آمیخته با شعور حسینی به پا کنیم

سازمان جهانی بهداشت: نگران انتشار کرونا از راه غذا و بسته بندی نباشید

نامه وزیر بهداشت به روحانیون، وعاظ و ذاکرین در آستانه ماه محرم

پیام تسلیت رییس سازمان غذا و دارو درپی درگذشت مرحوم جاویدنیکو

افزایش شمار فوتی های کرونایی در هرمزگان

نشانه های HIV که هر زنی باید بداند

آخرین وضعیت بهبودیافتگان و بیماران مبتلا به کووید 19 در فارس

افزایش آمار بیماران مبتلا به کرونا در گیلان

افزایش کشته های کرونا در کیش: 12 نفر

لحظه عجیب ترکیدن پشه بر اثر خوردن خون

طرز تهیه انواع سالاد یونانی و خاصیت آن برای بدن

نامه وزیر بهداشت به روحانیون در آستانه ماه محرم

آب کردن چربی زیر شکم با چربی سوزی موثر

نامه وزیر بهداشت به روحانیون در آستانه ماه محرم

آیا مصرف شکلات تلخ در کاهش وزن تاثیرگذار است؟

آب کردن چربی زیر شکم با چربی سوزی موثر

ثبت بیشترین موارد ابتلا به کرونا در عراق طی 24 ساعت گذشته

نامه وزیر بهداشت به روحانیون، وعاظ و مردم ایران

وقتی کرونا را دست کم می گیریم + فیلم

نامه وزیر بهداشت به روحانیون، وعاظ و ذاکرین در آستانه ماه محرم

راه اندازی بیمارستان دوم ویژه بیماری های عفونی و گرمسیری در گناباد

میزان شیوع بیماری های عصبی در چپ دست ها بیشتر است

نامه وزیر بهداشت به روحانیون، وعاظ و ذاکرین در آستانه ماه محرم

آمار ابتلا به کرونا در عراق رکورد زد

نتایج یک نظرسنجی: پزشکان روسی نسبت به واکسن جدید اسپوتنیک-5 محتاط هستند

چطور از سلولیت (گلوله های چربی زیرپوستی) خلاص شویم؟

راه اندازی بیمارستان دوم ویژه بیماری های عفونی و گرمسیری در گناباد

نامه وزیر بهداشت در آستانه محرم

جداسازی موفقیت آمیز خواهران دوقلو با جمجمه متصل به هم

توصیه های پرستار کرونایی به مردم

واکسن ایرانی کرونا آماده ورود به فاز حیوانی است

گذری بر تصاویر برخی رخدادهای خبری

اینفوگرافیک/ افرادی که فشار خون بالا دارند، چه بخورند؟

تکاندن لباس بیماران مبتلا به کرونا باعث پخش شدن ویروس می شود!

ببینید | پویش نذر ماسک در اهر

نامه وزیر بهداشت به روحانیون، وعاظ و ذاکرین در آستانه ماه محرم

اینفوگرافیک/ افرادی که فشار خون بالا دارند، چه بخورند؟

واکسیناسیون بیش از 4 هزار راس دام سنگین علیه تب برفکی در شهرستان قاینات

تکاندن لباس بیماران مبتلا به کرونا باعث پخش شدن ویروس می شود!

تجربه خطرناک ترین جراحی دنیا توسط خواهران به هم چسبیده

آیا انتقال ویروس کرونا از طریق غذا ممکن است !

پیشنهاد عضو ستاد مقابله با کرونا برای اعمال محدودیت ها

واکسن ایرانی کرونا آماده ورود به فاز حیوانی است

علل ایجاد فیبروم رحمی چیست + راهکار درمانی طب سنتی

برای دفع کرونا به حیوانات مواد استریل کننده نزنید اما چرا؟

درد مفاصل زنگ خطری برای یک بیماری جدی

افزایش کشته های کرونا در کیش: 12 نفر

با ماسک

جریمه اصناف متخلف از اخطار تا تعطیلی 3 ماهه

نکاتی مهم درباره لباس فرد مبتلا به کرونا

سازمان جهانی بهداشت: مردم نگران مواد غذایی بسته بندی نباشند | کرونا از طریق غذا منتقل نمی شود

پست غم انگیز و هشدار دهنده درباره عواقب عدم رعایت پروتکل ها و ماسک نزدن

آمار ابتلا به کرونا در عراق رکورد زد

70درصد مردم چهارمحال و بختیاری از ماسک استفاده می کنند

جریمه اصناف متخلف از اخطار تا تعطیلی 3 ماهه/ برخورد با اداراتی که دورکاری نمی کنند

70درصد مردم چهارمحال و بختیاری از ماسک استفاده می کنند

اهدای تجهیزات آزمایشگاه کرونا به حوزه سلامت کاشمر

395فوتی کرونایی در بوشهر/ظرفیت بیمارستان خلیج فارس در حال تکمیل

مردم همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرند

هر نخ سیگار معادل افزایش 30 درصدی ابتلا به هر بیماری

روند صعودی ویروس کرونا در 9 استان کشور

روند صعودی ویروس کرونا در 9 استان کشور