مطالب مرتبط:
بهداری سپاه در 12 استان کشور برای مقابله با کرونا وارد عمل شده است
آخرین وضعیت استان اصفهان در مقابله با بحران کرونا
اوج گرفتن مجدد کرونا در استان فارس / 31 نفر از پرسنل اورژانس به کووید 19 مبتلا شدند
آخرین آمار کرونا در استان البرز/ 89 نفر مثبت شدند
فاصله کم سفید و قرمز کرونا در استان سمنان/مردم ماسک را جدی بگیرند
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 تیر 1399 ساعت 11:452020-07-12پزشكي

روند صعودی کرونا در 9 استان کشور


بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، در هفته منتهی به 20 تیرماه، سطح ابتلا و مرگ ناشی از کووید-19 در کشور نسبتا بالاست و روند صعودی یا شروع پیک بیماری در 9 استان کشور مشاهده شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، تازه ترین آمارها حاکی از آن است که شمار قربانیان کروناویروس جدید در جهان به 567 هزار و 734 نفر رسیده و تاکنون (22 تیرماه) ابتلای 12 میلیون و 847 هزار و 288 نفر به این بیماری نیز تأیید شده است.

در ایران نیز تا روز گذشته (21 تیر ماه) مجموع بیماران کووید19 به 255 هزار و 117 نفر رسید که متاسفانه 12 هزار و 635 نفر از آنها جان خود را از دست داده اند.

روش محاسبه شاخص ها بنابراعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت که از سوی پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت منتشر شد، در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد آنالیز می شود.

برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید 19 در استان های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد.

برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد.

سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل محاسبه شد.

در نهایت، تغییر روند ابتلا و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی موارد زیر مدنظر قرار گرفت: در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند افزایشی دارد.

در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.

در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می شود، وضعیت به حالت ثبات می رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم می باشد.

باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر می باشد.

در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند نزولی دارد.

منظور از ناسازگاری داده ها این است که روند داده های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخص های ابتلا و مرگ دیده می شود در این موارد تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده های درست تر می توان ارائه داد.

ناسازگاری در داده ها به دلایل مختلفی می تواند رخ دهد.

از جمله دلایل بروز ناسازگاری می توان به ثبت غیر دقیق روزانه داده ها توسط استان ها و وجود خطا هنگام ثبت داده ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره کرد.

تقسیم بندی استان ها از نظر میزان گزارش استان ها بر اساس میزان بروز تجمعی موارد بیماری به سه دسته پر گزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت.

در مورد استان های با بروز کم، تغییرات کم در داده ها می تواند تغییرات سریع در شاخص ها ایجاد کند و از این رو تفسیر داده های این استان ها سخت تر بوده و با عدم اطمینان بیشتری همراه است.

تحلیل بر اساس این شاخص ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان ها همراه با سایر شاخص ها و تحلیل های دقیق تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

تحلیل روند بیماری در هفته منتهی به 20 تیرماه بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت و تحلیـل اسـتانی کووید 19 در هفتـه منتـهی بـه 20 تیرماه 1399 که در پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت منتشر شد، در روند کشوری بیماری، هر چند موارد ابتلا و مرگ نسبتا بالا است، اما ثبات و تغییرات مختصر در آن دیده می شود.

موارد بالای ابتلا و روند تغییرات مختصر و ثبات در یک استان (لرستان) مشاهده شد.

روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در دو استان (تهران و خراسان جنوبی) و با تغییرات مختصر و نامنظم در سه استان (بوشهر، همدان و سیستان و بلوچستان) مشاهده شد.

روند صعودی یا شروع پیک در 9 استان (کرمانشاه، اردبیل، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران) مشاهده شد.

بنابر این گزارش، به نظر می رسد پنج استان (آذربایجان غربی، هرمزگان، زنجان، آذربایجان شرقی و مرکزی) اخیرا یک پیک اپیدمی را تجربه کرده اند.

در یک استان (خوزستان) گرچه موارد بستری و مرگ همچنان بالا بود ولی روند نزولی دیده شد.

در 10 استان (ایلام، کردستان، فارس، سمنان، قزوین، چهارمحال و بختیاری، گلستان، قم، البرز و گلستان) ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی دهد.

باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

جهت اطلاع از روش کار و اطلاعات بیشتر در مورد روندهای استانی در چند روز اخیر به وبسایت کمیته اپیدمیولوژی کووید -19 به آدرس http://corona.

behdasht.

gov.

ir مراجعه نمایید.

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت تا ساعت 14 بیست و یکم تیرماه، کشورهای آمریکا، برزیل، هند، روسیه، پرو، شیلی، اسپانیا، مکزیک، انگلستان، ایران، آفریقای جنوبی، پاکستان، ایتالیا، عربستان سعودی و ترکیه 15 کشور اول دنیا از نظر ابتلا به کووید-19 هستند.

مـروری بر نحـوه پاسـخ سازمان جهانی بهداشت به همه گیری کووید -19: بیش از شش ماه از گزارش دفتر سازمان جهانی بهداشت در چین از اعلام یک بیماری حاد تنفسی با منشأ یک ویروس ناشناخته جدید در شهر ووهان چین در تاریخ 31 دسامبر 2019 مصادف با 10 دی 1398 می گذرد.

در همان روزهای اول، تحقیقات در خصوص علت و عواقب بیماری جدید آغاز شد و این سازمان، در تاریخ 20 تا 22 دی ماه بسته های جامع راهنمایی در خصوص مباحث مربوط به مدیریت شیوع بیماری جدید را که شامل پیشگیری و کنترل بیماری، تست های آزمایشگاهی، ابزارهای بررسی ظرفیت های ملی، عوامل خطر، ملزومات و اقلام کنترل بیماری، راهنمای کنترل سفر و مدیریت بالینی بیماری بود، منتشر و در اختیار کشورهای جهان قرار داد.

از آن تاریخ تاکنون، مدیرکل و مدیر اجرایی برنامه اضطراری سازمان جهانی بهداشت 75 جلسه مطبوعاتی برگزار کرده اند.

23 جلسه توجیهی و اطلاع رسانی با کشورهای عضو برگزار شده است.

شبکه هایی از خبرگان بین المللی توسط سازمان جهانی بهداشت تشکیل شده که مباحثی از جمله مدیریت بالینی بیماری، آزمایش و ویروس شناسی، پیشگیری و کنترل عفونت، مدل سازی ریاضی، سرواپیدمیولوژی و تحقیق و توسعه برای تشخیص، درمان و واکسن ها را از اوایل ژانویه تحت مدیریت دارند.

این شبکه ها شامل هزاران دانشمند، پزشک و متخصص بهداشت عمومی از سراسر جهان است.

شبکه اطلاعاتی سازمان جهانی بهداشت برای همه گیری ها، 60 وبینار فنی تشکیل داده و 287 پنل تخصصی را برای بیش از 13 هزار و 500 شرکت کننده، از بیش از 120 کشور، با نمایندگی از 460 سازمان در دسترس قرار داده است.

پلتفرم open WHO بیش از 3.

7 میلیون ثبت نام داشته است که بیش از 80 درصد آن دوره های کووید -19 هستند.

آموزش رایگان در 13 موضوع مختلف در خصوص کووید-19، به 31 زبان ترجمه شده است.

همچنین سازمان بهداشت جهانی در برنامه های چشم انداز خود، ارزیابی 17 واکسن پیشنهادی و 132 مورد سایر اقدامات تشخیصی و درمانی را گزارش کرده است.

گروه های مشاوره استراتژیک و فنی این سازمان در مورد خطرات این همه گیری 35 بار ملاقات کرده اند تا مشاوره ها و تجزیه و تحلیل مستقل لازم را در مورد خطرات این همه گیری که ممکن است تهدیدی برای امنیت بهداشت جهانی باشد، به سازمان جهانی بهداشت و کشورهای جهان ارائه دهند.

با وجود تمام اقدامات انجام گرفته در سازمان جهانی بهداشت و کشورهای مختلف، گزارش روزانه موارد ابتلا در سطح جهان در طول این شش ماه همچنان رو به بالاست.

این در حالی است که این تعداد موارد گزارش شده از کشورها به دلیل محدودیت در انجام آزمایش های تایید تشخیص، بسیار کمتر از موارد واقعی ابتلا به کووید-19 است.

تجارب کشـورهای جهـان در مواجهـه با کووید-19 : بلاروس بلاروس کشوری در اروپای شرقی، با مساحت 202.

910 کیلومترمربع و جمعیت 9.

449.

246 نفر است.

موارد کووید - 19 در این کشور از تاریخ نهم اسفندماه 1398 گزارش شد.

بلاروس نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی اقدامات محدودکننده و سخت گیرانه کمتری داشته و هم اکنون در رتبه بیست وهشتم کشورهای جهان از نظر شمار مبتلایان به کووید- 19 قرار دارد.

در این کشور تاکنون 64.

411 مورد تأیید شده بیماری و 449 مورد مرگ گزارش شده است.

برخی از تجارب و اقدامات انجام شده در این کشور شامل موارد زیر است: جداسازی بیماران دارای مشکلات زمینه ای از بیماران کرونایی ارائه تمام خدمات درمانی کووید - 19 به صورت رایگان افزایش حقوق برای ارائه دهندگان خدمات بهداشتی درمانی ایجاد کمپین مردمی جهت جمع آوری پول برای کمک به پزشکان و کادر درمان برای خرید تجهیزات پزشکی همکاری های تحقیقاتی مشترک با کشور چین برای مقابله با بیماری ثابت نگاه داشتن قیمت کالاها در سه ماهه دوم سال به منظور کاهش فشارهای اقتصادی ادامه یافتن بازی ها و مسابقات ورزشی از جمله فوتبال انتهای پیام
کلید واژه ها: بیماری - وزارت بهداشت - روند صعودی - پایگاه اطلاع رسانی - هزار - روند - گزارش - کرونا - شمار قربانیان - کشور - بهداشت - اطلاع رسانی - ابتلا - اعلام - استان - بنابر - کمیته - کروناویروس - وزارت - قربانیان - جدید - در ایران - بیماران - ارزیابی - محاسبات - شاخص ها - محاسبه - میلیون - روزانه - آنالیز

آخرین اخبار سرویس:
وضعیت قرمز تهران مانع ابلاغ پروتکل بهداشتی فدراسیون های ورزشی

طرز تهیه یک غذای 30 دقیقه ای ساده و خوشمزه با بادمجان

وضعیت قرمز تهران مانع ابلاغ پروتکل بهداشتی فدراسیون های ورزشی

فواید بستنی برای بدن + اینفوگرافی

روشی ساده برای نابودی ویروس کرونا و تقویت سیستم ایمنی بدن

طرز تهیه سیب زمینی سوخاری مخصوص در ماهیتابه و فر

آخرین آمار کرونا در ایران، 20 مرداد 99: فوت 189 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته / مجموع جانباختگان به 18616 نفر رسید

ابتلای بیش از 46 هزار نفر به کرونا در آمریکا طی شبانه روز گذشته

ابتلای بیش از 46 هزار نفر به کرونا در آمریکا طی شبانه روز گذشته

نکات مهم درباره ابتلای کودکان به کرونا

جامبو شلز سوخاری یک فینگر فود خوشمزه + طرز تهیه

طرز تهیه ترشی انبه با روغن زیتون به سبک بندرعباسی ها + ترکیب ادویه اصلی

ماسک های جراحی کارآیی بسیار بالایی دارند

نظارت های کرونایی در مازندران تشدید می شود

چه بیمارانی بیشتر در معرض کووید-19 هستند؟ + اینفوگرافیک

اگر حافظه خوبی ندارید، ژن ها را سرزنش کنید!

طرز تهیه فوری معجون شیر پسته و شیر خرما مقوی خانگی

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در تهران اعلام شد

اگر حافظه خوبی ندارید، ژن ها را سرزنش کنید!

تقویت قوای جنسی مردان با 5 ماده غذایی

ماکارونی با طعم سویا و گشنیز + طرز تهیه

چگونه با روشی سالم وزن کم کنیم؟

ایران از سال 1400 وارد مرحله میانسالی جمعیت می شود! + نمودار

افزایش کارآیی لامپ های LED با کمک لایه ای از نانوذرات

مهم ترین علل بروز «کمردرد»

تامین منابع اعتباری دستگاه اکسیژن ساز بیمارستان قلب ساری

روش های از بین بردن چربی موی سر

آیا نوشیدن قهوه خطرناک است؟

«یوسف صیادی» مهمان کرونایی ها شد

مرگ ماهانه 180 «نوجوان» به دلیل خشونت/ چرایی گرایش برخی نوجوانان به سیگار

پرواز هلی کوپتر برای نجات کودک 6 ساله ایرانی در نزدیکی مرز عراق

کنکور به تعویق افتاد

یک راهکار ساده برای درمان سرگیجه

مرگ ماهانه 180 «نوجوان» به دلیل خشونت/ چرایی گرایش برخی نوجوانان به سیگار

بی اختیاری ادرار؛ از دلایل تا پیشگیری

آغاز مسابقات لیگ برتر فوتسال کشور از شهریور ماه

10 فایده مهم زردچوبه

طرز تهیه کیک یخچالی بدون فر

آشنایی با سه علامت عجیب ویروس کرونا

آسیب شدید ریوی میراث ویروس کرونا برای بهبودیافتگان

محققان: ماسک شدت بیماری کرونا را کاهش می دهد

کدام رنگ ابرو برای کدام رنگ پوست مناسب است؟

زالی: تهران همچنان در وضعیت هشدار و قرمز قرار دارد

تاثیر اخبار بد بر روی کودکان + اینفوگرافیک

طرز تهیه شامی مرغ کنجدی

استقبال WHO از بارقه های امید در مبارزه با کرونا

طرز تهیه آش گندم اصفهان

آسیب پوست از استفاده مکرر موادضدعفونی

افزایش مجدد جان باختگان کرونا در کشور

طرز تهیه استیک مرغ

7 توصیه برای داشتن استخوان های سالم و قوی

اختصاص 540 میلیارد ریال اعتبار به دانشگاه علوم پزشکی کردستان جهت خرید ملزومات پزشکی

روش تهیه کیک یخچالی

شکلات تلخ و ارتباط آن با کاهش وزن

روش تهیه قارچ شکم پر

ویتامینی که بیشتر مشکلات بدن را حل می کند!

آیا نوشیدن قهوه خطرناک است؟

شکلات تلخ و ارتباط آن با کاهش وزن

آیا نوشیدن قهوه خطرناک است؟

7 توصیه برای داشتن استخوان های سالم و قوی

فیلم/ وزیر بهداشت علت پیشنهاد تعویق کنکور را اعلام کرد

پرستاران در برزخ مرگ و زندگی

اختصاص تجهیزات پزشکی به بیمارستان صومعه سرا

آسیب پوست از استفاده مکرر موادضدعفونی

زالی: تهران همچنان در وضعیت هشدار و قرمز قرار دارد

7 توصیه برای داشتن استخوان های سالم و قوی

پرداخت هزینه کرونا به دارندگان بیمه تکمیلی

طرز تهیه کیک یخچالی بدون فر

روزهای قرمز کرونایی سهم این روزهای مازندرانی ها/ بستری بودن 1553 بیمار کرونایی در استان

اختصاص تجهیزات پزشکی به بیمارستان صومعه سرا

تفاوت ویتامین D2 و D3 در چیست؟

«آنتونیو باندراس» به کرونا مبتلا شد

نظارت های کرونایی در مازندران تشدید می شود

چرا امید به زندگی در مردان ایرانی کمتر از زنان است؟ / آیا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟

زباله نفس دریای خزر را به شماره انداخته است

وزیر علوم: آزمون سراسری 99 به تعویق افتاد

اطلاعیه مهم وزارت بهداشت در خصوص برگزاری کنکور صادر شد

ابتلای آنتونیو باندراس به کرونا/ تستی که در تولد 60سالگی مثبت شد!

بیماران پروانه ای تحت فشار تحریم ها/ وزارت بهداشت کجاست؟

انتقال الهامی به بیمارستان بعلت ناراحتی قلبی

علت ایجاد فیبروم رحمی چیست+ راهکار درمانی طب سنتی

خوردن سیر خام مفیدتر است یا سیر پخته؟

بهترین نکات تهیه سالاد ماکارونی خانگی با طعمی بی نظیر

سه علامت عجیب ویروس کرونا

مدیران کرمانشاهی شما به یک چالش دعوتید

نیاز به اهدای خون جدی است/ بیماران بهبود یافته کرونا می توانند با اهدای پلاسما به دیگر بیماران کرونایی کمک کنند/ کاهش 25 درصدی اهدای خون در کرمانشاه

فتاوی 3 مرجع تقلید در رابطه با اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کرونا

اطلاعیه وزارت بهداشت درباره برگزاری کنکور سراسری

همراه با گوش پاک کن ته بینی در آزمایشگاه کووید 19

ابتلای هنرپیشه مشهور اسپانیایی به کرونا

خیابان گردی در وضعیت قرمز همدان

راهکار های افزایش سطح ایمنی بدن/مصرف دمنوش برای کودکان توصیه نمی شود

وزیر علوم: آزمون سراسری 99 به تعویق افتاد

وزارت علوم تعویق کنکور سراسری را پذیرفت/2 دلیل تعویق کنکور سراسری 99

آیا نوشیدن قهوه خطرناک است؟

درد پشت سر نشانه چیست؟

کمتر از 10 درصد سقزی ها ماسک می زنند/ وضعیت فاجعه باراست

درد پشت سر نشانه چیست؟

کشف نوع جهش یافته ویروس کرونا

نظر مراجع تقلید درباره اهدای پلاسمای خون بهبودیافتگان کرونا

روند صعودی کرونا در 9 استان کشور

روند صعودی کرونا در 9 استان کشور