مطالب مرتبط:
سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟
سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟
سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟
میرسلیم از «کشف حجاب اختیاری» در دوران روحانی انتقاد کرد / انتقاد نقوی حسینی از مقایسه سند «همکاری جامع ایران و چین» با قرارداد «ترکمنچای»
حمله به دولت اسم رمز، قرارداد سری/ چرایی برآشفته شدن آمریکایی ها و رضا پهلوی از سند همکاری ایران و چین
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 تیر 1399 ساعت 11:252020-07-12اقتصادي

سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟


برنامه 25 ساله همکاری های مشترک ایران و چین، قرارداد 25 ساله ایران و چین یا سند راهبردی 25 ساله ایران-چین، یک توافق میان نظام جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، - برای سرمایه گذاری 280 تا 400 میلیارد دلاری چینی ها در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران است.

بخش قابل توجهی از این سرمایه گذاری چینی ها طی سال نخست اجرای قرارداد 25 ساله با آن ها به صنعت نفت و گاز ایران تزریق می شود و مابقی آن به صورت مرحله ای و بر اساس توافق دو طرف از سوی پکن در ایران انجام می شود.

حسن روحانی- رییس جمهور، پیش نویس نهایی برنامه 25 ساله همکاری های جامع ایران و چین را 3 تیر 1399 بررسی و تأیید کرد.

در این نشست به وزارت خارجه مأموریت داده شد که طی مذاکرات نهایی با طرف چینی، بر اساس منافع متقابل بلندمدت، این برنامه را به امضای طرفین برساند.

طرح راه ابریشم جدید یا طرح یک کمربند و یک جاده، یک طرح سرمایه گذاری در زیربناهای اقتصادی بیش از 60 کشور جهان و توسعه دو مسیر تجاری کمربند اقتصادی راه ابریشم و راه ابریشم دریایی است که توسط چین در سال 2013 ارائه شده است.

پشتوانه این طرح، قدرت صنعتی اقتصاد چین و توان سرمایه گذاری آن است.

موافقان این طرح، آن را راهی برای شکاف زیرساخت ها بین کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه، کمک به رشد اقتصادی این کشورها و رونق تجارت بین المللی می دانند، اما مخالفان آن را طرحی استعماری می دانند که بسیاری از کشورهای هدف، توان بازپرداخت دیونش را ندارند و قراردادهایش شفاف نیست.

برای بررسی بیشتر این موضوع و ابعاد سند همکاری 25 ساله میان ایران و چین، ایسنا با محمدعلی بصیری- استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان به گفت وگو پرداخت که در ادامه می خوانید: قرارداد ایران و چین یک قرارداد جامع و کامل است بصیری گفت: قراردادی که هم اکنون مطرح است و برخی سایت ها متن 18 صفحه ای وزارت خارجه را منتشر کرده اند یک پیش نویس است که در محورهای مختلف اقتصادی، گردشگری، منابع، کشاورزی، محیط زیست، آب و هوا، صنعت و فناوری های مدرن متمرکز شده و در کل یک قرارداد جامع و کامل است و فعلاً در حد امضای دو دولت پیش رفته است.

بنابراین اساساً باید مراحل خود را طبق قانون اساسی کشورمان طی کند و بعد به مجلس برود و در خصوص مسائل ریز آن بحث شود.

وی افزود: اما متأسفانه برخی شایعاتی راه انداخته اند که قرارداد به امضای نهایی رسیده و جزایر ایران توسط چین اشغال شده است که کاملاً این ادعاها بی اساس است.

واقعیت امر این است که روی پیش نویس این قرارداد 10 سال کار کارشناسی شده است و قراردادی جامع و کامل شکل گرفته که اگر منافع ملی با پیگیری نهادهای مربوط به خوبی در آن لحاظ شود می تواند دریچه گشایش یک تحول اقتصادی برای ایران در این شرایط باشد.

دولتمردان کنونی ایران 70 سال برای استقلال ایران مبارزه کرده اند این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان با بیان اینکه ذکر چند نکته از نظر تحلیل حقوقی و علمی در بعد سیاسی و حقوقی این قرارداد حائز اهمیت است، گفت: یکصد سال است با چهار نهضت و انقلاب به دنبال این بوده ایم که استقلال کشور را به دست آوریم و از سلطه یک یا چند کشور خارجی مصون بمانیم، امروز دولتمردانی که در ایران سر کار هستند افرادی هستند که 70 سال در این مسیر مبارزه کرده اند و سال ها زندان و شکنجه را متحمل شده اند و در جنگ تحمیلی نگذاشتند یک وجب از خاک کشور، جدا شود.

بصیری تصریح کرد: بنابراین از این دولتمردان بعید است که یک پیمانی را امضا کنند که یک ننگ تاریخی و به تعبیر برخی از مغرضان ترکمانچای دوم باشد.

رهبرانی که 70 سال پیش قراول استقلال طلبی و نجات کشور از دست انگلستان و آمریکا بوده اند طبیعی نیست که امروز بخواهند 180 درجه چرخش کنند و کشور را در سلطه یک کشور دیگر قرار دهند.

پس با عقلانیت و عملکرد رهبران فعلی در نظام اسلامی این موضوع به هیچ وجه قابل انطباق نیست.

با قطب های اقتصادی دنیا در حد 20 درصدی ارتباط برقرار کنیم وی به ذکر دومین نکته پرداخت و تصریح کرد: استقلالی که ایرانیان یکصد سال به دنبال آن بودند به راحتی از دست نخواهند داد.

41 سال است ایران تحت فشارهای مختلف سیاسی و اقتصادی آمریکا و غربی قرار دارد که ایران را قبل از انقلاب نیمه مستعمره خود کرده بودند.

نخبگان و سیاستمداران دلسوز بر این نکته تأکید دارند که لازمه استقلال این است که کشور با قطب های مختلف علمی و صنعتی ارتباط بگیرد نه با یک قطب که مجبور شود تمام امتیازات از جمله قربانی کردن استقلال و حاکمیت منافع ملی کشور را به آن قطب دهد.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: وابسته بودن ایران قبل از انقلاب اسلامی به شکل 80 تا 90 درصدی به قطب اقتصادی آمریکا، دلیلی بود که ایرانیان علیه این وابستگی انقلاب کردند.

امروز تقریباً پنج قطب اقتصادی آمریکا، اروپا، روسیه، چین و هند در دنیا مطرح هستند و اگر خواهان استقلال هستیم باید با این پنج قطب در حد 20 درصدی ارتباط برقرار کنیم نه در حد 100 درصدی.

وی افزود: در پیش نویسِ قرارداد ایران با چین شاهد چنین محتوایی نیستیم که ایران در حد 100 درصدی بخواهد با چین ارتباط برقرار کند.

با بررسی پیش نویس این قرارداد متوجه می شویم که برای تعامل با این قطب صنعتی که در آینده قطبِ اول دنیا می شود یک دریچه 20 درصدی گشوده شده است.

400 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری می شود بصیری گفت: بر طبق آخرین تحلیل های کارشناسی، ایران در شرایط فعلی نیاز به حدود 4 هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت های پایه ای خود از قبیل بخش حمل ونقل، بنادر، کشاورزی، زیست محیطی و فناوری های جدید دارد.

در این شرایط که تحت فشار حداکثری قرار داریم و درآمدهای مازاد نداریم عقلانیت حکم می کند که با یکی از قطب های اقتصادی دنیا تعامل سازنده داشته باشیم.

آمریکا و اروپا در این شرایط به صندوق بین المللی پول و بانک جهانی اجازه نمی دهند که حتی 6 میلیارد دلار به ایران برای مقابله با کرونا وام دهند.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود 400 میلیارد دلار طبق این قرارداد در ایران سرمایه گذاری شود، تصریح کرد: وقتی چین چنین ظرفیتی را فراهم و شرایط یک قرارداد حقوقی و پایدار را با ایران فراهم می کند کدام فرد عاقل و وطن پرستی با چنین قراردادِ متقنی مخالفت می کند.

مدتِ 25 ساله قرارداد، منطبق بر عرف بین الملل است این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان با بیان اینکه برخی این انتقاد را می کنند که چرا مدت زمان قراردادِ ایران با چین 25 ساله است، اظهار کرد: قراردادهای بلندمدت در دنیا همین مدت زمان را در بر می گیرد.

تمام دولت ها با دولت های خارجی وقتی قصد دارند روابط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برقرار کنند این قراردادها می تواند کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باشد.

وقتی روابط بین دو دولت برای اعتمادسازی حداکثری باشد ممکن است این قراردادها بلند مدت باشد و این موضوع جزو عرف و حقوق بین الملل است و نمی توان با یک کشوری بخواهید قراردادهای پایه ای منعقد کنید و دو ساله قراردادِ مورد نظر را امضا کنید چرا که در دو سال زمان گفتگو و مراحل اداری آن به پایان می رسد.

بصیری افزود: بنابراین 25 ساله بودن این قرارداد عیب آن نیست و عیب این است که جوانب استقلال و منافع ملی در آن لحاظ نشده باشد که در پیش نویس این قرارداد چنین مشکلی را شاهد نیستیم.

اصل قرارداد و زمان آن یک عرف بین المللی است و در تمام کشورها رعایت می شود.

قانون اساسی اجازه نمی دهد یک وجب از خاک کشور به بیگانه واگذار شود وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت دیگر این است که قانون اساسی جمهوری اسلامی اجازه نمی دهد یک وجب از خاک کشور به عنوان پایگاه به دیگر کشورها واگذار شود.

بنابراین بر فرض اگر چنین چیزی در این قرارداد لحاظ شده باشد و مجلس هم مسامحه کند، شورای نگهبان چنین اجازه ای نخواهد داد.

بنابراین چنین شایعاتی که با قرارداد ایران و چین، جزایر و جنوب ایران به چین واگذار می شود به هیچ وجه صحت ندارد و تنها قصد دارند روی دولت و مردم ایران فشار وارد کنند.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، گفت: امروز فشار حداکثری آمریکا برای تسلیم ایران از طریق تحریم اقتصادی، مالی و بانکی در اوج است و امروز از کوچک ترین حرکتی که ایران برای خنثی کردن فشارها انجام می دهد تا دریچه نفسی باز کند با کارشکنی های مختلف قصد دارند این دریچه را ببندند.

امروز ایران با روابط استراتژیک و خوبی که با چین دارد با این قرارداد قصد دارد یک دریچه تنفس برای مردم درست کند تا نخواهد تن به خواسته های نابجای دولت آمریکا دهد.

با تبلیغات مغرضانه قصد دارند دریچه های تنفس ایران را ببندند بصیری افزود: با موجی که علیه قرارداد ایران با چین در فضای مجازی به راه انداخته اند قصد دارند مردم را در برابر دولت قرار دهند تا دولت را در این خصوص متوقف کنند تا این دریچه هم نتواند در شرایط فعلی برای ایران باز شود و کشورمان با حداکثر فشار مجبور شود به خواسته های آمریکا و اروپا تن دهد تا ایران بار دیگر زیر سلطه گذشته آنان در قبل از انقلاب برود.

وی با بیان اینکه منشأ این شایعه پراکنی ها علیه قرارداد و سند راهبردی میان ایران و چین یک مجله انگلیسی است، گفت: اکثر شایعات این مجله توسط عوامل نفوذی داخلی و منافقین پخش شده است تا با این تبلیغات مغرضانه دریچه های تنفس ایران را ببندند و به خواسته های نامشروع خود دست یابند.

ارتباط با قطب های اقتصادی، عقلانیتِ محض است این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، یادآور شد: نکته حائز اهمیت دیگر، اقتصادِ ایران است که برای رشد و پا گرفتن نیاز به چرخش سرمایه خارجی و فناوری دارد و این ایده که بعضاً تبلیغ می کنند که با امکانات داخل مشکلات حل می شود این ایده در دنیایِ جهانی شده، شدنی نیست و کشورهایی که مطامع سلطه گری ندارند و جزو قطب های اقتصادی برتر هستند اقتضای عقل است که با این کشورها رابطه سازنده برقرار کنید تا این کمبود تکنولوژی به شرط حفظ استقلال کشور جبران شود.

بصیری افزود: پیش بینی می شود چین تا سال 2025 به قطب اول اقتصاد تبدیل شود و هیچ کشور مستقل و هیچ دولتمرد وطن پرست و منافع دوست نمی آید این پتانسیل را که اکثر کشورها به سمت آن در حال حرکت هستند رها کند و از آن استفاده نکند.

روسیه، چین، هند و برزیل جزو این قطب ها هستند و رفتن به سمت این کشورها در شرایط فشار حداکثری چیزی جزو عقلانیت نیست.

شایعه پراکنان می خواهند ایران را نیمه مستعمره آمریکا کنند وی گفت: عمده این فشار از طرف آمریکا و انگلستان است که شایعات دادن جزایر و آمدن 5 هزار سرباز چینی را به ایران مطرح کرده اند و عوامل مایل به غربِ آنان در کشور که قصد دارند ایران را نیمه مستعمره آمریکا کنند به این شایعات دامن می زنند که افکار عمومی جامعه باید به این دسیسه، توجه جدی کنند و تحت تأثیر این شرایط و مطالب بی پایه و اساس قرار نگیرند.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، خاطرنشان کرد: هدف عمده از این فشارها نتیجه دادن فشار حداکثری است، قصد دارند مردم را تحت فشارهای اقتصادی در مقابل دولت قرار دهند و آشوبی دیگر به راه اندازند.

البته باید تمام جوانب منافع ملی در قرارداد با چین دیده شود و شفاف سازی لازم برای مردم و دلسوزان مملکت انجام شود.

بصیری ادامه داد: اگر در این چارچوب، پیش نویس قرارداد با چین به یک قرارداد کامل منجر شود یک موفقیت بزرگ برای دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشور می تواند باشد.

وی اظهار کرد: قرارداد ایران با چین عمدتاً افق بلند مدت همکاری های متقابل و دو جانبه بین دو کشور است و محورهای آن در زمینه صنعت، نفت و پتروشیمی، ارتقای فناوری ها، محیط زیست، بهداشت، بنادر و کریدور راه آهن شمال به جنوب است.

اگر ارتباط با چین اشکال دارد چرا متحدان آمریکا این ارتباط را دارند؟ بصیری افزود: در 40 سال گذشته آمریکا و غرب تلاش کرده اند ایران را که چهارراه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی است در بن بست قرار دهند در حالی که متحدان آمریکا در منطقه وقتی با چین چنین قراردادهایی منعقد می کنند هیچ اشکالی برای آمریکا و غرب ندارد و تبلیغاتی در این خصوص نمی کنند، اما وقتی ایران می خواهد با چین رابطه سازنده داشته باشد چنین رابطه ای را بر نمی تابند و قرارداد را به ترکمانچای جدید تشبیه می کنند.

قصد دارند ایران را در انزوا و محاصره ژئوپلیتیکی قرار دهند این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، تصریح کرد: غرب و آمریکا قصد دارند ایران را در انزوا و محاصره ژئوپلیتیکی قرار دهند تا راه های اقتصادی و تجاری کشورمان بسته شود و حتی نتواند از پتانسیل های اقتصادی چین استفاده کند.

اما چین به تبلیغات آمریکایی ها و غربی ها به دلیل تضاد منافع، توجه نمی کند به همین دلیل غربی ها می خواهند از طریق عوامل داخلی بر سر راه قرارداد 25 ساله با چین مانع ایجاد کنند و این نکته ای است که افکار عمومی باید به آن توجه کند.

امپریالیسم آمریکا هر رقیبی را می خواهد از میدان خارج کند بصیری افزود: آمریکا اطرافِ ایران، نیروی نظامی پیاده کرده است و بارها عوامل مستقیم و غیرمستقیم آن به کشورمان حمله کرده اند، نکته جالب در اینجا است که برخی می گویند انعقاد قرارداد با غرب و آمریکا هیچ اشکالی ندارد، اما بستن این قرارداد با چینی که حتی یک سرباز به ایران نفرستاده است و هیچ تجربه تاریخی از این نظر نداشته ایم اشکال دارد و خطرناک است! این موضوع با کدام منطقی سازگار است؟ این شیطنت های امپریالیسم آمریکا و انگلستان است که هر رقیبی را می خواهند از میدان خارج کنند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها با چین در تمام حوزه ها در دنیا درگیر هستند و یکی از این حوزه ها ایران است که منافع مشترک برای کشورمان ایجاد می کند و تنها برای چین، منافع به همراه ندارد.

بنابراین ادعاهای مخالفان انعقادِ قرارداد با چین، بی اساس و غیر قابل اثبات است.


کلید واژه ها: ایران - ایران و چین - سرمایه گذاری - برنامه - سرمایه - جمهوری اسلامی ایران - همکاری - نظام جمهوری اسلامی - نفت و گاز - صنعت نفت - قرارداد - چینی ها - جمهوری اسلامی - جمهوری - چینی - وزارت خارجه - سند راهبردی - توافق - راه ابریشم - پتروشیمی - صنعت - قابل - اساس - در ایران - مذاکرات - اقتصادی - راهبردی - میلیارد - ابریشم - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
فیلم| جزییات فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

افتتاح کتابخانه محلی اسلامی در بهاران دامغان

آذربایجان شرقی همچنان در وضع قرمز کرونایی

نماینده مجلس: نقطه قوت مدرس خیابانی برنامه های او برای وزارت صمت است

برداشت بیش از 25 هزار تن شلیل

ایجاد 130 فرصت شغلی با تشکیل تعاونی های جدید

عملکرد روابط عمومی ادارات ایلام کماکان در وضعیت ضعیف قرار دارد

کشف لوازم خانگی احکتار شده به ارزش 300 میلیون تومان در ایلام

مشخصه وزیر پیشنهادی برای وزارت صنعت تشکل گرایی است

رفت و برگشت قیمتی در بازار ارز

مقایسه کامل قیمت و مشخصات فنی کیا سراتو و رنو سیمبل+ عکس

عدم پرداخت «دستمزد» صدای کارگران قشمی را درآورد

رادیو ایران با 2 برنامه از صنایع کوچک می گوید

مناقشه قیمتی میان سنگ آهنی ها و فولادی ها/ فروش سنگ آهن؛ 40 درصد پایین تر از قیمت جهانی

آماده عرضه بلوکی یا ETF سهام پالایشگاه ها هستیم

ویدئو | شناسایی 559 بیمار جدید کرونا در تهران فقط در 24 ساعت | پیش بینی افزایش مبتلایان در هفته های آینده | مسافرت ها کار دست پایتخت می دهد؟

مقاومت دلار در مقابل کاهش قیمت

سرایت پذیری کرونا تا 9 برابر افزایش یافته/ کاهش 25 درصدی بستری ها

قاچاقچی دارو در قزوین به پرداخت جریمه محکوم شد

سرانه 710 هزار تومانی بیمه در ایران

ریزش شاخص بورس نگران کننده نیست

معاون وزیر نفت: آماده عرضه بلوکی یا ETF سهام پالایشگاه ها هستیم

اوپک پلاس به تعهد کاهش تولید نفت وقادار نیست

بازگشت به چرخه تولید 13 معدن غیر فعال زنجان

مشخصه وزیر پیشنهادی برای وزارت صنعت تشکل گرایی است

مردم بدانند، بورس تیغ دولبه است؛ هم سود دارد هم ضرر

قیمت انواع دنا در بازار | مرداد 99

بخشیدن بدهی اجاره نشینان شهرداری شیراز

شناسایی 559 بیمار جدید کرونا در تهران فقط در 24 ساعت | پیش بینی افزایش مبتلایان در هفته های آینده | مسافرت ها کار دست پایتخت می دهد؟

اختصاص 450 میلیارد ریال به پروژه پایاب سدهای عمارت و احمدبیگلو

کارگران، بازنشستگان و حقوق­ بگیران از نتایج بورس­ بازی و افزایش تورم متضرر می شوند/ اغنیا از جیب فقرا به ثروت­ های بادآورده می رسند/ افزایش حبابی سهام شرکت ها در بورس نگران کننده است

آژیرقرمز مصرف برق به صدا درآمد

فاز یک نیروگاه 6 مگاواتی شهرک صنعتی شیراز آماده بهره برداریست

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در آمریکا

توکلی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟!

اسرار مگو از مادران رَحِم فروش و تخمک فروش

تسهیلات کرونایی در درگز 560 متقاضی دارد

کاهش نرخ پایبندی اوپک پلاس به توافق کاهش تولید نفت

84 درصد مردم استان ایلام کارت ملی هوشمند دریافت کردند

اعتراض شدید به قیمت لبنیات: قانون جنگل است؟

37 پروژه اقتصاد مقاومتی در بوشهر اجرا می شود

فورد موستانگ شلبی با پکیج سفارشی Shelby American رونمایی شد

جدیدترین قیمت انواع موبایل در بازار/ 21 مرداد 99

مرمت راه های کرمانشاه نیازمند 5 هزار میلیارد ریال اعتبار/ 31 نقطه حادثه خیز رفع نقص شد

فاز یک نیروگاه 6 مگاواتی شهرک صنعتی شیراز آماده بهره برداریست

افزایش فروش نفت با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه

قیمت جهانی نفت در 21 مرداد 99

مقصر عدم عرضه دومین ETF کیست؟/ تفاوت عرضه بلوکی با ETF سهام پالایشگاه ها

محدودیت های کرونایی برای بوفه مدارس

تشکیل پرونده برای بازگرداندن 700 هکتار زمین کشاورزی در آذربایجان شرقی

برداشت یاقوت های سرخ انجیر از باغات نمهیل خلخال/ دلالان دسترنج یکساله کشاورزان را به یغما می برند

محدودیت های کرونایی برای بوفه مدارس

بررسی طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه بندی بنزین/تکرار یک خطای تاریخی دیگر

یک بام و دو هوای دولت در واگذاری دارا دوم

بخش های فرهنگی آسیب دیده از کرونا چقدر تسهیلات گرفتند؟

خلاقیت، سرمایه ای برای شهر

برخورداری 10 میلیون نفر از روستاییان از آب پایدار در دولت تدبیر و امید

مقصر اصلی لغو عرضه ETF دوم کیست؟ / تفاوت عرضه بلوکی با ETF سهام پالایشگاه ها

کارگران، بازنشستگان و حقوق­ بگیران از نتایج بورس­ بازی و افزایش تورم متضرر می شوند/ اغنیا از جیب فقرا به ثروت­ های بادآورده می رسند/ افزایش حبابی سهام شرکت ها در بورس نگران کننده است

پارلمان فیلیپین 3.3 میلیارد دلار کمک کرونایی تصویب کرد

اختصاص 450 میلیارد ریال برای پروژه پایاب سدهای عمارت و احمدبیگلو

5 نشانه هشداردهنده مصرف بیش از حد چربی

توضیحات جدید خصوصی سازی درباره توقف عرضه صندوق دارا دوم؛ «وزارت نفت تعلل کرد»

توزیع سبد کالا به بیش از 27 هزار مددجوی کمیته امداد البرز

مدیریت روان آب ها و دیده بانی عرصه های منابع طبیعی

آمادگی وزارت نفت برای عرضه سهام پالایشگاه ها؛ بلوکی یا ETF

کسب و کارهای کوچک حامی ندارند!

آزمون استخدامی برای جذب 40 هزار نفر آبان ماه برگزار می شود /افزایش 216 درصدی حقوق کارمندان در دولت روحانی

88 درصد صنایع قزوین متوسط و کوچک هستند

آمادگی وزارت نفت برای عرضه سهام پالایشگاه ها

شیوع بیماری نقرس در جهان رو به افزایش است

88 درصد صنایع قزوین متوسط و کوچک هستند

تحقیق و تفحص از خودروسازان باید در کمیسیون صنایع بررسی شود/ خودروهای تولید شده به جای مصرف کننده واقعی به دست دلالان می رسد

مدیریت بحران: وزارت نفت اطمینان های لازم را در مورد ایمنی مخازن سوخت در شهران داده است

جزییات تازه از توافق سران قوا برای فروش نفت به مردم/ نسیه فروشی منتفی شد

قیمت جهانی طلا در 21 مرداد 99

تصمیمات دولت برای ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان | جزییات همسان سازی 90 درصدی حقوق بازنشستگان

واگذاری 95 پنل خورشیدی به روستاییان کهگیلویه و بویراحمد

الکترونیک آرتز برنامه خاصی برای نسل بعدی کنسول ها دارد

قیمت طلا امروز 21 مرداد 99

بناهای مسکونی و تجاری غیرمجاز در حال احداث پلمپ می شوند

دلایل عرضه نشدن صندوق ETF پالایشی

بزرگترین صادرکننده خودرو در جهان چه کشوری است؟ +فیلم

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز سه شنبه 21 مرداد 99 + جدول

آپارتمان های نقلی تهران متری چند؟

کاهش اندک موارد بستری و فوتی های کرونا در کشور

جزییات جدید واردات کامیون دست دوم

قیمت جهانی طلا امروز 99/05/21

برخورد دلا ر به هسته سخت؟

بانک مرکزی مجور رسمی فعالیت 15 باجه بانکی روستایی پست بانک ایران را صادرکرد

مشکلات شرکت خودروسازی بم و کارخانه روغن نباتی گلناز روی میز حمایت از تولید

بیمه سهم کارفرمایان گلخانه دار در کهگیلویه و بویراحمد دریافت نمی شود

روزهای تعطیل مسافران استان گلستان افزایش می یابد/ واحدهای پذیرایی بیشترین اخطار و تذکر را دریافت کرده اند

تهران همچنان در وضعیت هشدار و قرمز قرار دارد

امکان جابجایی انبار نفت تهران وجود ندارد

انبار نفت تهران جا به جا نمی شود

عضو هیات مدیره شرکت بورس اوراق بهادار: ریزش شاخص بورس نگران کننده نیست

قیمت جهانی طلا امروز 99/05/21| کاهش قیمت طلا به 2018 دلار

علت منتفی شدن عرضه دارا دوم چه بود؟

ماجرای پرحاشیه «دارا دوم»

سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟

سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟