مطالب مرتبط:
بورس معاملات امروز را صعودی آغاز کرد / رشد 58 هزار واحدی شاخص
تضمین رشد بازار بورس با برنامه های دولت
مقاومت 1.800.000 واحدی شکسته شد/صعود شاخص بورس به کانال جدید
بالاخره رونق بورس دلیل تورم بود یا تورم دلیل رشد بورس؟
هشی: هیچ جای دنیا دولتی ها ناظر بازار سرمایه نیستند! / آیا رشد بورس در گرانی دلار تاثیرگذار بود؟
-55 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 تیر 1399 ساعت 11:252020-07-12اقتصادي

رشد غیرعادی شاخص بورس


تا پیش از این، عموم کارشناسان اقتصادی اعتقاد داشتند که بورس محل مناسبی برای جذب نقدینگی موجود در جامعه است و صرفا شاخص بورس از محل نوسانات ارز تاثیر می پذیرد و نه برعکس.

- اتاق خبر 24": اقتصاد ایران طی چهار دهه اخیر سه شوک بزرگ ارزی را تجربه کرده که در هر کدام نرخ ارز در بازار آزاد تقریباً سه برابر شده است.

شوک نخست در سال های 71 تا 74 به دنبال سیاست های تعدیل اقتصادی و آزادسازی نرخ ارز رخ داد؛ شوک دوم در سال های 90 و 91 به دنبال تحریم های شورای امنیت و شوک سوم در سال 1397 به دنبال خروج آمریکا از برجام.

چرا سیاست گذار برای مهار شوک ارزی نرخ سود را افزایش نمی دهد؟ طی روزهای اخیر هم نرخ ارز به دلیل رشد نقدینگی در درجه اول به دلیل سیاست انبساطی ناشی از کاهش نرخ ذخیره قانونی از 11 به حدود 7 درصد برای تأمین مالی کرونا، تشدید تحریم ها و محدودیت های تجاری کرونا، رقم های جدید و بی سابقه ای را تجربه می کند و می رود که ضربه دیگری بر پیکر نحیف اقتصاد ایران فرود آید.

می دانیم نرخ بهره حقیقی کسر نرخ بهره اسمی از تورم می باشد که در دو سال اخیر منفی بوده است و نرخ بهره تعادلی اقتصاد با تورم 35درصدی و نرخ رشد اقتصادی منفی و حتی با نرخ رشد اقتصادی بلندمدت 4درصدی فراتر از 15 درصد است، اما چرا سیاستگذار همانند شوک های ارزی پیشین نسبت به افزایش نرخ سود اقدام نمی کند؟ دلیل نخست این است که بانک مرکزی نمی خواهد با افزایش نرخ سود به ناترازی ترازنامه بانک ها دامن بزند؛ شاید بیش از 50درصد دارایی های بانکها منجمدند: بدهی دولت و شرکت های دولتی، مطالبات غیرجاری و سایر دارایی های با نقدشوندگی پایین از جمله این دارایی ها هستند که بانک ها برپایه آن سودهای موهوم شناسایی و به سپرده گذاران و سهامداران پرداخت می کنند و اتفاقاً بانک مرکزی می خواهد ضمن تعریف دالان نرخ سود از طریق بازار بین بانکی و بازار بدهی که فعلاً عمق چندانی ندارد، نسبت به کاهش نرخ سود و بهبود کیفیت ترازنامه بانک ها و کنترل نقدینگی اقدام کند.

دلیل دوم این است که اگرچه افزایش نرخ سود منجر به تقویت پول ملی و کاهش بازده بازارهای موازی مانند طلا و ارز و بورس می شود اما ریزش بورسی که بیش از اندازه باد شده تبعاتی خواهد داشت، درآمد دولت از معاملات بورس و فروش شرکت ها کاهش خواهد یافت و انبوهی از سهامداران تازه وارد در تهِ هرم زیان خواهند کرد.

اما این چرخه معیوب اگر در خدمت تولید نباشد بالاخره جایی باید متوقف شود مضاف بر اینکه تقویت بازار سرمایه صرفاً شامل بورس نیست و دولت می تواند نسبت به تقویت بازار بدهی و ابزار مشتقه و فروش دارایی های خود در آنجا اقدام کند.

مشکلات ناترازی بانک ها قبلاً هم بوده و سود سپرده تا 24 درصد و نرخ ذخیره قانونی تا 27 درصد هم تجربه شده است؛ چگونه می شود که بانک ها را در مرز ورشکستگی می نامیم اما سهام آنها در بورس چند ده برابر شود؟ حال که به دلیل فشارهای سنگین، تراز پرداخت ها (هم حساب سرمایه و هم جاری) منفی شده و قدرت سیاستگذار در سمت عرضه ارز کاهش یافته، حذف یا کاهش بیشتر ارز 4200تومانی و عنداللزوم تزریق منابع آزادشده به بازار به عنوان اقدام سمت عرضه و کنترل موقت سمت تقاضا با تغییر سیالیت نقدینگی از طریق افزایش نرخ سود سپرده های بلندمدت (برای نمونه سه ساله و پنج ساله با نرخ 18 تا 20 درصد) و افزایش نرخ سود اوراق بدهی از جمله راهکارهای پیشِ رو برای نجات ریال است.

افزایش تورم در ماه های اخیر در هفته های اخیر، شاهد موج جدیدی از تورم در کشور بوده ایم که بازارهای مختلف مثل ارز، سکه، مسکن، خودرو، لوازم خانگی و .

به راحتی قابل مشاهده است.

به نظر می رسد این موج تورمی نه تنها مانع از تحقق هدفگذاری بانک مرکزی برای تحقق تورم 22 درصدی در سال جاری شود، بلکه احتمالا منجر به افزایش تورم به بالای 30 درصد یعنی تکرار تورم های بالای سال های 97 و 98 گردد.

هرچند بخشی از این تورم ایجاد شده ناشی از افزایش قابل توجه قیمت ارز در ماه های اخیر است و این موضوع هم دلایلی مانند کاهش منابع ارزی کشور به علت کاهش صادرات غیرنفتی کشور در فصل بهار (بخاطر کرونا) دارد، اما بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند یکی از مهمترین دلایل تورم مذکور، رشد غیرعادی و غیرمنطقی شاخص بورس بوده است.

مهمترین عامل رشد غیرعادی شاخص بورس چیست؟ شاخص بورس تهران در فصل بهار امسال، 148 درصد افزایش یافت و با فاصله فراوان با سایر بازارها، به پرسودترین بازار کشور تبدیل شد.

براساس بررسی های صورت گرفته، با هجوم نقدینگی به بازار بورس و صدور بیش از 36 میلیون کد بورسی جدید در سه ماه ابتدایی امسال، به طور میانگین روزانه حدود 8.

8 هزار میلیارد تومان  در این بازار مورد دادوستد قرار گرفت و در برخی روزهای معاملاتی این متغیر به سطوح بالاتر از 20 هزار میلیارد تومان نیز رسید، ارقامی که شاید تا یک سال پیش در مخیله هیچ یک از فعالان بورس نمی گنجید.

کارشناسان اعتقاد دارند عوامل مختلفی از جمله افزایش نقدینگی در کشور، آزادسازی سهام عدالت و مهمتر از همه، برنامه دولت برای جبران کسری بودجه از محل فروش و مولدسازی اموال مازاد که منجر به حمایت همه جانبه دولت از بازار سهام شد، نقش اصلی در رشد غیرمنطقی و غیرعادی شاخص بورس در سال جاری داشته اند.

هشدار کارشناسان: پیامد ادامه روند فعلی بازار بورس افزایش بیشتر تورم و نرخ ارز است تا پیش از این، عموم کارشناسان اقتصادی اعتقاد داشتند که بورس محل مناسبی برای جذب نقدینگی موجود در جامعه است و صرفا شاخص بورس از محل نوسانات ارز تاثیر می پذیرد و نه برعکس.

با این وجود، با رشد غیرمنطقی شاخص بورس در ماه های اخیر و مشخص شدن آثار واقعی آن بر اقتصاد کشور، برخی کارشناسان درباره تبعات رشد غیرمنطقی شاخص بورس بر اقتصاد کلان هشدار دادند و اعلام کردند این موضوع به تشدید تورم ایجاد شده در بازارهای مختلف از جمله بازار ارز و مسکن منجر شده است.

در همین راستا، می توان به نامه 25 پژوهشگر مالی و اقتصادی خطاب به دولت و بانک مرکزی اشاره کرد که اواخر هفته گذشته، رسانه ای شد.

در این نامه با اشاره به رشد 3 برابری شاخص بورس در کمتر از چهار ماه ابتدایی امسال، آمده است: این سطح بی سابقه از رشد ارزش بورس و مبادلات مالی آن در حالی است که نتوانسته به رشد واقعی سرمایه گذاری و تشکیل سرمایه ثابت به شکل معنی داری کمک کند.

مهمتر آنکه وضعیت فعلی بورس و ادامه آن به شدت بحران خیز و همراه با تخریب بیشتر وضعیت اقتصاد کلان خواهد بود.

پیامدِ ادامه روند فعلی بازار بورس افزایش بیشتر تورم و نرخ ارز خواهد بود.

این نگاه که با هدایت نقدینگی به بورس از قدرت نقدینگی کاسته می شود، از اساس خطاست.

نقدینگی قابلیت انتقال و خروج از نظام بانکی را ندارد.

با تغییر انتظارات از مجرای بورس، بدون کاسته شدن از قدرت کمّیِ نقدینگی، سایر دارایی ها مانند ارز و مسکن دچار تغییر قیمت شده و در نهایت جهش قیمت در این بازارها خود را در بازار کالا و خدمات نیز نشان خواهد داد برخی کارشناسان هم بر این موضوع تاکید کردند.

به عنوان مثال، کامران ندری کارشناس پولی و بانکی درباره آثار افزایش شاخص بورس بر اقتصاد کلان گفت: سهامی که طی ماه های گذشته 200 درصد رشد داشته، سبب تولید نوعی نقدینگی شده که به سمت بازارهای دیگر مانند مسکن، ارز، خودرو و طلا سرایت می کند و یک موج تورمی را برای کشور به وجود می آورد.

رشد سرسام آور قیمت دلار و طلا ناشی از رشد بی رویه شاخص بورس است که سبب شده است، شبه پول به پول تبدیل شده و اولین تاثیر این ماجرا رشد تورم در کشور است.

تبدیل سریع سهام به پول یکی از دلایل تورم زا بودن رشد بی رویه بورس است.

در گذشته بورس تابعی از سایر بازارها بود؛ اما امروز شاهد شکل گیری نوعی رابطه جدید براساس بازدهی بورس و تاثیر آن بر سایر بازارها هستیم که این رشد علاوه بر رشد آن بازارها به دلیل سایر عوامل است .

همچنین حسین درودیان کارشناس اقتصادی درباره تأثیر رشد جهشی بازار بورس در افزایش های بی رویه قیمت ارز و مسکن گفت: قطعاً رشد بازار بورس در رشد قیمتی بازارهای مسکن و ارز مؤثر است، نمی توان اقتصادی را داشت که در آن یک دارایی 300 درصد رشد کند و یک دارایی 30 درصد رشد کند و این موارد حتماً به هم متصل هستند؛ یا به صورت روانی و انتظارات تورمی افزایش می یابد، بدین معنی که وقتی کسی دارایی دیگری نظیر ملک یا ارز دارد، این تصور را دارد که وقتی بازار ارز این چنین رشد کرده است، بنابراین دارایی های دیگر هم متناسب با بورس، باید افزایش قیمت داشته باشد و جا نماند؛ این روند هماهنگی را بر عاملان فعال این بازارها ایجاد می کند، مبنی بر اینکه نباید قدرت خرید خود را از دست بدهیم و جا بمانیم، انگار تبانی ضمنی شکل می گیرد مبنی بر اینکه قیمتی پایین تر فروخته نشود.

به هر حال سهام هم ثروت است و وقتی عده ای دارای سهامی هستند و آن سهام ارزش پیدا می کند، در واقع ثروت و قدرت خرید آنها افزایش می یابد و این در رشد قیمت ها مؤثر است و حتی اگر این سهام را نفروشند، با این تفکر که ثروتمندتر شده اند، این تفکر در شیوه مصرف تأثیرگذار خواهد بود، به همین دلیل، عامل شوک قیمت دارایی به طور ویژه در کشور ما که تا پیش از این ملک و ارز بود، امروز به بورس هم رسیده است .

تاکنون افراد زیادی به این سوال که راهکارهای منطقی کردن روند افزایش شاخص بورس چیست، پاسخ داده اند.

به عنوان مثال، می توان به نامه 25 پژوهشگر مالی و اقتصادی خطاب به دولت و بانک مرکزی درباره بازار بورس اشاره کرد.

راهکارهای کاهش آسیب های تورم بر زندگی مردم اما در این گزارش می خواهیم به این سوال مهم پاسخ دهیم که راهکارهای کاهش آسیب های رشد غیرمنطقی شاخص بورس بر زندگی مردم چیست؟ میثم پیله فروش کارشناس اقتصادی درباره این موضوع گفت: نکته مهمی که در مورد این مسأله وجود دارد توجه به طاقت مردم است، در شرایط تورمی همه به دنبال این هستند که بازنده نباشند و این انگیزه های تولید را می کشد، همچنین آدم ها را به رفتارهای غیرمنصفانه سوق می دهد اما این در علم اقتصاد راه حل دارد.

باید ارتباط معیشت و زندگی روزمره مردم و تأمین نیازهای اساسی آنها را از افزایش نرخ ارز جدا کنیم و این روش هم با کارت هوشمند سبد کالا امکانپذیر است، ما زیرساخت های کارت ملی و شبکه بانکی اینترنتی را در کشور داریم بنابراین تأمین نیازهای اساسی مردم امکانپذیر است تا مردم مطمئن باشند هر اتفاقی افتاد دسترسی آنها به نیازهای اساسی با قیمت های مطمئن، تضمین شده است .

سجاد پادام کارشناس اقتصادی هم با تاکید بر اینکه تا وقتی انتظار تورم وجود دارد و نقدینگی مهار نشود، ورود پول نه تنها به بورس بلکه به هر بازاری که مردم انتظار سود یا حفظ ارزش داشته باشند ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: به نظر می رسد تا محیط کسب و کار اصلاح نشود توصیه در این رابطه کارساز نیست، چون مردم نمی توانند ببینند که سرمایه شان مانند یخ زیر آفتاب در حال آب شدن است، هر چند در نهایت ممکن است بسیاری متضرر شوند.

بنابراین دولت باید هر چه سریع تر با تسهیل محیط کسب و کار، آرامش را به بازار برگرداند .

پادام درباره راهکار کوتاه مدت کنترل تورم گفت: این راهکار، مالیات بر عایدی سرمایه است که به دلیل مخالفت ذی نفعان قضیه تاکنون عملی نشده است.

باید در کشور نظام مالیاتی هوشمندی داشته باشیم.

فردی که در میدان فردوسی ارز می فروشد روزانه حداقل یک میلیارد تومان پول با دستگاه پوز جا به جا می کند، درآمد این فرد و مالیاتش باید برای سازمان امور مالیاتی مشخص باشد و سراغ دلیل جهش در حساب افراد باشند.

اگر از این درآمدها مالیات دریافت شود سوداگری کاهش می یابد و البته در کنار این موضوع باید محیط کسب و کار نیز تسهیل شود.

اگر مالیات بر عایدی سرمایه از مردم دریافت شود ولی محیط کسب و کار بهبودی نداشته باشد احتمالاً فرار سرمایه صورت خواهد گرفت.

مثلاً خرید ملک در گرجستان یا ترکیه صورت می گیرد.

تسهیل محیط کسب و کار یک راهکار اصلی است و یا حتی اگر مالیات بر عایدی سرمایه و یا مالیات بر خانه های خالی وضع شود باید محیط کسب و کار تسهیل شود تا نقدینگی به سمت آن هدایت شود و زمینه مناسب برای سرمایه گذاری در تولید وجود داشته باشد .

نقش مجلس یازدهم در کاهش تبعات رشد غیرمنطقی شاخص بورس علاوه بر این، بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند اگر دولت برای جبران کسری بودجه امسال، به جای تکیه بر فروش و مولدسازی اموال مازاد، به دنبال اصلاح قوانین مالیاتی از جمله حذف معافیت های مالیاتی غیرضروری و افزایش پایه های مالیاتی بخصوص مالیات بر عایدی سرمایه و اجرای این قوانین برود، دیگر نیازی به حمایت همه جانبه از بازار سهام و بازی در نقش بیمه گر کلان بورس نخواهد داشت و در نتیجه، وضعیت فعلی بازار بورس تا حدود زیادی اصلاح خواهد شد.

مجلس یازدهم می تواند نقش مهمی در تحقق این موضوع که همان اصلاحات ساختاری بودجه است، داشته باشد.

بازگشت ارز حاصل از صادرات و ترتیبات اشتباه بانک مرکزی  برخی کارشناسان بازار ارز ضرب الاجل اخیر بانک مرکزی برای بازگرداندن 27 میلیارد دلار از حاصل از صادرات غیرنفتی تا پایان تیر ماه را یکی از علل احتمالی افزایش بهای ارز عنوان می کنند.

مجموع صادرات غیرنفتی در سال 97 و 98 معادل 72 میلیارد دلار بوده که 27 میلیارد دلار آن در این دو سال بازنگشته است اما بررسی های اجمالی نشان می دهد بخش عمده این 27 میلیارد دلار مربوط به سال 97 بوده است.

  قطعا و یقینا بانک مرکزی باید پیگیر بازگشت ارز حاصل از صادرات باشد و اقدامات تنبیهی برای صادرکنندگانی که ارز خود را بازنگرداندند در نظر بگیرد اما باید به این نکته دقت کرد که صادرکننده ای که در سال 97 و سال 98 ارز خود را فروخته است، برای ایفای تعهد خود در مهلت تعیین شده متقاضی دریافت ارز از بازار آزاد خواهد شد.

همین مساله موجب ورود تقاضای جدید و گسترده ای به بازار ارز خواهد شد.

  منطقی ترین راه برای این کار تعیین دامنه بلندمدت تر و اقساطی کردن فرایند بازگشت این ارزهای بازنگشته است تا هم ارزهای بازنگشته برگردد و هم فشاری به بازار ارز وارد نشود.

البته این راهکار پیشنهادی صرفا برای همان 27 میلیارد دلار قابل طرح است و ارتباطی به صادرات سال جاری و نیمه دوم سال گذشته ندارد.

در روزهای اخیر برخی کارشناسان اقتصادی تحلیل های جدیدی درباره بازار ارز ارائه می دهند و ارتباط بازارهای مالی با یکدیگر را عامل رشد بهای ارز می دانند.

این کارشناسان معتقدند رشد شاخص بورس و دورنمای آن موجب شکل گیری انتظارات تورمی در بازار ارز شده و تغییرات قیمت ارز رشد بهای املاک و مستغلات را در پی دارد.

این کارشناسان کنترل بازارهای مالی و افزایش نرخ سود سپرده بانکی را یکی از راهکارهای کنترل نرخ ارز می دانند.

بانک مرکزی تاکنون هیچ توضیحی درباره علت اتخاذ این تصمیمات مطرح نکرده است اما عکس العمل بازار ارز نتیجه این سیاست بانک مرکزی را تا حدودی نشان می دهد.

سیاست گذار و متولی بازار ارز در کنار در نظر داشتن اهداف بلندمدت باید متناسب با تحولات کوتاه مدت تغییر آرایش داده و تاکتیک هایی متناسب با مقتضیات روز اتخاذ کند.

به نظر می رسد بانک مرکزی باید نسبت به اقدامات اخیر خود در حوزه ارز و به ویژه سیاست های خود در بازار ثانویه ارزی (نیما) و بازار متشکل ارزی تجدیدنظر کرده و متناسب با میزان عرضه ارز در فهرست کالاهای مشمول تخصیص ارز نیمایی تصمیم گیری کند و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت هم راستا با سیاست های ارزی بانک مرکزی نسبت به ثبت سفارش واردات کالاها تجدیدنظر کند چرا که هم اکنون دو نهادهای رسمی و فعال در بازار ارز محدود و نقش بازار غیرمتشکل یا غیررسمی ارز پررنگ تر شده است.


کلید واژه ها: نرخ ارز - اقتصاد - شاخص بورس - کارشناسان اقتصادی - تحریم ها - سیاست - نقدینگی - اقتصادی - بورس - اقتصاد ایران - رشد نقدینگی - شورای امنیت - نوسانات ارز - تحریم - کارشناسان - شاخص - آزاد - آزادسازی - ارزی - حدود - شوک بزرگ - محدودیت - نرخ سود - قانونی - آمریکا - افزایش - اعتقاد - جامعه - برابر - بازار

آخرین اخبار سرویس:
قیمت انواع خودرو در بازار امروز 16 مرداد ماه / پراید در مرز 100 میلیون تومان !

اثر تحریم ها بر بخش نفت و گاز ایران

بانک آینده، پاسخ گوی تمامی متقاضیان حایز شرایط دریافت تسهیلات تبصره 18 در کشور است

وزارت اقتصاد: سهام عدالت وثیقه صدور کارت اعتباری می شود/بانک ها اطلاع رسانی کنند

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شهرکرد

جزییات عیدی دولت به دارندگان سهام عدالت / مردم منتظر واریز چقدر باشند؟

افزایش یک و نیم برابری بودجه راه های روستایی

در روزهای آینده قیمت گوشت کاهش می یابد

واکنش قالیباف به تصویب دو فوریت لایحه دولت درباره افزایش سرمایه از طریق صرف سهام

اشتغال زایی 170 نفر با سرمایه گذاری 120 میلیارد تومان

6 پل با اعتبار 14 میلیارد تومان در خراسان شمالی ساخته می شود

کاهش 32 درصدی خاموشی در شهر اهواز

درخششی از جنس سختی

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار امروز 99/05/16

جریمه 650 میلیون تومانی یک خانه 100 متری خالی در تهران!

توقف 4 نماد بانکی در بورس

طرح جدید قیمت سکه 16 مرداد 1399به 11 میلیون و 550 هزار تومان رسید

ادامه افزایش دمای خوزستان تا یکشنبه

واردات 4 میلیارد دلاری در 4 ماه نخست سال در ایران

قیمت دلار 23 هزار تومان است

وزارت اقتصاد: سهام عدالت وثیقه صدور کارت اعتباری می شود/بانک ها اطلاع رسانی کنند

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار امروز 99/05/16

روحانی: می خواهیم از فروش نفت خام فاصله بگیریم / صادرات فرآورده های نفتی در دستور کار دولت

کاهش آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور

بهای طلا در بازارهای جهانی/ 16 مرداد 99

اعلام قیمت حدودی دنا پلاس توسط ایران خودرو

جزییاتی از دومین مرحله آزادسازی سهام عدالت

بیمه سلامت 260 میلیارد تومان به مراکز درمانی کرمانشاه پرداخت کرد

هر آنچه که درباره هواپیماهای برقی باید بدانید

انواع گوشی های موبایل 2 تا 3 میلیون تومانی را بشناسید

افزایش ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران

علت بخار ندادن اتو پرس بایترون

واردات 4 میلیارد دلاری در 4 ماه نخست سال در ایران

اعطای مجوز فعالیت به دو اپراتور خصوصی در صنعت پست

ضرورت های روز در تعامل حرفه ای و تفاهم صنعت و رسانه

مقایسه خودرو مزدا 323 و هیوندای ورنا + جدول

کمک 5 میلیون دلاری کانادا به لبنان

پرداخت 473 فقره تسهیلات حمایتی بانک آینده به ارزش 69 میلیاردریال

تاکید بر نقش مهم رسانه های همگانی در تقویت وحدت و ایجاد امید، اعتماد و نشاط در جامعه

بوستان «خبرنگار» در کرمان به بهره برداری رسید

پرطرفدارترین خودرو های مونتاژی در ایران کدامند؟

اجرای طرح الکترونیکی توزیع گاز مایع از 20 مرداد

عرضه بورسی هلدینگ های صندوق ذخیره فرهنگیان

قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 550 هزار تومان رسید

ابتلای 10 میلیون نفر از مردم افغانستان به کرونا

شناسایی 70 قلم کالای مغایر با استاندارد در لرستان

آیا وام مسکن در خراسان رضوی افزایش می یابد؟

شاید وقتی دیگر!/ به تعویق افتادن جشنواره ماهیگیری در سدهای کرمانشاه

ارزش تولیدات پتروشیمی در دولت تدبیر و امید دو برابر می شود

آزادی 10 زندانی جرایم غیرعمد در ماکو

نظارت دامپزشکی فهرج بر بهداشت و سلامت شیر خام

تکمیل و راه اندازی 13 هزار طرح صنعتی بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی

رقابت کرونا و گرانی برای به زانو درآوردن قشر ضعیف جامعه

تکلیف اداره کل اقتصاد و دارایی مازندران برای گزارش مشکلات اجرایی نشدن پنجره واحد سرمایه گذاری

اطلاعات جدید از اولین خودروی برقی روسی

مدیرکل استاندارد: واحدهای تولیدی کرمان مورد بازرسی قرار گرفت

رونمایی از 80 اتوبوس جدید ناوگان اتوبوسرانی اصفهان

قیمت جهانی نفت امروز 99/05/16| قیمت نفت بالای 45 دلار باقی ماند

افزایش دوباره قیمت طلا در بازارهای جهانی

40 هزار نفر از طریق آزمون استخدامی جذب می شوند

جهش تولید صرفاً با تغییراساسی و جهش جدی در رویکرد مدیران اجرایی محقق خواهد شد

ویدئو | خبر خوب آموزش و پرورش درباره بورس و فرهنگیان

افزایش دما در خوزستان

سهام عدالت، وثیقه صدور کارت اعتباری می شود

44 دستگاه اتوبوس های شهری در کاشان به سیستم سرمایشی مجهز شد

قیمت سبد نفتی اوپک از 45 دلار گذشت

تولید آبزی پروری امسال از صید دریایی پیشی می گیرد

مطالعه بازار، لازمه کنترل قیمت ها

ببینید | حواشی برگزاری کنکور کارشناسی ارشد با رعایت پروتکل بهداشتی

هر خانه خالی 100 متری در تهران 650 میلیون تومان جریمه می شود

اختصاص 50 میلیارد تومان برای حل مشکل گرمایشی مدارس لرستان

آیا مسکن ارزان خواهد شد؟

هوآوی نیمی از بازار چین را در اختیار گرفته

قیمت جهانی نفت امروز 99/05/16| قیمت نفت بالای 45 دلار باقی ماند

بانکها در روند اعطای تسهیلات شفاف سازی را در دستورکار قرار دهند

آخرین وضعیت محورهای شمالی در تعطیلات آخر هفته

بوی عیدی، بوی نون، بوی کباب و ریحون

علت بخار ندادن اتو پرس بایترون

اجرای زیرسازی 5 محور روستایی به طول 17 کیلومتر در نیشابور

ظرفیت سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز لرستان/ خوراک صنایع پایین دستی تامین شود

نرخ طلا و سکه در 16 مرداد 99

جهیزیه تمام دختران یتیم تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی کشور را تامین کرد

پنج تمایز هندزفری Huawei FreeBuds 3i

مقدمات آغاز عملیات عمرانی اولین هتل پنج ستاره اردبیل فراهم شد

آبرسانی به روستاهای حاشیه اهواز با 200 کیلومتر لوله گذاری عملیاتی می شود

شمار مبتلایان به کرونا در روسیه از 871 هزار نفر گذشت

رونمایی از 80 اتوبوس جدید ناوگان اتوبوسرانی اصفهان‬

قیمت طلا، سکه و دلار در بازار امروز 1399/05/16

اعلام زمان و جزییات یک عرضه اولیه 15 درصدی در هفته آینده

قیمت دلار و یورو در صرافی های بانکی امروز 99/05/16| دلار وارد کانال 23 هزار تومانی شد

قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز

تصاویر/ لبخندِ متهمان اقتصادی در دادگاه!

رشد 28 درصدی وصول مالیات در گیلان

ارزش تولیدات پتروشیمی در دولت تدبیر و امید دو برابر شد

مسکن ارزان می شود؟

افزایش دوباره قیمت طلا در بازارهای جهانی

مسکن ارزان خواهد شد؟

ارائه ی نسل نوین خدمات بانکداری اینترنتی با سامانه ی «بام ملی»

با 2300 قلع و قمع تغییر کاربری در سطح خراسان رضوی برخورد شد

واحد های دارای مشکل از سوی دستگاه های اجرایی حمایت می شوند

رشد غیرعادی شاخص بورس

رشد غیرعادی شاخص بورس