مطالب مرتبط:
سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟
میرسلیم از «کشف حجاب اختیاری» در دوران روحانی انتقاد کرد / انتقاد نقوی حسینی از مقایسه سند «همکاری جامع ایران و چین» با قرارداد «ترکمنچای»
حمله به دولت اسم رمز، قرارداد سری/ چرایی برآشفته شدن آمریکایی ها و رضا پهلوی از سند همکاری ایران و چین
توضیحات واعظی در مورد سند 25 ساله همکاری ایران و چین
میرسلیم از «کشف حجاب اختیاری» در دوران روحانی انتقاد کرد/انتقاد نقوی حسینی از مقایسه سند «همکاری جامع ایران و چین» با قرارداد «ترکمنچای»
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 تیر 1399 ساعت 11:202020-07-12اقتصادي

سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟


طی روزهای اخیر حواشی بسیار زیادی، هم از سوی افکار عمومی در سطح جامعه و فضای مجازی، هم در سطح رسانه ها و هم از سوی سیاسیون و کارشناسان پیرامون سند جامع همکاری های راهبردی 25 ساله ایران و چین مطرح شده است و هر روز هم بر دامنه این حواشی افزوده می شود.

- آفتاب نیوز : "برنامه 25 ساله همکاری های مشترک ایران و چین، قرارداد 25 ساله ایران و چین یا سند راهبردی 25 ساله ایران-چین، یک توافق میان نظام جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، برای سرمایه گذاری 280 تا 400 میلیارد دلاری چینی ها در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران است.

بخش قابل توجهی از این سرمایه گذاری چینی ها طی سال نخست اجرای قرارداد 25 ساله با آن ها به صنعت نفت و گاز ایران تزریق می شود و مابقی آن به صورت مرحله ای و بر اساس توافق دو طرف از سوی پکن در ایران انجام می شود.

حسن روحانی- رییس جمهور، پیش نویس نهایی برنامه 25 ساله همکاری های جامع ایران و چین را 3 تیر 1399 بررسی و تأیید کرد.

در این نشست به وزارت خارجه مأموریت داده شد که طی مذاکرات نهایی با طرف چینی، بر اساس منافع متقابل بلندمدت، این برنامه را به امضای طرفین برساند.

طرح راه ابریشم جدید یا طرح یک کمربند و یک جاده، یک طرح سرمایه گذاری در زیربناهای اقتصادی بیش از 60 کشور جهان و توسعه دو مسیر تجاری کمربند اقتصادی راه ابریشم و راه ابریشم دریایی است که توسط چین در سال 2013 ارائه شده است.

پشتوانه این طرح، قدرت صنعتی اقتصاد چین و توان سرمایه گذاری آن است.

موافقان این طرح، آن را راهی برای شکاف زیرساخت ها بین کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه، کمک به رشد اقتصادی این کشورها و رونق تجارت بین المللی می دانند، اما مخالفان آن را طرحی استعماری می دانند که بسیاری از کشورهای هدف، توان بازپرداخت دیونش را ندارند و قراردادهایش شفاف نیست.

برای بررسی بیشتر این موضوع و ابعاد سند همکاری 25 ساله میان ایران و چین، ایسنا با محمدعلی بصیری- استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان به گفت وگو پرداخت که در ادامه می خوانید: قرارداد ایران و چین یک قرارداد جامع و کامل است بصیری گفت: قراردادی که هم اکنون مطرح است و برخی سایت ها متن 18 صفحه ای وزارت خارجه را منتشر کرده اند یک پیش نویس است که در محورهای مختلف اقتصادی، گردشگری، منابع، کشاورزی، محیط زیست، آب و هوا، صنعت و فناوری های مدرن متمرکز شده و در کل یک قرارداد جامع و کامل است و فعلاً در حد امضای دو دولت پیش رفته است.

بنابراین اساساً باید مراحل خود را طبق قانون اساسی کشورمان طی کند و بعد به مجلس برود و در خصوص مسائل ریز آن بحث شود.

وی افزود: اما متأسفانه برخی شایعاتی راه انداخته اند که قرارداد به امضای نهایی رسیده و جزایر ایران توسط چین اشغال شده است که کاملاً این ادعاها بی اساس است.

واقعیت امر این است که روی پیش نویس این قرارداد 10 سال کار کارشناسی شده است و قراردادی جامع و کامل شکل گرفته که اگر منافع ملی با پیگیری نهادهای مربوط به خوبی در آن لحاظ شود می تواند دریچه گشایش یک تحول اقتصادی برای ایران در این شرایط باشد.

دولتمردان کنونی ایران 70 سال برای استقلال ایران مبارزه کرده اند این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان با بیان اینکه ذکر چند نکته از نظر تحلیل حقوقی و علمی در بعد سیاسی و حقوقی این قرارداد حائز اهمیت است، گفت: یکصد سال است با چهار نهضت و انقلاب به دنبال این بوده ایم که استقلال کشور را به دست آوریم و از سلطه یک یا چند کشور خارجی مصون بمانیم، امروز دولتمردانی که در ایران سر کار هستند افرادی هستند که 70 سال در این مسیر مبارزه کرده اند و سال ها زندان و شکنجه را متحمل شده اند و در جنگ تحمیلی نگذاشتند یک وجب از خاک کشور، جدا شود.

بصیری تصریح کرد: بنابراین از این دولتمردان بعید است که یک پیمانی را امضا کنند که یک ننگ تاریخی و به تعبیر برخی از مغرضان ترکمانچای دوم باشد.

رهبرانی که 70 سال پیش قراول استقلال طلبی و نجات کشور از دست انگلستان و آمریکا بوده اند طبیعی نیست که امروز بخواهند 180 درجه چرخش کنند و کشور را در سلطه یک کشور دیگر قرار دهند.

پس با عقلانیت و عملکرد رهبران فعلی در نظام اسلامی این موضوع به هیچ وجه قابل انطباق نیست.

با قطب های اقتصادی دنیا در حد 20 درصدی ارتباط برقرار کنیم وی به ذکر دومین نکته پرداخت و تصریح کرد: استقلالی که ایرانیان یکصد سال به دنبال آن بودند به راحتی از دست نخواهند داد.

41 سال است ایران تحت فشارهای مختلف سیاسی و اقتصادی آمریکا و غربی قرار دارد که ایران را قبل از انقلاب نیمه مستعمره خود کرده بودند.

نخبگان و سیاستمداران دلسوز بر این نکته تأکید دارند که لازمه استقلال این است که کشور با قطب های مختلف علمی و صنعتی ارتباط بگیرد نه با یک قطب که مجبور شود تمام امتیازات از جمله قربانی کردن استقلال و حاکمیت منافع ملی کشور را به آن قطب دهد.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: وابسته بودن ایران قبل از انقلاب اسلامی به شکل 80 تا 90 درصدی به قطب اقتصادی آمریکا، دلیلی بود که ایرانیان علیه این وابستگی انقلاب کردند.

امروز تقریباً پنج قطب اقتصادی آمریکا، اروپا، روسیه، چین و هند در دنیا مطرح هستند و اگر خواهان استقلال هستیم باید با این پنج قطب در حد 20 درصدی ارتباط برقرار کنیم نه در حد 100 درصدی.

وی افزود: در پیش نویسِ قرارداد ایران با چین شاهد چنین محتوایی نیستیم که ایران در حد 100 درصدی بخواهد با چین ارتباط برقرار کند.

با بررسی پیش نویس این قرارداد متوجه می شویم که برای تعامل با این قطب صنعتی که در آینده قطبِ اول دنیا می شود یک دریچه 20 درصدی گشوده شده است.

400 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری می شود بصیری گفت: بر طبق آخرین تحلیل های کارشناسی، ایران در شرایط فعلی نیاز به حدود 4 هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت های پایه ای خود از قبیل بخش حمل ونقل، بنادر، کشاورزی، زیست محیطی و فناوری های جدید دارد.

در این شرایط که تحت فشار حداکثری قرار داریم و درآمدهای مازاد نداریم عقلانیت حکم می کند که با یکی از قطب های اقتصادی دنیا تعامل سازنده داشته باشیم.

آمریکا و اروپا در این شرایط به صندوق بین المللی پول و بانک جهانی اجازه نمی دهند که حتی 6 میلیارد دلار به ایران برای مقابله با کرونا وام دهند.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود 400 میلیارد دلار طبق این قرارداد در ایران سرمایه گذاری شود، تصریح کرد: وقتی چین چنین ظرفیتی را فراهم و شرایط یک قرارداد حقوقی و پایدار را با ایران فراهم می کند کدام فرد عاقل و وطن پرستی با چنین قراردادِ متقنی مخالفت می کند.

مدتِ 25 ساله قرارداد، منطبق بر عرف بین الملل است این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان با بیان اینکه برخی این انتقاد را می کنند که چرا مدت زمان قراردادِ ایران با چین 25 ساله است، اظهار کرد: قراردادهای بلندمدت در دنیا همین مدت زمان را در بر می گیرد.

تمام دولت ها با دولت های خارجی وقتی قصد دارند روابط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برقرار کنند این قراردادها می تواند کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باشد.

وقتی روابط بین دو دولت برای اعتمادسازی حداکثری باشد ممکن است این قراردادها بلند مدت باشد و این موضوع جزو عرف و حقوق بین الملل است و نمی توان با یک کشوری بخواهید قراردادهای پایه ای منعقد کنید و دو ساله قراردادِ مورد نظر را امضا کنید چرا که در دو سال زمان گفتگو و مراحل اداری آن به پایان می رسد.

بصیری افزود: بنابراین 25 ساله بودن این قرارداد عیب آن نیست و عیب این است که جوانب استقلال و منافع ملی در آن لحاظ نشده باشد که در پیش نویس این قرارداد چنین مشکلی را شاهد نیستیم.

اصل قرارداد و زمان آن یک عرف بین المللی است و در تمام کشورها رعایت می شود.

قانون اساسی اجازه نمی دهد یک وجب از خاک کشور به بیگانه واگذار شود وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت دیگر این است که قانون اساسی جمهوری اسلامی اجازه نمی دهد یک وجب از خاک کشور به عنوان پایگاه به دیگر کشورها واگذار شود.

بنابراین بر فرض اگر چنین چیزی در این قرارداد لحاظ شده باشد و مجلس هم مسامحه کند، شورای نگهبان چنین اجازه ای نخواهد داد.

بنابراین چنین شایعاتی که با قرارداد ایران و چین، جزایر و جنوب ایران به چین واگذار می شود به هیچ وجه صحت ندارد و تنها قصد دارند روی دولت و مردم ایران فشار وارد کنند.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، گفت: امروز فشار حداکثری آمریکا برای تسلیم ایران از طریق تحریم اقتصادی، مالی و بانکی در اوج است و امروز از کوچک ترین حرکتی که ایران برای خنثی کردن فشارها انجام می دهد تا دریچه نفسی باز کند با کارشکنی های مختلف قصد دارند این دریچه را ببندند.

امروز ایران با روابط استراتژیک و خوبی که با چین دارد با این قرارداد قصد دارد یک دریچه تنفس برای مردم درست کند تا نخواهد تن به خواسته های نابجای دولت آمریکا دهد.

با تبلیغات مغرضانه قصد دارند دریچه های تنفس ایران را ببندند بصیری افزود: با موجی که علیه قرارداد ایران با چین در فضای مجازی به راه انداخته اند قصد دارند مردم را در برابر دولت قرار دهند تا دولت را در این خصوص متوقف کنند تا این دریچه هم نتواند در شرایط فعلی برای ایران باز شود و کشورمان با حداکثر فشار مجبور شود به خواسته های آمریکا و اروپا تن دهد تا ایران بار دیگر زیر سلطه گذشته آنان در قبل از انقلاب برود.

وی با بیان اینکه منشأ این شایعه پراکنی ها علیه قرارداد و سند راهبردی میان ایران و چین یک مجله انگلیسی است، گفت: اکثر شایعات این مجله توسط عوامل نفوذی داخلی و منافقین پخش شده است تا با این تبلیغات مغرضانه دریچه های تنفس ایران را ببندند و به خواسته های نامشروع خود دست یابند.

ارتباط با قطب های اقتصادی، عقلانیتِ محض است این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، یادآور شد: نکته حائز اهمیت دیگر، اقتصادِ ایران است که برای رشد و پا گرفتن نیاز به چرخش سرمایه خارجی و فناوری دارد و این ایده که بعضاً تبلیغ می کنند که با امکانات داخل مشکلات حل می شود این ایده در دنیایِ جهانی شده، شدنی نیست و کشورهایی که مطامع سلطه گری ندارند و جزو قطب های اقتصادی برتر هستند اقتضای عقل است که با این کشورها رابطه سازنده برقرار کنید تا این کمبود تکنولوژی به شرط حفظ استقلال کشور جبران شود.

بصیری افزود: پیش بینی می شود چین تا سال 2025 به قطب اول اقتصاد تبدیل شود و هیچ کشور مستقل و هیچ دولتمرد وطن پرست و منافع دوست نمی آید این پتانسیل را که اکثر کشورها به سمت آن در حال حرکت هستند رها کند و از آن استفاده نکند.

روسیه، چین، هند و برزیل جزو این قطب ها هستند و رفتن به سمت این کشورها در شرایط فشار حداکثری چیزی جزو عقلانیت نیست.

شایعه پراکنان می خواهند ایران را نیمه مستعمره آمریکا کنند وی گفت: عمده این فشار از طرف آمریکا و انگلستان است که شایعات دادن جزایر و آمدن 5 هزار سرباز چینی را به ایران مطرح کرده اند و عوامل مایل به غربِ آنان در کشور که قصد دارند ایران را نیمه مستعمره آمریکا کنند به این شایعات دامن می زنند که افکار عمومی جامعه باید به این دسیسه، توجه جدی کنند و تحت تأثیر این شرایط و مطالب بی پایه و اساس قرار نگیرند.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، خاطرنشان کرد: هدف عمده از این فشارها نتیجه دادن فشار حداکثری است، قصد دارند مردم را تحت فشارهای اقتصادی در مقابل دولت قرار دهند و آشوبی دیگر به راه اندازند.

البته باید تمام جوانب منافع ملی در قرارداد با چین دیده شود و شفاف سازی لازم برای مردم و دلسوزان مملکت انجام شود.

بصیری ادامه داد: اگر در این چارچوب، پیش نویس قرارداد با چین به یک قرارداد کامل منجر شود یک موفقیت بزرگ برای دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشور می تواند باشد.

وی اظهار کرد: قرارداد ایران با چین عمدتاً افق بلند مدت همکاری های متقابل و دو جانبه بین دو کشور است و محورهای آن در زمینه صنعت، نفت و پتروشیمی، ارتقای فناوری ها، محیط زیست، بهداشت، بنادر و کریدور راه آهن شمال به جنوب است.

اگر ارتباط با چین اشکال دارد چرا متحدان آمریکا این ارتباط را دارند؟ بصیری افزود: در 40 سال گذشته آمریکا و غرب تلاش کرده اند ایران را که چهارراه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی است در بن بست قرار دهند در حالی که متحدان آمریکا در منطقه وقتی با چین چنین قراردادهایی منعقد می کنند هیچ اشکالی برای آمریکا و غرب ندارد و تبلیغاتی در این خصوص نمی کنند، اما وقتی ایران می خواهد با چین رابطه سازنده داشته باشد چنین رابطه ای را بر نمی تابند و قرارداد را به ترکمانچای جدید تشبیه می کنند.

قصد دارند ایران را در انزوا و محاصره ژئوپلیتیکی قرار دهند این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، تصریح کرد: غرب و آمریکا قصد دارند ایران را در انزوا و محاصره ژئوپلیتیکی قرار دهند تا راه های اقتصادی و تجاری کشورمان بسته شود و حتی نتواند از پتانسیل های اقتصادی چین استفاده کند.

اما چین به تبلیغات آمریکایی ها و غربی ها به دلیل تضاد منافع، توجه نمی کند به همین دلیل غربی ها می خواهند از طریق عوامل داخلی بر سر راه قرارداد 25 ساله با چین مانع ایجاد کنند و این نکته ای است که افکار عمومی باید به آن توجه کند.

امپریالیسم آمریکا هر رقیبی را می خواهد از میدان خارج کند بصیری افزود: آمریکا اطرافِ ایران، نیروی نظامی پیاده کرده است و بارها عوامل مستقیم و غیرمستقیم آن به کشورمان حمله کرده اند، نکته جالب در اینجا است که برخی می گویند انعقاد قرارداد با غرب و آمریکا هیچ اشکالی ندارد، اما بستن این قرارداد با چینی که حتی یک سرباز به ایران نفرستاده است و هیچ تجربه تاریخی از این نظر نداشته ایم اشکال دارد و خطرناک است! این موضوع با کدام منطقی سازگار است؟ این شیطنت های امپریالیسم آمریکا و انگلستان است که هر رقیبی را می خواهند از میدان خارج کنند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها با چین در تمام حوزه ها در دنیا درگیر هستند و یکی از این حوزه ها ایران است که منافع مشترک برای کشورمان ایجاد می کند و تنها برای چین، منافع به همراه ندارد.

بنابراین ادعاهای مخالفان انعقادِ قرارداد با چین، بی اساس و غیر قابل اثبات است.


کلید واژه ها: ایران - ایران و چین - همکاری - سرمایه گذاری - جمهوری اسلامی ایران - نظام جمهوری اسلامی - نفت و گاز - صنعت نفت - راهبردی - قرارداد - چینی ها - جمهوری اسلامی - برنامه - سرمایه - جامع - جمهوری - افکار عمومی - سند راهبردی - حواشی - توافق - کارشناسان - پتروشیمی - صنعت - چینی - در ایران - رسانه ها - میلیارد - اسلامی - جامعه - عمومی

آخرین اخبار سرویس:
اعلام زمان یک فاجعه جهانی + عکس

پراید در بازار راکد خودرو 93 میلیون تومان قیمت خورد

آخرین وضعیت تورم در کشورهای همسایه

آخرین وضعیت تورم در کشورهای همسایه

بی هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل های زباله

همکاری غول های فولادی کشور در پروژه فولاد مکران/ سواحل مکران به هاب صنایع مادر تبدیل می شود؟

خورش آلو سیاه خوشمزه و بدون نیاز به گوشت + طرز تهیه

نباید اجازه داد تولید به خاطر کمبود مواد اولیه دچار تنگنا شود /رشد تولیدات منتخب صنعتی در بی سابقه ترین تحریم ها

ثبت نام ودیعه مسکن در تهران

آخرین وضعیت تورم در کشورهای همسایه

بیماری، دلیل کم کاری این روزهای «حدیث فولادوند»/ عکس

فشار ارز نیمایی به جامعه کارگری

اقتصاد ژاپن آب رفت!

آخرین وضعیت تورم در کشورهای همسایه

نیلوفر رخشان از مزرعه تا غله

هزارتوی مجوز برای رمزارز / پارتی بازی در مزارع استخراج رمزارز!

اقتصاد ژاپن آب رفت!

پاسبان: مشکل مسکن با ضرب و زور حل نمی شود

راه اندازی پویشی ملی برای تهیه تبلت دانش آموزی/3.2 میلیون دانش آموز ابزار هوشمند ندارند

قیمت خودروی تیبا در بازار +جدول

بازنشستگان لشکری وام 10میلیون تومانی می گیرند

چرا ایران در لیست کشورهای پرتورم است؟

بورس جهانی| پرش بورسهای جهانی

نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در خردادماه

1.6میلیون تومان، اقساط وام ودیعه مسکن

خرید مسکن، رویایی در دوردست ها

جزییات دو عرضه اولیه در هفته جاری

قیمت خودروهای لاکچری در بازار +عکس

13 میلیارد ریال کالای قاچاق در کرمانشاه کشف شد

ترامپ: بهای دارو در آمریکا نجومی است

اقتصاد امریکا| چشم انداز منفی اقتصاد آمریکا

ژاپن| اقتصاد ژاپن آب رفت!

اقدامات دولت برای کنترل نقدینگی چه بوده است؟

نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در خردادماه

پاستوریزه | دوغ پاستوریزه خارج از یخچال نخرید

استخدام کارشناس کنترل پروژه آقا (رشته صنایع) در یزد

شاخص کل بورس در قزوین کاهش یافت

نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در خردادماه

استخدام کارشناس فروش خانم با مزایا در تهران

پلیس امنیت پایتخت: 9صرافی متخلف در تهران پلمب شدند

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

دستگاه قضا آماده برخورد با دست های پنهان در بازار ارز است/ احیای اقتصاد کوپنی

پاسبان: مشکل مسکن با ضرب و زور حل نمی شود

نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در خردادماه

منظور از EPS در بورس چیست؟

استخدام حسابدار فروش در یک شرکت معتبر در همدان

توسعه 400متری شبکه فاضلاب دوگنبدان

قیمت انواع مسواک برقی در بازار چند؟

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

4 پیشنهاد مرکز پژوهش ها برای تقویت طرح مالیات بر خانه های خالی

جزییات دو عرضه اولیه در هفته جاری

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت تدبیر پژوه شمس در تهران

پویش نذر مهربانی

آخرین قیمت انواع صندلی ماساژ در بازار چند؟ +جدول

مالیات مقطوع صاحبان مشاغل چگونه محاسبه می شود؟

قیمت فلش مموری سیلیکون پاور در بازار +جدول

خروج سایپا از صندوق های ETF تکذیب شد

نهادهای وابسته به دولت ارزهای صادراتی را برنمی گردانند

فوت و فن های طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی

پرش بورسهای جهانی

اقساط ماهانه 1.6 میلیون تومانی وام ودیعه مسکن

استخدام کارشناس فروش در شبکه ویدئوکنفرانس ایران در تهران

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت بدرتک الکتریک در تهران

آیا بلیت هواپیما گران می شود؟

قیمت انواع مانیتورهای پرفروش در بازار +جدول

واگذاری طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای زیر 100 هزار نفراستان به بنیادمسکن لرستان

میزان سود وام ودیعه مسکن چقدر شد؟

تخصیص2 هزار میلیارد ریال برای بازسازی تأسیسات زیربنایی آسیب دیده از زلزله

طرح جدید مجلس یازدهم برای یارانه بنزین

صفر تا صد تشخیص کیلومتر واقعی خودرو

فیلم/ افشاگری رییس بهزیستی استان تهران درباره درآمد کودکان کار

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در شرکت دیبا هوا دریا درتهران

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر تولیدکننده در تهران

جولان دلال ها در بازار بی در و پیکر مسکن

استخدام دوزنده ماهر در یک شرکت تولیدی لباس نوزاد در تهران

پرش بورسهای جهانی

قیمت هارد اکسترنال ای دیتا در بازار

شارژر دیواری چند؟ +جدول

امضای تفاهمنامه جامع همکاری بین شهرداری نیشابور و دانشگاه فردوسی مشهد

استخدام کارشناس فروش حضوری خانم با مزایا در تهران

استخدام کارشناس فروش، کارشناس بازاریابی و حسابدار در اصفهان

ترکان: مهم ترین چالش کشور گرانی است

جزییات دو عرضه اولیه در هفته جاری

به نام دموکراسی، به کام قاچاقچیان مواد مخدر؛ بازی اتحادیه اروپا با جان میلیون ها انسان

استخدام مهندس تکنولوژی نساجی در یک مجموعه تولیدی جهت کار در قم

استخدام کارشناس برق و الکترونیک در یک شرکت معتبر در تهران

تخصیص2 هزار میلیارد ریال برای بازسازی تأسیسات زیربنایی آسیب دیده از زلزله

5 دلیل جا نرفتن دنده ماشین یا سخت جا رفتن آن

1.5 متر قبر: 300 میلیون تومان

جزییات دو عرضه اولیه در هفته جاری

محدودیت های کرونا بیشتر شود

استخدام تکنسین تولید (رشته متالوژی و یا ساخت و تولید ) در فارس

چشم انداز منفی اقتصاد آمریکا

تخلفات قدیمی هکر توییتر افشا شد

استخدام مدیر تولید آقا (رشته صنایع غذایی) در تهران

استخدام حسابدار فروش و انبار خانم در شرکت بسپار گستر در تهران

95 درصد کشور تحت پوشش شبکه گاز قرار دارد

قوه قضاییه با روش قطره چکانی معرفی متخلفان ارزی مخالف است

استخدام 8 ردیف شغلی در یک مجموعه صنعتی و تولیدی در تهران

استخدام ویزیتور حضوری در شرکت تکین تجارت فرداد در تهران

سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟

سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟