مطالب مرتبط:
سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟
میرسلیم از «کشف حجاب اختیاری» در دوران روحانی انتقاد کرد / انتقاد نقوی حسینی از مقایسه سند «همکاری جامع ایران و چین» با قرارداد «ترکمنچای»
حمله به دولت اسم رمز، قرارداد سری/ چرایی برآشفته شدن آمریکایی ها و رضا پهلوی از سند همکاری ایران و چین
توضیحات واعظی در مورد سند 25 ساله همکاری ایران و چین
میرسلیم از «کشف حجاب اختیاری» در دوران روحانی انتقاد کرد/انتقاد نقوی حسینی از مقایسه سند «همکاری جامع ایران و چین» با قرارداد «ترکمنچای»
-94 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 تیر 1399 ساعت 11:202020-07-12اقتصادي

سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟


طی روزهای اخیر حواشی بسیار زیادی، هم از سوی افکار عمومی در سطح جامعه و فضای مجازی، هم در سطح رسانه ها و هم از سوی سیاسیون و کارشناسان پیرامون سند جامع همکاری های راهبردی 25 ساله ایران و چین مطرح شده است و هر روز هم بر دامنه این حواشی افزوده می شود.

- رویداد24" برنامه 25 ساله همکاری های مشترک ایران و چین، قرارداد 25 ساله ایران و چین یا سند راهبردی 25 ساله ایران-چین، یک توافق میان نظام جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، برای سرمایه گذاری 280 تا 400 میلیارد دلاری چینی ها در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران است.

بخش قابل توجهی از این سرمایه گذاری چینی ها طی سال نخست اجرای قرارداد 25 ساله با آن ها به صنعت نفت و گاز ایران تزریق می شود و مابقی آن به صورت مرحله ای و بر اساس توافق دو طرف از سوی پکن در ایران انجام می شود.

حسن روحانی- رییس جمهور، پیش نویس نهایی برنامه 25 ساله همکاری های جامع ایران و چین را 3 تیر 1399 بررسی و تأیید کرد.

در این نشست به وزارت خارجه مأموریت داده شد که طی مذاکرات نهایی با طرف چینی، بر اساس منافع متقابل بلندمدت، این برنامه را به امضای طرفین برساند.

طرح راه ابریشم جدید یا طرح یک کمربند و یک جاده، یک طرح سرمایه گذاری در زیربناهای اقتصادی بیش از 60 کشور جهان و توسعه دو مسیر تجاری کمربند اقتصادی راه ابریشم و راه ابریشم دریایی است که توسط چین در سال 2013 ارائه شده است.

پشتوانه این طرح، قدرت صنعتی اقتصاد چین و توان سرمایه گذاری آن است.

موافقان این طرح، آن را راهی برای شکاف زیرساخت ها بین کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه، کمک به رشد اقتصادی این کشورها و رونق تجارت بین المللی می دانند، اما مخالفان آن را طرحی استعماری می دانند که بسیاری از کشورهای هدف، توان بازپرداخت دیونش را ندارند و قراردادهایش شفاف نیست.

برای بررسی بیشتر این موضوع و ابعاد سند همکاری 25 ساله میان ایران و چین، با محمدعلی بصیری- استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان به گفت وگو پرداخت که در ادامه می خوانید: قرارداد ایران و چین یک قرارداد جامع و کامل است بصیری گفت: قراردادی که هم اکنون مطرح است و برخی سایت ها متن 18 صفحه ای وزارت خارجه را منتشر کرده اند یک پیش نویس است که در محورهای مختلف اقتصادی، گردشگری، منابع، کشاورزی، محیط زیست، آب و هوا، صنعت و فناوری های مدرن متمرکز شده و در کل یک قرارداد جامع و کامل است و فعلاً در حد امضای دو دولت پیش رفته است.

بنابراین اساساً باید مراحل خود را طبق قانون اساسی کشورمان طی کند و بعد به مجلس برود و در خصوص مسائل ریز آن بحث شود.

وی افزود: اما متأسفانه برخی شایعاتی راه انداخته اند که قرارداد به امضای نهایی رسیده و جزایر ایران توسط چین اشغال شده است که کاملاً این ادعاها بی اساس است.

واقعیت امر این است که روی پیش نویس این قرارداد 10 سال کار کارشناسی شده است و قراردادی جامع و کامل شکل گرفته که اگر منافع ملی با پیگیری نهادهای مربوط به خوبی در آن لحاظ شود می تواند دریچه گشایش یک تحول اقتصادی برای ایران در این شرایط باشد.

دولتمردان کنونی ایران 70 سال برای استقلال ایران مبارزه کرده اند این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان با بیان اینکه ذکر چند نکته از نظر تحلیل حقوقی و علمی در بعد سیاسی و حقوقی این قرارداد حائز اهمیت است، گفت: یکصد سال است با چهار نهضت و انقلاب به دنبال این بوده ایم که استقلال کشور را به دست آوریم و از سلطه یک یا چند کشور خارجی مصون بمانیم، امروز دولتمردانی که در ایران سر کار هستند افرادی هستند که 70 سال در این مسیر مبارزه کرده اند و سال ها زندان و شکنجه را متحمل شده اند و در جنگ تحمیلی نگذاشتند یک وجب از خاک کشور، جدا شود.

بصیری تصریح کرد: بنابراین از این دولتمردان بعید است که یک پیمانی را امضا کنند که یک ننگ تاریخی و به تعبیر برخی از مغرضان ترکمانچای دوم باشد.

رهبرانی که 70 سال پیش قراول استقلال طلبی و نجات کشور از دست انگلستان و آمریکا بوده اند طبیعی نیست که امروز بخواهند 180 درجه چرخش کنند و کشور را در سلطه یک کشور دیگر قرار دهند.

پس با عقلانیت و عملکرد رهبران فعلی در نظام اسلامی این موضوع به هیچ وجه قابل انطباق نیست.

با قطب های اقتصادی دنیا در حد 20 درصدی ارتباط برقرار کنیم وی به ذکر دومین نکته پرداخت و تصریح کرد: استقلالی که ایرانیان یکصد سال به دنبال آن بودند به راحتی از دست نخواهند داد.

41 سال است ایران تحت فشارهای مختلف سیاسی و اقتصادی آمریکا و غربی قرار دارد که ایران را قبل از انقلاب نیمه مستعمره خود کرده بودند.

نخبگان و سیاستمداران دلسوز بر این نکته تأکید دارند که لازمه استقلال این است که کشور با قطب های مختلف علمی و صنعتی ارتباط بگیرد نه با یک قطب که مجبور شود تمام امتیازات از جمله قربانی کردن استقلال و حاکمیت منافع ملی کشور را به آن قطب دهد.

بیشتر بخوانید: همه آنچه درباره قرارداد 25 ساله ایران و چین باید بدانید/ ترکمانچای تهران-پکن یا چرخش قهرمانانه به شرق؟" این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: وابسته بودن ایران قبل از انقلاب اسلامی به شکل 80 تا 90 درصدی به قطب اقتصادی آمریکا، دلیلی بود که ایرانیان علیه این وابستگی انقلاب کردند.

امروز تقریباً پنج قطب اقتصادی آمریکا، اروپا، روسیه، چین و هند در دنیا مطرح هستند و اگر خواهان استقلال هستیم باید با این پنج قطب در حد 20 درصدی ارتباط برقرار کنیم نه در حد 100 درصدی.

وی افزود: در پیش نویسِ قرارداد ایران با چین شاهد چنین محتوایی نیستیم که ایران در حد 100 درصدی بخواهد با چین ارتباط برقرار کند.

با بررسی پیش نویس این قرارداد متوجه می شویم که برای تعامل با این قطب صنعتی که در آینده قطبِ اول دنیا می شود یک دریچه 20 درصدی گشوده شده است.

400 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری می شود بصیری گفت: بر طبق آخرین تحلیل های کارشناسی، ایران در شرایط فعلی نیاز به حدود 4 هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت های پایه ای خود از قبیل بخش حمل ونقل، بنادر، کشاورزی، زیست محیطی و فناوری های جدید دارد.

در این شرایط که تحت فشار حداکثری قرار داریم و درآمدهای مازاد نداریم عقلانیت حکم می کند که با یکی از قطب های اقتصادی دنیا تعامل سازنده داشته باشیم.

آمریکا و اروپا در این شرایط به صندوق بین المللی پول و بانک جهانی اجازه نمی دهند که حتی 6 میلیارد دلار به ایران برای مقابله با کرونا وام دهند.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود 400 میلیارد دلار طبق این قرارداد در ایران سرمایه گذاری شود، تصریح کرد: وقتی چین چنین ظرفیتی را فراهم و شرایط یک قرارداد حقوقی و پایدار را با ایران فراهم می کند کدام فرد عاقل و وطن پرستی با چنین قراردادِ متقنی مخالفت می کند.

مدتِ 25 ساله قرارداد، منطبق بر عرف بین الملل است این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان با بیان اینکه برخی این انتقاد را می کنند که چرا مدت زمان قراردادِ ایران با چین 25 ساله است، اظهار کرد: قراردادهای بلندمدت در دنیا همین مدت زمان را در بر می گیرد.

تمام دولت ها با دولت های خارجی وقتی قصد دارند روابط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برقرار کنند این قراردادها می تواند کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باشد.

وقتی روابط بین دو دولت برای اعتمادسازی حداکثری باشد ممکن است این قراردادها بلند مدت باشد و این موضوع جزو عرف و حقوق بین الملل است و نمی توان با یک کشوری بخواهید قراردادهای پایه ای منعقد کنید و دو ساله قراردادِ مورد نظر را امضا کنید چرا که در دو سال زمان گفتگو و مراحل اداری آن به پایان می رسد.

بصیری افزود: بنابراین 25 ساله بودن این قرارداد عیب آن نیست و عیب این است که جوانب استقلال و منافع ملی در آن لحاظ نشده باشد که در پیش نویس این قرارداد چنین مشکلی را شاهد نیستیم.

اصل قرارداد و زمان آن یک عرف بین المللی است و در تمام کشورها رعایت می شود.

قانون اساسی اجازه نمی دهد یک وجب از خاک کشور به بیگانه واگذار شود وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت دیگر این است که قانون اساسی جمهوری اسلامی اجازه نمی دهد یک وجب از خاک کشور به عنوان پایگاه به دیگر کشورها واگذار شود.

بنابراین بر فرض اگر چنین چیزی در این قرارداد لحاظ شده باشد و مجلس هم مسامحه کند، شورای نگهبان چنین اجازه ای نخواهد داد.

بنابراین چنین شایعاتی که با قرارداد ایران و چین، جزایر و جنوب ایران به چین واگذار می شود به هیچ وجه صحت ندارد و تنها قصد دارند روی دولت و مردم ایران فشار وارد کنند.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، گفت: امروز فشار حداکثری آمریکا برای تسلیم ایران از طریق تحریم اقتصادی، مالی و بانکی در اوج است و امروز از کوچک ترین حرکتی که ایران برای خنثی کردن فشارها انجام می دهد تا دریچه نفسی باز کند با کارشکنی های مختلف قصد دارند این دریچه را ببندند.

امروز ایران با روابط استراتژیک و خوبی که با چین دارد با این قرارداد قصد دارد یک دریچه تنفس برای مردم درست کند تا نخواهد تن به خواسته های نابجای دولت آمریکا دهد.

با تبلیغات مغرضانه قصد دارند دریچه های تنفس ایران را ببندند بصیری افزود: با موجی که علیه قرارداد ایران با چین در فضای مجازی به راه انداخته اند قصد دارند مردم را در برابر دولت قرار دهند تا دولت را در این خصوص متوقف کنند تا این دریچه هم نتواند در شرایط فعلی برای ایران باز شود و کشورمان با حداکثر فشار مجبور شود به خواسته های آمریکا و اروپا تن دهد تا ایران بار دیگر زیر سلطه گذشته آنان در قبل از انقلاب برود.

وی با بیان اینکه منشأ این شایعه پراکنی ها علیه قرارداد و سند راهبردی میان ایران و چین یک مجله انگلیسی است، گفت: اکثر شایعات این مجله توسط عوامل نفوذی داخلی و منافقین پخش شده است تا با این تبلیغات مغرضانه دریچه های تنفس ایران را ببندند و به خواسته های نامشروع خود دست یابند.

ارتباط با قطب های اقتصادی، عقلانیتِ محض است این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، یادآور شد: نکته حائز اهمیت دیگر، اقتصادِ ایران است که برای رشد و پا گرفتن نیاز به چرخش سرمایه خارجی و فناوری دارد و این ایده که بعضاً تبلیغ می کنند که با امکانات داخل مشکلات حل می شود این ایده در دنیایِ جهانی شده، شدنی نیست و کشورهایی که مطامع سلطه گری ندارند و جزو قطب های اقتصادی برتر هستند اقتضای عقل است که با این کشورها رابطه سازنده برقرار کنید تا این کمبود تکنولوژی به شرط حفظ استقلال کشور جبران شود.

بصیری افزود: پیش بینی می شود چین تا سال 2025 به قطب اول اقتصاد تبدیل شود و هیچ کشور مستقل و هیچ دولتمرد وطن پرست و منافع دوست نمی آید این پتانسیل را که اکثر کشورها به سمت آن در حال حرکت هستند رها کند و از آن استفاده نکند.

روسیه، چین، هند و برزیل جزو این قطب ها هستند و رفتن به سمت این کشورها در شرایط فشار حداکثری چیزی جزو عقلانیت نیست.

شایعه پراکنان می خواهند ایران را نیمه مستعمره آمریکا کنند وی گفت: عمده این فشار از طرف آمریکا و انگلستان است که شایعات دادن جزایر و آمدن 5 هزار سرباز چینی را به ایران مطرح کرده اند و عوامل مایل به غربِ آنان در کشور که قصد دارند ایران را نیمه مستعمره آمریکا کنند به این شایعات دامن می زنند که افکار عمومی جامعه باید به این دسیسه، توجه جدی کنند و تحت تأثیر این شرایط و مطالب بی پایه و اساس قرار نگیرند.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، خاطرنشان کرد: هدف عمده از این فشارها نتیجه دادن فشار حداکثری است، قصد دارند مردم را تحت فشارهای اقتصادی در مقابل دولت قرار دهند و آشوبی دیگر به راه اندازند.

البته باید تمام جوانب منافع ملی در قرارداد با چین دیده شود و شفاف سازی لازم برای مردم و دلسوزان مملکت انجام شود.

بصیری ادامه داد: اگر در این چارچوب، پیش نویس قرارداد با چین به یک قرارداد کامل منجر شود یک موفقیت بزرگ برای دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشور می تواند باشد.

وی اظهار کرد: قرارداد ایران با چین عمدتاً افق بلند مدت همکاری های متقابل و دو جانبه بین دو کشور است و محورهای آن در زمینه صنعت، نفت و پتروشیمی، ارتقای فناوری ها، محیط زیست، بهداشت، بنادر و کریدور راه آهن شمال به جنوب است.

اگر ارتباط با چین اشکال دارد چرا متحدان آمریکا این ارتباط را دارند؟ بصیری افزود: در 40 سال گذشته آمریکا و غرب تلاش کرده اند ایران را که چهارراه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی است در بن بست قرار دهند در حالی که متحدان آمریکا در منطقه وقتی با چین چنین قراردادهایی منعقد می کنند هیچ اشکالی برای آمریکا و غرب ندارد و تبلیغاتی در این خصوص نمی کنند، اما وقتی ایران می خواهد با چین رابطه سازنده داشته باشد چنین رابطه ای را بر نمی تابند و قرارداد را به ترکمانچای جدید تشبیه می کنند.

قصد دارند ایران را در انزوا و محاصره ژئوپلیتیکی قرار دهند این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، تصریح کرد: غرب و آمریکا قصد دارند ایران را در انزوا و محاصره ژئوپلیتیکی قرار دهند تا راه های اقتصادی و تجاری کشورمان بسته شود و حتی نتواند از پتانسیل های اقتصادی چین استفاده کند.

اما چین به تبلیغات آمریکایی ها و غربی ها به دلیل تضاد منافع، توجه نمی کند به همین دلیل غربی ها می خواهند از طریق عوامل داخلی بر سر راه قرارداد 25 ساله با چین مانع ایجاد کنند و این نکته ای است که افکار عمومی باید به آن توجه کند.

امپریالیسم آمریکا هر رقیبی را می خواهد از میدان خارج کند بصیری افزود: آمریکا اطرافِ ایران، نیروی نظامی پیاده کرده است و بارها عوامل مستقیم و غیرمستقیم آن به کشورمان حمله کرده اند، نکته جالب در اینجا است که برخی می گویند انعقاد قرارداد با غرب و آمریکا هیچ اشکالی ندارد، اما بستن این قرارداد با چینی که حتی یک سرباز به ایران نفرستاده است و هیچ تجربه تاریخی از این نظر نداشته ایم اشکال دارد و خطرناک است! این موضوع با کدام منطقی سازگار است؟ این شیطنت های امپریالیسم آمریکا و انگلستان است که هر رقیبی را می خواهند از میدان خارج کنند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها با چین در تمام حوزه ها در دنیا درگیر هستند و یکی از این حوزه ها ایران است که منافع مشترک برای کشورمان ایجاد می کند و تنها برای چین، منافع به همراه ندارد.

بنابراین ادعاهای مخالفان انعقادِ قرارداد با چین، بی اساس و غیر قابل اثبات است.


کلید واژه ها: ایران - ایران و چین - همکاری - سرمایه گذاری - جمهوری اسلامی ایران - نظام جمهوری اسلامی - نفت و گاز - صنعت نفت - راهبردی - قرارداد - چینی ها - جمهوری اسلامی - برنامه - سرمایه - جامع - جمهوری - افکار عمومی - سند راهبردی - حواشی - توافق - کارشناسان - پتروشیمی - صنعت - چینی - در ایران - رسانه ها - میلیارد - اسلامی - جامعه - عمومی

آخرین اخبار سرویس:
ثبت معاملات 290 هزار تن محصول در تالار صنعتی و معدنی بورس کالا

قیمت دلار و یورو در صرافی های بانکی/فروش ارز اینترنتی شد

تاکید ایران و بوسنی بر توسعه مناسبات اقتصادی

شهرداران نسبت به فضاسازی محیطی شهرهای مازندران در محرم اقدام کنند

کارشناسان ریزش های اخیر بورس را چگونه تحلیل می کنند؟

افزایش ترافیک ورودی اپراتورهای همراه

کاهش تولید روزانه فولاد در چین - اخبارفولاد

ظرفیت تولید نفت میدان یاران شمالی با نصب پمپ میله ای مکشی دانشگاه شهید چمران اهواز افزایش یافت

جادوی «هری پاتر» در گیشه چین!

افتتاح اولین خط تولید ماسک در منطقه آزاد اروند

دیدنی های امروز| از گران ترین ماسک جهان تا آتشفشان اندونزی

اهدای 28دستگاه دمنده به دهیاری های استان کرمانشاه

مصرف الکل منجر به بروز رفتارهای ضد اجتماعی در نوجوانان و جوانان می شود

دانش آموزان یتیم ممتاز جنوب استان تحت پوشش پتروشیمی نوری قرار گرفتند

تامین بودجه برای لباس 2 هزار آتش نشان

سود سهام داران بیمه کوثر پرداخت شد

چاپ پیکسل

درآمد 90 هزار میلیارد تومانی از دارا دوم/ سهام چهار پالایشگاه چقدر سود نصیب سهامداران کرد؟

خیز فارس برای رکوردشکنی در طرح تابستانه کتاب 99

توسعه استانی ناوگان خدمات خودرو در محل گروه سایپا

«همتی» اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی را اعلام کرد

دستورالعمل مالیات مقطوع عملکرد سال 1398 خریداران سکه از بانک مرکزی

تولید میلگرد و تیرآهن 12 درصد رشد کرد

87 پروانه بهره برداری صنعتی در یزد صادر شد

هشدار شدیداللحن رییس جمهور به امارات/ کشتی های توقیف شده ایرانی نبودند

کاهش قیمت تمام سکه و افزایش قیمت طلا

جریمه 30 درصدی عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی ساخت و فروش ساختمان

اختصاص 32 میلیارد ریال برای تجهیز هنرستان های آذربایجان غربی

گلایه مردم از خرید اجباری مرغ به صورت قطعه شده در شاهرود

افزایش ظرفیت انبارهای روباز خطوط نورد سرد و گرم در فولاد مبارکه

زمان آغاز رسیدگی به پرونده محمد امامی اعلام شد

ثبات بخشی به بورس از اولویت های ملی است/ لزوم افزایش سرمایه تحت مالکیت دولت

اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

قیمت دلار و یورو در صرافی های بانکی/فروش ارز اینترنتی شد

79 درصد مطالبات گندمگاران همدان پرداخت شده است

ساخت 57 مدرسه در کردستان

مخازن نفتی در استان بوشهر استاندارد و ایمن هستند

قیمت روز خودرو – شنبه 25 مرداد 1399 (خودروهای داخلی)

کاهش قیمت سیمان

تغییرات جدید ارزی در سامانه جامع تجارت/ امکان انتخاب محل تامین ارز« از محل صادرات خود» فراهم شد

تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟

تفاهم نامه کاشت محصولات زراعی در منطقه سیستان با آستان قدس رضوی منعقد شد

اجرای آزمایشی سامان بازار برای ساماندهی دستفروشان

مخازن نفتی در استان بوشهر استاندارد و ایمن هستند

کشف 299 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در مشهد

ابلاغ مصوبه دولت درباره تأمین سنگ آهن مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد

اعتبار لازم برای تکمیل خانه مطبوعات استان خراسان جنوبی اختصاص می یابد

برگزار شدن یا نشدن کنکور از زبان روحانی (فیلم)

جاماندگان بیمه بیکاری چه کسانی هستند؟

لزوم حرکت به سمت ارتقای داخلی سازی در صنعت نساجی و پوشاک

فروش ارز در صرافی ملی اینترنتی شد

پنج مرحله بسته معیشتی در رودیان شاهرود توزیع شد

ابلاغ مصوبه افزایش هزینه اسقاط خودرو های فرسوده توسط جهانگیری

بهره مندی 3 هزار و 500 راننده ایلامی از تسهیلات کرونا

رشد 85 درصدی راه اندازی شبکه آب و فاضلاب در منطقه اقتصادی پیام

شمش فولادی در چهار ماهه 99 رشد 9 درصدی داشت

عامل انسانی، مهم ترین دلیل کاهش سطح تراز آب خزر/ تغییر کاربری موجب افت کیفیت آب تالاب ها شد

نحوه و مبلغ دریافت مالیات از خریداران سکه اعلام شد

قیمت انواع موتورسیکلت در 25 مرداد

اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

جزییات شیفتی شدن معاملات بورس از دوشنبه 27 مرداد

گلایه پادوانی از استقلالی ها : مرا از یاد بردند !

سامانه سامان بازار برای ثبت نام از دستفروشان آغاز به کار کرد

آمار نصب اپلیکیشن قرآنی «افق» از مرز 10 هزار نفر گذشت

تصاویر تلویزیون 120 اینچی شارپ منتشر شد

افزایش 9 درصدی تولید شمش فولادی

پیش فروش واکسن کرونا؛ شیوه جدید کلاهبرداری

سهم اندک بخش تولید و صنعت کشور از معوقات بانکی

تسهیلات مشاغل آسیب دیده از کرونا به 154 راهنمای گردشگری پرداخت شد

پیش بینی برداشت 3 هزار و 700 تنی عناب خشک در خوسف

زامیاد در افزایش داخلی سازی و کاهش ارزبری موفق عمل کرده است

اجرای مرحله نخست طرح کهاب در جایگاه های سوخت کل کشور

انجام عملیات پایدارسازی سازه واحیای بخش آسیب دیده بازار پردیس یک

4000 میلیارد تومان سهم شهرداری تهران از اوراق مشارکت سال 99

سایپا و بانک تجارت تفاهم نامه همکاری مشترک امضا کردند/ حمایت بانک تجارت از جهش تولید در سایپا

 اجرای آزمایشی سامان بازار برای ساماندهی دستفروشان 

شاخص بورس های جهانی امروز 25 مرداد

200 واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی بانه ایجاد می شود

کشف انبارهای عرضه خارج از بورس ورق فولادی - اخبارفولاد

آغاز عملیات بازسازی بازار پردیس کیش تا چند ماه آینده

آیا وایتکس و یخ عمر گل را بیشتر می کند؟

قیمت سکه و طلا در 25 مرداد

اختلال مشاهده مانده حساب ها در کارگزاری مفید برطرف شد

دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران از بیمه آسماری بازدید کرد.

شرکت های بزرگ آذربایجان شرقی وارد بازار بورس شوند

پیشرفت 25 درصدی پروژه تقاطع غیرهمسطح مهرگان بندرعباس

63 درصد متقاضیان، وام رونق تولید دریافت کردند

بیش از 15 درصد هدف صادرات غیرنفتی تحقق یافت

70هزار واحد منفی در شاخص کل بورس/ وضعیت غم انگیز سهام داران بورس +عکس

هزینه 200 میلیارد تومانی شهرداری تهران برای احداث بلوار استادمعین

عملیات تعیین حریم تپه تاریخی گوگ تپه در مهاباد آغاز شد

قیمت های خودرو در بازار؛ کسی جرات خرید و فروش ندارد!

6 میلیارد ریال اعتبار به میراث فرهنگی اردستان اختصاص یافت

طرح بیمه بیکاری برای 3 میلیون جوان جویای کار +جزییات

ایجاد 200 واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی بانه

جریمه و توقیف 193 دستگاه خودروی فروش میوه با مشارکت پلیس راهور در بندرعباس

94 درصد اعتبار اشتغال کمیته امداد سمنان جذب شد

افزایش تولید شیر خام در مرودشت

کردستان در پرداخت تسهیلات کرونا رتبه سوم کشور است

نرخ خرید و فروش دلار در صرافی بانک ها

سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟

سند همکاری ایران و چین؛ فرصت یا تهدید؟