موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - باشگاه استقلال - احمد سعادتمند - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - جمهوري اسلامي ايران - فرهاد مجيدي - رييس جمهوري - شبه نظاميان - صنعت، معدن و تجارت - رامين مهمان پرست - ابراهيم خدايي - فضاپيماي سيگنوس - مدرك دانشجويي - مشاوره ازدواج - حذف يارانه سوخت - عرضه كننده مصالح ساختماني - نتايج اوليه آزمون استخدامي - شهداي مقاومت - سلوك - توليد دارو - اينترنت بي سيم - شركت گاز استان خراسان رضوي

مطالب مرتبط:
18 تا 25 سالگی، اوج مصرف مواد در جوانان
18 تا 25 سالگی، اوج مصرف مواد در جوانان
18 تا 25 سالگی، اوج مصرف مواد مخدر در جوانان
18 تا 25 سالگی، اوج مصرف مواد در جوانان
18 تا 25 سالگی، اوج مصرف مواد در جوانان
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 تیر 1399 ساعت 10:152020-07-10پزشكي

18 تا 25 سالگی، اوج مصرف مواد در جوانان


معاون اجتماعی موسسه کادراس با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای جهان و در ارتباط با انواع مواد، اوج مصرف مواد میان جوانان بین سنین 18 تا 25 سالگی است، - می گوید: بر اساس تحقیقات، مراحل ابتدایی (12 تا 14 سال) و انتهایی (15 تا 17 سال) دوره نوجوانی، مرحله بسیار حیاتی در خصوص آغاز مصرف مواد محسوب می شود.

آفتاب نیوز : "فرزانه سهرابی در گفت وگو با ایسنا، درباره چرایی لزوم نگاه خاص به حوزه اعتیاد جوانان می گوید: روند مصرف انواع مواد از مصرف تفننی تا اعتیاد میان جوانان معمولاً تحت تاثیر عواملی است که عموماً از حیطه کنترل افراد خارج است؛ از علل شخصیتی (مانند، سلامت رفتاری و روحی، رشد عصبی و تفاوت های ژنتیکی که از تاثیرات اجتماعی حاصل می شود) تا عوامل میانی (مانند، شرایط خانوادگی، مدرسه و تاثیر گروه های همسالان) و عوامل گسترده تر (مانند شرایط اقتصادی و اجتماعی و محیط فیزیکی اطراف) را می توان برای ارزیابی آسیب پذیری جوانان در برابر مصرف مواد برشمرد که مجموع این عوامل از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نمی توان تصور کرد که همه افراد در گروه سنی جوان به یکسان در برابر مصرف مواد آسیب پذیر هستند.

عوامل اصلی گرایش جوانان به اعتیاد وی معتقد است که به طور کلی ترکیب عوامل آسیب پذیر و پرخطر و فقدان عوامل محیطی و حفاظتی در شرایط و وضعیت خاص زندگی جوانان سبب می شود، حساسیت های متفاوتی در برابر مصرف مواد مخدر در آنها ایجاد شود اما مشکلات روحی و رفتاری اولیه، فقر، نبود فرصت ها، تنهایی و انزوا، فقدان حمایت های خانوادگی و اجتماعی و تاثیر منفی گروه های همسال از علل اصلی است که فرد را به سمت مصرف مواد سوق می دهد.

حال آنکه استفاده پرخطر از مواد تاثیرات گوناگون مستقیمی بر جوانان دارد، احتمال بیکاری، مشکلات مربوط به سلامت جسمانی، روابط اجتماعی ناکارآمد، تمایل به خودکشی، بیماری های روانی و حتی امید به زندگی پایین در جوانانی که مصرف مواد دارند، افزایش می یابد.

18 تا 25 سالگی؛ اوج مصرف مواد در بین جوانان معاون اجتماعی موسسه کادراس درباره پیامدهای مصرف مواد بر سلامت روان و جسم جوانان می افزاید: پیامدهای مصرف مواد بر سلامت روان و جسم جوانان بسیار بالاست؛ چراکه بیشتر تحقیقات نشان می دهند که شروع دوره نوجوانی از 12 تا 14 سالگی تا اواخر 15 تا 17 سالگی دوره ای خطرناک برای آغاز مصرف مواد است و اوج مصرف مواد در بین جوانان بین سنین 18 تا 25 سالگی است و این وضعیت در بسیاری از کشورهای جهان و در ارتباط با انواع مواد مشاهده شده است.

سهرابی ادامه می دهد: بررسی های مربوط به مصرف مواد در بین عموم مردم نیز نشان می دهد که میزان مصرف مواد بین جوانان نسبت به افراد مسن بیشتر است، اگر چه استثنائاتی در مورد مصرف سنتی اوپیوییدها وجود دارد.

الگوی مصرف مواد میان جوانان؛ از فقر تا ثروت اگرچه براساس مطالعات انجام شده میزان مصرف مواد بین جوانان بیشتر است اما الگوی مصرف مواد میان گروه های سنی جوان، از کشوری به کشور دیگر و با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی هر یک از کشورها متفاوت است، به طوریکه این پژوهشگر حوزه اعتیاد دراین باره می گوید که از یک سو مصرف تفریحی مواد باعث افزایش هیجانات روحی و تجربه های جدید می شود و از سوی دیگر جوانانی که در شرایط زندگی دشواری قرار دارند، اغلب تلاش دارند با مصرف انواع مواد بر وضعیت سخت زندگی خود غلبه کنند و در نتیجه الگوی مصرف در هر یکی از این شرایط متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال، موادی مانند اکستازی، کوکایین، مت آمفتامین و ال اس دی که در کلوپ های شبانه مصرف می شوند، معمولا در بین جوانانی شایع است که در کشوری با درآمد بالا زندگی می کنند؛ معمولاً مصرف این مواد به صورت مخفیانه و انفرادی صورت می گیرد.

کانابیس و تصوراتی که بین جوانان رایج است معاون اجتماعی موسسه کادراس ادامه می دهد: شواهد به دست آمده در کشورهای غربی نیز حکایت از این دارد که دسترسی آسان به کانابیس و تصوری که در خصوص کم خطر بودن این ماده وجود دارد، سبب شده تا این ماده به معمول ترین ماده در دسترس میان کسانی که از نوجوانی خود به مصرف مواد روی آورده اند، تبدیل شود.

انواع مواد به ویژه کانابیس ها در بدن چطور عمل می کنند؟ این استاد دانشگاه در ادامه درباره مصرف انواع مواد مخدر میان جوانان و عوارض جسمانی آن نیز اینطور توضیح می دهد: مصرف مزمن و بلندمدت مواد به ویژه مصرف کانابیس به همراه انواع مواد دیگر و حتی به تنهایی می تواند پیامدهای منفی بر سلامت انسان ها در حوزه های سلامت جسم (اختلال در هماهنگی حرکتی)، سلامت روان (اختلال در حافظه کوتاه مدت)، عملکردهای شناختی و پیشرفت تحصیلی و شغلی و همچنین روابط اجتماعی (مانند قضاوت نادرست و افزایش خطر در رفتار جنسی) به همراه داشته باشد.

به گفته وی مصرف کنندگان جوان کانابیس همچنین ممکن است با اختلال در عملکرد مانند عملکرد آموزشی ضعیف و احتمال اخراج شدن از مدرسه یا دانشگاه و اختلال روانی همچون خودکشی نیز مواجه شوند.

در مطالعه ملی که بر روی 856 هزار و 385 نفر از افراد دارای اختلال مصرف کانابیس در ایالات متحده آمریکا انجام شده، 28 درصد پاسخ دهندگان از چند اختلالی روانپزشکی رنج می برند، به این معنا که فرد در نتیجه مصرف کانابیس همزمان دچار چند اختلال و بیماری مانند اختلال شناختی و اختلال رشد مغزی شده است.

باید گفت مصرف کانابیس در دوزهای پایین در دوره نوجوانی نیز می تواند به عملکرد تحصیلی و روان شناختی فرد آسیب جدی بزند، به گونه ای که فرد با ادامه مصرف به ویژه در جوانی با پیامدهای بلندمدت مصرف کانابیس مانند اختلال در عملکرد در حوزه های اجتماعی و شغلی مواجه شود.

معاون اجتماعی موسسه کادراس معتقد است که کانابیس از جمله مواد مصرفی رایج میان جوانان به شمار می رود به طوریکه شواهدی از کشورهای غربی وجود دارد که دسترسی آسان به کانابیس همراه با این برداشت عمومی که مصرف آن آسیب کمتری دارد، باعث شده کانابیس رایج ترین ماده مصرفی میان جوانان باشد.

شیوع مصرف روان گردان ها میان جوانان سهرابی در ادامه همچنین درباره روان گردان های جدید نیز بیان می کند: مصرف روان گردان هایی که به تازگی وارد بازار شده اند یا در ارتباط با سبک خاصی از زندگی است، میان جوانان بسیار بالاتر است.

به عنوان مثال مصرف اکستازی و مواد روان گردان به ندرت توسط افراد مسن و کهنسال گزارش شده، در حالی که میان جمعیت جوان شیوع بسیار بالایی دارد.

بنابر اظهارات وی و براساس داده های مربوط به 28 کشور عضو اتحادیه اروپا، نروژ و ترکیه، مصرف آمفتامین ها و اکستازی در این کشورها، میان سنین زیر 35 سال، دو تا سه برابر بیشتر از افراد مسن است؛ در واقع مصرف اکستازی برای گروه های سنی 15 تا 24 سال، تا 20 برابر بیشتر از گروه سنی افراد 45 تا 54 سال است.

در مقابل مصرف کوکایین در اروپا، برای جمعیت سنی 15 تا 24 سال و نیز جمعیت سنی 45 تا 54 سال تقریباً برابر است، اما مصرف کانابیس میان جوانان زیر 35 سال به مراتب بیشتر است.

علاوه بر تفاوت های تاریخی در سطح مصرف مواد میان جمعیت جوان کشورهای اروپایی، این موضوع می تواند منعکس کننده تفاوت سنی در شروع به مصرف انواع مواد باشد.

قابل ذکر است، کانابیس از جمله مواد مصرفی رایج بین جوانان به شمار می رود؛ شواهدی از کشورهای غربی وجود دارد که دسترسی آسان به کانابیس همراه با این برداشت عمومی که مصرف آن آسیب کمتری دارد، باعث شده کانابیس رایج ترین ماده مصرفی در بین جوانان باشد.

کانابیس اغلب در کنار سایر مواد مصرف می شود و و معمولاً استفاده از سایر مواد مقدم بر مصرف کانابیس است.

آسیب شناسی مصرف مواد میان جوانان این پژوهشگر حوزه اعتیاد در ادامه با بیان اینکه مصرف انواع مواد، زندگی جوانان را در تمامی بخش ها و مناطق جهان تحت تاثیر قرار داده است، می افزاید: جوانان ممکن است به مصرف انواع مواد روی آورند، بدون اینکه درگیر کشت، تولید و یا توزیع و قاچاق مواد شوند.

عوامل بسیاری در سطوح فردی، خرد (مانند خانواده، مدارس و گروه های همسال) و کلان (محیط اجتماعی، اقتصادی و پیرامونی) سبب آسیب پذیری بیشتر جوانان در برابر مصرف مواد مخدر می شوند.

بر اساس تحقیقات، مراحل ابتدایی (12 تا 14 سال) و انتهایی (15 تا 17 سال) دوره نوجوانی، مرحله بسیار حیاتی در خصوص آغاز مصرف مواد محسوب می شود.

وی معتقد است: اینکه جوانان به یک میزان در برابر مصرف مواد آسیب پذیرند، تصوری غلط است، چرا که حساسیت افراد به ویژه در آغاز مصرف مواد متفاوت است.

در حالی که عوامل اثرگذار در افراد مختلف، متفاوت است و هیچ عاملی به تنهایی سبب مصرف مواد نمی شود؛ وجود مجموع عوامل تحریک کننده در مصرف مواد و فقدان عوامل پیشگیرانه موثر، سبب بروز تفاوت در میزان تحریک ذهن جوانانی می َشود که برخی از آنان روی به مصرف مواد آورده و برخی دیگر تمایلی به مصرف نداشته باشند.

در نتیجه، از منظر رویکرد پیشگیری مهم است که درک درستی از بافت و زمینه های مصرف انواع مواد و نیز عوامل تاثیرگذار شخصی، اجتماعی و محیطی داشته تا بتوان اختلالاتی که منجر به آغاز مصرف مواد میان جوانان می شوند را شناسایی کرد.

معاون اجتماعی موسسه کادراس ادامه می دهد: بسیاری از جوانان به دلیل فقر و فقدان فرصت های اجتماعی و اقتصادی درگیر زنجیره تامین مواد می شوند؛ به ویژه جوانانی که در زمینه کاشت، تولید و فرآوری و قاچاق مواد فعالیت می کنند، به دلیل عدم وجود فرصت های اجتماعی و اقتصادی کافی و مناسب، ممکن است جوانان برای کسب درآمد یا افزایش درآمد ناچیز خود به سوی مصرف مواد و در ادامه به زنجیره تولید و قاچاق آن جذب شوند.

در برخی از کشورها، جوانان درگیر شبکه های تامین مواد می شوند، زیرا به دنبال هیجان و کسب هویت و شهرت به واسطه گروه های محلی درگیر در قاچاق و تهیه مواد هستند.

به گفته سهرابی، گروه های جرم و جنایت سازمان یافته برای قاچاق مواد به دو دلیل از جوانان استفاده می کنند: اول، بی باکی و بی پروایی در ارتباط با جوانان؛ دوم اطاعت و فرمانبری آنها.

جوانان درگیر در تجارت غیرقانونی مواد اغلب جزیی از گروهای بزرگ جرائم سازمان یافته در بازارهای بین المللی هستند که از آنها به صورت حمل کننده غیرقانونی قاچاق مواد در مرزها استفاده می شود.


کلید واژه ها: مصرف مواد - جوانان - اجتماعی - مواد - مصرف - عوامل - شرایط اقتصادی - معاون اجتماعی - اعتیاد - میان - کشورهای جهان - موسسه کادراس - شرایط - انواع - سالگی - ابتدایی - اقتصادی - گفت وگو - گسترده - ژنتیکی - سهرابی - ارتباط - تفاوت - آفتاب - سلامت - موسسه - میانی - مدرسه - حیاتی - افراد

آخرین اخبار سرویس:
پولادگر: رقابت های جهانی تکواندو در سال 2020 برگزار نمی شود

شناسایی حدود 12هزار و 800بیمار کرونایی در استان بوشهر

استخدام موزع و راننده دارای ماشین ایسوزو (6 تن ) در اصفهان

پیگیری 20:30؛ مشکلات بیمه و بیماران

بهترین سبزی ها برای کاهش وزن

11 شهر خوزستان در وضعیت قرمز و خیلی پرخطر کرونا

شناسایی 285 مورد مبتلا به کروناویروس در استان مرکزی

سیر صعودی ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در استان سمنان

واکسن های آنفولانزا، سالم و بدون عوارض

آخرین آمار کرونا در قزوین + فیلم

11 شهر خوزستان در وضعیت قرمز و خیلی پرخطر کرونا

لواشک و این همه خاصیت درمانی!

نژادپرستی ساختاری و مرگ زنان سیاه پوست در آمریکا

نباید بزرگ و مهم در فریز کردن مرغ خام

از نگرانی موج سوم کرونا تا کاهش حساسیت های کرونایی

ابتلای 3 هزار و 823 زنجانی به کووید 19

استرس و 6 تکنیک تنفس برای مقابله با آن

روغن نارگیل دهانشویه ای طبیعی

وضعیت نگران کننده شیوع کرونا در خراسان جنوبی

وضعیت نگران کننده فوتی های کرونا در خوزستان / 11 شهر در وضعیت قرمز

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز / پنجشنبه 10 مهر 99

انفجار کرونا در اصفهان/ بیمارستان ها جا ندارد

استرس و 6 تکنیک تنفس برای مقابله با آن

پولادگر: هیچ رقابت جهانی تکواندو در سال 2020 برگزار نمی شود

بهترین آبمیوه ها برای مقابله با یبوست

تداوم وضعیت اضطراری سلامت در ایتالیا

استخدام کارشناس کشاورزی در فروشگاه ریحان سبز ایلیا در اصفهان

ارتباط میزان کم زینک با افزایش خطر مرگ کرونایی

شناسایی حدود 12 هزار و 800 بیمار کرونایی در استان بوشهر

انفجار کرونا در اصفهان؟ | در یک روز 1500 نفر مبتلا شدند | بیمارستان ها جا ندارد

شناسایی حدود 12 هزار و 800  بیمار کرونایی در استان بوشهر

بستری شدن 45 بیمار مبتلا به کرونا

چرا مکمل های ویتامین D اهمیت دارد؟

جوش های سر سیاه بینی را چگونه از بین ببریم؟

ساخت 7300 تخت بیمارستانی توسط قرارگاه خاتم الانبیا

خطرات مصرف زیاد چای سبز و چای سیاه، از تشنج تا اسهال

شناسایی 38 مورد جدید ابتلا به کرونا در شاهرود

فیلم/ سرایت درون خانوادگی کرونا

چرا نوشابه انرژی زا خوب نیست؟

قدردانی از مدافعان سلامت در رخ

استخدام بازاریاب حضوری آقا در شرکت مواد غذایی هایلی در اصفهان

959 مرکز درمانی و تشخیصی آذربایجان غربی نسخه الکترونیک ثبت می کنند

تهرانی ها در نیمه اول سال بیش از 140 هزار واحد خون اهدا کردند

کرونا

افسردگی پاییزی و راهکار های مقابله با آن

انجام جراحی آندوسکوپیک تومور هیپوفیز از طریق بینی در بیمارستان ولیعصر اراک

آغاز توزیع آنلوآنزا در کهگیلویه وبویراحمد

رنگ گل ها در واکنش به گرمایش زمین در حال تغییر است

ابلاغ تفاهم نامه برنامه پزشک خانواده روستایی

مراقبت از کبد مهمترین و پیچیده ترین عضو بدن

میزان استاندارد کاهش وزن در هفته چقدر است؟

126 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی قم بستری هستند/افزایش بستری شدگان به 744 نفر

نذر خون در زرقان

عوارض استفاده بیش از حد از تردمیل

بیمار بدحال بیجاری با بالگرد به سنندج اعزام شد

ببینید | سرایت درون خانوادگی کرونا

سبزی که زیاده روی در مصرف آن شما را می کشد!

اهدا خون در روز های کرونایی

از چه سنی می توانیم به کودک خود پنیر بدهیم؟

ارتباط میزان کم زینک (روی) با افزایش خطر مرگ کرونایی

ورود فاضلاب و نبود امکانات مهمترین چالش‏ شناگاه‏ های استان بوشهر است

سبزی که زیاده روی در مصرف آن شما را می کشد!

روشی برای پیشگیری از ابتلای نوزادان به سلیاک

کرونا در عراق؛ ثبت 4491 مورد ابتلا و مرگ 50 مبتلا در 24 ساعت گذشته

راه اندازی پیشرفته ترین دستگاه الکتروفیزیولوژی قلب در شیراز

کرونا در قم| تعداد بستری شدگان به 744 نفر رسید

طرز تهیه کوکو با تره و پیازچه

مراقبت از سالمندان در روزهای کرونایی/اینفوگرافیک

اینفوگرافی/ روند کرونا در ایران، از 10 شهریور تا 10 مهر

8000وام 10 میلیون تومانی برای کادر درمان

مشکل رعایت پروتکل های بهداشتی در فرودگاه مربوط به داخل هواپیما است

4 طرح کلان ملی معاونت علمی و فناوری توسط رییس جمهوری افتتاح شد

مشکلات خانواده های دارای فرزندان اوتیسم

افتتاح سه مرکز خدمات روانشناسی در شیراز

شناسایی 285 مورد جدید مبتلا به کرونا در استان مرکزی

کشمش، یاقوت خشک سلامتی

روشی برای پیشگیری از ابتلای نوزادان به سلیاک

خواص و مضرات پنیر که قبل مصرف آن بهتر است بدانید

لمینیت و کامپوزیت فقط برای زیبایی دندان نیست

کرونا فرصت طلب است، بهداشت را جدی بگیرید

موج سوم کرونا هنوز خراسان شمالی را نگرفته است

سالمندان حال و روز خوبی ندارند

لمینیت و کامپوزیت فقط برای زیبایی دندان نیست

کشف یک مولکول جادویی برای درمان کرونا

تاثیر قابل ملاحظه کووید_19 بر سلامت سالمندان

ترفند کرونا برای کشتن جوان ها را بشناسید

کاهش درآمد مراکز درمان بیماران کرونا/ به شدت با کمبود پزشک متخصص در البرز روبرو شدیم

89 بیمار کووید 19 در بیمارستان بستری و 6 مبتلا، جان خود را از دست دادند

دفترچه های کاغذی تامین اجتماعی حذف می شوند

روش صحیح مصرف داروی دمیترون

وضعیت قرمز کرونایی در بوشهر / 25 درصد بر تعداد مبتلایان افزوده شد + فیلم

ببینید: دستگیری دلالان و سوداگران واکسن های کرونا

خواص و مضرات پنیر که قبل از مصرف آن بهتر است بدانید

پرخوابی؛ از دلایل تا پیشگیری

تجلیل از کادر درمانی بیمارستان رازی رشت

دومین واکسن کرونا هم در روسیه به ثبت رسید

کرونا فرصت طلب است، بهداشت را جدی بگیرید

کاهش میل جنسی در مردان مبتلا به کرونا ویروس

ثبت 6 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

توصیه های علمی د ر مصرف د اروهای آرام بخش

18 تا 25 سالگی، اوج مصرف مواد در جوانان

18 تا 25 سالگی، اوج مصرف مواد در جوانان