مطالب مرتبط:
مشکل صدور سند مالکیت کارخانه سبلان خودرو مایوان بعد از سال ها برطرف شد/ امکان اشتغالزایی برای 250 نیروی جدید
عزم جدی وزارت صمت برای توسعه سواحل مکران
بررسی نحوه انتقال میدان میوه و تره بار بندرعباس
افتتاح طرح توسعه مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد
دعواهای جناحی باعث ایجاد ابهام در مورد قرارداد ایران و چین شده است/ باید در مورد ابعاد مختلف توافق روشنگری شود/ توسعه یا توقف رابطه با هر کشوری مستلزم وجود پایگاه اجتماعی قوی در داخل است
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 19 تیر 1399 ساعت 15:202020-07-09دانش

سند توسعه هنر بررسی شد/ اهمیت تربیت نیروی پیش برنده در هنر


بررسی سند توسعه هنر، سیاست ها و پیشنهاد تشکیل شورای هماهنگی موسیقی و تصویب یک ماده واحد درباره موسسه هنرمندان پیشکسوت از مهم ترین مباحث مطرح شده در دومین جلسه شورای هنر بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر" به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه دوم شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزیر آموزش و پرورش، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، رییس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و تعدادی دیگر از مدیران و کارشناسان نهادهای فرهنگی هنری به صورت مجازی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با بررسی پیش نویس سند توسعه هنر، ماده واحده تأسیس مؤسسه هنرمندان پیشکسوت و همچنین اصول و سیاست های موسیقی کشور برگزار و مقرر شد در زمینه تشکیل شورای هماهنگی موسیقی کشور و ساختار آن، اعضای شورای هنر پیشنهادات و نظر نهایی را ظرف 2 هفته آینده به شورای هنر اعلام کنند.

بررسی پیش نویس سند توسعه هنر با عنایت به دغدغه های مقام معظم رهبری سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد دستور اول جلسه که به بررسی پیش نویس سند توسعه هنر اختصاص داشت، گفت: گاهی اوقات بین دغدغه هایی که مقام معظم رهبری مدظله العالی برای استقرار جامعه اسلامی و رسیدن به تمدن اسلامی بیان می کنند با اقداماتی که در مسیر تحقق آن انجام می شود، تفاوت دیده می شود.

وی با بیان اینکه هنر در فرهنگ مردم کانونی ترین نقش را دارد، افزود: به لحاظ زیبایی شناختی مهم ترین عنصر اثر گذار زندگی امری است که مطلوب ماست و ما آن را دوست داریم، به همین دلیل هنر در مسیر زندگی مردم بسیار پررنگ است.

در این چارچوب معماری و مبلمان شهری، زبان و ادبیات و شعر، موسیقی، تئاتر و سینما، نقاشی، هنرهای تجسمی، و همچنین مد و لباس و امور مرتبط با زیبایی انسان و همچنین صنایع دستی حوزه فرهنگ مردم پسند را تشکیل داده و آمیخته با امور هنری و زیبایی شناسی هستند.

پس می توان گفت بخش برجسته فرهنگ در این عرصه ها شکل می گیرد و این عناصر می تواند با بازار و کسب و کار هنر به یک پدیده های سطحی و صرفاً برای تامین دلربایی تبدیل شود و می تواند برخوردار از معنا و محتوای عمیق زندگی باشد که به نوعی تعادل و سلامت و تعالی انسان را تأمین کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: فرهنگ و هنر بیشتر از هر چیز از شناخت و ذهن بهره می گیرد.

ذهن دارای طرح واره ها و الگوهای فرهنگی است.

امروزه در ارتباطات بین فرهنگی از طرح واره ها که منابع مهم ارتباط با دیگری هستند سخن گفته می شود.

طرح واره ها منابع قضاوت های اجتماعی مردم، منابع الگوسازی مردم هستند، به عنوان مثال در مورد اقوام، طبقات اجتماعی، مشاغل، روحانیت و روشنفکران، کارگزاران امر حکومت و ده ها امر دیگر طرح واره ای در ذهنیت فردی و اجتماعی وجود دارد که منشاء تعاملات اجتماعی است.

گاهی اوقات بین دغدغه هایی که مقام معظم رهبری مدظله العالی برای استقرار جامعه اسلامی و رسیدن به تمدن اسلامی بیان می کنند با اقداماتی که در مسیر تحقق آن انجام می شود، تفاوت دیده می شوداستاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران بیان کرد: طرح واره ها تسهیل کننده ارتباطات هستند ولی منشاء فکری و اندیشه ای ندارند.

اساساً طرح واره ها محصول قضاوت های لحظه ای هستند، بخش عظیم از این الگوواره ها تجربه زندگی افراد نیست بلکه از الگوی زندگی که در ذهن فرد است، تأثیر می گیرد.

جامعه ای قدرتمند است که از نگاه طرح واره ای عبور کند و به اندیشه تدبیر و تأخیر که موجب می شود هر نوع مطلبی را نپذیرد و در مورد همه امور قضاوت نکند، برسد.

بنابراین هنر حوزه بزرگی است که می تواند ظرفیت نگاه طرح واره ای را به حوزه اندیشه ای منتقل کند و الگوهای فرهنگی جدیدی مبتنی بر اندیشه اسلامی بسازد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به موضوع آسیب های اجتماعی گفت: بررسی آسیب های اجتماعی کشور نشان می دهد الگوی فرهنگی بخشی از جامعه به طور ناقص از نظام غربی الگو گرفته است.

الگوی فرهنگی یک نظام اجتماعی و یک نظام زندگی را تولید می کند.

به عنوان مثال متأسفانه در شاخص طلاق و متوسط سن ازدواج و نوع لباس پوشیدن و حتی روابط دوستی و مصرف کالاهای هنر و فرهنگی و حتی معماری و شهرسازی، تمایلات به سمت زندگی غربی است.

در این راستا ضرورت دارد توانمندسازی های متفاوتی برای تقویت شناخت و بینش فرهنگی در جامعه فراهم شود.

استقرار جامعه اسلامی در درجه اول منوط به عمل صالح و توسعه عمل صالح و تغییر در جهان بینی و شناخت فردی و اجتماعی است.

برنامه توسعه هنر نیازمند مبانی عمیق تر و محتوایی تر است.

در تدوین طرح توسعه هنر هدف تمدن نوین اسلامی و استقرار جامعه اسلامی باشد و راهکارهای رسیدن به این هدف نیز بررسی و ارائه شود.

وی با بیان اینکه لازم است به اسناد مرجع حوزه هنر مراجعه کنیم، گفت: 34 جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به سند مهندسی فرهنگی اختصاص داشته است.

در این چارچوب ستاد راهبری اجرایی سازی سند مهندسی فرهنگی در سطح عالی برگزار می شود و امکان ابلاغ مصوبات آن فراهم است و همچنین راهبردهای مرتبط با هنر دارد.

این در حالی است که در سند مهندسی فرهنگی کشور سند ملی معماری، ملی سینما، ملی موسیقی و .

پیش بینی شده است.

به هر صورت لازم است در تدوین سند توسعه هنر به اسناد بالادستی شورای عالی انقلاب فرهنگی استناد و به مصوبات این شورا احترام گذاشته شود چرا که این امر منجر به پیوسته شدن مسیر و شکل گیری سرمایه اجتماعی می شود.

قدردانی وزیر ارشاد از احیای شورای هنر و تاکید معاون او بر بیانیه گام دوم انقلاب" در طراحی سند توسعه هنر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکر از پیگیری های دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای احیای مجدد شورای هنر، ابراز امیدواری کرد: شورای هنر با هم فکری اعضای آن بتواند اقدامات مؤثر و کارآمدی در مباحث گسترده و مختلف هنر داشته باشد.

وی با اشاره به تدوین پیش نویس سند توسعه هنر گفت: با توجه به وجود دامنه های وسیع در حوزه هنر و همپوشانی و همگرایی های این حوزه نیاز به تدوین سند توسعه هنر احساس شد اگر چه ممکن است در بعضی از شاخه های هنر نیاز به سند مستقل داشته باشیم.

محمدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این برنامه با بیان اینکه در پیمایش وضعیت موجود در حوزه هنر با نارسایی های آماری مواجه شدیم، افزود: بر اساس تحقیقات گسترده انجام شده وضعیت هنر در کشور حالتی نامتوازن و نامتعادل دارد به عنوان مثال در موضوع منابع انسانی و رویدادها توسعه خوبی داشته ایم اما در زیرساخت ها دچار فقدان و کمبود منابع هستیم.

در این راستا موضوعات مرتبط با مجموعه هنر مورد بررسی قرار گرفت و پیش نویس اولیه تهیه شده سند توسعه هنر به معاون اول رییس جمهور ارائه شد و جلساتی با نمایندگان دستگاه های مختلف مرتبط با هنر تشکیل و این پیش نویس ویرایش شد.

معاون هنری وزیر ارشاد تأکید کرد: در طراحی سند توسعه هنر بیانیه گام دوم انقلاب" که 8 محور آن اشاره به هنر دارد به عنوان الگو مدنظر بوده است.

حسینی در تشریح مصداقی از اقتصاد هنر در کشور گفت: در آخرین حراج های منطقه خاورمیانه 44 درصد از فروش متعلق به هنرمندان ایرانی بوده است و همینطور در لیست 10 نفره از گرانقیمت ترین هنرمندان خاورمیانه 4 هنرمند ایرانی در این لیست قرار دارند.

این ظرفیت فوق العاده هنرمندان ایرانی ایجاب می کند برای هنر قدم شایسته ای برای استفاده از آن در راستای منافع ملی برداشته شود.

آخرین آمار از درآمد صنایع خلاق در حوزه فرهنگ و هنر و طرح چند نکته مهم فراهانی از اعضای تدوین پیش نویس سند توسعه هنر نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه تدوین این سند بر مبنای شش گام انجام شده است، افزود: در گام اول مدل های توسعه هنر مانند مدل بنیاد هنرهای انگلستان جدید برای صنایع فرهنگی، مدل کارکنان و صنایع خلاق فرهنگی، مدل چرخه فرهنگی یونسکو و مدل دوایر متحدالمرکز تراسبی که بسیاری از اسناد هنر بر اساس این مدل منتشر می شود مورد بررسی قرار گرفت.

در گام دوم اقتصاد هنر در دنیا بررسی شد که طبق آخرین آمار، حوزه فرهنگ و صنایع خلاق درآمدی نزدیک به 2،250 میلیارد دلار و با 29 میلیون شغل را در دنیا تجربه کرده است.

البته وضعیت موجود هنر در کشور بر اساس شاخص های مختلفی در گام سوم بررسی شده است که مطابق بررسی های انجام شده درمورد وضعیت برگزاری رویدادهای هنری، در سال 1397 تعداد 448 جشنواره ملی و استانی در کشور برگزار شده است.

وی درباره وضعیت برگزاری نمایشگاه های هنرهای تجسمی در کشور تصریح کرد: در سال 1393 تعداد نمایشگاه های تجسمی در کشور با افت فاحشی همراه بوده است که این گونه تغییرات دفعی چه با کاهش همراه باشد یا افزایش، نشان از نبود نظام منسجم در امر مدیریت و برنامه ریزی این رویدادها دارد.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی: زندگی مردم همواره آمیخته با هنر بوده است و ضرورت دارد در سند توسعه هنر بر تربیت نیروی پیش برنده حوزه هنر و توسعه تربیت هنرمند تأکید بیشتری شوداین کارشناس فرهنگی در تشریح بررسی وضعیت اجرای نمایش و موسیقی در کشور تأکید کرد: عناوین نمایش حدود 1.

5برابر و تعداد دفعات نمایش 2.

6 برابر و تعداد تماشاگران بیش از 7 برابر بین سال های 85 تا 97 رشد داشته است که نشان دهنده افزایش قابل توجه استقبال مردم از تئاتر و هنرهای نمایشی است.

در این چارچوب وضعیت اجرای صحنه ای موسیقی در کشور و فعالیت خانه های مد مورد بررسی قرار گرفته، که آمار نشان می دهد تعداد اجراهای صحنه ای و صدور مجوز برای خانه های مد افزایش قابل توجهی داشته است.

در این راه تصدی گری غیرضروری دولت در فعالیت ­های هنری و کمبود نهادهای توانمند در بخش خصوصی به عنوان یکی از چالش ها در بررسی وضعیت نهادها، مدیریت و برنامه ریزی در بخش هنر مطرح است.

فراهانی در تشریح بررسی وضعیت موجود بودجه بخش هنر نیز یادآور شد: در سال 1397، تنها 2.

5 درصد از کل بودجه عمومی دولت، سهم امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری بوده است.

در مورد بررسی وضعیت موجود دانشجویان بخش هنر نیز باید به این نکته اشاره کنم که در سال 1367، تعداد دانشجویان رشته هنر از 5،630 نفر به 296،110 نفر در سال 1397 رسیده است.

اما در نظام آموزشی هنر، صنفی و تأمین اجتماعی برای فارغ ­التحصیلان بخش هنر ضعیف است و اشتغال به کار غیرمتناسب با تحصیلات و تخصص بسیاری از اهالی هنر بسیار زیاد مطرح است.

از سوی دیگر در این چارچوب فرهنگ هنر با شاخص های مختلفی بررسی شد و طبق تحقیق انجام شده در سال 1396، افرادی که مورد بررسی قرار گرفتند 95 درصد اعلام کردند که به تئاتر و کنسرت نرفته اند، همینطور 81 درصد سینما نرفته اند.

در گام چهارم و پنجم نیز راهبردها، طرح ها و پروژه های مربوط به توسعه هنر در اسناد بالادستی و برنامه های راهبردی توسعه فرهنگ و در سایر کشورها مورد بررسی قرار گرفته است.

عضو تدوین کننده پیش نویس سند توسعه هنر در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: در تشریح گام ششم با عنوان تدوین چشم انداز، راهبردها، طرح ها و اقدامات کلیدی توسعه هنر گفت: مبانی طراحی وضعیت مطلوب نظام هنری کشور بر اساس تمامی اسناد بالادستی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مانند اصول سیاست فرهنگی کشور، چشم انداز 20 ساله کشور، قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، بیانیه گام دوم انقلاب" اسلامی پیشنهاد شده است.

چشم انداز کلان نظام هنری کشور در سند توسعه هنر در 10 محور اصلی پیش بینی شده است که بر مبنای این چشم انداز، راهبردها، سیاست ها و برنامه ها در سند توسعه هنر طراحی شده است.

فراهانی در مورد حمایت های مالی گفت: انتظار داریم افزایش سهم هنر از بودجه عمومی کشور، اختصاص سهم مناسب برای هنر در صندوق توسعه ملی، افزایش سهم هنر در صندوق توسعه فناوری های نوین و افزایش سهم هنر در صندوق توسعه صادرات پیگیری و لحاظ شود.

وی درمورد مشارکت سازمان ها و دستگاه های دولتی با وزارت فرهنگ و ارشاد برای توسعه هنر تصریح کرد: انتظار می رود که هر کدام از دستگاها سهم مشخصی از بودجه عمومی برای حمایت از توسعه محصولات و خدمات هنری اختصاص دهند.

پرسش های وزیر آموزش و پرورش درباره توسعه هنر محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش نیز در مورد پیش نویس سند توسعه هنر به طرح چند سوال در این خصوص پرداخت و گفت: در پیش نویس سند توسعه هنر، وجه توصیف بر وجه تحلیل غلبه دارد.

حال این سوال مطرح است که با بررسی وضعیت دنیا و خاورمیانه در حوزه هنر، جمع بندی نهایی از این مطالعه بین المللی چیست؟ وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: با توجه به بررسی وضعیت موجود کشور در حوزه هنر بر اساس شاخص های مختلف و نظام پیوستگی این گزاره های توصیفی، بر اساس چه منطقی مجموعه این بررسی ها به تدوین چشم انداز کمک کرده است؟ رییس سازمان تبلیغات اسلامی و تاکید بر تربیت نیروی پیش برنده حوزه هنر حجت الاسلام محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی درمورد پیش نویس سند توسعه هنر با تأکید بر اینکه دشمن باید اختصاص به ذکر پیدا کند، گفت: مقام معظم رهبری در ساحت هنر و فرهنگ در ترسیم وضعیت این حوزه به دیده شدن دشمن تأکید دارند که پیشنهاد می کنم این دیدگاه در سند توسعه هنر لحاظ شود.

وی با اشاره به رویکردهای کلان در حوزه هنر ادامه داد: زندگی مردم همواره آمیخته با هنر بوده است و ضرورت دارد در سند توسعه هنر بر تربیت نیروی پیش برنده حوزه هنر و توسعه تربیت هنرمند تأکید بیشتری شود.

ضرورت مدل سازی داخلی برای سند توسعه هنر بهمن نامور مطلق سرپرست دانشگاه استاد فرشچیان در مورد پیش نویس سند توسعه هنر گفت: این سند نیاز به یک تحلیل کیفی به منظور مشخص شدن وضعیت هنر از لحاظ کیفی دارد.

دوره حال حاضر، در دوره صنایع خلاق و صنایع نرم زندگی می کنیم که در مستندترین تعریف از صنایع خلاق شامل موسیقی، فیلم، طراحی و چندرسانه ای ادبیات، صنایع غذایی و صنایع دستی است.

سرپرست دانشگاه استاد فرشچیان در مورد صنایع دستی و هنرهای سنتی گفت: باید در مدل ایرانی بر صنایع دستی و هنرهای سنتی که برخاسته از روح تمدن کشور است، تمرکز شود.

پس ضرورت دارد مدل ایرانی و داخلی برای سند توسعه هنر طراحی شود و بر اساس مدل داخلی سند توسعه هنر تدوین شود.

وی گفت: این اشتباه است که در چشم انداز به کمک دولت در حوزه مالیات، عوارض، بودجه پرداخته شده است چرا که صنایع خلاق با توجه به پشتوانه زیبایی شناسی که دارند توانایی حل مشکلات اقتصادی دارند و به دولت ها کمک اقتصادی می کنند.

ضرورت توجه به هنر رایانه ای و اقتصاد هنر در پیش نویس سند توسعه هنر محمدعلی کی نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی به خصوص در زمانی که مقام معظم رهبری رییس این شورا بودند، مصوبات خیلی خوبی در حوزه هنر داشته است، گفت: ضرورت دارد در تدوین سند توسعه هنر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه هنر لحاظ و مورد بررسی قرار گیرد.

با توجه به اینکه در 40 سال اخیر در حوزه هنر افتخارات بسیاری در این حوزه داشته ایم و باید برای این حرکت های هنری انجام شده مدل توسعه ای طراحی شود.

کی نژاد بر ضرورت توجه به هنر رایانه ای تأکید کرد و پیشنهاد داد: حتماً در سند توسعه هنر یک بند برای موضوع هنر رایانه ای اختصاص پیدا کند.

حجت الاسلام محمدحسین نواب مدیر مدرسه اسلامی هنر گفت: در پیش نویس سند توسعه هنر بدون اینکه نسبت هنر به حکومت مشخص شود به موضوع اقتصاد هنر پرداخته شده است، که باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: صنایع دستی مانند فرش درآمد بالایی برای اقتصاد دارند که نباید به سادگی از قابلیت درآمدزایی صنایع دستی گذشت.

مبلدین هنر تأثیرگذارترین مؤلفه توسعه هنر هستند محمدمهدی دادمان رییس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه الگوی حکمرانی در حال تغییر و تحول است، افزود: بخشی از این تغییر به علت توسعه بخش فضای سایبری و بخشی نیز به دلیل تغییر بافت های اجتماعی است.

در این شرایط مبلدین هنر که همان هنرمندان هستند، مهم ترین و تأثیرگذارترین مؤلفه در توسعه هنر را دارند و ضرورت دارد جهانی که هنرمندان در آن زیست می کنند، درک کرد.

رییس حوزه هنری با بیان اینکه جهان هنر مختصات خاص خودش را دارد، یادآور شد: برای اثرگذاری در هنر مؤلفه های خاص آن باید طراحی شود و با توجه به تغییر الگوی حکمرانی نیاز به طراحی منطق های جدید دارد.

بنابراین نباید از توسعه هنر صرفاً تعبیر به توسعه زیرساخت های هنری شود.

حل چالش های دینی حوزه هنر به وسیله سند توسعه هنر حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان اینکه سند توسعه هنر باید مبتنی بر یک نظریه توسعه باشد، افزود: وضعیت سنجی حوزه هنر صرفاً نباید بر اساس فضای فیزیکال باشد چرا که فضای مجازی و فضای سایبری تأثیر به سزایی در حوزه هنر دارد.

در این چارچوب با توجه به اینکه اسناد دیگری نیز در حوزه هنر در حال تدوین است، ضرورت دارد سند توسعه هنر هم نوایی با آن اسناد داشته باشد و تفاوت محتوایی نداشته باشد.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به چالش های دینی در توسعه هنر، تأکید کرد: در سند توسعه هنر راهبردی برای کمک به حل چالش های دینی حوزه هنر تدوین شود.

در سند توسعه هنر تربیت مباحث مربوط به فلسفه هنر و مطالعات نظری هنر نیز باید لحاظ شود.

بلخاری رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: این نگرانی وجود دارد که در دادوستد هنری جهان، فرهنگ پنهانی حاکم است که بر شکل گیری آثار هنری آینده مؤثر است.

وی با بیان اینکه باید برای سند توسعه هنر مبانی و مقدمه ای در حوزه هنر اسلامی تهیه شود، تأکید کرد: سند توسعه هنر نیاز به یک پیوست فرهنگی و دینی دارد و مسائل دینی و فقهی لحاظ شود.

لزوم توجه به مؤلفه های جهانی هنر، در کنار مؤلفه های بومی و فقهی هنر علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر گفت: در حوزه هنر توجه به مؤلفه های جهانی، در کنار مؤلفه های بومی و محلی و مبانی فقهی هنر بسیار با اهمیت است.

وی پیشنهاد داد: با توجه به اینکه در گروه های مختلف فرهنگستان هنر مباحث طرح شده در جلسه مورد بررسی قرار گرفته است، نظرات این گروه های تخصصی در تدوین سند توسعه هنر بررسی شود.

من امیدوارم سند توسعه هنر با توجه به گستردگی حوزه هنر، با یک جامعیت بیشتری تدوین و اجرا شود.

پس از بحث و بررسی اعضا پیرامون پیش نویس سند توسعه هنر، مقرر شد اعضای شورای هنر پیشنهادات تکمیلی و نظرات نهایی را ظرف 2 جلسه آینده شورای هنر به این شورا ارائه دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از این جلسه در تشریح دستور دوم جلسه که در مورد بررسی اصلاح ماده واحده تأسیس موسسه هنرمندان پیشکسوت بود، یادآور شد: ماده واحده تأسیس مؤسسه هنرمندان پیشکسوت مصوب جلسه 596 مورخ 5 دی ماه 1385 است.

طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مؤسسه هنرمندان پیشکسوت وابسته به بنیاد فرهنگی و هنری رودکی تعیین شده است.

صالحی افزود: با توجه به حوزه مأموریتی مؤسسه هنرمندان پیشکسوت و اشتمال بر تمامی رشته های هنری و فرهنگی از جمله سینما، ادبیات و هنرهای زیبا و مأموریت مؤسسه فراتر از قلمرو فعالیت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد فرهنگی و هنری رودکی است از این رو شایسته است تحت نظارت و در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت خود ادامه دهد.

پس از بحث و تبادل نظر اعضا پیرامون این پیشنهاد، مصوب شد که ماده واحده تأسیس مؤسسه هنرمندان پیشکسوت مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تغییر یابد.

پیشنهاد تشکیل شورای هماهنگی موسیقی کشور و تلاش برای تدوین و تصویب چند سیاست اجرایی وزیر ارشاد در تشریح دستور سوم جلسه که به بررسی اصول و سیاست های موسیقی کشور اختصاص داشت، پیشنهاد داد: برای تدوین و تصویب سیاست های اجرایی و ضوابط و آیین نامه های مربوط به حوزه موسیقی و انجام هماهنگی های لازم بین نهادهای مسئول در امر موسیقی شورای هماهنگی موسیقی کشور تشکیل شود.

در این راستا پیشنهاد می شود اعضای این شورا متشکل از معاون هنری وزیر ارشاد (رییس شورا)، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد (دبیر شورا)، نماینده وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، صدا و سیما، حوزه هنری، نماینده فرهنگستان هنر، نمایندگان صنوف و انجمن های تخصصی (3 نفر به انتخاب معاون هنری)، یکی از کارشناسان علوم اسلامی آشنا به مقوله هنر با معرفی مدیریت حوزه علمیه قم، 2 نفر از استادان برجسته دانشگاه و متخصص در حوزه موسیقی با معرفی وزارت علوم، 2 نفر از کارشناسان و صاحب نظران عرصه موسیقی با معرفی شورای هنر باشد.

سعید رضا عاملی نیز با بیان اینکه در سند مهندسی فرهنگی کشور یکی از اسنادی که پیش بینی شده است سند ملی موسیقی است تأکید کرد: به منظور جلوگیری از پراکندگی اسناد، هدف باید رسیدن به سند ملی موسیقی باشد.

وی به سوابق تهیه پیش نویس سند سیاست های کلان موسیقی اشاره کرد و گفت: در تدوین این سند بزرگان موسیقی کشور مشارکت داشته اند و حتماً در ادامه کار هم نیازمند توجه به نظر متخصصین امر هستیم.

البته با توجه به اینکه اسناد ستاد مهندسی فرهنگی قالب مصوب و مشخص دارد، اصول و سیاست های موسیقی کشور بر مبنای آن قالب تدوین شود.

عاملی بر ضرورت تعیین زمان بندی برای تصویب اصول و سیاست های موسیقی کشور تأکید و ابراز امیدواری کرد: سند ملی موسیقی کشور در این دوره دولت به تصویب رسد.

پس از بحث و بررسی پیرامون موضوع تشکیل شورای هماهنگی موسیقی کشور و ساختار آن، اعضای شورای هنر پیشنهادات و نظر نهایی را ظرف 2 هفته آینده به شورای هنر اعلام کنند.


کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - انقلاب فرهنگی - شورای - سازمان تبلیغات اسلامی - شورای عالی - فرهنگ - فرهنگی - تبلیغات اسلامی - سازمان تبلیغات - سند توسعه - شورای هماهنگی - انقلاب - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - موسسه هنرمندان پیشکسوت - فرهنگ و ارشاد اسلامی - موسیقی - رییس سازمان تبلیغات - اسلامی - شورای هنر - وزیر فرهنگ و ارشاد - هنرمندان - عالی - توسعه - بررسی - پیشکسوت - تبلیغات - هماهنگی - موسسه هنرمندان - رییس حوزه هنری - سعید رضا عاملی

آخرین اخبار سرویس:
یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی 27 مردادماه برگزار می شود

شرایط حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی در خوابگا های دانشگاه شهرکرد اعلام شد

آزمون EPT دانشگاه آزاد فردا، 24 مرداد برگزار می شود

لزوم پایش فعالیت های مالی و انضباطی در دانشگاه آزاد

لزوم پایش فعالیت های مالی و انضباطی در دانشگاه آزاد

تامین امنیت شغلی و امکانات رفاهی اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

اعلام زمان توزیع کارت کنکور سراسری 99

مهلت ثبت نام آزمون دانشنامه و گواهینامه دندانپزشکی امشب، 23 مردادماه پایان می یابد

ثبت نام دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی در دو مرحله از 4 شهریور آغاز می شود / اعلام نتیجه نهایی در هفته اول و دوم مهرماه

تامین امنیت شغلی و امکانات رفاهی اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

آغاز ثبت نام در رشته های بدون آزمون علمی کاربردی جهاددانشگاهی بجنورد

آغاز ثبت نام در رشته های بدون آزمون علمی کاربردی جهاددانشگاهی بجنورد

برگزاری 22 هزار کلاس مجازی برای دانشجویان دانشگاه آزاد خرم آباد

مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) منصوب شد

چشمگیرترین تصاویر از سیاره مریخ

پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی نور به 2 روش سوابق تحصیلی و آزمون

آزمون دوره کارشناسی ارشد پزشکی آغاز شد

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه 1000 پرس غذا بین نیازمندان توزیع کرد

عضو هیات علمی دانشگاه رازی به عنوان سرآمد علمی کشور انتخاب شد

دانشمندان نورانی ترین ماده دنیا را ساختند / کاربردی به گستردگی از پنل های خورشیدی تا ابزار های پزشکی

آغاز رقابت داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی

آغاز کنکور کارشناسی ارشد پزشکی با حضور بیش از 49 هزار نفر / 495 داوطلب مبتلا به کرونا هستند

چرا دستیاران پزشکی از تحصیل انصراف می دهند؟

آغاز رقابت برای تصاحب صندلی های ارشد دانشگاه های علوم پزشکی

آغاز رقابت برای تصاحب صندلی های ارشد دانشگاه های علوم پزشکی

توانایی دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور در تولید قطعات صنعتی با روش ریخته گری

تقدیر رییس سابق دانشگاه آزاد از حرف های جنجالی فتاح

تولید سلول های قلب با فناوری چاپ سه بعدی

جدول برگزاری آزمون سراسری منتشر شد

آغاز رقابت برای تصاحب صندلی های ارشد دانشگاههای علوم پزشکی

تقدیر رییس سابق دانشگاه آزاد از شجاعت فتاح

آموزش های موسسه آموزش عالی امام جواد مهارت محور است

آغاز رقابت برای تصاحب صندلی های ارشد دانشگاههای علوم پزشکی

تقدیر رییس پیشین دانشگاه آزاد از شجاعت پرویزفتاح

غواصی دلهره آور در میان کوسه ها+عکس

ثبت نام دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی در دو مرحله از 4 شهریور آغاز می شود / اعلام نتیجه نهایی در هفته اول و دوم مهرماه

فناوری که آب دریا را در 30 دقیقه قابل آشامیدن می کند

انسان دوستی از منظر مولانا به روایت دکتر قربان ولییی

انجمن های علمی دانشگاه یزد 3 مقام کشوری جشنواره حرکت را کسب کردند

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

شناخت 8 چالش بحران حاشیه نشینی توسط دانشگاه آزاد اسلامی/ کدام پایان نامه ها به حل حاشیه نشینی می پردازند؟

مجله «بازیافت مواد آلی در بخش کشاورزی» چگونه جهانی شد؟

اقیانوس زیرزمینی گسترده در سیاره ای کوتوله/ تلاش برای یافتن حیات در سرس

پذیرش بدون کنکور دانشجو در مقطع کارشناسی و کاردانی در مرکز آموزش علمی کاربردی کاراد

کارت ورود به جلسه کنکور سراسری از 28 مردادماه توزیع می شود

مرکز تحقیقات ژنتیک میبد، پاسخگوی مشکلات این بخش در استان یزد است

مرکز تحقیقات ژنتیک میبد، پاسخگوی مشکلات این بخش در استان یزد است

انجمن های علمی دانشگاه یزد 3 مقام کشوری جشنواره حرکت را کسب کردند

بیش از 80 درصد دانشجویان موسسه آموزش عالی امام جواد(ع) بومی هستند

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

پایش فعالیت های مالی و انضباط کاری یک نیاز اصلی در دانشگاه آزاد اسلامی است

جدول برگزاری آزمون سراسری منتشر شد

استفاده از نخستین محموله تشعشعی در ماهواره ناهید 2

درک الگوهای پرواز پرندگان با کمک مدل های ریاضی آلن تورینگ

انسان دوستی از منظر مولانا به روایت دکتر قربان ولییی

سرمایه های مادی و معنوی دانشگاه آزاد اسلامی باید به بهترین شکل مورد استفاده قرار گیرد

تاکید بر مساعدت دانشگاه ها با تحصیل دانشجویان در شهرهای خوشان/ در صورت تداوم شرایط فعلی امکان برگزاری کلاس های حضوری وجود ندارد

اولین محموله تشعشعی برای ماهواره «ناهید 2» ساخته شد

کلاس های دانشگاه فردوسی مشهد به صورت مجازی برگزار می شود

کلاس های نیم سال جدید تحصیلی دانشگاه فردوسی مشهد به صورت مجازی برگزار می شود

کارت کنکور سراسری از 28 مرداد توزیع می شود

کارت کنکور سراسری از 28 مرداد توزیع می شود

آغاز توزیع کارت کنکور 99 از 28 مرداد/ جزییات رفع نقص کارت آزمون

آغاز توزیع کارت کنکور 99 از 28 مرداد/ جزییات رفع نقص کارت آزمون

برگزاری آزمون های اخیر در دزفول بدون قطعی برق انجام شد

تصمیم نهایی برای کنکور اراده وزارت علوم و وزارت بهداشت نیست

توزیع کارت ورود به جلسه کنکور سراسری از 28 مرداد

80 درصد دانش آموختگان دانشگاه امام جواد(ع) یزد جذب بازار کار می شوند

کارت کنکور سراسری از 28 مرداد توزیع می شود

لزوم جذب افراد مستعد و نخبه در جهاد دانشگاهی

کارت کنکور سراسری از 28 مرداد توزیع می شود

توزیع کارت کنکور از 28 مرداد

کارت کنکور سراسری از 28 مرداد توزیع می شود

خاکی صدیق: ارزیابی طول ترم دانشجویان دستور کار دانشگاه ها قرار گیرد

هشت شهرستان استان یزد در وضعیت قرمز

بازدید مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی از سرای نوآوری فناوری های صنعت زعفران

ارائه 30 مستند تجربه فناوری در نمایشگاه اینوتکس

دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای اصفهان و مشهد قرارداد همکاری امضا کردند/ آغاز کار کانون فرهنگی «سفیر»

رزمایش کمک مؤمنانه با توزیع بسته های 300 هزار تومانی در آستارا

هیئت های اندیشه ورز بسته پیشنهادی میان مدت حکمیانه تدوین کنند/ تصویب راه اندازی دانشکده حکمرانی

جلسه هیات امنای دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد

امضای تفاهم نامه همکاری میان دو پردیس دانشگاهی در کیش

12 رشته جدید به واحد های دانشگاه آزاد کهگیلویه و بویراحمد اضافه شد

وجود و توسعه زیست بومی های علمی در کشور

85 درصد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بدون آزمون جذب می شوند

دانشگاه ها به دنبال جذب دانشجویان بین المللی بر بستر آموزش مجازی باشند

توانمندی دانشگاه برای رفع وابستگی به کشورها و رهایی از بند تحریم

راهیابی 137 دانش آموز هرمزگانی به مرحله کشوری جشنواره علمی پژوهشی

جلسه هیات امنای دانشگاه الزهرا(س) با حضور وزیر علوم برگزار شد

دانشجویان برای ایجاد ارزش افزوده درس بخوانند

اصول اولیه آموزش الکترونیکی از سوی معاونت آموزشی دانشگاه فردوسی منتشر شد

سند توسعه هنر بررسی شد/ اهمیت تربیت نیروی پیش برنده در هنر

سند توسعه هنر بررسی شد/ اهمیت تربیت نیروی پیش برنده در هنر