موضوعات داغ: - دانشگاه آزاد اسلامي - دانشگاه آزاد - مقام معظم رهبري - مفاسد اقتصادي - تيم فوتبال پرسپوليس - سوابق تحصيلي - باشگاه پرسپوليس - تيم فوتبال استقلال تهران - فوتبال استقلال - تيم فوتبال استقلال - وزارت علوم، تحقيقات و فناوري - سپاه استان سمنان - دانشگاه كاليفرنيا سن ديگو - تويوتاموتور - ارشد ازاد - فعال رسانه - فناوري هوشمند - مه ولات - فروش تسليحات - تقديرنامه - نمايشگاه هاي بهاره - كرباسيان - مسافرت هوايي

مطالب مرتبط:
فوت 2 دانشجو و 2 استاد دانشگاه علامه بر اثر کرونا
توصیه های طب سنتی برای آرامش در بحران کرونا
توصیه های طب سنتی برای حفظ آرامش در بحران کرونا
توصیه های طب سنتی برای حفظ آرامش در بحران کرونا
توصیه های طب سنتی برای حفظ آرامش در بحران کرونا
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 19 تیر 1399 ساعت 12:552020-07-09دانش

استاد دانشگاه: تداوم کرونا بحران زا است


ایرنا - عضو هیات علمی دانشکده اقصاد دانشگاه خوارزمی گفت: تاکنون دوره کوتاه مدتی از همه گیری معضل کرونا سپری شده و تداوم این روند طی حدود سه سال آینده بحران زا خواهد بود.

- ویروس کرونا موسوم به کووید 19 اواسط ماه دسامبر سال گذشته (24 آذر 98) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 (9 دی 98) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

این ویروس که بیش از چهار ماه است در کشورمان جا خوش کرده، بعد از آنکه در موج اول روند نزولی را طی کرد؛ به علت کم توجهی به موارد بهداشتی و جدی نگرفتن این بیماری، از 3 هفته پیش روند افزایشی به خود گرفته است.

باتوجه اهمیت تاثیر شیوع کرونا بر حوزه های مختلف از جمله اقتصاد، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در صدد جمع آوری دیدگاه های صاحب نظران و اساتید نخبه دانشگاهی در این خصوص است.

بر این اساس یه خبرنگار ایرنا البرز گفت و گویی با دکتر مجید فشاری عضو هیات علمی گروه اقتصاد امور عمومی دانشگاه خوارزمی انجام داده که به قرار زیر است: ایرنا: همه گیری کرونا چه تغییرات اقتصادی در سطح استان البرز ایجاد کرده است؟ دکتر فشاری: اپیدمی یا پاندمی ویروس کرونا روی بخش ها و حوزه های مختلف اقتصادی گذاشته است متعدد است یعنی ما می توانیم در بخش های مختلف تقسیم بندی کنیم.

به طور مثال در بحث کسب و کار هم مواردی که به صورت فیزیکی با این شرایط مواجه هستند، عمدتاً کسب و کارهای الکترونیکی انتظار بر این است که با شیوع این بیماری گسترش پیدا کند، یعنی کسب و کارهای فیزیکی جای خود را به کسب و کارهای الکترونیکی و دیجیتالی واگذار کنند و سهم آنها در کسب و کار بیشتر شود.

بخش دیگر، شرایط تولیدکننده و استخدام متقاضیان یا نیروی کار توسط بنگاه ها و شرکت ها است.

در واقع، پاندمی بودن ویروس باعث شده که تقاضای بنگاه ها برای نیروی کار کاسته شود، عملاً بنگاه ها نیروهای کار خود را تعدیل یا اخراج کنند و در ظرفیت تولید و فروش بنگاه هو اثر گذاشته و باعث کاهش ظرفیت تولید شده است.

از سوی دیگر در بخش های تجارت و صادرات و واردات وقتی ارتباطتان با شرکای تجاری کاسته می شود انتظار بر این است که مراودات تجاری هم کاهش پیدا کند، یعنی اکنون بسیاری از شرکت ها با کاهش میزان صادرات مواجه شده اند، ارزش صادراتی آنها کاهش پیدا کرده است.

بخش دیگر، ورود و خروج سرمایه است که با انتقال بحث به دانش و تکنولوژی همراه است و تحت تاثیر قرار گرفته است، یعنی انتظار داریم اگر به طور مثال مراوده با دنیای خارج باعث شود که در ورود تکنولوژی انباشت دانش و فناوری صورت گیرد، یعنی اثر خود را روی تولید و رشد بگذارد.

اینکه روی بخش های مختلف استان البرز چه اثری گذاشته یعنی برای مثال روی خدمات، صنعت و کشاورزی چه تاثیر گذاشته است باید آمار و اطلاعات قبل و بعد از کرونا وجود داشته باشد و تحلیل و مقایسه شود.

یعنی قبل از ویروس کرونا ارزش افزوده بخش صنعت A واحد بوده است و اکنون بعد از شیوع کرونا به A+x رسیده و اینکه چقدر کاهش یافته باید آمار و اطلاعات وجود داشته باشد.

ایرنا: همه گیری کرونا چه تغییرات اقتصادی در سطح ملی ایجاد کرده است؟ دکتر فشاری: در سطح ملی، کاهش ظرفیت تولید و میزان جذب سرمایه های خارجی اتفاق افتاده که با خود تبعات مختلف به همراه دارد.

کاهش میزان صادرات و افزایش کسری تراز تجاری یا بدتر شدن تراز تجاری را به همراه داشته، وضعیت نرخ بیکاری افزایش پیدا کرده، توزیع درآمد بدتر و نابرابرتر شده، شکاف های درآمدی بین گروه های جامعه افزایش پیدا کرده، عمدتاً روی کسب و کارهای فیزیکی اثر جدی گذاشته است یعنی تعطیلی مشاغل را به همراه داشته یا جایگزینی کسب و کارهای الکترونیکی و دیجیتالی را به جای کسب و کارهای فیزیکی به همراه داشته است.

اینها مواردی بوده که آثار آن در جامعه مشهود است، یعنی در بحث سرمایه گذاری داخلی اثر خود را نشان داده است، روی هر کدام از متغیرهای کلان اقتصادی در نظر بگیرید اثر خود را نشان داده است.

ایرنا: شما کدام موارد از تغییرات نام برده را پایدار می دانید.

(به طوری که تا مدت نه چندان کوتاهی پس از کرونا برقرار بماند یا حتی به ویژگی بلندمدت بشر و جامعه انسانی تبدیل شود)؟ دکتر فشاری: اگر کسب و کارهای از رونق خود بیافتد هم روی درآمد تولیدکننده و هم روی مصرف کننده اثر می گذارد یعنی وقتی سطح درآمدها به خاطر تعطیلی کسب و کارها کاهش پیدا می کند مانند یک قاعده زنجیره ای میزان تولید و درآمد خانوارها کاهش پیدا می کند و این چرخه تکرار می شود یعنی تضعیف کسب و کارها و به تعطیلی کشیده شدن مشاغل و کسب و کارهای فیزیکی باعث شده اثر خود را در کوتاه مدت ماندگار کند و دیده شود.

ممکن است کسب و کارهای الکترونیکی یا جای کسب و کارهای فیزیکی و حضوری را بگیرد در آینده شاهد گسترش صادرات هم باشیم اما آن چیزی که اکنوم مشهود است اثر روی بخش عرضه یا تولید است.

ایرنا: برخی سیاستمداران کرونا را بزرگ ترین بحران جامعه خود در دهه های اخیر دانسته اند، آیا کرونا در حوزه اقتصاد پدیده ای بحران زا تلقی می شود که دردسرهای فراوان و عظیمی ایجاد کرده باشد؟ دکتر فشاری: آنچه در مباحث اقتصادی بحث می شود این است که می گویند بحرانی که اکنون داریم جای بحران آمریکا را در دهه های 1920 و 1930 بحران بیکاری و رکود بزرگ را در اقتصاد آمریکا می گیرد اما اینکه ما ببینیم آیا این اثر تبدیل به بحران می شود یا نمی شود باید ببینیم این بیماری اپیدمی و پاندمی که رخ داده است تا چه مدت دوام خواهد داشت، یعنی اگر برای 3-2 سال ادامه دار باشد آن زمان می توانیم تحلیل کنیم برای مثال اگر 2-3سال ادامه پیدا کند تولید، رشد اقتصادی، سرمایه گذاری و توزیع درآمد ما چقدر تحت تأثیر قرار می گیرد.

آنچه ما الان شاهد هستیم حدود چهار پنج ماه از مدت زمان انتشار این ویروس بیشتر نمی گذرد یعنی دوره ای که گذشته، کوتاه مدت است و نمی توانیم ادعا کنیم که تبدیل به یک بحران شده؛ اکنون می توانیم بگوییم یک معضلی ایجاد کرده اما آن معضل، عارضه و مشکل هنوز تبدیل به بحران نشده است؛ اگر ادامه داشته باشد و ببینیم چه آثار زیانبار و مخربی در متغیرهای کلان اقتصادی می گذارد یعنی برای مثال ببینیم چقدر توزیع درآمد را در جامعه بدتر و رشد اقتصادی را تضعیف می کند، چقدر اثرات تورمی در جامعه ایجاد می کند و سایر بازارها را تحت تاثیر قرار می دهد آن موقع می توانیم بگوییم تبدیل به بحران شده است.

ایرنا: با فرض طولانی تر شدن کرونا، شما چه پیشنهاداتی، در حوزه اقتصاد، برای زیست در شرایط کرونا دارید؟ دکتر فشاری: اکنون بحث از این است که اگر این موضوع به صورت بلندمدت ادامه داشته باشد بالتبع رفتار انسانها تحت تأثیر قرار می گیرد.

اقتصاد هم مطالعه رفتار انسان ها است در قالب رفتار طرف عرضه اقتصاد و در مقابل رفتار طرف تقاضای اقتصاد؛ اگر ادامه دار باشد روی اثر عرضه اثر جدی می گذارد، تولید را کاهش می دهد، رشد اقتصادی را تضعیف می کند، سرمایه گذاری را کم می کند؛ حالا ما با توجه به شرایطی که در اقتصاد رخ می دهد ما هم رویه مصرفی مان نسبت به این مسئله باید دچار تغییر شود، برای مثال اگر به صورت دائمی ادامه دار باشد بسیاری از هزینه های خانوار که صرف هزینه های مسافرت و گردشگری می شود تغییر و کاهش پیدا می کند، به جای این هزینه ها ممکن است هزینه تورهای مجازی افزایش پیدا کند.

در حال حاضر میزان مسافرت مردم در کل دنیا کاهش پیدا کرده اما برای اینکه صنعت گردشگری به فعالیت خود ادامه دهد چه آیتمی باید رشد کند باید جایگزینی ایجاد شود ممکن است تورهای مجازی شکل بگیرد و مسافرت های مجازی انجام شود و هزینه های این تحت تأثیر قرار گیرد، حتی هزینه های بهداشت و درمان، این هزینه ها ناچیز بوده است، اگر تشدید این بیماری صورت گیرد هزینه های بهداشت و درمان افزایش پیدا می کند در حالی که قبلاً در هزینه های خانوار نقش اساسی نداشت، یا مسایل زیست محیطی، وقتی این بیماری شیوع پیدا کرده هزینه های چاپ و مصرف کاغذ کاسته شده است، همه اینها مواردی است که روی رفتار ما انسانها و مصرف کنندگان اثر می گذارد.

ایرنا: آیا ایران پس از کرونا، متقاوت از ایران پیش از کرونا خواهد بود؟ اگر آری چرا، و اگر خیر چرا؟ دکتر فشاری: معتقدم هر اتفاقی وقتی رخ می دهد یک پیامدهای رفتاری دارد؛ شما کشورهای دیگر را می بینید که رفتار مردم قبل از کرونا بعد از کرونا متفاوت است.

بستگی به این دارد که آیا این ویروس را به خوبی درک کرده و اگر جدی بودن این ویروس را درک کرده باشیم قطعاً رفتارهای ما دچار تغییر خواهد شد، چه در رفتارهای فردی و چه در رفتارهای اجتماعی، برای مثال اگر مردم احساس کنند که این ویروس جدی است و اثر مخرب دارد قطعاً از خیلی از رفتارهای خود پرهیز می کنند و رفتارهایی که قبل از کرونا بوده اگر برای مثال بیشتر دید و بازدید می کردند و گرد هم می آمدند و رفتارهای اجتماعی بیشتر میشد الان دیگر کمتر می شود؛ قطعاً برای تولید کننده هم همینطور است، اگر تولید کننده تنوع کالاهای تولیدی خودش را گسترش می داد الان بعد از شیوع کرونا تنوع تولید را نخواهد داشت و یعنی هم رفتار طرف عرضه دچار تغییر می شود و هم رفتار تقاضا که ما هستیم.

ایرنا: آیا جهان پس از کرونا، متفاوت از جهان پیش از کرونا خواهد بود؟ اگر آری چرا، و اگر خیر چرا؟ دکتر فشاری: در بعد جهانی کاملاً واضح است.

اولین اثر تعاملات کشورها با یکدیگر است یعنی در بحث تجارت خارجی اولین اثر این است که حجم تجارت خارجی در دنیا کاهش پیدا می کند، حتی صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده بود که با شیوع بیماری کرونا حدود نیم تا یک درصد رشد اقتصادی دنیا کاهش پیدا کند، یا مثل وضعیت توزیع درآمد یا کسب و کارها در کل جهان دنیا باید دیتاهای آن وجود داشته باشد تا بتوانیم تحلیل کنیم که پس از شیوع کرونا تا سال 2019 تجارت خارجی چه وضعی در دنیا داشته و اکنون در 2020 که این اتفاق رخ داده و چند ماهی که از آن گذشته چه اتفاقی در مناسبات اقتصادی ایجاد شده است.

روی سایر مسائل هم تاثیر می گذارد، مثلاً افزایش قیمت جهانی طلا و سایر بازارها.

ایرنا: شما چه تمهیدانی برای زیست بهتر در ایران پس از کرونا پیشنهاد می کنید؟ دکتر فشاری: آنچه مشخص است اینکه باید بپذیریم ممکن است دامنه مدت زمان تداوم و پایداری این ویروس طبق پیش بینی ها تا سال 2022 باشد و بالتبع باید از یکسری هزینه ها پرهیز کنیم.

هزینه هایی که جنبه مولد زیادی ندارد یعنی برای ما خیلی ضروری نیست، مثلا می خواستیم هر ماه یک مسافرت داخل یا خارج کشور برویم و اکنون نمی رویم پس یک صرفه جویی در هزینه مسافرت برای ما ایجاد می شود؛ یا مثلاً قبلاً یک کسب و کار فیزیکی داشتیم که اکنون تعطیل شده است، حالا باید به این سمت برویم که چگونه می توانیم آن کسب و کار فیزیکی را با کسب و کار الکترونیکی جایگزین کنیم که بتواند کاهش درآمد و تولید را جبران کند؛ یا به طور مثال قبلا هزینه های بهداشت و درمان را جدی نمی گرفتیم الان باعث می شود که هزینه های بهداشت و درمان را جدی بگیریم؛ یا مسائل زیست محیطی و مسائلی که با آلایندگی هوا و پدیده های زیست محیطی جدی نمی گرفتیم که الان باید آن را جدی بگیریم؛ یعنی ضمن اینکه برای ما یکسری معایبی دارد ممکن است یک سری منافعی هم به همراه داشته باشد.

اینکه ما چگونه می توانیم خود را با شرایط کنونی تطبیق دهیم، یک بخشی از آن جنبه فرهنگی دارد که باید فرهنگ سازی شود و رسانه های جمعی، گروهی، شبکه های اطلاع رسانی، دولت و رسانه ملی باید این فرهنگ سازی را ایجاد کنند که در این شرایط از این رفتار پرهیز کنیم، این رفتار که پرهیز کند خود به خود به یک رویه بلندمدت و عادت تبدیل می شود، مثلاً می گویم اگر 2 سال ادامه پیدا کند می گوییم 2 سال به مسافرت نمی رویم هیچ اتفاقی رخ نمی دهد، یا می توانیم این هزینه را با آن جایگزین کنیم.


کلید واژه ها: خبرگزاری جمهوری اسلامی - کرونا - ویروس - دانشگاه خوارزمی - دانشگاه - جمهوری اسلامی - روند - بهداشت - بیماری - عضو هیات علمی - ویروس کرونا - تداوم - بحران - ایرنا - سال آینده - هیات علمی - ذات الریه - شیوع - خبرگزاری - همه گیری - عضو هیات - دانشکده - کشورمان - کمیسیون - بهداشتی - خوارزمی - کووید 19 - دیدگاه - اسلامی - اساتید

آخرین اخبار سرویس:
آغاز ثبت نام در رشته های بدون آزمون علمی کاربردی جهاددانشگاهی بجنورد

آغاز ثبت نام در رشته های بدون آزمون علمی کاربردی جهاددانشگاهی بجنورد

برگزاری 22 هزار کلاس مجازی برای دانشجویان دانشگاه آزاد خرم آباد

مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) منصوب شد

چشمگیرترین تصاویر از سیاره مریخ

پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی نور به 2 روش سوابق تحصیلی و آزمون

آزمون دوره کارشناسی ارشد پزشکی آغاز شد

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه 1000 پرس غذا بین نیازمندان توزیع کرد

عضو هیات علمی دانشگاه رازی به عنوان سرآمد علمی کشور انتخاب شد

دانشمندان نورانی ترین ماده دنیا را ساختند / کاربردی به گستردگی از پنل های خورشیدی تا ابزار های پزشکی

آغاز رقابت داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی

آغاز کنکور کارشناسی ارشد پزشکی با حضور بیش از 49 هزار نفر / 495 داوطلب مبتلا به کرونا هستند

چرا دستیاران پزشکی از تحصیل انصراف می دهند؟

آغاز رقابت برای تصاحب صندلی های ارشد دانشگاه های علوم پزشکی

آغاز رقابت برای تصاحب صندلی های ارشد دانشگاه های علوم پزشکی

توانایی دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور در تولید قطعات صنعتی با روش ریخته گری

تقدیر رییس سابق دانشگاه آزاد از حرف های جنجالی فتاح

تولید سلول های قلب با فناوری چاپ سه بعدی

جدول برگزاری آزمون سراسری منتشر شد

آغاز رقابت برای تصاحب صندلی های ارشد دانشگاههای علوم پزشکی

تقدیر رییس سابق دانشگاه آزاد از شجاعت فتاح

آموزش های موسسه آموزش عالی امام جواد مهارت محور است

آغاز رقابت برای تصاحب صندلی های ارشد دانشگاههای علوم پزشکی

تقدیر رییس پیشین دانشگاه آزاد از شجاعت پرویزفتاح

غواصی دلهره آور در میان کوسه ها+عکس

ثبت نام دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی در دو مرحله از 4 شهریور آغاز می شود / اعلام نتیجه نهایی در هفته اول و دوم مهرماه

فناوری که آب دریا را در 30 دقیقه قابل آشامیدن می کند

انسان دوستی از منظر مولانا به روایت دکتر قربان ولییی

انجمن های علمی دانشگاه یزد 3 مقام کشوری جشنواره حرکت را کسب کردند

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

شناخت 8 چالش بحران حاشیه نشینی توسط دانشگاه آزاد اسلامی/ کدام پایان نامه ها به حل حاشیه نشینی می پردازند؟

مجله «بازیافت مواد آلی در بخش کشاورزی» چگونه جهانی شد؟

اقیانوس زیرزمینی گسترده در سیاره ای کوتوله/ تلاش برای یافتن حیات در سرس

پذیرش بدون کنکور دانشجو در مقطع کارشناسی و کاردانی در مرکز آموزش علمی کاربردی کاراد

کارت ورود به جلسه کنکور سراسری از 28 مردادماه توزیع می شود

مرکز تحقیقات ژنتیک میبد، پاسخگوی مشکلات این بخش در استان یزد است

مرکز تحقیقات ژنتیک میبد، پاسخگوی مشکلات این بخش در استان یزد است

انجمن های علمی دانشگاه یزد 3 مقام کشوری جشنواره حرکت را کسب کردند

بیش از 80 درصد دانشجویان موسسه آموزش عالی امام جواد(ع) بومی هستند

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

پایش فعالیت های مالی و انضباط کاری یک نیاز اصلی در دانشگاه آزاد اسلامی است

جدول برگزاری آزمون سراسری منتشر شد

استفاده از نخستین محموله تشعشعی در ماهواره ناهید 2

درک الگوهای پرواز پرندگان با کمک مدل های ریاضی آلن تورینگ

انسان دوستی از منظر مولانا به روایت دکتر قربان ولییی

سرمایه های مادی و معنوی دانشگاه آزاد اسلامی باید به بهترین شکل مورد استفاده قرار گیرد

تاکید بر مساعدت دانشگاه ها با تحصیل دانشجویان در شهرهای خوشان/ در صورت تداوم شرایط فعلی امکان برگزاری کلاس های حضوری وجود ندارد

اولین محموله تشعشعی برای ماهواره «ناهید 2» ساخته شد

کلاس های دانشگاه فردوسی مشهد به صورت مجازی برگزار می شود

کلاس های نیم سال جدید تحصیلی دانشگاه فردوسی مشهد به صورت مجازی برگزار می شود

کارت کنکور سراسری از 28 مرداد توزیع می شود

کارت کنکور سراسری از 28 مرداد توزیع می شود

آغاز توزیع کارت کنکور 99 از 28 مرداد/ جزییات رفع نقص کارت آزمون

آغاز توزیع کارت کنکور 99 از 28 مرداد/ جزییات رفع نقص کارت آزمون

برگزاری آزمون های اخیر در دزفول بدون قطعی برق انجام شد

تصمیم نهایی برای کنکور اراده وزارت علوم و وزارت بهداشت نیست

توزیع کارت ورود به جلسه کنکور سراسری از 28 مرداد

80 درصد دانش آموختگان دانشگاه امام جواد(ع) یزد جذب بازار کار می شوند

کارت کنکور سراسری از 28 مرداد توزیع می شود

لزوم جذب افراد مستعد و نخبه در جهاد دانشگاهی

کارت کنکور سراسری از 28 مرداد توزیع می شود

توزیع کارت کنکور از 28 مرداد

کارت کنکور سراسری از 28 مرداد توزیع می شود

خاکی صدیق: ارزیابی طول ترم دانشجویان دستور کار دانشگاه ها قرار گیرد

هشت شهرستان استان یزد در وضعیت قرمز

بازدید مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی از سرای نوآوری فناوری های صنعت زعفران

ارائه 30 مستند تجربه فناوری در نمایشگاه اینوتکس

دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای اصفهان و مشهد قرارداد همکاری امضا کردند/ آغاز کار کانون فرهنگی «سفیر»

رزمایش کمک مؤمنانه با توزیع بسته های 300 هزار تومانی در آستارا

هیئت های اندیشه ورز بسته پیشنهادی میان مدت حکمیانه تدوین کنند/ تصویب راه اندازی دانشکده حکمرانی

جلسه هیات امنای دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد

امضای تفاهم نامه همکاری میان دو پردیس دانشگاهی در کیش

12 رشته جدید به واحد های دانشگاه آزاد کهگیلویه و بویراحمد اضافه شد

وجود و توسعه زیست بومی های علمی در کشور

85 درصد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بدون آزمون جذب می شوند

دانشگاه ها به دنبال جذب دانشجویان بین المللی بر بستر آموزش مجازی باشند

توانمندی دانشگاه برای رفع وابستگی به کشورها و رهایی از بند تحریم

راهیابی 137 دانش آموز هرمزگانی به مرحله کشوری جشنواره علمی پژوهشی

جلسه هیات امنای دانشگاه الزهرا(س) با حضور وزیر علوم برگزار شد

دانشجویان برای ایجاد ارزش افزوده درس بخوانند

اصول اولیه آموزش الکترونیکی از سوی معاونت آموزشی دانشگاه فردوسی منتشر شد

اهدای خون توسط دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن

رقابت 88 دانشجو در المپیاد علمی علوم پزشکی

معرفی معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی رشت

خاکی صدیق: ارزیابی دانشجویان در طول ترم در دستور کار دانشگاه ها قرار گیرد

ارزیابی دانشجویان در طول ترم در دستور کار دانشگاه ها قرار گیرد

جهانگیری یکی دیگر از مصوبات ستاد نقشه مهندسی فرهنگی را ابلاغ کرد

ساختمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی همدان مزین به نام سردار دل ها شد

5 نفر از بیماران کرونایی استان قم در 24 ساعت گذشته جان خود را از دست دادند

سرا های دانشجویی دانشگاه ایلام ارتقا می یابند

کارگاه آموزشی «بیان تجربه در اخذ گرنت بین المللی» امروز 22 مردادبرگزار می شود

استاد دانشگاه: تداوم کرونا بحران زا است

استاد دانشگاه: تداوم کرونا بحران زا است