مطالب مرتبط:
سواد رسانه ای فرزندان ایران با تولید محتوای دانش آموزی ارتقا می یابد
از مواد ضد علف های هرز علیه مهاجران در اتریش استفاده شود
روایت اهل قلم/ مقدم در گفتگو با شفقنا از چالش های رسانه ای در دوران فعالیتش تا تأثیرات کرونا بر فضای ارتباطاتی کشور می گوید
استفاده از ماسک در پاساژها و مراکز بزرگ خرید شیراز اجباری است
ضرورت استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا و انتشار کرونا
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 19 تیر 1399 ساعت 06:352020-07-09فناوري

استفاده کلیشه ای از واژه «سواد رسانه ای»


امروز در رسانه های مختلف شاهد جنگ روایت ها هستیم و اگر بتوانیم کاربران را با شیوه تولید روایت در رسانه آشنا کنیم، بخش زیادی از فرهنگ مصرف و سواد رسانه ای را انجام داده ایم.

- گروه هنر و رسانه: "چیزی که از آن به عنوان فرهنگ مصرف رسانه تعبیر می کنیم؛ فرهنگ مصرف یعنی کی، کجا، چگونه و چه زمانی ما مصرف رسانه ای را انجام می دهیم.

منظور از فرهنگ مصرف، شناخت رسانه است.

ما اگر رسانه، فضای مجازی و هرچیزی که در این فضا تعبیر می کنیم را کامل به آن مسلط باشیم و بشناسیم، ناخودآگاه به عنوان کاربر خود را نزدیک به فرهنگ استفاده از آن کرده ایم.

" این را علیرضا پورجعفری کارشناس رسانه و مدرس دانشگاه می گوید.

او بر این باور است که منظور از فرهنگ مصرف به جای رژیم مصرف یعنی آموزش کاربران شبکه های اجتماعی به تولید محتوا در حوزه هایی است که علاقمند به آن هستند.

یعنی به خانم خانه دار یاد دهیم که از نوآوری های خانه داری، آشپزی، نکات بچه داری را با دیگران به اشتراک بگذارد.

یا به دانشجو یاد دهیم در خصوص علمی که فرا می گیرد، به دیگران هم آموزش دهد.

اینها می توانند در این رسانه ها به تولید محتوا بپردازند.

در خصوص رژیم مصرف رسانه که البته این مدرس دانشگاه از آن به عنوان فرهنگ مصرف یاد می کند، ساعتی به بحث و گفت و گو نشستیم؛ آنچه از نظر می گذرانید، حاصل گفت و گوی ما با وی است.

** رژیم مصرف رسانه به ویژه فضای مجازی تا چه اندازه می تواند اهمیت داشته باشد؟ - معتقدم در موضوع رژیم مصرف در فضای مجازی و اساسا طرح چنین مباحثی از جنس نگاه های تهدید محور به فضای رسانه ای و مجازی است که منجر به فرصت سوزی می شود.

در فضای گسترده ارتباطی و متحول ارتباطی امروز نمی توانیم رژیم مصرفی را برای مخاطب قائل شویم یا مخاطب را به گونه ای قانع و اقناع کنیم که در مصرف رسانه ای شان، حد و مرز و یک رژیمی را رعایت کنند.

نوع نگاه مان به رژیم مصرف باید تغییر کند شاید اگر در هشت تا ده سال پیش بودیم، می توانستیم این حرف را بزنیم، اما امروز حداقل در فضای گسترده رسانه این امکان وجود ندارد؛ بنابراین نوع نگاه مان به رژیم مصرف را باید تغییر دهیم و واژه فرهنگ مصرف را جایگزین رژیم مصرف کنیم.

** در خصوص فرهنگ مصرف رسانه بیشتر توضیح می دهید؟ - چیزی که از آن به عنوان فرهنگ مصرف رسانه تعبیر می کنیم؛ فرهنگ مصرف یعنی کی، کجا، چگونه و چه زمانی ما مصرف رسانه ای را انجام می دهیم.

منظور از فرهنگ مصرف، شناخت رسانه است.

ما اگر رسانه، فضای مجازی و هرچیزی که در این فضا تعبیر می کنیم را کامل به آن مسلط باشیم و بشناسیم، ناخودآگاه به عنوان کاربر خود را نزدیک به فرهنگ استفاده از آن کرده ایم.

  در این خصوص مترو را مثال می زنم.

در گذشته دائما تأکید می شد که بگذارید مسافران واگن پیاده شوند و سپس شما سوار شوید.

ما در آن زمان فرهنگ مصرف استفاده از مترو را نداشتیم، چون اساسا در کشور مان تکنولوژی و علم پیش از فرهنگش وارد می شود.

متأسفانه این ایرادی است که به کشور وارد می شود.

 الگوی مصرف رسانه ای براساس فضای متحول ارتباطی هر فردی تعیین می شود، ما امروز می توانیم بگوییم بسیاری از فرهنگ ها و رفتارهای ما در جامعه رسانه ای شده است؛ بنابراین فردی نمی تواند برای فرد دیگری تعیین کند که چه رژیمی داشته باشد، حتی پدر ومادر نمی تواند به فرزند بگوید که چگونه از رسانه استفاده کنم.

  در خصوص رسانه هم این اتفاق را شاهد بودیم.

رسانه آمد، اما فرهنگ نیامد و درنهایت کارمان به فیلترینگ، محدودکردن و دشمنی با این رسانه ها رسید.

منظور از فرهنگ مصرف به جای رژیم مصرف یعنی آموزش کاربران شبکه های اجتماعی به تولید محتوا در حوزه هایی است که علاقمند به آن هستند.

یعنی به خانم خانه دار یاد دهیم که از نوآوری های خانه داری، آشپزی، نکات بچه داری را با دیگران به اشتراک بگذارد.

یا به دانشجو یاد دهیم در خصوص علمی که فرا می گیرد، به دیگران هم آموزش دهد.

اینها می توانند در این رسانه ها به تولید محتوا بپردازند.

اساسا زندگی مجازی به این معنا نیست که من از خصوصی ترین اتفاق زندگی ام استوری بگذارم یا جزیی ترین مسائل شخصی ام را در اینستاگرام و توییتر مطرح کنم.

ما باید فرهنگ مصرف را بدانیم تا در این جامعه اطلاعاتی و رسانه ای زندگی کنیم.

ما در ارتقای فرهنگ عمومی و دانش عمومی جامعه سهم داریم، این یعنی فرهنگ مصرف؛ زمانی که این موضوع را درک کردیم حتی خبرنگار هم این احساس را پیدا می کند که به اندازه سهم خودش در جامعه اثرگذار است و در این فضا به آموزش رسانه برای مردم در پست های اینستاگرامی و توییت هایش انجام می دهد.

گاهی ممکن است کاربر پزشک سنتی باشد؛ بنابراین او می تواند دانش پزشکی اش را به اشتراک بگذارد و این هم می تواند همان فرهنگ مصرف در شبکه های اجتماعی باشد.

فرهنگ مصرف وجود ندارد متأسفانه ما فرهنگ مصرف نداریم و به دلیل هم همین عدم فرهنگ مصرف، به سمت رژیم مصرف می رویم و انگار صورت مسأله را پاک می کنیم چون یاد نگرفته ایم که در مواجهه با رسانه ها نگاه و فرهنگ خود را به رسانه ها غالب کنیم.

اصطلاحا فرهنگ و سیاست ما رسانه ای زده شده و تحت تأثیر قرار گرفته است؛ در صورتی که بسیاری ها معتقدند رسانه ابزاری برای عرضه است.

** البته بیشتر منظور شما در بحث فرهنگ منظور همان تولید محتواست.

درست است؟ - بله کاملا درست است؛ منظور از فرهنگ مصرف به جای رژیم مصرف یعنی تولید کردن و آموزش به کاربر شبکه اجتماعی برای تولید محتوا است.

اگر شما مروری داشته باشید متوجه می شوید که ما تا چه اندازه این روزها در حوزه های مختلف با اخبار فیک، اخبار جعلی و فیک نیوزها در تماس هستیم.

ریشه این فیک نیوز ها چیست؟ زمانی که در خصوص ریشه فیک نیوزها بررسی می کنید متوجه می شوید زمانی که منابع اطلاعاتی غیر رسمی زیاد، گسترده و پراکنده باشد و هر کسی چیزی بگوید، فیک نیوز و شایعه پدید می آید.

  در خصوص شایعه می گویند اگرپیرامون اتفاقات، کامل به مخاطب عرضه نشود، فضا و بستر آماده شکل گیری شایعه می شود.

اتفاقی که ما در کرونا در ابتدای شیوعش در اطلاع رسانی شاهد بودیم که تا چه اندازه شایعات ایجاد شد.

منظور همین است، ما برای جلوگیری از فیک نیوزها و رسانه زدگی بیش از حد و جلوگیری از این موضوع مبنی بر اینکه فرهنگ های دیگر در رسانه ها بیاید وبر ما غالب شود، ناچاریم و باید فرهنگ مصرف رسانه ای مان را افزایش دهیم.

فرهنگ مصرف رسانه ای به این معنا نیست که کاربر را برای ورود به این فضا ممنوعش کنیم، بلکه باید به او یاد دهیم که در این فضا به تولید محتوا اعم از عکس، یادداشت، متن، کلیپ و.

بپردازد و حتی به او قواعد انلاین  نویسی را یاد دهیم.

زمانی که کاربر مهارت و ابزارها را یاد بگیرد، دیگر احتیاجی به منابع فیک پیدا نمی کند و ناچار است برای تولید محتوا مطالعه کند و حتی در مورد آن موضوع با چند نفر صحبت کند.

** نقش سواد رسانه ای در فرهنگ مصرف رسانه چیست؟ - معنی سواد یعنی خواندن و نوشتن است و اگر این تعریف را به سواد رسانه ای بدهیم در نهایت معنی آن خواندن در رسانه و نوشتن در رسانه می شود.

سواد رسانه یعنی خواندن و نوشتن در رسانه خواندن در رسانه یعنی آموزش نوع برخورد با محتواست و نوشتن در رسانه نوع تولید محتواست.

دوبال مفهوم سواد رسانه ای و تعریف سواد رسانه ای به بحث قبلی برمی گردد، یعنی فرهنگ رسانه ای؛ بنابراین چیزی که امروز به عنوان سواد رسانه ای بیان می شود، بسیار کلیشه ای است و با همین مفهوم کلیشه مخالفم.

ما اگر رسانه، فضای مجازی و هرچیزی که در این فضا تعبیر می کنیم را کامل به آن مسلط باشیم و بشناسیم، ناخودآگاه به عنوان کاربر خود را نزدیک به فرهنگ استفاده از آن کرده ایم.

  ما اگربه جای سواد رسانه ای، موضوع فرهنگ رسانه ای را دنبال می کردیم یعنی به این معنا که بیاییم فرهنگ مان را به رسانه تحمیل کنیم، نه اینکه رسانه بیاید برای ما فرهنگسازی کند؛ بنابراین نوع شناخت ما از رسانه ها به ویژه رسانه های نوین و تکنولوژی های نوین می تواند در این مسأله بسیار اثرگذار و مهم باشد.

نقش سواد رسانه ای در اینجا بر مبنای فرهنگ رسانه ای تحمیل می شود؛ رسانه ها اغلب کاری که می کنند، از جنس برجسته سازی بود و در چارچوب های مفهومی و چارجوب های گفتمانی این کار را انجام می دهند.

احساس می کنم این سواد رسانه در همان قاب فرهنگ مصرف رسانه قابل تبیین و توصیف است.

** در این خصوص بیشتر توضیح می دهید؟ - امروز در رسانه های نوین، سنتی، گرم، سرد و حتی رسانه های چاپی دقت کنید، جنگ روایت است؛ همان نظریه بازنمایی است؛ یعنی رسانه ها روایت خود را از موضوع، رخداد و واقعیت برای مخاطب عرضه می کند.

امروز جنگ روایت هاست.

این روایت ها روی حوزه شناختی و نوع مخاطب اثر می گذارد و اگر بتوانیم مخاطب ها را با شیوه تولید روایت در رسانه آشنا کنیم، بنظرم بخش زیادی از فرهنگ مصرف و سواد رسانه ای را انجام داده ایم؛ یعنی مخاطب درک کند که روایت رسانه چگونه شکل می گیرد؛ مخاطب باید این را بشناسد و در مواجهه با روایت های مختلف زمان گذاری کند و پشت پرده اش را متوجه شود.

آنچیزی که در محافل علمی از آن یاد می کنند، روزنامه نگاری روایتی است.

  برای مثال در حادثه نطنز روایت های رسانه های داخلی و خارجی از موضوع متفاوت از یکدیگر بود بود.

رسانه های داخلی چارچوب مفهومی شان در اخبار قدرت و رسانه های خارجی اعتبارزدایی از قدرت ایران بود.

این اتفاق در حوزه خبر رخ داد و حتی در حوزه های مختلف همچون  فیلم، موشن گرافی و انیمیشن هم اینچنین است؛ بنابراین اگر بتوان مخاطب را با روایت های رسانه ها و نوع روایت های رسانه ها آشنا کرد، این فرهنگ مصرف حتما در مخاطب شکل می گیرد و از آن بالاتر اینکه بیاییم به مخاطب یاد دهیم خودش تولید روایت کند.

ما باید به مخاطب آموزش دهیم که خودش از روزمرگی هایش تولید روایت کند، این تولید روایت کردن همان فرهنگ مصرف و همان آموزش است؛ بنابراین برای آنکه که مخاطب بتواند از خود روایت خوبی را در شبکه های اجتماعی اش تولید کند، نیاز دارد دقت بیشتری داشته باشد تا بازخوردهای بهتری دریافت کند.

** چرا مفهوم سواد رسانه ای را کلیشه می دانید؟ - معتقدم واژه سواد رسانه در جایگاه خودش استفاده نمی شود و تبدیل به کلیشه شده است؛ ما نقش سواد رسانه را به نقش شناخت از رسانه و شبکه های اجتماعی برگردان کنیم یعنی رسانه ها و شبکه های اجتماعی را بشناسیم و به شناخت فضای متحول ارتباطی اطراف مان بپردازیم.

این شناخت می تواند مسیر را برای مان روشن کند که چه مصرفی از رسانه داشته باشیم و تا چه اندازه ای فضای گسترده رسانه های نوین و فضای مجازی استفاده کنیم.

فضای مجازی چارچوب ندارد فضای مجازی چارچوب ندارد و همین موضوع سبب شده است تا مخاطبان ما هر چیزی را در این فضا مصرف کنند.

مصرف هر چیزی ریشه در نداشتن فرهنگ مصرف است؛ بنابراین اگر فرهنگ مصرف را با رویکرد تولید محتوا، آموزش تولید محتوا و آموزش مهارت به مخاطب یاد دهیم، شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.

به هیچ عنوان موافق رژیم مصرف نیستم؛ همانطور که موافق فیلترینگ نیستم، موافق منع کردن استفاده از رسانه ها نیستم.

برای مثال فردی که گرسنه است نمی تواند غذا نخورد بلکه او حتما برای رفع گرسنگی اش باید غذا بخورد اما موضوع سر نوع غذا است، یعنی چه نوع خوراکی و چه نوع مصرفی داشته باشد که این موضوع با آموزش دادن و تولید قابل حل است.

** چه کسی در این میان تعیین می کند که مخاطب ما در مورد فضای مجازی چه رژیمی داشته باشد؟ - الگوی مصرف رسانه ای براساس فضای متحول ارتباطی هر فردی تعیین می شود، ما امروز می توانیم بگوییم بسیاری از فرهنگ ها و رفتارهای ما در جامعه رسانه ای شده است؛ بنابراین فردی نمی تواند برای فرد دیگری تعیین کند که چه رژیمی داشته باشد، حتی پدر ومادر نمی تواند به فرزند بگوید که چگونه از رسانه استفاده کنم.

ضرورت تولید محتوا در فضای مجازی معتقدم باید برگردان کنیم به این سمت که به کاربران فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و رسانه های نوین یاد دهیم که تولید محتوا کنند.

اگر ما آمدیم و به کاربران شبکه اجتماعی، آموزش های تولید در فضای مجازی را ارائه کردیم، این کاربر خودش به سمت رژیم مصرف و الگوی مصرف حرکت خواهد کرد؛ بنابراین بنظرم ابتدا باید واژه فرهنگ مصرف را جایگزین رژیم مصرف کنیم و دوم آنکه به کاربران آموزش دهیم که چگونه در این فضا اقدام به تولید محتوا کنند و  شخصا مصرف کننده پیام نباشند بلکه به عنوان تولیدکننده پیام اثربخش شوند.

  معتقدم با این نگاه می توانیم بسیاری از مخاطرات حوزه فضای مجازی همچون فیک نیوز و اخبار فیک، اطلاعات مبتذل و دیگر مسائل را مدیریت کنیم، یعنی شما  هم در داخل فضای مجازی باشید و هم کاربر و هم اثرگذار باشید که الگویش همین است؛ الگوی تولید محتوا.

فرد اگر به دنبال تولید محتوا در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در حوزه های علاقمندی هایش برود، قطعا مجبور می شود برای این تولید سطح اطلاعات ودانشش را افزایش دهد و حتی به دنبال نرم افزار و کتاب و ابزارهای مهارتی برود که به نظرم در همین نقطه ما هم واژه مصرف را به جای رژیم مصرف، یک تغییر رفتار و تغییر الگو شکل داده ایم و هم آنکه اشتغالزایی کرده ایم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: رسانه - فرهنگ - مصرف - سواد رسانه ای - شبکه های اجتماعی - کاربران - استفاده - کنیم - خانم خانه دار - مدرس دانشگاه - تولید محتوا - تولید - روایت - فضای مجازی - سواد - خانه دار - دانشگاه - کارشناس - اجتماعی - علیرضا - نوآوری - نزدیک - شناخت - مختلف - محتوا - آموزش - زمانی - امروز - مجازی - آشنا

آخرین اخبار سرویس:
لزوم ایجاد و تقویت زیرساخت های کار آنلاین

هیچ یک از مدارس ملایر مشکل دریافت دیتا و اینترنت ندارند

دانلود آهنگ جدید امین عباسی بنام دست و دلباز

به روزرسانی جدید گوگل فون در نسخه بتا

ببینید و مراقب باشید. شیوه جدید سرفت از منازل.. + ویدئو

موتورولا 19 شهریورماه نسل دوم Razr را معرفی می کند

دانلود مرورگر مایکروسافت اج کرومیوم - Microsoft Edge

دانلود آهنگ جدید حمیدرضا عصار بنام رابطه

رونمایی از می 10 اولترا شیائومی با شارژ 120 واتی، زوم 120 برابری و نمایشگر 120 هرتزی

دانلود بازی ماشین های تندرو

چگونه پهنای باند و مصرف اینترنت را مدیریت کنیم؟

دانلود Diary – Write Journal 1.13 – اپلیکیشن ثبت و نگهداری خاطرات

پویایی رسانه های صوت و تصویر

توییتر API جدیدی را به منظور بهبود ارتباط با توسعه دهنگان عرضه می کند

گوگل با یک برنامه به کاربران کم بینا کمک می کند

استخدام انباردار جهت شرکت تولیدی در شمس آباد

آخرین و ضعیت استان های درگیر با ویروس کرونا + عکس

کرونا اهمیت ایجاد بستر کار آنلاین را نشان داد

استخدام کارشناس نرم افزار یا شبکه در صنایع بسته بندی پتروپک

گوشی تاشو موتورولا در راه است

آموزش روش تغییر دادن عکس گروه در پیام رسان Messages در آیفون و آیپد

ساماندهی کت های دزفول

کرونا اهمیت ایجاد بستر کار آنلاین را نشان داد

استخدام تزریق کار پلاستیک و مونتاژکار در شهرک صنعتی پرند

قطعی مداوم تلفن همراه و اینترنت در سردشت دزفول

کمک گوگل به افراد کم بینا با یک برنامه نوین

استخدام کارآموز تحلیل داده در شرکت ایده گزین خدمات افزار مانا

کمک گوگل به افراد کم بینا با یک برنامه نوین

چرا بهاره داره کم کاری می کنه؟

استخدام کارشناس شیرپوینت و کارآموز برنامه نویس front-end

نکاتی برای ایمن ماندن در شبکه های اجتماعی + اینفوگرافی

کمک گوگل به افراد کم بینا با یک برنامه نوین

استخدام پشتیبان نرم افزار (فروش گستر) در شرکت آریا سامانه یکتا نوین افزار

سورپرایز هوآوی با گوشی Huawei Mate X2

فروش گوشی تاشوی مایکروسافت در راه بازار

گوشی جدید موتورولا با نمایشگر تاشو در راه است

گجتی برای تقویت تایرهای دوچرخه +فیلم

اولین آزمون مجازی صنعت بیمه برگزار شد

استفاده از خدمات الکترونیکی شهرداری قم الزامی شد

آباژورهایی با طراحی خاص

کاهش تعداد پیامک های ورودی به اپراتورهای همراه

پیاده راه هایی برای عابران گوشی به دست

گوشی جدید موتورولا با نمایشگر تاشو در راه است

فیلم| هشدار جدی وزیر ارتباطات به اپراتورها درباره تعرفه اینترنت/ جریمه میلیاردی در انتظار همراه اول و ایرانسل

اینترنت 5G جهان را تغییر می دهد

استخدام کارشناس مهندس برق خانم در شهرک صنعتی پرند

استخدام کارشناس نصب مودم آقا در شرکت نویان ارتباطات زیرساخت

ضعف در زیر ساخت های اینترنت سیریک

قالب WoodMart مخصوص سایت های فروشگاهی وردپرس

اول طرح ؛ ارائه دهنده برترین طرح های لایه باز و تصاویر دوربری

ال جی در حال ساخت یک گوشی با نمایشگر متحرک است

اپل آپدیت نرم افزاری جدیدی را برای آیفون، مک و آیپد منتشر کرد

تیپ کردی مجید مظفری و پوریا پورسرخ + عکس

استخدام آشپز فست فود جهت کار در شهریار

6 ترفند پنهان گوگل مپس

دانلود Chrome Canary 86.0.4230.0 – مرورگر وب در حال توسعه کروم زرد

کاهش پیامک های ورودی به اپراتور های همراه

تولید رباتی که حیوانات را سرگرم می کند

کاهش تعداد پیامک های ورودی به اپراتورهای همراه

استخدام تراشکار آشنا به قالبسازی جهت کارخانه تولیدی در ملارد

گوشی جدید شیوآمی با شارژ 23 دقیقه ای باتری عرضه شد

گوشی جدید شیائومی با شارژ 23 دقیقه ای عرضه شد

نحوه غیرفعال کردن تصاویر بندانگشتی در ویندوز 10

آزمون های عملکردی ماهواره سنجشی پارس 1 با موفقیت انجام شد

اطلاعات دو گوشی میان رده مرموز ریلمی فاش شد

هشدار جدی وزیر ارتباطات به اپراتورها درباره تعرفه اینترنت | جریمه میلیاردی در انتظار همراه اول و ایرانسل

فناوری که آب دریا را در 30 دقیقه قابل آشامیدن می کند+ عکس

هشدار جدی وزیر ارتباطات به اپراتورها درباره تعرفه اینترنت | جریمه میلیاردی در انتظار همراه اول و ایرانسل

کاهش تعداد پیامک های ورودی به اپراتور های همراه

استخدام تکنسین برق آقا آشنا به سیستمهای حفاظتی و مداربسته

استخدام منشی خانم با سابقه کار در شهرک سیمین دشت

کاهش تعداد پیامک های ورودی به اپراتورهای همراه

کاهش تعداد پیامک های ورودی به اپراتورهای همراه

گوشی جدید شیوآمی با شارژ 23 دقیقه ای باتری عرضه شد

استخدام کارشناس نصب مودم آقا در سمنان

قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز 23 مرداد 99+جدول

کاهش تعداد پیامک های ورودی به اپراتورهای همراه

مدیریت ترافیک با دیجیتال سازی شهری

کتاب خوان الکتریکی رونمایی شد

آیا واکسن های ادعایی کرونا کارایی دارند؟ / لزوم استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی تا 3 سال آینده

بهره مندی 97 درصد روستاهای بالای 20 خانوار آذربایجان غربی از پوشش ارتباطی

بسته اینترنت تان زود تمام می شود؟

امکان همگام سازی چت های واتس اپ بین دستگاه های اندرویدی و IOS

استخدام جوشکار جهت همکاری در شهرک صنعتی بوعلی

جدیدترین قیمت موبایل در بازار +جدول/23 مرداد 99

رفع مشکل اینترنت 2 هزار روستای خارج از پوشش شبکه شاد لرستان

استخدام اپراتور تلفن آقا در یک هتل آپارتمان در صادقیه

پوشش ارتباطی 97 درصد روستاهای بالای 20 خانوار آذربایجان غربی

کتاب خوان الکتریکی با صفحه نمایش فوق العاده معرفی شد

چگونه در پیام رسان واتس اپ به افرادی که در فهرست مخاطبان ما نیستند پیام بدهیم؟

دانلود 2.Microsoft Launcher 6.2 – لانچر مایکروسافت برای اندروید

یزد| توسعه دولت الکترونیک نیازمند شفافیت بیشتر است

اگر بسته اینترنت شما زود تمام می شود این مطلب را بخوانید

نقش کمرنگ شرکت های دانش بنیان در حوزه گردشگری/ وقتی از فرصت ها استفاده نمی شود

قیمت روز گوشی موبایل در 23 مرداد

قیمت روز گوشی موبایل در 23 مرداد

ویدئو / از کشف خرچنگ باستانی در ایران تا تولید آب آشامیدنی در نیم ساعت

ویدئو / از کشف خرچنگ باستانی در ایران تا تولید آب آشامیدنی در نیم ساعت

خراسان رضوی استان برتر در حوزه شرکتهای دانش بنیان آی.سی.تی است

خراسان رضوی استان برتر در حوزه شرکتهای دانش بنیان آی.سی.تی است

استفاده کلیشه ای از واژه «سواد رسانه ای»

استفاده کلیشه ای از واژه «سواد رسانه ای»