مطالب مرتبط:
زالی: تقلیل ظرفیت کارکنان و تعلیق طرح ترافیک، پیشنهادات اصلی ستاد مقابله با کرونای پایتخت
درخواست زالی از نمکی برای افزایش اختیارات ستاد کرونا در پایتخت/ آمادگی شهرداری برای لغو یک هفته ای طرح طرافیک
اصرار وزارت بهداشت بر تجدیدنظر ستاد ملی مقابله کرونا در اجرای طرح ترافیک تهران
درخواست ستاد کرونا تهران برای لغو اجرای طرح ترافیک
ببینید | درخواست دکتر زالی: طرح ترافیک دست کم برای یک هفته لغو شود
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 19 تیر 1399 ساعت 06:002020-07-09پزشكي

زالی: تقلیل ظرفیت کارکنان و تعلیق طرح ترافیک، پیشنهادات اصلی ستاد مقابله با کرونای پایتخت


تهران ایرنا فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران پیشنهادات اصلی ستاد مقابله با کرونا را تقلیل حضور و ظرفیت کارکنان سازمانها، - تهران ایرنا فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران پیشنهادات اصلی ستاد مقابله با کرونا را تقلیل حضور و ظرفیت کارکنان سازمانها، تغییر ساعات کاری در تمامی سازمانها و تعلیق طرح ترافیک در تهران برشمرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی با اشاره به آخرین جلسه ستاد کرونای پایتخت به تحلیل وضعیت شهر تهران از نظر کرونا پرداخت.

 وی با اشاره به محیط های بسته به عنوان مهمترین فاکتور برای گسترش کرونا تاکید کرد:  به هر شکلی باید از تجمع افراد در محیط های بسته، مسقف و کوچک بدون داشتن تهویه مناسب جلوگیری کرد.

به گفته زالی استان تهران در دو هفته اخیر شرایط متفاوتی را تجربه کرده است.

در طی 10 روز اخیر همه شاخص ها از جمله میزان ابتلا، تعداد مراجعان به مراکز بهداشتی و درمانی، آمارمراجعان سرپایی، موارد تست مثبت و بستری در بخش های عادی و ویژه با افزایش روبه تزایدی روبروبوده است.

وی شرایط تهران را از نظر بیماری کرونا ناپایدار، سخت و  شکننده تلقی کرد و با اشاره به این که با سیر جدیدی از بیماری روبرو خواهیم بود، گفت:  در روزهای اخیر علاوه بر افزایش تعداد مراجعان بیمارستانی شاهد تنوع گسترده تر علایم بیماری مراجعان هستیم.

بستری شدگان با علایمی نظیر خستگی مفرط، ضعف، بیحالی، اختلال در وضعیت حرکتی در افراد سالمند، ایجاد اختلال در بویایی و چشایی و علایم گوارشی مثل اسهال های آبکی همراه تب، کم اشتهایی و بی اشتهایی مراجعه می کنند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران خاطرنشان کرد: در طول سه هفته اخیر تعداد قابل توجهی از بیماران بستری در بخشهای عادی و ویژه از الگوی حادتر بیماری نسبت به گذشته برخودار هستند و گروههای سنی جدیدتری نیز در زمره بیماران قرار دارند.

بالاترین رده سنی مبتلایان به کرونا در تهران/تعداد مبتلایان 10-19 ساله دو برابر شدند وی با اشاره به این که بالاترین مراجعان در تهران در بازه سنی 59-50 قرار دارند، افزود: تا اواخر خرداد ماه رده سنی 70-60 سال در رتبه دوم مراجعان به مراکز درمانی قرار داشتند اما امروز 39-30 ساله ها در رده دوم مراجعان قرار دارند.

در واقع شاهد تغییر سن مراجعان و مبتلایان هستیم و افراد با تنوع سنی بیشتر در بین مراجعان دیده می شوند.

در سه هفته اخیر سهم افراد گروه سنی 19-10 ساله ها 2 برابر شده است.

الگوی بیماری در روزهای اخیر گمراه کننده است وی الگوی بیماری در روزهای اخیر را نسبت به قبل گمراه کننده  تری برشمرد و گفت: در موارد بستری سرپایی اخیر فرد با علایم خفیف گلودرد یا تنفسی ساده مراجعه کرده و دارای سی تی اسکن ریه کاملا نرمال است اما آزمایش PCR وی مثبت است.

 درحالی که در ماههای قبل در کنار علایم تنفسی اختلال در سی تی اسکن یافته ثابتی دال بر ابتلا به بیماری بود و این نشان دهنده تنوع بیشتر بیماری است.

زالی در ادامه افزود:  تا اوایل خرداد ماه بین 4,7-3.

2  مراجعان سرپایی به مراکز جامع سلامت  و درمانگاهها نیاز به بستری در بخشهای عادی و ویژه داشتند درحالی که الان این میزان به 8-7.

5 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به مطالعات صورت گرفته توسط اپیدمیولوژیست ستاد کرونای تهران؛ سفرهای تعطیلات خردادماه، مخدوش شدن رعایت پروتکل های بهداشتی پس از بازگشایی ها، کاهش حساسیت زایی جامعه نسبت به بیماری را مهمترین عوامل موثر در رشد فزاینده تعداد مبتلایان و موارد بستری در شرایط فعلی تهران برشمرد.

زالی با اشاره به ذات بیماری های مزمن عفونی اپیدمیک و جنبه فرسایشی آنها که منجر به حساسیت زدایی جامعه پس از مدتی می شوند گفت: براساس نظرسنجی ها در اواخر فروردین ماه کمتر از 30 درصد تهرانی ها با بازگشایی اماکن تفریحی موافق بودند درحالی که اخیرا 52 درصد از شهروندان تهرانی موافق این موضوع بودند.

تاکید زالی بر ایجاد یک راهبرد جامع برای حساسیت زایی مجدد آحاد شهروندی   وی این موضع را نشان دهنده تغییر الگوی رفتاری در شهر تهران به دلیل مزمن و فرسایشی بودن ماهیت بیماری و تا حدی کمرنگ شدن شیوه نامه های بهداشتی دانست که می تواند زنگ خطر قابل توجهی باشد و تاکید کرد: هدف ما ایجاد یک راهبرد جامع برای حساسیت زایی مجدد آحاد شهروندی است.

  مداخلات باید در وقت مناسب اعمال شوند؛ ممکن است فردا دیر باشد وی با تاکید بر ضرورت بازنگری در اعمال محدودیت ها گفت: با توجه به مسایل اقتصادی و معیشتی طراحی الگوهای مداخله ای و محدود شونده به نحوی باید باشد  که به وضعیت اقتصادی متعارف تا حد امکان  آسیب وارد نشود.

برخی از مداخلات اگر در وقت مناسب اعمال نشود ممکن است فردا دیر شود.

به همین دلیل پیشنهاد ما این است مداخلاتی که به توازن اقتصادی شهر آسیب جدی تری وارد نکند در وهله اول اعمال شود.

  محیط های بسته؛ مهمترین فاکتور گسترش کرونا وی با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازسازمان بهداشت جهانی مهمترین فاکتور برای گسترش کرونا را محیط های بسته خواند و افزود: به هر شکلی باید از تجمع افراد در محیط های بسته، مسقف و کوچک بدون داشتن تهویه مناسب جلوگیری کرد.

به گفته زالی سهم قابل توجهی از ترددهای درون شهری مربوط به حمل و نقل عمومی است؛ گرچه در مقایسه با تیرماه سال گذشته ظرفیت ناوگان مترو از 2 میلیون و 400 هزار نفر به 800 هزار نفر در تیر 99 تقلیل یافته است اما این آمار در اپیدمی زیاد است.

وی افزود: برای اجرای مطلوب طرح فاصله گذاری اجتماعی در حوزه ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از مترو، اتوبوس، تاکسی نیاز به افزایش سه برابر ظرفیت فعلی داریم که میسر نیست بنابراین باید از تولید سفر در شهر تهران جلوگیری کرد.

زالی با اشاره به نظر سنجی های صورت گرفته گفت:  کمتر از 1,5 درصد تهرانی ها برای مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی، 47 درصد برای رفتن به محل کار و 26 درصد برای خرید، از خانه خارج می شوند بنابراین برای تقلیل سفرهای درون شهری را داشته باشیم باید روی دو موضوع تقلیل ساعات کار و ظرفیت کارکنان و تعلیق طرح ترافیک سرمایه گذاری کنیم.

تقلیل ظرفیت نیروی انسانی سازمانها به گفته وی سهم قابل توجهی از سفرهای درون شهری مربوط به کارمندان است و پیشنهاد کرد حضور کارمندان به شکلی که کفایت کار نیز مختل نشود کاهش یابد.

مثلا تا حداکثر 50 درصد از کارکنان در بخشهای سازمانها، ادارات دولتی و دوایر مربوطه حضور پیدا کنند و این باعث کاهش 50 درصدی سفرها می شوند.

زالی افزود: در این تقلیل ساعات کار بخشی به صورت دورکاری تعریف خواهد شد، گروههای آسیب پذیر، بانوان در اولویت خواهند بود.

همچنین می توانیم از فرصت تعطیلی نسبی تابستان برای کاهش ظرفیت کاری و اشتغال استفاده کنیم.

وی ادامه داد: البته تمامی این پارامتر ها را تحلیل خواهیم کرد و اثر آنها را در تغییر وضعیت کرونا در تهران موردی بررسی قرار می دهیم.

وی یکی از دلایلی اصرار برای مدیریت سفرهای درون شهری و اعمال این مداخلات حتی به صورت گذرا  در تهران را دادن فرصت به سیستم درمانی برشمرد که در این 5 ماهه تحت فشار قابل توجهی قرار دارند و با رشادت ارزنده این مدافعان سلامت پرستاران و پزشکان  و کارکنان بخش بهداشت و درمان خدمت رسانی به بیماران بدون وقفه ادامه دارد.

امااین مدافعان نیز دچار خستگی و فرسودگی شدند.

ابتلای 4500 پرسنل بهداشتی درمانی تهرانی به کرونا زالی در ادامه از ابتلای 4500 نفر از پرسنل بهداشتی و درمانی استان تهران به کرونا خبر داد و گفت: به دلیل مزمن شدن بیماری بخش زیادی از کارکنان حوزه بهداشت و درمان به دلیل ابتلا به کرونا از مدار خدمت رسانی خارج شدند.

بنابراین باید حتی به صورت گذرا تدابیری در نظر بگیریم که با کاهش آمار بیماران فرصتی برای نفس تازه کردن تیم های درمانی و بیمارستانی تهران فراهم کنیم.

وی دو پیشنهاد اصلی ستاد مقابله با کرونا را تقلیل حضور و ظرفیت کارکنان  سازمانها و تغییر ساعات کاری در تمامی سازمانها و تعلیق طرح ترافیک در تهران برشمرد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران تاکید کرد با توجه به پیوستگی و درهم تنیدگی دو استان تهران و البرز تصمیم گیری در این دو استان باید متناظر با هم  باشد  زیرا دو استان می توانند بر روی هم تاثیر بگذارند.

پیشنهاد دکتر زالی بر لغو آزمونهای حضوری در تهران وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری تعداد بسیاری از آزمونها در تهران با حضور جمع کثیری از شرکت کنندگان شهرستانی تاکید کرد: تهران فعلا شرایط میزبانی آزمونهای مختلف حضوری را ندارد و بهتر است که به زمان دیگری موکول شوند.

   تاکید بر عدم برگزاری مجالس و اجتماعات تا بهبود شرایط زالی همچنین تا بهبود شرایط تهران اجتناب از برگزاری مجالس تجمعی اعم ازعروسی و ترحیم را ضروری دانست و گفت: در شرایط فعلی یک مجلس عروسی می تواند کانون بالقوه خطرناکی برای ابتلا به بیماری مهمانان باشد  و مراسم شادی می تواند پس از 2-3 هفته منجر به بیماری و فوت تعداد زیادی از میهمانان شود.

وی تاکید کرد: فاز اول مداخلات را به گونه ای تعریف می کنیم که به کسب و کار و مشاغل افراد آسیبی وارد نشود و امیدواریم که شرایط در تهران به گونه ای تغییر یابد که نیاز به مداخلات جدی تر نداشته باشیم.

مردم مهمترین افسران نظارتی پروتکل های بهداشتی هستند به گفته زالی برخی از  مشاغل و اصناف رعایت پروتکل های بهداشتی را انجام نمی دهند که توسط تیم های نظارتی  مشترک بین وزارت بهداشت و دانشگاهها کنترل می شوند.

وی مردم را مهمترین افسران نظارتی بر رعایت پروتکل های بهداشتی برشمرد که می توانند درصورت مشاهده تخلف به امر به معروف در حوزه سلامت بپردازند ونقش مهمی ایفا کنند.

در کشورهایی که در حوزه کرونا موفق عمل کردند مردم در التزام به رفتارهای بهداشتی بسیار کمک کردند و نظارت عامه مردم به رعایت شیوه نامه ها بود.

زالی با اشاره به بازدید از 95000 امکنه در طول 2 هفته اخیر توسط کارشناسان بهداشتی دانشگاه های پایتخت گفت: به یاد داشته باشیم که اگر  در محیط کارمان پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنیم قربانی بعدی ممکن است خانواده خود ما باشد.

باید بدانیم اگر میخواهیم کسب و کار ما فردا تعطیل نشود امروز برای حفظ شرایط موجود اقتصادی باید پروتکل ها را رعایت کنیم.

زالی تاکید کرد: ادامه چرخش اقتصادی تهران نیز منوط به عدم گسترش بیماری است زیرا درصورت گسترش بیماری حتما زنجیره اقتصادی ما متوقف می شود.

چند درصد تهرانی ها کرونا را گرفتند وی با اشاره به مطالعات صورت گرفته گفت: پیش بینی می کنیم که حدود 25-20 درصد از تهرانی ها مبتلا به کرونا شده باشند.

یعنی 80-75 درصد از مردم هنوز نگرفتند و قربانیان بالقوه بعدی این ویروس خطرناک خواهند بود.

البته افرادی که سابقه ابتلا به کرونا را دارند نیزمعلوم نیست که این مصونیتشان تا چه حد پابرجا باشد و این نگران کننده است.

زالی تاکید کرد: راه ایمنی جمعی راه مناسبی برای این بیماری نیست و تا زمانی که واکسن ساخته نشده است باید همه خود را در خطر این بیماری بدانند حتی افرادی که قبلا به بیماری مبتلا شدند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران کرونا را یک بیماری عجیب و غریب  و ویروسی مخرب تلقی کرد که رفتارش با تمامی ویروسهای قبلی فرق دارد و تمام ابعاد آن شناخته شده نیست.

بیماری جهان شمولی که پاندمی است باید کماکان مردم این ویروس را خطرناک تلقی کنند.

از برندگی و بی رحمی ویروس تاکنون کاسته نشده است باید آماده باشیم که سازو کار زندگی مان را به گونه ای طراحی کنیم که با حداقل مشکلات سپری کنیم.


کلید واژه ها: مقابله با کرونا - ستاد مقابله با کرونا - کرونا - تهران - مقابله - شهر تهران - کلانشهر تهران - ستاد - کارکنان - طرح ترافیک - دانشگاه علوم پزشکی - دکتر علیرضا زالی - ظرفیت - فرمانده - کلانشهر - پایتخت - زالی - ترافیک - عملیات - علیرضا زالی - استان تهران - تعلیق - ایرنا - علوم پزشکی - هفته اخیر - بسته - حضور - محیط - دانشگاه - علیرضا

آخرین اخبار سرویس:
کرونا | بیرجند و نهبندان در وضعیت قرمز

زالی خبر داد: تمدید محدودیت های کرونایی تهران تا پایان مرداد

چای بنوشید تا خنک شوید

مصونیت در مقابل کرونا، چرا برخی حساس ترند؟

تمدید محدودیت های کرونایی تهران تا پایان مرداد

چگونه ترک های پوستی را درمان کنیم؟

زالی خبر داد: تمدید محدودیت های کرونایی تهران تا پایان مرداد

تمدید محدودیت های کرونایی تهران تا پایان مرداد

زالی خبر داد: تمدید محدودیت های کرونایی تهران تا پایان مرداد

فوتبال | کرونا برای فوتبال ایران دردسر جدید دارد

بررسی سرطان بدخیم پوست با یک مولکول ادرار!

انتقاد سازمان جهانی بهداشت از نحوه عملکرد بیمارستان های بیروت

آیا تست بارداری اشتباه میکند؟

دنیای پر رمز و راز چپ دست ها

شیوع یک بیماری ریوی با علت ناشناخته کشنده تر از کرونا در قزاقستان

مبتلایان به چاقی گروه پرخطری برای ابتلا به کووید 19 شدید هستند

مجموع جان باختگان کرونا در هرمزگان به 618 نفر رسید

مختل شدن روند عادی زندگی در اسکاتلند

احتمال وقوع پیک دوم کرونا در خوزستان پس از عزاداری محرم

بررسی سرطان بدخیم پوست با کمک یک مولکول در ادرار!

مبتلایان به چاقی گروه پرخطری برای ابتلا به کووید 19 شدید هستند

آمار کرونا تا 21 مردادماه

وزیر بهداشت: سبدمان را در صف خرید واکسن کرونا گذاشته ایم

اعلام نکرده بودیم کنکور به تعویق می افتد

وزیر بهداشت: اعلام نکرده بودیم کنکور به تعویق می افتد

2 واحد درمانی در شهرستان ری پلمب شد

75 درصد مردم دستورالعمل های بهداشتی را رعایت می کنند

طرز تهیه نان پواچا پلنگی

تشخیص و راههای درمان بیماری آرتریت پسوریاتیک

افزایش تخلفات در حوزه جعل مهر و سربرگ پزشکان

انجام فعالیت در روزگار کرونایی با فراگیری مهارت ارزیابی خطر ممکن است

هشدار درباره موج جدید کرونا بعد از شهریور

ویروس SFTS چیست + علائم و درمان و شیوع در چین

درختان حرا، آب شیرین کن طبیعی

ادارات و بانکها از مهم ترین کانونهای شیوع کرونا

علائم شدید کرونا، چرا در برخی سخت تر است؟

افشای راز واکسن روسیِ کرونا

لحظه غذا دادن به کروکودیل ها در باغ وحش + عکس

نمکی: از ثبت صحنه های واقعی مبارزه با کرونا غفلت نشود

متخصص بوشهری: انجام فعالیت های اجتماعی در روزگار کرونایی با فراگیری مهارت ارزیابی خطر ممکن است

خبرنگار کرونایی تلویزیون، کرونا رو شکست داد

سه هزار عدد ماسک در پایگاه های سنجش سلامت کردستان توزیع شد

دنیای پر رمز و راز چپ دست ها

آیا چپ دست ها باهوش ترند؟

بستری 148 بیمار جدید با علائم کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان

ویزیت 700 بیمار در بیمارستان صحرایی هلال احمر ایران در بیروت

بر فراز آسمان از دید عقاب

مصرف واکسن کرونا روسی برای چه کسانی منع شد؟

تمساح و لاک پشت زرنگ

انجام عمل جراحی برداشتن لخته خونی به روش روتارکس در لرستان

نمکی: واکسن کرونای ایرانی وارد ارزیابی های بالینی می شود

الکترونیکی شدن تایید استراحت پزشکی بیمه شدگان کرونایی

تجهیز بیمارستان رازی رشت به دستگاه سی تی اسکن

واکسن ایرانی کرونا به زودی وارد فاز کارآزمایی بالینی می شود

پانسمان سلولوزی که باکتری زخم ها را از بین می برد

اخذ مجوز راه اندازی دومین بیمارستان در گناباد

نگرانی رییس دانشگاه علوم پزشکی از افزایش آمار ابتلای کادر درمان به کرونا

درمان کیست تخمدان، با عسل میشه؟

آمار ابتلا به کرونا در قم تا 22 مردادماه /فوت پنج شهروند کرونایی دیگر

عناوین پربازدید علمی و پزشکی در 22 مرداد

راه های جدید انتقال ویروس کرونا شناسایی شد

ارزیابی سازمان بهداشت جهانی از واکسن روسی کرونا

پانسمان سلولوزی که باکتری زخم ها را از بین می برد

جان باختن 10 بیماری کرونایی در استان بوشهر

آیا چپ دست ها باهوش ترند؟

رفرنس های اصلی رشته علوم آزمایشگاهی

واکسن ایرانی کرونا وارد مرحله انسانی شد

بخش خبری 22-5-99

کمپین ابر محافظ پوست با صدها جایزه ارزشمند

تشدید اختلالات روانی با کرونا

وزیر بهداشت: اعلام نکرده بودیم کنکور به تعویق می افتد

57 قربانی جدید کرونا در عراق

تفاوت افسردگی با خلق تنگ چیست؟

بررسی سرطان بدخیم پوست با کمک یک مولکول در ادرار!

آیا عفونت قارچی باعث ناباروری میشود؟

فوت 188 بیمار کووید 19 در شبانه روز گذشته

نمکی: از ثبت صحنه های واقعی مبارزه با کرونا غفلت نشود

لحظه عجیب ترکیدن پشه بر اثر خوردن خون + فیلم

داستان ادامه دار قطعی آب در آبادان

رفرنس های اصلی رشته علوم آزمایشگاهی

روزهای کرونایی کادر درمان

تایید استراحت پزشکی بیماران بیمه شده کرونایی الکترونیکی شد

چه کسانی کرونا نمی گیرند

بهره برداری از طرح های درمانی در دانشگاه ارتش

شواهد علمی دال بر تعیین جنسیت جنین با رژیم های غذایی وجود ندارد

دنیای پر رمز و راز چپ دست ها

هزینه درمان کرونا برای یک بیمه شده تامین اجتماعی چقدر است؟

تازه ترین وضعیت ابتلا به کرونا در اوکراین

لزوم استفاده از راهکار های مناسب برای توسعه کتابخوانی

آسودگی از شر حشرات موذی با کاشت گیاه

تمدید دورکاری در تهران به شیوع کرونا بستگی دارد

تعجب پزشکان از کرونایی شدن یک زن برای بار دوم

کشف ویروسی کشنده تر از کرونا در قزاقستان

آیا مصرف روزانه آسپرین سودمند است؟

نگفتیم کنکور به تعویق افتاد | واکسن کرونای ایرانی تست انسانی را پاس کرد | سبدمان را در صف خریدواکسن گذاشتیم

مبارزه با آفات و بیماری ها در باغ های پسته تایباد

2510 مبتلا و 188 فوتی/ آخرین آمار کرونا در کشور

این مولکول ساختگی آرتروز را درمان می کند

آیا مصرف روزانه آسپرین سودمند است؟

وزیر بهداشت: واکسن ایرانی کرونا بزودی ارزیابی بالینی می شود

زالی: تقلیل ظرفیت کارکنان و تعلیق طرح ترافیک، پیشنهادات اصلی ستاد مقابله با کرونای پایتخت

زالی: تقلیل ظرفیت کارکنان و تعلیق طرح ترافیک، پیشنهادات اصلی ستاد مقابله با کرونای پایتخت