مطالب مرتبط:
صدای خرد شدن استخوان مردم زیر بار فشارهای اقتصادی شنیده می شود
در دقیقه 40 از کرونا گل خوردیم/ اگر 80درصد مردم ماسک بزنند به شرایط فروردین برمی گردیم/ واکسن تا یک سال آینده نمی رسد، فریب تبلیغات را نخورید
آیت الله جنتی: مردم ماسک بزنند و به توصیه های بهداشتی توجه کنند
جنتی: مردم ماسک بزنند و به توصیه های بهداشتی توجه کنند
چرا بعضی از مردم ماسک نمی زنند؟
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 13:302020-07-08اقتصادي

صدای رسای رسانه برای پیوستن مردم به «من ماسک می زنم»


ایرنا- شماری از رسانه های ایران با هدف افزایش همراهی مردم با پویش «من ماسک می زنم» انواع فراورده های خبری را تولید، منتشر و حتی برای افزایش تاثیر بصری لوگوهای خود را ماسک پوش کرده اند.

- صدای رسای رسانه برای پیوستن مردم به من ماسک می زنم " تهران- ایرنا- شماری از رسانه های ایران با هدف افزایش همراهی مردم با پویش من ماسک می زنم انواع فراورده های خبری را تولید، منتشر و حتی برای افزایش تاثیر بصری لوگوهای خود را ماسک پوش کرده اند.

از روزهای آغازین ورود ویروس کرونا به کشور فرضیه ها و نظریات متعددی برای مقابله با این ویروس مرگبار در رسانه های رسمی و غیررسمی مطرح شد؛ اخبار گاه از زیان بار بودن ویتامین ث خبر می داد و گاه به نایاب شدن لیمو ترش در بازار دامن می زد.

در این روزها پیشنهادهای ضدعفونی های غیرمعمول و تجویزهای سلیقه ای به شایعه های فراگیر در کشور منجر می شد که میکروفن های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در رد آنها به صدا در می آورد.

اما در میان تمام این توصیه ها به امر و نهی، به قطعیت می توان مدعی شد تنها نکته ای که از روز نخست تا امروز تمام متخصصان از محققان سازمان جهانی بهداشت تا پزشکان داخلی بر آن تاکید کرده اند، استفاده از ماسک و شستن مکرر دست هاست.

ماسک را می توان تنها سپر دفاعی در جنگ با کرونا دانست که به گفته سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی در این بازی مرگبار با کرونا می توانیم با آن از بیماری در امان بمانیم.

امروز و نزدیک به پنج ماه بعد از ورود کرونا به ایران، هرچند با طی کردن چند گام در خیابان، چهره های پوشیده از ماسک های سیاه و سفید ، سبز و آبی کم نیستند، هنوز افراد پرتعدادی به این امر بی توجه هستند و بدون ماسک در مکان های عمومی تردد می کنند و همچنان برای خود و دیگر افراد جامعه خطر می آفرینند.

ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هفته اول تیر از پویش من ماسک می زنم ، خبر داد و گفت: رعایت فاصله فیزیکی در حد 85 درصد، استفاده از ماسک به میزان 80 درصد و پوشش محافظ چشم به میزان 78 درصد میزان انتقال ویروس را کاهش می دهد.

وی با اعلام این پویش از مردم خواست با هر دیدگاه و نظری، در این زمینه همراهی و همکاری کنند.

پویش من ماسک می زنم در ادامه با حمایت مردم در شبکه های اجتماعی به موجی منجر شد که رسانه های رسمی را به میدان آورد.

این رسانه ها ضمن انعکاس نظرهای کارشناسان پزشکی، مسئولان وزارت بهداشت، همچنین سراغ نخبگان و گروه های مرجع مانند هنرمندان، فرهیختگان و نام های آشنا می رفتند و از زبان آنها مردم را به استفاده از ماسک در خارج از منزل دعوت می کردند، اما کار به همینجا ختم نشد و برای افزایش ترغیب مردم به استفاده از ماسک به ویژه با استفاده از تاثیر بصری به تدریج ماسک به لوگوی برخی رسانه های رسمی کشور از جمله روزنامه ایران، خبرگزاری ایرنا در لوگوی اصلی و لوگوی بخش های دیگر از جمله ایرنافیلم و روزنامه اطلاعات افزوده شد.

مدیرمسئول روزنامه شرق در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در این مورد گفت: اهمیت این موضوع از باب پرداخت رسانه بسیار زیاد است و اصولاً در جهان جدید (البته که در جهان قدیم هم این بعد از مسئله اطلاع رسانی وجود داشت) هر امری بسیار زیاد نیازمند یک تلاش و پیوست رسانه ای است.

مهدی رحمانیان افزود: موضوع بیماری کرونا امروز مهم ترین موضوع برای همه کشورهاست و رسانه ها می توانند نقش پررنگی در آگاهی رسانی و برجسته کردن آثار و آفات این ویروس (که بخشی از این آفات هم امروز کشف نشده است) داشته و به پیشگیری از آن یاری رسانده و به طور طبیعی در درمان، نقشی بسیار کمک کننده داشته باشند.

همه رسانه ها همت کنند وی تاکید کرد: امروز حسی در مردم ایجادشده است (در زندگی مردم در تهران هم شاهد آن هستیم) که گویی ویروس آمده و رفته است.

درصورتی که در آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روزانه، هم تعداد مبتلایان بیشتر شده و هم تعداد مرگ ومیر.

درنتیجه رسانه ها باید ابتدابه ساکن این موضوع را جدی گرفته و این جدیت را به مردم منتقل کنند؛ رسانه ها در اشکال مختلف (نه لزوماً متن) می توانند با تولید فیلم و انیمیشن و انتشار برخی از عکس ها به مردم اهمیت و وخامت اوضاع را گوشزد کنند، ضمن این که تشویش ایجاد نشود و آگاهی بخشی را انتقال دهند.

رحمانیان گفت: اثرگذاری این موضوع بستگی به اعتمادی دارد که مردم به هر رسانه دارند؛ یعنی هر رسانه تعدادی مخاطب دارد که آنان به این رسانه اعتماد می کنند و بر اساس اعتماد متقابل، رسانه هم باید اخبار درستی را در اختیار مخاطبانش قرار دهد.

مدیر مسئول روزنامه شرق افزود: در نتیجه همه رسانه ها (دیداری، شنیداری، فضای مجازی و مکتوب) باید همت به خرج دهند و ضمن آرامشی که باید به مردم داده شود به صورتی نگرانی را هم انتقال دهند که اگر این موضوع جدی گرفته نشود و اصول بهداشتی که تا امروز برای مقابله با آن کشف شده است به کار گرفته نشود، تبعات این بحران حقیقی خواهد بود.

در این راستا و دست کم از سوی رسانه های رسمی به ویژه باید نظر کارشناسان انتقال داده شود و از انتشار شایعات و حرف های نادرست پرهیز شود؛ رسانه های غیررسمی معمولا به دستورالعمل های جدی کاری ندارند اما رسانه های رسمی که مخاطبانی جدی دارند، باید تلاش کنند فضایی را ایجاد کنند که ضمن ایجاد آرامش، خطرهای این امر را به نحوی مطلوب گوشزد کنند.

معاون پیشین امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاد ارتباطات نیز در این زمینه گفت: متأسفانه به رغم تمام مباحثی که در ماه های گذشته مبنی بر توان برخورد ما با ویروس کرونا مطرح شد، در روزهای گذشته تعداد تلفات افزایش یافت.

رسانه ها اجازه ندهند مردم از رعایت موارد بهداشتی غفلت کنند محمد سلطانی فر افزود: دلیل هم این است که متأسفانه مردم و رسانه ها فراموش کرده اند این یک ویروس دائم است و نیاز به برخورد و جنگ و مبارزهٔ دائم دارد.

کاهش محدودیت ها در بسیاری مراکز تجمع و مکان های عمومی و بی توجهی مردم به شیوه نامه های بهداشتی با تصور این که رتبه ما بین سایر کشورها در مقابله با این بیماری بسیار خوب است و توان مقابله داریم و عادی سازی فضا توسط برخی رسانه ها، به این بحران دامن زد و موجب افزایش تلفات تا 200 نفر در روز شد.

قاعدتاً در رفع این بحران در وهله اول مسئولان باید در این زمینه اقدام کنند.

در وهله دوم رسانه ها باید این زنگ خطر را بسیار جدی تر از چیزی که هست برای مردم تبیین کنند؛ و در نهایت مردم باید در طی کردن صحیح این مسیر به خوبی به آن اشراف پیدا کنند.

وی گفت: نقش رسانه ها در این مورد بسیار مهم است؛ به ویژه رسانه های مجازی و نه رسانه های مکتوب؛ زیرا رسانه های مکتوب امروز شاید اثرگذاری بالای رسانه های مجازی و فضای شبکه های اجتماعی را نداشته باشند؛ درنتیجه رسانه های فضای مجازی باید در لابه لای مطالب خود که در راستای تفریح، سرگرمی، طنز و اطلاع رسانی است به این موضوع به جد بپردازند و سعی کنند در هر یک یا دو پیامی که ارسال می کنند، یک پیام، زنگ خطر باشد.

این استاد ارتباطات افزود: اگر رسانه ها (صاحبان کانال ها و سایت ها) به این مسئله واقف شوند که موضوع با جان مردم سروکار دارد و می تواند ابعاد وسیعی داشته باشد، قطعا روند بهتر خواهد بود؛ زیرا شکل حرکت همه گیری تصاعدی هندسی است و تصاعد حسابی نیست؛ یعنی در این روند، پس از یک، دو نمی شود بلکه با شیبی افزایشی آمار بالا می رود؛ اگر این موارد را جدی نگیریم شاهد روزهایی خواهیم بود که به رده های بالاتری از ابتلا و مرگ می رسیم.

به همین جهت خواهش ما به عنوان افراد شاغل در حوزه رسانه ؛ این است که کانال ها، سایت ها و خبرگزاری های بزرگ رسانه هایی مانند ایرنا، رسانه های جریان اصلی و رسانه هایی که بالای 500 هزار عضو و بالای صد هزار مشترک دارند برای کسانی که با خودشان همراه می سازند، حتی در لوای طنز، تفریح و سرگرمی و اطلاع رسانی دائم این موضوع را گوشزد کنند و اجازه ندهند مردم از این مسئله غفلت کنند.

ویروس کرونا موسوم به کوید 19 اواسط ماه دسامبر (24 اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 (9 دی ماه 98) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه 21 اسفند 98 در کنفرانسی خبری تاکید کرد اگرچه واژه همه گیر (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را همه گیر جهانی شناسایی و اعلام می کند.

شواهدی از ابتلا به این بیماری در ایران از 30 بهمن گذشته در ایران مشاهده شد، به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا دیروز، تاکنون 245 هزار و 688 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و 11 هزار و 931 نفر درگذشته اند.

همچنین تاکنون 207 هزار نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

همچنین 3270 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.


کلید واژه ها: رسانه - ماسک - افزایش - مردم - همراهی - ویروس کرونا - منتشر - ویروس - انواع - ایران - ویتامین ث - خبری - کشور - بصری - پویش - رسمی - لیمو ترش - ویتامین - مرگبار - مقابله - فراگیر - شایعه - بازار - اخبار - نایاب - کرونا - لیمو - دامن - زیان - ورود

آخرین اخبار سرویس:
93 کلاس درس در بروجرد احداث می شود

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز جمعه 17 مرداد 99 + جدول

نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند

در روزهای پایانی تحریم قرار داریم

میزان مبتلایان کرونا در آمریکا از 5 میلیون نفر گذشت

تزریق امید به جامعه رسالت خطیر امروز خبرنگاران

کاهش ارزش لیر در مقابل دلار

بی دفاع در مقابلِ اخراج!

من خبرنگارم ...

جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی

25 میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل متضرر از کرونا در سبزوار پرداخت شد

تمجید واعظی از خودروسازان ایرانی؛ زیبایی، کیفیت و ایمنی دارند!

بیشترین تمرکز صادرات ایران با کشورهای همسایه است

نماینده مجلس خطاب به وزیر اقتصاد: سود سهام شرکتهای بورسی به صورت یکپارچه واریز شود

قیمت جدید انواع برلیانس در بازار | مرداد 99

75 واحد مسکن روستایی در تایباد و باخرز در حال ساخت است

جاماندگان سهام عدالت می گیرند؟

شمار بهبودیافتگان کرونا در دنیا به 12,357,654 رسید

نیرو های دولتی 3 تن از عناصر پ ک ک را از پای در آوردند

کرونا و ریتم تازه کسب و کار

جزییات تمدید طرح بخشودگی جرایم تسهیلاتی بانک مسکن تا پایان مردادماه

تسنیم نوشت: وعده تکراری خانه دار کردن خبرنگاران

کره جنوبی عرضه گاز طبیعی مایع به پاکستان را آغاز می کند

بی دفاع در مقابلِ اخراج!

حرکت جهشی تولید در قم با تقویت زیرساخت شهرک های صنعتی

همه چیز درباره سال نوی آیینی گیلانی ها/ مراسم «نوروزبَل» را 10 سال زیر زمینی برگزار کردم/ آیین های گیلان با موسیقی گره خورده است

خصوصی سازی باندی و رانتی ریشه مشکلات کارگری/ سهام دار کردن کارگران از مشکلات خصوصی سازی می کاهد

وعده تکراری خانه دار کردن خبرنگاران

تصاویر خداحافظی با پراید | خودروی پرحاشیه بالاخره از خط تولید خارج شد

حرکت جهشی تولید در قم با تقویت زیرساخت شهرک های صنعتی

بررسی اولویت های بخش صنعت آذربایجان شرقی

سود آورترین بازار در این هفته کدام بود؟/بیشترین و کمترین رشد قیمت سهام ها در بازار سرمایه

مدارس نیمه تمام مهرشهر و دستگرد نیازمند یاری خیرین

عرضه اولیه سهام یکی از زیرمجموعه های شستا در سه شنبه 21 مرداد

واکنش نوبخت به حواشی فروش ارز صندوق توسعه ملی

افزایش 2 برابری ظرفیت تولید پروپیلن کشور تا سال 1404

رییس دفتر رییس جمهور برای خداحافظی پراید چه نوشت؟

کرونا و ریتم تازه کسب و کار

کشت محصولات تابستانه در بمپور

اشتغال 123 نفر از بانوان سرپرست خانوار خراسان جنوبی

استخدام کارشناس فنی تعمیرات در تهران

افغانستان 15 هزار تن کالا از مرز دوغارون ایران ترانزیت کرد

فورد برخی از خط تولیدهای خود در آمریکا را جمع می کند

نوش داروگردشگری کشاورزی بعد از محو گردشگران!

قیمت رانا پلاس و زمان عرضه رانا جدید به بازار اعلام شد

زمینه آزادی 49 زندانی در خراسان رضوی فراهم شد

رکورد قیمت طلا باز هم شکست

ببینید | لحظه انفجار بیروت از نگاه دوربین مداربسته

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو| امروز جمعه 17 مرداد 99 + جدول

تذکر یک نماینده مجلس به وزیر اقتصاد برای واریز سود سهام شرکتها از طریق سجام

افغانستان 15 هزار تن کالا از مرز دوغارون ایران ترانزیت کرد

گرانی مسکن رویاهای طبقه متوسط کره جنوبی را بر باد داد

1147 مورد جدید آلودگی به ویروس کرونا

فورد موستانگ شلبی GT500 رونمایی شد

گریمور معروف مارال فرجاد/ عکس

آزمون دانشگاه ها برای میزبانی از داوطلبان آزمون ارشد / تغییر روش اردوهای جهادی در روزهای کرونایی برای کمک به محرومان

توزیع الکترونیکی گاز مایع از ابتدای شهریور در فارس

رم در آستانه فروش

واکنش نوبخت به فروش ارز صندوق توسعه ملی

لیر در مقابل دلار تاب نیاورد

قیمت جهانی طلا امروز 99/05/17

استقرار بانک ماشین آلات جنوب کشوردر مهر

بازار سوخت کثیف از رونق افتاد

اوج گیری تورم در هلند و روسیه

افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-19 در ژاپن

تمجید واعظی از خودروسازان ایرانی؛ زیبایی، کیفیت و ایمنی دارند!

بورس در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟

اندر حکایت درآمدهای میلیونی از اینستاگرام؛ رو مسخرگی پیشه کن و ....

طرح دو فوریتی مجلس برای بورس

بازار سوخت کثیف از رونق افتاد

جاماندگان سهام عدالت می گیرند؟

واعظی: در روز های پایانی تحریم ها قرار داریم

دیدار آدینه 8: کاشفان رویا و آواز کافه غم بار

روشی جدید برای بازیافت لباس ها

دستور وزارت اقتصاد به 17 بانک / تمامی بانک ها موظف به ارائه کارت اعتباری با وثیقه سهام عدالت هستند

طرح دو فوریتی مجلس برای بورس

285 زوج جوان با کمک کمیته امداد ایلام و خیرین راهی خانه بخت شدند

زنگ هشدار جمعیت در اصفهان/بحران اقتصادی تا ضعف روابط اجتماعی در جامعه پیر

بازار سوخت کثیف از رونق افتاد

معتادان از 77مرکز در هرمزگان خدمات دریافت می کنند

کوزه گرانی که از کوزه شکسته آب می خورند...

ببینید | بی مزه ترین جوک احسان علیخانی و امین حیایی!

واعظی: در روز های پایانی تحریم ها قرار داریم

مراسم رونمایی از اولین کراس اوور بومی سایپا

گزارش|طلسم خانه های خالی شکست / مهار افزایش قیمت مسکن با اخذ مالیات

سفیر روسیه: مسکو 13 میلیارد دلار در عراق سرمایه گذاری کرده است

448 هزار تن انواع کالای غیر نفتی از استان مرکزی صادر شد

سفیر روسیه: مسکو 13 میلیارد دلار در عراق سرمایه گذاری کرده است

تصاویر خداحافظی باشکوه با پراید | خودروی پرحاشیه بالاخره از خط تولید خارج شد

تصاویر خداحافظی باشکوه با پراید | خودروی پرحاشیه بالاخره از خط تولید خارج شد

قوطی کنسرو ماهی را باید بجوشانیم؟

فرسودگی 60 درصد مدارس بروجرد

خداحافظی رسمی با پراید

قوطی کنسرو ماهی را باید بجوشانیم؟

448 هزار تن انواع کالای غیر نفتی از استان مرکزی صادر شد

ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند

ریزش سراسری بورسهای اروپایی

بزرگترین بانک جنوب شرق آسیا 22 درصد ضرر کرد

کرونا مصرف آب خراسان شمالی را 20 درصد بیشتر کرد

واکنش نوبخت به حواشی فروش ارز صندوق توسعه ملی | ما ارز خودمان را فروختیم اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند

صدای رسای رسانه برای پیوستن مردم به «من ماسک می زنم»

صدای رسای رسانه برای پیوستن مردم به «من ماسک می زنم»