مطالب مرتبط:
بازده غیرعادی بورس عامل رشد بازارهای موازی بوده است+ویدئو
بازده غیر عادی بورس عامل رشد بازارهای موازی بوده است+ویدئو
بازده غیرعادی بورس عامل رشد بازارهای موازی
بازده غیرعادی بورس عامل رشد بازارهای موازی
بورس امروز 18 تیر | رشد 5 هزار واحدی شاخص کل در روز افزایش عرضه ها
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 13:252020-07-08اقتصادي

افزایش نقدینگی نمی تواند تورم فعلی را توضیح دهد / تاثیر رشد بورس بر بازارهای املاک و ارز


کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تولیدکننده های بزرگ نفت در آمریکا مایل نیستند اقتصادی که با هزینه های کم نفت می فروشد، نظیر کشور ما به بازار برگردد، - حسین درودیان در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در تشریح دلیل تورم فزاینده، اظهار داشت: چند عامل برای تورم به صورت متوسط در ایران داریم که یکی از آنها رشد نقدینگی است، رشد نقدینگی در کشور ما به طور سنتی بالا است ضمن آنکه نسبت به خیلی از کشورها بالاتر است، متوسط نرخ تورم در کشور ما را حدود 18 تا 20 درصد است.

* شوک های دارایی در اقتصاد موجب تورم فعلی؛ ارز، ملک و به تازگی بورس وی افزود: اما گاهی اوقات تورم در اقتصاد از این عدد متوسط 50 ساله بالاتر می رود و این تورم حالت شوک پیدا می کند؛ نقدینگی نمی تواند این تورم را توضیح دهد و آنچه که موجب این تورم می شود، شوک های دارایی در اقتصاد ما است که این شوک های قیمت دارایی در درجه اول قیمت ارز است، سپس قیمت ملک و مستقلات است و در چند ماه اخیر هم قیمت بورس است.

  این کارشناس اقتصادی ادامه داد: این قیمت های دارایی ها وقتی افزایش زیادی پیدا می کند، موجب می شود به نحوی سطح عمومی قیمت ها و تورم در اقتصاد را افزایش دهد و به دنبال خودش بکشد؛ ارز نرخ های کالاهای داخلی و خارجی را متأثر می کند، ملک به دلیل آنکه وسعت بالایی در سبد بالای خانوار دارد و آن ملک به عنوان چیزی که در هزینه تولید نقش دارد عمل می کند و بورس هم در چند وقت اخیر به این 2 مورد قبلی اضافه شده است و به عنوان عاملی که در تجارت تأثیر می گذارد و ثروت ایجاد می کند؛ این عواملی است که افزایش تورم را از آن متوسط 18 و 20 درصدِ بلندمدتِ اقتصاد ما، بیشتر می کند.

* احتمال تورم های بالای 30 درصد تا دو سال آینده در کشور وجود دارد درودیان درباره پیش بینی آینده تورم کشور توضیح داد: با توجه به آنکه با کسری بودجه دولت روبه رو  هستیم، چشم اندازی از فروش نفت نداریم و الگوی اقتصاد ما که فروش انرژی و واردات یکسری محصولات مرتبط بوده است، مختل شده است، به نظر نمی آید در کوتاه مدت مشکل تورم حل و فصل شود و جایگزینی که باید برای این مشکل در اقتصاد پیدا کنیم، نمی یابیم.

وی افزود: همتی در قوه مجریه وجود ندارد و دنبال الگوی اقتصادی مناسب و متفاوتی در اقتصاد نیستند، بنابراین حداقل تا دو سال آینده احتمال تورم های بالای 30 درصد در کشور ما وجود دارد.

  * رشد بازار بورس در رشد قیمتی بازارهای مسکن و ارز مؤثر است این کارشناس اقتصادی درباره تأثیر رشد جهشی بازار بورس در افزایش های بی رویه قیمت ارز و مسکن، توضیح داد: قطعاً رشد بازار بورس در رشد قیمتی بازارهای مسکن و ارز مؤثر است، نمی توان اقتصادی را داشت که در آن یک دارایی 300 درصد رشد کند و یک دارایی 30 درصد رشد کند و این موارد حتماً به هم متصل هستند؛ یا به صورت روانی و انتظارات تورمی افزایش می یابد، بدین معنی که وقتی کسی دارایی دیگری نظیر ملک یا ارز دارد، این تصور را دارد که وقتی بازار ارز این چنین رشد کرده است، بنابراین دارایی های دیگر هم متناسب با بورس، باید افزایش قیمت داشته باشد و جا نماند؛ این روند هماهنگی را بر عاملان فعال این بازارها ایجاد می کند، مبنی بر اینکه نباید قدرت خرید خود را از دست بدهیم و جا بمانیم، انگار تبانی ضمنی شکل می گیرد مبنی بر اینکه قیمتی پایین تر فروخته نشود.

* شوک قیمت دارایی که تا پیش از این ملک و ارز بود، امروز به بورس هم رسید درودیان ادامه داد: به هر حال سهام هم ثروت است و وقتی عده ای دارای سهامی هستند و آن سهام ارزش پیدا می کند، در واقع ثروت و قدرت خرید آنها افزایش می یابد و این در رشد قیمت ها مؤثر است و حتی اگر این سهام را نفروشند، با این تفکر که ثروتمندتر شده اند، این تفکر در شیوه مصرف تأثیرگذار خواهد بود، به همین دلیل، عامل شوک قیمت دارایی به طور ویژه در کشور ما که تا پیش از این ملک و ارز بود، امروز به بورس هم رسیده است.

  * شیوه اقتصادی فعلی آسیب های تورمی ایجاد می کند وی در پاسخ به این سؤال که چه راهکارهای کوتاه و میان مدتی و چه سیاست های پولی و مالی برای کنترل تورم از سوی دولت و مجلس باید به کار گرفته شود، گفت: وضعیت تورمی در اقتصاد ما خروجی برون داد یک الگوی عملکرد اقتصادی است، یعنی ما شیوه اقتصادی که داریم شیوه ای است که آسیب های تورمی ایجاد می کند.

این کارشناس اقتصادی گفت: اگر بخواهیم به صورت جدی مشکل تورم را حل کنیم باید فکر یک برنامه جایگزین برای اقتصاد باشیم، ما اقتصادی با فروش دو میلیون بشکه نفت در روز به صورت متوسط داشته ایم و یا محصولاتی که از انرژی به دست می آید و این الگو به دلیل دشمنی هایی که با ما وجود دارد مختل شده است، حالا اقتصاد ما چگونه می خواهد عمل کند؟ و اگر به این سوال جواب ندهیم نه مسأله رشد اقتصادی مان حل می شود و نه مسأله اشتغال و نه مسأله تورم.

درودیان اضافه کرد: تورمی که در اقتصاد داریم نظیر بقیه مشکلات اقتصاد محصول مختل شدن این الگو است، اگر این الگو  جایگزین شود و مشخص شود که چگونه اقتصاد ما می تواند کار کند، رشد کند و اشتغال ایجاد کند (به صورت خودبنیاد و مستقل از فروش نفت) باید این سوال جواب داده شود و در این صورت است که رشد اقتصادی داریم، دولت می تواند مالیات بگیرد و کسری بودجه جدی نداشته باشد.

* نمی توان اختلال های بخش حقیقی اقتصاد را از اختلال های اسمی نظیر تورم جدا کرد وی ادامه داد: حتماً یک پای این موضوع هم وضعیت پولی و بانکی کشور است، وقتی می گوییم 30 درصد رشد نقدینگی داریم یعنی انبساط ترازنامه بانک ها به این اندازه است، بالاخره این انبساط ترازنامه بانک ها چه نسبتی با واقعیت اقتصاد، سرمایه گذاری و تولید دارد؟ اگر این مشکلات حل شود، حل و فصل این مسائل محصول فرعی و ضمنی آن می شود کاهش یا مهار نرخ تورم؛ ما نمی توانیم اختلال های بخش حقیقی اقتصادمان را از اختلال های اسمی نظیر تورم جدا کنیم و هر راهکاری که برای رشد، رونق و توسعه شکوفایی اقتصاد داریم، همان راه ، راهی برای کنترل تورم است و این ها از هم قابل تفکیک نیست.

* تولیدکننده های بزرگ نفت در آمریکا مایل نیستند  اقتصادی که با هزینه های کم نفت می فروشد به بازار برگردد این کارشناس اقتصادی گفت: به هر حال یک الگوی اقتصادی 40 الی 50 ساله داریم، این الگو مختل شده است و به این سادگی ها هم به دلایل مختلف، برگشت پذیر نیست به ویژه با توجه به تغییراتی که در اقتصاد کشور ایالت متحده رخ داده است، آنها هم مثل گذشته مایل نیستند که ما به بازار نفت برگردیم و نفت بفروشیم و بتوانیم درآمدهای نفتی داشته باشیم، به دلیل آنکه هم می خواهند ما را تحت فشار قرار دهند، هم آنکه خودشان صادرکننده نفت شده اند و تولیدکننده های بزرگ نفت آنجا با هزینه های بزرگ شکل گرفته اند و مایل نیستند اقتصادی که با هزینه های کم نفت می فروشد، به این سادگی به بازار برگردد، در این باره چالش هایی هم بین عربستان و ایالت متحده به ویژه در بخش هایی از ایالت متحده که تولیدکنندگان  نفت به آنها متصل هستند می بینیم.

درودیان تأکید کرد: به هر حال این مشکل با بده و بستان سیاسی ساده قابل حل نیست و باید در فکر این باشیم اقتصادی که 50 سال طبق الگوی خاص کار کرده است، از این به بعد می خواهد چگونه کار کند و آن شیوه جایگزین چیست؟ هر پاسخ به این سوال مهمترین مسأله اقتصادی و سیاسی نظام جمهوری اسلامی است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: تورم - اقتصاد - نقدینگی - اقتصادی - کشور - متوسط - کارشناس اقتصادی - دارایی - بازار - تولیدکننده - بورس - خبرگزاری - در ایران - نرخ تورم - کارشناس - خبرنگار - گفت وگو - کشورها - آمریکا - یکی از - هزینه - ایران - املاک - عامل - حدود - سنتی - صورت - بیان - گاهی - حالت

آخرین اخبار سرویس:
سرایت پذیری کرونا تا 9 برابر افزایش یافته/ کاهش 25 درصدی بستری ها

بهره برداری از دو ایستگاه درون شهری متروی کرج تا پایان سال

روش عرضه دارا دوم تغییر کرد

فیلم | آغاز رزمایش سراسری مرحله دوم کمک مومنانه استان زنجان

پرداخت خسارت مجتمع تجاری پردیس یک توسط شرکت ایران معین

افزایش قیمت نفت و کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی

نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت

اپل در آستانه دو تریلیون دلاری شدن

32 تفاهم نامه در امور مرتبط با معادن منعقد شد

بورس تا 3 ماه آینده نزولی خواهد بود

جزییات تازه از توافق سران قوا برای فروش نفت به مردم/ نسیه فروشی منتفی شد

رمزگشایی از یک گشایش اقتصادی/ آیا فروش اوراق نفتی معامله برد-برد است؟

استان سمنان پایین ترین تلفات برق را دارد/ صرفه جویی پیش نیاز اقتصاد مقاومتی

وزیر اقتصاد: نفتی ها آماده عرضه دارا دوم نبودند

2778 بازرسی ازواحدهای تولیدی و صنعتی زنجان انجام شد

2357هکتار کپه کاری تقویت ظرفیت مراتع و افزایش تولید علوفه را در پی دارد

کاهش نرخ 18 ارز در بازار بین بانکی

ابلاغ 147 میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال پایدار روستایی آذربایجان غربی

جمع آوری 8 میلیارد ریال کمک مردمی برای مددجویان بهزیستی اردبیل

اپل در آستانه دو تریلیون دلاری شدن

اختصاص 40 درصد از اعتبارات طرح های اشتغالزایی برای رفع بیکاری فارغ التحصیلان

کاهش 90 درصدی ورود جهانگرد به فرانسه

مرثیه عود ؛ ظافر یوسف

تصاویر میکروسکوپی از حضور ویروس کرونا روی ماسک ها (فیلم)

بهره برداری از فاز اول نیروگاه شهرک صنعتی شیراز

هالک بانک ترکیه می گوید از دادرسی آمریکا در مورد تحریم های ایران مصون است

دوبلورها پول تاکسی شان را هم به زور تامین می کنند!

پیامک عجیب وزارت راه و شهرسازی / خانه خالی دارید؟!

قیمت جهانی طلا به 2018 دلار نزول کرد

توزیع غذای گرم و بسته معیشتی بین مددجویان یزدی 

توزیع غذای گرم و گوشت نذری در رفسنجان

قیمت ارز، دلار، یورو، طلا و سکه 1399/05/21

تثبیت قیمت نفت در پی امید به محرک های اقتصادی آمریکا

32 تفاهم نامه در امور مرتبط با معادن منعقد شد

پرداخت 6 هزار میلیارد ریال به گندم کاران استان مرکزی

یا به قیمت بخرید یا یارانه بدهید/ افزایش چشمگیر تورم در تولید کشاورزی

معوقات حقوق 47 درصد کارگران استان مرکزی کاهش یافت

کاسبی تاریخی با عکس سلبریتی ها!

برنامه ریزی بنیاد مستضعفان برای احداث 10 هزار واحد مسکونی در کشور

احیا و مرمت قنوات در دستور کار

کاهش 25 درصدی موارد بستری در کشور/ افزایش 3 تا 9 برابری سرعت انتقال کرونا

قیمت جهانی نفت از مرز 45 دلار عبور کرد

تا انتهای سال بعد، قیمت نفت به 50 هم دلار نمی رسد!

قیمت طلا ریخت

بوستان ابریشم؛ 10 میلیارد تومان از تملک تا اجرا

فروش سنگ آهن؛ 40 درصد پایین تر از قیمت جهانی/ دولت بزرگترین ضربه را به بخش معدن وارد کرده است

بورس سه شنبه 21 مرداد به کدام سمت حرکت می کند؟

2778 بازرسی ازواحدهای تولیدی و صنعتی زنجان انجام گرفت

عملکرد روابط عمومی ادارات ایلام همچنان ضعیف است

شیوع کرونا و کاهش 20 درصدی اهدای خون در آذربایجانغربی

برداشت یاقوت های سرخ انجیر از باغات نمهیل خلخال/ دلالان دسترنج یک ساله کشاورزان را به یغما می برند

صدور 5 سند تک برگی طرح کاداستر برای نخستین بار درآذربایجان غربی

جزییاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

اقدام جالب عروس و داماد مشهدی در روزهای کرونایی

جزییات تازه از توافق سران قوا برای فروش نفت به مردم

توزیع غذای گرم و گوشت نذری در ایام محرم توسط خیریه کوثر رفسنجان

ادامه وزش بادهای 120روزه در شمال و رگبار پراکنده در مناطق جنوبی

حریرچی: سرایت پذیری کرونا تا 9 برابر افزایش یافته/ کاهش 25 درصدی بستری ها

اختصاص 8 میلیارد تومانی اعتبار به بیمارستان مهر مادر تربت جام

توزیع کرم ابریشم بین نوغانداران مازندرانی

سهام عدالت به جاماندگان ارائه می شود

فروش وانت ها برای اولین بار در تاریخ از اتومبیل های شهری پیشی گرفت

بورس انرژی چیست؟

سهام عدالت| از راه اندازی اولین شرکت سرمایه گذاری استانی تا امکان فروش 60 درصد سهام

فاز نخست کارخانه کمپوست لنگرود به پایان رسید

نرخ برابری ارزهای عمده امروز 21 مرداد

سرایت پذیری کرونا تا 9 برابر افزایش یافته/ کاهش 25 درصدی بستری ها

سالن چند منظوره هلال احمر بروجن امسال به بهره برداری می رسد

آپارتمانهای نقلی کم است و گران/ جدول قیمت آپارتمانهای زیر 60 متر در تهران

فروش سنگ آهن؛ 40 درصد پایین تر از قیمت جهانی /مناقشه قیمتی میان سنگ آهنی ها و فولادی ها ادامه دارد

یا به قیمت بخرید یا یارانه بدهید/ افزایش چشمگیر تورم در تولید کشاورزی

مقصر افزایش تعداد خودروهای ناقص کیست؟

گزارش بورس امروز سه شنبه 21 مرداد 99

بورس سه شنبه 21 مرداد به کدام سمت حرکت می کند؟

گزارشی از زنان مستمندی که برای دیگران باردار می شوند

کاهش 20 درصدی اهدای خون در آذربایجانغربی

مظنه آپارتمان های زیر 60 متر در تهران چقدر است؟

صفر تا 100 داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

کنایه تند احمد توکلی به طرح گشایش اقتصادی روحانی | نام ساقط کردن کشور گشایش است؟

اعمال خاموشی 4 ساعته برای چاه های کشاورزی اسدآباد

تهران همچنان در وضعیت هشدار و قرمز قرار دارد

ساماندهی میراث جهانی قنات ابراهیم آباد اراک در دستور کار قرار گرفت

زنانی که برای دیگران بچه به دنیا می آورند

توکلی: آقای روحانی قیمت دلار را ظرف 7 سال 6 برابر کرده اید / ساقط کردن کشور به دره فلاکت

مفهوم اصل غرامت در بیمه چیست؟

فیلم| جزییات فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

افتتاح کتابخانه محلی اسلامی در بهاران دامغان

آذربایجان شرقی همچنان در وضع قرمز کرونایی

نماینده مجلس: نقطه قوت مدرس خیابانی برنامه های او برای وزارت صمت است

برداشت بیش از 25 هزار تن شلیل

ایجاد 130 فرصت شغلی با تشکیل تعاونی های جدید

عملکرد روابط عمومی ادارات ایلام کماکان در وضعیت ضعیف قرار دارد

کشف لوازم خانگی احکتار شده به ارزش 300 میلیون تومان در ایلام

مشخصه وزیر پیشنهادی برای وزارت صنعت تشکل گرایی است

رفت و برگشت قیمتی در بازار ارز

مقایسه کامل قیمت و مشخصات فنی کیا سراتو و رنو سیمبل+ عکس

عدم پرداخت «دستمزد» صدای کارگران قشمی را درآورد

رادیو ایران با 2 برنامه از صنایع کوچک می گوید

مناقشه قیمتی میان سنگ آهنی ها و فولادی ها/ فروش سنگ آهن؛ 40 درصد پایین تر از قیمت جهانی

آماده عرضه بلوکی یا ETF سهام پالایشگاه ها هستیم

افزایش نقدینگی نمی تواند تورم فعلی را توضیح دهد / تاثیر رشد بورس بر بازارهای املاک و ارز

افزایش نقدینگی نمی تواند تورم فعلی را توضیح دهد / تاثیر رشد بورس بر بازارهای املاک و ارز