مطالب مرتبط:
افزایش چشمگیر بستری های کرونا / کادر درمان فرصت احیا ندارد
افزایش چشمگیر بستری های کرونا / کادر درمان فرصت احیا ندارد
افزایش چشمگیر بستری های کرونا / کادر درمان فرصت احیا ندارد
افزایش چشمگیر بستری های کرونا / کادر درمان فرصت احیا ندارد
افزایش چشمگیر بستری های کرونا / کادر درمان فرصت احیا ندارد
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 12:502020-07-08پزشكي

افزایش چشمگیر بستری های کرونا / کادر درمان فرصت احیا ندارد


متخصص بیماری های عفونی بیمارستان طالقانی با اشاره به فرسودگی و خستگی کادر درمان، تاکید کرد: باید با رعایت اصول بهداشتی و در نظر گرفتن راهکارهای مناسب، - دیدارنیوز - دکتر افشین محمد علیزاده - عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به بالا بودن روند ابتلا به کرونا طی چند وقت اخیر، گفت: در این موج جدید، متاسفانه شاهد ابتلا و درگیری شدید مردم از همه گروه ها به خصوص جوانان، سالخوردگان و افراد دارای بیماری های زمینه ای هستیم.

افزایش چشمگیر مبتلایان نیازمند بستریوی با اشاره به سرعت بالای انتقال کروناویروس، اظهار کرد: با افزایش درصد ابتلا، تعداد افراد نیازمند بستری در بیمارستان ها نیز افزایش چشمگیری داشته، به گونه ای که بیمارستان ها با محدودیت تخت بستری و ازدیاد بار مراجعه روبرو هستند و ادامه این روند نظام درمانی کشور را دچار چالش می کند.

فاصله گذاری و استفاده از ماسک دو اصل مهم پیشگیریوی ضمن بررسی علل بروز این شرایط بحرانی در تهران و برخی دیگر از استان های کشور، گفت: عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و عدم پوشش ماسک از مهمترین علل این مساله است؛ در حالیکه فاصله گذاری و استفاده از ماسک در تمام دنیا به عنوان دو اصل پیشگیری مطرح شده و جواب خود را پس داده است.

علیزاده با تاکید بر اینکه افراد باید خروج از منزل در مواقع غیرضروری را محدود کنند، گفت: اگر این توصیه ها در کنار اصول بهداشتی، حفاظتی و فاصله گذاری ها رعایت نشود، مطمئنا درگیری ها و میزان ابتلا به صورت تصاعدی افزایش پیدا می کند و وضعیت حادتر خواهد شد.

کروناویروس علائم بالینی بسیار متنوعی دارداین متخصص عفونی با تاکید بر اینکه کروناویروس علائم بالینی بسیار متنوعی دارد و نمی توان تنها چند علامت محدود را به کرونا نسبت داد، گفت: طیف این علایم می تواند از تب خفیف، ضعف و بی حالی، درد شکم به همراه اسهال کوتاه مدت، خستگی، سردرد، بدن درد و غیره متغیر باشد.

وی با بیان اینکه برخلاف اوایل اپیدمی، سرفه و گلودرد تنها علامت اصلی کووید 19 نیستند، گفت: این علایم نسبت به اسفند ماه کمتر شده و علایم دیگری به آن اضافه شده است، حتی گاهی مشاهده می شود که سی تی اسکن ریه نرمال است، اما تست PCR فرد مثبت می شود، ممکن است فرد شکایت تنفسی نداشته باشد، اما مبتلا به کرونا باشد، بنابراین مشاهده می شود که علایم کروناویروس متنوع بوده و افراد مبتلا و مشکوک به ابتلا حتما باید تا 14 روز در قرنطینه بمانند.

افزایش درصد ابتلاهای خانوادگیوی با تاکید بر رعایت اصول قرنطینه خانگی و ضمن هشدار نسبت به افزایش درصد ابتلاهای خانوادگی طی یک ماه اخیر، عنوان کرد: برای پیشگیری از انتقال بیماری به سایر اعضای خانواده، فرد بیمار باید در طول قرنطینه 14 روزه در یک اتاق جداگانه از سایر اعضای خانواده باشد، در صورت امکان از سرویس دستشویی جداگانه استفاده کند و اگر امکان آن وجود ندارد حتما سرویس را ضدعفونی کند.

همچنین استفاده از ظروف یکبار مصرف برای فرد بیمار و کاهش ارتباط و تعامل با سایر اعضای خانواده، از دیگر مواردی است که باید در قرنطینه های خانوادگی مورد توجه قرار گیرد.

افزایش درصد ابتلا به کرونا در جوانانعلیزاده در ادامه با اشاره به افزایش درصد ابتلا به کرونا در جوانان به نسبت روزهای اول شیوع بیماری، اظهار کرد: در ابتدا مطرح می شد که جوانان به خاطر داشتن سیستم ایمنی قوی تر کمتر مبتلا می شوند و در صورت ابتلا نیز فرم خفیف بیماری را می گیرند، درحالیکه چیزی که امروز در بیمارستان ها مشاهده می شود ابتلای درصد بیشتری از جوانان بوده و به همین نسبت نیز تعداد جوانان مبتلا به فرم شدید بیماری افزایش پیدا کرده است.

این متخصص عفونی عنوان کرد: تمام این اطلاعات هشدارهایی است برای افزایش آگاهی مردم و رعایت بیشتر اصول بهداشتی و حفاظتی، باید بتوانیم با در نظر گرفتن راهکارهایی از میزان ابتلا و بار بیماری بکاهیم و بدانیم که این مهم تنها با رعایت اصول و دستورالعمل های بهداشتی محقق می شود.

مردم تخلفات بهداشتی اصناف و مشاغل را گزارش کنندعلیزاده با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی در اماکن و مشاغل پرخطر مانند آرایشگاه ها، رستوران ها و باشگاه های ورزشی و همچنین افزایش نظارت بر عملکرد این واحدها، گفت: در تمام دنیا مردم جزو بهترین ناظران بر عملکرد واحدها محسوب می شوند، بنابراین در کنار افزایش نظارت ها از سوی کارشناسان بهداشت محیط، مردم نیز باید بر عملکرد واحدها و اماکن و اصناف و رعایت اصول بهداشتی و پروتکل ها در این واحدها نظارت کنند و تخلفات احتمالی را گزارش کنند.

سیستم نظارتی با تخلفات اصناف قاطعانه برخورد کندوی ادامه داد: البته سیستم نظارتی نیز باید قاطعانه به این شکایت ها رسیدگی کرده و قانونا با اصناف و واحدهای متخلف برخورد کند، مطمئن باشید که اگر این نظارت ها و رعایت دستورالعمل ها به صورت جدی دنبال نشود، وضعیتی بسیار وخیم تر از شرایط کنونی پیش رو خواهیم داشت.

افزایش آمار مرگ و میر با ادامه روند تصاعدی ابتلااین عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه ظرفیت درمانی کشور بسیار محدود است، گفت: اگر این اصول و پروتکل ها رعایت نشود و وضعیت کنونی و افزایش تصاعدی میزان ابتلا مهار و کنترل نشود، متاسفانه پذیرش بیماران جدید و رسیدگی به بیماران بدحال امکان پذیر نخواهد بود و همین مسئله به افزایش آمار مرگ و میر منجر می شود.

کادر درمان و نظام سلامت توان و فرصت احیا نداردعلیزاده همچنین با اشاره به فرسودگی و خستگی کادر درمان، اذعان داشت: باید با رعایت اصول بهداشتی و در نظر گرفتن راهکارهایی، روند ابتلا را تدریجی کنیم، چراکه با وجود خستگی کادر درمان، اگر این روند تصاعدی کاهش پیدا نکند، سیستم و نظام سلامت توان احیای خود از نظر تجهیزاتی و نیروی انسانی از دست می دهد.

به گفته این متخصص عفونی، ادامه این روند و عدم احیای سیستم درمان، نه تنها نظام سلامت را با بحران جدی روبرو می کند، بلکه در این میان اولین گروهی که صدمه می بینند بیماران بدحال و در نتیجه افزایش میزان مرگ و میر در جامعه خواهد بود.

خطرات ناشی از بروز و گسترش بیشتر بیماری در فصل پاییزوی همچنین با اشاره به خطرات ناشی از بروز و گسترش بیشتر بیماری در فصل پاییز و همزمانی آن با شیوع آنفولانزای فصلی، گفت: متاسفانه زمانی که ویروس در فصل گرما با این شدت و حدت در حال انتشار است، قطعاً در فصل سرد سال با توجه به سرمادوست بودن ویروس، میزان ابتلا بالاتر می رود.

در حالیکه با فرهنگ سازی صحیح و نهادینه سازی رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری ها، می توان میزان ابتلا را تا میزان بسیار قابل توجهی کاهش داد؛ تنها راهکار در شرایط فعلی رعایت بیش از پیش اصول بهداشتی و فاصله گذاری هاست.

بروز علائم متنوع کرونا مختص سن و جنس خاصی نیستاین متخصص عفونی بیمارستان طالقانی در بخش دیگر گفت و گو با بیان اینکه بروز علائم متنوع کرونا ویروس ارتباطی با سن و جنس افراد ندارد، اظهار کرد: علائم کرونا بسته به سن و جنس افراد تغییر نمی کند، بلکه کرونا ویروس طیفی از علائم ایجاد می کند که می تواند هم در جوانان و هم در سالمندان و یا زنان و مردان بروز پیدا کند و مختص سن و جنس خاصی نیست.

بروز بیماری در کودکان نسبت به موج اول افزایش پیدا کرده استوی با بیان اینکه بروز بیماری در کودکان نسبت به موج اول افزایش پیدا کرده است، ادامه داد: کووید 19 بیشتر با علائم گوارشی در کودکان بروز می یابد و علائم تنفسی این بیماری در کودکان کمتر گزارش شده است.

بنابراین خانواده ها باید هوشیار باشند و اصول بهداشتی و حفاظتی را بیش از پیش درباره کودکان رعایت کنند.

در درمان بیماران بدحال توفیقات خوبی داشته ایمعلیزاده همچنین با اشاره به پروسه درمان این بیماری نیز خاطرنشان کرد: در زمینه درمان بیماران بدحال و موارد پیشرفته توفیقات خوبی داشته ایم و در این میان برخی ترکیبات دارویی استفاده شده پاسخ مطلوبی داده است.

همچنین برخی ترکیبات دارویی و پروتکل های درمانی نیز تاییدیه FDA گرفته اند که امیدواریم هرچه سریع تر در مرکز درمانی توزیع شود تا بتوان شانس درمان بیماران بدحال را ارتقا داد.

علیزاده در خاتمه خطاب به مردم توصیه کرد: تا می توانید مراجعات غیرضروری خود در خارج از منزل را محدود کنید و در صورت اجبار برای خروج از منزل حتما از ماسک استفاده کرده و اصول بهداشت و شست وشوی دست را به عنوان اولین اصل پیشگیری از بروز بیماری و عفونت جدی بگیرید.

اصولی که در تمام دنیا به کنترل و مهار بیماری منجر شده ولی متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم رعایت و جدی نگرفتن، به بروز موج دوم بیماری منتهی شده است.


کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - بیمارستان - افزایش - بیمارستان ها - بستری - علوم پزشکی شهید بهشتی - دانشگاه علوم پزشکی - ابتلا - بیماری های عفونی - درمان - کرونا - نیازمند - ابتلا به کرونا - افراد نیازمند - بیماری - عضو هیات علمی - محمد علیزاده - افراد - علوم پزشکی - شهید بهشتی - هیات علمی - روند - کادر - عضو هیات - دانشگاه - علیزاده - طالقانی - فرسودگی - محدودیت - بهداشتی

آخرین اخبار سرویس:
شمار مبتلایان به کرونا در امارات به 62 هزار و 704 نفر رسید

گیاه «یاس امین الدوله» در مقابله با کووید 19 موثر است

علت سرماخوردگی های مکرر چیست؟

وقتی برای مبدع بودن نداریم، از کشورهای موفق درکنترل ویروس کرونا الگو بگیریم

چگونه با روشی سالم وزن کم کنیم؟

طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» در شمیرانات هم افتتاح شد

اختصاص 540 میلیارد ریال برای خرید ملزومات پزشکی در کردستان

شمار مبتلایان به کرونا در امارات به 62 هزار و 704 نفر رسید

آخرین وضعیت بیمارستان های کرونایی استان تهران/ کاهش تعداد بیماران در انتظار بستری

اولین علائم بارداری، دل درد رو هم شامل میشه؟

یک راهکار ساده برای درمان سرگیجه

انجام جراحی های زیرزمینی زیبایی در شرایط کرونا

چگونه با روشی سالم وزن کم کنیم؟

یک شعبه بانک در شوشتر پلمب شد

تشخیص بیماری از طریق بازدم به کمک نانو ذرات هوشمند

چرا امید به زندگی در مردان ایرانی کمتر از زنان است؟

کرونا جان 15 هزار نفر را در روسیه گرفت

نوشیدن آب یخ کبد را چرب می کند؟

ناشنوایان سردرگم در تهران کرونایی / در ستاد مناسب سازی شهرداری فردی از جامعه ناشنوایان حضور ندارد

هشدار درمورد زباله کرونایی ها در منزل

هشدار درمورد زباله کرونایی ها در منزل

دستورالعمل حمایت های تغذیه ای برای بیماران کرونایی تدوین شد

والدین با کودکان مبتلا به کرونا چگونه برخورد کنند

ماسک های جراحی کارآیی بسیار بالایی دارند

مصرف قرص روکین، در پیشگیری از بارداری موثره؟

تاثیر منفی آسپرین بر بیماران مبتلا به سرطان های پیشرفته

از سرگیری فعالیت های ستاد مقابله با کرونا در ورزش بعد از یک ماه

یک شعبه بانکی در شوشتر پلمب شد

کنه های آویزان در کمین طبیعت گردان

7 توصیه برای داشتن استخوان های سالم و قوی

چرا جهادی ها کمتر به چشم می آیند؟

تاثیر تیرویید کم کار در مادران باردار

گرمادرمانی؛روشی برای مقابله با ویروس کرونا

دیلی میل: مرگ 16 هزار انگلیسی به دلیل عدم دریافت خدمات درمانی!

کمک بیش از 66 میلیارد ریالی خیرین سلامت در کردستان

تاثیر تیرویید کم کار در مادران باردار

روزهای تعطیل مسافران استان گلستان افزایش می یابد/ واحدهای پذیرایی بیشترین اخطار و تذکر را دریافت کرده اند

هنگان راه رفتن دویدن ماسک بزنیم یا نه؟

عصاره این گیاه خوشبو می تواند از تکثیر ژن های کرونا پیشگیری کند

شمار مبتلایان به کرونا؛ 20 میلیون و 250 هزار نفر

تفاوت راست دست ها با چپ دست ها در طول عمر بیشتر

کام و ناکام مراکز ماده 15 کرمانشاه

کاهش اندک موارد بستری و فوتی های کرونا در کشور/ هشدار؛ احتمال خیز مجدد بیماری وجود دارد

داروی «رمدسیویر» فقط توزیع بیمارستانی دارد/کمبود دارو نداریم

کرونا همچنان در کمین است

تزریق واکسن آنفلوآنزا با بیماری کرونا مقابله نمی کند

53 تالار عروسی در خراسان رضوی پلمب شد

روشی ساده برای نابودی ویروس کرونا و تقویت سیستم ایمنی بدن

نتیجه تحقیقات درباره انواع ماسک

تفاوت راست دست ها با چپ دست ها در طول عمر بیشتر

داروی «رمدسیویر» فقط توزیع بیمارستانی دارد/کمبود دارو نداریم

الزام رعایت پروتکل های بهداشتی توسط «عزاداران»/ سفید بودن «بشاگرد» به معنای پایان کرونا نیست

شرایط اهدای پلاسمای خون چیست؟+ فیلم

اضافه کاری نیروهای بهداشتی شرکتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی به روز است

کرونا را با لب نزدن به 2 غذای پرطرفدار از خود دور کنید

مصائب ابتلا به کرونا: روایت هایی از بخش کرونای بیمارستان ها

آمار دروغ کرونایی مرد دوهزار چهره رسانه ها را رسوا کرد/ وزارت بهداشت: نمی توانیم از همه استعلام بگیریم؛ خبرنگاران دقت کنند

تغذیه زنان باردار در دوران کرونا/ نقش آنتی اکسیدان ها

متوقف کردن ویروس کرونا بسیار دشوار است

حدود 60 درصد مبتلایان به کرونا علائم گوارشی دارند

آخرین آمار رسمی کرونا در ایران و جهان | هشدار روس ها درباره موج بعدی ابتلا | استان های قرمز ایران را ببینید

خوراکی هایی که رگ های بدن را پاکسازی می کند / جدول

نگرانی متولیان کشتی از تمرینات غیراصولی/ «تعطیلی»تنها راهکار نیست

مصرف آسپرین برای چه کسانی می تواند مفید باشد؟

زالپتون؛ موارد مصرف، عوارض جانبی

کرونا را با لب نزدن به 2 غذای پرطرفدار از خود دور کنید

مصرف مواد اعتیادآور در دانشجویان زیر یک درصد است/خانواده ها دربرابر تغییر رفتارها هشیار باشند

نکاتی در ارتباط با رفتار والدین با کودکان کرونایی

اختصاصی| تعطیلات تابستانی امن در کنار کووید19

آزمون سراسری 99 به تعویق افتاد

مصرف مواد اعتیادآور در دانشجویان زیر یک درصد است/خانواده ها دربرابر تغییر رفتارها هشیار باشند

والدین با کودکان مبتلا به کرونا چگونه برخورد کنند

تغذیه زنان باردار در دوران کرونا/ نقش آنتی اکسیدان ها

افزایش 30 درصدی ابتلا به بیماری ها با استعمال هر نخ سیگار

گیاه «یاس امین الدوله» در مقابله با کووید 19 موثر است

مرگ ماهانه 180 نوجوان به دلیل خشونت/ دلیل گرایش نوجوانان به سیگار

جنگ جویان کرونا

با خیال راحت سیر بخورید!

سه علامت عجیب ویروس کرونا / از بزرگ شدن چشم تا گیجی و سردرگمی

سیر بخورید و نگران بوی بد آن نباشید!

کرونا در کمین مسافران تاکسی های دهدشت

استخدام امروز کرمانشاه - 21 مرداد 99

کنترل بهتر کرونا با کاهش مصرف کربوهیدراتها

سومین مرحله غربالگری کرونا در کاشان اجرایی می شود

آرامش نسبی پس از طغیان 45 روزه کرونا در ایلام

بدون گرسنگی وزن کم کنید!

تمام کسانی که پوست صورت چرب دارند، بخوانند

چرا امید به زندگی در مردان ایرانی کمتر از زنان است؟ / زنها کمتر می می میرند چون بیشتر حرف می زنند

تغذیه زنان باردار در دوران کرونا/اهمیت مکمل های غذایی

پیش بینی ابتلای نوزادان به دیابت نوع یک امکانپذیر شد

کرونا؛ پدیده بحران زا در اقتصاد

یک زانو درد ناشناخته در ورزشکاران و روش تشخیص آن!

برای درمان فوری یبوست چی بخوریم؟

از علل و علائم کوچک شدن کلیه ها تا راههای درمان آن

آخرین وضعیت بیمارستان های کرونایی استان تهران/ کاهش تعداد بیماران در انتظار بستری

اصول بهداشتی در هنگام استفاده از آسانسور را بیشتر بشناسید

میزان اثربخشی واکسن ویروس کرونا چه میزان خواهد بود؟ / آیا تزریق واکسن ایمنی دائمی ایجاد می کند؟

یک زانو درد ناشناخته در ورزشکاران و روش تشخیص آن!

وضعیت قرمز تهران مانع ابلاغ پروتکل بهداشتی فدراسیون های ورزشی

طرز تهیه یک غذای 30 دقیقه ای ساده و خوشمزه با بادمجان

افزایش چشمگیر بستری های کرونا / کادر درمان فرصت احیا ندارد

افزایش چشمگیر بستری های کرونا / کادر درمان فرصت احیا ندارد