مطالب مرتبط:
رشد 64 درصدی درآمد فولاد هرمزگان در سال 98/ کسب رکوردهای جدید در سال 99
در دقیقه 40 از کرونا گل خوردیم/ اگر 80درصد مردم ماسک بزنند به شرایط فروردین برمی گردیم/ واکسن تا یک سال آینده نمی رسد، فریب تبلیغات را نخورید
ساخت فیلتری با قابلیت از بین بردن 99.8 درصدی ویروس کرونا
چرا تلفات کرونا رکورد زد؟
چرا تلفات ویروس کرونا رکورد زد؟
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 12:452020-07-08اقتصادي

زنبورداران هم از زیان کرونا بی نصیب نبودند/ تلفات 75 درصدی در کوچ سال گذشته کندوها


استان البرز با داشتن باغ ها و دامنه های رشته کوه های البرز در جاده چالوس و طالقان و همچنین توسعه کشت پنبه و یونجه در اشتهارد شرایط خوبی را برای پرورش زنبور و استقرار زنبورستان در این مناطق فراهم کرده است.

- خدیجه ستارزاده؛ بازار: استان البرز با داشتن باغ ها و دامنه های رشته کوه های البرز در جاده چالوس و طالقان و همچنین توسعه کشت پنبه و یونجه در اشتهارد شرایط خوبی را برای پرورش زنبور و استقرار زنبورستان در این مناطق فراهم کرده است.

تا جایی که گاهی برخی از زنبورداران در فصل بهار که البرز شرایط خوبی برای پرورش زنبور دارد، از نقاط مختلف کشور برای استقرار زنبورستان خود به البرز کوچ می کنند.

البته زنبورداران البرز نیز در فصول سرد سال به استان های جنوبی و شمالی کوچ می کنند.

زمستان سال گذشته به روال هرسال، زنبورداران البرزی به برخی شهرها مانند سازی، کازرون و.

کوچ کرده و زنبورستان خود را مستقر کردند.

با شیوع کرونا در پایان اسفند و منع تردد مسافران، زنبورداران نتوانستند به زنبورهای خود سرکشی و از نظر تغذیه و دارو بر آنها نظارت داشته باشند و عدم رسیدگی به آنها باعث تلفات زنبورها و خسارت زیادی به زنبورداران شد.

در این بین زنبورداران طالقانی که به دیگر شهرها کوچ داشتند بیشترین خسارت را متحمل شدند و با وجود پیگیری های خودشان و جهاد کشاورزی شهرستان و استان، به دلیل اینکه این شغل جزو مشاغل آسیب دیده از کرونا شناخته نشد، نتوانستند تسهیلاتی دریافت کنند تا دوباره شروع به کار کنند.

منع تردد و عدم رسیدگی غذایی و دارویی به زنبورها باعث تلفات آنها شد رییس اتحادیه زنبورداران البرز در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: تعدادی از زنبورداران البرز که زنبورستان خود را به شهرهای جنوبی و یا شمالی کشور کوچ داده بودند، با شیوع بیماری کرونا و منع تردد و همچنین جابجایی زنبورستان نتوانستند به موقع دارو و غذای کمکی زنبورهای خود را برسانند و خسارت زیادی را بابت تلف شدن زنبورهای خود متحمل شدند.

محمدولی فرهنگی افزود: برخی از زنبورداران خسارت دیده برای دریافت مجوز تردد و جابجایی زنبورستان و همچنین تسهیلات با بهره کم مراجعه کردند و اتحادیه طی مکاتباتی با جهاد کشاورزی استان و مکاتبه با جهاد کشاورزی شهرهای مقصد، در خصوص مجوز تردد توسط استانداری، همچنین برآورد خسارت و تلفات و دریافت وام زنبورداران اقدام کرد.

فرهنگی اظهار کرد: در نهایت برخی مشکلات تردد و جابجایی حل شد اما در مسیر طی این اقدامات برخی زنبورداران تا حدود 75 درصد هم خسارت دیدند.

وی که خود بیش از 35 سال تجربه زنبورداری دارد، با بیان اینکه در استان حدود 70 هزار کلنی فعال داریم، افزود: حدود 1100 زنبوردار در استان فعالیت دارند که برخی پروانه دارند و برخی نیز بدون پروانه، در روستاها و در کنار فعالیت های باغداری و دامداری خود کلنی زنبور هم دارند.

از جهاد کشاورزی انتظار داریم به حوزه پرورش زنبور توجه بیشتری داشته باشد رییس اتحادیه زنبورداران البرز با بیان اینکه به حوزه زنبورداری به نسبت دیگر فعالیت ها مانند دام و طیور و آبزیان توجه کمتری شده است، گفت: از جهاد کشاورزی انتظار داریم در حوزه پرورش زنبور توجه و نگاه ویژه تری داشته باشد.

فرهنگی افزود: از نظر تسهیلات و تامین نهاده شکر دولتی مورد نیاز برای زنبورداران با مشکلاتی مواجه هستیم که با حمایت جهاد کشاورزی می توانیم برای جهش در تولید قدم های خوبی برداریم.

فرهنگی افزود: سهمیه شکر دولتی تخصیص یافته به استان به ازای 3 کیلوگرم برای هر کلونی را در اختیار شرکت های تعاونی زنبورداران قرار می دهیم که برای گرفتن آن اعضا تعاونی اولویت دارند اما حتی کسانی که عضو نیستند نیز می توانند ابزار مورد نیاز خود را برای زنبورستان تهیه کنند.

رییس اتحادیه زنبورداران البرز با بیان اینکه عسل تولیدی استان نیاز استان را تامین نمی کند، افزود: واحدهای بسته بندی ما ناچار هستند از استان هایی مانند آذربایجان غربی و شرقی، زنجان، اصفهان و.

عسل تهیه کنند و در داخل استان توزیع کنند.

فرهنگی با اشاره به کوچ زنبورستان ها و اینکه محل استقرار آنها ثابت نیست، گفت: استاندارد نمی تواند بهداشت، کیفیت و قابلیت محصول را تایید کند و برای صادرات اقدام کرد.

به همین دلیل زنبورداران عسل تولیدی خود را به مشتریان خاص خود و در بسته بندی های معمولی به فروش می رسانند.

ضرورت تغذیه دستی زنبورها رییس اتحادیه زنبورداران البرز با اشاره به این که گاهی به دلیل بارندگی و یا خشک بودن صحرا زنبور نمی تواند از شهد گل ها تغذیه کند افزود: در چنین شرایطی زنبوردار باید زنبورها را به طور دستی و با شکر تغذیه کند که برای تامین شکر نیاز به حمایت دارد.

فرهنگی افزود: سال گذشته جهاد کشاورزی استان و اتحادیه سراسری کشور در طرح تنظیم بازار در این زمینه حمایت خوبی داشت، اما انتظار می رود همانطور که در بخش گاو، گوسفند و مرغداری و ماهی سراها برای تامین نهاده حمایت می کنند، در بخش زنبورداری هم حمایت لازم را داشته باشند تا زنبوردار برای تولید و برداشت عسل، زهر زنبور و ژله رویال با مشکل مواجه نشود.

وی که خود بیش از 35 سال در زمینه زنبورداری سابقه دارد، تاکید کرد: استفاده از شکر برای تغذیه زنبورها در برخی مقاطع زمانی در کیفیت محصول هیچ خدشه ای وارد نمی کند و اگر زنبور در هوای بارانی و خشک به طور دستی تغذیه نشود می میرد.

حمایت های اتحادیه زنبورداران رییس اتحادیه زنبورداران البرز با بیان این که اتحادیه 4 شرکت تعاونی در شهرستان های کرج، طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد دارد، می افزاید: در استان هزار و 100 زنبوردار داریم که حدود 700 نفر آنها عضو اتحادیه هستند و مابقی هم زنبورداری می کنند اما هنوز عضو اتحادیه نشده اند.

محمدولی فرهنگی در مورد حمایت های اتحادیه از زنبورداران می گوید: شرکت های تعاونی اعتباراتی را با هماهنگی جهاد و بانک کشاورزی به زنبوردارها می دهند که میزان و سقف این اعتبارات بر اساس طرحی که ارائه می دهند از فعالیت هایی مانند تامین نهاده های زنبورستان گرفته تا ایستگاه پرورش ملکه از 10 میلیون تومان تا 200 میلیون تومان متغیر است.

البته تعاونی در بخش تامین کندو و ابزار زنبورداری نیز از زنبورداران حمایت می کند.

فرهنگی تاکید کرد: برای جهش در تولید زنبورداران نیاز به حمایت و یاری مسئولان دارند.

زنبورداری جزو مشاغل آسیب دیده از کرونا شناخته نشد مدیر جهاد کشاورزی طالقان هم در گفتگو با خبرنگار بازار با اشاره به خسارت زنبورداران در پی شیوع کرونا گفت: به دلیل عدم تایید این حرفه توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان یکی از مشاغل آسیب دیده از کرونا، فعالان این عرصه تا کنون موفق به دریافت تسهیلات نشده اند.

سید حسن محسن الحسینی گفت: برای جبران خسارات وارده پیگیری هایی انجام داده ایم و به دنبال تقاضای زنبورداران مبنی بر دریافت تسهیلات نامه نگاری کردیم، اما به دلیل اینکه این فعالیت توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزو مشاغل آسیب دیده از کرونا شناخته نشده، تا کنون موفق به دریافت تسهیلات و یا کمک های بلاعوض نشده اند.

مدیر جهاد کشاورزی طالقان با بیان اینکه شغل زنبورداری یک شغل ثابت نیست و زنبورداران مدام در حال کوچ هستند، گفت: در طالقان حدود 250 زنبوردار با بیش از 26 هزار کلونی فعالیت می کنند که حدود 20 درصد آنها همه سال را در طالقان مستقر هستند و بیشتر زنبورداران طالقان در فصل های پاییز یا زمستان به قزوین یا مناطق شمالی کشور کوچ می کنند.

کوچ سالانه 230 زنبوردار از مناطق مختلف کشور به طالقان وی با اشاره به اینکه زنبورداران غیر بومی از مناطق مختلف کشور به طالقان کوچ می کنند، گفت: حدود 230 زنبوردار با بیش از 30 هزار کلونی نیز از اواخر خرداد به طالقان کوچ می کنند و تا اواخر مرداد که فصل برداشت عسل هست در شهرستان مستقر هستند.

مدیر جهاد کشاورزی طالقان با اشاره به تولید حدود هفت کیلو عسل در هر کلونی گفت: سالیانه بیش از 150 تن عسل در طالقان تولید می شود.

محسن الحسینی با بیان اینکه در طالقان یک کارخانه صنایع تبدیلی بسته بندی عسل داریم که به کشورهای سواحل خلیج فارس صادرات دارد افزود: به دلیل کوهستانی بودن، پوشش گیاهی مناسب و شرایط آب و هوایی مطلوب ظرفیت بالایی برای توسعه تولید عسل، اشتغالزایی، صادرات و رونق اقتصاد در این حوزه دارد اما برای تحقق این امر نیاز به حمایت و توجه بیشتری در این زمینه هستیم.

طالقان مستعد توسعه اشتغال و ارزآوری در حوزه تولید زنبور و عسل است مدیر جهاد کشاورزی طالقان با تاکید مجدد بر ظرفیت و مستعد بودن طالقان برای توسعه تولید عسل و اشتغال در این حوزه گفت: چنانچه دولت در زمینه واردات ملکه با نرخ دولتی و تسهیلات حمایت کند می توانیم با آموزش های علمی بیشتر زنبورداران در راستای افزایش کیفیت و میزان تولید در این بخش قدم های بزرگی برداریم.

وی با بیان اینکه 250 زنبوردار در طالقان فعالیت می کنند، افزود: 150 خانوار هم در کنار آنها کسب روزی دارند و در مجموع شاغلان این حرفه بیش از 400 نفر بوده که با حمایت می توان برای توسعه اشتغال، تولید و ارزآوری در این زمینه اقدام کرد.


کلید واژه ها: زنبور - زنبورداران - البرز - زنبورستان - استان البرز - استقرار - جاده چالوس - شرایط - استان - کشت پنبه - پرورش - اشتهارد - طالقان - توسعه - مناطق - دامنه - چالوس - گذشته - رشته - جاده - پنبه - فصل بهار - زمستان - خدیجه - تلفات - مختلف - جنوبی - کرونا - کشور - فصول

آخرین اخبار سرویس:
مصالح ساختمانی گرفتار گرداب تورم/ تلنگر دارا دوم به بازار سرمایه/ مالیات از خانه های خالی به جایی نرسید

معافیت سرمایه گذاران در پرداخت عوارض گمرکی

اعطای 73 میلیارد ریال تسهیلات به کارگاه های بزرگ صنایع دستی

عرضه اولیه هفته آینده چیست؟

صدای سهامدار 1399/05/25

مسیر بورسهای جهانی از هم جدا شد

پیش بینی اهالی توییتر از روند این هفته بازار

دلار در مقابل یورو و پوند کم آورد

مخالفان و موافقان حذف دامنه نوسان

برنامه خاصی برای توسعه صنعتی استان وجود ندارد

حل مشکل لاستیک تا چند روز دیگر

با ارزش ترین شرکت های خودروسازی جهان کدامند؟ +عکس

10 شرکتی که در دوران رکود اقتصادی به موفقیت رسیدند

هفتمین جشنواره پسته ایران در مجموعه تاریخی چشمه علی دامغان برگزار شد

تمام جایگاه های CNG منطقه و مشهد استاندارد است/کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

دلار در مقابل یورو و پوند کم آورد

آیا وایتکس و یخ عمر گل را بیشتر می کند؟

چرا سکه ارزان نمی شود؟

آیا وایتکس و یخ عمر گل را بیشتر می کند؟

شاخص کل بورس (روند هفتگی) 1399/05/25

واکنش بورس به تعدیل انتظارات تورمی

8/ 1 میلیون جامانده سهام عدالت در انتظار تعیین تکلیف

اثر ریسک رفتار سیاست گذاران بر بورس

پارادوکس شرکت ها در وال استریت

بازار 1399/05/25

مجوز خرید اوراق قرضه دولتی از سوی بانک مرکزی شیلی صادر شد

خودروهای 200میلیونی بازار +جدول

حیله های قیمت گذاری در عصر جدید بازارها

قیمت روز گوشی موبایل در 25 مرداد

مشکلاتی که سرِ صنعت سنگ لرستان را شکست/ قفل بی تدبیری بر واحدهای سنگ بری

چالش لاغری به سبک وزارت ارشاد

نبود بانک در بخش الوار گرمسیری اندیمشک تا ساحل خواری در ایزدشهــر

زمان تحویل واحد های مسکن ملی مشخص شد/ امکان پرداخت مرحله دوم ودیعه مسکن وجود دارد؟

28 هزار واحد کسب و کار در اثر ویروس کرونا به شدت آسیب دیدند

تاخیر در واریزی های سهام عدالت همچنان وجود دارد | فروشندگان سهام عدالت ضرر کرده اند؟

تاخیر در واریزی های سهام عدالت همچنان وجود دارد

نرخ بیکاری فرانسه به کمترین میزان خود رسید

نرخ بیکاری ترکیه بازهم بالا رفت

سه پیامد تغییرات مالیاتی بر بازار سکه

ایستگاه بعدی نوسان بازارها

آخرین قیمت پاوربانک لپ تاپ در بازار +جدول

بازار باید با مکانیسم عرضه و تقاضا کنترل شود، نه سرکوب قیمت

استقبال از کالا های ساخت داخل

رم، روی ژکو قیمت گذاشت

زمان تحویل واحد های مسکن ملی مشخص شد/ امکان پرداخت مرحله دوم ودیعه مسکن وجود دارد؟

اغلب شاخص های سهام آسیا اقیانوسیه رشد کردند

دست کاری هسته معالات بورس صحت ندارد

قیمت طلا و سکه

طرح تحول صنعت و بازار خودرو آماده ارسال به صحن مجلس است/ تمهیدات بهارستان برای سامان دهی قیمت و کیفیت خودرو

زمان تحویل واحد های مسکن ملی مشخص شد/ امکان پرداخت مرحله دوم ودیعه مسکن وجود دارد؟

عضو هیئت مدیره استقلال: جذب دیاباته با قیمت دلار هم به صرفه است

تازه ترین اخبار از واردات واکسن آنفلونزا به کشور

موبایل آنر چند؟ +جدول

دلنوشته منصورخان پورحیدری؛من و استقلال و زندگی/عکس

حراج نمونه آزمایشی لینکلن Mark VIII / کوپه لوکس که فقط یک دستگاه از آن وجود دارد! (+تصاویر)

جهادگران سپاهی در میدان نبرد با کرونا/خدمات خانه به خانه در روستاهای محروم پلدشت تا توزیع بسته های معیشتی و لوازم التحریر+ تصاویر

پیش بینی وضعیت بازار بورس برای فردا (25مرداد)

قیمت خودروی میتسوبیشی در بازار +جدول

رشد قیمت بیلت در جنوب شرق آسیا

افت 4.9 درصدی ارزش سهام شرکت های معدنی

5 هزار تاکسی پلاک نشده در مراحل پایانی رفع مشکل است

عبدیان: جذب دیاباته با قیمت دلار هم به صرفه است

اوتامندی از لیست پپ و من سیتی خارج شد

ابلاغ نرخ جدید سپرده های بانکی نزد بانک مرکزی

آغاز طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا از فردا

اوتامندی از لیست پپ و من سیتی خارج شد

آمار تولید شمش فولادی در چهار ماهه 99

در تولید و استاندارد سیلندرهای گاز خودروهای سواری مشکلی وجود ندارد

فروش محصولات سایپا از فردا

فروش محصولات سایپا از فردا

قیمت سکه و طلا (1399/05/24)

رفع مشکل 5هزار تاکسی پلاک نشده

مقایسه خودرو مزدا وانت دو کابین و پیکاپ ایران خودرو دیزل

پلمب یک واحد قصابی متخلف در بانه

قیمت انواع خودرو های آلمانی در بازار +جدول

ببینید | تظاهرات فلسطینی ها در واکنش به توافق امارات و اسراییل

تعیین استراتژی برای این هفته بورس؛ هفته مثبت در انتظار سهامداران

آخرین قیمت فلش های ضدضربه در بازار +جدول

شاخص بورس شنبه 25 مرداد به کدام سمت می رود؟

نرخ ارز متعادل می شود

انرژی، هندی ها را به سمت ایران می کشد

موبایل های گران قیمت در بازار +جدول

لوازم خانگی فقط باید 25 درصد نسبت به پارسال رشد قیمت داشته باشد

با تضعیف ارزش دلار، قیمت طلا صعودی شد

پرداخت بیعانه خرید در سایت دیوار و شیپور همچنان قربانی می گیرد

عرضه اولیه هفته جدید چیست؟

بسته حمایتی لوازم خانگی کدام اقلام را شامل می شود؟

75 درصد پول گندم کاران کردستانی به حساب آنها واریز شده است

تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟

تعیین استراتژی برای هفته آینده بورس؛ هفته مثبت در انتظار سهامداران

کیا اپتیما چند؟ +جدول

مدرس خیابانی: تمام تلاش خود را برای تحقق جهش تولید به کار بستم

قیمت مرغ به 19 هزار و 500 تومان رسید

ببینید | شهرک متروکه معدن نشینان

در ایذه نصب بنر ترحیم ممنوع شد

عرضه اولیه های هفته بعد را بشناسید

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایتالیا

طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا + جدول

75 درصد پول گندم کاران کردستانی به حساب آنها واریز شده است

عملیات ساخت هنرستان 6 کلاسه پسرانه توحید توکهور و هشتبندی شهرستان میناب آغاز شد

زنبورداران هم از زیان کرونا بی نصیب نبودند/ تلفات 75 درصدی در کوچ سال گذشته کندوها

زنبورداران هم از زیان کرونا بی نصیب نبودند/ تلفات 75 درصدی در کوچ سال گذشته کندوها