موضوعات داغ: - اقتصاد دانش بنيان - مرحله يك چهارم نهايي جام حذفي - يك چهارم نهايي - كشورهاي اسكانديناوي - توافق هسته اي ايران - روز خبرنگار - تيم فوتبال سپاهان - بنياد مستضعفان - تحريم تسليحاتي - توافق هسته اي - هادي صادقي - پيام تسليت آيت الله رشاد - روستاي محروم - گابريل - سوخته - مهر مادر - خزينه - تمرينات آرسنال - مسعود مهدي زاده مقدم - ايجاد پست الكترونيك - پيمان آسمان هاي باز - درمان ميگرن - هفت چشمه

مطالب مرتبط:
بورس نقطه ثقل واگذاری های دولتی
بورس نقطه ثقل واگذاری های دولتی
بررسی اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در کمیسیون شوراها/ وظیفه دستگاه های دولتی برای عرضه سهام شرکت های خود در بورس/ پرداخت 30 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تأمین اجتماعی/ ​نقش یکی از متهمان متواری در شناسایی طعمه در شبکه طبری/ بررسی نوسانات بازار ارز
بررسی اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در کمیسیون شوراها/ وظیفه دستگاه های دولتی برای عرضه سهام شرکت های خود در بورس/ پرداخت 30 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تأمین اجتماعی/ ​نقش یکی از متهمان متواری در شناسایی طعمه در شبکه طبری/ بررسی نوسانات بازار ارز
کنترل بازار ارز با فروش سهام شرکت های دولتی در بورس
-110 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 12:352020-07-08اقتصادي

بورس، نقطه ثقل واگذاری های دولتی


بازار سرمایه بازاری شفاف است و قیمت ها در محیطی تعیین می شود که همگان نسبت به آن آگاه هستند.

در این محیط رقابت بدون حاشیه صورت می پذیرد و خیلی از آسیب ها، - به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، فرهاد دژپسند با اشاره به بودجه امسال گفت: امسال واقعاً سال ویژه ای از منظر اقتصادی است و چندین واقعه و رخداد به صورت همزمان اداره کشور را از منظر تأمین مالی اقتصاد و بودجه دولت تحت تأثیر قرار داده و با چالش رو به رو ساخته است.

وی ادامه داد: بودجه سال 1399 در شرایط تحریمی و فارغ از تبعات و آثار اقتصادی و اجتماعی شیوع ویروس کرونا و آسیب های ناشی از آن از سوی دولت طرح شد.

با این حال مجموعه اتفاقاتی که در چند ماهه اخیر در اقتصاد جهان و کشور رخ داد، علاوه بر آنکه کاهش درآمد های ارزی و ریالی را منجر گردید، هزینه های پیش بینی نشده گسترده ای را به بودجه دولت تحمیل کرد.

بنابراین برای تأمین مالی بودجه کشور و حفظ تعادل در آن و تناسب میان هزینه ها و درآمد ها باید این ملاحظات مد نظر واقع شود.

در واقع نکته مهم این است که چگونه باید کاهش منابع ناشی از فروش نفت و همچنین در مضیقه قرار گرفتن درآمد های مالیاتی ناشی از شیوع ویروس کرونا و همچنین تأمین هزینه های پیش بینی نشده را که در اثر شیوع این ویروس پیش آمده جبران یا تأمین نماییم.

باید اشاره کنم که یکی از مهم ترین چالش های سیاستگذار مالی در سال جاری تأمین مالی بودجه عمومی و تعادل بخشی به آن با بروز کمترین آثار منفی است.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه یکی از راه حل های اصلی در این شرایط فروش دارایی ها و اموال دولت است، افزود: فروش دارایی ها همزمان چند مزیت باهم ایجاد می کند یعنی ضمن کوچک کردن دولت، میدان را برای فعالیت بخش خصوصی توسعه می دهد و گاهی به صورت اهرمی عمل می کند و می تواند سبب تکمیل زنجیره فعالیت های بخش خصوصی شود.

ما در سال جاری یک هدف دیگر را نیز دنبال می کنیم و آن این است که از این طریق بتوانیم به مردمی کردن اقتصاد نیز کمک کنیم.

دژپسند به اهمیت بازار سرمایه اشاره کرد و ادامه داد: سیاست اصلی ما در قبال فروش اموال و دارایی ها این است که تا حد امکان از ظرفیت بازار سرمایه استفاده کنیم و فروش ها در بازار سرمایه انجام بپذیرد.

این امر علاوه بر آنکه به تعمیق و پایداری بازار سرمایه کمک می کند، به جذب منابع در این بازار نیز منجر می شود.

وی افزود: نکته سوم نیز این است که می توانیم در فروش دارایی ها دامنه را فراتر ببینم و علاوه برآماده سازی و عرضه شرکت ها در بورس یا فروش سهام دولت درشرکت های بورسی، نسبت به واگذاری اموال و املاک دولت اقدام کنیم.

بنابراین در این خصوص ما برنامه ای گسترده در سال جاری داریم و تنها به مواردی خاص محدود نخواهیم بود.

بنابراین تلاش خواهیم کرد تا انتهای سال منابع پیش بینی شده را تحقق بخشیم.

البته این منوط بر تحقق الزامات مطرح شده برای این مهم است.

بازار سرمایه مسیر شفاف خصوصی سازی وزیر اقتصاد در بخشی دیگر با بیان اینکه یکی از حوزه های پرچالش دولت و وزارت اقتصاد حوزه خصوصی سازی است، افزود: بخشی از این چالش ها به گروه های رقیب برمی گردد و بخشی دیگر به ساختار و فرآیند خصوصی سازی مرتبط می شود.

برای مثال زمانی که یک مزایده اعلام می شود چندین گروه مختلف اقتصادی در آن شرکت می کنند.

برخی از این اشخاص حقیقی یا حقوقی که برای کسب منافع در این مزایده ها حضور پیدا می کنند، اگر منافع آن ها تأمین نشود، بیکار نمی نشینند و تلاش می کنند در صورت عدم موفقیت در مزایده در آن اشکالات و ایراداتی بیابند و در سطحی بالاتر، آن اشکالات را به موضوعات چالش برانگیز تبدیل کنند.

این موضوع در تعدادی از واگذاری های گذشته مشاهده شده است.

از طرف دیگر اختیاراتی که به هیئت واگذاری برای حل برخی تعارضات و اخذ تصمیم داده شده است، خود می تواند زمینه بروز چالش را ایجاد کند.

برای مثال شیوه قیمت گذاری؛ میزان مطلق قیمت تعیین شده و اینکه قیمت با صورت های مالی چه زمانی محاسبه شده است از نکات چالش برانگیز است که هیئت واگذاری در خصوص آن ها تصمیم گیری می کند.

باید توجه داشته باشیم که قیمت گذاری تابع شرایطی است مثلاً نمی توانیم بگوییم قیمت گذاری در سال 98 براساس صورت های مالی سال 98 باشد چرا که همیشه صورت های مالی با یک سال تأخیر تهیه می شود و اگر در این فاصله تورم قابل توجه رخ دهد، قیمت مورد معامله در فاصله زمانی میان قیمت گذاری و واگذاری تفاوت معناداری را خواهد داشت که خود منشأ بسیاری از چالش ها است.

بنابراین همیشه در شرایط تورمی با این روش واگذاری در معرض سؤال خواهیم بود.

باید توجه کنیم روش مذاکره که البته اختیار آن از سوی قانونگذار نیز داده شده است در اجرا با تالی، فاسد های متعددی روبه رو است که خود بروز مشکلات متعددی را در پی دارد.

به همین دلیل به معاونت اقتصادی وزارتخانه تأکید کردم در خصوص آسیب شناسی خصوص سازی مطالعه جامعی صورت پذیرد، خوشبختانه در این گزارش که با بررسی تمامی گزارش های در دسترس از جمله گزارش های نهاد های نظارتی و افراد صاحبنظر انجام پذیرفت، گزارش خوبی تهیه شد و مبتنی بر آن یک بسته عملیاتی مناسب، حاوی راه های اثربخش برای تعدیل و حذف چالش های احصا شده پیشنهاد گردید.

نهایتاً نتایج در چندین جلسه در هیئت واگذاری به بحث و بررسی گذاشته شد و خوشبختانه بر اساس آن سیاست های بسیار خوبی اخذ گردید.

یکی از این سیاست ها استفاده حداکثری از ظرفیت های بازار سرمایه برای واگذاری ها است.

وی ادامه داد: آنچه در حال حاضر انجام می دهیم تمرکز واگذاری ها در بازار سرمایه است.

بازار سرمایه بازاری شفاف است و قیمت ها در محیطی تعیین می شود که همگان نسبت به آن آگاه هستند.

در این محیط رقابت بدون حاشیه صورت می پذیرد و خیلی از آسیب هایی که در قبل اشاره کردم، بروز پیدا نمی کند.

آنچه من استنباط می کنم این است که اتخاذ این رویکرد علاوه بر آنکه سبب شده ما در امر واگذاری موفق تر باشیم، حاشیه های واگذاری را نیز به حداقل رسانده است.

به نحوی که از ابتدای سال تاکنون حدود 13 هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه واگذار کرده ایم که این عدد میزان بسیار قابل توجهی برای واگذاری است.

وزیر اقتصاد ادامه داد:، اما در کنار مباحث درآمدزایی و واگذاری ها، اهداف دیگری نیز برای وزارت اقتصاد حائز اهمیت است.

عدالت اجتماعی و مردمی کردن اقتصاد (در اقتصاد مقاومتی وزارت اقتصاد مسئول کمیته مردمی کردن اقتصاد است) از جمله این اهداف است که ما تلاش داریم این اهداف را نیز در برنامه های خود مورد توجه قرار دهیم.

در این خصوص به برنامه ای که مدتی قبل آغاز کردیم، اشاره می کنم که آن واگذاری سهام دولت در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس است.

ما با استفاده از این روش علاوه بر واگذاری، با هدف تأمین منابع برای بودجه، به دنبال مردمی سازی اقتصاد بودیم.

اطلاع دارید که پذیره ‏نویسی واحد های صندوق سرمایه‏ گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان واسطه گری مالی یکم که به‏ منظور واگذاری باقیمانده سهام دولت در بانک های ملت، تجارت، صادرات و بیمه‏ های البرز و اتکایی امین صورت پذیرفت، با مشارکت حدود سه و نیم میلیون نفر و سرمایه گذاری حدود شش هزار میلیارد تومان به انجام رسید.

دارا یکم، بزرگترین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس وزیر اقتصاد افزود: با این اقدام بزرگترین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در کشور از نظر ارزش سرمایه گذاری و تعداد سهامداران ایجاد شد که در نوع خود یک نمونه موفق در تأمین مالی جمعی است.

با واگذاری باقیمانده سهام دولت بطور کاملاً شفاف در این طرح، ضمن تحقق بخشی از منابع پیش بینی شده در قانون بودجه سال جاری، فرصتی بی ‏نظیر برای مردمی کردن اقتصاد و ورود آحاد جامعه به سرمایه گذاری در شرکت های معتبر کشور به صورت غیرمستقیم و از طریق صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه فراهم آمد.

دژپسند ادامه داد: در واگذاری باقیمانده سهام دولت در قالب صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم علاوه بر آنکه کلیه مبلغ واگذاری به صورت نقد دریافت شد و عملاً ریسک عدم وصول اقساط در آینده به صورت کامل از بین رفت، نحوه و شیوه قیمت گذاری و قیمت مورد معامله که از جمله انتقاد های متداول به واگذاری های پیشین است، به صورت کاملاً شفاف از ابتدای پذیره نویسی به اطلاع عموم مردم رسید.

از دیگر نکات برجسته این طرح، سرمایه گذاری حدود یک میلیون نفر از مجموع متقاضیان برای اولین بار در بازار سرمایه و پذیره نویسی بیش از 90 درصد متقاضیان از طریق درگاه های غیرحضوری بانک ها (55 درصد) و بورس (35 درصد) است که مورد اخیر در شرایط شیوع کرونا از منظر عدم لزوم مراجعه حضوری مردم به شعب بانک ها یا کارگزاری ها بسیار حائز اهمیت بود.

نکته حائز اهمیت بعدی این است که خریداران واحد های این صندوق توانستند منفعت خوبی بدست آورند به طوری که این سهام هم اکنون در بازار ارزش حدود سه برابری پیدا کردند.

وی افزود:، اما در اجرای این طرح، مهم ترین نقد، نسبت به روش واگذاری سهام دولت در قالب ETF، عدم همزمانی انتقال مدیریت شرکت های دولتی با واگذاری مالکیت آن ها است.

از آنجایی که همزمان با عملیاتی شدن واگذاری سه بانک و دو شرکت بیمه ای در قالب ETF، آزادسازی سهام عدالت نیز انجام می پذیرد و انتقال مالکیت بخش بزرگی از سهام شرکت های مزبور به آحاد مردم اتفاق می افتد، بنابراین انتقال بلافاصله مالکیت در این دو طرح در فاصله زمانی بسیار کوتاه سبب می شود عملاً حجم بزرگی از مالکیت و مدیریت بنگاه های اقتصادی دولتی به صورت یکباره از دولت منفک شود.

این شرایط ممکن است علاوه بر آنکه هر بنگاه را به صورت منحصر به فرد دچار مشکل نماید، بخش بانکی و بیمه ای کشور را نیز با عدم اطمینان یا چالش های دیگری مواجه سازد.

براین اساس به منظور کاهش آثار احتمالی نامطلوب یادشده، دوره زمانی اطمینان بخش یک و نیم ساله برای فرآیند گذار پیش بینی شد تا در این دوره تلاش شود آثار غیرقابل پیش بینی انتقال مدیریت که ممکن است در برخی موارد قابل توجه نیز باشد، کنترل شده یا به حداقل برسد.

در نهایت برای تکمیل صحبت هایم در این خصوص باید بگویم که برنامه آتی ما این است که واگذاری ها بخصوص با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه، چه عرضه به خرد و چه به صورت بلوکی به طور مستمر انجام پذیرد.

برای نمونه هم اکنون پالایشگاه تبریز به صورت بلوکی و به شکل نقد و اقساط در حال عرضه می باشد.

همچنین ما بزودی دو صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بعدی در حوزه پالایشگاهی و پتروشیمی و خودرویی و صنایع فلزی را عرضه خواهیم کرد.

وزیر اقتصاد به انتشار اوراق مالی و اسلامی اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 40 هزار میلیارد تومان اوراق شامل 17 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه و بیش از 23 هزار میلیارد تومان اوراق نقدی توسط این وزارتخانه عرضه شده است.

ما در اولین عرضه اوراق توانستیم 10 هزار میلیارد تومان اوراق با نرخ معقول منتشر کنیم که با استقبال بسیار خوبی روبه رو شد.

این اتفاق نگرانی و تردید در خصوص بالا بودن نرخ سود انتشار اوراق را تا حد زیادی مرتفع ساخت و تجربه ثابت کرد که ما می توانیم با نرخ های سود معقول و مورد توجه بازار، اوراق را به فروش برسانیم.

چنانچه پس از این عرضه نیز توانستیم در چند نوبت اوراق را در بازار منتشر کنیم و الان به صورت هفتگی منطبق بر یک برنامه مشخص از ظرفیت این بازار استفاده می کنیم.

این تجربه موفق حاکی از آن است که اگر به خطوط قرمز و چارچوب طراحی شده پایبند باشیم، می توانیم در سال جاری با موفقیت از این روش بخشی از منابع را تجهیز کنیم.

اما چرا اصرار داریم از این روش بخشی از منابع را تجهیز کنیم؟ همانگونه که در قبل هم اشاره کردم بسیاری از کارشناسان معتقدند در شرایط رکودی، مخارج دولت اگر با برنامه صورت پذیرد چه در قالب طرح های عمرانی و چه مصارف هزینه ای می تواند محرک خروج از رکود باشد.

ما باید برای جلوگیری از رشد منفی و با توجه به شیوع ویروس کرونا که به بیش از 15درصد تولید ناخالص داخلی کشور آسیب رسانده است، سیاست هایی اعمال کنیم که به تحریک تقاضا هم کمک کند.

همانگونه که گفتم یکی از مجرا های اصلی ما بودجه دولت است و در این شرایط تلاش داریم تا از این مجرا به صورت برنامه ریزی شده و هدفمند استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما برای قطع وابستگی بودجه به نفت و پوشش عدم تحقق منابع درآمدی پیش بینی شده تنها به یک منبع درآمدی بسنده نکرده ایم و با هدف مدیریت کلان اقتصاد کشور و تعادل بخشی به بودجه عمومی تلاش می کنیم از تمامی منابع دارای ظرفیت در این فضا بهره ببریم، تا شاهد حداقل عوارض و آسیب ها در میان مدت و بلند مدت باشیم.

شاید برخی از روش ها در کوتاه مدت ساده تر باشند و منابع بیشتری را در اختیار دولت قرار دهند، اما ما در وزارت امور اقتصادی و دارایی باید اقتصاد کشور را در مقاطع مختلف زمانی ببینیم و بهترین روش های تأمین مالی را در این چارچوب انتخاب کنیم.


کلید واژه ها: بودجه - اقتصاد - بازار سرمایه - دولت - شیوع ویروس کرونا - بازار - اقتصادی - کشور - سرمایه - فرهاد دژپسند - اقتصاد جهان - پایگاه خبری - ویروس کرونا - امسال - منظر - مالی - آسیب - صورت - محیط - پیش بینی - واگذاری - اجتماعی - قیمت ها - بازاری - گسترده - دژپسند - پایگاه - سال 1399 - هزینه - ویروس

آخرین اخبار سرویس:
دلار گوی سبقت را از یورو و پوند ربود

دلار گوی سبقت را از یورو و پوند ربود

قیمت روز مینی کوپر +جدول

مشتریان به میوه ها دست نزنند

منافع هلدینگ شرکت های غیربورسی متعلق به همه سهامداران عدالت است

رولت بادمجان یک پیش غذای مجلسی و لذیذ + طرز تهیه

قیمت سکه پارسیان، امروز 20 مرداد 99

ممنوعیت برداشت چوب درختان شکسته و آسیب دیده

دوبلورها پول تاکسی و ناهارشان را هم به زور تامین می کنند!

افزایش کارآیی لامپ های LED با کمک لایه ای از نانوذرات

افزایش محسوس فروشندگان در بازار ارز

گشایش اقتصادی یا مرهم موقت بحران اقتصادی!؟

تورم چین روی دور صعودی

گران ترین ماسک دنیا را یک تاجر چینی سفارش داد

بیش از 20 میلیون و 232 هزار مبتلا به کرونا در جهان

سطحی نگری بلای جان اجرای قانون جدید چک

قیمت لپ تاپ اچ پی در بازار چند؟ +جدول

آماده اخذ مالیات از خانه های خالی هستیم

محسن هاشمی: تولید قطار ملی نیازمند بودجه 5000 میلیارد تومانیست

دوبلورها پول تاکسی و نهارشان را هم به زور تامین می کنند!

نبود بانک اطلاعاتی دقیق از کارشناسان توانا یکی از ضعف های کشور است

سندرز: کرونا واقعیت های زشت اقتصاد آمریکا را نمایان کرد

مجوز واردات دائم شتر از پاکستان به خراسان جنوبی صادر شد

موضع گیری دژپسند علیه وزارت نفت | نفتی ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

امیر طالبی: ذخایر کالاهای اساسی کشور مطلوب است

ساعت های هوشمند گران قیمت در بازار +جدول

نرخ تورم کشورهای اسکاندیناوی چقدر است؟

راه اندازی مجدد 468 واحد صنعتی از ابتدای امسال

قیمت موبایل هوآوی در بازار +جدول

سندرز: کرونا واقعیت های زشت اقتصاد آمریکا را نمایان کرد

رونمایی از ابرخودرو گوردون موری T.50

علت بوی نامطبوع تهران اعلام شد

نبود بانک اطلاعاتی دقیق از کارشناسان توانا یکی از ضعف های کشور است

افزایش آمار جان باختگان کرونا در ترکیه به 5858 نفر

آخرین قیمت پاوربانک ای دیتا در بازار چند؟ +جدول

پیش بینی برآورد خسارت آتش سوزی در کیش

روش عرضه دارا دوم تغییر کرد

عضو شورای شهر تهران: دولت به جای خرید اتوبوس، طرح ترافیک را لغو می کند

نرخ تورم کشورهای اسکاندیناوی چقدر است؟

آخرین قیمت عینک واقعیت مجازی در بازار چند؟ +جدول

افزایش مجدد آمار ابتلا به کرونا در مصر

نرخ تورم کشورهای اسکاندیناوی چقدر است؟

روش عرضه دارا دوم تغییر کرد

پرچم گرانی خودرو همچنان بالاست! /ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها

6 میلیارد و 300 میلیون دلار کالا از کشور صادر شد

تکمیل زیرساخت های گردشگری در آبشارهای وارک و گریت

ارزش لیر ترکیه کاهش یافت

روش عرضه دارا دوم تغییر کرد

تبلت های گران قیمت بازار +جدول

قیمت روز خودروی تویوتا پریوس

ایکس باکس سری ایکس حجم بازی ها را کاهش می دهد

تازه ترین اخبار از تغییر نحوه سهمیه بندی بنزین

60درصد مردم نیاز به خدمات روان شناسی دارند

تورم چین روی دور صعودی

تورم چین روی دور صعودی

تازه ترین اخبار از تغییر نحوه سهمیه بندی بنزین

60درصد مردم نیاز به خدمات روان شناسی دارند

پایان مردادماه، آخرین مهلت بهره مندی از مالیات مقطوع

کسری بودجه دولت ترامپ رکورد جدیدی ثبت کرد

تازه ترین اخبار از تغییر نحوه سهمیه بندی بنزین

کسری بودجه دولت ترامپ رکورد جدیدی ثبت کرد

تاثیرپذیری همه کشورهای حاشیه خزر از نوسانات آبی/ کاهش ذخایر ماهیان خاویاری

تجهیز تیم های عملیات ویژه اورژانس برای ارایه خدمات به بیماران کرونا

تاثیرپذیری همه کشورهای حاشیه خزر از نوسانات آبی/ کاهش ذخایر ماهیان خاویاری

انجام بیش از 1 و 500 بازرسی از اصناف خاش

بازار کار کانادا جان گرفت

آمادگی وزارت نفت برای عرضه سهام پالایشگاه ها

جمعه بازار سگ های اشرافی در حاشیه تهران

ریزش شاخص بورس نگران کننده نیست

عرضه الکترونیکی گاز مایع سیلندری

پانزدهمین عرضه اولیه امسال بازار سهام +جزییات

از دلایل تا پیشگیری بی اختیاری ادرار

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

آمار تردد کاربران مسیر یاب نشان در دوران شیوع ویروس کرونا

مظنه رهن و اجاره در سی متری جی

 ‏اجرای دادرسی الکترونیکی بین استانی برای اولین بار در اداره کل زندانهای استان البرز

چند توصیه ساده برای کاهش مصرف برق

اجرای طرح ترافیک در افزایش آمار مبتلایان کرونا موثر است/ اگر دسته های عزاداری در خیابان ها به راه بیافتاند حتما باید منتظر موج جدید کرونا بود

#بورس

ایجاد فضای کار توسط شهرداری و روزنامه ها

افزایش 57 درصدی صدور پروانه ساخت در 4 ماهه نخست/ تمدید معافیت غرفه داران شهرداری از پرداخت اجاره تا شهریورماه

دولت باید به مجلس پاسخ دهد /ورود بهارستان به بازار آشفته خودرو /وزیر راه و شهرسازی: ساخت مسکن خبرنگاران قطعی است /پیشخوان

جمعه بازار سگ های اشرافی در حاشیه تهران

هیچ نیازی به واردات برنج نیست/واردات مساوی با نابودی برنج داخلی

آمادگی وزارت نفت برای عرضه سهام پالایشگاه ها

جزییات عرضه اولیه صندوق بازنشستگی کشوری

همتی: امروز در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی موضوع گشایش اقتصادی مطرح می شود و موارد کارشناسی آن در دست بررسی است/ هدف اصلی این طرح مدیریت نقدینگی و تامین مالی در بازارهاست

هشدار پلیس درباره کلاهبرداری در قالب آگهی های خرید کالا از شهرهای مرزی

هواپیمای اوکراینی تحت پوشش بیمه های اروپایی بود

تاثیرپذیری کلیه کشورهای حاشیه دریای خزر از نوسانات آبی/کاهش ذخایر ماهیان خاویاری

بازار کار کانادا جان گرفت

معرفی دو عرضه اولیه در هفته جاری

معرفی دو عرضه اولیه در هفته جاری

ظریف: چند کشور مقداری از پولمان را بازگردانده اند

تاثیرپذیری کلیه کشورهای حاشیه دریای خزر از نوسانات آبی/کاهش ذخایر ماهیان خاویاری

توضیحات رییس سازمان خصوصی سازی درباره عرضه نشدن صندوق etfپالایشی

واردات برنج با ارز نیمایی صورت گیرد/ نیازی به واردات برنج نداریم

آمادگی وزارت نفت برای عرضه سهام پالایشگاه ها

معرفی دو عرضه اولیه در هفته جاری

مشترکان پرداخت بهای برق مصرفی خود را به تعویق نیندازند

بورس، نقطه ثقل واگذاری های دولتی

بورس، نقطه ثقل واگذاری های دولتی