مطالب مرتبط:
مدیریت مصرف برق در گرمای تابستان و شیوع کرونا
مدیریت مصرف برق در گرمای تابستان و شیوع کرونا
مدیریت مصرف برق در گرمای تابستان و شیوع کرونا
افزایش مصرف شبه افیون های خطرناک جدید در پی شیوع کرونا
وضعیت قرمز مصرف برق در کرمانشاه/ مدیریت نکنید، خاموشی ها می آیند
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 11:302020-07-08اقتصادي

در گرمای تابستان و شیوع کرونا مصرف برق را مدیریت کنید


سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر می گوید مصرف برق در تابستان به بیش از 4 برابر افزایش پیدا می کند و این موضوع ناشی از مصارف و بار سرمایشی است که اختلاف حدود 1400 مگاواتی را رقم می زند و این افزایش مصرف در تابستان باعث فشار بر تجهیزات شبکه برق می شود.

- ایسنا/بوشهر سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر می گوید مصرف برق در تابستان به بیش از 4 برابر افزایش پیدا می کند و این موضوع ناشی از مصارف و بار سرمایشی است که اختلاف حدود 1400 مگاواتی را رقم می زند و این افزایش مصرف در تابستان باعث فشار بر تجهیزات شبکه برق می شود.

غلامرضا حشمتی در گفت وگو با ایسنا در خصوص وضعیت مصرف برق استان بوشهر گفت: طی روزهای اخیر با توجه به رشد فزاینده درجه حرارت و شدت گرفتن گرما مصرف برق کشور افزایش پیدا کرده، به طوری که مصرف برق روزانه کشور در روز دوشنبه به بیش از 56400 مگاوات نیز رسیده است.

در خصوص استان بوشهر هم که فصل تابستان قدری زودتر از کشور آغاز می شود مصرف برق روند افزایشی داشته و امسال شیوع ویروس کرونا و خانه نشینی مردم هم مزید بر علت شده و میزان مصرف برق استان بوشهر در روز دوشنبه به حدود 1850 مگاوات رسیده است.

وی افزود: میزان مصرف انرژی استان بوشهر طی سه ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد بیش از 10 درصدی داشته که در مقایسه با متوسط کشوری بیش از دو برابر رشد را نشان می دهد که این موضوع لزوم مدیریت مصرف و جدی گرفتن این مقوله را نشان می دهد.

معاون دیسپاچینگ و بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر اظهار کرد: سال گذشته و تابستان سال 98 با پشتیبانی مسئولین استان و همراهی مردم و هم استانی های خوب و فهیم شاهد همکاری خوبی در حوزه مدیریت مصرف بودیم و نتیجه ی این همراهی عبور موفق و بدون خاموشی از تابستان بود.

امسال نیز با اقدامات خوبی که توسط شرکت توزیع نیروی برق بوشهر انجام شده امیدواریم شاهد عبور موفق و بدون خاموشی از تابستان باشیم.

از جمله اقدامات انجام شده میتوان به پیگیری در جهت تغییر ساعات کار ادارات که خوشبختانه با پشتیبانی استاندار محترم بوشهر این اقدام از 17 خرداد اتفاق افتاد و ساعت کاری ادارات کاهش یافت که منجر به کاهش مصرف برق در ساعات پیک گردید.

این مسئول خاطرنشان کرد: اقدام بعدی عقد بیش از 6500 تفاهم نامه همکاری با مشترکین همکار در بخش های صنعتی، کشاورزی و عمومی-اداره ای بوده که این مشترکین همکاری لازم در جهت کاهش مصرف خود در ساعت اوج بار انجام می دهند و شرکت توزیع نیز در عوض به آنان پاداش خواهد داد.

سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر تاکید کرد: بیش از 80 درصد مشترکان برق استان بوشهر در تعرفه خانگی هستند که امسال در این حوزه اقدامات خوبی انجام شده و از طرف وزارت نیرو و شرکت توانیر به این بخش خانگی هم توجه شده است و طرح اعطای پاداش به این مشترکین امسال اجرایی خواهد شد، البته در سال گذشته هم این طرح وجود داشت ولی امسال با جدیت و پاداش بیشتری برای مشترکان خانگی اعمال خواهد شد.

حشمتی توضیح داد: مشترکان خانگی به دو روش می توانند در طرح مدیریت مصرف و پاسخگویی بار مشارکت داشته باشند، روش اول مشترکینی که طبق الگوی مصرف و زیر سطح الگوی مصرف برق مصرف نمایند که شامل پاداش و تخفیف 16 درصدی در تعرفه برق می شوند یعنی نسبت به کسانی که الگوی مصرف را رعایت نکردند تعرفه برق آنها 16 درصد ارزانتر محاسبه خواهد شد.

روش دوم مشترکانی که مصرف برقشان را نسبت به دوره مشابه سال قبل خود کاهش بدهند و به ازای هر میزان کاهش، دو برابر پاداش می گیرند.

یعنی اگر مشترکی 10 درصد صرفه جویی انجام بدهد و مصرف برق خود را نسبت به سال قبل کاهش دهد، 20 درصد در صورتحساب برق مصرفی تخفیف اعمال خواهد شد؛ به نحوی که حتی اگر بتواند 50 درصد کاهش را نسبت به دوره مشابه سال قبل انجام دهد صورتحساب برق مشترک رایگان محاسبه خواهد شد.

وی افزود: سال گذشته در این طرح حدود 2 میلیارد تومان پاداش به مشترکین هم استانی تعلق گرفت، امسال با توجه به اینکه اقدامات اطلاع رسانی و تبلیغی خوبی از طرف شرکت توزیع برق انجام شده امیدوار به همراهی مشترکین و تعلق گرفتن پاداش بیشتری به آنان هستیم.

معاون شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر با اشاره به روش های مدیریت مصرف و راه های برخورداری از پاداش های خوش مصرفی به ایسنا گفت: مدیریت مصرف برق به معنای مصرف نکردن نیست بلکه به مفهوم صحیح مصرف کردن است که با درست مصرف کردن هم خودمان و همه مردم استان از نعمت برق مطمئن و پایدار برخوردار می شوند و هم به خادمین خود در صنعت برق کمک می کنند تا در فصل تابستان شرمنده مردم عزیز نشوند و خدمات شایسته ای به آنها ارائه دهند.

سخنگوی توزیع نیروی برق استان بوشهر توضیح داد: چند روش ساده مدیریت مصرف را عرض می کنم که بر خلاف آنچه فکر می کنیم مدیریت مصرف کار سختی است متوجه می شویم با اقدامات ساده ای میتوان حتی بیش از 10 درصد صرفه جویی در مصرف برق داشت.

اولین روش استفاده از نور طبیعی در طول روز و خاموش کردن لامپ های اضافی است که یکی از راه های موثر کاهش مصرف برق است به طوری که برابر بررسی های انجام شده و به صورت مستند مطالعه شده اگر هر کدام از مشترکان ما در استان بوشهر یک لامپ اضافی حتی 40 وات خود را خاموش کنند معادل 16 مگاوات کاهش مصرف در استان بوشهر که معادل یک نیروگاه کوچک یا متوسط صرفه جویی صورت می گیرد.

این مسئول یادآور شد: روش دوم جا به جایی زمان استفاده از لوازم خانگی ضروری مانند جارو برقی، لباسشویی، ماشین ظرفشویی، اتو و عدم به کار گیری این وسایل در زمان اوج مصرف است.

یعنی در بازه زمانی 13 الی 17 از این وسایل استفاده نکنیم؛ در عوض در زمان های کم بار شبکه نظیر ساعات ابتدایی صبح و یا میانی شب و روزهای تعطیل از آنها استفاده کنیم که در آن ساعات تعرفه برق ارزانتری شامل حال ما می شود.

در ساعت اوج مصرف تعرفه برق گرانتر است.

یکی دیگر از راه ها استفاده از وسایلی مثل ماشین ظرفشویی و لباسشویی با حداکثر ظرفیت است، به جای اینکه با نیمه ظرفیت چند بار در طول هفته یا روزانه چندین بار استفاده کنیم صبر کنیم ظرفیت آنها تکمیل شود تا تعداد دفعات کمتری روشن شوند.

غلامرضا حشمتی اظهار کرد: یکی دیگر از راهکارهای تاثیرگذار خصوصا در استان گرمسیر بوشهر که کاربرد زیادی دارد، تنظیم درجه ترموستات کولرهای گازی بر روی دمای آسایش یا 24 درجه که دمای مطلوبی است و باعث کاهش 30 درصدی مصرف برق کولرها می شود.

بر اساس بررسی هایی که صورت گرفته اگر مشترکین ما در استان بوشهر بتوانند دمای ترموستات کولرهای خود را بر روی 24 درجه تنظیم کنند شاهد کاهش 250 مگاواتی در پیک مصرف برق استان خواهیم بود و تاثیر به سزایی در کنترل پیک خواهد داشت.

راهکار دیگر استفاده از لامپ های ال ای دی به جای لامپ های حبابی و حتی مهتابی است که هم طول عمر چند برابری دارند و هم مصرف پایین تری نسبت به لامپ های حبابی و سایر لامپ های پر مصرف دارند که این مطمئنا باعث کاهش صورتحساب برق مصرفی و هم کاهش مصرف برق استان خواهد شد.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از مواردی که هم تاثیر خیلی خوبی در مصرف انرژی منازل دارد و حتی باعث کاهش آلودگی صوتی می شود استفاده از پنجره های دو جداره به جای پنجره های معمولی است که از اتلاف انرژی تا میزان 75 درصد جلوگیری می کند.

معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر تصریح کرد: سوال دیگری که در بیشتر مواقع پرسیده می شود و ناشی از نگرانی مردم بابت تامین برق در فصل تابستان که نگرانی به حق و به جایی است اینکه آیا در تابستان خاموشی خواهیم داشت یا خیر.

من در پاسخ به این سوال باید بگویم که صنعت برق استان بوشهر با وجود محدودیت های منابع که طی سال های اخیر گریبان گیر کشور و استان شده اقدامات قابل توجه و خوبی برای پاسخگویی نیاز مصرف مشترکین انجام داده و توسعه های خوبی در صنعت برق استان و کشور صورت گرفته است.

این مسئول عنوان کرد: مطمئنا در فصل تابستان که مصرف برق به شدت افزایش پیدا می کند و جالب است بدانید در استان بوشهر مصرف برق در تابستان به بیش از 4 برابر افزایش پیدا می کند یعنی ماکسیمم مصرف برق در زمستان در لحظات اوج حدود 400 مگاوات است که این امر در تابستان به بیش از 1800 مگاوات می رسد و این موضوع ناشی از مصارف و بار سرمایشی است که در فصل تابستان اتفاق می افتد و این اختلاف بین 1800 تا 400 مگاوات همه ناشی از مصارف سرمایشی است.

این افزایش مصرف در تابستان باعث فشار بر تجهیزات شبکه برق می شود و این تجهیزات در شرایط پر باری قرار می گیرد و مطمئنا تداوم شرایط پر باری احتمال بروز حوادث را افزایش می دهد.

این اولین خطری است که در فصل تابستان ممکن است برای تجهیزات و تاسیسات برقی اتفاق بیافتد، البته با تدابیری که اندیشیده شده امیدواریم در این زمینه مشکلی پیش نیاید و توسعه ای که صورت گرفته تا حدود زیادی پاسخگوی این نیاز هست.

سخنگوی توزیع نیروی برق استان بوشهر بیان کرد: در صنعت برق کشور برای تامین برق مشکل حادی که وجود دارد، فقط برای حدودا 300 ساعت در طول سال است یعنی برای تمام طول سال ظرفیت کافی برای تامین برق کشور وجود دارد ولی در طول این 300 ساعت که در فصل تابستان قرار گرفته صنعت برق برای تامین نیاز مشترکین به سختی می افتد و از طرفی هم سرمایه گذاری هنگفتی برای تامین برق این ساعات محدود نیاز است و در تمام دنیا نیز به جای اینکه ساعات اوج مصرف را که ساعات محدودی است را با سرمایه گذاری هنگفت پوشش دهند با صرفه جویی و جابه جایی مصرف از آن ساعات به ساعات کم بار این نقیصه را جبران می کنند که در استان ما اگر صرفه جویی 10 درصدی مشترکین برق و مدیریت مصرف 10 درصدی اتفاق بیافتد از این تابستان هم بدون خاموشی و تحمیل هزینه های اضافی به کشور عبور می کنیم.

حشمتی ادامه داد: به طور خلاصه عرض کنم که اگر طبق سال گذشته با همراهی خوب و مدیریت مصرف هم استانی های عزیز اتفاق بیافتد و بتوانیم مدیریت و کاهش مصرف 10 درصدی را اعمال کنیم ان شالله تابستان بدون خاموشی در پیش خواهیم داشت.

با توجه به اینکه از طرف توانیر برای همه استان ها سقف مصرفی تعیین می شود، انتظار دارند این سقف مصرف رعایت شود و از سقف عبور نکنیم.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در روزهای گذشته تابستان و طی روزهای اخیری که پشت سر گذاشتیم با همراهی خوب واحدهای صنعتی و ادارات و مردم عزیز توانستیم بیشتر روزها را زیر سقف و الگوی تعیین شده از طرف توانیر باشیم ولی اگر از این سقف تجاوز کنیم احتمال اعمال خاموشی به استان ما بیشتر از استان هایی است که سقف مصرف را رعایت کرده اند.

معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر با بیان اینکه انتظار نداریم مردم در گرمای تابستان کولرهایشان را خاموش کنند بلکه مصارف غیر ضروری را کاهش دهند، گفت: امیدواریم با همراهی مردم عزیز و کاهش و مدیریت مصرف 10 درصدی شرمنده مردم عزیز نشویم و تامین برق مطمئن و مستمری داشته باشیم خصوصا اینکه در شرایط سخت امسال -با توجه به شیوع ویروس کرونا- تامین مداوم برق مراکز درمانی و منازل مردم اهمیت بیشتری دارد و در خیلی از خانه ها ممکن است بیمارانی وجود داشته باشد و قطع برق به آنها سختی هایی تحمیل کند که امید است با تدابیر اندیشیده شده در مجموعه صنعت برق و همراهی خوب مردم عزیز به خوبی از تابستان عبور نماییم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مصرف برق - شرکت توزیع نیروی برق - تابستان - مصرف - استان بوشهر - افزایش - بوشهر - شرکت توزیع - نیروی برق - استان - شبکه برق - سرمایشی - اختلاف - 4 برابر - توزیع - برابر - نیروی - موضوع - ایسنا - کشور - شبکه - حدود - شرکت - گرما - فشار - غلامرضا - گفت وگو - دوشنبه - روزانه - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
مالیات بر عایدی سرمایه در نوبت رسیدگی هیئت دولت/آمار مسکن در شهریور با ساختار جدید منتشر می شود

مشکلی برای تامین سموم مورد نیاز زمین های کشاورزی نداریم

ریماک کانسپت وان؛ حراج خودرویی که فقط 8 دستگاه از آن در جهان وجود دارد(+عکس)

آسفالت 2 میلیون و 200 هزار مترمربع از معابر شیراز در ماه گذشته

ورق گالوانیزه با پوشش تی.او.سی در چهارمحال و بختیاری تولید شد

شهرک تخصصی گچ در سمنان احداث شد

آیا قاچاق دام زنده صحت دارد؟

گران ترین فلش مموری های بازار +جدول

آخرین قیمت خودروی سمند در بازار +جدول

نقص فنی هواپیمای تهران - گرگان و چند خبر کوتاه از گلستان

دستور رییس کل بانک مرکزی در واکنش به یک ویدئو در فضای مجازی

چرا سگ ها وفادار هستند ؟ بررسی با دلایل علمی

کاهش شاخص بورس در معاملات امروز استان قزوین

ساخت دوچرخه ای که با بخار آب کار می کند! +عکس

عملیات ضد فساد در عراق با نظارت نخست وزیر

گمانه زنی درباره حمایت از بورس

ارزان قیمت ترین تبلت های بازار چند؟

5 کالای اساسی بدون تشریفات گمرک ترخیص می شوند

بررسی مشکلات صنعت چای در وزارت کشور

بهسازی معابر شهری معطل اجرای شبکه فاضلاب است

پشت پرده منفی شدن شاخص کل / بورس امروز چه می شود؟

دستگاه های اجرایی چهارمحال و بختیاری 10روزه پاسخ استعلام های سرمایه گذاری را ارائه دهند

قیمت روز گوشی موبایل در 31 شهریور

قیمت انواع فشار سنج چقدر است؟

قیمت گوشی موبایل سامسونگ سری Note

مالیات بر ارزش افزوده، چه بود و در ایران چه شد؟

«جعفری» بیمه سینا را از زیان خارج کرد

عزیزم بیا 7متر خونه برات خریدم!

ابهام در قیمت واکسن آنفلوآنزا؛ تا 200 هزار تومان

عکس نوشته های جدید اسم حلیمه برای پروفایل

سوء استفاده داعش از فساد ارز در عراق

استان سمنان 560 هزار نفر جمعیت شهری دارد

وقتی قمی ها کرونا را جدی نمی گیرند تا وضعیت کمبود آب شرب در روستاهای خوزستان چه شد؟ + فیلم

میزان کارآمدی تسهیلات بانکی در بخش تولید

عزیزم بیا 7متر خونه برات خریدم!

آخرین قیمت خودرو در بازار

الاغ، دارایی ارزشمند مردم یمن

اطلاعیه سازمان هواپیمایی درباره زمان پروازها با تغییر ساعت رسمی

آذربایجان غربی رتبه دوم صنایع تبدیلی

ارز چند نرخی عامل آشفتگی بازار

قیمت اقلام اساسی در 30 شهریور

خرید و فروش مصنوعات طلا بدون کد شناسایی استاندارد ممنوع است

کاربران خبرآنلاین: بار مالی مالیات بر خانه های خالی به مستاجران منتقل شد

تولید روزانه 16 میلیون ماسک در کشور/ ماسک ارزان می شود؟

آئودی A3 اسپرت بک G-Tron گازسوز رونمایی شد

مقایسه خودرو JMC S350 و سئات لئون

آسفالت 2 میلیون و 200 هزار مترمربع معابر شیراز

کوچک بودن قطعات و ناکارآمد بودن بازرگانی محصولات اساسی ترین چالش کشاورزی

تصویب افزایش سهام قابل واگذاری صنایع پالایش نفت در بورس در جلسه امروز هیات دولت

معاون قضایی دادستان کل کشور: دست کم 2 هزار واحد تولیدی تعطیل شده در کشور وجود دارد

فاصله عجیب قیمت خودرو از کارخانه تا بازار/ پژو پارس 187 میلیون تومان شد

فشارهای تازه آمریکا چه تاثیری بر بورس می گذارد؟

فشارهای تازه آمریکا چه تاثیری بر بورس می گذارد؟

10 روستای کرمان از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار شدند

مصوبه دولت درباره همسان سازی حقوق ها

دستگاه قضایی برای تحقق رونق و جهش تولید، تمام قد به میدان آمده است

افزایش 300 تومانی قیمت دلار در صرافی ها امروز 99/06/30

رکود تورمی در کمین بازار مسکن است؟/پیش بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال

فشارهای تازه آمریکا چه تاثیری بر بورس می گذارد؟

تهران| کاهش درگیری های منجر به ضرب و جرح عمدی خانوادگی/ بیشترین شکایات در مناطق شرقی پایتخت

ضرورت تأمین آب موردنیاز بخش معدن در سمنان

شهرکرد| 1300 میلیارد تومان به بیت المال بازگشت داده شد

وضعیت بازار طلا و ارز در بازار امروز | حباب سکه بزرگ تر شد

افتتاح تقاطع میدان دانشگاه اهواز در اردیبهشت 1400

تولید روزانه 16 میلیون ماسک در کشور/قیمت ماسک کاهش می یابد

شهری در ایران که همه قصابند+عکس

پشت پرده منفی شدن شاخص کل / بورس فردا چه می شود؟

اختصاص امکانات بیشتر به مراجعان ارزی

بررسی مشکلات صنعت چای در وزارت کشور

تعبیر خواب خشکسالی بدبختی نیست !

گره قطار شهری اهواز باید باز شود

بهره مندی 800 واحد صنعتی استان از گاز طبیعی

مشخصات فنی و ویژگی های پلی استیشن 5 سونی

سوء استفاده داعش از فساد ارز در عراق

سلنا گومز انیمیشن می سازد

واردات 2 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا از هلند

سکه؛ 13 میلیون و 250 هزار تومان | دلار در کانال 27 هزار تومان | آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در 30 شهریور 99

بررسی مشکلات صنعت چای در وزارت کشور

امضای تفاهمنامه ساخت و تکمیل خط یک مترو اهواز

اطلاعیه مهم سازمان بورس تهران

پیش بینی بورس در فردا دوشنبه 31 شهریور 99

سرانجام داستان ریزش بورس

2600 هکتار از مزارع فسا به کشت پنبه اختصاص یافت

خرید انواع پسته، فندق، بادام و میوه خشک تازه از فروشگاه بارجیل با ارسال رایگان

خرید انواع پسته، فندق، بادام و میوه خشک تازه از فروشگاه بارجیل با ارسال رایگان

قیمت پراید در بازار امروز دوشنبه 31 شهریور 99

تقاضای 16 سکه رشوه برای اختصاص ارز واردات جو

صنعت خودرو در دام خود تحریمی/ ریزش 47 هزار واحدی شاخص/ طلا و سکه گران تر شد

آغاز برداشت انگور از تاکستان های فریدن

وضعیت شرکت های بورسی سهام عدالت در 30 شهریور

قبل از خرید دستگاه جوجه کشی این مطلب را بخوانید !

عکس نوشته های اسم محمد تقی برای پروفایل

خرید انواع پسته، فندق، بادام و میوه خشک تازه از فروشگاه بارجیل با ارسال رایگان

مجمع شرکت ابنیه پدیده شاندیز ورود به بورس و تبدیل به سهامی عام را تصویب کرد

پرداخت یارانه کالایی به 60 میلیون ایرانی + جزییات

استخدام کارشناس فنی RF و مونتاژکار در تهران

خبرهای کوتاه خراسان رضوی

فرش سالن پذیرایی؛ کلیدی ترین عنصر خانه

ابهام در قیمت واکسن آنفلوآنزا؛ تا 200 هزار تومان

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی

در گرمای تابستان و شیوع کرونا مصرف برق را مدیریت کنید

در گرمای تابستان و شیوع کرونا مصرف برق را مدیریت کنید