مطالب مرتبط:
افزایش مصرف شبه افیون های خطرناک جدید در پی شیوع کرونا
وضعیت قرمز مصرف برق در کرمانشاه/ مدیریت نکنید، خاموشی ها می آیند
کاهش کم سابقه مصرف برق در آمریکا به دلیل کرونا
کاهش کم سابقه مصرف برق در آمریکا به دلیل کرونا
کاهش کم سابقه مصرف برق در آمریکا به دلیل کرونا
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 11:152020-07-08اقتصادي

مدیریت مصرف برق در گرمای تابستان و شیوع کرونا


سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر می گوید مصرف برق در تابستان به بیش از 4 برابر افزایش پیدا می کند و این موضوع ناشی از مصارف و بار سرمایشی است که اختلاف حدود 1400 مگاواتی را رقم می زند و این افزایش مصرف در تابستان باعث فشار بر تجهیزات شبکه برق می شود.

- غلامرضا حشمتی در گفت وگو با ایسنا در خصوص وضعیت مصرف برق استان بوشهر گفت: طی روزهای اخیر با توجه به رشد فزاینده درجه حرارت و شدت گرفتن گرما مصرف برق کشور افزایش پیدا کرده، به طوری که مصرف برق روزانه کشور در روز دوشنبه به بیش از 56400 مگاوات نیز رسیده است.

در خصوص استان بوشهر هم که فصل تابستان قدری زودتر از کشور آغاز می شود مصرف برق روند افزایشی داشته و امسال شیوع ویروس کرونا و خانه نشینی مردم هم مزید بر علت شده و میزان مصرف برق استان بوشهر در روز دوشنبه به حدود 1850 مگاوات رسیده است.

وی افزود: میزان مصرف انرژی استان بوشهر طی سه ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد بیش از 10 درصدی داشته که در مقایسه با متوسط کشوری بیش از دو برابر رشد را نشان می دهد که این موضوع لزوم مدیریت مصرف و جدی گرفتن این مقوله را نشان می دهد.

معاون دیسپاچینگ و بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر اظهار کرد: سال گذشته و تابستان سال 98 با پشتیبانی مسئولین استان و همراهی مردم و هم استانی های خوب و فهیم شاهد همکاری خوبی در حوزه مدیریت مصرف بودیم و نتیجه ی این همراهی عبور موفق و بدون خاموشی از تابستان بود.

امسال نیز با اقدامات خوبی که توسط شرکت توزیع نیروی برق بوشهر انجام شده امیدواریم شاهد عبور موفق و بدون خاموشی از تابستان باشیم.

از جمله اقدامات انجام شده میتوان به پیگیری در جهت تغییر ساعات کار ادارات که خوشبختانه با پشتیبانی استاندار محترم بوشهر این اقدام از 17 خرداد اتفاق افتاد و ساعت کاری ادارات کاهش یافت که منجر به کاهش مصرف برق در ساعات پیک گردید.

این مسئول خاطرنشان کرد: اقدام بعدی عقد بیش از 6500 تفاهم نامه همکاری با مشترکین همکار در بخش های صنعتی، کشاورزی و عمومی-اداره ای بوده که این مشترکین همکاری لازم در جهت کاهش مصرف خود در ساعت اوج بار انجام می دهند و شرکت توزیع نیز در عوض به آنان پاداش خواهد داد.

سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر تاکید کرد: بیش از 80 درصد مشترکان برق استان بوشهر در تعرفه خانگی هستند که امسال در این حوزه اقدامات خوبی انجام شده و از طرف وزارت نیرو و شرکت توانیر به این بخش خانگی هم توجه شده است و طرح اعطای پاداش به این مشترکین امسال اجرایی خواهد شد، البته در سال گذشته هم این طرح وجود داشت ولی امسال با جدیت و پاداش بیشتری برای مشترکان خانگی اعمال خواهد شد.

حشمتی توضیح داد: مشترکان خانگی به دو روش می توانند در طرح مدیریت مصرف و پاسخگویی بار مشارکت داشته باشند، روش اول مشترکینی که طبق الگوی مصرف و زیر سطح الگوی مصرف برق مصرف نمایند که شامل پاداش و تخفیف 16 درصدی در تعرفه برق می شوند یعنی نسبت به کسانی که الگوی مصرف را رعایت نکردند تعرفه برق آنها 16 درصد ارزانتر محاسبه خواهد شد.

روش دوم مشترکانی که مصرف برقشان را نسبت به دوره مشابه سال قبل خود کاهش بدهند و به ازای هر میزان کاهش، دو برابر پاداش می گیرند.

یعنی اگر مشترکی 10 درصد صرفه جویی انجام بدهد و مصرف برق خود را نسبت به سال قبل کاهش دهد، 20 درصد در صورتحساب برق مصرفی تخفیف اعمال خواهد شد؛ به نحوی که حتی اگر بتواند 50 درصد کاهش را نسبت به دوره مشابه سال قبل انجام دهد صورتحساب برق مشترک رایگان محاسبه خواهد شد.

وی افزود: سال گذشته در این طرح حدود 2 میلیارد تومان پاداش به مشترکین هم استانی تعلق گرفت، امسال با توجه به اینکه اقدامات اطلاع رسانی و تبلیغی خوبی از طرف شرکت توزیع برق انجام شده امیدوار به همراهی مشترکین و تعلق گرفتن پاداش بیشتری به آنان هستیم.

معاون شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر با اشاره به روش های مدیریت مصرف و راه های برخورداری از پاداش های خوش مصرفی به ایسنا گفت: مدیریت مصرف برق به معنای مصرف نکردن نیست بلکه به مفهوم صحیح مصرف کردن است که با درست مصرف کردن هم خودمان و همه مردم استان از نعمت برق مطمئن و پایدار برخوردار می شوند و هم به خادمین خود در صنعت برق کمک می کنند تا در فصل تابستان شرمنده مردم عزیز نشوند و خدمات شایسته ای به آنها ارائه دهند.

سخنگوی توزیع نیروی برق استان بوشهر توضیح داد: چند روش ساده مدیریت مصرف را عرض می کنم که بر خلاف آنچه فکر می کنیم مدیریت مصرف کار سختی است متوجه می شویم با اقدامات ساده ای میتوان حتی بیش از 10 درصد صرفه جویی در مصرف برق داشت.

اولین روش استفاده از نور طبیعی در طول روز و خاموش کردن لامپ های اضافی است که یکی از راه های موثر کاهش مصرف برق است به طوری که برابر بررسی های انجام شده و به صورت مستند مطالعه شده اگر هر کدام از مشترکان ما در استان بوشهر یک لامپ اضافی حتی 40 وات خود را خاموش کنند معادل 16 مگاوات کاهش مصرف در استان بوشهر که معادل یک نیروگاه کوچک یا متوسط صرفه جویی صورت می گیرد.

این مسئول یادآور شد: روش دوم جا به جایی زمان استفاده از لوازم خانگی ضروری مانند جارو برقی، لباسشویی، ماشین ظرفشویی، اتو و عدم به کار گیری این وسایل در زمان اوج مصرف است.

یعنی در بازه زمانی 13 الی 17 از این وسایل استفاده نکنیم؛ در عوض در زمان های کم بار شبکه نظیر ساعات ابتدایی صبح و یا میانی شب و روزهای تعطیل از آنها استفاده کنیم که در آن ساعات تعرفه برق ارزانتری شامل حال ما می شود.

در ساعت اوج مصرف تعرفه برق گرانتر است.

یکی دیگر از راه ها استفاده از وسایلی مثل ماشین ظرفشویی و لباسشویی با حداکثر ظرفیت است، به جای اینکه با نیمه ظرفیت چند بار در طول هفته یا روزانه چندین بار استفاده کنیم صبر کنیم ظرفیت آنها تکمیل شود تا تعداد دفعات کمتری روشن شوند.

غلامرضا حشمتی اظهار کرد: یکی دیگر از راهکارهای تاثیرگذار خصوصا در استان گرمسیر بوشهر که کاربرد زیادی دارد، تنظیم درجه ترموستات کولرهای گازی بر روی دمای آسایش یا 24 درجه که دمای مطلوبی است و باعث کاهش 30 درصدی مصرف برق کولرها می شود.

بر اساس بررسی هایی که صورت گرفته اگر مشترکین ما در استان بوشهر بتوانند دمای ترموستات کولرهای خود را بر روی 24 درجه تنظیم کنند شاهد کاهش 250 مگاواتی در پیک مصرف برق استان خواهیم بود و تاثیر به سزایی در کنترل پیک خواهد داشت.

راهکار دیگر استفاده از لامپ های ال ای دی به جای لامپ های حبابی و حتی مهتابی است که هم طول عمر چند برابری دارند و هم مصرف پایین تری نسبت به لامپ های حبابی و سایر لامپ های پر مصرف دارند که این مطمئنا باعث کاهش صورتحساب برق مصرفی و هم کاهش مصرف برق استان خواهد شد.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از مواردی که هم تاثیر خیلی خوبی در مصرف انرژی منازل دارد و حتی باعث کاهش آلودگی صوتی می شود استفاده از پنجره های دو جداره به جای پنجره های معمولی است که از اتلاف انرژی تا میزان 75 درصد جلوگیری می کند.

معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر تصریح کرد: سوال دیگری که در بیشتر مواقع پرسیده می شود و ناشی از نگرانی مردم بابت تامین برق در فصل تابستان که نگرانی به حق و به جایی است اینکه آیا در تابستان خاموشی خواهیم داشت یا خیر.

من در پاسخ به این سوال باید بگویم که صنعت برق استان بوشهر با وجود محدودیت های منابع که طی سال های اخیر گریبان گیر کشور و استان شده اقدامات قابل توجه و خوبی برای پاسخگویی نیاز مصرف مشترکین انجام داده و توسعه های خوبی در صنعت برق استان و کشور صورت گرفته است.

این مسئول عنوان کرد: مطمئنا در فصل تابستان که مصرف برق به شدت افزایش پیدا می کند و جالب است بدانید در استان بوشهر مصرف برق در تابستان به بیش از 4 برابر افزایش پیدا می کند یعنی ماکسیمم مصرف برق در زمستان در لحظات اوج حدود 400 مگاوات است که این امر در تابستان به بیش از 1800 مگاوات می رسد و این موضوع ناشی از مصارف و بار سرمایشی است که در فصل تابستان اتفاق می افتد و این اختلاف بین 1800 تا 400 مگاوات همه ناشی از مصارف سرمایشی است.

این افزایش مصرف در تابستان باعث فشار بر تجهیزات شبکه برق می شود و این تجهیزات در شرایط پر باری قرار می گیرد و مطمئنا تداوم شرایط پر باری احتمال بروز حوادث را افزایش می دهد.

این اولین خطری است که در فصل تابستان ممکن است برای تجهیزات و تاسیسات برقی اتفاق بیافتد، البته با تدابیری که اندیشیده شده امیدواریم در این زمینه مشکلی پیش نیاید و توسعه ای که صورت گرفته تا حدود زیادی پاسخگوی این نیاز هست.

سخنگوی توزیع نیروی برق استان بوشهر بیان کرد: در صنعت برق کشور برای تامین برق مشکل حادی که وجود دارد، فقط برای حدودا 300 ساعت در طول سال است یعنی برای تمام طول سال ظرفیت کافی برای تامین برق کشور وجود دارد ولی در طول این 300 ساعت که در فصل تابستان قرار گرفته صنعت برق برای تامین نیاز مشترکین به سختی می افتد و از طرفی هم سرمایه گذاری هنگفتی برای تامین برق این ساعات محدود نیاز است و در تمام دنیا نیز به جای اینکه ساعات اوج مصرف را که ساعات محدودی است را با سرمایه گذاری هنگفت پوشش دهند با صرفه جویی و جابه جایی مصرف از آن ساعات به ساعات کم بار این نقیصه را جبران می کنند که در استان ما اگر صرفه جویی 10 درصدی مشترکین برق و مدیریت مصرف 10 درصدی اتفاق بیافتد از این تابستان هم بدون خاموشی و تحمیل هزینه های اضافی به کشور عبور می کنیم.

حشمتی ادامه داد: به طور خلاصه عرض کنم که اگر طبق سال گذشته با همراهی خوب و مدیریت مصرف هم استانی های عزیز اتفاق بیافتد و بتوانیم مدیریت و کاهش مصرف 10 درصدی را اعمال کنیم ان شالله تابستان بدون خاموشی در پیش خواهیم داشت.

با توجه به اینکه از طرف توانیر برای همه استان ها سقف مصرفی تعیین می شود، انتظار دارند این سقف مصرف رعایت شود و از سقف عبور نکنیم.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در روزهای گذشته تابستان و طی روزهای اخیری که پشت سر گذاشتیم با همراهی خوب واحدهای صنعتی و ادارات و مردم عزیز توانستیم بیشتر روزها را زیر سقف و الگوی تعیین شده از طرف توانیر باشیم ولی اگر از این سقف تجاوز کنیم احتمال اعمال خاموشی به استان ما بیشتر از استان هایی است که سقف مصرف را رعایت کرده اند.

معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر با بیان اینکه انتظار نداریم مردم در گرمای تابستان کولرهایشان را خاموش کنند بلکه مصارف غیر ضروری را کاهش دهند، گفت: امیدواریم با همراهی مردم عزیز و کاهش و مدیریت مصرف 10 درصدی شرمنده مردم عزیز نشویم و تامین برق مطمئن و مستمری داشته باشیم خصوصا اینکه در شرایط سخت امسال -با توجه به شیوع ویروس کرونا- تامین مداوم برق مراکز درمانی و منازل مردم اهمیت بیشتری دارد و در خیلی از خانه ها ممکن است بیمارانی وجود داشته باشد و قطع برق به آنها سختی هایی تحمیل کند که امید است با تدابیر اندیشیده شده در مجموعه صنعت برق و همراهی خوب مردم عزیز به خوبی از تابستان عبور نماییم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مصرف برق - استان بوشهر - مصرف - تابستان - بوشهر - استان - افزایش - شرکت توزیع نیروی برق - شیوع ویروس کرونا - کشور - دوشنبه - ویروس کرونا - میزان - کرونا - مصرف انرژی - خانه نشینی - شرکت توزیع - نیروی برق - حدود - شیوع - گرما - شبکه برق - غلامرضا - سرمایشی - گفت وگو - روزانه - اختلاف - 4 برابر - ویروس - توزیع

آخرین اخبار سرویس:
حجم آب موجود در مخزن سد کوچری 164 میلیون مترمکعب است

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز 4 مهر 99 +جدول قیمت خودرو در بازار

جدیدترین تصاویر از سدان محبوب بازار ایران | معرفی نسخه ویژه ماکسیما 2021 ؛ نسل هشتم

عکس | کنایه جالب عمو پورنگ به قیمت عجیب و غیرمنطقی پراید

بورس در نیمه دوم سال رونق می گیرد؟/ اتفاقاتی که ممکن است باعث عقبگرد دوباره بازار سرمایه شود

معاون دادستان کشور: ابایی در استفاده از ظرفیت قوه قضاییه برای خدمت به مردم نداریم

جدول قیمت گوشی سامسونگ امروز جمعه 4 مهر 99

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز جمعه 4 مهر 99+ جدول

قیمت روز خودرو های سایپا 4 مهر 99 + جدول قیمت خودرو در بازار

ماجرای پاسکاری فروشندگان سهام عدالت!

جدول کامل افزایش حقوق بازنشستگان پس از اعمال همسان سازی حقوق ها از مهر 99

قربانیان کرونا در جهان به مرز 988 هزار نفر رسید

زیان 16 هزار میلیاردی تداوم نابرابری نژادی درآمریکا

سورتینگ داران رنگرز؛ تیشه به ریشه باغات مرکبات می زنند

دولت روزانه 1.2 میلیارد تومان برای پر کردن استخر خانه های لاکچری یارانه می دهد

مهمترین استخدامی های گیلان و رشت - هفته 27 ام

قیمت روز خودرو های مدیران خودرو امروز جمعه 4 مهر 99 + خرید اقساطی محصولات مدیران خودرو

قیمت پراید در بازار امروز جمعه 4 مهر 99

جدول قیمت طلا ارز دلار سکه طلا یورو امروز جمعه 4 مهر 99

مهرماه، سرآغازی برای صعود دوباره بورس

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز جمعه 4 مهر 99 + جدول

ارزش سهام عدالت یک میلیونی و سهام عدالت 500 هزار تومانی امروز جمعه 4 مهر 99

مهمترین استخدامی های تهران - هفته 27 ام

یکی از بندهای مصوبه تعرفه های متفرقه قبوض برق باطل شد

نرخ بالای کودهای شیمایی محصولی گران بار می آورد؛ خشکیدن ریشه ارزانی

از «معرفی رییس جدید بانک سپه» تا «تکذیب انسداد حساب های بالای یک میلیارد»

3580 هکتار باغ انگور در شاهرود وجود دارد/ پیش بینی برداشت 35 هزار تن انگور

مودیان استان سمنان 30 هزار و 773 اظهارنامه مالیاتی تسلیم کردند

نوسانات قیمت دلار و طلا در هفته ای که گذشت/اینفوگرافیک

کشف 18 میلیون دلار در دیوارهای خانه پابلو اسکوبار

استاندار قزوین: مدیران از اعتبارات دستگاه ها، حداکثر بهره وری را داشته باشند

پاسخ به نیاز مردم رسالت دانش بنیان؛ اردبیل نیازمند تولیدات جدید فناوری است

دنده عقب دلار در معاملات خارجی

قرعه کشی مبنای انتخاب متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن اراک است

یکی از بندهای مصوبه تعرفه های متفرقه قبوض برق باطل شد

دنده عقب دلار در معاملات خارجی

جولان کرونا در اقتصاد پنهان

دنده عقب دلار در معاملات خارجی

شمار مبتلایان کرونا در اسپانیا 10 هزار و 653 نفر افزایش یافت

سیاست های دولت عامل کاهش صادرات فولاد/ چوب سیاست های داخلی لای چرخ فولادی ها

دنده عقب دلار در معاملات خارجی

طرح اقدام ملی مسکن؛ طرحی با ابهامات متعدد و مردمی ناامید از اجرا

جدایی خلیل زاده از پرسپولیس قطعی شد؟ شجاع می تواند با پرداخت 400 هزار دلار برود

جدایی خلیل زاده از پرسپولیس قطعی شد؟ شجاع می تواند با پرداخت 400 هزار دلار برود

معاملات ارزهای دیجیتالی در اروپا قانونمند می شود

راهکار هایی برای انتخاب رشته رایگان

ریزش شاخص های بورسی در اروپا و آسیا

سقوط 164 میلیارد دلاری ارزش ذخایر نفت روسیه

سقوط 164 میلیارد دلاری ارزش ذخایر نفت روسیه

معاملات ارزهای دیجیتالی در اروپا قانونمند می شود

معاملات ارزهای دیجیتالی در اروپا قانونمند می شود

کاهش بی سابقه ارزش دلار اتفاق می افتد

تقویت لیر با عقب نشینی بانک مرکزی ترکیه

متهم شدن بانک فرانسوی به همدستی در جنایت علیه بشریت در سودان

سقوط 164 میلیارد دلاری ارزش ذخایر نفت روسیه

تقویت لیر با عقب نشینی بانک مرکزی ترکیه

قراردادی عجیب در فدراسیون اتومبیلرانی/ ضمانت 24 میلیونی برای عواید میلیاردی! + سند

تقویت لیر با عقب نشینی بانک مرکزی ترکیه

تولید نفت آمریکا به پیک رسیده است

آینده دلار از دید اقتصاددان آمریکایی

رونمایی از نسل جدید بی ام و M 3 و M 4

چگونه عربستان آینده اوپک را به خطر انداخت؟

تولید نفت آمریکا به پیک رسیده است

تولید نفت آمریکا به پیک رسیده است

آینده دلار از دید اقتصاددان آمریکایی

نگرانی از افزایش دو برابری سرعت انتشار کرونا در فنلاند

حمایت گمرکی از واردکنندگان ماشین آلات سم مهلک صنعت ماشین سازی

خودروهای ثبت نامی چقدر سود دارند؟

آینده دلار از دید اقتصاددان آمریکایی

جزییات یک عرضه جدید در بورس

چقدر ارز صادراتی به کشور بازگشت؟

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در تهرانسر

نظارت الکترونیکی بر معاملات دستگاه ها/ رویکرد بازرسی اردبیل اصلاحی و پیشگیرانه است

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه 3 مهرماه 99/ قیمت جهانی طلا تا پایین ترین سطح 2 ماهه افت کرد

تعیین قیمت خرید تضمینی با حضور نمایندگان کشاورزان

چند راهکار اساسی برای مقابله خشکی پوست فصل پاییز

رییسی خبر داد: نجات 1200 کارگاه و کارخانه از تعطیلی

عتباتی: روند واگذاری کشت و صنعت مغان شفاف سازی شود

قیمت روز خودروهای میلیاردی +جدول

کرونا بیش از 1 میلیارد شغل را از بین خواهد برد

خبرخوانی هفتگی دیدار: صعود استقلال، پرسپولیس، دلار و کرونا!

روند واگذاری کشت و صنعت مغان شفاف سازی شود

پیامدهای ممنوعیت واردات 29 محصول کشاورزی به عراق

چرا مسکن ارزان نمی شود

4 هزار و 707میلیارد تومان؛ فروش اوراق بدهی

184 درصد؛ افزایش صادرات سیگار

نقش کمرنگ روغن زیتون در سبد خانوار/ وضعیت تولید زیتون در ایران چگونه است؟

پیش بینی هفته آینده بورس

معرفی 10 پروژه گردشگری در قم با اعتبار 122 میلیارد تومان به بانک های استان

آخرین مهلت ثبت نام بیمه قالیبافان تا 5 مهر ماه

آخرین مهلت ثبت نام بیمه قالیبافان تا 5 مهر ماه

مشاغل آسیب دیده کرونایی مرتبط با کشاورزی حمایت شوند

چقدر ارز صادراتی به گشور بازگشت؟

مجلس اصولگرا، مجلس انقلابی

قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال+ جدول ارزش هر ارز به تومان

روال واگذاری کشت و صنعت مغان درست نبوده است

واکسن کرونای چین در مراحل پایانی آزمایش بالینی/ خطرناکترین پاییز و زمستان تاریخ

یک خبر خوب و یک خبر بد از کرونا / اقتصاد جهان بعد از کووید19 به کدام سو می رود؟

مشاغل آسیب دیده کرونایی مرتبط با کشاورزی حمایت شوند

سرمایه گذاری 900 میلیارد ریالی سازمان دریانوردی برای توسعه فعالیت های بندری آبادان

مدیریت مصرف برق در گرمای تابستان و شیوع کرونا

مدیریت مصرف برق در گرمای تابستان و شیوع کرونا