مطالب مرتبط:
دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خویینی ها به مناظره
دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خویینی ها به مناظره
 دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خویینی ها به مناظره
انتقاد تند علم الهدی از موسوی خویینی ها: فکر می کنید مردم شعور و درک ندارند؟
واکنش علم الهدی به نامه موسوی خویینی به رهبر انقلاب:فکر می کنید مردم شعور ندارند / در هر قدرتی و در هر مدیریتی که به دست آوردید، جز فساد محصول دیگری نداشتید
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 13 تیر 1399 ساعت 21:552020-07-03سياسي

یک پژوهشگر تاریخ معاصر «موسوی خویینی ها» را به مناظره دعوت کرد


مسعود رضایی پژوهشگر تاریخ معاصر، در پی نامه سید محمد موسوی خویینی ها فعال اصلاح طلب به رهبر انقلاب، وی را به مناظره دعوت کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزای مهر، مسعود رضایی پژوهشگر تاریخ معاصر طی نامه سرگشاده ای به سید محمد موسوی خویینی ها گفت: حال که شما با صدور یک بیانیه سیاسی کوتاه و خشک، برخی توجهات را در داخل و خارج کشور به سمت خود جلب کرده اید، با حضور در یک مناظره مکتوب به تشریح دیدگاه های خود بپردازید.

متن نامه مسعود رضایی به این شرح است: جناب آقای سیدمحمد موسوی خویینی ها با سلام و احترام؛ نامه مورخه هفتم تیر 1399 جنابعالی به مقام معظم رهبری، آیت الله خامنه ای را مطالعه کردم.

مایلم خوشحالی زایدالوصف خود را به عنوان یک عضو کوچک از یک ملت بزرگ از نگارش این نامه توسط جنابعالی ابراز دارم.

واقعیت این است که وقتی شخصی چون شما اقدام به نگارش چنین نامه ای و انتشار آن برای افکار عمومی می نماید، شخصی چون من که در پی درک و فهم حقایق تاریخی و بیان آن برای نسل حاضر و به یادگار گذاردن آن برای نسل های بعدی است، زمینه و فرصتی ناب را پیش روی خود می یابد تا به کنکاش بیشتر در چند و چون مسائل بپردازد و لایه های حقیقت را از زیر رسوب زمان و آوار تحریف و جعل و وهم بیرون بکشد.

اما آنچه موجب تأسف اینجانب گردید، اختصار کلام جنابعالی در این نامه بود.

چرا به اختصار ؟! می دانید تعجب من از چیست؟ اگر جنابعالی قصد داشتید حرفی و موضوعی را سربسته و دربسته و با تلویح و اشاره بیان کنید تا هیچکس جز مخاطب، از مغز و کنه آن مطلع نشود، اختصار گویی بی حکمت نبود.

اما وقتی که شما چیزی باقی نگذاشته اید و مسئولیت هر آنچه بوده و نبوده را برعهده رهبری گذاشته اید، دیگر چه جایی برای اختصار گویی باقی می ماند؟ شما خود زمانی دادستان کل کشور بوده اید و حتماً می دانید که انتسابِ صریحِ مختصر، همان ادعا است.

مثلاً اگر کسی به اختصار به شما بگوید آقای خویینی ها مسئولیت کل فتنه 88 برعهده شماست، این صرفاً ادعایی است که در مورد شما شده و طبعاً حق دارید بپرسید که آخر کی، کجا، چگونه، چرا، کدام سند، کدام مدرک، کدام شاهد و غیره.

بنابراین مکتوب جنابعالی نیز چیزی بیش از یک ادعانامه نیست.

البته از زوایه ای دیگر نیز می توان آن را صرفاً یک بیانیه سیاسی خشک برای اعلام موضع به شمار آورد، مثل همان بیانیه هایی که در گذشته های دور و نزدیک به وفور از سوی افراد و گروه های مختلفی صادر شده و می شود.

دوستانه خدمتتان عرض می کنم که به اعتقاد بنده از پیر پخته ای چون جنابعالی انتظار بیش از این است، و شایسته نیست چون کم سن و سالی خام، به صدور این گونه بیانیه های شعاری و جنجالی مبادرت ورزید، مگر چنین در مورد جنابعالی گمان بریم که پیرانه سرم عشق جوانی به سر افتاد ! برای برون رفت از این وضعیت ناشایست، پیشنهاد می کنم که بیایید طی مناظره ای مکتوب، این بیانیه سیاسی کوتاه و خشک را به یک پرونده تاریخی مفصل و پرمحتوا تبدیل کنیم.

مردم هم؛ یعنی همان مردمی که جنابعالی در این نامه، خود را سخنگوی تام و تمام و انحصاری آنها فرض گرفته اید، این مطالب را می خوانند و دعایش را به جان ما می کنند، که انشاالله ذخیره آخرتمان باشد.

چطور است؟ موافقید؟ تا جنابعالی برای پاسخ دادن فکر می کنید، بنده چند کلامی در حول و حوش نکات مندرج در این نامه عرض می کنم، شاید انگیزه ای در شما به وجود آورد که به این درخواست پاسخ مثبت دهید.

شما مجموعه ای از مسائل و مشکلات عمدتاً با رنگ و بوی اقتصادی و معیشتی را برشمرده اید و با توجه به تأثیرگذاری سو آنها بر افکار عمومی، از آسیب دیدن باورهایی که پشتوانه استحکام و نیز مقبولیت و مشروعیت نظام اسلامی بوده است، اظهار نگرانی کرده اید.

البته جنابعالی به سیاق بیانیه های تند و تیز سیاسی این موضوع را متوجه اکثریت و بلکه تمامی ملت ایران دانسته اید.

بنده در اینجا بدون اینکه در مورد کم یا زیاد بودن وسعت این آسیب، وارد مناقشه با شما شوم، عرض می کنم که این نگرانی شما فی نفسه کاملاً بجا و قابل تقدیر است و اساساً هر کس که دغدغه اسلام و ایران و انقلاب و نظام و مردم را دارد، باید نگران آسیب دیدن پشتوانه های اعتقادی و سیاسی نظام باشد.

بنابراین هیچ دلسوز ایران و انقلابی حق ندارد در برابر واقعیات تلخ، اندک باشد یا فراوان، چشم بر هم نهد و درصدد چاره اندیشی برای رفع آسیب ها بر نیاید.

محل مناقشه، بخش دیگری از نامه جنابعالی است که طی آن، اولاً اوضاع و احوال و شرایط کشور را یکسره سیاه و آشفته و خراب تصویر و ترسیم کرده اید، ثانیاً رهبری را مسئول اصلی این وضعیت متصور دانسته اید و ثالثاً تمامی مسئولیت اصلاح وضعیت متصور را متوجه رهبری کرده اید.

مقدمه و متن و نتیجه، هر سه نادرست است.

البته شما برای آنکه بیش از حد از جاده انصاف خارج نشده باشید، این نکته را مورد تأکید قرار داده اید که مردم هرگز مسائلی مانند الزامات و محدودیت های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، کینه توزی دشمنان انقلاب به ویژه آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی و نیز پیامدهای دفاع مقدس یا همان جنگ تحمیلی را نادیده نمی گیرند، اما بلافاصله پس از آن، با بیان اینکه همین مردم بر این باورند که مدیریت کشور، به ویژه عالی ترین سطح آن، باید با ملاحظه همین مشکلات و چالش ها، شیوه ای در مدیریت امور به کار می بست که امروز گرفتار این آشفتگی های فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و … نمی شدیم ، همه مسئولیت ها را متوجه رهبری ساخته اید.

جناب آقای خویینی ها! جنابعالی با بیان این گونه جملات قصار، بیانیه سیاسی کوتاه و خشک خود را صادر کرده اید و اجرکم عندالله انشاالله.

اما از باب الاکرام بالاتمام اینک لطف کنید در یک گفتگوی مشترک، این جملات قصار را تحلیل و تفسیر و تشریح نمایید تا همین مردمی که جنابعالی این همه سنگ آنها را به سینه زده اید، و علی الخصوص قشر جوان و فعال جامعه، بیشتر و بهتر و عمیق تر در جریان مسائل و قضایا و رویدادها واقع شوند و بتوانند قضاوت آگاهانه تر و منصفانه تر و منطقی تری داشته باشند.

خوشبختانه طرف گفتگوی من در این مباحثه، کسی است که از قبل از انقلاب در جریان مسائل نهضت اسلامی مردم ایران قرار داشته و بعد از انقلاب نیز مسئولیت های مختلفی اعم از حاکمیتی و غیرحاکمیتی برعهده داشته و همواره به عنوان فردی آگاه از مسائل و فعال در امور از ایشان یاد شده است.

البته اولین بخش از آخرین پاراگراف نامه جنابعالی، مرا به شک انداخت که آیا جنابعالی همچنان نیز در روند مسائل کشور قرار دارید یا خیر؟ چرا که نوشته اید: اگر شیوه ای که تاکنون به کار رفته است، نتیجه محاسبات متعارف و بر اساس آرا وتحلیل های شناخته شده در حکم رانی است، پس هستند پرشمار صاحب نظرانی که حق دارند و باید مجاز باشند تا زبان و قلم به نقد بگشایند و درست و نادرست این روش را تذکر دهند و اصلاح آن را با تأکید درخواست کنند و نگران پیامدهای ناگوار بهره مندی از این حق طبیعی و الهی نباشند.

راستش با خواندن این بخش از نامه، ظن و گمانی در ذهنم پدید آمد که نکند آقای خویینی ها سال هاست در غار یا دیر یا خانقاهی گوشه عزلت گزیده و از دنیا و مافیها بریده و از هر آنچه در این عالم می گذرد بی خبر است! آخر چطور ممکن است ایشان این همه اظهارنظرهای متفاوت و متعارض و نقدهای تند و کند را در قالب های گوناگون نوشتاری و گفتاری و تصویری در رسانه های متنوع موجود از صدا و سیما گرفته تا مطبوعات و شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف و جلسات سخنرانی و مناظره ها و بیانیه ها و غیره و غیره را دیده باشد و چنین چیزی بگوید؟! البته احتمال دیگری نیز در مورد این گونه تصویرسازی شما از وضعیت وجود دارد و آن کانالیزه شدن جنابعالی است.

این کانالیزگی! از دو راه ممکن است: یکی به واسطه اطرافیان که مرتباً حرف های خاصی را در گوش آدم زمزمه کنند و دیگری به واسطه مسائل شخصی خود فرد است که اجازه دهید در این زمینه زیاد ورود نکنم.

به هرحال تجربیات تاریخی کاملاً مشخص و جالبی نیز در این زمینه وجود دارد.

مرحوم آقای منتظری را حتماً به خاطر دارید.

خواهش من این است که نامه 17/مهر/1365 ایشان به حضرت امام را – که حتماً آن را قبلاً خوانده اید – مجدداً بخوانید.

خلاصه حرف آن مرحوم در نامه مزبور این بود که: حضرت امام! اوضاع و احوال کشور بکلی سیاه و تاریک است و اساساً ادامه ای برای این روند متصور نیست.

مردم هم بشدت ناراضی و در آستانه قیام هستند.

شأن و جایگاه و اعتبار جنابعالی هم بر باد رفته و عنقریب است که نظام سقوط کند.

ضمناً سیدمهدی هاشمی هم بهترین آدم روی کره زمین است! شما بهتر از من می دانید که محتوای این نامه شباهت تام و تمامی داشت با اخبار و تحلیل های رادیوهای بیگانه و نیز اعلامیه های گروهک های ضدانقلاب و بخصوص سازمان منافقین.

حال چرا چنین شباهت عجیب و غریبی میان آنها به وجود آمده بود، یقیناً جنابعالی که در آن زمان خود از رجال صاحب نام و مقام بودید، بهتر می توانید توضیح دهید.

جالب اینکه نامه مختصر امروز شما، چکیده همان نامه مطول آن روز مرحوم منتظری است.

حال چرا چنین شباهت عجیب و غریبی میان اینها به وجود آمده است، یقیناً جنابعالی که خود سرد و گرم روزگار را چشیده و تغییر و تحول حال و احوال آدم ها را بسیار دیده اید، بهتر می توانید توضیح دهید.

با این همه، همچنان معتقدم بهترین کار آن است که از فرصت پیش آمده حسن استفاده را به عمل آورده و به تفصیل راجع به زیر و بم تاریخ دوران بعد از انقلاب گفتگو کنیم تا مسائل به صورت روشن و واضح در پیش روی افکار عمومی قرار گیرد.

در واقع هنگامی که جنابعالی می فرمایید علی رغم تمامی مشکلات و موانع موجود بر سر راه طی سالیان گذشته، رهبری می بایست شیوه ای در مدیریت امور به کار می بست که امروز گرفتار این آشفتگی ها نمی شدیم، جا دارد برای تنویر افکار عمومی دقیقاً توضیح بفرمایید رهبری در امور مختلف می بایست چه شیوه ای را به کار می بست.

برای روشن شدن منظورم، دو سه مثال می زنم: یکی از مسائل مهم در طول سال های گذشته، فعالیت های ایران در عرصه هسته ای بوده است که پیامدهای مختلفی را در پی داشته است.

به نظر شما رهبری دقیقاً می بایست چه شیوه و سیاستی را در این مورد به کار می بست؟ آیا اصلاً از ابتدا نمی بایست به سراغ این موضوع می رفتیم؟ آیا وقتی رفتیم و مقداری پیشرفت کردیم و آمریکا از طریق منافقین جاسوس متوجه ماجرا شد و از ما خواست از ادامه حرکت در این مسیر خودداری کنیم، می بایست بلافاصله به حرفش گوش می دادیم و همانند لیبی بار و بنه هسته ای را جمع می کردیم و تحویلش می دادیم؟ آیا می بایست بی اعتنا به تهدیدهای آمریکا و حتی در اعتراض به این تهدیدات از ان پی تی خارج می شدیم؟ آیا می بایست وارد مذاکرات برجام می شدیم؟ آیا می بایست بعد از زیر پا گذاردن آن توسط ترامپ، ما هم از آن خارج می شدیم؟ آیا اینک با توجه به مجموعه شرایط موجود، مجدداً وارد مذاکرات با آمریکا و شخص ترامپ بشویم؟ بالاخره از نظر شما چکار می بایست بکنیم؟ یا مثلاً تحریم های آمریکا علیه ایران واقعیت دیگری است که طبعاً آثار و تبعات خاص خود را بر اقتصاد کشورمان گذاشته و موجب بروز تورم و فشار بر اقشار مختلف شده است.

این مسأله بویژه مورد توجه جنابعالی نیز در این نامه قرار داشته است.

آیا رهبری می بایست با مشاهده آثار اقتصادی تحریم، سیاست کوتاه آمدن و تسلیم در برابر آمریکا را در پیش می گرفت؟ آیا ایمان و باور رهبری به توان داخلی در حوزه علم و فناوری و اقتصاد، نادرست بود و باید چشم به دست بیگانگان می دوختیم؟ آیا مطرح شدن اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری و تصویب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی کار درستی بود؟ آیا توصیه رهبری به قطع وابستگی اقتصاد کشور از خام فروشی نفت و پیگیری این مسأله طی سال های متمادی، تدبیری کارشناسانه نبود؟ آیا تأکیدات مکرر رهبری بر بهره گیری دولت و مردم از کالاهای تولید داخل، سیاست نادرستی بود؟ و آیا اختصاص نام سال در طول یک دهه گذشته به عناوین اقتصادی مختلف و بویژه سال 99 به جهش تولید و تأکید به همه مسئولان برای تحقق عینی این مسأله در این سال، اقدامی مناسب نبود؟ و یا مثلاً در مورد سیاست های منطقه ای، آیا ایران می بایست فارغ از هر آنچه در منطقه غرب آسیا می گذرد، سرش را زیر می انداخت و اصلاً خودش را به خواب می زد؟ آیا تشکیل محور مقاومت کار درستی بود؟ آیا بعد از اشغال عراق توسط آمریکا، ایران می بایست بی تفاوت نسبت به آنچه در عراق می گذرد، اجازه می داد تا آمریکا عراق را جولانگاه خود قرار دهد؟ آیا حمایت ایران از حزب الله به عنوان یک جنبش ضدصهیونیستی و تلاش در جهت تقویت آن اقدامی مناسب بود یا آنکه می بایست چشم خود را بر طرح ها و نقشه های صهیونیست ها برای منطقه و کشورهای اسلامی فرو می بست و کار به خیر و شر آنها نداشت؟ آیا بعد از به راه افتادن جریان های تکفیری در سوریه که با هدف از بین بردن محور مقاومت صورت گرفته بود، رهبری می بایست دستور مقابله با آن را صادر می کردند یا آنکه می بایست اجازه می دادند خاورمیانه جدید مطابق طرح ها و سیاست های آمریکایی و صهیونیستی شکل گیرد؟ آیا بعد از قدرت گیری داعش در سوریه و عراق و بویژه تشکیل حکومت داعشی به مرکزیت موصل، نیروی قدس سپاه می بایست به جنگ با آن برمی خاست و یا اینکه اصلاً بی خیال داعش، همگی دسته جمعی راهی شمال می شدیم و جوج می زدیم با نوشابه! یعنی جنابعالی که در یک سطر و به صورت کلی می فرمایید رهبری علی رغم مشکلات و چالش های موجود می بایست شیوه ای را در پیش می گرفت که فلان، جا دارد برای روشن شدن موضوع دقیقاً بفرمایید که چه کارهایی شده است که نمی بایست و چه کارهایی نشده است که می بایست؟ چه روش ها و شیوه هایی در پیش گرفته شده است که نمی بایست و چه روش ها و شیوه هایی در پیش گرفته نشده است که می بایست؟ آیا این طور بهتر نیست؟ توصیه بنده به جنابعالی آن است که این فرصت را از دست ندهید و حالا که با صدور این بیانیه سیاسی کوتاه و خشک، برخی توجهات در داخل و خارج کشور به سمت شما جلب شده، با حضور در این مناظره مکتوب به تشریح دیدگاه های خود بپردازید.

آغازگر بحث نیز شما باشید.

از هر مطلب و موضوع و مسأله ای که مایلید، شروع کنید اما نه به اختصار و کلی گویی و شعاری.

مطلب را خوب باز کنید تا ابتدا بتوان دیدگاه جنابعالی را در آن موضوع بدرستی فهمید و سپس راجع به آن بحث کرد.

از نظر بنده حتی اشکالی در این نیست که جنابعالی نگارش این متون را به تعدادی از همفکران و دوستان خود واگذار نمایید اما به شرط اینکه هنگام انتشار، صرفاً امضای شخص جنابعالی در ذیل آن باشد، همانند این نامه که امضای شما بر پای آن است.

و کلام آخر در این مختصر اینکه نحن ابناءالدلیل .

تلاش بنده در این مناظره مکتوب آن خواهد بود که حق جو و حق گو باشم.

آنجا که حقیقتی را بر مبنای اسناد و دلایل بیابم، آن را خواهم پذیرفت و آنچه را که حقیقت بدانم خواهم گفت.

بنابراین هرگز با خودم این قرار را نگذاشته ام که با هر چه جنابعالی می فرمایید مخالفت کنم و یا بالعکس چشم و گوش بسته آنها را بپذیرم.

من مخلص و مطیع سند و مدرک و برهان و دلیلم.

امیدوارم این درخواست کوچک بنده را به بزرگی خودتان پذیرا باشید.

بی صبرانه در انتظار پاسخ مثبت جنابعالی هستم.


کلید واژه ها: موسوی خویینی ها - تاریخ معاصر - مسعود رضایی - محمد موسوی - سید محمد موسوی - نامه - پژوهشگر - موسوی - مناظره - آیت الله خامنه ای - مسعود - تاریخ - سید محمد - رضایی - سیدمحمد موسوی - محمد - نامه سرگشاده - نگارش - اصلاح طلب - دعوت - رهبر - آیت الله - خامنه ای - خوشحالی - سیدمحمد - واقعیت - انتشار - بیانیه - مطالعه - دیدگاه

آخرین اخبار سرویس:
طرح«احسان غدیر» در استان گلستان اجرا می شود

مناجات امام سجاد (ع) با خداوند و واگذاری حاجات به او

کنکور با شرایط خاص برگزار می شود

سردار اشتری: فعالیت قانونی کولبران مشکلی ندارد

تعداد جان باختگان کرونا در استان بوشهر به 329 نفر رسید

جنجال ویدئوی نانسی پلوسی مست و نشئه در فیسبوک!

استخدام welcome manager و نیروی خدمات آقا در تهران

استخدام گرافیست با حقوق، بیمه و پاداش در گروه آیمیکس در تهران

استخدام موزع آقا در یک شرکت در فارس

استخدام اپراتور دستگاه CNP & CNC با مزایا در تهران

استخدام کارمند خانم در یک دفتر دکوراسیون داخلی در تهران

پربازدیدترین اخبار سیاسی 13 مرداد ایسنا

خطر ترک تحصیل در کمین دانش آموزان نیازمند/ با خرید تبلت، مدرسه را به خانه محرومان ببریم

استخدام مشاور املاک مبتدی و حرفه ای با درآمد میلیونی در تهران

ویدئوی نانسی پلوسی در فیس بوک جنجالی شد

راهکارهایی برای کاهش هزینه‎ها و ازدواج آسان

688 نفر از خانواده های زندانی در استان سمنان تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفتند

فیلم | آذین بندی بارگاه علوی در آستانه عید غدیر

اعزام کاروان های نیکوکاری جوانان هلال احمر به مناطق محروم استان

استخدام کارمند اداری و بازاریاب با شرایط حقوق عالی در تهران

استخدام کارشناس ارشد معماری داخلی در تهران

استخدام کارمند بیمه خانم در نمایندگی بیمه ایران در تهران

استخدام مشاور و روانشناس در کلیه گرایشها در تهران

پرداخت تسهیلات اشتغال در شهرستان بوشهر تسهیل و تسریع شود

سرم درد می کرد برای پخش اعلامیه

مجلس نمایندگان آمریکا نحوه برخورد با اعتراضات را بسیار نگران کننده خواند

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت شیشه دوجداره اصفهان کلاسیک

در chr(034) جنگ تحریف chr(034) چه باید کرد؟

اجرای طرح دوباره زندگی برای تحکیم زندگی 200 خانوار تحت حمایت

«ابن اَزْرَق»؛ ادیبی از اندلس

2 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس استان کهگیلویه و بویراحمد رونمایی شد

استخدام مدیر انبار آقا در یک شرکت معتبر در رشت

استخدام حسابدار ارشد خانم در شرکت آریاپاکان بهنام در تهران

از نذر سلامت تا تاثیر آن بر روان

جزییاتی از شروط ستاد مقابله با کرونا برای برگزاری کنکور

نظر آیت الله سبحانی درباره عزاداری ماه محرم

عتاب جمهوری اسلامی به مجلس یازدهم: جایگاه خود را بشناسید‏/هفت تپه در اختیار متهم قضایی! ‏/سیاست بایدن در مقابل ایران چگونه خواهد بود؟

نامه شورای شهری ها به وزیر راه و شهرسازی درباره محله جماران

تندیس شهید صارمی روز خبرنگار در لرستان رونمایی می شود

استفاده از توان نیروهای بومی در پروژه های قرارگاه خاتم

استخدام طراح 3d خانم در یک شرکت معتبر در تهران

عکس| اولین نشست مجلس صربستان با یک زن محجبه

«شیوا خنیاگر» با ظاهری دیده نشده/ عکس

تاکید رییس قوه قضاییه بر منع ورود قضات فاقد صلاحیت به جریان وکالت

استخدام کارشناس تولید محتوا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بازاریاب تلفنی با پورسانت عالی درشرکت روشنگران درتهران

چند توصیه برای کنکوری های امسال

امام جمعه قطیف عربستان خواستار برگزاری مراسم عزاداری محرم به شیوه عقلانی شد

«شیوا خنیاگر» با ظاهری دیده نشده/ عکس

در جنگ تحریف چه باید کرد؟

مجلس نمایندگان آمریکا نحوه برخورد با اعتراضات را بسیار نگران کننده خواند

عکس رهبر معظم انقلاب در زمان دفاع مقدس

تخصیص صد درصدی مصوبات سفر رییس جمهور به استان/ رییس سازمان برنامه و بودجه به اردبیل سفر می کند

«شیوا خنیاگر» با ظاهری دیده نشده/ عکس

تاریخ رسمی عرضه Crusader Kings 3 اعلام شد

امضای تفاهمنامه جامع همکاری بین شهرداری نیشابور و دانشگاه فردوسی مشهد

استخدام انبار دار خانم در یک شرکت تولیدی معتبر در رشت

میانگین سنی مبتلایان به کرونا چقدر است؟

اجرای طرح دوباره زندگی برای تحکیم زندگی 200 خانوار تحت حمایت

قفل مسکن چگونه گشوده می شود؟

688 نفر از خانواده های زندانی در استان سمنان تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفتند

از جلسه وزرا اقتصادی با رییس مجلس تا تشکیل شورای هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا

استخدام طراح گرافیک خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

دستگاه های مسئول باید در رابطه با تعیین تکلیف نشدن ساخت و ساز های غیرمجاز پاسخگو باشند

خیز مجدد برای حذف نفر اول؛ فغانی از لیست ایران حذف می شود؟

خیز مجدد برای حذف نفر اول؛ فغانی از لیست ایران حذف می شود؟

خلیلیان: تا ایران هست، تحریم هم هست

استخدام کارشناس ارشد ارتباط با مشتری آقا در همدان

توسعه خدمات الکترونیک فرصتی که کرونا ایجاد کرده است

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

تخصیص صد درصدی مصوبات سفر رییس جمهور به استان/ رییس سازمان برنامه و بودجه به اردبیل سفر می کند

ویدئو | جمشید شارمهد چگونه در دام ماموران وزارت اطلاعات افتاد؟

انسان ها در قیامت با چه زبانی صحبت می کنند؟

عکسی بی کیفیت از دوران کودکی «پدرام شریفی»

انسان ها در قیامت با چه زبانی صحبت می کنند؟

استخدام منشی مدیر عامل خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی خانم در شرکت پایا سیستم در تهران

استخدام مدیر شعبه آقا در گروه صنایع غذایی شیرین وطن در اصفهان

استفاده از ظرفیت پژوهش های دینی برای کمک به تأمین اجتماعی

عکسی بی کیفیت از دوران کودکی «پدرام شریفی»

عکس| اولین نشست مجلس صربستان با یک زن محجبه

اما و اگرهای اصلاح طلبان برای معرفی نامزد انتخاباتی در 1400

آلبوم ناصری کاخ گلستان گم شد

علیرضا زاکانی: کنکور یکی از موانع بالندگی کشور است

جنجال ویدئوی نانسی پلوسی مست و نشئه در فیسبوک!

ضرورت توقف فرایند بازیافت در دوران شیوع کرونا

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل خانم در شرکت تولیدی در فارس

استخدام حسابدار خانم در شرکت سیمین فود در تهران

چگونه با درست ماسک نزدن به شیوع کرونا کمک می کنیم؟

ابَر حریفی به نام آیت الله خامنه ای

آمادگی دستگاه قضا برای برخورد با دستهای پنهان اخلال در نظام ارزی

اصولگرایان شمشیر را از رو بسته اند؟

عکسی بی کیفیت از دوران کودکی «پدرام شریفی»

علت حادثه کلینیک سینا مهر مشخص شد

استخدام کارگر بسته بندی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

اولین نشست دوازدهمین مجلس صربستان با یک زن محجبه برگزار شد

استخدام منشی، حسابدار و کارگر ساده در شرکت فولاد کروپ در تهران

کنسرت آنلاین کیهان کلهر به تعویق افتاد

خواننده هایی که شهرت خود را مدیون «احسان علیخانی» هستند

شهردار رشت از حواشی و بازی های سیاسی پرهیز کند

یک پژوهشگر تاریخ معاصر «موسوی خویینی ها» را به مناظره دعوت کرد

یک پژوهشگر تاریخ معاصر «موسوی خویینی ها» را به مناظره دعوت کرد