مطالب مرتبط:
علائم بیماری انسفالوپاتی های اسفنجی شکل چیست + درمان و جلوگیری
علائم بیماری آب مروارید چیست + درمان و جلوگیری
علائم بیماری انعقاد درون رگی منتشر چیست + درمان و جلوگیری
علائم بیماری دمل چیست + درمان و جلوگیری
علائم بیماری آبله مرغان چیست + درمان و جلوگیری
-152 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 18 خرداد 1399 ساعت 03:302020-06-06پزشكي

علائم بیماری پارانویا چیست + درمان و جلوگیری


- در روان گسیختگی پارانویا به نظر می رسد که شخص بیشتر گرفتار حالت های بد رفتاری یا اندیشه های بد مانند دشواری در اندیشیدن، تمرکز، یا توجه می باشد.

از منظر روانشناسی داده های ذهنی افرادی که دچار پارانویا هستند و افکارشان بر اساس توهم آزاربینی (persecutory delusions) و باورهای غلط شکل می گیرد این افراد را به سلسله ای از تصورات باطل سوق می دهد.

آن ها تصور می کنند که مورد آزار و اذیت دیگران قرار می گیرند، تهدید می شوند، صدمه می بینند، تحت تعقیب قرار می گیرند، متهم می شوند، با آن ها بدرفتاری می شود، از آن ها سوءاستفاده می شود، با عصبانیت با آن ها برخورد می شود، بازی داده می شوند و فریب می خورند، افراد پارانوید تصور می کنند این اعمال به وسیلهٔ افراد خاص یا گروه های خاصی از افراد یا دشمنان فرضی انجام می شود (کلبی (1981)، ص 518).

سه مؤلفه شناخت پارانویا عبارتند از الف) سوءظن بی پایه و بر اساس این فرض که دیگران می خواهند از آن ها سوء استفاده کنند، به آن ها آسیب برسانند یا در پی فریب آن ها را هستند؛ ب) درگیری ذهنی توأم با شک و تردید نسبت به دوستان یا وابستگان و تردید نسبت به وفاداری یا صداقت آنها؛ ج) عدم اعتماد به دیگران به خاطر ترس بی پایه و تصور اینکه دیگران قصد دارند از اطلاعات خصوصی در مورد زندگی آن ها سوءاستفاده کنند (رابینز 1997، ص 3).

دیدگاه امیل کریپلین، روانپزشک آلمانی، دربارهٔ پارانویا امیل کریپلین در تلاش اولیه خود برای دسته بندی بیماری های روانی، از اصطلاح پارانویای مطلق برای شرح حالت روانی استفاده کرد که توهم، موضوع اصلی آن است اما این توهم هیچ صدمه و زوال آشکاری به سلامت عقل شخص وارد نکند و نشانه بیماری های دیگری چون جنون زودرس (یا dementia praecox)، که اصطلاح قدیمی بیماری شیزوفرنی است، در آن نباشد.

پارانویا، در معنای اصیل یونانی خود، به معنای دیوانگی است (پارا para = خارج و نوس nous = عقل).

بر این اساس هنوز هم روانشناسان بر سر این موضوع به دو گروه تقسیم می شوند.

گروه اول که عقیده دارند پارانویا قسمتی از یک بیماری روانی مانند بیماری اسکیزوفرنی است و گروه دوم که معتقدند پارانویا به خودی خود قسمتی از یک بیماری نیست و تنها در صورت استمرار تبدیل به بیماری مانند بیماری اختلال شخصیت پارانویید Paranoid personality disorder می شود و در غیر این صورت اگر مستمر نباشد درمان آن آسان تر و امکان کنترل و بهبود آن بیشتر است.

پارانویا زمانی تبدیل به توهم می شود که افکار و عقاید غیر منطقی در ذهن فرد ثابت شوند و هیچ چیز از جمله شواهد و ادله نتوانند فرد را متقاعد کند که آنچه که فکر می کند یا احساس می کند، درست نیست.

[8] کریپلین با استفاده از این ریشه لغوی این بیماری، نامی جهت تشخیص افکار توهمی به وجود آورد.

بنا به تعریف او هرگونه افکار توهمی، بدون احساسات خودآزارانه، در این دسته می گنجند.

برای مثال کسی که دچار این توهم شده است که یک شخصیت مهم سیاسی یا ادبی است، می تواند در دسته مبتلایان به پارانویای مطلق بگنجد.

هرچند که اصطلاح پارانویای مطلق دیگر چندان استفاده ندارد و اصطلاح اختلال هذیانی یا Delusional disorder جایگزین آن شده است اما جدیداً، از این لغت برای شرح حالتی به کار می رود که شخص مبتلا به آن، از توهمات خود بسیار آزار می بیند زیرا: این شخص تصور می کند که صدمه یا حادثه آزار دهنده در حال رخ دادن است یا قرار است رخ دهد.

شخص تصور می کند که شخصی قصد آزار و صدمه رساندن به او را دارد.

مثالهایی از پارانویای بالینی به طور کلی و با استفاده بی قید و شرط از اصطلاح پارانویا، می توانیم بگوییم توهمات پارانویید می توانند شامل مواردی چون اینکه شخص تصور می کند تحت تعقیب است، مسموم شده است یا به عنوان مثال شخص متوهم فکر می کند که یک شخصیت مهم سیاسی، ادبی یا ورزشی دورادور عاشق اوست.

چنین توهماتی به عنوان جنون جنسی نیز شناخته می شوند.

توهمات معمول پارانویید شامل این باور است که شخص خود را مبتلا به بیماریی تخیلی یا آلودگی انگلی می داند، یا اینکه باور دارد مأموریتی ویژه داشته یا اینکه برگزیده خداوند است، یا اینکه اعمال وی توسط نیرویی خارجی کنترل می شود.

بسیاری از حکام مستبد، به پارانویا مبتلا بوده اند.

برای مثال استالین نمونه بارزی از شخص پارانویا بوده است.

با اینکه استالین دائماً دچار توهم توطئه علیه خودش بود، این مورد می تواند سؤال خوبی را به وجود بیاورد.

استالین، در واقع دشمنان زیاد داشت اما در عین حال دچار توهم توطئه هم بود و فکر می کرد اطرافیانش دائماً مشغول دسیسه چینی علیه او هستند.

آیا صرف داشتن دشمنان زیاد، برای ابتلا به پارانویا کفایت کند؟ این مبحث، موجب بروز مباحث فلسفی فراوانی گشته که به این لطیفه نیز منجر شده است: اینکه تو پارانویا داری دلیل نمی شود که کسی آن بیرون نخواهد تو را بکشد.

درمان پارانویا درمان پارانویا بیش از هرچیز با رفتار درمانی (behavior therapy) انجام می شود که هدف آن کاستن از حساسیتهای فرد مبتلا، نسبت به انتقادها و همچنین تقویت توانایی های اجتماعی او است.

سر و کار داشتن با افراد پارانویید بسیار مشکل است زیرا بسیار زودرنج هستند و رفتارشان معمولاً خصمانه است و از نظر احساسی بسیار بسته و نسبت به هر فعالیتی بی میل هستند.

به همین دلیل، درمان این مشکل، از پیشرفت کندی برخوردار است.

برای درمان این افراد باید کوشش شود که در ابتدا چرخه شک و تردید او شکسته شود و او با تمرین های آرامش بخش و روش های کنترل اضطراب، از حالت انزوا خارج شود و کم کم با کمک پزشک و اطرافیان خود، تغییراتی اساسی در رفتارهای خود به وجود آورد.

گوشه گیری بعضی از افراد پارانوید به شدت گوشه گیر هستند و بعضی دیگر نیاز دارند که دائماً در جمع باشند و از تنهایی نفرت دارند.

بروز پارانویا در فرهنگ عمومی در فرهنگ عامه امروز، پارانویا اشکال و روش های مختلفی برای ابراز خود پیدا کرده است از جمله:[9] اعتقاد به اینکه قدرت خاصی دارند یا در یک مأموریت مخصوص هستند (هذیان عظمت) تئوری توطئه یا اعتقاد به اینکه اخبار و وقایع کاملاً نامربوط، در واقع اجزا یک نقشه بزرگ و توطئه آمیز هستند.

تعقیب شدن توسط دشمنان قدرتمندی چون تروریست ها، بشقاب پرنده، سازمان های مخفی یا شیاطین کنترل افکار توسط اشعه نامریی و دستگاه های پیشرفته ترس از مسموم شدن و اعتقاد به اینکه بعضی مواد غذایی اصولاً برای مسموم کردن بشر ساخته شده اند (مانند قند مصنوعی و آب های معدنی) پارانویا و روشنفکران زیگموند فروید (1939–1856) پدر روانکاوی، اختلال پارانویا (Paranoia) را خاص روشنفکران می داند و می گوید: بیماران پارانویا که عموماً افراد مجرد و از زمره روشنفکران اند، از شک و بدگمانی خود رنج می برند، از دشمنان خیالی وحشت دارند و برای مبارزه با آنان، تلاش و وسایل بکر و بدیعی ابداع می کنند.

[10] ناگفته پیداست این مفهوم فروید را نمی توان به تمام گروه روشنفکری تعمیم داد و از طرف دیگر نیز نمی توان مصادیق بارز رفتار پارانوییدی را در کثیری از روشنفکران و سردمداران افکار بلند بشری نادیده گرفت.

اینجاست که با صرف نظر از مفهوم بیماری که به نوعی اختلال روانی آن هم به تنها تعداد کمی از افراد جوامع اشاره دارد، می توان با تعدیل این مهم، آن را به تمامی افراد بشری تعمیم داد و آن را امر طبیعی دانست، چرا که سوءظن در حد کوچکی لازمه تعامل و تصمیم گیری درست است.

ثانیاً پارانویا را جزء اجتناب ناپذیر اندیشه صاحبان افکار بلند و انتزاعی نگر به شمار آورد تا ضمن صحه گذاشتن بر این فرض فروید، منظور او را به درستی فهمید.

از این رو با مراجعه به زندگی نامه روشنفکران و نفوذ در لایه های زیرین و پنهانی زندگی و افکار آنان، شاید به جرات بتوان گفت افرادی همچون گالیله، ژان ژاک روسو، نیچه، شوپنهاور، کافکا، همینگوی، تولستوی، فروید و… اگرچه از اختلال شخصیت پارانوییدی به دور بوده اند لیکن اندیشه های پارانوییدی داشته اند و آن را در گفته ها و نوشته های خود تصویر کرده اند.

شاید فروید به این دلیل پارانویا را دربارهٔ روشنفکران مطرح می کند که روشنفکران افرادی هستند که قدم به مناطق ممنوعه می گذارند، به مطلق تردید دارند، به مقدسات حمله ور می شوند، از تابوها عبور می کنند، علیه حکومت می شورند، جانب محرومان و رنجدیدگان را می گیرند و نه تنها از برخورداران قدرت و ثروت طرفداری نمی کنند، بلکه استبداد و دیکتاتوری را به چالش می خوانند که بازخورد این امر سبب شکل گیری توهم توطئه در آنان می شود و برای خنثی کردن توطئه های دشمن فرضی به واکنش های پارانوییدی پناه می برند تا از این مجرا امنیت روانی خود را بازیابند.

گالیله در یک اقدام نمادین کاپرا را به سرقت ادبی متهم می کند و تا محکوم کردن او به وسیله مقامات پادوا پیش می رود… در ونیز هجونامه یی بر ضد کاپرا منتشر می کند.

[11] علاوه بر آن قاطعیت و اصرار او در راه ابراز عقایدش و واژگونی اصول فکری دانشمندان پیشین، سبب شد هم عصرانش تکبر و جاه طلبی بیهوده را نیروی محرک اعمال و نظرات او بدانند.

ژان ژاک روسو که خود را دوستدار بشریت می دانست و انرژی فکری – روانی خود را صرف آزادی انسان از قید و بندهای طبیعی و ماوراء طبیعی کرد، با انتشار کتاب امیل به جرم فتنه جویی و اغتشاش گری علیه مذهب کاتولیک، کتابش را آتش زدند و خود او تا چندی متواری بود و به قول سیمون دوبووار: روسو از هذیان تحت آزار و تعقیب بودن رنج می برد و در آخر از آن خسته شد و به خوف اینکه نقشه هایی بر ضد وی در کار است، پایان داد.

او این کار را با تمجید از خود عملی ساخت که این نیز شکلی از اختلال دماغی است؛ ولی این وضع آرامش وی را فراهم آورد.

[12] نیچه به محض اینکه معشوقش او را قال گذاشت، به جنون روی آورد و به زنان بدبین شد.

علیه آنان مطلب نوشت و تا آخر عمر از آن ها واهمه داشت.

شوپنهاور و مادرش علیه همدیگر نامه های توهین آمیز می نوشتند و همدیگر را به باد دشنام و ناسزا می گرفتند.

کافکا یک روز صبح از خواب برخاست، احساس می کرد محاکمه خواهد شد و بایست در دادگاه حاضر شود.

همینگوی پس از معالجه های گوناگون برای افسردگی و پارانویا، بهترین تفنگ دولول شکاری انگلیسی خود را برداشت، دو فشنگ در آن گذاشت و جمجمه خویش را متلاشی ساخت.

[13] تولستوی دچار هذیان عظمت شد و خود را برادر بزرگ خداوند [14] برشمرد و حتی خود فروید از پارانویا در امان نبود.

همانندسازی او با موسی که نشان از داعیه پیامبری او بود، این باور را در او ایجاد کرده بود که به سان موسی می تواند وعده دهنده ارض موعود باشد و بشریت را زیر سلطه فکری خود گرد آورد.

این نگرش او از این شعارش در کتاب تعبیر رؤیا که اگر نتوانم آسمان را مطیع سازم، جهنم را زیر و رو خواهم کرد.

[15] به آسانی قابل درک است و آن هنگام که اوج مخالفت ها علیه او برپا شده بود در نامه یی به فرنتسی چنین نوشت: امکان دارد بعد از آنکه این همه سرود تدفین بیهوده بر سر ما نواخته شده است، این بار ما واقعاً دفن شویم، این مسئله به میزان زیادی سرنوشت شخصی ما را تغییر خواهد داد ولی تغییری در سرنوشت دانش ما ایجاد نخواهد کرد، ما حقیقت را در تملک خود داریم.

[16] روشنفکر بسته به متدولوژی که دارد اغلب رگه یی از پارانویا جزء جدایی ناپذیر شخصیت و اندیشه او است چرا که او ارزشی بیش از حد برای خود قائل است، اعتقادات دیگران را به چالش می برد، گاهی مواقع قضاوتی خشک و یکجانبه دارد، به طرزی دیوانه وار از یک موضوع دفاع می کند یا به رد دیگری می پردازد و علاقه مند به تحلیل و تفسیر است.

بیش از افراد عادی از حساسیت، زودرنجی، شکاکی، بدبینی و یک دندگی بهره مند است و چه بسا همین ویژگی ها و حالت های متفاوت است که موجب شکل گیری اندیشه های عمیق در او می شود.

بدین ترتیب شخصیت روشنفکر تا حدی به انقباض می گراید.

چانه زن و اهل بگومگو می شود، وضع موجود را بهتر از آنچه هست، می خواهد، خود را یگانه و منحصربه فرد می داند، در برابر دنیای بیرون حالت دفاع به خود می گیرد و گاهی دوستان نزدیک خود را نیز در شمار دشمنان سرسخت قلمداد می کند.

روشنفکر بلندپرواز و خودبزرگ بین است.

از این رو همواره یک گرایش ناهشیار به اصلاح گرایی و ایجاد رفرم دارد، ادعای عظمت و جاودانگی می کند، خود را دانای کل می داند که باید معلم اخلاق دیگران باشد، همیشه به دنبال نقص زدایی از کار دیگران است در حالی که نقایص خود از نظرش دور می ماند و خود را صاحب رسالت و مأموریت برای تحول و دگرگونی وضع موجود و نجات بشریت از چالش ها می داند.

خلاصه اینکه چون روشنفکر به طور فطری موجودی معترض است، اعتراض پایان ناپذیر او سبب می شود مدام در معرض بی مهری و تهدید باشد و به ویژه مورد هجوم و آزار حاکمان و صاحبان قدرت، ثروت و دانش قرار بگیرد.

از این رو روشنفکر یا از حکومت وحشت دارد و از چوبه دار می هراسد یا از هم طبقه هایش و از اینکه در صدد تخریب و حذف او برآیند و از گردونه رقابت بیرونش کنند.

شریعتی در سال های آخر عمر نوشت: مرگ هر لحظه در کمین است.

توطئه ها در میانم گرفته اند.

من با مرگ زندگی کرد ه ام، با توطئه خو کرده ام… آنچه نگرانم کرده است ناتمام مردن نیست… ترسم از نفله شدن است… [17] و جلال آل احمد از یک چاه و دوچاله یی که احساس می کرد دوستان و رقبایش برای سقوط او کنده اند کتاب نوشت.

گاهی پارانویای روشنفکر فلسفی است.

روشنفکر گمان آن دارد که توسط نیروهای نامریی و ماوراء طبیعی معدوم شود و در قبضه انهدام خدایان قهار محو شود یا به سان پرومته در زنجیر خدایان گرفتار شده یا همچون سیزیف، به انجام کار بیهوده و بی امید گماشته شود.


کلید واژه ها: افراد - آزار و اذیت دیگران - شوند - تصور - باورهای غلط - آزار و اذیت - سوءاستفاده - روانشناسی - قرار - روان - داده - عصبانیت - اندیشه - بیماری - دشمنان - گرفتار - برخورد - تصورات - سلسله - شناخت - تهدید - درمان - منظر - مورد - بازی - دچار - خاصی - گروه - پایه - متهم

آخرین اخبار سرویس:
5 ماده غذایی که هرگز نباید با شکم خالی بخورید

کارمندان بدون ماسک به خانه برگردانده و غیبت می خورند

کرونا به شدت در حال گسترش است

832 بیمار سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی بستری شد

سیر صعودی مبتلایان کرونا در جنوب استان کرمان/ امکانات موجود پاسخگوی مراجعه بیشتر را ندارد

ویروس کرونا به سلول های قرمز خون آسیب می زند

دوستان خیالی کودکان؛ چرا کودکان برای خود دوست خیالی می سازند؟

حریرچی: کرونا به شدت در حال گسترش است

معاون کل وزارت بهداشت: کرونا به شدت در حال گسترش است

حریرچی: ماسک N95 به هیچ وجه توصیه نمی شود

دستبند الکترونیکی برای رصد بیماران کرونایی

شکایت ایران به دادگاه بین المللی درباره اثر تحریم بر شیوع کرونا

علائم جدید کرونا چیست؟

سازمان جهانی بهداشت آزمایش داروهای ضد مالاریا و ایدز را برای کرونا متوقف می کند

ماسک 85 درصد از انتقال ویروس کرونا جلوگیری می کند

سطوح نظارتی که از 15 تیر برای ارائه دهندگان و گیرندگان خدمت اعمال می شود

832 بیمار سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی بستری شد

شهیدی که مهدی ترابی بعد از گلزنی نشان داد+عکس

حریرچی: استفاده از ماسک تا 85 درصد از انتقال ویروس کرونا جلوگیری می کند

معاون وزارت بهداشت: ماسک N95 به هیچ وجه توصیه نمی شود

ویتامین هایی که با کرونا مقابله می کنند را بشناسید

اینفوگرافی؛ کرونا در ایران، از 13 خرداد تا 13 تیر

ماسک N95 نزنید/کرونا به شدت در حال گسترش است

متأسفانه جوانان و کودکان کمتر از ماسک استفاده می کنند.

مذاکره تهران و دمشق درباره اعزام زائر

معاون وزارت بهداشت: ماسک N95 به هیچ وجه توصیه نمی شود/ احتمال آلوده کردن دیگران را افزایش می دهد

70 درصد تخت های بیمارستانی کرونایی در استان کرمان اشغال شده است

توقف آزمایش داروهای ضد مالاریا و ایدز برای درمان کرونا

ماسک N95، بدترین ماسک برای جلوگیری از کرونا

فوتی های مشکوک مانند جان باختگان کرونا خاکسپاری می شوند

آیا آنفولانزای خوکی دنیاگیری بعدی خواهد بود؟

گل اول پرسپولیس به شاهین+ فیلم

زدن ماسک احترام به طرف مقابل است

سارمان جهانی بهداشت آزمایش داروهای ضد مالاریا و ایدز را برای کرونا متوقف می کند

اگر تاکنون به کرونا مبتلا نشده اید، این مطلب را حتما بخوانید!

توزیع 250 بسته بهداشتی ویژه بیماران خاص در اشنویه

جدول لیگ برتر بعد از برد پرسپولیس

سارمان جهانی بهداشت آزمایش داروهای ضد مالاریا و ایدز را برای کرونا متوقف می کند

آزمایش داروهای ضد مالاریا و ایدز برای بیماران بستری کرونا متوقف می شود

توصیه های تغذیه ای گروه های پر خطر در بیماری کرونا

درمان نفخ شکم با حرکات ورزشی ساده

تاثیر حجامت در تقویت سیستم ایمنی بدن

پاکسازی بدن موثر در دفع سنگ صفرا

سامسونگ قاب ضد کرونای موبایل می سازد

توضیح درباره واکسن ایرانی کرونا

اتحادیه اروپا یک دارو را برای درمان کرونا تایید کرد

رونمایی از ماکت هواداران پرسپولیس در ورزشگاه/عکس

پاکسازی بدن موثر در دفع سنگ صفرا

لاغری سریع شکم بدون ورزش با روش هایی شگفت انگیز

غذایی که موجب افزایش گرسنگی می گردد

نحوه شستن ظروف بیماران کرونایی

آیا واقعا استفاده دائم از ماسک سطح اکسیژن خون را کاهش می دهد؟

افزایش لحظه ای مبتلایان ویروس کرونا در مشهد

استان البرز در مرز وضعیت قرمز/ از 15 تیر استفاده از ماسک اجباری می شود/ رسانه ها در آگاهی بخشی موارد بهداشتی نقش مهمی دارند

دامادی که دو روز پس از ازدواج گرفتار ویروس کرونا شد

حریرچی: استفاده از ماسک های N95 ضرورت ندارد

سیب و فوایدی که نباید فراموش شوند

خواص و فواید شگفت انگیز عرق نعناع را بدانید !

تماشاگر ویژه دیدار پرسپولیس با شاهین+ عکس

هشدار آژیر کرونا در این شهر ایران به صدا درآمد / بوی مرگ به مشام می رسد

تاثیر حجامت در تقویت سیستم ایمنی بدن

مذاکره تهران و دمشق درباره اعزام زائر

21 قربانی جدید کرونا در ایتالیا

علائم افسردگی در کودکان

درمان نفخ شکم با حرکات ورزشی ساده

بهترین زمان و روش برای استفاده از ماسک

توصیه های تغذیه ای گروه های پر خطر در بیماری کرونا

تشریح آخرین وضعیت کرونا در هرمزگان

آیا گونه جدید آنفلوانزای خوکی خطر همه گیری جهانی دارد؟

فولادی ها در انتظار تصمیم سازمان لیگ برای بازی با نساجی

خطر تشدید کرونا در پاییز

ماسک در مناطق محروم خوزستان توزیع شود

فولادی ها در انتظار تصمیم سازمان لیگ برای بازی با نساجی

ظرفیت تخت های ویژه کرونا در شهر اصفهان پر شد

دامادی که پس از ازدواج گرفتار کرونا شد

دور شدن از هم برای نزدیک شدن به پایان کرونا

خواص و فواید چای ماسالا هندی + طرز تهیه

کمبود دستگاه اکسیژن برای بیماران کرونایی در گلستان؛ 10 شهر گلستان در وضعیت قرمز

سه بخش بیمارستان بندرلنگه برای بیماران کرونایی اختصاص یافت

چرا باید کمتر پنیر بخورید؟

تکمیل ظرفیت تخت های ویژه کرونا در شهر اصفهان

دلایل ایجاد رگ های عنکبوتی بر روی صورت چیست؟ + درمان

فوتی های کرونا در کرمانشاه به 310 نفر رسید/ روستاها نیز در معرض خطرند

165 بیمار کرونایی در مراکز درمانی قم بستری هستند

کشف و توقیف 4200 بطری آب معدنی از یکی از فروشگاه های بزرگ شهر قم

ماسک زدن از فردا الزامی است + فیلم

6 شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت قرمز کرونا هستند

راه اندازی بیمارستان بحران رفسنجان به دلیل شیوع کرونا

سو جذب روده باعث چه بیماری هایی می شود؟

آمار کرونا تا 13 تیر

کرونا همچنان قربانی میگیرد

بهبودیافتگان کرونایی تا چند ماه به کروناویروس مجددا مبتلا نمی شوند؟

سگ ها از آنچه به نظر می رسد پیرتر و خردمندتر هستند.

ظروف بیماران مبتلا به کرونا را چگونه بشوییم؟

تاثیر واکسن سه گانه MMR در کاهش عوارض کووید 19

مهدیشهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت

کرونا دست بردار نیست، نظارت ها بیشتر می شود

ظروف بیماران مبتلا به کرونا را چگونه بشوییم؟

شمار قربانیان کرونا در هرمزگان از 300 نفر عبور کرد

آمار مبتلایان در عربستان به مرز 206 هزار نفر رسید/ جان باختن 106 مبتلای دیگر در عراق

علائم بیماری پارانویا چیست + درمان و جلوگیری

علائم بیماری پارانویا چیست + درمان و جلوگیری