مطالب مرتبط:
علائم بیماری آب مروارید چیست + درمان و جلوگیری
علائم بیماری دمل چیست + درمان و جلوگیری
علائم بیماری آبله مرغان چیست + درمان و جلوگیری
علائم بیماری آبله چیست + درمان و جلوگیری
علائم بیماری آپاندیسیت چیست + درمان و جلوگیری
-152 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 18 خرداد 1399 ساعت 02:552020-06-06پزشكي

علائم بیماری بیماری پروانه ای چیست + درمان و جلوگیری


- یک شکل کلی از ای بی ساده معمولاً با تاول زدن شروع می شود که در هنگام تولد یا کمی بعد از آن مشهود است.

در یک شکل موضعی خفیف تاول ها به ندرت فراتر از دست ها و پاها گسترش می یابند.

در بعضی از زیرگونه های ای بی ساده، تاول ها روی نواحی همه جانبهٔ بدن رخ می دهند.

نشانه های دیگر ممکن است شامل پوست ضخیم شده روی کف دست ها و کف پا؛ زبری، ضخیم شدن، ناخن های دست یا ناخن های انگشت های پای پنهان؛ و تاول زدن بافت های نرم درون دهان باشد.

علائم کمتر متداول شامل کندی رشد، تاول هایی در مری؛ کم خونی (کاهش در سلول های خونی قرمز که اکسیژن را به تمامی قسمت های بدن می رسانند)؛ اثر زخم در پوست؛ و میلیا، که کیست های پوستی کوچک سفیدرنگ هستند، می باشند.

EB اتصالیویرایش این بیماری معمولاً شدید است.

در جدی ترین اشکالش، تاول های بزرگ، جریحه دار (زخم دار) روی صورت، بدن، و پاها می تواند به سبب عفونت های عارضه دار و از دست دادن آب بدن که منجر به دهیدراسیون (آب گیری) شدید می شود، زندگی را تهدید کند.

زندگی همچنین به توسط تاول هایی که بر مری، مجرای تنفسی بالایی، معده (شکم)، روده ها، دستگاه ادراری- تناسلی اثر می گذارند، تهدید می شود.

نشانه های دیگری در هر دو شکل شدید و خفیف Jای بی شامل زبری و ضخیم شدن ناخن های دست یا ناخن های انگشت های پا؛ نازک شدن پوست (به نام اثر زخم مربوط به کاهیدگی (کم شدن قوهٔ نامیه) تاول هایی روی پوست سر یا از دست دادن مو با اثر زخم (طاسی در اثر زخم)؛ سوء تغذیه و کم خونی؛ کندی رشد؛ درگیری بافت نرم درون دهان و بینی؛ و شکل گیری ناقص مینای دندان، یافت شد.

EB اضمحلالیویرایش اشکال نمایان (غالب) و نهفتهٔ (مغلوب) ای بی دی اندکی علائم مختلف دارند.

در بعضی اشکال نمایان و نهفتهٔ خفیف، تاول ها ممکن است فقط روی دست ها، پاها، آرنج ها و زانوها ظاهر شوند؛ ناخن ها معمولاً به طور متفاوتی شکل می گیرند؛ میلیا (کیست های پوستی کوچک سفید رنگ) ممکن است روی پوست بدن و اندام ظاهر شود؛ و در آنجا ممکن است درگیری بافت های نرم، به خصوص مری وجود داشته باشد.

شکل نهفتهٔ شدیدتر به توسط تاول هایی روی سطوح بزرگی از بدن، از دست دادن ناخن ها یا ناخن های زبر یا ضخیم، اثر زخم مربوط به کاهیدگی (کم شدن قوهٔ نامیه)، میلیا، خارش، کم خونی، و کندی رشد، مشخص می شود.

اشکال شدید نهفتهٔ ای بی همچنین ممکن است منجر به التهاب چشمی شدید با فرسایش قرنیه (پوشش شفاف در جلوی چشم)، زود از دست دادن دندان به سبب خراب شدن دندان، و تاول زدن و اثر زخم درون دهان و مجرای معده ای – روده ای، شوند.

در اکثر افراد مبتلا به این شکل از ای بی، بعضی یا همهٔ انگشتان دست یا پا ممکن است به هم چسبیده باشند (وجود پردهٔ کاذب بین انگشتان که باعث چسبیدن آن ها به یکدیگر می شوند).

همچنین، افراد مبتلا به ای بی دی نهفته، یک خطر بزرگ از گسترش یک شکلی از سرطان پوست به نام سلول سرطانی فلسی (پوسته پوسته شونده) را دارند؛ که اساساً روی دست ها و پاها رخ می دهد.

سرطان ممکن است در سال های نوجوانی شروع شود؛ و تمایل به رشد دارد و در افراد مبتلا به ای بی نسبت به افراد دیگری که مبتلا نیستند، سریعتر گسترده می شود.

درمان افراد مبتلا به اشکال خفیف ای بی ممکن است درمان گسترده ای نیاز نداشته باشند.

در هر صورت، آن ها باید برای بازداشتن تاول ها از شکل گیری و پیشگیری از عفونت زمانی که تاول ها رخ می دهند، کوشش کنند.

افراد مبتلا به اشکال نمایان (غالب) و نهفته (مغلوب) ممکن است عارضه های بسیاری داشته باشند و به حمایت روانی همراه با توجه به مراقبت و محافظت از پوست و بافت های نرم نیاز داشته باشند.

بیماران، والدین، یا مراقبان دیگر نباید احساس کنند که آن ها باید با تمامی جنبه های پیچیدهٔ مراقبت ای بی به تنهایی روبرو شوند.

دکترها، پرستاران، مددکاران اجتماعی، روانشناسان، متخصصان تغذیه، و گروه های پشتیبانی والدین و بیماران وجود دارند که می توانند در مراقبت شرکت کرده و حمایت اطلاعاتی و احساسی تأمین کنند.

جلوگیری از تاولویرایش در بسیاری از اشکال ای بی، تاول ها با اندکی فشار یا سایش شکل خواهند گرفت.

این موضوع ممکن است والدین را مردد کند که نوزادان نوباوه را بردارند و در آغوش بگیرند.

در هر صورت، یک نوزاد نیاز دارد که تماس و عاطفهٔ یک انسان آرام را احساس کند، و بتواند زمانی که روی یک پارچهٔ نرم قرار گرفته است از زیر کفل (پایین) و پشت گردن بلند شود.

یک نوزاد مبتلا به ای بی هرگز نباید از زیر بازوها بلند شود.

مواردی که می توانند برای محافظت از آسیب پوستی انجام شوند: اجتناب از گرمای بیش از حد با نگه داشتن اتاق در یک درجه حرارت یکنواخت استعمال روغن روی پوست برای کاهش سایش و مرطوب نگه داشتن پوست استفاده از لباس ساده، نرم که زمانی که یک کودک را آماده می کنید نیازمند حداقل جابجایی باشد استفاده از پوستین روی صندلی های ماشین و دیگر سطوح سخت پوشاندن دستکش در زمان خواب برای کمک به پیشگیری از خراشیدن مراقبت از پوست تاول زدهویرایش زمانی که تاول ها ظاهر می شوند، اهداف مراقبت کاهش درد یا ناراحتی، جلوگیری از دست دادن بیش از حد آب بدن، توسعهٔ بهبودی و پیشگیری از عفونت است.

ممکن است پزشک یک مسکن خفیف برای جلوگیری از ناراحتی در هنگام تعویض باندپیچی (نوار زخم بندی)، تجویز کند.

باندپیچی هایی که به پوست چسبیده اند را می توان با آغشته کردن آن ها در آب گرم برداشت.

درحالیکه شستشوی روزانه ممکن است شامل یک حمام با صابون های ملایم باشد، خیلی راحت تر خواهد بود که در مراحلی استحمام کنیم که نواحی کوچک در یک زمان تمیز شوند.

تاول ها می توانند خیلی بزرگ شوند و زمانی که می ترکند تولید یک زخم بزرگ کنند؛ بنابراین، یک پزشک متخصص احتمالاً دستورالعمل هایی تهیه خواهد کرد در رابطه با اینکه چگونه یک تبخال را در مراحل اولیه اش به طور ایمن بترکانیم درحالیکه هنوز پوست سالم بالایی را برای پوشش ناحیهٔ قرمز شدهٔ نهفته (در زیر قرار گرفته) ترک نکرده است.

یک روش این است که به تاول با یک پنبهٔ الکلی قبل از خارج شدن آن از کناره ها با یک سوزن استریل یا وسیلهٔ استریل دیگر دست بزنیم.

سپس می توان مایع را به درون یک گاز استریل خالی کرد که برای دست زدن به تاول مورد استفاده قرار می گیرد.

بعد از بازکردن و خالی کردن، ممکن است پزشک پیشنهاد کند که قبل از پوشاندن آن با یک باندپیچی استریل نچسب یک پماد آنتی بیوتیک به ناحیهٔ تاول استعمال شود.

برای پیشگیری از تحریک (سوزش) پوست از نوار، یک باندپیچی (نوارپیچ) می تواند با یک نوار گاز که به دور آن بسته شده است، محکم (ایمن) شود.

در موارد ضعیف تر از ای بی یا جاییکه نواحی برای پوشیده نگه داشتن مشکل هستند، پزشک ممکن است رها کردن یک تاول سوراخ شده را در حالت باز توصیه کند.

برای تخلیه تاول های بزرگتر (و یا با رشد سریعتر) می توان از یک قیچی استریل شده جهت برش تاول استفاده نمودو در کودکان می توان ترکاندن تاول را بعد از خواب او انجام داد.

ترکاندن تاول نباید با بازکردن کامل روی زخم باشد چراکه خود پوست تاول بهترین محافظ برای زخم آن می باشد (مخصوصا جهت جلوگیری از چسبندگی به لباس و جلوگیری از احتمال عفونی شدن پوست).

بازگذاشتن روی زخم ناشی از تاول پس از گرفتن ترشحات زیاد اولیه زخم (مثلاً با پانسمان meplex)همراه با جلوگیری از چسبیدن زخم به لباس می تواند سرعت بهبود زخم را افزایش دهد.

یک محیط مرطوب و معتدل بهبودی را توسعه می دهد، ولی تخلیهٔ سنگین از نواحی تاول ممکن است بیشتر پوست را آتشی کند، و یک باندپیچی جاذب یا اسفنجی ممکن است نیاز باشد.

همچنین باندپیچی های لایه تماسی وجود دارند جاییکه یک لایهٔ غربال از طریق مایع تخلیه شده می تواند روی زخم عبور کند و توسط یک لایهٔ جاذب بیرونی پوشیده شود.

پزشک یا دیگر متخصصان مراقبت از سلامت ممکن است گاز یا باندپیچی را توصیه کنند که با وازلین نفت، گلیسیرین، یا مواد مرطوب آغشته می شوند، یا ممکن است باندپیچی ها یا محصولات مراقبت از زخم وسیعتری (جامعتری) پیشنهاد کند.

البته پماد اکتیول علایم بیماری را کاهش می دهد و باعث فروکش کردن بیماری در شخص می شود درمان عفونتویرایش احتمالات عفونت پوستی می تواند توسط تغذیهٔ خوب، که مکانیسم های دفاعی بدن را می سازد و بهبودی را توسعه می دهد، و با مراقبت محتاطانه از پوست با دست های پاکیزه و استفاده از مواد استریل کاهش یابد.

برای محافظت بیشتر، ممکن است پزشک پمادها و آغشتنی های آنتی بیوتیک توصیه کند.

حتی با وجود مراقبت خوب، ممکن است که عفونت گسترش یابد.

نشانه های عفونت قرمزی و گرما پیرامون یک ناحیهٔ باز از پوست، چرک یا یک ترشح زرد رنگ، جرم گرفتگی شدید روی سطح زخم، خط قرمز یا لایه ای زیر پوست که به دور از ناحیهٔ تاول زده گسترده می شود، زخمی که التیام نمی یابد، و/یا تب یا لرز است.

ممکن است پزشک راه حل آغشته کردن خاص یک پماد آنتی بیوتیک، یا یک آنتی بیوتیک دهانی برای کاهش رشد باکتری را تجویز کند.

زخم هایی که بهبود نیافته اند ممکن است توسط یک پوشش زخم مخصوص یا پوستی که به لحاظ بیولوژیکی گسترش یافته درمان شوند.

درمان مشکلات تغذیه ایویرایش تاول هایی که در دهان و مری در بعضی از افراد مبتلا به ای بی شکل می گیرند احتمال دارد که سبب اشکال در جویدن و بلعیدن غذا و نوشیدنی ها باشند.

اگر غذا (شیر) دادن با سینه یا بطری تاول هایی را نتیجه دهد، می توان کودک را با استفاده از یک پستانک بچه (یک پستانک نرم با سوراخ های بزرگ)، یک پستانک کام شکافته، یک قطره چکان چشم، یا یک سرنگ غذا داد.

زمانی که کودک به اندازهٔ کافی بزرگ است که در غذا خوردن درگیر شود، افزودن مایع اضافه به غذای پوره شده (خیساندهٔ مالت آسیاب شده) بلعیدن آن را آسان تر می کند.

لعابدارها (آبگوشت)، نوشیدنی های شیر، سیب زمینی های نرم شده، فرنی ها، و پودینگ ها را می توان به نوزادان نوباوه داد.

در هر صورت، هرگز غذا نباید خیلی داغ سرو شود.

متخصصان تغذیه اعضای مهم تیم مراقبت از سلامت هستند که به افراد مبتلا به ای بی یاری می کنند.

آن ها می توانند با اعضای خانواده و بیماران قدیمی برای تهیهٔ نسخه و تهیهٔ غذایی که مغذی و برای خوردن آسان است، کار کنند.

برای مثال، آن ها می توانند غذاهای دارای کالری بالا و غذاهای محافظ پروتیین را تشخیص دهند و نوشیدنی هایی که به جایگزین سازی پروتیین از دست رفته در مایع تخلیه سازی تاول ها، کمک می کند.

آن ها می توانند ویتامین و مکمل های تغذیه ای معدنی را که ممکن است نیاز باشد، را پیشنهاد کنند، و نشان دهند که چگونه این ها را درون غذا و نوشیدنی های نوزادان نوباوه با هم مخلوط کنیم.

متخصصان تغذیه (رژیم غذایی) همچنین می توانند اصلاحاتی در رژیم برای پیشگیری از مشکلات معده ای – روده ای، از جمله یبوست، اسهال یا دفع دردناک، توصیه کنند.

رژیم غذایی سر شار از پروتیین (به خاطر دفع پروتئن همراه با مایعات داخل تاول)، آهن (به خاطر خونریزی از محل زخمها) ، آنتی اکسیدان (به خاطر جلوگیری از کاهش کلاژن در بدن)، روی یا زینک (به خاطر تأثیر مثبت برپوست)، ویتامین د3(افزایش ایمنی)، ویتامین ث (به خاطر کمک در تولید کلاژن) و اومگا 3، ید (زعفران) می تواند برای بیماران ای بی بسیار بسیار مفید باشد.

به همین خاطر استفاده زیاد از گوشت (مخصوصا گوشت قرمز و ترجیحاً گوشت گوسفند)، مغزهای خوراکی (مخصوصا پسته، گردو، تخم کدو)، اشکنه استخوان، سبزیجات پررنگ تر (جعفری، اسفناج و …)، زعفران و میوه های غیر شیرین ویتامین ث دار (لیموترش) کاملاً توصیه می گردد.

بهداشت خوب دهان بسیار مهم می باشد.

بهتر می باشد به دندان پزشکی مراجعه شود که تجربه کار کردن با ای بی را داشته باشد.

درمان مربوط به جراحیویرایش درمان مربوط به جراحی ممکن است در بعضی از اشکال ای بی ضرورت داشته باشد.

افراد مبتلا به اشکال شدید ای بی اضمحلالی نهفتهٔ غیر جنسی که در آن ها مری به توسط اثر زخم تنگ (باریک) می شود، ممکن است نیازمند گشادی مری آن ها برای حرکت غذا از دهان به معده باشند.

افراد دیگری که تغذیهٔ مناسبی را به دست نمی آورند ممکن است نیاز داشته باشند به یک لولهٔ تغذیه که انتقال غذا مستقیماً به معده را اجازه می دهد.

همچنین، بیمارانی که انگشتان دست یا پاهایشان به هم چسبیده است ممکن است برای رهاسازی آن ها به جراحی نیاز داشته باشند.

جلوگیری از تحلیل مفاصلویرایش کار کردن با یک فیزیوتراپ یا کاردرمانگر می تواند به فعال نگه داشتن حرکت مفاصل کمک کند.

درمان های دیگرویرایش درمان های دیگر ای بی که تحت بررسی می باشند شامل ژن درمانی و پروتیین درمانی می شوند.

یکی از اولین نمونه ژن درمانی روی یک کودک متولد سوریه در سال 2015 در آلمان انجام شد.

در این نوع درمان، چهار سانتی متر مربع از پوست بیمار در ناحیه ای که هنوز لایه بیرونی پوست برقرار بود، برداشته شد.

پوست برداشته شده را سپس در معرض یک ویروس از قبل طراحی شده قرار دادند.

این ویروس طوری طراحی شده است که وارد سلول های پوست می شود و ژنی را اصلاح می کند که مأمور چسباندن لایه های مختلف پوست است.

در سه عمل جراحی روی این کودک 80 درصد بدن وی با پوست جدید پوشانده شد.

21 ماه بعد این پوست عادی است و هیچ نشانه ای از زخم و تاول ندارد.

هزینه هاویرایش هزینه این بیماران بسیار زیاد بوده و تأمین هزینه های آن از عهده خانواده ها خارج است.

یک فرد مبتلا به بیماری ای بی در ماه حداقل 3 میلیون تومان هزینه دارد.

که در سال 98 این هزینه حداقل 4 برابر شده است (با فرض امکان تهیه پانسمانهای مخصوص مپلکس).

هزینه پانسمان هر بیمار پروانه ای روزی 250 هزار تومان بوده و پمادهای درمانی این بیماران آرایشی محسوب می شود! هزینه ها شامل: پانسمان (مثلاً انواع مپلکس)، جراحی ها (جراحی بازکردن انگشتان و مری)، ترمیم دندانها، آنتی بیوتیک ها، مکمل های خوراکی، پمادهای ترمیمی (مثلاً استراتادرم و استراتامد)، لباس مخصوص مانند لباسهای ابریشمی یا پنبه ای بدون آرم و بدون دوختهای اضافی و مجبورا سایز فیت بدن (نه تنگ و نه گشاد)، کفش چرمی ارگونومیک باپنجه های بزرگ بدون تماس با ناخنهاو مجبورا سایز فیت بدن (نه تنگ و نه گشاد)، هزینه های آماده سازی محیط زندگی (کف خانه بدون درز و بدون برجستگی و نرم ترجیحاً کف پوش نرم یا پارکت و دیوار خانه بدون تیزی و نرم ترجیحاً دیوارپوش نرم، مبلمان مخصوص با پایه های مخصوص، دمای کم محیط، اسباب بازی های با کیفیت و بدون تیزی لبه ها) پیشگیری اپیدرمولیز بولوسا یک بیماری سخت، گاهگاهی دردناک، و اغلب بدنما است.

اکثر افراد بزرگسال با علائم ای بی یا کسانی که می دانستند آن ها حامل ژن هستند به کم کردن نسل های آینده، شامل امکان نسل خود آنها، از این وضعیت تمایل خواهند داشت.

با شناخت از جهش (دگرگونی)های ژن مخصوص که علت ای بی است، هم اینک امکان دارد که جهش ژن مخصوص را در خانواده تعیین کنیم و سپس تست های پیش از تولد روی زن باردار را با یک جنین در خطر ای بی برای تعیین وضعیت جنین، هدایت کنیم.

همچنین، یک مشاور ژنتیکی می تواند اطلاعاتی در رابطه با احتمال گذر ژن برای ای بی به کودکان عرضه کند و مشاوره هایی در رابطه با بارداری (بچه داری) آینده عرضه کند.

مشاورهٔ ژنتیکی می تواند یک گام مهم در کمک به خانواده ها در رابطه با تصمیم گیری در رابطه با برنامه ریزی خانوادهٔ آن ها باشد.

برای افرادی که قصد بچه دار شدن دارند و سابقه ای بی در خانواده شان وجود دارد، رایزنی ژنتیکی با پزشک توصیه می شود.

در حین بارداری تست هایی برای تشخیص جنین وجود دارد که می توان در 8 تا 10 هفتگی بارداری هم انجام شود.

بسیاری از افراد مبتلا به ای بی ناشی از ازدواج فامیلی والدین می باشد.

برای پیشگیری از ازدواج فامیلی پرهیز کنید.

بیماران مبتلا به ای بی که از استروید برای مدتی طولانی تر از یک ماه استفاده می کنند، ممکن است به کلسیم و ویتامین D کمکی نیاز داشته باشند تا از پوکی استخوان جلوگیری شود.

درمان بیماری پروانه ای توسط محققان آلمانی از طریق پیوند پوست تحقق یافت.

بر اساس گزارش telegraph، محققان در طی این مطالعه، یک پسر هفت ساله مبتلا به بیماری پروانه ای را به وسیلهٔ پیوند پوست درمان کردند.

برای این کار، با اصلاح ژنتیکی پوست جدید از روی سلول های بنیادی و در محیط آزمایشگاهی، پوست جدیدی ساخته و به بیمار پیوند داده شد.

طبق این گزارش، این در حالی است که بعد از گذشت دو سال از عمل پیوند پوست، کودک هفت ساله در سلامت کامل به سر می برد و به مدرسه می رود.

بیماری پروانه ای نوعی بیماری نادر پوستی با نام علمی epidermolysis bullosa است که به دلیل جهش رخ داده در ژن مسئول بازسازی پوست به وجود می آید.

کودکی که با این شیوه مورد دران قرار گرفت در سال 2015 میلادی در حالی که به دلیل ابتلا به بیماری سپسیس بیش از 60 درصد پوست خود را از دست داده بود در بیمارستان بستری شد و در نهایت با انجام عمل پیوند در حال حاضر به زندگی عادی خود بازگشته است و فوتبال هم بازی می کند.


کلید واژه ها: بیماری - بیماری پروانه ای - پوست - علائم - ای بی - ناخن - کم خونی - اکسیژن - پروانه - عفونت - نواحی - نشانه - انگشت - هنگام - درمان - قرمز - دهان - دیگر - درون - کیست - سلول - بافت - شدید - کندی - شروع - تولد - هایی - کوچک

آخرین اخبار سرویس:
گرانی جای کمبود ماسک را گرفت؛ گرایش مردم شیراز به استفاده از ماسک های بیمارستانی

انتقال کرونا از طریق مدفوع

ابتلای 50 نفر از کادر درمان مسیح دانشوری به کرونا

مصاحبه مقابل ساختمان سازمان لیگ فوتبال ایران ممنوع شد

علوم پزشکی شهیدبهشتی با بالاترین مشارکت در جشنواره ورزش های همگانی

علت اصلی ابتلا به chr(034)دیابتchr(034) مصرف شیرینی جات نیست!

افزایش شیب خدمات درمان اعتیاد با هر نوع بیمه پایه

ابتلای 50 نفر از کادر درمان مسیح دانشوری به کرونا / رییس بخش عفونی: تخت خالی برای بیماران کرونایی نداریم / محدودیت ها باید برقرار شود

دستیابی محققان آمریکایی به دارویی برای درمان اچ آی وی

ممنوعیت برگزاری عروسی و عزا در تالارها، رستوران ها و باغ های خصوصی در همدان

امکان ابتلا به کرونا در افراد بهبود یافته از این ویروس وجود دارد

304 نفر از کادر درمان لرستان به کرونا مبتلا شدند

علوم پزشکی شهیدبهشتی با بالاترین مشارکت در جشنواره ورزش های همگانی

طرز تهیه چیز کیک یخچالی

امکان ابتلا به کرونا در افراد بهبود یافته از این ویروس وجود دارد

ابتلای 12 بیمار جدید به بیماری کرونا در کاشان

پلمب 10 واحد صنفی متخلف در بویین زهرا

خدمات دهی دندانپزشکی به صورت رایگان

مصاحبه مقابل ساختمان سازمان لیگ فوتبال ایران ممنوع شد

افزایش صعودی تعداد مبتلایان بستری بیماری کرونا در سیرجان/وضعیت همچنان قرمز

20 درصد مردم استان اردبیل به کرونا مبتلا شدند

ارائه خدمات درمان اعتیاد با هر نوع بیمه پایه

بیش از 10 هزار محتوای آموزشی مجازی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تولید شد

ورود یک واکسن چینی کرونا به مرحله آخر آزمایش انسانی

مصاحبه مقابل ساختمان سازمان لیگ فوتبال ایران ممنوع شد

علت افزایش آمار مرگ های کرونایی در ایران

حتما صبحانه بخورید

شمار مبتلایان به کرونا در امارات به 52 هزار و 600 نفر رسید

ایران رتبه پنجم دنیا را در تولید علم طب سنتی کسب کرد

شکایت روزنامه نگاران برزیل از بولسونارو به خاطر عدم استفاده از ماسک در نشست مطبوعاتی

داروی فشارخون خطر سرطان روده را کاهش می دهد

تکمیل ظرفیت تخت های ICU خوزستان / برای پاییز آماده می شویم

سرعت انتقال کرونا در مازندران 2 برابر شد

ترکیب ژاپنی دو دارو برای درمان کرونا

گرفتگی پهلوی راست، در این مواقع چیکار کنم؟

مسوولان در زمان برگزاری آزمون سراسری دانشگاهها تجدیدنظر کنند

درگیری 100 درصدی رزیدنت های دانشگاه علوم پزشکی تبریز در راه خدمات رسانی به کرونایی ها

آنچه درباره تحقیقات کرونا از مردم دریغ شد

ویروس کووید- 19، تا فاصله 10 متر یا بیشتر هم قابل انتقال است

لانه گزینی سوسک در گوش افراد در پی شیوع کرونای جدید

کرونا در قم| روند فوت در استان قم رو به افزایش است

مصاحبه مقابل ساختمان سازمان لیگ فوتبال ایران ممنوع شد

نمکی: درست ترین آمار و ارقام از وضعیت کرونا را بیان کردیم

لاری رییس جشنواره قرآنی هدهد­ شد

افزایش شمار بستری های کرونایی در استان اردبیل به 233 بیمار

دومین واکسن ضد کرونا چین به مرحله آخر رسید

مصاحبه مقابل ساختمان سازمان لیگ فوتبال ایران ممنوع شد

تجربه بدترین وضعیت شیوع کرونا در آذربایجان شرقی در دو هفته آتی

معرفی بهترین کرم پودرها

روند رشد بیماری های سرطانی در قزوین 1.4 درصد کاهش داشته است

مرگ یک نفر در روانسر به دلیل ابتلا به تب کریمه

مقام دانشگاه پزشکی بوشهر: باید با کرونا زندگی کرد، گفتمان شود

کادر درمان فرصت احیا ندارد

مجسمه ابوعلی سینا با ماسک در همدان+عکس

زمان بندی تعطیلی موزه های نیاوران برای مقابله با آفات اعلام شد

افزایش چشمگیر بستری های کرونا / کادر درمان فرصت احیا ندارد

مجسمه ابوعلی سینا با ماسک در همدان+عکس

تصمیمات مهم دولت: عروسی و عزا تا اطلاع ثانوی تعطیل /وزارت بهداشت مراکز متخلف را تعطیل کند /ماسک در مترو و اتوبوس الزامی است

سران طوایف ایل کلهر گیلانغرب برای مقابله با کرونا هم قسم شدند

استفاده از ماسک مهمترین راه پیشگیری از کرونا است

ابتلای 50 دکتر و پرستار بیمارستان مسیح دانشوری به کرونا

سرعت انتقال ویروس کرونا در مازندران 2 برابر شد

آخرین آمار ابتلاء به کرونا در اصفهان در 18 تیرماه

مصاحبه مقابل ساختمان سازمان لیگ فوتبال ایران ممنوع شد

اینفوگرافی| چند روش ساده برای آب کردن چربی شکم

ابتلای 50 دکتر و پرستار بیمارستان مسیح دانشوری به کرونا

آغاز طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان

ببینید | با زباله های بیمار کرونایی چه کنیم؟

واکنش سازمان جهانی بهداشت نسبت به شیوع طاعون خیارکی در چین

یک مرض دیگر در ایران / مرگ بخاطر تب کریمه در روانسر / گوشت هم خطرناک شد

لانه گزینی سوسک در گوش افراد در پی شیوع کرونای جدید

ماسک بزنید / چرا رکورد کرونا در ایران شکسته شد!

بیمارستان های تامین اجتماعی در ارائه خدمات به بیماران مبتلا به کرونا پیشقدم هستند

همراهان همراهی نمی کنند

اینفوگرافی | چند روش ساده برای آب کردن چربی شکم

ابتلای 50 نفر از کادر درمان مسیح دانشوری به کرونا/ تخت خالی نداریم/ محدودیت ها باید برقرار شود

آیا شیرهای مدت دار مواد نگهدارنده دارند؟

درمان گل مژه در منزل

ماسک بزنید / چرا رکورد کرونا در ایران شکسته شد!

ابتلای 50 نفر از کادر درمان مسیح دانشوری به کرونا/ تخت خالی نداریم/ محدودیت ها باید برقرار شود

ترشحات خمیری واژن، کمی خارش دارم

به رخ کشیدن زور بازوی ایرانی

6 نکته که هنگام ماسک زدن باید به آن توجه کنیم

قدردانی رییس مرکز خدمات حوزه های علمیه سراسر کشور از جامعه سلامت

لرستان/ ابتلای 40 تا 50 نفر در هر مراسم عزا و عروسی به کرونا

خرید این ریمل ممنوع!

کاریکاتور/ عروسی ها اینجوری تبدیل به عزا می شه!

تشکیل جلسه اضطراری ستاد فرماندهی کرونا در پایتخت با حضور وزیر بهداشت

اجساد کرونایی کنار زباله دانی ها در بولیوی/عکس

بهره برداری از 5 پروزه شبکه بهداشت و درمان ماکو

انترن ها اجازه حضور در بخش مراقبت های ویژه کرونا را ندارند

9 حاصیت خیره کننده سیب برای سلامتی

زیره؛ معجزه ی لاغری!

سواپ نمونه گیری کرونا توسط پژوهشگران مشهدی تولید شد

4 دلیل برای این که نگران آنفلوانزای خوکی جدید نباشیم

آزمایش واکسن چینی کرونا به مرحله آخر رسید

خرید این ریمل ممنوع!

یک مرض دیگر در ایران / مرگ بخاطر تب کریمه در روانسر / گوشت هم خطرناک شد

ابتلای 50 نفر از کادر درمان مسیح دانشوری به کرونا

افزایش چشمگیر بستری های کرونا / کادر درمان فرصت احیا ندارد

علائم بیماری بیماری پروانه ای چیست + درمان و جلوگیری

علائم بیماری بیماری پروانه ای چیست + درمان و جلوگیری