مطالب مرتبط:
برگزاری مسابقه پیامکی وصیت نامه سیاسی امام (ره) در آذربایجان غربی
کنفرانس «ریاض» ورشکستگی سیاسی و اخلاقی عربستان را نشان داد
کشف بیش از 30 هزار مدرک جعلی در میدان انقلاب/برخی مدیران سیاسی بدون حضور در کلاس مدرک می گیرند
آقای ترامپ! بحران مینیاپولیس بزرگ تر از کروناست
قربانی: منتقدان اسکوچیچ با لابی افراد سیاسی تیم می گیرند
-32 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 18 خرداد 1399 ساعت 02:302020-06-06سياسي

عصر پهلوانان سیاسی همچون آقای ناطق به سر آمده


عصر پهلوانان سیاسی نظیر آقای ناطق نوری که از فردای انتخابات دوم خرداد در جایگاه رییس مجلس، حامی و همراه رقیب دیروزش شد، مدت هاست که در سپهر سیاست ایران به سر آمده است.

- "حامد شجاعی" از فعالان دانشجویی شاخص در دهه هشتاد است که عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر بود.

شجاعی در کنار حرفه ی تخصصی خود که مدیریت اجرایی در یک شرکت تجاری است، به فعالیت مدنی و حمایت از خانوارهای ویژه نیز می پردازد.

او پس از دانشگاه و جدایی از دفتر تحکیم، فعالیت سیاسی خود را در قالب عضویت در احزاب اصلاح طلب ادامه داده است.

از حامد شجاعی درباره تعامل مجلس یازدهم در برابر دولت در سال پایانی پرسیدیم و چگونگی تاثیر این عملکرد بر انتخابات 1400.

گفتگوی ما را بخوانید: مجلس یازدهم خود را انقلابی و ضدفساد خوانده، فکر می کنید مصادیق انقلابی و ضدیت با فساد را در چه اقداماتی نشان خواهد داد؟ این که این مجلس خود را چه خوانده با آنچه که واقعیت های روز کشور است دو مقوله مجزاست.

این دو صفتی که به قول شما مجلس یازدهم خود را با آن معرفی می کند از لحاظ معنایی جای تامل دارد و بعد از تامل در معنی می توان دنبال مصداق اعمال رفت.

مجلس انقلابی! سوال من از این عزیزان این است که چهل و دو سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این مجلس قصد دارد کدام انقلاب را انجام دهد؟ انقلاب معنا و مفهوم خودش را دارد و این نوع بازی کردن با لغات به نظر می رسد حتی برای آن بخش هایی از جامعه که روزگاری یا از سر خلوص یا در اثر هیجان زدگی تحت تاثیر چنین عناوین و شعارهایی قرار می گرفتند جذابیت خودش را از دست داده است.

فلذا بنده نفس استفاده از صفت انقلابی برای مجلس را از اساس بلاموضوع می دانم و دنبال مصادیق آن هم نمی گردم.

اما در بحث ضدیت با فساد هم باید بگویم با حلوا حلوا گفتن، دهان شیرین نمی شود.

سال هاست که در راس و بدنه قوای گوناگون کشور عده ای مدعی مبارزه با فساد می شوند و در نهایت تمام آن مدعیات در حد لیست هایی که گویا بعضی ها در جیب هایشان دارند و از آن برای تصفیه حساب با رقبای سیاسی استفاده می کنند خلاصه می شود.

ضدیت با فساد به معنای افشاگری علیه این و آن نیست.

من نمی دانم مجلس شعار ضدیت با فساد را در چه اقداماتی متبلور خواهد کرد اما می توانم پیشنهاد بدهم در قدم نخست، اگر در این شعار صادق هستند، خود مجلسیان در مرحله بررسی اعتبارنامه ها مانع از تثبیت صندلی افرادی بشوند که حول آن ها شبهاتی نظیر جعلی بودن مدرک تحصیلی یا احیانا سوابق کیفری و قضایی وجود دارد.

در مرحله بعد طرح تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در دوران تصدی رییس فعلی مجلس را که در مجلس دهم از بررسی آن ممانعت به عمل آمد در دستور کار قرار دهند.

در نهایت به عنوان قانونگذار در اندیشه شناسایی گلوگاه های فساد و اصلاح فرآیندهای فسادزا باشند.

اکنون که مجلس یکدست اصولگرا و هماهنگ با شورای نگهبان است، چه اولویت هایی را سرلوحه اقدامات خویش قرار خواهد داد؟ برداشت من این است که اولویت های ساکنان جدید بهارستان از قبل مشخص و ابلاغ شده است.

طبیعتا در یک سال آینده اعمال فشار حداکثری بر بخش های پیشروتر دولت و تنگ کردن فضای فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی قابل انتظار است.

از سوی دیگر چنانکه در نخستین نطق رییس جدید مجلس هم مشخص بود به صورت ویژه مسئله اعمال محدودیت های بیشتر در فضای مجازی و سوق دادن دستگاه دیپلماسی کشور به سمت موضع گیری ها و اقدامات افراطی در روابط با کشورهای غربی در دستور کار حضرات است.

در رابطه با راس امور بودن مجلس هم باید بگویم که شرف المکان بالمکین.

برای پاسداری از جایگاه و شان مجلس لزوما نیازی به همسویی قاطبه نمایندگان با سایر نهادهای حاکمیتی یا بخش های نظام نیست.

مسئله این است که باید قبل از هر شخص و نهاد دیگری، خود نمایندگان، یک به یک، معتقد باشند که مجلس باید در راس امور قرار گیرد.

مسئله بعدی این است که صاحبان قدرت در بخش های مختلف باید قلبا برای جایگاه مجلس احترام قائل باشند و آن را در راس امور بخواهند و بدانند.

در غیر اینصورت اتفاقا فکر می کنم مجلسی که با این میزان از مشارکت رای دهندگان و به صورت کاملا یکدست، برآمده از یک جناح خاص، شکل گرفته است، می تواند تتمه اعتبار و اهمیت این نهاد را هم به خطر بیندازد.

در اولین نطق رییس مجلس یازدهم شاهد انتقاد جدی وی به دولت بودیم، در یک سال ونیم پیش رو که روحانی در راس قوه مجریه است، پیش بینی شما از تعامل 2 قوه چیست؟ قطعا این مجلس و شخص رییس آن به دلایل متعدد، تمام تلاش خود را برای تقابل با دولت به کار خواهند بست.

عصر پهلوانان سیاسی نظیر آقای ناطق نوری که از فردای انتخابات دوم خرداد در جایگاه رییس مجلس، حامی و همراه رقیب دیروزش شد، مدت هاست که در سپهر سیاست ایران به سر آمده است.

اما در طرف مقابل فکر می کنم دولت محتاط و دست به عصا با مجلس مواجه شود تا یک سال باقیمانده را با آسیب کمتری پشت سر بگذارد و در صورت برقرار بودن نهاد انتخابات برای تعیین رییس قوه مجریه امکان معرفی گزینه های مدنظر خود را داشته باشد.

خلاصه کلام اینکه پیش بینی می کنم در یک سال آینده با مجلسی مهاجم و دولتی در موضع تدافعی مواجه خواهیم بود که البته چشم انداز اداره کشور را نگران کننده می سازد.

آیا استیضاح وزرا و از حدنصاب افتادن دولت را محتمل می دانید؟ طرح استیضاح و سوال های متعدد از وزرا و حتی شخص رییس جمهور کاملا محتمل است.

اما بنا به تجربه تاریخی می توان مسئله عملی کردن استیضاح های پیاپی و تلاش برای از نصاب انداختن دولت را منتفی دانست.

مگر اینکه همانطور که عرض کردم اصولا قرار بر این باشد که در آینده شیوه ای جز رجوع مستقیم به رای مردم برای انتخاب رییس قوه مجریه مدنظر قرار گیرد.

در این صورت طبیعتا بهتر است تکلیف دولت فعلی زودتر مشخص شود.

اما در حال حاضر شواهدی دال بر این اقدامات، لااقل در روی صحنه سیاسی کشور مشاهده نمی شود.

در گشایش امور معیشتی مردم چشم انداز برنامه های مجلس یازدهم را چگونه می بینید؟ من اصولا جز یکسری شعار تکراری، لااقل تا آن حدی که خوانده ام و دنبال کرده ام برنامه ای از هیچ یک از اعضای مجلس یا احزاب و گروه های جناح اصولگرا که تقریبا تمام کرسی های مجلس را در اختیار دارند، نه در حوزه مسائل اقتصادی و نه در سایر حوزه ها ندیده ام.

فلذا حق دارم که نتوانم چشم اندازی برای گشایش امور معیشتی ملت یا سایر مسائل کشور تصور کنم.

بعید هم می دانم با اقداماتی همچون ختم روزانه قرآن یا قرائت شعارهای تند و ایدئولوژیک در قالب نطق از تریبون مجلس، گره ای از امور ملک و ملت باز شود.

نماینده یزد در مجلس یازدهم صراحتا به برخورد شدید مجلس با دولت اشاره کرده است، آیا به اعتقاد شما رهبری به مجلس یازدهم اجازه برخورد شدید با دولت را خواهد داد؟ مرور تحولات سی و یک سال اخیر نشان داده است که رهبری و مرحوم هاشمی رفسنجانی عملگراترین سیاستمداران جناح اصولگرا بوده اند.

با این پیش فرض و از آنجا که مجموع فاکتورهای تاثیرگذار بر عرصه عمومی کشور به گونه ای ست که حرکت پیوسته و آهسته با کمترین ریسک، شرط اساسی گذار از بحران های موجود است، تقریبا اطمینان دارم که اظهارنظرهای این چنینی این عزیزان یا از سر هیجان تکیه زدن بر کرسی های بهارستان است و یا با اهداف تبلیغاتی و رسانه ای صورت می گیرد و هیچ سنخیتی با دیدگاه و شیوه حکمرانی مورد نظر آیت الله خامنه ای ندارد.

فلذا این نوع موضع گیری ها را نباید چندان جدی گرفت.

تحولات مصوبات و مجموعه وقایع مجلس یازدهم چه تاثیری بر انتخابات ریاست جمهوری 1400 خواهد گذاشت؟ قطعا فضای مجلس فعلی به طور مستقیم بر روند تحولات سیاسی کشور در یک سال آینده تاثیرگذار خواهد بود.

شرایط کشور و اتفاقاتی که از دو هفته پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 96 با حمله تروریستی داعش به ساختمان مجلس شورا و مرقد مرحوم آیت الله خمینی آغاز شد و در ادامه تا موضوع افزایش نرخ سوخت و اصابت موشک به هواپیمای مسافربری ادامه پیدا کرد، بخش های بزرگی از جامعه را نسبت به نهاد انتخابات دلسرد و بدبین کرد.

درصد مشارکت مردم در انتخاباتی که در نتیجه آن مجلس فعلی شکل گرفته نشانه این مسئله است.

حال در کمتر از یک سال آینده شیوه مواجهه مجلس جدید با مسائل گوناگون قطعا می تواند در نحوه مواجهه مردم با انتخابات 1400 ریاست جمهوری تاثیرگذار باشد.

اگر چه نباید فراموش کنیم که بخش عمده ای از روند انتخابات وابسته به افرادی ست که در مقام کاندیدا خود را در معرض رای مردم قرار می دهند که آن هم به طور کامل بسته به رای و نظر و خواست شورای نگهبان است.

فلذا طبیعی ست که اگر قرار باشد تمامی کاندیداهای تایید صلاحیت شده از یک جناح باشند، عملکرد مجلس فعلی هیچ تاثیری در نتیجه کلی انتخابات نخواهد داشت.

اما اگر شرایط رقابت عادلانه و آزاد برای نمایندگان تمامی تفکرات سیاسی موجود در جامعه فراهم شود، قطعا تک تک اقدامات مجلس فعلی، به عنوان نمایندگان یک جناح خاص، می تواند در تصمیم گیری ملت درباره نحوه مواجهه با مسئله انتخابات ریاست جمهوری موثر واقع شود.


کلید واژه ها: مجلس یازدهم - انتخابات - دانشگاه امیرکبیر - سیاسی - شجاعی - دانشگاه - احزاب اصلاح طلب - انقلابی - مدیریت اجرایی - یازدهم - فعالیت - مجلس - انجمن اسلامی - فعالیت سیاسی - سیاست ایران - شورای مرکزی - دانشجویان - دوم خرداد - اصلاح طلب - ناطق نوری - دهه هشتاد - امیرکبیر - دانشجویی - ناطق - فساد - عملکرد - اسلامی - فعالان - گفتگوی - مصادیق

آخرین اخبار سرویس:
پاسخ هاسگن رییس شورای امنیت درباره تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران : از آمریکا بپرسید

امیری: فهرست لوایح مرتبط با محورهای مورد نظر رهبری به مجلس ارسال شد

استخدام حسابدار در یک فروشگاه کاشی و سرامیک در تهران

تعیین تکلیف دورکاری کارمندان طی فردا

حکم خرید و فروش سهام چیست؟

ببینید | خبر خوب حمایت دولت از بورس

جنتی : اگر به فرمایشات رهبری عمل شده بود شاهد مشکلات اقتصادی امروز نبودیم

در انتخابات مجلس یازدهم در برابر فسادها و فشارها کوتاه نیامدیم

کلیات و برخی از مواد سند جهش تولید در حوزه علم و فناوری و فرهنگ تصویب شد

تعیین اعضای هیات رییسه فراکسیون مقابله با آسیب های اجتماعی

تشییع پیکر جانباز شهید سید محمد اسماعیل جنابان در قم

در رادیو ایران 20 بشنوید: تعطیلی یک هفته پایتخت

استیضاح رییس جمهور از دستور خارج شد

طرح بالگرد آتش نشان هوانیروز با موفقیت تست شد

استاندار البرز: وضعیت تلفات ناشی از کرونا در استان البرز دردناک است

اخطار به 10 مرکز تجاری پُر ازدحام تهران

رییس شورای نگهبان دماوند : در جریان فتنه 88 دشمنان به دنبال براندازی نظام بودند

افتتاح 1500 واحد مسکن محرومان با حضور نوبخت

حاتمی: تحریم ها تاثیری بر پیشرفت های دفاعی ایران نداشته است

روایت فرمانده نیروی زمینی ارتش از بزرگترین تهدید امروز برای جامعه/ رونمایی از بالگردهای جدید و مجهز ارتش

حاجی بابایی رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس یازدهم شد

شهردار جدید آبادان هم کرونایی شد

انتشار دو جلد کتاب در ارتباط با کرونا برای کارکنان ذوب آهن

در انتخابات مجلس یازدهم در برابر فسادها و فشارها کوتاه نیامدیم

وزارت خارجه: اجازه نمی دهیم یک قلدر با ارعاب جامعه بین المللی منافع ایران را تضعیف کند

پاسخ به نگرانی مکارم با طرح جامع مسکن طلاب

خدمات رسانی تیم های سیار اورژانس اجتماعی در خوزستان

زمان کشف واکسن ایرانیِ کرونا اعلام شد

دستور‏العمل موضوع تبصره «یک» ماده (12) اساسنامه سندیکای بیمه‏ گران ایران تصویب شد

مراسم غدیر با نظر ستاد مقابله با کرونا برگزار می شود

پرواز بجنورد - عشق آباد منتظر پاسخ دولت ترکمنستان

اظهارات عجیب ترامپ درباره کرونا

پرواز بجنورد عشق آباد منتظر پاسخ دولت ترکمنستان

وضعیت تلفات ناشی از کرونا در استان البرز دردناک است

ایران همواره بر حل و فصل اختلافات از طریق مذاکره تاکید دارد

حاتمی: تحریم ها تاثیری بر پیشرفت های دفاعی ایران نداشته است

فرمانده کل سپاه: کشوری که پیشرفت نکند مرده است

کودک کالایی یا کودک آزاری

عکسی از دو مجری تلویزیون که سوژه شد

ببینید | بایدها و نبایدهای خرید از فروشگاه های بزرگ در روزهای کرونایی

اظهارات عجیب ترامپ درباره اخذ تست کرونا در آمریکا

فرمانده کل سپاه: در مقابل سختی ها زانو نمی زنیم

شرکت عراقچی در همایش «چشم انداز روابط افغانستان و ایران، چالش ها، فرصت ها»

نحوه شهادت جانشین گردان تخریب در دل دشمن

تشریح اقدامات پارلمان برای مقابله با کرونا/ نیروی انسانی کاهش و تجهیزات بهداشتی تامین شده است

به علت شیوع ویروس کرونا، 100 درصد اعتبارات حوزه بهداشت و درمان در کشور تخصیص پیدا کرد

برنامه های حوزه های علمیه خواهران در هفته عفاف و حجاب

آیت الله جنتی: با کسی عقد اخوت نبسته ایم / گرانی ها آزاردهنده شده / تحریم را برای خود افتخار می دانیم

تکذیب شایعه درگیری لفظی روحانی و قالیباف از سوی سخنگوی دولت

چرا رسانه ها تیتر می زنند دلار به سوی 50 هزار تومان می رود؟ | ما از این بحران عبور خواهیم کرد

دیدار رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با جمعی از تشکل های ایثارگری

مفتح: درآمد و هزینه های سه ماهه اول سال با حضور وزیر اقتصاد بررسی شد

بیمارستان بروجن افتتاح شد

استیضاح رییس جمهور از دستور کارمان خارج شد

ازدواج پیمان قاسم خانی هم تکذیب شد +عکس

مواد سند جهش تولید در حوزه علم و فناوری و فرهنگ تصویب شد

آمادگی مردم برای زمان بحران و مخاطرات طبیعی کم است

اجازه استخدام 3 هزار پرستار صادر شد

عبدی یمینی از فریدون فروغی تا سقوط هواپیما + بیوگرافی

همسان سازی حقوق بازنشستگان و افزایش مستمری مددجویان بهزیستی تلاش بیشتری را می طلبد

گلایه جنتی از هجمه برخی مقامات: به شورا هجمه کردند اما ما به وظیفه شرعی و قانونی خود عمل کردیم/ انتظار نداریم یک شبه مشکلات اقتصادی حل شود اما...

همسان سازی حقوق بازنشستگان و افزایش مستمری مددجویان بهزیستی تلاش بیشتری را می طلبد

خواننده میوه ممنوعه هم به کرونا مبتلا شد/ عکس

جاسوس موشکی اعدام شده؛ رضا عسگری یا علیرضا عسگری؟!

احتمال تعطیلی تهران از زبان استاندار

کلیات و برخی از مواد سند جهش تولید در حوزه علم و فناوری و فرهنگ تصویب شد

آمادگی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد سیستان

تجهیز بالگردهای سنگین هوانیروز به سیستم اطفای حریق

تشریح اقدامات مجلس برای مقابله با کرونا از زبان رییس حوزه ریاست

مفتح: فرشادان جایگزین تاجگردون در کمیسیون برنامه و بودجه شد

آمادگی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد سیستان

جنازه قاضی منصوری به ایران منتقل می شود! + جزییات جدید

شرکت عراقچی در همایش «چشم انداز روابط افغانستان و ایران، چالش ها، فرصت ها»

صف بلند برای رسیدن به کرسی ریاست دیوان محاسبات؛ از عادل آذر و محمد عباسی تا فروزنده و ...

مهندسی اجتماعی شهر پایه گذار امنیت است

سخن گوی کمیسیون آموزش مجلس: تلاش برای کشف واکسن کرونا تا آذرماه

طراح استیضاح روحانی عقب نشینی کرد

رابطه بعد از ای یو ای، یک شب موفقیت آمیز نبود

استیضاح رییس جمهور از دستور کارمان خارج شد

آگوری ها؛ از آدم خواری تا پیشگویی با استفاده از مردگان

روزهای بسیار سختی در انتظار آمریکا و رژیم صهیونیستی است

ویژه نامه بقیع فصلنامه «میقات حج» منتشر شد

فیلم باور نکردنی از تصادف وحشتناک پژو 405 با عابران پیاده!

همکاری دفتر تبلیغات اسلامی و جامعه المصطفی العالمیه گسترش می یابد

ایران همواره بر حل و فصل اختلافات از طریق مذاکره تاکید دارد

کلیات و برخی از مواد سند جهش تولید در حوزه علم و فناوری تصویب شد

سینماهای تهران هم تعطیل شدند؟

کلیات و برخی مواد سند جهش تولید در حوزه علم، فناوری و فرهنگ تصویب شد

احسان خواجه امیری، در بستر بیماری کرونا/ عکس

کتابخانه ملی 10 روز تعطیل شد

نحوه شهادت جانشین گردان تخریب در دل دشمن

توییت ظریف در سالگرد 5 سالگی برجام

آیت الله جنتی: اگر به فرمایشات رهبری عمل شده بود شاهد مشکلات اقتصادی امروز نبودیم

دفاع وزیر راه از سند راهبردی 25 ساله ایران و چین

هیات رییسه فراکسیون فرهنگیان انتخاب شدند

دژپسند: دولت مشکلی برای پرداخت هزینه های اجتناب ناپذیر نداشته است

تشریح اقدامات مجلس برای مقابله با کرونا از زبان رییس حوزه ریاست

از گوشه و کنار آذربایجان شرقی| کسب مقام دوم مسابقات پاراگلایدر / برخورد با 35 تور گردشگری غیرمجاز

هیات رییسه فراکسیون فرهنگیان انتخاب شدند

قرارداد سی.پی اصلاح نشود، لغو خواهد شد

عصر پهلوانان سیاسی همچون آقای ناطق به سر آمده

عصر پهلوانان سیاسی همچون آقای ناطق به سر آمده