مطالب مرتبط:
آموزش عالی در دوران کرونا و پساکرونا
برنامه ریزی لازم برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا را تهیه و ارائه کنید
برنامه ریزی لازم را برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا ارائه کنید
برنامه ریزی لازم برای سازگاری نظام آموزش عالی با «کرونا» تهیه شود
برنامه ریزی لازم برای سازگاری نظام آموزش عالی با کرونا را تهیه و ارائه کنید
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 17 خرداد 1399 ساعت 15:402020-06-06دانش

آموزش عالی در دوران کرونا و پساکرونا


دانشیار برنامه ریزی درسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لامرد در یک پژوهش با رویکردی توصیفی- تحلیلی به بررسی تاثیرات بیماری کووید 19 بر آموزش عالی پرداخته تا در این رهگذر مبنایی برای نقش آفرینی مثبت و معنادار سیستم دانشگاهی ایجاد شود.

- عصر حاضر با وجود تکنولوژی پیشرفته، علاوه بر افزایش رفاه اجتماعی گاهی انسان را دستخوش تغییراتی می کند.

بیماری Covid 19 با کرونا نیز شاید به نوعی محصول همین پیشرفت صنعتی باشد.

گرچه هنوز برای تشخیص علل این بیماری زود است و گمانی/ زنی های مختلف، انتقال آن از خفاش به انسان یا حتی جنگ بیولوژیکی را دور از ذهن در نظر نمی گیرد ولی آن چه حائز اهمیت است، تاثیراتی است که این بیماری بر جنبه های مختلف زندگی انسان ها گذاشته است.

به عنوان نمونه شیوع کرونا نه تنها باعث ابتلای افراد زیادی شده بلکه تاثیر زیادی بر اقتصاد، صنایع مختلف، حمل و نقل هوایی، خرده فروشی، ورزش و سرگرمی نیز داشته است.

در این برنامه با نگاهی به اهداف راه اندازی بانک های غذا به مرور گزارش هایی مبنی بر اینکه مردم گرسنه از بانک های غذا بهره نمی برند بلکه کسب و کارهای بزرگ این بانک ها را مدیریت می کنند، پرداخته می شود.

در ماه های گذشته خبرهای خوبی در خصوص تأثیر مثبت فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه خانگی بر محیط زیست به گوش می رسد.

گزارش ها نشان می دهد به دلیل تغییرات اجتماعی، حذف بخش عمده ای از رفت وآمدها، تعطیلی کارخانه ها و روند بازار کار ناشی از همه گیری ویروس کووید-19 تخمین زده می شود میزان انتشار گازهای گلخانه ای کربنی امسال هشت درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته باشد.

گزارش هایی از اروپا هم نشان می دهد که در ماه آوریل تعداد افرادی که در اثر آلودگی هوا در این قاره درگذشته اند، 11 هزار نفر کمتر از مدت مشابه در سال گذشته بوده است.

با این حال پیش بینی می شود این تاثیرات مثبت کوتاه مدت باشد و بعد از عبور از این روزهای بحرانی، با بازگشایی های اقتصادی و در تلاش برای جبران دوران رکود، استخراج منابع و افزایش تولید محصول، آلودگی های بیشتری سهم محیط زیست است.

سازمان بهداشت جهانی به عمده اثرات کووید 19 شامل اضطراب اجتماعی، ناامیدی، اختلال در شبکه های حمل و نقل، بازار مسکن، روابط بین فردی ، کاهش انگیزه شغلی و .

اشاره نموده است؛ مانند از جمله دیگر تاثیرات این ویروس می توان به اشاره کرد.

در این رابطه یکی از نهادهای متأثر از کرونا ویروس سازمان ها و مؤسسات آموزشی مانند مدارس و دانشگاه ها بود.

دانشگاه های بسیاری برای عبور از این بحران و حفظ مداوم ارائه دروس، اطمینان از تعداد جذب دانشجویان قوی و ارائه ارتباط روشن با کارکنان و دانشجویان در تلاش هستند.

دانشگاه ها در این پیمایش چالش هایی را مانند حفظ ایمنی و سلامت دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان کنونی در عین تلاش برای عادی نگه داشتن عملیات جاری و آگاهی نداشتن از اطلاعات درست و نادرست مطرح کرده اند.

مراکز آموزش عالی در مواجهه با این چالش ها از طیفی از اقدامات برای سازگاری با این شرایط جدید مانند ارائه برخی دروس برنامه ریزی شده به شیوه آنلاین، به تعویق انداختن تاریخ آغاز برخی از دوره های آموزشی تا ترم بعد، تعویق مهلت درخواست پذیرش برای دوره های پذیرش بعدی در دانشگاه، تغییر مهلت قبول درخواست پذیرش برای ترم بعد استفاده کردند.

در حالی که در دوران ابهام آمیزی به سر می بریم، دانشگاه ها می توانند پیوسته در تلاش برای ارائه آموزش با کیفیت بالا و ارتباط استوار با دانشجویان باشند.

برای انجام این کار لازم است موسسات آموزش عالی به نیازها و نگرانی های دانشجویان گوش دهند و خود را با به روزترین ابزارهای فناورانه ارتقا دهند.

در این رابطه سازمان ملل به عنوان راهکاری پیشگیرانه، سازمان ها و نهادی بین المللی را به بازاندیشی در ساز و کارهای عملیاتی خود دعوت کرده است.

ضرورت توجه به نقش آفرینی آموزش عالی در صحنه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و .

در ایام کرونا به مثابه یک نیاز قدیمی، اما با ماهیت و محتوای پیچیده تر، در همه نظام های آموزشی جهان به ویژه دانشگاه ها احساس می شود.

جوامعی که توسعه آموزش عالی در شرایط بحران را به طور جد مورد توجه قرار می دهند؛ افراد جامعه را قادر می سازند زندگی در دنیای جدید را به آسانی تجربه کنند و دانش ها، ارزش ها، دیدگاه ها و توانایی های لازم را در این عرصه فراگیرند و گام های مؤثری را در زمینه عدالت اجتماعی و حفظ موقعیت اجتماعی بردارند.

از این رو، کیو و همکاران، بیان کرده اند که جامعه دانشگاهی باید از نقش و مسئولیت های خود در قبال بحران های مختلف جوامع مانند بیماری ها را برای حل مشکلات و تبعات ناشی از آن ها آگاه شوند.

بر این اساس پیمایش ها و پژوهش های مداوم با هدف پشتیبانی از مؤسسات آموزش عالی و توسعه نقش آموزش عالی در بحران ها به عنوان ضرورتی غیرقابل انکار باید مورد توجه قرار گیرد.

چالش های آموزش عالی در دوران کرونا و پساکرونا برای ارتقای وضعیت آموزش عالی در ایام، اولین قدم شناسایی چالش های اساسی آموزش عالی مبتنی بر رویکرد نقادانه در قالب پژوهش های کیفی است.

شناسایی چالش های آموزش عالی باعث ایجاد مدیریت کارآمد در ایام کرونا و جلوگیری از هدررفتن وقت، انرژی و کمک به آموزش عالی می شود.

بر این اساس چالش های اساسی حوزه آموزش عالی را باید به منظور استقرار جایگاه آموزش عالی مورد شناسایی قرار داد.

پیامدهای کرونا بر آموزش عالی یکی از حوزه های متأثر از شیوع کرونا ویروس نظام های آموزشی بود.

نظام آموزشی مانند دانشگاه ها که آمادگی لازم را در مقابله با این بحران نداشتند با شیوع این ویروس هویت و رسالت های خود را بی اعتبار شده دیدند.

جوامع با مختلف نیز با مشاهده این روند تصویر مطلوب سیستم های دانشگاهی را به فراموشی سپردند.

چین به عنوان یکی از قطب های اقتصاد دنیا با درگیر شدن در این موضوع چاره ای جز تعطیلی مراکز آموزش عالی خود ندید.

ساختار، موجودیت و روند رو به رشد دانشگاه دچار عقب گرد شد.

پژوهش هایی که عمدتاً در راستای توسعه علم و فناوری بودند خود را در مبارزه ای آشکار با ویروس کرونا دیدند که ساختارهای اجتماعی را دچار خطر کرده بود.

پیامدهای ناشی از این بیماری در عرصه آموزش عالی فشارهای روانی و اقتصادی زیادی را بر مشتریان دانشگاه ها وارد آورده است.

به نظر می رسد آموزش عالی پیامدهای این ویروس را در حوزه های مختلف آموزشی (لغو کلاس های حضوری)، پژوهش (کاهش پژوهش های میدانی و آزمایشگاهی)، ارزیابی (عدم امکان ارزیابی دقیق دانشجویان) و سرمایه و امور مالی (تحمیل هزینه های سرسام آور بر آموزش عالی) احساس کرده است.

از سوی دیگر اکثر فعالیت هایی که دانشگاه ها برای کاهش سرعت انتقال ویروس و حفاظت از بهداشت فردی صورت می دهند تأثیرات بی تناسبی را بـر روی جمعیت های آسیب پذیر خواهد داشت.

برای مثال، دانشجویان کم درآمد ممکن است بـرای گذراندن واحدهای مجازی به ابزار و یا اینترنت پرسرعت دسترسی نداشته باشند.

همچنین، احتمال دارد کـه این دانشجویان برای هزینه های زندگی نیازمند مشاغل مختلفی بوده اند.

برای دانشجویانی که به لحاظ آکادمیک مشـکل دارند، انتقال به یادگیری مجازی بسیار مختل کننده خواهند بـود و موفقیت آن هـا را در آن ترم تهدید خواهد کرد.

برخی دانشجویان ممکن اسـت خانه ای نداشته باشند، که به آن بازگردند.

هم چنین هـر فـرد از استاد تـا دربان و کارکنان رستوران ها چنانچه در زمان تعطیلی محوطه های دانشگاهی دریافتی نداشته باشند؛ ممکن اسـت بـا مسائل مالی مواجه باشـند.

فروشنده های محلی ممکن است بسیار نیازمند تجارت دانشگاه باشد.

دانشگاه ها دغدغه های مالی خود را دارند، اما تـا حد ممکـن، این مسئله خود در شیوه تصمیم گیری حس برابری را به نفع اقشار آسیب پذیر ایجاد خواهد کرد.

دغدغه های دانشگاهی و غیردانشگاهی مهم هستند؛ بـرای مثال طرح هایی برای آغاز و حمایت از دانشجویان سال آخری زمانی کـه وارد بازار کار نامعلومی می شوند، ارائه شـود.

بخشی از این تلاش ها باید به سوی حمایت از سلامت ذهنی دانشجویان انجام شود.

چالش های بیان شده مبین این موضوع است که اگر تمهیدات لازم اتخاذ نشود شاهد پیامدهای آشکار و پنهانی خواهیم بود که ممکن است آینده جوامع را دستخوش نابسامانی های بسیاری کند.

راهکارهای حفظ و بقای معنادار آموزش عالی در دوران کرونا و پساکرونا بر اساس واقعیت ها می توان گفت نظام آموزش عالی از بزرگ ترین نظام های موجود در جامعه است که سرنوشت جامعه را مشخص می کند.

تغییر و تحولات شتابناک، عدم اطمینان و پیچیدگی محیطی از جمله ویژگی­های آموزش عالی قرن حاضر است.

در این فضا، دانشگاه در پی تحقق اهداف و رسالت­های خود و نقش آفرینی مطلوب است.

بی تردید چنین شرایطی میدان رقابتی را بین دانشگاه و محیط به وجود آورده که آن­ها را ناگزیر به استفاده از متدهایی می­ کند که بتوانند علاوه بر حفظ و بقای خود در این شرایط پاسخگوی نیازهای درونی و برونی خود باشند.

بدون شک، پاسخ گو بودن و حفظ یا اکتساب آن در شرایط مختلف، چالش همیشگی هر آموزش عالی است.

امروزه در نظام­های آموزشی پیشرفته و موفق، سعی می شود تا برای پاسخ گویی، زمینه اثربخشی سازمان خود را به وجود آورند.

آن ها اهداف روشن و مشخصی در نظر گرفته شود و سپس در جهت نیل به آن ها، همه توان خود را به کار گیرند.

ترک زاده بیان می کند در شرایط پیچیده و پویای محیطی سازمان­ها به طور فزاینده­ ای به ­عنوان سیستم­ های پیچیده­ سازوارشونده توصیف می شوند که باید به­ گونه ای پیچیده و سازوارشونده در محیط و با محیط رفتار کنند.

هدف این نوع سیستم­ ها آن است که پاسخ گوی نیازهای محیطی باشند.

بر این اساس سیستم به منظور پاسخگویی معنادار خود لازم است اثربخش باشد.

این بدان معناست که بتواند در عین برخورداری از چالاکی و پویایی بالقوه و بالفعل متناسب با سطح پیچیدگی محیط، در یک جریان تعاملی در محیط و با محیط، بتوانند تأثیرات نامطلوب محیط بر خود را کنترل کنند و در عین حال، خود بر محیط تأثیرات آگاهانه بگذارند.

این امر مستلزم برخورداری سیستم از انسجام درونی است.

آموزش عالی و دانشگاه های ایران آماده باشند یا نه، ناگزیرند در شرایطی که انقلاب دیجیتالی و عصر پست مدرن برای آ نها تعیین کرده است، زندگی کنند.

شرط پست مدرن، چنانکه امانوئل کسل گفته است زیستن در عصر دانش ، اطلاعات و ارتباطات و جامعه شبکه ای شده است.

ما ناگزیر هستیم با تغییرات و سرعت شتابان علم و تکنولوژی و دانشگاه روز همراه و همگام شویم، هر چند تغییرات روز با چنان شتابی رخ می­دهند که امروز قبل از آنکه به رؤیت ما برسد ناپدید شده است.

به نظر می رسد علی رغم تحولات چشم گیری که در آموزش عالی کشور به وجود آمده است، ما همچنان فاصله زیادی با نظام های پیشرفته آموزش عالی جهان داریم و ناگزیر باید فاصله خود را با نظام­های آموزشی جهان کمتر سازیم تا امکان بیشتر برای تعامل و ارتباط و مبادله با آن ها را به دست آوریم.

مجموعه پژوهش ها مبین این موضوع است که در مواقع بحران سرنوشت جوامع تا حدود زیادی به نقش آفرینی آموزش عالی در پیمایش مسیر از بحران به راهکارهای عملیاتی است.

از این رو به نظر می رسد در دوران کرونا و پساکرونا آموزش عالی به عنوان اصلی ترین مسیر توسعه دهنده منابع انسانی متخصص در دستیابی به روندی رو به رشد است.

بر این اساس در ایام کرونا و پساکرونا نیازمند تدابیر و راهکارهایی هستم که بتواند راهنمای نقش آفرینی مثبت و معنادار این سیستم باشد.

بر این اساس چنین به نظر می ­رسد که ما در حال گذار از عصر سازمان های سازمان داده شده در حال حرکت به دوره ای هستیم که سازمان­ها باید به طور مرتب فرآیندهای خودسازماندهی را به منظور پاسخ به تقاضاهای محیطی در پیش گیرند.

در شرایط بی ثبات و پویای موجود در محیط کنونی سازمان­ها با موج عظیمی از تغییرات و تحولات شتابناک روبه رو هستند.

تحولات پر بعد و چندلایه ای که متأثر از تعاملات باز و پویای محیطی می باشد؛ آموزش عالی را ناگزیر به استفاده از رویکردهایی کرده که بتوانند به خودبوم سازماندهی، پاسخ گویی و بقای معنادار خود بپردازند.

از سوی دیگر تغییر در ساختارها و پویایی مدیریت آموزش عالی به عنوان مکانیسمی مؤثر در توسعه آموزش عالی در شرایط بحران می باشد.

هاشمی عنوان می­کند؛ رویکردهای ساختاری و مدیریتی آموزش عالی پیش بینی کننده آینده تحولات اجتماعی نیست و لازم است روزآمد گردد و لازم است مدیران ارشد و رهبران آموزش عالی خود را از فرآیندها و بحران­های روزمره دانشگاه جدا سازند و بدین­گونه دیدگاهی متفاوت از دانشگاه و محیط متغیر آن حاصل کنند که علاوه بر نقش آفرینی مؤثر در محیط بتوان زمینه­ توسعه و بهبود آموزش عالی را فراهم آورند.

آرین کونیگ در پژوهش خود با عنوان شناسایی نیازهای دانشگاه های قرن بیست و یک به منظور توسعه­ پایدار علمی بیان می­کند؛ دانشگاه ها به منظور ترویج تغییرات سیستماتیک باید در شیوه های رهبری خود تجدیدنظر کنند فرصت های یادگیری برابر را برای دانشجویان مبتنی بر برنامه­های درسی جدید و فناورانه به وجود آورند.

یکی دیگر از ارکان متأثر از کرونا برنامه های درسی و آموزش است.

کاپتینو و لی در پژوهشی با عنوان ارایه چارچوبی برای ارزیابی عملکرد دانشگاه ها در قرن 21 مؤلفه­های رهبری، برنامه­ درسی، پژوهش و فناوری را به عنوان شاکله ­اصلی ارزیابی عملکرد این دانشگاه ها مورد توجه قرار دادند.

بابسیل و کاراباجال در پژوهش خود گسترش آموزش عالی مجازی را راهبرد اساسی توسعه آموزش عالی مبتنی بر ویژگی­های هزاره سوم برشمرده اند.

از نظر آن ها از جمله ویژگی­های آموزش عالی هزاره سوم عبارتند از: 1- چند زبانه بودن دانشگاه 2- نوآوری در شیوه های آموزش 3 - توجه به فرهنگ محلی در شیوه های آموزش 4 - تغییر در برنامه درسی با توجه به پیش نیازهای جهانی شدن.

بر این اساس یکی دیگر از ارکان پیشنهادی در آموزش عالی مباحث مربوط به توسعه برنامه درسی است.

بحث و نتیجه گیری: نهاد آموزش عالی با جریان های ضد و نقیضی در جهان امروز روبه روست، چنان که به اعتقاد صاحب نظران این حوزه، آموزش عالی دچار وضعیت فوق پیچیدگی شده است.

این جریان ها، ادراک و احساس ما را نسبت به وضع کنونی دانشگاه و آینده آن با ابهام، پیچیدگی و دو گانگی شدیدی روبه رو کرده و احساس دوگانه بیم و امید نسبت به تحولات آموزش عالی در سطح جهان به وجود آورده است.

یکی از موقعی های کنونی که آموزش عالی در آن قرار گرفته، شیوع ویروس همه گیر کرونا در سطح جهان است.

در این وضعیت دانشگاه­ها به منظور به انجام رساندن وظایف خطیر و پویایی و ارتقای خود، نیازمند الگو و ابزار مناسب برای ارزیابی و اطمینان کیفی از روند برنامه ها و فرایندهای مربوط و کارآیی و اثربخشی در شرایط موجود است.

در وضعیت کرونا-ویروس نظام آموزش عالی کشور باید با برنامه ریزی دقیق در امور آموزشی، پژوهشی و تربیت نیروی انسانی، برای افزایش بهره وری و استفاده بهینه از سرمایه های موجود درکشور تلاش کرده و بیش از پیش نوید دهنده شکوفایی و اقتدار علمی و فرهنگی جامعه باشد.

دانشگاه برای حفظ پویایی خود در ایام کرونا نیازمند برنامه ­ریزی های توسعه ای و راهبردی، بهبود فرایندها و روش ها و کنترل مستمر کیفیت است.

انجام و تحقق هر یک از امور و فرایندهای مذکور همراه با برنامه ریزی دقیق، نیازمند اطلاعات واقعی، دقیق، مرتبط و روزآمد است.

هدف از این پژوهش بررسی وضعیت آموزش عالی در دوران کرونا و پساکرونا است.

بر این اساس نتایج این پژوهش که مبتنی بر رویکرد توصیفی بود نشان داد؛ آموزش عالی به منظور نقش آفرینی مثبت و معنادار خود در ایام کرونا و پساکرونا نیازمند متناسب سازی خود بر اساس مؤلفه های ساختار و مدیریت، پاسخ گویی محیطی و برنامه درسی است.

سید احمد هاشمی، دانشیار برنامه ریزی درسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لامرد انتهای پیام
کلید واژه ها: بیماری - کرونا - آموزش عالی - دانشگاه آزاد اسلامی - مختلف - برنامه ریزی درسی - انسان - دانشگاه - بیماری کووید 19 - پیشرفت - رفاه اجتماعی - دانشگاه آزاد - برنامه ریزی - آموزش - بیولوژیکی - عالی - گاهی - پساکرونا - حمل و نقل - تکنولوژی - انسان ها - اجتماعی - کووید 19 - برنامه - اسلامی - انتقال - سرگرمی - افزایش - لامرد - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

مصاحبه علمی دکتری در دانشگاه تهران مجازی خواهد بود

از نحوه برگزاری ترم آینده برای نودانشجویان تا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور

افتتاح دانشگاه طهران

بیوگرافی میترا ابراهیمی همسر دوم پیمان قاسمخانی

نحوه برگزاری مصاحبه علمی در مقطع دکتری

ثبت نام اردوی جهادی در مناطق محروم جنوب استان کرمان آغاز شد

محققان دانشگاه صنعتی شهدای هویزه تب سنج غیرتماسی طراحی کردند

قطعی 5 روزه آب در حاشیه شهرستان کرمان / مسئولین پاسخگو نیستند!

نگاهی به فعالیت «منهاج صالحین نور» در زنجان

جزییات ثبت نام غیرحضوری ترم تابستان/آغاز امتحانات از 26 مرداد

ورزش دانشگاهی در کنار تحصیل دانشجویان شکل می گیرد

تقدیر از مدال آوران یونیورسیاد جهانی

استاد اجاره ای!

سهمیه فرزندان هیات علمی باز هم حاشیه ساز شد

تقدیر از مرکز مشاوره دانشگاه امیرکبیر در آیین اختتامیه کمپین «در خانه بمانیم»

مشکلات شدید مالی در دانشگاه فنی حرفه ای / فقط یک سوم بودجه تحقق می یابد!

تخمین فراوانی جمعیت ماهی ها با اندازه گیری دی.ان.ای موجود در آب

نخبگان برای خدمات آزمایشگاهی 90 درصد تخفیف دریافت می کنند

اعطای لوح تقدیر پویش دانشجویی در خانه بمانیم به دانشگاه تهران

انتشار اثر مشترک انتشارات دانشگاه تهران و اشپرینگر

مغازه های جمع آوری ضایعات بروجرد رفع پلمپ شدند

مذاکره برای برگزاری کلاس های مجازی بورس

رتبه بندی دانشگاه، جایگاه واقعی آن در داخل و خارج را بیان می کند

اثر مشترک انتشارات دانشگاه تهران و اشپرینگر منتشر شد

موانع ساختاری در وزارت علوم بازخوانی می شود

سامانه برگزاری آزمون غیرحضوری دانشگاه علمی کاربردی ایجاد می شود

کشف یک هسته سیاره عریان توسط دانشمندان!

کودکی المیرا شریفی مقدم | المیرا شریفی مقدم با چادر رنگی در سن 4سالگی

لغو آزمون های حضوری دانشگاه علمی کاربردی و تسهیلات ویژه برای دانشجویان

لغو آزمون های حضوری دانشگاه علمی کاربردی و تسهیلات ویژه برای دانشجویان

ورزش و تأمین سلامت دانشجویان، از اولویت های وزارت علوم

لغو آزمون های حضوری دانشگاه علمی کاربردی و تسهیلات ویژه برای دانشجویان

نخبگان برای خدمات آزمایشگاهی 90 درصد تخفیف دریافت می کنند

ورزش دانشگاهی جزو اولویت های وزارت علوم است

ورزش و تأمین سلامت دانشجویان از اولویت های وزارت علوم

خبر لغو آزمون های علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی، جامع داروسازی و علوم پایه دامپزشکی صحت ندارد

ورزش دانشگاهی جز اولویت های وزارت علوم است

تجلیل از مرکز مشاوره دانشگاه امیرکبیر

سامانه برگزاری آزمون غیرحضوری دانشگاه علمی کاربردی ایجاد می شود

سراهای نوآوری، مسیری طلایی در حل مساله بیکاری

هادیان رییس هیئت ورزش های همگانی استان سمنان شد

رساله دانشجوی دانشگاه سیستان وبلوچستان حائز رتبه برتر شد

ورزش مانعی برای کاهش بینایی در پیری

خدامراد

پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه 17 تیر ماه برگزار خواهد شد

ورزش و تأمین سلامت دانشجویان از اولویت های وزارت علوم

رییس دانشگاه معارف قرآن و عترت اصفهان منصوب شد

ورزش دانشگاهی در کنار تحصیل دانشجویان شکل می گیرد

دانشجویان فیزیوپاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به صورت گروهی اقدام به حذف ترم کردند

پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه 17 تیرماه برگزار خواهد شد

تقدیر از مرکز مشاوره دانشگاه امیرکبیر در آیین اختتامیه کمپین «در خانه بمانیم»

سرپرست معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران منصوب شد

تحلیل نشانه های گفتمانی معنویت گرایی جدید در فصلنامه «قبسات»

لطیفی خبر داد: فوت دو دانشجو و دو استاد دانشگاه علامه بر اثر ابتلا به کرونا

برگزاری تمامی امتحانات دانشگاه گلستان به صورت مجازی

کرونا مصاحبه کنکور دکتری 99 را هم مجازی کرد

سرپرست معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران منصوب شد

تخمین فراوانی جمعیت ماهی ها با اندازه گیری دی.ان.ای موجود در آب

روبات چهارپایی که بندبازی می کند

پارچه رباتیک با قابلیت تغییر شکل ساخته شد

صدیقی خبر داد: طرح پایش سلامت برای 30 هزار دانشجو انجام شد

آغاز ثبت نام ترم تابستان دانشگاه پیام نور از 16 تیر

تولید پارچه ضدکرونایی برای تولید ماسک و لباس بیمارستانی

سامانه برگزاری آزمون غیرحضوری دانشگاه علمی کاربردی ایجاد می شود

نمایی تازه از یک کهکشان مارپیچ+عکس

تقدیر از مرکز مشاوره دانشگاه امیرکبیر در اختتامیه پویش در خانه بمانیم

آزمون های دانشگاه علمی کاربردی غیرحضوری شد

صدیقی: طرح پایش سلامت برای 30 هزار دانشجو اجرایی شد

برگزاری کنکور دکتری کرونایی ها در بیمارستان

دستگاه شبیه سازِ نورِ خورشید

مصوبه انتخاب رییس و نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای هنر ابلاغ شد

کشف سیاره فراخورشیدی

اصلاحیه جدید دفترچه آزمون متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری اعلام شد

موشن گرافی فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد خوزستان از بی آبی غیزانیه!

امتحانات دانشگاه آزاد اردبیل به صورت حضوری و مجازی برگزار می شود + فیلم

نخبگان 90 درصد تخفیف خدمات آزمایشگاهی می گیرند

کشف سیاره فراخورشیدی

چهارمین سمپوزیوم «تازه های نقشه برداری مغز ایران» برگزار شد

بیمارستان، مکان برگزاری کنکور داوطلبان مبتلا به کرونا

تکمیل پروژه های نیمه تمام دانشگاه گلستان/ 13000 کلاس غیرحضوری تشکیل شد

آزمون های دانشگاه علمی کاربردی لرستان به صورت غیر حضوری برگزار می شود

برگزاری کنکور دکتری کرونایی ها در بیمارستان

ابلاغ مصوبه انتخاب رییس و نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای هنر

آزمون های پایانی دانشگاه آزاد هرمزگان بدون مشکل درحال برگزاری است

تامین سرانه دو متر مربع فضای ورزشی دانشجویی

مصوبه انتخاب رییس و نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای هنر ابلاغ شد

ورود واکسن ضدکرونای هند به مرحله آزمایش انسانی

تشکیل ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در دانشگاه آزاد

کسب رتبه های برتر بولربازان اصفهانی

ثبت نام ترم تابستان دانشگاه پیام نور از 16 تیر آغاز می شود

آموزش عالی در دوران کرونا و پساکرونا

آموزش عالی در دوران کرونا و پساکرونا