مطالب مرتبط:
 «MS» را بیشتر بشناسیم
مهم ترین نشانه های کم خونی و فقر آهن را بشناسیم
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 خرداد 1399 ساعت 14:502020-05-30پزشكي

 «MS» را بیشتر بشناسیم


مالتیپل اسکلروزیس (MS) بیماری عصبی با علت ناشناخته است که سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع را درگیر می کند، متأسفانه دانشمندان هنوز نتوانسته اند به علت واقعی این بیماری پی ببرند و از سوی دیگر درمان قطعی نیز برای این بیماری وجود ندارد.

- ایسنا/خراسان رضوی مالتیپل اسکلروزیس (MS) بیماری عصبی با علت ناشناخته است که سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع را درگیر می کند، متأسفانه دانشمندان هنوز نتوانسته اند به علت واقعی این بیماری پی ببرند و از سوی دیگر درمان قطعی نیز برای این بیماری وجود ندارد.

براساس این پژوهش: مالتیپل اسکلروزیس یکی از شایعترین بیماری های نورولوژیک بوده که عمدتاً در بالغان جوان و به طور شایع تر در زنان بروز می کند مولتیپل اسکلروزیس(MS) یک بیماری التهابی مزمن است که با ضایعات دمیلینه در مغز، طناب نخاعی و عصب چشمی مشخص می شود .

محققان در پژوهشی با عنوان مولتیپل اسکلروزیس آورده اند: اولین گام در روند تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروزیس، آن است که پزشک از بیمار خود شرح حال کامل را بگیرد و بفهمد که چه بیماری هایی در سایر افراد خانواده وجود دارد و اینکه اولین علائم این بیماری از چه زمان شروع شده است.

سپس پزشک اقدام به انجام معاینه می کند که این معاینه شامل بررسی قدرت عضلات، رفلکس ها، هماهنگی و حس بیمار است .

در این پژوهش توسط سعید سیاوشی دانشجوی کارشناسی ارشد مراقبت های پرستاری و سیمین تاج شریفی فر عضو هیأت علمی دانشکده پرستاری انجام شده آمده است: این معاینات به پزشک کمک می کند که تعیین نماید چه قسمتی از سیستم عصبی ممکن است کار خود را به خوبی انجام ندهد.

همین که پزشک تقریباً مطمئن شد که مشکل بیمار در سیستم عصبی مرکزی اش است، با استفاده از ام آر آی می توان تشخیص را قطعی کرد.

در آزمایش دیگری که پزشکان اغلب برای تأیید تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروزیس از آن کمک می گیرند، آزمایش مایع نخاع است.

وجود باندهای اولیگوکلونال در مایع نخاعی به این معنی است که التهابی در سیستم عصبی مرکزی وجود دارد.

حدود 90 درصد بیماران مبتلا به ام اس در مایع نخاعی شان این پروتیین ها (باندهای اولیگوکلونال) را دارا هستند.

بنابراین پیدا کردن این پروتیین ها در مایع نخاعی و مشاهده علائم ویژه مالتیپل اسکلروزیس، می تواند پزشکان را به تشخیص قطعی این بیماری نزدیک تر کند.

علائم اولیه بیماری مالتیپل اسکلروزیس گرچه هر بیمار مبتلا به ام اس دچار علائم مختلفی می شود اما بیشتر بیماران یک یا چند علامت اولیه این بیماری که شامل اختلالات بینایی، خستگی، گرفتگی عضلات، افسردگی، سرگیجه، تغییرات خلق، درد، اختلال در تعادل بدن، فلج، اشکالات شناختی، بی اختیاری ادراری، ضعف، بی حسی و لرزش هستند را تجربه می کنند.

شایعترین اختلالات ذهنی که بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس دچار آن می شوند، اختلال در تمرکز فکر، عدم یادگیری موارد جدید و اختلال در حافظه است.

40 درصد بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس از مشکلات خفیف روحی و روانی رنج می برند و حدود 10 درصد هم مشکلات متوسط تا شدیدی دارند.

بعضی از بیماران در به یاد آوردن نام اشیا مشکل دارند و یا اینکه به خوبی نمی توانند کلمات را در کنار هم قرار داده و جملات را بسازند اما فقط عده کمی در توانایی حل مشکلات خود ناتوان هستند .

شایع ترین نوع بیماری مالتیپل اسکلروزیس، نوع عود کننده - فروکش کننده است بر اساس این پژوهش: حدود 75 درصد بیماران در ابتدای شروع بیماری شان در نوع عود و بهبود قرار می گیرند که در این نوع، بیماری به طور ناگهانی دچار حملاتی می شود که یک یا چند قسمت از بدن را درگیر می سازد.

سپس بیمار به طور کامل یا اینکه تا حدود زیادی بهبود می یابد و بیماری تا حمله بعدی که اتفاق بیفتد پیشرفت نمی کند.

حمله بعدی می تواند خیلی زود یا اینکه سال ها بعد اتفاق بیفتد .

محققان معتقدند: خطرناک ترین نوع بیماری مالتیپل اسکلروزیس، نوع پیشرونده- اولیه است که حدود 15 درصد بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس به این نوع دچار هستند.

بیماران مبتلا به نوع پیشرونده-اولیه به طور پیوسته حال شان بدتر می شود و در بین حملات، حال شان هیچگونه بهبودی نمی یابد یا اینکه بهبود اندکی دارند.

چنین بیمارانی اغلب در طی پنج سال اول بروز بیماری شان دچار ناتوانی های شدیدی می شوند.

بیماران دچار مالتیپل اسکلروزیس نوع پیشرونده- ثانویه ابتدا در نوع عود کننده-فروکش کننده قرار دارند و در آخر نیز به نوع پیشرونده تغییر خواهند کرد.

در طی ده سالی که از شروع بیماری می گذرد، حدود 50 درصد بیماران که در ابتدا در نوع عود کننده- فروکش کننده قرار داشته اند در نوع پیشرونده-ثانویه قرار می گیرند.

در عرض 25 سال حدود 90 درصد بیمارانی که مالتیپل اسکلروزیس آنها در نوع عود کننده-فروکش کننده قرار داشته است، به نوع پیشرونده-ثانویه تغییر خواهند کرد.

بیمارانی که به چهارمین نوع مالتیپل اسکلروزیس، یعنی نوع پیشرونده-عود کننده مبتلا هستند از ابتدا دچار ضایعات پیشرونده ای هستند اما در طی آن دچار حملات حاد نیز می شوند که علائم آن ظاهر شده و بعد از مدتی از بین می رود.

حدود6 تا 10 درصد بیماران به این نوع از مالتیپل اسکلروزیس دچار می شوند.

به غیر از این چهار نوع مالتیپل اسکلروزیس، پزشکان همچنین نوع خفیفی از این بیماری را شناسایی کرده اند که اصطالحا به آن نوع حسی خوش خیم گفته می شود.

بیمارانی که به این نوع مالتیپل اسکلروزیس دچار هستند، دچار حملات می شوند که فقط باعث از دست رفتن بینایی یا حس های دیگر آنها می شود.

این علائم موقتی بوده و این نوع مالتیپل اسکلروزیس خیلی به ندرت معمولاً باعث بروز ناتوانی های دائمی می شود، با این حال حملات آن می تواند مانند سایر انواع مالتیپل اسکلروزیس به صورت غیر قابل پیش بینی رخ دهد .

براساس این پژوهش: درمان دارویی مالتیپل اسکلروزیس باید همچنین علائم و مشکلاتی که بر اثر حملات گذشته و فعلی مالتیپل اسکلروزیس در هر بیماری پدید می آید را برطرف کند؛ به عنوان مثال بیمارانی که دچار بی حسی یا گزگز و یا دردهای سوزشی هستند را اغلب به وسیله داروهای ضد تشنج مثل کاربامازپین یا داروهای ضد افسردگی مثل آمی تریپتیلین درمان می کنند.

لرزش ها و حرکات غیرقابل کنترل را می توان با تجویز داروهای آرام بخش مثل آلپرازوالم درمان کرد.

همچنین، گرفتگی یا اسپاسم شدید عضلانی را اغلب می توان با داروهای شل کننده عضلات مانند باکلوفن یا دیازپام برطرف کرد.

بیمارانی که دچار اسپاسم مزمن هستند و با این داروهای خوراکی مشکل آنها رفع نمی شود را می توان با کار گذاشتن یک پمپ حاوی داروی باکلوفن در ستون فقراتشان (به وسیله جراحی) درمان کرد.

گاهی اوقات پزشکان، مقادیر بسیار کمی از داروی بوتوکس را به عضلاتی که دچار گرفتگی شده اند، تزریق می کنند.

با این روش، با هر بار تزریق، به مدت چندین هفته یا حتی چندین ماه، مشکل گرفتگی عضلات بیمار رفع می شود.

این درمان بیشتر وقتی مؤثر خواهد بود که فقط یک یا دو عضله دچار اسپاسم یا گرفتگی شده باشند.

بسیاری از بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس که دچار مشکلاتی در کنترل مثانه و بی اختیاری ادراری هستند را می توان به وسیله داروهای آنتی کولینرژیک که باعث بلوک کردن نوروترانسمیتر استیل کولین می شوند یا استفاده از داروی پایین آورنده فشار خون به نام ترازوسین درمان کرد.

همچنین به نظر می رسد که مصرف بعضی از داروهای ضد افسردگی نیز می توانند در این موارد کمک کننده باشند.

در واقع، داروهای ضدافسردگی که برای بیماران تجویز می شود تا مشکل افسردگی آنها در ارتباط با ابتلا به مالتیپل اسکلروزیس برطرف شود، باعث می گردد که گاهی اوقات گرفتگی یا اسپاسم عضلات آنها نیز رفع شود.

بیمارانی که دچار خستگی شدید هستند را می توان با داروی ریتالین که یک محرک سیستم اعصاب مرکزی است درمان نمود.

این داروها را معمولا کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی هستند تجویز می کنند.

همچنین این دارو می تواند باعث بی اشتهایی و اعتیاد به دارو شود به همین دلیل بسیاری از بیماران ترجیح می دهند که از آن استفاده نکنند.

دوره مالتیپل اسکلروزیس غالبا غیرقابل پیش بینی است دوره مالتیپل اسکلروزیس غالباً غیرقابل پیش بینی است، اما برخی عوامل می تواند پیش آگهی بیمار را پیش بینی کند.

شاخص های یک پیش آگهی خوب جنس مونث، بیمارانی که شروع بیماری قبل از 35 سالگی داشتند، آنهایی که تنها در یک ناحیه مغز حمله داشتند، بیمارانی که هیچگونه درگیری ساقه مغز نداشتند و بیمارانی که بعد از حمالت کاملاً بهبود یافتند، هستند.

یک پیش آگهی بد ممکن است با جنس مذکر، بیمارانی که بعد از 35 سالگی مبتلا شدند، بیماران با حملات در چند ناحیه از مغز، آنهایی که درگیری در ساقه مغز داشتند (نیستاگموس و ترمور)، و بیمارانی که بعد از تشدید بیماری بهبود نیافتند، مشخص شود.

برای دستیابی به کنترل موفق علائم، کنترل چندگانه جهت جلوگیری یا توقف چرخه علائم مورد نیاز است.

ارتباط موثر، آموزش، تمرینات ورزشی، حمایت حرفه ای و مداخلات فارماکولوژیکی جهت کنترل موثر علائم مالتیپل اسکلروزیس حیاتی هستند .

این پژوهش در مجله دانشکده پرستاری ارتش جمهوری اسلامی ایران و در سال 1391 منتشر شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بیماری - مولتیپل اسکلروزیس - بیماری عصبی - بیماری های نورولوژیک - دانشمندان - بیماری التهابی - درگیر - مرکزی - اعصاب - واقعی - سیستم - درمان - قطعی - دیگر - پژوهشی - محققان - ضایعات - یکی از - آورده - نخاعی - مزمن - رضوی - چشمی - طناب - جوان - زنان

آخرین اخبار سرویس:
کرونا در هرمزگان 9 فوتی دیگر گرفت/ شمار جانباختگان به 392 نفر رسید

تبلیغ چه کالاهایی در رسانه ها ممنوع است؟

فارس من| مسدود کردن ورودی های مه ولات فعلا در دستور کار نیست

تبلیغ چه کالاهایی در رسانه ها ممنوع است؟

ناقلان بی علامت را جدی بگیرید

ابتلای 60 تن از کادر درمان استانی به کرونا در 10 روز + فیلم

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: جمع آوری ماسک از زباله ها در اصفهان صحت ندارد

ببینید | کرونای جهش یافته چه ویژگی هایی دارد؟

بررسی اصول و فنون اثرگذاری بر ارتقای عادلانه سلامت مردم در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

پیشنهاد رییس دانشگاه علوم پزشکی قم برای سِت کردن ماسک و لباس

میوه هایی که برای لاغری معجزه می کند

طمع شیرین حجاب

اعضای صبای 3.5ساله به 3 بیمار، زندگی بخشید

کرونای جهش یافته چه ویژگی هایی دارد؟

شهر تهران و سلامت خادمانش: ارتباطی دوسویه

یزد همچنان در مرز وضعیت قرمر ابتلا به کرونا

ایده ی مناسب برای جلوگیری از رفتار خشونت آمیز شوهر

عکس/ جنازه سنگین وزن ترین زن ایران با 350 کیلو وزن

ماسک را از دستفروشان نخرید

چرا کرونا در فصل زمستان شدیدتر خواهد شد؟

آیا کولر منشا ابتلا به کرونا است؟

میوه ای قدرتمند برای مقابله با کووید19

وزارت بهداشت فهرست کالاهای «تبلیغ ممنوع» را اعلام کرد

تنها راه دورزدن کرونا رو ببینید!

70 درصد عامل شیوع کرونا، مراسم های عزا و عروسی است

70 درصد عامل شیوع کرونا، مراسم های عزا و عروسی است

70 درصد عامل شیوع ویروس کرونا مراسمات عزا و عروسی است

فهرست کالا های تبلیغ ممنوع اعلام شد

راه های جلوگیری از بروز نفخ شکم

دستگاه تصفیه و ضدعفونی کننده هوا طراحی و ساخته شد

برگزاری نشست خبری آثار و پیامدهای شیوع بیماری کرونا بر صنعت بیمه

کمبود اهدای خون در گروه های مختلف خونی

تشخیص گروه خونی تنها در عرض 5 دقیقه

آخرین وضعیت برگزاری آزمون های سراسری

درخواست دکتر زالی برای حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار

نفخ شکم و راه های درمان آن

مرگ «مریم رجوی» بر اثر ابتلا به کرونا؟

اختصاص 60 هزار میلیارد ریال به دانشگاه های علوم پزشکی

محدودیت های کرونایی به مدت 15 روز در بروجرد اجرا می شود

نخستین بانک اطلاعات جامع بیماران کرونایی در مشهد ایجاد شد

آژیر قرمز کرونا در منظم ترین شهر مازندران

آنتی بادی خون شتر بی کوهان، کرونا را خنثی می کند

ادامه جولان کرونا در کشور؛ 25 استان در وضعیت قرمز و هشدار

جان باختن 9بیمار کرونایی دیگر در هرمزگان

درخواست دکتر زالی برای حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار

درخواست دکتر زالی برای حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار

مصرف کنندگان موادمخدر در معرض خطر ابتلا به کرونا

درخواست دکتر زالی برای حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار

وزرای بهداشت و ارتباطات، به وعده خود پس از 130 روز جامه عمل بپوشانند

مصرف قرص آ اس آ در بارداری، خطری ایجاد کرده؟

کرونا| افزایش آمار مبتلایان به بیش از 81 هزار نفر

یک میلیون آواره عراقی در معرض تهدید ابتلا به کرونا

هرمزگان در وضعیت قرمز کرونا

آخرین تصمیمات درباره فعالیت صنوف در تهران

تنها راه دورزدن کرونا رو ببینید!

جهش دوباره کرونا در هند| شمار موارد کرونا به یک میلیون نزدیک می شود

شمار مبتلایان به کرونا در قطر از مرز 104 هزار نفر گذشت

تاثیر آلودگی هوا بر افزایش همه گیری کرونا

محدودیت های کرونایی به مدت 15 روز در بروجرد اجرا می شود

جهش یافتن کرونا ویروس در وخامت حال بیماران چه تاثیری دارد؟

اعضای صبای 3.5ساله به 3 بیمار نیازمند زندگی تازه بخشید

راه های جلوگیری از بروز نفخ شکم

درخواست دکتر زالی برای حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار

ویروس کشنده ی فیل افریقایی؛ آیا کرونای دیگری در راه است؟

توصیه هایی برای داشتن کبدی سالم

به جای بوتاکس ماسک قارچ بزنید!

آمار قربانیان کرونا در فارس به 279 نفر رسید

نخستین بانک اطلاعات جامع بیماران کرونایی در مشهد ایجاد شد

برخورد قضایی دادستانی آمل با تهدیدکنندگان سلامت عمومی

وضعیت استفاده از ماسک در اصفهان بهبود یافت

مواد غذایی مضر برای مغز در هوای گرم

اعلام زمان 5 آزمون علوم پزشکی

اعلام فهرست کالاهای »تبلیغ ممنوع« توسط وزارت بهداشت

انتقال کرونا به جنین صحت دارد؟

احتمال سوءتغذیه در دوره بیماری کووید 19

استاندار لرستان برپایی عروسی و عزا را ممنوع کرد / افزایش مرگ و میر بیماران کرونایی

احسان خواجه امیری، در بستر بیماری کرونا + عکس

درخواست برای حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار

ویدئو | با این ترفند سایز ماسک های معمولی را مناسب کودکان کنید

درخواست زالی برای حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار

حضور در مراکز پرتجمع=مرگ

ماسک سپر محافظتی در مقابل ویروس کووید 19

افزایش کرونا و کمبود امکانات در جنوب کرمان

ویروس کشنده ی فیل افریقایی؛ ایا کرونای دیگری در راه است؟

نوبخت : 60 هزار میلیارد ریال به دانشگاه های علوم پزشکی اختصاص می یابد

کمپین نظارت بر نانوایی ها در بیرجند راه اندازی می شود

نوبخت : 60 هزار میلیارد ریال به دانشگاه های علوم پزشکی اختصاص می یابد

کمپین نظارت بر نانوایی ها در بیرجند راه اندازی می شود

دختر کوچولویی که اشک همه را در یاسوج درآورد!+عکس

10 مورد از بهترین میان وعده هایی که می توان برای رفتن به سفر آماده کرد

افزایش کرونا و کمبود امکانات درمانی در جنوب کرمان

آنتی بادی شتر بی کوهان حنثی کننده ی ویروس کرونا

درخواست دکتر زالی برای حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار

نابرابری بیماران کرونایی وامکانات درمانی در جنوب کرمان

انتقاد وزیر بهداشت آلمان از رعایت نکردن فاصله گذاری گردشگران

افرادی که ماسک نمی زنند هوش پایین تری دارند

رنج و التیام در سوگواری و داغدیدگی؛ کتابی مناسب این روزها

درخواست دکتر زالی برای حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار

ببینید | کرونای جهش یافته چه ویژگی هایی دارد؟

آموزش چند مدل ته دیگ خوشمزه

 «MS» را بیشتر بشناسیم

 «MS» را بیشتر بشناسیم