مطالب مرتبط:
انواع فیلتر خودرو را در بازار چند بخریم؟
مردم را از شر تورم مزمن خلاص می کنیم | ثبات بازار ارز ادامه خواهد داشت
دلال بازی چه زمانی در بازار خودرو به پایان می رسد؟
جمعه بازار خودرو اصفهان
نرخ ارز های خارجی در بازار امروز کابل/ 10 جوزا
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 خرداد 1399 ساعت 10:322020-05-30اقتصادي

رقم های درشتی از بیت المال رفته است/ مشکلات بازار ارز و خودرو پیچیده نیست


مفتح، نماینده مردم تویسرکان در مجلس بابیان اینکه نباید در مبارزه با مسئولانی که دستشان به مفاسد اقتصادی آلوده شده کوتاهی صورت گیرد، - گفت: پاک دستی مسئولان از هرز روی بودجه ها جلوگیری می کند.

فاطمه زنگنه؛ بازار: با افزایش روزافزون فساد اقتصادی در سازمان ها، شرکت ها و مؤسسات و مواردی ازاین دست لزوم بررسی عوامل مربوط به این موضوع و راه حل ها و شیوه های مبارزه با آن ضروری به نظر می رسد.

ناگفته پیداست که پیشرفت و توسعه اقتصاد هر جامعه ای درگرو داشتن اقتصادی عاری از فساد است و بر همین اساس باید مبارزه با مفاسد اقتصادی برنامه ریزی شود.

در همین خصوص خبرنگار بازار در گفتگویی با مفتح نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی به بررسی جوانب این موضوع پرداخت.

پاک دستی یکی از مهمترین شاخصه های کارگزاران اسلامی باشد نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مبارزه با مفاسد اقتصادی در بعد نظارتی به طور قطع اولویت اصلی مجالس یازدهم با ترکیبی از نیروی های انقلابی و با تجربه و تازه نفس است، گفت: با این وجود مشکلات اقتصادی همچون بازار متشنج ارز و خودرو پیچیده نیست و دستگاه های زیرمجموعه دولت همچون تعزیرات باید بگویند اقداماتشان در مقابله با این گونه مفاسد کجا است و چرا در این گرانی ها به داد مردم نمی رسند؟ محمدمهدی مفتح با بیان اینکه پاک دستی باید یکی از مهمترین شاخصه های کارگزاران اسلامی باشد، گفت: در نهج البلاغه مواردی از برخورد بسیار شدید امام علی (ع) با برخی از کارگزارانی که کوچک ترین لغزشی داشتند ذکر شده است.

وی با تاکید بر اینکه روایات بسیاری از برخورد تند و قاطعانه با کوچک ترین سوءاستفاده از بیت المال در ادبیات دینی و حکومت اسلامی مطرح شده و همه تأکید بر آن دارد که حکومت دینی باید منزه از دست درازی ها به بیت المال بوده و بدرخشد، گفت: حکومت دینی باید از نظر پاک دستی و نبودن فساد اقتصادی در دنیا زبانزد باشد.

پاک دستی مسئولان از هرز روی بودجه ها جلوگیری می کند نماینده مردم تویسرکان در مجلس افزود: مباحث اعتقادی در مسائل اقتصادی و اینکه در جامعه اسلامی نباید بین مسئولانش شاهد مفسده اقتصادی بود بسیار است، اما باید به این موضوع توجه داشت که از سویی دیگر این پاک دستی ها زمینه ساز اقتصادی مناسب تر و پویاتر می شود و در این اقتصاد است که هرز روی بودجه ها کمتر روی می دهد.

مفتح عنوان کرد: بنابراین مردم به حق از مسئولان انتظار دارند که پاک دستی را سرلوحه برنامه های خود قرار دهند و با کسانی که پایشان در مسائل اقتصادی می لغزد به شدت برخورد شود.

برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی، در شرایط ناهمگون اقتصاد کشور کمک به مردم است وی با بیان اینکه به طورقطع برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی منافع بسیاری به دنبال خود دارد، عنوان کرد: امروز و در شرایط کنونی که تحریم های ظالمانه امریکا از یک طرف و مشکلات ناشی از کرونا ویروس از طرفی دیگر بر اقتصاد کشورمان سایه افکنده، عامه مردم به ویژه دهک های پایین حتی در گذران زندگی روزمره خود با مشکلات بسیار دست و پنجه نرم می کنند و متضرر شده اند.

ضرورت برگرداندن اموالی که مفسدان از خزانه کشور چپاول کرده اند نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی همچنین ادامه داد: در این چنین شرایطی مبارزه با مفاسد اقتصادی و گرفتن و برگرداندن اموالی که به ناحق این مفسدان از خزانه کشور چپاول کرده اند تا حدودی می تواند مشکلات اقتصادی را حل کند، چرا که برخی کارشناسان و صاحب نظران معتقدند پول های هنگفت و رقم های درشتی توسط مفسدان اقتصادی از بیت المال رفته است.

مجلس یازدهم با ترکیبی از نیروی های انقلابی با تجربه و تازه نفس مبارزه با مفسدان اقتصادی را اولویت قرار دهد مفتح با اشاره به اینکه مبارزه با مفسدان اقتصادی باید اولویت مسئولان باشد، اظهار کرد: مجلس یازدهم با ترکیبی از نیروهای انقلابی با تجربه و تازه نفس و متدین در این حوزه می تواند اثر گذار باشد، گرچه به نظر خلاء های قانونی برای مبارزه با فساد اقتصادی وجود دارد، اما اگر باشد این مجلس توانایی وضع قوانینی موثر را دارد.

وی به نقش اجرایی دولت و دستگاه های اجرایی در اجرای قوانین مبارزه با فساد اقتصادی تأکید کرد و گفت: در این بین نمایندگان در بعد نظارتی می توانند با سرلوحه قرار دادن مبارزه با فسادهای اقتصادی در اولویت کاری خود، فعالانه وارد میدان شوند.

دولت در مبارزه با مسئولانی که دستشان به مفاسد اقتصادی آلوده شده کوتاهی نکند نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: بر همین اساس باید گفت که هم دولت باید به وظایف اجرایی در حوزه عمل به قوانین مبارزه با فساد به خوبی عمل کند و هم مجلسی ها نقش نظارتی خود را پررنگ تر کنند.

مفتح گفت: باید در برخورد با مفسدان اقتصادی و بعضاً برخی مسئولانی که با رانت دستشان به مفسده اقتصادی آلوده شده قاطعانه مبارزه کرده و کوتاهی نشود.

وی در ادامه به مصادیقی از بروز فساد در اقتصاد کشورمان پرداخت و عنوان کرد: امروز در روزگار سخت کرونایی، آن دسته از کسانی که در احتکار، کم فروشی و انبار مواد اولیه برای تأمین تجهیزات حفاظت فردی از جمله ماسک و دستکش مفسده ایجاد کرده اند بر اقتصاد مردم اثرگذارند و آیا نباید با چنین افرادی برخوردی تند انجام شود؟ آشفته بازار قیمت خودرو و ارز ناشی از نفوذ دست های آلوده به حوزه اقتصاد نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی به آشفته بازار وضعیت قیمت خودرو نیز اشاره کرد و افزود: شرایط کنونی در این حوزه بسیار غیرقابل تحمل است و علت آن چیزی نیست مگر اینکه دست های آلوده ای در این جریان به سوء استفاده های کلان دست زده اند وگرنه نباید به یک باره قیمت خودرو بدین شکل افزایش یابد.

دستگاه های اجرایی بگویند پولی که از مرغداران برای تهیه نهاده های دامی گرفته اند کجا رفته است؟ مفتح همچنین عنوان کرد: گزارش دیوان محاسابات درخصوص مسئله ارز قابل تأمل است، چرا که در آن گزارش آمده ارزی که از دولت خارج شده بازنگشته است! وی به مسئله فساد اقتصادی در حوزه های مختلف حتی در تأمین نهاده های دامی و مرغی هم اشاره و اظهار کرد: مرغداران بسیاری حتی در تویسرکان می گویند که بیش از یک سال است که هزینه خرید نهاده های مرغداری خود را پرداخت کرده اند و از آن زمان تاکنون سه مرتبه از بازار آزاد نهاده خریداری کرده، مرغ ریخته و برداشت داشته اند، اما هنوز آن نهاده ای که به ازای آن مبالغی به دستگاه های دولتی برای تهیه نهاده به قیمت مصوب داده اند به دستشان نرسیده است.

مشکلات بازار متشنج ارز و خودرو پیچیده نیست، دولت باید آن را حل کند نماینده مردم تویسرکان در مجلس تأکید کرد: مشکلات اقتصادی مطرح شده بخشی از مواردی است که روی می دهد و برخورد با آن کار سخت و پیچیده ای نیست و دولت به عنوان قوه مجریه مؤظف است مسائل مرتبط از بازار متشنج خودرو و ارز گرفته تا مشکلات اقتصادی حوزه کشاورزان و باغداران را حل کند.

مفتح با بیان اینکه بارها گفته ام که ما در حوزه وضع قوانین مشکلی نداریم، ادامه داد: از سویی دیگر دستگاه های نظارتی قابل توجهی برای برخورد با مفسدان اقتصادی هچون تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف کننده وجود دارد که با آن همه امکانات، تجهیزات، ساختمان های عریض و طویل و نیروهای سازمانی و کارمندان خود می توانند بیت المالی را که توسط مفسدان اقتصادی خورده شده بازگردانند.

اقدامات تعزیرات و دیگر دستگاه های مبارزه با فساد کجاست؟ چرا در این گرانی ها به داد مردم نمی رسند؟ وی با گلایه مندی از روند کاری چنین دستگاه هایی که وظیفه برخورد با مفسدان اقتصادی را دارند، تأکید کرد: پس اقدامات این دستگاه ها کجاست و کجا باید این ها بیایند و به فریاد مردم برسند؟ و آیا نمی بینند که گرانی چه بر سر مردم آورده و زندگی روزمره آنان را به شدت تحت تأثیر قرار داده است؟! اجرای صحیح قوانین به ویژه در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی نماینده مردم تویسرکان در مجلس در شورای اسلامی همچنین عنوان کرد: جای تعجب است که هنوز با وجود گزارش دیوان محاسابات کشور درخصوص ارزی که خارج شده و برنگشته اقدامی که باید از سوی دستگاه های متولی انجام نشده است.

مفتح در ادامه ابراز امیدواری کرد: مجلس یازدهم باید نظارت بر اجرای صحیح قوانین به ویژه در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی در بعد نظارتی را بیش از پیش در اولویت و دستور کاری خود قرار دهد و این گونه به کمک مردم بیاید.

بر اساس یک نظریه اقتصادی، فساد رشد اقتصادی را کند می کند زیرا انگیزه سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی کاهش می دهد و بر همین اساس پایه های اقتصاد سست می شود و لذا مبارزه با مفاسد اقتصادی باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد.


کلید واژه ها: مردم تویسرکان - نماینده مردم - مجلس شورای اسلامی - اقتصاد - اقتصادی - مفاسد اقتصادی - تویسرکان - شورای اسلامی - مبارزه با مفاسد اقتصادی - نماینده - مبارزه - اسلامی - بازار - مسئولان - مجلس - مردم - فساد اقتصادی - برنامه ریزی - موضوع - شورای - بررسی - کارگزاران - بازار ارز - بیت المال - مفتح - دستی - فساد - خبرنگار - شرکت ها - پیشرفت

آخرین اخبار سرویس:
ارزش صادرات بخش معدن به 2.1 میلیارد دلار رسید

ناکارآمدی نظام بانکی در تخصیص منابع علت العلل مشکلات اقتصادی کشور

ناظر گمرکات خوزستان:دوگانگی در قوانین ورود کالا به عراق پذیرفتنی نیست

معاون استاندار: کرونا صادرات قم را 16 درصد کاهش داد

تخصیص اعتبار برای جبران خسارت صنعت ریلی کشور

روند صعودی شمار جانباختگان کرونایی در استان

آزادی 211 زندانی یزدی در طرح «هر هیئت آزادی یک زندانی»

ذخایر طلا روسیه رکورد زد

7 مکان برای جمع آوری سیب صنعتی در میاندوآب تعیین شد

تمدید مهلت پرداخت وام های حمایتی کرونا تا پایان مهرماه

راهکار های خروج بازار سرمایه از بحران

رزمایش مشترک «قفقاز-2020» با حضور ایران

کارت های بازرگانی یک بار مصرف جمع می شود

متقاضیان فروش مستقیم سهام عدالت بخوانند + جزییات

مبارزه به موقع با آفات وجلوگیری از شیوع بیماری های گیاهی در باغات

بازگشت 35 میلیارد یورو ارز صادراتی به کشور

انجام معاملات الگوریتمی در بورس ممنوع شد

رکاب زنی شهردار منطقه 3 در تهران

در نظر گرفتن مسکن برای والدین شهدای بدون مسکن

افزایش 55 درصدی سرمایه گذاری های داخلی و خارجی منطقه آزاد در شش ماه نخست 99

تحویل خودروی جایگزین و پرداخت خسارت به مشتریان آذویکو

کرونا و بازار مواد مخدر در اروپا

468 میلیون سهم در بورس همدان معامله شد

وزارت راه | فرودگاه اهواز روی چاه نفت

خبر خوب به بازنشستگان + جزییات

دزدی نفت از خط لوله تهران - تبریز با تونل/ کشف بیش از نیم میلیون لیتر فراورده های نفتی

پیگیری روند دریافت وام بازنشستگی

دردانه کیاموتورز با ظاهری زیباتر

تامین مواد اولیه، مالیات، تامین اجتماعی و گرانی ارز، نفس صنف قنادی را گرفته است

سکه دوباره گران شد

کاهش 48 درصدی تعداد روزهای هوای ناسالم اراک

بازار خانه های نوسازهای نقلی سکه شد

استخدام کارشناس فروش آقا در شرکت پایون در گیلان

استخدام کارشناس کنترل پروژه (رشته صنایع) در تهران

سکوی 1000 تنی میدان هندیجان نصب شد/ یک گام دیگر تا افزایش 20 هزار بشکه ای ظرفیت تولید

استخدام سرپرست تولید (رشته صنایع غذایی یا شیمی) در البرز

استخدام گرافیست در شرکت تولیدی صنعتی لنت پارس در تهران

هزینه مبادله و بی ثباتی در صنعت کشور افزایش پیدا کرده است

افتتاح 30 هزار میلیارد تومان طرح صنعتی و معدنی در کرمان

به دنبال صفر کردن اقدامات غیرایمن در معادن هستیم

تهرانی ها روزانه چقدر دوچرخه سورای می کنند؟

استخدام بسته بند با حقوق و بیمه در یک کارخانه قند در اصفهان

ارزش روز دارا یکم امروز چهارشنبه 2 مهر 99

نخستین تاکسی های پرنده مهرماه به آسمان ایران می آیند

بازار بورس تا پایان سال مثبت است/ رشد سهام های صادرات محور

48پروژه عمرانی، خدماتی و آموزشی در صومعه سرا بهره برداری شد

با عملکرد دوربین چندگانه گوشی های سامسونگ بیشتر آشنا شوید

اختیارات سازمان های نظارتی برای کنترل قیمت ها محدود است

بورس به فاز صعودی بازگشت

پیشرفت 90 درصدی مسکن مهر دهدشت

فیلترینگ در انتظار کسب وکارهای حوزه تجارت الکترونیک

استخدام مدیر فروش سمیناری، کارشناس فروش ، منشی در تهران

مهلت پرداخت وام کمک ودیعه مسکن و کسب وکار های آسیب دیده از کرونا تمدید شد

دیپلماسی برد-برد در صادرات محصولات و خدمات حوزه ی ICT با برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی انرژی، خدمات فنی مهندسی و مخابرات در کابل متجلی می گردد

بازدهی 339 درصدی سهام فملی از ابتدای سال 99 / کسب بیشترین ارزش تاریخی بازار سهام توسط شرکت مس در سال جاری

حفر تونل برای دزدی نفت از خط لوله تهران - تبریز/ کشف بیش از نیم میلیون لیتر فراورده های نفتی

علت بی نتیجه ماندن فروش مستقیم سهام عدالت / فروش 11.5 هزار میلیارد تومان سهام عدالت در بورس

پرداخت 1800 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر

توسعه اردکان مستلزم مشارکت فعالانه سرمایه گذاران است

مهلت پرداخت وام کمک ودیعه مسکن و کسب وکار های آسیب دیده از کرونا تمدید شد

پُربازده ترین سهام | ترین های فرابورس 2 مهر 99

کاهش آمار طلاق در کشور

خالص سازی طلای ساریگونی توسط شرکت قزاقستانی انجام می شود

درخواست شهردار شهرکرد از معاون وزیر کشور؛ مجوزهای لازم برای جذب نیرو در شهرداری صادر شود

چالش صندوق بازنشستگی کشوری و راهکارهای خروج از آن

آغاز فصل صید ماهی از دریاچه سد ارس

قیمت جدید 7 محصول ایران خودرو اعلام شد

رشد بورس چقدر ادامه دارد؟

یک انبار احتکار لاستیک در همدان کشف شد

تمدید مهلت پرداخت وام کمک ودیعه مسکن و مشاغل آسیب دیده

قیمت سکه 2 مهر 1399 به 13 میلیون و 300 هزار تومان رسید

منطقه آزاد انزلی در قرن آینده افق های نوینی را برای اقتصاد ملی و بین المللی کشورمان رقم خواهد زد

عرضه ارز در نیما رکورد شکست

واردات گلابی قاچاق از آمریکا!؟

قدرت خرید مردم به یک سوم کاهش یافته است

وزیر اقتصاد: برخی دنبال بُزخری سهام مردم هستند

وزیر اقتصاد: برخی دنبال بُزخری سهام مردم هستند

سرخط| گرد و غبار فراموشی بر مدرن ترین کارخانه نساجی خاورمیانه

قیمت مرغ باز هم افزایش یافت

معاملات الگوریتمی ممنوع شد

اونس طلا | قیمت اونس به زیر 1900 رسید

بازجویی از سعادتمند در فرودگاه بدلیل همراه داشتن بیش از حد ارز

راه آهن اهواز - اصفهان 43 هزار میلیارد اعتبار می خواهد / اعلام آمادگی 4 سرمایه گذار داخلی و خارجی برای فاینانس

سنگین ترین صف های خرید و فروش سهام در دوم مهر

قیمت روز موتورسیکلت در 2 مهر 99

کمک 7 هزار و 500 میلیارد تومانی به شرکت های دانش بنیان

دلیل مشکل در فروش سهام عدالت چیست؟

افتتاح 30 هزار میلیارد تومان طرح در 3 شهرستان استان کرمان

محتکران به بهانه نوسانات ارز، نقره داغ می شوند

15 ثانیه زمان برای شارژ این ابرباتری کافی است

شرایط دریافت وام 50 میلیون تومانی

ظرفیت صادرات 1800 تنی تخم مرغ از بابل

شاخص دلار | تقویت دلار ادامه دارد

چقدر پول امروز از بورس خارج شد؟

قانون اجرای قرارداد چیست؟

آغاز صید میگو در هرمزگان از 12 مهرماه

از یک میلیارد دلاری که رهبری با برداشت آن از صندوق توسعه موافقت کردند، سهم کوچکی گرفته ام

استخدام کارمند فروش تلفنی خانم در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

جهانگیری: عدم ترخیص کالا ها از گمرکات و بنادر با هدف افزایش قیمت این کالاها، اخلال در اداره کشور است

تشکیل کمیته پایش و رصد اراضی واگذار شده دولتی

رقم های درشتی از بیت المال رفته است/ مشکلات بازار ارز و خودرو پیچیده نیست

رقم های درشتی از بیت المال رفته است/ مشکلات بازار ارز و خودرو پیچیده نیست