مطالب مرتبط:
تهران پارسال از آلودگی هوا 1.3 میلیارد دلار خسارت خورد
رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوا: خسارت تلفات انسانی سال گذشته آلودگی هوا 1.3 میلیارد دلار بود
خسارت آلودگی هوای تهران سال گذشته 1.3 میلیارد دلار بود
آخرین خبرها از وام 5 میلیارد دلاری روسیه به ایران
اختصاص25 میلیارد ریال برای پشتیبانی پروازهای بندرجاسک به تهران
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 آذر 1398 ساعت 23:252019-12-05پزشكي

خسارت 1.3 میلیارد دلاری آلودگی هوا به تهران


رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوا در پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مسئله مهم این است که می دانیم آلودگی هوا را چگونه کاهش دهیم اما سرطان را هنوز نمی دانیم بنابراین اگر آلودگی را کنترل کنیم به میزان زیادی امید به زندگی افزایش می یابد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوا در پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بر اساس آخرین گزارش در سال 1397 مرگ سه هزار و 447 نفر 30 سال و بالاتر از آن در تهران به علت مواجهه با ذرات معلق کمتر از 2.

5 میکرون ثبت شده که هزینه اقتصادی آن حدود 1.

3 میلیارد دلار برآورد شده است.

محمدصادق حسنوند روز پنجشنبه در نشست نقش آلودگی هوا بر افزایش بیماری های قلبی، تنفسی و سرطان ها افزود: آلودگی هوا مشکلی است که حدود 92 درصد مردم دنیا با آن مواجه اند در واقع این درصد از مردم دنیا با غلظتی از آلاینده ها در هوا روبرو هستند که بیشتر از حد استاندارد است، به عنوان مثال در کشوری مانند آمریکا 137 میلیون نفر در مناطقی زندگی می کنند که غلظت آلاینده ها در هوا بالاتر از مقدار استاندارد است.

وی اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که سالانه 7 میلیون مرگ منتسب به آلودگی هوا است که 4.

2 میلیون آن مربوط به آلودگی در هوای آزاد و بقیه مربوط به آلودگی در داخل منازل است.

در واقع این 7 میلیون مرگ حدود 10 درصد مرگ و میر دنیا را به خود اختصاص می دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران با بیان اینکه در ایران بین 30 تا 40 هزار مرگ در سال را منتسب به آلودگی هوا می دانند، ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که آلودگی هوا بعد از سیگار بیشترین نقش را در بروز بیماری های غیر واگیر دارد در حالی که اگر کیفیت هوا مطلوب و غلظت آلاینده های هوا استاندارد باشد می تواند امید به زندگی را 6 دهم سال افزایش دهد، به عنوان مثال اگر تمام سرطان های ریه و پستان را هم ریشه کن کنیم معادل این 6 دهم سال نمی شود.

وی اظهار داشت: مسئله مهم این است که می دانیم آلودگی هوا را چگونه کاهش دهیم اما سرطان را هنوز نمی دانیم بنابراین اگر آلودگی را کنترل کنیم به میزان زیادی امید به زندگی افزایش می یابد.

حسنوند با اشاره به اینکه آلودگی هوا در دنیا هشتمین عامل خطری است که بیشترین مرگ را به خود اختصاص داده است در حالی که در کشور ما هفتمین عامل است، ادامه داد: در سال 1990 رتبه 9 را داشت اما در سال 2017 به هفتم رسید که این نشان می دهد یک سری کارها در این زمینه انجام شده است.

وی ذرات معلق را مهمترین عامل خطر در ایران دانست و تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده 70 درصد بار عوامل خطر محیطی را به خود اختصاص داده است ، در زمینه تاثیر ذرات معلق کمتر از 2.

5 میکرون 152 کشور را مورد بررسی قرار داده و رتبه بندی کردند، غلظت آن در دنیا 51 میکروگرم بر متر مکعب است که نشان داد ایران در این زمینه نسبت به متوسط دنیا در جایگاه وسط قرار دارد یعنی این غلظت در ایران از حد استاندارد نیز کمتر است و دارای غلظت 49 میکروگرم بر متر مکعب است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران یادآورشد: بنابراین وضعیت ایران در این زمینه نسبت به برخی کشورها خوب است ، غلظت ذرات معلق کمتر از 2.

5 میکرون در سوئد، استرالیا و کانادا کمتر از 10 میکروگرم است و غلظت این ذرات در عربستان ، قطر، کویت، امارات و بحرین از ایران بیشتر است.

رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوا در پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اما مسئله مهم درباره ایران این است که روند غلظت ذرات معلق کمتر از 2.

5 میکرون در کشور رو به افزایش است، بر اساس مطالعات انجام شده غلطت این ذرات در ایران از سال 2010 تا 2016 ( 1389 تا 1395) 7.

8 دهم درصد افزایش داشته است، البته متوسط دنیا نیز افزایشی است اما در کشورهایی مانند چین 2 درصد کاهش، مکزیک 12 درصد، فرانسه 3 درصد و سوییس 6 درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه تهران 13 میلیون جمعیت دارد، گفت: ایستگاه های کنترل و پایش آلاینده ها در سطح شهر تهران نشان داد که وضعیت غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.

5 میکرون در جنوب غرب و مرکز تهران بیشترین غلظت را دارد و این غلظت نسبت به مناطق یک و دو ، 2 برابر است.

در واقع تفاوت غلظت در داخل تهران بسیار بیشتر از تفاوت تهران با مثلا اصفهان است، گزارش ها نشان می دهد غلظت این آلاینده در سال 1397 در شهر ری و پیروزی 37 میکروگرم در متر مکعب بود و در مناطق یک و دو حدود 17 تا 19 میکروگرم بود.

حسنوند تاکید کرد: در شهری مانند تهران با این تعداد جمعیت 22 ایستگاه پایش وجود دارد که فقط 14 ایستگاه غلظت ذرات معلق کمتر از 2.

5 میکرون را اندازه گیری می کنند در حالی که به تعداد بیشتری ایستگاه نیاز داریم.

به عنوان مثال در مرکز شهر تهران چنین ایستگاهی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته 7 منطقه از 22 منطقه در کشور ایستگاه اندازه گیری داشته است، به برخی اقدامات انجام شده در راستای کاهش آلودگی هوا در کشور اشاره کرد و گفت: بین سال های 1385 تا 1397 یک سری اقدامات صورت گرفت که منجر به کاهش غلظت دی اکسید گوگرد در هوای تهران شد یعنی از غلظت 60 واحد به 5 واحد رسید، اما غلظت ذرات معلق کمتر از 2.

5 میکرون افزایشی بود در واقع غلظت آن در تمام این سال ها بالاتر از حد استاندارد و حدود 2 تا 4 برابر استاندارد بود، در سال 97 حدود 220 روز غلطت این آلاینده در تهران بیشتر از استاندارد بود.

تغییر غلظت دی اکسید نیتروژن نیز در این سال ها بسیار معنا دار نبوده است اما از سال 92 به این طرف روند افزایشی داشته است.

رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوا در پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران به اثرات بهداشتی آلاینده های هوا در شهر تهران اشاره کرد و افزود: بر اساس آخرین گزارش در سال 1397 مرگ سه هزار و 447 نفر 30 سال و بالاتر از آن به علت مواجه با ذرات معلق کمتر از 2.

5 میکرون بوده است، در واقع آلودگی هوا بیشتر افراد مسن و مستعد را تحت تاثیر قرار می دهد و بیش از 70 درصد از مرگ منتسب به آلودگی هوا در تهران در میان افراد بالای 65 سال بوده است.

وی به سال های از دست رفته به علت مرگ ناشی از آلودگی هوا در تهران اشاره کرد و گفت: به این نسبت به واسطه مواجهه با آلودگی ذرات معلق کمتر از 2.

5 میکرون در تهران 42 هزار سال عمر از دست رفته داشتیم که در گروه سنی 15 تا 65 سال حدود 27 هزار سال بوده است همچنین هزینه اقتصادی آن برای شهر تهران حدود 1.

3 میلیارد دلار بوده است.

اینها آمارهای تکان دهنده ای هستند و باید بررسی کرد که کشورهای موفق در خصوص کنترل آلودگی هوا چه کارهایی انجام داده اند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران افزود: یکی از کشورهای موفق در این زمینه چین است که موفقیت خوبی در شهر پکن به دست آورد، در واقع رکورد کاهش آلودگی هوا در 5 سال را ثبت کرد و در سال 2013 تا 2017 توانست غلظت ذارت معلق کمتر از 2.

5 میکرون را 35 درصد کاهش دهد، آنها در این مسیر سرمایه گذاری بزرگی کردند و برنامه منسجمی را دنبال و قوانین و جرایم زیست محیطی سنگینی وضع کردند تا اینکه موفق شدند.

وی تاکید کرد: آلودگی هوا مشکل تمام دنیا است ، ابتدا باید شفافیت اطلاعات را در این زمینه داشته باشیم و گام بعدی برطرف کردن مشکل است، برنامه های موفقی زیادی در دنیا وجود دارد که می توانیم از آنها کمک بگیریم.

وی یادآورشد: مشکلی که در کشور ما وجود دارد این است که برنامه های ما در زمینه کاهش آلودگی هوا مبنای علمی ندارد ، به عنوان مثال وقتی سهم خودروهای شخصی در تهران در آلودگی هوا حدود 2 درصد است دیگر اجرای طرح زوج و فرد یا LEZ معنایی ندارد، کشوری مانند چین با توسعه حمل و نقل عمومی، ارتقا کیفیت سوخت، ارتقا استاندارد خودروها، تقویت زیرساخت ها برای استفاده از دوچرخه و استاندارد برای صنایع موفق بوده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آلودگی هوا - دانشگاه علوم پزشکی تهران - آلودگی - دانشگاه علوم پزشکی - مرکز تحقیقات - تهران - علوم پزشکی - محیط زیست - پژوهشکده - دانشگاه - میلیارد - تحقیقات - افزایش - امید به زندگی - سرطان - گزارش - پزشکی - آلاینده ها - ذرات معلق - رییس - مردم - درصد - زیست - علوم - محیط - دلار - دنیا - آلاینده - اقتصادی - پنجشنبه

آخرین اخبار سرویس:
تربیت نیروی انسانی در دانشگاه های علوم پزشکی هدفمند می شود

آشنایی با مرگبار ترین مواد غذایی

12 مورد دانستنی غذایی برای کودکان

میزان شیوع سندروم ساختمان بیمار

نکاتی برای حفظ سلامت عروق

آیا درمان جهانی سرطان محقق می شود؟

تفاوت میگرن با سردرد معمولی چیست؟

تفاوت میگرن با سردرد معمولی چیست؟

چگونه مراقب موج دوم آنفلوآنزا باشیم؟

نکاتی برای حفظ سلامت عروق

چگونه مراقب موج دوم آنفلوآنزا باشیم؟

14 راهکار برای داشتن مو های سالم

بروز سرطان در زنجان پایین است

بروز سرطان در زنجان پایین است

معرفی تغذیه های نامناسب و گرفتگی ماهیچه ها

چند توصیه کلیدی برای سلامت قلب و استخوان ها

چرا برخی افراد «فوبیا» دارند؟

چرا صف انتظار برای اعمال جراحی در بیمارستان ها طولانی است؟

راهکاری کارآمد و ارزان برای جلوگیری از شوره سر

چرا صف انتظار برای اعمال جراحی در بیمارستان ها طولانی است؟

رییس سازمان غذا و دارو: شیر بخورید و نگران سلامت آن نباشید

مصرف این خوراکی را جدی بگیرید!

ویروس ناشناخته چینی، مسری است

چند راهکار ساده و کاربردی برای خواب شبانه

رژیم غذایی ضد سرطان

جان بیماران در غیاب استادان در دست دستیاران

کمد سامسونگ لباس هایتان را تمیز می کند! +عکس

ابداع آزمایش خون برای پیش بینی بیماری سل

چه کسانی نباید رانیتیدین مصرف نکنند؟

بعد از عمل جراحی سیگار ممنوع

فقط یک لیوان از این معجون می تواند رگ های های مسدود شده شما را باز کند

احراز 17 میلیون یورو تخلف ارزی در دارو و تجهیزات پزشکی

افتادگی سینه پس از شیردهی و راه های درمان آن

ویروس چینی کرونا به آمریکا رسید 

استخوان های زنانی که خواب شبانه کمتر از هفت ساعت دارند، سریعتر پیر می شود

خواص بی نظیر «خرما»

پرسشنامه سلامت معنوی پولوتزین و الیسون با نمره گذاری، روایی و پایایی

همه چیز درباره نمونه جدید کروناویروس

علت کوبیدن سر به در و دیوار در کودکان

عکس روز| غربالگری مسافران برای کوروناویروس

جان بیماران در غیاب استادان در دست دستیاران

فشار مضاعف کار و آموزش بر همکاران نظام سلامت

عوارض استفاده از رانیتیدین چیست؟

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش بدشکلی هراسی

علامت های سمی بودن بدن

آیا کسیدن سیگار باعث افسردگی می شود؟

گاردین: انگلیس بازپرداخت بدهی به ایران در قالب اقلام دارویی و غذایی را بررسی می کند

8 قسمت حساس بدن و چگونگی مراقبت از آن ها

شیر بخورید و نگران سلامت آن نباشید

روسیه مسافران چین را در فرودگاهها غربالگری می کند

فوت و فن های پخت ماهی

ویروس چینی کرونا به آمریکا رسید 

انتشار ویروس بیماری اسرارآمیز در چین + فیلم

آنتی اکسیدان موجود در سیب زمینی بنفش از ابتلا به بیماری ها جلوگیری می کند

شیر بخورید و نگران سلامت آن نباشید

استخدام کارشناس بهداشت محیط در شرکت سم گستر افق/گیلان

خواص عجیب خرما برای سلامت بدن

4 قانون مهم درباره اجرای کاراته

عوامل تشدید کننده اعتیاد و بررسی عوامل مختلف در پیشگیری از اعتیاد با تاکید بر مذهب

پروتیین هایی که به مداوای آرتروز پیشرفته کمک می کنند

عطسه با چشم های بسته

معرفی مرگبار ترین مواد غذایی

آشنایی با خواص ویژه خرما

کشف جدید سلول های ایمنی برای درمان قطعی سرطان

آلرژی چشم و راه های درمان آن

خواص خاص «خرما»

کشف جدید سلول های ایمنی برای درمان قطعی سرطان

علل گرایش به مصرف دخانیات چیست؟

زن 42 ساله رکورد کاهش وزن را زد + عکس

شکم در آشپزخانه ساخته می شود و نه در باشگاه بدنسازی!؟

استخدام کارشناس HSE در یک شرکت داروسازی در البرز

کشف جدید سلول های ایمنی برای درمان قطعی سرطان

مبارزه با آتش سوزی استرالیا با آتش!

فوت و فن های خوش طعم کردن گوشت

تکنیک های درمان بی حوصلگی

آیا سیگار کشیدن باعث افسردگی می شود؟

تکنیک های درمان بی حوصلگی

فوت و فن های خوش طعم کردن گوشت

مرگبار ترین مواد غذایی که حتی فکرش را هم نمی کردید

تفاوت میگرن با سردرد معمولی چیست؟

از شیوع بیماری آنفلوانزا در مناطق سیل زده پیشگیری می کنیم

10غذا برای تقویت هوش!!

مرگبار ترین مواد غذایی که حتی فکرش را هم نمی کردید

عکس روز| غربالگری مسافران برای کوروناویروس

مقابله راحت با سرماخوردگی با مصرف موسیر

جوان سبزواری 3 نفر را از مرگ حتمی نجات داد

موشن گرافیک| ما ایرانی ها (نانو)

بیماری مرموز المپیک 2020 توکیو را به خطر انداخت

رضا پهلوی به یک بیماری کشنده مبتلا شد؟

جوان مرگ مغزی سبزواری جان سه نفر را نجات داد

رویکردهای نظری شادکامی در روانشناسی و بررسی اهمیت شادکامی

مرغ های اصلاح شده ژنتیکی در برابر ویروس مقاوم شدند

مرگبار ترین مواد غذایی که حتی فکرش را هم نمی کردید

مامیران، مفید، اما سمی

فیلم | هواپیماهای خارجی آسمان ایران را دور می زنند

سیل به 22 خانه بهداشت و دو مرکز خدمات جامع سلامت هرمزگان خسارت زد

مبارزه با آتش سوزی استرالیا با آتش!

خطرات استعمال سیگار پس از جراحی را جدی بگیرید

آفلاتوکسین موجود در مواد لبنی ایران یک پنجم آمریکاست

بررسی راهکارهای ارتقای کیفیت نان

خسارت 1.3 میلیارد دلاری آلودگی هوا به تهران

خسارت 1.3 میلیارد دلاری آلودگی هوا به تهران