مطالب مرتبط:
قیمت خودرو های ایران خودرو و سایپا پنج شنبه 27 مرداد 1401
قیمت خودروهای داخلی ایران خودرو و سایپا امروز پنجشنبه 27 مرداد 1401+ جدول
قیمت خودرو های ایران خودرو امروز پنجشنبه 27 مرداد 1401 + جدول
حفظ خطوط قرمز ایران در مذاکرات برجامی/بانک های ناسالم نقره داغ می شوند/ پیش به سوی آزادسازی خودرو/پیشخوان
ایران خودرو: افزایش تولید و عرضه هایما بر اساس نیاز بازار
-236 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 مرداد 1401 ساعت 17:352022-08-18سياسي

تماشا کنید: مستقیم، ته دره! / ورشکستگی سنگین ایران خودرو و سایپا؛ چه اتفاقی در پیش است؟


پیام نفت: تماشا کنید اینجا: مستقیم، ته دره! / ورشکستگی سنگین ایران‌خودرو و سایپا؛ چه اتفاقی در پیش است؟ فاطمین امین در گفتگویی که چهارم تیرماه امسال انجام داد گفت وضعیت صنعت خودرو قابل قبول نیست، اما «روند» قابل قبول است و همچنین چند روز پیش از آن نیز در سخنانی در یک برنامه تلویزیونی دقیقا بعد از انتشار خبر استعفایش از برنامه‌های این وزارتخانه برای ساماندهی این صنعت و اصلاح ساختار آن صحبت کرد غافل از اینکه همزمان که در حال ایراد این سخنان بود خودروسازان برای دومین بار طی کمتر از سه سال گذشته ورشکست شدند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.

ir) : کد ویدیو دانلود فیلم اصلی سرویس اقتصادی «انتخاب»: فاطمین امین در گفتگویی که چهارم تیرماه امسال انجام داد گفت وضعیت صنعت خودرو قابل قبول نیست، اما «روند» قابل قبول است و همچنین چند روز پیش از آن نیز در سخنانی در یک برنامه تلویزیونی دقیقا بعد از انتشار خبر استعفایش از برنامه‌های این وزارتخانه برای ساماندهی این صنعت و اصلاح ساختار آن صحبت کرد غافل از اینکه همزمان که در حال ایراد این سخنان بود خودروسازان برای دومین بار طی کمتر از سه سال گذشته ورشکست شدند.

یعنی همان شرکت‌هایی که طبق گفته وی قرار بود طی چند سال آینده تولید سالانه خودشان را به 3 میلیون دستگاه برسانند و یک میلیون خودرو وارد بازار بین‌الملل کنند اکنون زمین‌گیر شده‌اند.

سال 1398 و افزایش سرمایه 1800 درصدی ایران خودرو و 400 درصدی سایپا ساعات انتهایی سال 1398 بود که در مجمع عمومی فوق‌العاده ایران خودرو و سایپا سهامداران به افزایش سرمایه این دو شرکت رأی دانند و به این ترتیب سرمایه ایران خودرو با افزایش 1870 درصدی از 1530 میلیارد تومان به 30 هزار و 165 میلیارد تومان رسید.

سایپا نیز با افزایش 400 درصدی سرمایه، سرمایه خود را از حدود 4 هزار میلیارد تومان به 19500 میلیارد تومان افزایش داد.

افزایش سرمایه ایران خودرو و سایپا در حالی اتفاق افتاد که این دو شرکت ورشکسته بودند و تحت ماده 141 قانون تجارت قرار گرفته بودند.

ماده 141 قانون تجارت به شرح زیر است: «اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از بین برود هیأت مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال یا بقای شرکت مورد شور و رأی واقع شود.

هرگاه مجمع مزبور رای به انحلال شرکت ندهد باید در همان جلسه و با رعایت مقررات ماده 6 این قانون سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد».

در سال 1397 سرمایه شرکت ایران خودرو حدود 1530 میلیارد تومان بود، اما زیان انباشته این شرکت بیش از 7700 میلیارد تومان بود.

زیان انباشته ایران خودرو یک سال بعد با ظهور آثار تحریم‌ها و قیمت‌گذاری دولتی به بیش از 27 هزار میلیارد تومان رسید بنابراین این شرکت عملا ورشکسته بود.

سهامداران برای خروج این شرکت از شمولیت ماده 141 قانون تجارت سرمایه شرکت را از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها 1870 درصد افزایش دادند و به این ترتیب سرمایه ایران خودرو به بیش از زیان انباشته یعنی حدود 30 هزار میلیارد تومان رسید.

در مورد شرکت سایپا نیز دقیقا همین وضعیت حاکم بود.

زیان انباشته سایپا حدود 6 هزار میلیارد تومان بود و سرمایه این شرکت نیز کمتر از 4 هزار میلیارد تومان.

زیان انباشته شرکت در سال 98 به بیش از 25 هزار میلیارد تومان رسید و تنها یک سال بعد یعنی در سال 1399 زیان انباشته بیش از 37 هزار میلیارد تومان بود.

تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای افزایش سرمایه شرکت که قرار بود این دو شرکت را از زیان خارج کند تنها دو سال دوام آورد و روند درب و داغان این دو شرکت ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال 1400 دوباره ورشکست شدند.

افزایش سرمایه صوری این دو شرکت در سال 98 هیچ کمکی به آن‌ها نکرد و زیان انباشته روز به روز و ماه به ماه افزایش یافت بدون اینکه چاره‌ای برای این وضعیت در نظر گرفته شود.

خودروسازان دلیل این ورشکستگی را مشخصا قیمت‌گذاری دستوری دولت می‌دانند چرا که نرخ فروش خودرو از نرخ بهای تمام شده خودرو‌ها بیشتر است.

سال 1400 و ورشکستگی دوباره خودروسازان فاطمی امین راه به راه در رسانه‌ها از اصلاح ساختار صنعت خودرو سخن می‌گفت و روند را قابل قبول می‌دانست و برای اینکه نشان دهند حرفش درست است به کاهش تعداد خودرو‌های پارک شده بر اثر نقص قطعه اشاره می‌کرد، اما نمی‌دانست که همزمان با ایراد این سخنان خودروسازان در حال تنظیم صورت‌های مالی خود بودند که حکایت از ورشکستگی می‌داد.

ماجرای ورشکستگی دوباره خودروسازان چیست؟ خیلی ساده است اینکه زیان انباشته این دو شرکت طبق آنچه که در صورت‌های مالی درج شده دوباره از سرمایه آن‌ها پیشی گرفته است.

تفاوت این ورشکستگی با ورشکستگی سال 98 در این است که دیگر آن‌ها نمی‌توانند از روش صوری تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای افزایش هزاران درصدی سرمایه‌شان استفاده کنند.

طبق صورت‌های مالی تلفیقی منتشر شده این دو شرکت در سال 1400 میزان زیان انباشته سایپا حدود 57 هزار میلیارد تومان است یعنی حدود دو برابر سرمایه شرکت است.

همچنین زیان انباشته ایران خودرو در سال 1400 حدود 60 هزار میلیارد تومان است که باز هم حدود دو برابر سرمایه این شرکت است.

یعنی این دو شرکت جمعا بیش از 115 هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند که معلوم نیست چگونه می‌خواهند این رقم هنگفت زیان را حل و فصل کنند.

عملکرد خودروسازان در سه ماهه اول سال 1401 جدیدترین صورت مالی منتشر شده مربوط به عملکرد این دو خودروساز در سه ماهه اول سال 1401 است.

طبق اطلاعات ارائه شده زیان خالص این سه ماهه سایپا حدود 1160 میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته تنها کاهش 11 درصدی زیان را تجربه کرده است.

این وضعیت برای ایران خودرو نیز وجود دارد.

زیان سه ماهه اول سال 1401 این شرکت حدود 2000 میلیارد تومان است و این رقم برای مدت مشابه سال گذشته حدود 2700 میلیارد تومان بوده است.

پرسش اساسی این است که اکنون خودروسازان چگونه می‌توانند خود را از شمولیت ماده 141 قانون تجارت خارج کنند؟ پیش از این گفتیم که آن‌ها با توجه به استفاده از روش تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای افزایش سرمایه دیگر نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

حتی در سال 98 نیز کارشناسان هشدار داده بودند که اگر روند قیمت‌گذاری دستوری ادامه پیدا کند احتمالا خودروسازان دوباره ورشکست خواهند شد و همین اتفاق دقیقا افتاد چرا که خودروسازان طبق گفته خودشان همچنان محصولات خود را با زیان می‌فروشند.

این احتمال وجود دارد که با این اتفاق و ورشکستگی دوباره خودروسازان قیمت خودرو در بازار آزاد شود تا خودروسازان بتوانند محصولات خود را با قیمت واقعی و با حاشیه سود بفروشند تا بتوانند زیان خود را جبران کنند.

به ویژه اینکه دولت روند آزادسازی قیمت کالا‌های اساسی را از اردیبهشت ماه شروع کرده و این می‌تواند بستری برای آزادسازی قیمت خودرو نیز باشد.

ممکن است خودروسازان برای خروج از این شرایط و کاهش زیان انباشته خود اقدام به فروش بخشی از زیرمجموعه‌های خود بگیرند تا بتوانند بخشی از زیان انباشته خود را کاهش دهند، اما روند فروش زیرمجموعه‌ها با شرایط کنونی احتمالا تحقق نخواهد یافت چرا که شرکت‌های زیان‌ده آن هم با این حجم از بدهی در بازار و به ویژه از جانب بخش خصوصی خریدار ندارند.

حتی در این شرایط واگذاری باقیمانده سهام این دو خودروساز در بازار نیز تحقق نخواهد یافت.

در همین راستا ایران خودرو در تاریخ 20 مردادماه 1401 اقدام به برگزاری مزایده نموده و از سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی دعوت کرده تا سهام شرکت‌های زیرمجموعه ایران خودرو را خریداری کنند.

معلوم نیست که آیا خریداری پیشقدم خواهد شد یا خیر، اما به نظر می‌رسد که این مزایده با توجه به وضعیت اسف‌بار شرکت نیز نتیجه‌ای در بر نداشته باشد.

پیش از این نیز شرکت مزایده‌ای در تاریخ 17 مرداد برای فروش بیش از 13.

5 درصد از سهام ایران خودرو متعلق به شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو و سمند برگزار کرده بود که این مزایده نیز همچنان در جریان است.

برگزاری این مزایده‌ها نیز احتمالا در راستای فروش زیرمجموعه‌ها و سهام ایران خودرو به بخش خصوصی برای جبران دیون و خروج دوباره از شمولیت ماده 141 قانون تجارت است که البته باید منتظر نتایج مزایده‌ها بود.

شاید تنها راه کاهش زیان انباشته شرکت‌ها در شرایط کنونی واگذاری زیرمجموعه‌ها به طلبکاران است تا از این طریق دیون خود را جبران کنند.

این دو خودروساز اکنون باید به جای افزایش سرمایه روی کاهش میزان زیان انباشته خود متمرکز شوند تا از این طریق شرایط را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در باقیمانده سهام این دو شرکت در دست دولت هموار کنند.

همواره شائبه‌هایی در خصوص محاسبه قیمت تمام شده توسط شرکت‌های خودروساز وجود داشته و تحقیق و تفحص‌های انجام شده توسط مجالس قبلی نیز بر این روند ناشفاف در فرآیند‌های حسابداری صحه گذاشته‌اند.

می‌توان گفت محو شدن این صنعت که در نهایت چیزی جز هدررفت سرمایه و نیروی کار ندارد خبر بدی برای صنعت کشور محسوب نمی‌شود، چرا که می‌توان این میزان سرمایه و نیروی کار را برای صنایع پربازده‌تری به کار رفت که موجب ارتقای صنعت در کشور باشد نه اینکه اساس فعالیت‌اش وابسته به افزایش سرمایه‌های صوری و تولید محصولات خطرناک و بی‌کیفیت و حتی دریافت تسهیلات ارزی از بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی و به باد دادن سرمایه‌های ملی باشد.


کلید واژه ها: خودرو - ورشکست - ورشکستگی - برنامه تلویزیونی - برنامه - اصلاح ساختار - ایران خودرو - سنگین - سخنان - ایران - خودروسازان - صنعت خودرو - وزارتخانه - تلویزیونی - دومین بار - ساماندهی - صنعت - قابل - اقتصادی - انتخاب - انتشار - ساختار - تیرماه - اصلاح - ایراد - ویدیو - گذشته - چهارم - وضعیت - امسال

آخرین اخبار سرویس:
فال حافظ امروز یکشنبه 10 مهر/ ساقیا سایه ابر است و بهار و لب جوی

یادداشت رسیده | عالم نمایانی که به آیه نبأ عمل نکردند

جزییات برگزاری دوره دوم «طرح تعالی ویژه اساتید حوزه» در تهران اعلام شد

بیانیه مرکز بسیج اساتید حوزه علمیه قم در محکومیت اقدام تروریستی زاهدان

سرباز وظیفه کرمانشاهی از چوبه دار نجات یافت

آغاز جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی حوادث اخیر کشور

برخورد با تحریک کنندگان به اغتشاش

تعداد شهدای بسیج و سپاه زاهدان به پنج تن رسید

طرد و اعلام برائت نخستن وظیفه مردم در برابر رسانه های معاند است

فخرزاده: پروژه تجزیه ایران از آخرین روش ها برای نابودی ایران است

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت ایمان رعد نیرو در هشتگرد

تعداد شهدای بسیج و سپاه زاهدان به پنج تن رسید

استخدام حسابدار ارشد در یک شرکت معتبر پیمانکاری در تهران

شهادت یک بسیجی در قشم بدست اشرار آشوبگر

استخدام نظافتچی در یک درمانگاه پوست و مو معتبر در تهران

استخدام کارگر فنی با بیمه، بیمه تکمیلی در ایران پژوهش در تهران

آیت الله اعرافی: دانش آموزان تیزهوش در مناطق کم برخوردارتر حمایت ویژه شوند

راه حل های کیهان برای اعتراضات اخیر

استخدام کارمند اداری با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت ایران پژوهش در تهران

دنیای اقتصاد: قالیباف چرا با پایداریچی ها درافتاده است؟

استخدام کارشناس تضمین کیفیت و حسابدار در شرکت آذین تنه در تهران

خطبه 39 نهج البلاغه و نکوهش سستی کوفیان در مقابل دشمن

تصویب 2طرح مرمت در کرج و اردبیل

برگزاری محفل انس با قرآن در مسجد فاطمه زهرا(س) مادوان

مجموعه های فرهنگی در تصمیمات خود از ستاد امر به معروف مشورت بگیرند

ضرغامی: از شرایط امنیتی عبور کنیم، اینترنت پرسرعت تر می شود/ اینترنت آمده که انقلاب اسلامی را نجات دهد

کتاب «تحلیلی بر زندگانی سیاسی امام حسن مجتبی (ع)» به چاپ هشتم رسید

جلسه غیرعلنی مجلس به منظور بررسی ناآرامی های روزهای اخیر

ائمه جمعه و جماعات از آرمان های انقلاب و رهبری صیانت کنند

پهلوگیری کشتی های حامل نهاده های دامی در لنگرگاه بندر امام خمینی

تاریخ دقیقی برای مأموریت آرتمیس 1 مشخص نیست

بهره برداری از شناور«دریاپاک» در ماه جاری

جزییات مراسم تشییع سردار شهید هاشمی در کرمان اعلام شد

افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه نانو

سیاست خارجی اقتصاد محور

برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس درباره ناآرامی های اخیر در کشور

مراسم ویژه بازگشت استخوان های دزیده شده بومیان از اتریش

بیدارگری نسل جدید ماموریت امروز مبلغان

قدردانی سران قوا از ملت با بصیرت ایران

جلسه سران قوا

منتظر واقعی حضرت «ولیعصر(عج)» چه شاخص هایی دارد؟

 قدردان ملت هستیم / برخورد با فتنه گران جدّی باشد

آیت الله اعرافی: دانش آموزان تیزهوش در مناطق کم برخوردارتر حمایت ویژه شوند

امروز دشمن به دنبال هویت زدایی از جوانان است

استخدام منشی در شرکت آسا در شهریار - اندیشه

سلبریتی هایی که نمک خوردند نمکدان شکستند/ متولیان فرهنگی و آموزشی پاسخگو باشند

آیت الله اعرافی: دانش آموزان تیزهوش در مناطق کم تر برخوردار حمایت ویژه شوند

استخدام حسابدار در یک مجموعه معتبر در تهران

روایت مسجدجامعی از برخورد حجت الاسلام فلسفی با فردی که برای حجاب به یک زن تذکر داد و آن زن چادرش را برداشت

تازه ترین قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران (+جدول)

خروج ارتش از بهشت زهرا(س)

دهم دی روز ملی مشهد شد

علیزاده: سلبریتی ها باید هزینه دامن زدن به آشوب ها در کشور را پرداخت کنند

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی ناآرامی های اخیر | حضور فرمانده نیروی انتظامی

امیر عبداللهیان: به تلاش برای بی اثر کردن و لغو تحریم های ظالمانه ادامه می دهیم

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی تحولات اخیر کشور آغاز شد

عناوین صفحه اول روزنامه های صبح امروز یکشنبه

بیانیه جامعهالمصطفی در محکومیت حوادث تروریستی اخیر در کابل

مرجعیت دینی و مرجعیت سیاسی با تمرکز بر بحث ولایت فقیه بررسی شد

دعوت به همکاری صفحه بند دورکار برای هلدینگ ایران تایپیست در سراسر کشور

دعوت به همکاری از ناخن کار حرفه ای در تهران

استخدام نیروی آقا با مدرک فیزیک و شیمی در شرکت کالیبراسیون

استخدام برنامه نویس ASP.NET Full Stack در شرکت سپهر تعامل

مراسم تشییع و تدفین شهید هاشمی در کرمان برگزار می شود

استخدام شرکت سپهر تعامل

پیام سپاه ثارالله استان کرمان در پی شهادت سردار سیدحمیدرضا هاشمی

استخدام تدوینگر حرفه ای برای استودیو انار در تبریز

پرونده مهسا امینی در دایره جنایی

برخورد مرحوم فلسفی با تذکر فردی برای رعایت حجاب

بازداشت دانشجویان دانشگاه یزد تکذیب شد

لزوم تبیین زیبایی های انقلاب اسلامی به نسل جوان

چرا فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان شخصا به میدان رفت؟

حجت الاسلام والمسلمین عالی: فقط ظواهر مناسک دینی نشانه مسلمانی نیست

یادداشت | کدام گشت، کدام ارشاد؟!

ضرغامی: اینترنت آمده که انقلاب اسلامی را نجات دهد/ از شرایط امنیتی عبور کنیم، اینترنت پرسرعت تر می شود

ویدئویی که صداوسیما در واکنش به آهنگ شروین حاجی پور پخش کرد

برگزاری هشتمین همایش بین المللی شمس و مولانا با حمایت بیمه سرمد

کشف 32 قبضه اسلحه کلت جنگی از یک خودرو در کرمانشاه

استفاده از ظرفیت موقوفات برای انجام کارهای فرهنگی ویژه جوانان

استخدام حسابدار ارشد در یک شرکت معتبر در مشهد

ضرورت شفاف سازی صورت های مالی اتحادیه تشکل های قرآنی

انتقادات تند و تیز از صداوسیما در رسانه اصولگرا؛ مرجعیت خبری ندارید /تقریبا هیچ سریال موفقی نداشته اید

وداع مردم زاهدان دیشب با شهدای اغتشاشات جمعه

جزییاتی از ساخت قطعه موسیقی معروف برای شهید سلیمانی

کاهش 13 درصدی پروانه ساخت مسکن در بهار 1401 نسبت به سال قبل

این خانم زیبا همسر نجم الدین شریعتی است | اولین تصویر از همسر و فرزند نجم الدین شریعتی

استخدام فروشنده فروشگاه با حقوق ثابت،پورسانت در نیکران موتور پاسارگاد/تهران

امروز دشمن به دنبال هویت زدایی از جوانان است

تازه ترین قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران

خانه سالمندان؛ زندگی همراه با مراقبت یا زندان روزهای پیری؟

خطبه 39 نهج البلاغه و نکوهش امام از سستی یاران در مقابل دشمن

برخورد مرحوم حجت الاسلام فلسفی با فردی که برای حجاب به یک زن تذکر داد و آن زن چادرش را برداشت

حضور 3 نماینده از قزوین در مسابقات قرآنی مدهامتان

افشاگری احمدی نژاد: طرحی درست کردند که فضای مجازی را محدود کنند

دفاع قاطع ضرغامی از اینترنت:

برگزاری یادواره شهدای سرباز در چهارمحال و بختیاری

ببینید | پسر خاله مهسا امینی با لباس و پرچم کومله! | مصاحبه با خبرگزاری دولتی فرانسه

استخدام بازاریاب برای شرکت سروش پلاستیک سینا پارس در مشهد

استخدام حسابدار برای شرکت سروش پلاستیک سینا پارس در مشهد

استخدام سرپرست انبار در شرکت حرارت سازه مبنا در قزوین

تماشا کنید: مستقیم، ته دره! / ورشکستگی سنگین ایران خودرو و سایپا؛ چه اتفاقی در پیش است؟

تماشا کنید: مستقیم، ته دره! / ورشکستگی سنگین ایران خودرو و سایپا؛ چه اتفاقی در پیش است؟