موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - يارانه نقدي - باشگاه پرسپوليس - شماره بازيكنان - اتحاديه اروپا - بازيكنان پرسپوليس - افزايش حقوق بازنشستگان - خانه هاي مجردي - پرويز مشرف - خيابان مدني - آزمون آموزشياران نهضت سوادآموزي - شركت توزيع برق البرز - داماش گيلان - برنامه هاي فرهاد مجيدي - بورس نيوز - تحريم هاي تسليحاتي ايران - رغيوه - جريان هاي سياسي - كتابخانه دانشگاه آزاد - ايرانصدا - سرطان ها

مطالب مرتبط:
خطر همچنان بیخ گوش وزیر صمت ا وعده فاطمی امین برای فرار از استیضاح
خطر همچنان بیخ گوش وزیر صمت| وعده فاطمی امین برای فرار از استیضاح
بعید است لایحه تفکیک وزارت صمت در مجلس رای بیاورد/ فرجام استیضاح فاطمی امین در بهارستان+فیلم
توضیحات وزیر اقتصاد درباره تورم اخیر
توضیح وزیر اقتصاد درباره تورم و گرانی در سال آینده
-207 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 9 تیر 1401 ساعت 04:022022-06-29اقتصادي

تماشا کنید: تبر فاطمی امین بر کمر اقتصاد / وزیر صمت چه قولی داد، چه به بار آورد؟


- مهمترین دلیل استیضاح وزیر صمت عدم ساماندهی صنعت خودرو و آشفتگی ادامه دار این صنعت است که البته با شعارهای بلندپروازانه ی وی در حوزه خودرو فاصله ی زیادی دارد.

البته فرآیند استیضاح وزیر صمت از اسفند پارسال به واسطه ناتوانی وزارتخانه متبوعش در ساماندهی صنعت خودرو کلید خورد.

در این گزارش قصد داریم که عملکرد وزیر صمت در آستانه یک سالگی را مورد بررسی قرار دهیم و در این راستا بر چند موضوع کلیدی متمرکز خواهیم شد.

آشفتگی ادامه دار صنعت خودرو مهمترین پاشنه آشیل وزیر صمت ناتوانی در ساماندهی صنعت خودروست.

البته این ناتوانی را بخشی باید ناشی از وضعیت کلان اقتصادی در نظر گرفت و بخشی دیگر را به وعده ها و شعارهای اساسا غیرقابل تحقق وی با توجه به شرایط نابسامان این صنعت.

وزیر کنونی صمت در ابتدای تصدی وزارتخانه وعده تولید 3 میلیون خودرو تا سال 1404 را داد، شعاری که با توجه به وضعیت نابسامان خودرو و ضربات ناشی از تحریم ها و همچنین زیان انباشته سنگین خودروسازان طی سال های اخیر غیرقابل تحقق است.

بیشترین میزان تولید خودرو در سال 1396 و قبل از وضع تحریم ها بوده که به 1 میلیون و 300 هزار دستگاه رسید.

اما نکته اینجاست که با وجودی که وزیر صمت وعده افزایش تولید و کاهش قیمت ها و .

را داد میزان تولید خودروی کشور در سال 1400 از سال 1399 حدود 3 درصد کمتر شد یعنی در سال 1399 حدود 990 هزار خودرو تولید شد و این میزان در سال 1400 به 963 هزار دستگاه رسید.

با این شرایط وعده تحقق 3 میلیون خودرو با هدف 2 میلیون دستگاه برای عرضه در بازار داخل و 1 میلیون نیز برای صادرات به شدت غیرواقعی است.

جدای از بحث میزان تولید، ورود خودرو به بازار بین المللی نیاز به ارتقای زیرساختی کیفیت و بازطراحی ساختار و پلتفرم دارد که این مهم در توان صنعت ورشکسته خودروسازی ایران نیست.

این در حالیست که میزان خودروهای پارک شده به دلیل نقص قطعه اکنون به حدود 180 هزار دستگاه رسیده و وزارت مربوطه حتی از تهیه قطعات مهم خودرو نیز ناتوان است.

وزیر صمت بعد از انتشار خبر استعفای اش در یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا کرد و به تشریح برنامه های وزارت برای ساماندهی صنعت خودرو پرداخت که تقریبا تمامی حرفا فقط شعار بود و به هیچ وجه قابل تحقق نیست.

مثلا واردات خودروهای اروپایی زیر 10 هزار دلار یا ارتقای کیفیت خودروها تا زمستان امسال و تحول صنعت خودرو از سال 1402 به بعد و .

مگر در اروپا خودروی زیر 10 هزار دلار هم وجود دارد؟ در حال حاضر قیمت پراید که بدترین و خطرناک ترین خودروی جهان است، حدود 7 هزار دلار است و واقعا خودروی اروپایی زیر 10 هزار دلار اگر هم وجود داشته باشد تنها شامل خودروی استفاده شده و پلتفرم های قدیمی است.

از طرفی با شرایط تحریمی واردات و ساخت داخل چگونه انجام می شود؟ آیا قرار است پلتفرم های کاملا قدیمی و از رده خارج شده دوباره وارد ایران شود؟ چنین سخنانی که هیچ مبنایی در واقعیت ندارند، اعتماد عمومی به وزیر را بیش از پیش کاهش می دهد.

حذف قرعه کشی، کاهش قیمت، افزایش تولید، عرضه خودرو در بورس کالا و ورود خودروهای پارک شده به بازار و بسیاری موارد دیگر از جمله شعارهایی بود که هیچ کدام تحقق نیافت که در نهایت پای وزیر را به مجلس کشاند.

هیچ کدام از وعده های وزیر صمت در حوزه خودرو تحقق نیافت و حتی آیین نامه واردات خودرو نیز معلوم نیست چه ساز و کارهایی دارد و چگونه انجام خواهد شد.

واگذاری سهام دولت در خودروسازها نیز همچنان معلق مانده است.

سال هاست بسته های مختلف ساماندهی صنعت خودرو در مجلس و دولت تدوین می شود و همه آنها به بایگانی رفته اند، همچنین تشکیل چندین کارگروه با ذینفعان صنعت خودرو نیز هیچ کدام هیچ نتیجه ای برای این صنعت نداشته اند.

در کنار خودرو باید به بازار لوازم خانگی نیز اشاره کرد که سیاست های تنظیمی در این حوزه نیز هیچ تاثیری نداشته و حتی علاغم دستور دولت مبنی بر تخلف بودن هرگونه افزایش قیمت، اکنون دوباره زمزمه های افزایش قیمت به دلیل بالارفتن قیمت مواد اولیه به گوش می رسد.

این در حالیست که سال گذشته نیز در ماه های اخیر قیمت لوازم خانگی افزایش یافته بود.

عدم توانایی در تنظیم بازار کالاها وزیر کنونی صمت نه تنها در کنترل قیمت خودرو ناموفق عمل کرد بلکه در سایر کالاها نیز هیچ اقدام زیربنایی برای کنترل افزایش قیمت کالاها صورت نگرفت.

بسیاری از اقلام پرمصرف زندگی مردم همچنان با افزایش قیمت روبرو می شوند و مسیر به نحوی پیش می رود که حتی مصوبه های ستاد تنظیم بازار هیچ ضمانت اجرایی در کنترل قیمت کالاها ندارد.

از طرف دیگر سیاست درج قیمت تولیدکننده روی کالا که با هدف مقابله با گران فروشی مطرح شد و سریعا نیز ابلاغ شد نه تنها هیچ تاثیری در بازار نداشت بلکه موجب آشفتگی بیشتر بازار و قیمت ها شد چرا که بسیاری از کالاها قبل از ابلاغ این سیاست در انبارها موجود بوده و حتی سفارش بسیاری از کالاها با قیمت ها مشخص نیز انجام شده بود.

بعد از شکست این سیاست دوباره وزارت صمت درج همزمان قیمت تولیدکننده و قیمت مصرف کننده را الزامی کرد که باز هم این مصوبه نفع که هیچ بلکه هرج و مرج در بازار را بیشتر کرد.

ادامه قیمت گذاری دستوری در بازار با استفاده از این تاکتیک ها آن هم در حالی که یکی از شعارهای دولت حذف این مهم در اقتصاد کشور بود از جمله ضعف های دیگر وزارت در مدیریت این شرایط بود.

تورم کالاها در جایی دیگر قرار دارد نه در برچسب ها، خود بازار می تواند بهترین قیمت ها و تعادلی ترین قیمت ها را تعیین کند و در این میان شرکت های واسط و توزیع کننده که عمدتا حاشیه سود پایینی دارد می توانند در شرایط آزاد نیز نفع ببرند.

اما با قیمت گذاری دستوری ما شاهد بحران صنایع کوچک از جمله مرغداری بودیم چرا که از دید مرغداران قیمت فروش تعیین شده درب کارخانه با بهای تمام شده کالا هیچ سنخیتی ندارد و به همین دلیل شاهد جوجه کشی در این صنعت بودیم.

در واقع بازارهای کالایی به جای اینکه به نظم برسد دچار آشفتگی بیشتری شد.

البته این نکته ناگفته نماند که وزارت صمت به تنهایی نمی تواند این مشلات را حل کند بلکه بخش عمده ای از مشکلات این وزارتخانه مربوط به ساختار کلی اقتصاد و سیاست گذاری در دیگر بخش های اقتصاد از جمله نرخ ارز است که این خود نیز دست وزارت را برای ساماندهی بازارها می بندد.

رابطه ی ناشفاف وزارت صمت با بورس کالا: ادامه قیمت گذاری دستوری وزیر صمت و سایر مجموعه دولت با قدرت از ورود محصولات به بورس کالا و جلوگیری از قیمت گذاری دستوری تأکید داشتند اما در ماه های گذشته همواره شاهد رابطه متناقض بین وزارت صمت و بورس کالا بوده ایم.

وزارت صمت از یک طرف در تاریخ 7 فروردین طی نامه ای به مدیران کل صنعت و معدن استان ها عرضه منظم تمامی محصولات تولیدی کارخانجات و واحدهای صنعتی را الزامی می کند و از طرف دیگر در خردادماه عرضه خودرو در بورس کالا را با نامه ای متوقف می کند.

همچنین 30 خرداد طرحی در مجلس با عنوان تنظیم بازار کالاهای مشمول الزام عرضه در بورس های کالایی در دستور کار مجلس قرار گرفت که ماهیت آن قراردادن بورس کالا در زیر مجموعه وزارت صمت بود و این در حالیست که این بورس زیرمجموعه وزارت اقتصاد و شورای عالی بورس است.

این موضوع و اساسا عنوان این طرح چیزی نیست جز بازگشت قیمت گذاری دستوری به اقتصاد کشور.

در واقع وزارت صمت ابتدا قیمت گذاری دستوری را از در بیرون کرد و دوباره از پنجره آن را وارد کرد.

صادرات؛ تنها نقطه روشن وزیر یکی از شعارهای وزیر افزایش صادرات بود و البته آمارها نشان می دهد صادرات ایران در سال 1400 افزایش یافته است.

حجم تجارت خارجی ایران در سال 1400 نسبت به سال 1399 رشد 38 درصدی داشته و صادرات ایران نیز در همین بازه زمانی به لحاظ ارزشی 41 درصد و به لحاظ وزنی نیز حدودا 10 درصد افزایش یافت.

البته ناگفته نماند که حجم واردات کالاها در این بازه رشد 21 درصدی داشته و به لحاظ ارزشی نیز افزایش 36 درصدی را ثبت کرد.

البته افزایش شدید واردات کشور که عمدتا در راستای تنظیم بازار صورت گرفته و همچنین ناشی از افزایش قیمت های جهانی است باعث شده تراز تجاری کشور برای سومین سال متوالی منفی شود و به منفی بیش از 4 میلیارد دلار برسد که احتمالا بیشترین تراز تجاری منفی در سال های اخیر محسوب می شود.

نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که عمده دلیل افزایش صادرات غیرنفتی ایران در سال 1400 ناشی از رفع محدودیت های کرونایی بوده و باز شدن مرزها بوده و حجم تجارت خارجی تقریبا در تمامی جهان به دلیل رفع این محدودیت ها با افزایش مواجه بوده است، لذا ارتباط چندانی با سیاست گذاری وزارتخانه ندارد.

عوارض صادراتی در شرایط مازاد تولید اقدام اخیر وزارت صمت مبنی بر وضع عوارض صادراتی روی زنجیره فولاد و همچنین معادن و پتروشیمی مورد انتقاد شدید معدن کاران و همچنین صنایع فولاد شد چرا که آنها بر این باور بودند که با توجه شرایط مازاد تولید وضع عوارض صادراتی تنها می تواند موجب از دست رفتن مشتریان خارجی شود و این در حالیست که در دو ماه ابتدایی سال 1401 قیمت انواع فلزات در نتیجه تحریم روسیه به شدت افزایش یافته که می توانست ارزآوری مناسبی به کشور داشته باشد.

یکی از دلایل کاهش شدید صادرات فولاد ایران طبق گزارش انجمن جهانی فولاد جدا از بحث تخفیف های شدید روسیه به مشتریان ناشی از همین وضع عوارض بود که عملا صادرات محصولات فولادی را خفه کرد، چرا که این محصولات یا باید با قیمت های ارزان به مشتریان فروخته می شدند و یا اینکه تمام محصولات در بازار داخل عرضه می شدند.

در واقع به نظر می رسد که وزارت صمت برنامه های مدون و از پیش تعیین شده ای برای شرایط خاص کشور به ویژه شرایط جهش تورمی ندارد و همین باعث شده که دولت سریعا به قیمت گذاری دستوری روی بیاورد و دست و پای خود را گم کند.


کلید واژه ها: صنعت خودرو - وزیر صمت - خودرو - ساماندهی - صنعت - وزیر - ناتوانی - وزارتخانه - استیضاح - آشفتگی - اقتصاد - ادامه - پاشنه آشیل - کلید - وعده - اقتصادی - عملکرد - میلیون - آستانه - فرآیند - فاصله - تولید - گزارش - شرایط - واسطه - موضوع - اسفند - وضعیت - بررسی - سالگی

آخرین اخبار سرویس:
تخلیه و بارگیری 55 میلیون تن کالا در بنادر کشور

ضرورت بازنگری در افزایش حقوق بازنشستگان کشوری ولشکری

بازار ارز به سقوط قیمت دلار خوش بین شد؟

اعلام شرایط فروش دیگنیتی و فیدلیتی در بورس + جدول =

شاهکار جدید دولت رییسی

استخدام حسابدار در شرکت صنایع نسوز آذر سرام مرند در تهران

نوسانات ارزی در کشور از زمان توافق برجام آغاز شد

کاهش 60 درصدی تولید موتورسیکلت در کشور در 5 سال اخیر

کاهش ساعات اداری 6 شهرستان

حوزه حکمرانی صنعت آب و برق و گاز نیاز به اصلاح دارد

این خودروها جایگزین تیبا می شوند/ خبر وزیر صنعت درباره تولید یک خودرو جدید

بازار ارز به سقوط قیمت دلار خوش بین شد؟

دمشق: بیشتر نفت تولید شده ما را آمریکا غارت می کند

جزییات تازه درباره دریافت مالیات از کارتخوان ها

جدیدترین قیمت آپارتمان در تهران/ 19 میلیارد ناقابل برای این خانه در نیاوران + جدول قیمت

راه اندازی ایستگاه های بسته بندی آب در شهرکرد/ منابع جدید تا صبح فردا وارد مدار می شود

عقب نشینی یک کانالی بیت کوین

معاون رییس جمهور در قزوین بستری شد

روابط اقتصادی ایران و عراق استراتژیک است

تامین آب شرب شهرکرد از چاه های کشاورزی/ عبور از بحران تنها با صرفه جویی حداکثری ممکن است

استخدام مدیر فروش در شرکت هادی نخل بی همتا در اصفهان

عوارض دولتی برای واردات کاهش یابد

اسنوا برای ششمین بار برند ایرانی منتخب مردم شد

انتظار مردم برای خرید کالاهای اساسی به نرخ شهریور 1400؛ دولت قانون را اجرا کند

انگلیس احتمال خاموشی در ماه ژانویه را بررسی می کند

موجودی بیت کوین رکورد 4 ساله را شکست

مقصر ریزش بورس کیست؟

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 19 مرداد 1401

جدیدترین قیمت خودروهای وارداتی در بازار

اکتشافات خیره کننده جیمز وب از عصر تاریکی | کهکشانی در فاصله 35 میلیارد سال نوری!

باغ بهشت در حاشیه مزارع بابل| ضعف در فرآوری گیاهان دارویی

لتین منگو(Letin)؛ خودروی 4500 دلاری با طراحی زیبا(+عکس)

وولینگ ژنگتو؛ وانت 9 هزار دلاری چینی با ردپای جنرال موتورز(+عکس)

سود کشاورزان گلستانی در جیب دلالان| فقدان ثبات اقتصادی عامل تغییر قیمت

زخم گرانی بر پیکره تولید| صنعت تجهیزات پزشکی مرهمی از جنس حمایت می خواهد

خواسته دقیق بازنشستگان در خصوص افزایش حقوق اعلام شد

کاهش قیمت گندم و غلات در بازار جهانی؛ قیمت گندم نصف شد

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | چهارشنبه 19 مرداد 1401

یک اتفاق عجیب درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ حاج اسماعیلی: توپ هنوز در زمین دولت است

پرداخت وام جدید به بازنشستگان کشوری

حجم صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به 480 همت رسید

انتقاد بی سابقه وزیر صمت از خودروسازها

آیین نامه تضمین معاملات دولتی اصلاح و ابلاغ شد

پرداخت نوبت هفتم وام ضروری بازنشستگان کشوری

قیمت هر کیلو مرغ به 50 هزار تومان رسید

مداحی بهنام بانی در شهر دامغان

امسال بهترین سال زراعی در تاریخ روسیه

طرح اضطراری گاز اروپا سبب تثبیت یا افت قیمت ها می شود

قیمت روز گوشت و مرغ چقدر شد؟

آغاز ساخت 4 هزار مسکن در داخل شهر تهران تا یک ماه آینده

کمترین نرخ بیکاری مربوط به کدام استان است؟

صنعاء غارت ثروت ملت یمن توسط مزدوران ائتلاف سعودی را محکوم کرد

ارائه کالابرگ بدون رعایت قیمت شهریور 1400 خلاف قانون است

قیمت انواع ماهی تن 18 مرداد + جدول

تاثیر پرداخت یارانه مستقیم روی بازار فاش شد

آیین نامه تضمین معاملات دولتی اصلاح و ابلاغ شد

مهم ترین دلیل پایین بودن بهره وری در بخش تولید

بازنشستگان در انتظار اطلاعیه تامین اجتماعی و مصاحبه وزارت کار/ خبری در راه است؟

قیمت انواع گوشی های شیائومی در بازار + جدول

10 درصد از اعتبارات تملک دارایی های کردستان به طرح های دانش بنیان اختصاص می یابد

روزنامه استخدامی استان همدان | چهارشنبه 19 مرداد 1401

شرکت های هواپیمایی همچنان با نرخ ارز بلیت می فروشند!

افزایش حقوق بازنشستگان به شهریور موکول می شود؟

پرداخت وام 150 میلیونی به سربازان/ مشمولان چه کسانی هستند؟

تشکیل 13 پرونده تخلف در بازار سیمان هرمزگان

آمریکا وارد رقابت جدید با چین شد / بایدن یک لایحه امضا کرد

مسکن رایگان برای این افراد | تسهیلات ویژه برای مسکن ملی مددجویان

قیمت گوشی سامسونگ امروز 18 مرداد

در خانه پنیر تبریزی سوراخ دار درست کنید!+ ویدئو

قیمت محصولات سایپا 18 مرداد + جدول

احتمال عرضه واکسن امیکرون از اوائل این فصل

حال و هوای برجام حاکم بر بازار دلار و سکه

ارائه کالابرگ بدون رعایت قیمت شهریور 1400 خلاف قانون است

فاز دوم هدفمندسازی یارانه نان چیست؟

فال روزانه | فال امروز چهارشنبه 19 مرداد 1401 | چه چیزی در انتظار شماست ؟

واکنش به یک شایعه | حذف 515 هزار تومان از حقوق بازنشستگان و عدم پرداخت معوقه همسان سازی 1400

دعوای دو باند دلاری در بازار ارز هرات

پیش بینی بانک آمریکا از افزایش قیمت های نفت

رکورد بی سابقه برداشت نقدی در انگلیس در ماه جولای

قیمت ها به قبل برنمی گردد اما کوپن می آید!/ پشت پرده تصمیم دولت چیست؟

مبلغ واریزی یارانه مرداد ماه چقدر است؟

تعیین سرعت مجاز بانک ها از سوی بانک مرکزی

چرا عوارض جدید آزادراه ها تعلیق شد؟

56 پروژه حوزه کشاورزی هفته دولت در کردستان افتتاح می شود

تأسیس مرکز کاهش آسیب های اجتماعی ویژه بانوان در استان قم

روستاییان رباطِ باغملک: آب آلوده فرزندانمان را بیمار کرده است/ مقام مسئول: نیازمند اعتبار 5 هزار میلیارد تومانی هستیم

ویژگی های قفل هوشمند درب اتاق که باید بدانید؟

خبر ویژه وزیر صنعت درباره تولید یک خودرو جدید

مدیرعامل جدید هلدینگ بهساز مشارکت های بانک ملت منصوب شد

استان لرستان نیازمند ایجاد نهضت سرمایه گذاری است

قانون البرز مرکزی ساختگی است

جزییات فروش خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی در بورس کالا

قیمت مرغ امروز 18 مرداد 1401

منتظر ارزان شدن گوشت باشیم؟

صدور احکام جدید کارگران قراردادی پرسنل شهرداری رشت طبق قانون کار

ماجرای حذف 515 هزار تومان از حقوق بازنشستگان

پرداخت وام جدید به بازنشستگان کشوری

افزایش درآمد با طراحی سایت

افزایش اهدای خون در روز های تاسوعا و عاشورای حسینی

علت رشد درآمدهای دولت رییسی چیست؟

تماشا کنید: تبر فاطمی امین بر کمر اقتصاد / وزیر صمت چه قولی داد، چه به بار آورد؟

تماشا کنید: تبر فاطمی امین بر کمر اقتصاد / وزیر صمت چه قولی داد، چه به بار آورد؟