مطالب مرتبط:
پاسخ به شایع ترین پرسش ها درباره واکسیناسیون
پاسخ به شایع ترین پرسش ها درباره واکسیناسیون
پاسخ به شایع ترین پرسش ها درباره واکسیناسیون
پوشش واکسیناسیون در برخی از مناطق زنجان کمتر از 50 درصد است
پاسخ عراق به شایعه بازگشایی مرزهای زمینی
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 4 مهر 1400 ساعت 18:252021-09-26پزشكي

پاسخ به شایع ترین پرسش ها درباره واکسیناسیون


کاهش موارد ابتلا و مرگ و بستری، خیلی ارتباطی به واکسیناسیون ندارد، اما اگر بتوان میزان واکسیناسیون روزانه را به بیش از یک میلیون نفر به طور ثابت رساند و با تلاش نظام سلامت، - هلال احمر، وزارت امور خارجه و دولت، واکسن به اندازه کافی وارد شود و مردم هم پروتکل ها را رعایت کنند، پیک ششم بدون دردسر از سر گذرانده می شود.

پیک پنجم کرونا همچنان با روزی بیش از 250 قربانی ادامه دارد، هر چند که برخی کارشناسان تاکید می کنند کشور از پیک پنجم عبور کرده است، اما با اینکه روند مرگ ها نسبت به یک ماه گذشته، نزولی بوده اما همچنان بالاست.

آنها می گویند خیز بیماری بلند است، به همین دلیل مرگ ها هنوز سه رقمی است، با این همه مرگ در افراد واکسینه شده، کاهش پیدا کرده است.

روزنامه همشهری در ادامه نوشت: آنها که در بخش های درمان فعال اند می گویند پایین آمدن تعداد فوتی های کرونا، زمان بر است و به این زودی ها اتفاق نمی افتد اما میزان بستری و ابتلا کاهش قابل توجهی داشته که احتمالا به دلیل واکسیناسیون است.

واکسیناسیون همچنان ادامه دارد، اما با افزایش میزان ابتلا به کرونا در میان آنها که واکسن تزریق کرده اند، حالا سوالات و ابهامات زیادی پیش آمده، آنها درباره ابتلای پس از تزریق و از بین رفتن اثربخشی واکسن نگرانند، آزمایش های تعیین آنتی بادی آنها را سردرگم کرده و توصیه به گرفتن تست لخته خون پس از ابتلا یا تزریق، برایشان سوال ایجاد کرده است.

مسعود یونسیان، متخصص اپیدمیولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به این پرسش ها پاسخ می دهد.

با توجه به انجام این میزان از واکسیناسیون در کشور، به نظر شما چه زمانی از پیک پنجم عبور خواهیم کرد؟ هم اکنون ما پیک پنجم را پشت سر گذاشته ایم.

میزان سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در کشور است که تعیین می کند ما با پیک جدیدی مواجه می شویم یا خیر.

هم اکنون جز شهرهایی در استان های آذربایجان شرقی و غربی و کرمانشاه و چند شهر دیگر، بقیه مناطق در وضعیت قرمز قرار ندارند؛ بنابراین می توان گفت احتمال وقوع پیک جدید، تنها به دلیل ادامه تجمعات در روزهای تعطیل و نادیده گرفتن پروتکل ها است.

هنوز میزان مرگ های روزانه در کشور بالاست.

چرا با سرعت گرفتن واکسیناسیون، همچنان آمار بالای فوتی های کرونا را داریم؟ مرگ های کرونا خیلی کند روند نزولی به خود می گیرد؛ یعنی زمان کاهش آمار مرگ ها به این سرعت اتفاق نمی افتد.

این موضوع برای تعداد بستری ها و ابتلاها متفاوت است و روند کاهشی در آنها زودتر اتفاق می افتد، اما مرگ ها با فاصله بیشتری کم می شود.

البته توجه داشته باشیم که تعداد مرگ های پیک پنجم ارتباطی با واکسیناسیون ندارد؛ یعنی تنها واکسیناسیون افراد سالمند که قبل از ورود به پیک پنجم، 2دوز واکسن برایشان تزریق شده بود، منجر به کاهش مرگ در این گروه سنی شد.

این موضوع هم دلیل اصلی افزایش بستری و مرگ بیشتر در گروه سنی جوان در پیک پنجم بود.

هم اکنون هم که آمار پایین تر آمده خیلی ارتباطی به واکسیناسیون ندارد؛ چرا که ایمنی 2هفته پس از تزریق دوز دوم حاصل می شود؛ درصورتی که مرگ ها به تدریج از 26مرداد روند کاهشی پیدا کرد.

درحالی که حالا تنها حدود یک ماه از انجام واکسیناسیون عمومی گذشته است، هم اکنون خیلی از افراد یا هنوز واکسینه نشده اند یا تنها دوز اول را دریافت کرده اند و یا هنوز 2هفته از دریافت دوز دوم شان نگذشته است تا ایمنی بدنشان بالا برود.

با این توضیحات ما چه زمانی می توانیم انتظار کاهش قابل توجه تعداد مرگ های روزانه را داشته باشیم؟ می توان گفت روند کاهش مرگ ها در پیک پنجم، ناشی از طی شدن همان روند طبیعی بیماری است که در 4پیک قبلی هم مشاهده شد.

اما اگر همین روند واکسیناسیون ادامه پیدا کند، انتظار می رود در پیک بعدی که احتمال رخداد آن بالاست، مرگ ها کاهش قابل توجهی پیدا کند؛ یعنی درست مانند بسیاری از کشورها که با واکسیناسیون مردم شان را ایمن کردند.

نمی توان پیش بینی کرد که چه زمانی به عدد مرگ زیر 100 نفر در یک روز می رسیم؟ زمان آن قابل پیش بینی نیست.

ما همین حالا هم شاهد روند نزولی مرگ ها هستیم، ولی به هر حال به کمی زمان نیاز داریم تا تعداد مرگ ها دورقمی شود و این اتفاق به تدریج رخ می دهد.

هم اکنون بالای 10هزار نفر ابتلای جدید داریم و بیش از 6هزار نفر بیمار بدحال.

اما چرا با وجود اینکه بیش از 49 میلیون نفر واکسن زده اند، هنوز نتوانسته ایم شیوع را کنترل کنیم؟ کاهش موارد ابتلا و مرگ و بستری، خیلی ارتباطی به واکسیناسیون ندارد، اما اگر بتوان میزان واکسیناسیون روزانه را به بیش از یک میلیون نفر به طور ثابت رساند و با تلاش نظام سلامت، هلال احمر، وزارت امور خارجه و دولت، واکسن به اندازه کافی وارد شود و مردم هم پروتکل ها را رعایت کنند، پیک ششم بدون دردسر از سر گذرانده می شود.

حالا با سرعت گرفتن واکسیناسیون، خیلی ها به زندگی بدون کرونا امید بسته اند.

به نظر شما از چه زمانی می شود این وضعیت را متصور شد؟ به زندگی پس از کرونا، با واکسیناسیون تمام افراد بالغ جامعه می توان فکر کرد، اما از آنجایی که میزان سرایت و جهش های این بیماری بالاست، باید مردم هم در زندگی خود تغییراتی را ایجاد کنند.

برای برگشت به زندگی عادی باید هم اکنون توصیه ها درخصوص موارد پیشگیری را بیشتر جدی گرفت و به محض احساس ابتلا به بیماری، قرنطینه را رعایت کرد.

افراد باید همچنان از ماسک استفاده و ارتباط های غیرضروری را کم کنند.

مراکزی هم که تاکنون تعطیل بوده اند، به تدریج می توانند باز شوند تا کم کم مردم به زندگی عادی بازگردند.

اما اینکه بخواهیم صددرصد، زندگی عادی داشته باشیم و به دوران قبل از کرونا بازگردیم، فعلا نمی توان درباره آن اظهارنظری کرد.

البته به نظر می رسد افراد جامعه چه در ایران و چه در کشورهای دیگر تا مدت ها رفتارهای بهداشتی را داشته باشند، اما اگر درصد قابل ملاحظه ای از افراد هم موارد پیشگیری از ابتلا به بیماری را رعایت کنند، با رسیدن به درصد بالایی از واکسیناسیون می توانیم به زندگی عادی نزدیک شویم.

البته نباید با افزایش میزان واکسیناسیون، افراد رعایت پروتکل ها را نادیده بگیرند، سفر بروند و مهمانی بگیرند؛ چراکه چنین رفتارهایی مانع از رسیدن به زندگی عادی می شود.

به نظر شما باید منتظر وقوع پیک های بعدی باشیم؟ بله، ما باید منتظر مواجهه با پیک های بعدی کرونا باشیم.

این پیک ها در 2صورت محتمل هستند؛ یکی اینکه با واریانت جدید دیگری مواجه شویم که با واریانت های قبلی تفاوت آنتی ژنیک داشته باشد و دوم برداشتن سریع محدودیت های کرونایی.

در این شرایط باید منتظر پیک های بعدی باشیم.

اما اگر محدودیت ها به شکل پلکانی و مرحله به مرحله برداشته و فعالیت های عادی هم به تدریج آغاز شود، شاهد پیک جدیدی نخواهیم بود.

اگر هم دوباره با افزایش موارد ابتلا مواجه شویم، بلافاصله با برگرداندن آخرین محدودیت ها، می توان با پیک جدید مقابله کرد.

حالا در کنار این موضوع، مردم سؤالات زیادی درباره واکسیناسیون دارند.

اظهارات پراکنده تعدادی از متخصصان درباره عوارض و میزان اثربخشی آن هم ابهامات زیادی را ایجاد کرده است.

واقعیت ماجرا چیست؟ بررسی ها نشان داده، در بیشتر مواقع عوارض واکسن در 45روز نخست پس از تزریق واکسن، خودش را نشان می دهد؛ بنابراین بعد از این مدت (یعنی 45روز بعد از دوز اول و 45روز بعد از دوز دوم) اگر عارضه ای برای فرد ایجاد شود، نمی توان آن را به واکسن منتسب کرد.

البته این حداکثر زمانی است که در مطالعات مشاهده شده است.

اما عمده عوارض را در همان روزهای اول و معمولا هم تا یک هفته اول شاهد هستیم؛ بنابراین پس از گذشت یک ماه و نیم از تزریق، به طور منطقی نمی توان هیچ عارضه ای را به واکسن نسبت داد.

با تسریع در انجام واکسیناسیون، به نظر شما نیاز به تزریق دوز سوم یا بوستر وجود دارد و اگر لازم است باید چه زمانی انجام شود؟ شاید الان زمان مناسبی برای طرح این سؤال نباشد؛ چون تجربه و دانش قبلی محققان نشان داده که بیشتر افراد با همان 2دوز اولیه ایمنی مناسبی پیدا می کنند؛ به ویژه اگر به بیماری هم مبتلا شده باشند میزان آنتی بادی بدن شان بالاست.

بررسی ها نشان می دهد که نزدیک به دوسوم جمعیت کشور به نوعی به این ویروس آلوده شده اند.

تزریق دوز سوم برای افراد با نقص سیستم ایمنی مطرح است که به احتمال زیاد برای آنها تزریق می شود.

اما در شرایطی که هنوز جمعیت زیادی دوز دوم را دریافت نکرده اند، تزریق دوز سوم بی معناست.

ایمنی اصلی زمانی ایجاد می شود که تعداد واکسینه شده ها بالا برود.

در روزهای گذشته شاهد آغاز واکسیناسیون گروه های سنی کمتر از 18سال در کشور بودیم، اما از طرفی بسیاری از خانواده ها نگران این وضعیت هستند و نمی توانند تصمیم بگیرند که این گروه سنی هم باید واکسینه شوند یا خیر یا اینکه اصولا واکسیناسیون آنها باید مانند بزرگسالان باشد یا روند متفاوتی در پیش بگیرد.

براساس مشاهدات علمی باید گفت در شرایطی که معلمان، والدین، کودکان و تمام افراد بالغ دیگری که با کودکان چه در محیط های آموزشی و چه در خانه در ارتباط هستند، هنوز واکسینه نشده اند، اولویت ما کودکان و نوجوانان نیستند؛ چون اصولا برای آنها دغدغه بهداشتی مهمی درخصوص ویروس کرونا وجود ندارد.

البته نه اینکه هیچ خطری آنها را تهدید نکند، اما در مقایسه با بزرگسالان، باید ابتدا گروه های سنی بالا مثل والدین، معلمان و رانندگان تاکسی و اتوبوس و.

واکسینه شوند، بعد کودکان؛ چرا که کودکان اغلب ناقلان خاموش کرونا هستند.

بنابراین زمانی مدارس می توانند بازگشایی شوند که تمام افرادی که با این کودکان در ارتباط هستند، واکسن تزریق کرده باشند.

با اتمام واکسیناسیون بزرگسالان و پس از کسب اطلاعات بیشتر می توان در مورد تزریق واکسن به کودکان با قطعیت بیشتری اظهارنظر کرد، اما اگر وزارت بهداشت دوز کافی واکسن برای دانش آموزان تهیه کرده، آنها هم منعی برای دریافت واکسن ندارند.

در ارتباط با واکسیناسیون، سؤالی که بسیار پرسیده می شود این است که چه میزان آنتی بادی از طریق واکسن ایجاد شده.

حتی برخی به آزمایشگاه مراجعه می کنند و درخواست تست آنتی بادی دارند.

آیا ضرورتی به انجام این کار هست؟ از کجا می توان متوجه ترشح آنتی بادی در بدن پس از تزریق شد؟ از ابتدا که تست های آی جی جی و آی جی ام برای مشخص شدن ابتلا به کرونا و ترشح آنتی بادی در بدن راه افتاد، مسئولان در سازمان بهداشت جهانی و بسیاری ارگان های دیگر اعلام کردند انجام این تست ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

چرا که نه مثبت بودن این آنتی بادی ها تضمین می کند که در بدن فرد ایمنی ایجاد شده و نه منفی بودن آن، نشانه نداشتن ایمنی است.

توجه داشته باشیم این آزمایشات تنها برای اقدامات پژوهشی کاربرد و معنا دارد.

در این پژوهش ها با در نظر گرفتن میزان مثبت و منفی کاذب آزمایش ها، می توان متوجه شد که چه درصدی از افراد در برابر ویروس مصون شده اند.

اما نمی توان در مورد تعداد آنتی بادی های یک فرد با انجام این آزمایش، اظهارنظر کرد.

بنابراین تنها فایده آن درآمدزایی برای عده ای است.

اما برای خود افراد هیچ نتیجه ای ندارد.

بنابراین انجام آن اصلا توصیه نمی شود.

طبیعتا وزارت بهداشت براساس برنامه هایی که دارد، از محققان می خواهد روی نمونه ای از افراد مطالعاتی را انجام دهند و سپس براساس مثبت یا منفی های کاذبی که این آزمایش ها دارد و محاسباتی که انجام می شود، نتیجه می گیرند ممکن است چه نسبتی از دریافت کنندگان واکسن، مصونیت کافی نداشته باشند و بر همان اساس هم اقداماتی روی آنها انجام خواهد شد.

در موضوع گرفتن آزمایش آنتی بادی، حالا تبلیغات زیادی هم برای انجام آزمایش لخته خون می شود.

در این تبلیغات خطاب به آنها که مبتلا به کرونا شده اند اعلام شده، برای اینکه دچار لخته خون نشوید یا زودتر جلوی پیشروی آن را بگیرید، این آزمایش را انجام دهید.

این موضوع چقدر می تواند درست باشد و آیا ضروری است؟ انجام آزمایش لخته یا انعقاد خون به هیچ عنوان برای تشخیص وضعیت جسمانی فرد پس از واکسیناسیون یا ابتلا کاربرد ندارد.

هیچ مرجعی هم چنین آزمایشی را تجویز نمی کند.

عارضه لخته شدن خون پس از واکسیناسیون یا ابتلا به کرونا بسیار نادر است.

همچنین چنین آزمایشاتی هم با خطاهای بسیار همراه است.

تنها دلیل انجام چنین آزمایشاتی، درآمدزایی است.

تنها تأکیدی که شده این است که اگر شخصی سابقه اختلالات انعقادی مثل سکته مغزی داشته باشد، باید حتما با پزشک معالج خود برای انتخاب نوع واکسن در ارتباط باشد.

آنهایی که واکسن سینوفارم می زنند، اما دچار هیچ عارضه ای نمی شوند، تصور می کنند واکسن آنها بی اثر بوده است و حتی نسبت به واقعی بودن واکسن تردید پیدا می کنند.

آیا تزریق واکسن برای همه عارضه ایجاد می کند؟ چرا برخی دچار عارضه شدید می شوند و برخی عارضه کمتری پیدا می کنند؟ گفته می شود عوارض پس از واکسن، نشان دهنده تحریک شدن سیستم ایمنی است، اما مشاهده نکردن عوارض هم به معنای اثربخش نبودن یا دریافت نکردن واکسن اصلی نیست.

بنابراین همانگونه که بسیاری به یک دارو حساسیت دارند و دچار عارضه شدید می شوند، بعد از تزریق واکسن هم عده ای دچار عوارض شدیدتری می شوند.

درحالی که ممکن است خیلی ها عارضه ای نداشته باشند برخی دچار تب، بدن درد، خستگی و کوفتگی بعد از تزریق می شوند، درصورتی که بقیه چنین عوارضی ندارند.

بنابراین مشاهده کردن یا نکردن عوارض، ارتباطی به میزان ایجاد ایمنی توسط واکسن یا اثربخشی آن ندارد.

با توجه به اینکه مطالعات گسترده ای براثربخشی واکسن ها بر جمعیتی بالغ بر 10هزار نفر انجام شده است، جای نگرانی برای عوارض آن وجود ندارد و درصورتی که شخصی دچار عوارضی نشده، نباید بنا را بر بی اثر بودن واکسن بگذارد.

ضمن اینکه عوارض ناشی از واکسن هم چند روز بیشتر نیست و به آسانی برطرف می شود.

شایعاتی میان مردم به گوش می رسد مبنی براینکه واکسن سینوفارم در برابر سویه دلتا مقاومت ندارد.

آیا این موضوع درست است؟ توصیه اصلی برای برطرف شدن نگرانی ها در مورد واکسن های مختلف این است که مردم به مقایسه نتایج واکسن هایی که در جوامع مختلف آزمایش شده اند توجهی نکنند.

چون ما هنگامی می توانیم اثربخشی 2دارو یا 2 واکسن را با هم مقایسه کنیم که آنها در یک جمعیت و در یک شرایط مطالعه شده باشند.

مثلا نمی توان اثر بخشی واکسنی را که در روسیه مطالعه شده با واکسنی که در هندوستان مطالعه شده مقایسه کرد.

اما در مورد اثربخشی واکسن سینوفارم در برابر سویه دلتا باید گفت اثربخشی تمام واکسن ها در برابر این سویه کاهش پیدا کرده است.

اما باید 2نکته را مدنظر قرار داد؛ یکی اینکه این کاهش اثربخشی، بیشتر در برابر عفونت یا آلودگی است، درحالی که تمام واکسن ها در برابر سویه دلتا اثربخشی دارند.

دوم اینکه در برابر فرم های علامت دار بیماری، به ویژه فرم های شدید و آن دسته که منجر به بستری و مرگ می شوند، تمام واکسن هایی که تأییدیه دریافت کرده اند در برابر دلتا کارایی مناسب دارند.

اما در مورد آگاهی از اختلاف بین کارایی واکسن های مختلف باید گفت میزان اثربخشی این واکسن ها هم با مطالعاتی که در شرایط و جوامع مختلف انجام شده مقدور نیست و نتایج قابل استنادی برای کشورهای دیگر ندارد.

بنابراین همچنان همان شعار همیشگی سازمان جهانی بهداشت یعنی نخستین واکسن بهترین واکسن است کارایی دارد.

آیا ابتلا پس از دوز اول واکسن، اثربخشی واکسن تزریق شده را از بین می برد؟ اثربخشی واکسن پس از دوز اول به هیچ عنوان از بین نمی رود.

اینکه افراد بعد از دوز اول یا دوم مبتلا شده باشند، یا به چه فاصله ای پس از دریافت واکسن مبتلا شده باشند، ابتلای آنها با علامت باشد یا بی علامت، هیچ تأثیری در اثربخشی واکسن تزریق شده ندارد.

بنابراین مردم نباید در این زمینه نگرانی داشته باشند.

موضوعی که برای خیلی ها سؤال است این است که آیا آنها که پس از تزریق دوز دوم واکسن، مبتلا می شوند، باید دوز بوستر دریافت کنند؟ در مورد ابتلا به کرونا قبل و بعد از تزریق واکسن، باید گفت که ابتلا به بیماری، به معنی تزریق یک دوز یادآور واکسن است و بسیار هم تأثیر دارد.

چرا که آلودگی با جدیدترین گونه در گردش ویروس، اتفاق افتاده است، به ویژه وقتی ابتلا به بیماری بعد از تزریق واکسن باشد.

ابتلا بعد از تزریق دوز دوم واکسن، معمولا ابتلای کم علامت یا بدون علامتی است، البته ممکن است در موارد بسیار نادری هم افراد دچار بیماری شدید شوند.

اما بدون توجه به اینکه شدت بیماری در افرادی که 2 دوز واکسن را دریافت کرده اند چقدر باشد، به هیچ عنوان نیازی به دریافت دوز سوم واکسن نیست و خود ابتلا حکم یک دوز یادآور و تقویت کننده را دارد.

نگران کشور سازنده واکسن نباشید اگر واکسیناسیون تحت نظارت وزارت بهداشت انجام نشود و به گونه ای خارج از زنجیره سراسری واکسن تزریق شود احتمال تقلب وجود دارد، بنابراین نخستین توصیه این است که افراد تنها از مسیر وزارت بهداشت یا نهادهایی با مجوز وزات بهداشت اقدام به واکسیناسیون کنند.

به هر حال افراد در زمان تزریق واکسن، امکان چک کردن ویال تزریقی ندارند، اما چون واکسیناسیون از سوی وزارت بهداشت انجام می شود، نباید نگران باشند، چرا که احتمال سوءاستفاده صفر است.

از سوی دیگر، با روش های ساده مثل دیدن نوشته های روی ویال، نمی توان اصلی یا تقلبی بودن واکسن را تشخیص داد.

چرا که کشورهای چندملیتی هم واکسن ساخت کشورهای دیگر را با همان روش و با همان مواد می سازند.

بنابراین نباید نگرانی در مورد اینکه واکسن ساخت چه کشوری است وجود داشته باشد.

اصولا خارج از کشور، معمولا تنها به برند واکسن توجه می شود نه کشور سازنده.

وقتی برندی محصولی را تولید کند طبیعتا در تمام کشورهایی که آن برند مجوز فعالیت گرفته باشد با همان کیفیت و با همان مواداولیه ساخته می شود.

به همین دلیل نباید در این زمینه نگرانی وجود داشته باشد.


کلید واژه ها: واکسیناسیون - وزارت امور خارجه - روزنامه همشهری - موارد ابتلا - ادامه - کرونا - امور خارجه - کارشناسان - پروتکل ها - کاهش - پنجم - واکسینه - روزنامه - میلیون - همشهری - روزانه - بیماری - پروتکل - قربانی - مرگ در - ابتلا - رعایت - دردسر - تعداد - واکسن - خارجه - میزان - افراد - وزارت - درمان

آخرین اخبار سرویس:
با این داروی چربی خون کرونا را ضربه فنی کنید

این نشانه در دهان خبر از دیابت نوع2 می دهد

هفت قاتل افسردگی خود را بشناسید

این میوه روی سلامت روان تان تاثیر می گذارد

درمان تمام عفونت های بدن با این سبزی دم دستی

فواید بیشمار هویج؛ از کنترل فشار خون تا بهبود کارکرد دستگاه گوارش

علل ژنتیکی مقاومت دارویی در بیماری سل شناسایی شد

واکسیناسیون تنها راه برای مقابله با فاجعه کرونا است

تست شخصیت شناسی حروف انگلیسی که شخصیت شما را برملا خواهد کرد!

ساخت محلول قوی دفع حشرات با شامپو

درمانی جدید برای آلزایمر و پارکینسون

نتایجی عجیب به دست آمده از «آب پرتقال»

روش ساده ای برای بازیابی حس بویایی بیماران کرونایی

خواص باورنکردنی کلم قمری که متعجبتان می کند

27 خاصیت دارویی و درمانی نعناع بیابانی

پنج دلیل احتمالی کبودی در بدن

سید حسن قاضی زاده هاشمی را بیشتر بشناسید

بیماری های قلبی در کمین این افراد!

چند درصد فوتی های کرونا در ایلام واکسن دریافت نکرده بودند؟

واکسن فایزر تاثیر 91 درصدی بر روی کودکان دارد

درمان فوری آلزایمر و پارکینسون

امکان صدور کارت واکسن برای اتباع خارج از کشور که در ایران واکسن زده اند، فراهم شد

چهار فایده فوق العاده چغندر برای پوست

زمان مناسب مصرف انواع ویتامین ها و مکمل ها

برگشت جلفا و مرند به وضعیت قرمز کرونایی/تبریز همچنان نارنجی

پذیرش 62 بیمار کرونایی در مازندران/ 2 کرونایی فوت کردند

پیگیری جذب و تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری

فال روزانه 1 آبان 1400

مصرف سیر برای چه کسانی ممنوع است؟

اگر در تنهایی دچار حمله قلبی شدیم چه کنیم؟

تاثیر داروی دیابت نوع 2 در کاهش خطر بستری و مرگ کرونا

هر آنچه که درباره «کم شنوایی» نمی دانید

پاییز و زمستان این غذا ها را بخورید

این غذا ها را نخورید تا ریزش مو نگیرید

چه کسانی نباید سیر بخورند؟

18 نفر به آمار مبتلایان به کرونا در استان زنجان افزوده شد

درمان لرزش دست؛ علت لرزش دست چیست؟

با این رژیم غذایی مقابل چاقی و دیابت بایستید

اگر این حالت را دارید، در جوراب خود پیاز بگذارید!

فواید بیشمار هویج؛ از کنترل فشار خون تا بهبود کارکرد دستگاه گوارش

شهادت آمنه سلگی با 2 فرزند در نهاوند / همه گریستند! + عکس

مادر مشهدی چهار قلو به دنیا آورد

تسریع واکسیناسیون در کهگیلویه و بویراحمد

6 روز بدون فوتی کرونا در هرمزگان در مهرماه/ شمار بستری ها 172 نفر شد

نکاتی درباره جویدن و قورت دادن آدامس

آمار بستری های کرونایی در یزد به 432 نفر رسید

آمار کرونا هرمزگان 30 مهر؛ بدون فوتی و 172 بستری

درمان ریزش موی سکه ای؛ علت ریزش موی سکه ای چیست؟

حضور محرم و یکی از کارکنان هم جنس در سونوگرافی زنان الزامی است

علت جوش چانه چیست؟

مادر مشهدی چهار قلو به دنیا آورد

آمار کرونا قزوین 30 مهر؛ 3 فوتی و 57 ابتلای جدید

بهترین رژیم غذایی مناسب قلب را بشناسید

علت کاهش ناگهانی وزن چیست؟

نور درمانی چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا ورزش قبل خواب روی کیفیت خواب تاثیر می گذارد؟

مرگ در فضا چگونه خواهد بود و تکلیف اجساد چه می شود؟

چرا در فصل های سرد بیشتر مریض می شویم؟

چه زمان هایی نباید آب بنوشیم؟

284 بیمار قطعی کرونا در بیمارستان های استان کرمان بستری شدند

سرنوشت واکسن کرونا

87 درصد افراد بالای 12 سال در گیلان دز نخست واکسن کرونا را دریافت کردند

شیروژن: دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی با توجه به بعد مسافت در خوابگاه ها اسکان می یابند

موج ششم کرونا در چهارمحال و بختیاری با تلفات کم بروز می کند

علل مسمومیت غذایی در خانه چیست؟/ چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

آخرین آمار از مبتلایان کرونا در ایران

افزایش 90 درصدی میل مردان و زنان فقط با این کارهای ساده

تصویر محجبه مدل مشهور استرالیایی

اعمال محدودیت برای کارمندان واکسن نزده در استان قزوین

رییس اسبق فدراسیون کشتی بر اثر کرونا درگذشت

رییس و دبیر پیشین فدراسیون کشتی درگذشت

تزریق بیش از یک میلیون و 23 هزار دُز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته

بهبودیافتگان کرونا این روغن ها را دم دست بگذارند

آمار کرونا کرمانشاه 30 مهر؛ 9 فوتی و 194 ابتلای جدید

انجام این کارها قبل از رابطه زناشویی خطرناک است!

کاهش 42 درصدی خطر مرگ کرونا با کشف داروی جدید

ورود واکسن «کووپارس»به چرخه واکسیناسیون در نیمه آبان/ واکسن 16 بیماری در ایران تولید می شود

7 ویتامین برای غلبه بر افسردگی

دفع سریع سنگ کلیه فقط با خوردن این نوشیدنی خانگی

احتمال وقوع پیک بعدی کرونا در خوزستان وجود دارد

افزایش آمار جهانی ابتلا و فوتی کودکان با کرونا در پاییز

ترفندهایی برای بخار نگرفتن عینک در فصل سرما و هنگام زدن ماسک

اگر تب کردید اصلا سراغ این داروها نروید!

آمار کرونا اردبیل 30 مهر؛ یک فوتی و 19 ابتلای جدید

روز بدون مرگ کرونایی در لرستان

آیا واکسیناسیون همزمان علیه آنفولانزا و کرونا امکان پذیر است؟

جابری: برای اولین بار به چنین موردی برخورد کردیم

ویدئو| مهران غفوریان پس از عمل جراحی قلب باز: خدا رحم کرد زنده ماندم!

راه حل های درمان سردرد های فصلی

12 فوتی براثر کرونا در آذربایجان غربی

این علامت ساده یعنی بیماری عصبی دارید

شیوع کرونا در قم در حال افزایش

تزریق بیش از یک میلیون دز واکسن در روز گذشته

روش ساده ای برای بازیابی حس بویایی بیماران کرونایی

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / جمعه 30 مهر 1400

والدین علائم تنفسی وبثورات پوستی فرزندان را به مراکز بهداشت اطلاع دهند

آمار کرونا قم 30 مهر؛ 9 فوتی و 70 ابتلای جدید

30 بیمار کرونایی روزانه در خوزستان بستری می شوند

گفتار شهید مطهری درباره حفظ سلامت عمومی مردم

وزارت بهداشت: حضور محرم و یکی از کارکنان هم جنس در سونوگرافی زنان الزامی است

پاسخ به شایع ترین پرسش ها درباره واکسیناسیون

پاسخ به شایع ترین پرسش ها درباره واکسیناسیون