مطالب مرتبط:
نگاهی به مهم ترین دارو های درمان کووید19 در دنیا
مهم ترین داروهای درمان کرونا در دنیا
نیویورک: گارد ملی جایگزین کادر درمان واکسینه نشده می شود
نگاهی به فیلم «رفیق های عزیز»، خرق عادت در چشم لیودا
عزم قطعی آیت الله رییسی برای تکریم و رفع مشکلات ایرانیان در سراسر دنیا
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 4 مهر 1400 ساعت 13:552021-09-26پزشكي

نگاهی به مهم ترین دارو های درمان کووید19 در دنیا


استفاده از دگزامتازون فقط زمانی توصیه می شود که بیمار دچار افت اکسیژن خون و یادچار زجر تنفسی و افزایش تلاش تنفسی باشد، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک به نقل از ایسنا، عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا گفت: بر اساس دستورالعمل های معتبر جهانی درمان بیماری کووید19، هم اکنون فقط تعداد معدودی دارو توصیه می شود که از جمله آن ها سه داروی رمدسیویر، دگزامتازون و اکتمرا است که البته این دارو ها هم باید باید درست و بجا استفاده شوند.

بهنام حاجی حسینلو، متخصص بیماری های داخلی و مراقبت های حاد بیمارستانی و عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا پیرامون درمان های موجود برای بیماری کووید 19، اظهار کرد: در تحقیقات جهانی انواع دارو ها و درمان ها برای بیماری کووید 19 مطرح شده که برخی از آن ها توصیه شده و برخی توصیه نشده است.

این پزشک متخصص با اشاره به دستورالعمل جهانی درمان بیماری کووید 19، گفت: بر اساس این دستورالعمل در مورد بیماران سرپایی که نیاز به بستری در بیمارستان ندارد، درمان با آنتی بادی های مونوکلونال توصیه شده که برای جلوگیری از موارد حاد بیماری قابل استفاده است، البته با توجه به اینکه این درمان در ایران موجود نیست درباره آن صحبت نمی کنیم.

وی در مورد بیمارانی که با تشخیص پزشک نیاز به بستری در بیمارستان و دریافت اکسیژن ندارند و می توانند به صورت سرپایی مراحل درمان خود را طی کنند، گفت: این بیماران به هیچ وجه نیاز به دگزامتازون یا پردنیزون یا دارو های مشابه کورتیکو استروییدی ندارد.

متخصص بیماری های داخلی و مراقبت های حاد بیمارستانی با بیان اینکه اخیرا پزشکان زیادی دگزامتازون را از ابتدای دوره درمان برای بیماران تجویز می کنند، افزود: این پزشکان معتقدند درحال حاضر با کرونای دلتا مواجه هستیم که باعث می شود بیمار سریع وارد فاز بعدی و حاد بیماری شود و به همین دلیل باید زودتر درمان با دگزامتازون را برای بیمار شروع کنیم، اما شواهدی برای این مدعا وجود ندارد.

دگزامتازون؛ شمشیر دولبهوی با اشاره به گایدلاین درمانی NIH تاکید کرد: استفاده از دگزامتازون فقط زمانی توصیه می شود که بیمار دچار افت اکسیژن خون و یادچار زجر تنفسی و افزایش تلاش تنفسی باشد، زیرا این دارو ها شمشیر دو لبه ای هستند که باید حتما به موقع استفاده شوند.

این سوال مطرح است که تجویز این دارو در فاز های اول بیماری براساس کدام دستورالعمل و شواهد ثابت شده است، درحالی که در تحقیقات انجام شده شیوع کرونای دلتا توصیه شده دگزامتازون تجویز نشود.

حاجی حسینلو با تأکید بر اینکه با تکیه بر شواهد می توان گفت نباید از روز اول برای بیماری که اندیکاسیون بستری ندارد از دگزامتازون استفاده کرد، گفت: درست است دستورالعمل درمان کووید19 برای ایران نیست و مربوط به آمریکا است، اما عقل سلیم می گوید کدام قسمت به درد ایران می خورد و کدام قسمت به درد نمی خورد، دگزامتازون هم دارویی است که در همه جا موجود است و تفاوتی در استفاده از آن وجود ندارد.

البته قطعا باید دستورالعمل داخلی خودمان را داشته باشیم، اما باید شواهد پشت آن باشد و گرنه تبعاتی خواهد داشت.

دگزامتازون عاملی برای افزایش قارچ سیاهعضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا با اشاره به شیوع قارچ سیاه، گفت: در شرایطی که خطر ابتلا به قارچ سیاه وجوددارد نباید دارویی اضافه کنیم که نه تنها در آن مرحله فایده ای ندارد، بلکه احتمال ابتلا به قارچ سیاه را بیشتر می کند.

وی با تاکید بر اینکه اگر دگزامتازون به جا استفاده شود از قوی ترین و بهترین دارو ها است، در مورد موارد مصرف این دارو بر اساس دستورالعمل جهانی درمان کرونا، اظهار کرد: برای بیماری که بستری شده، اما به اکسیژن مکمل نیاز ندارد، نیازی به تجویز دگزامتازون نیست.

حاجی حسینلو با تاکید بر اینکه برای بیماران بدحال نیازی نیست رمدسیویر حتما به همراه دگزامتازون تجویز شود، خاطرنشان کرد: در مورد بیمارانی که امکان دارد بیماری آن ها پیشرفت کند، مثلا درگیری بالای ریه در سی تی اسکن مشاهده می شود و یا فردبیماری زمینه ای ریوی مثل فیبروز ریه دارد و ممکن است سریع دچار پیشرفت بیماری شود می توانیم رمدسیویر را تجویز کنیم، اما باز هم نیاز به دگزامتازون ندارد، چون دچار زجر تنفسی نیست و همینطور نیاز به اکسیژن مکمل ندارد.

وی با بیان اینکه رمدسیویر یک داروی بیمارستانی است، گفت: اگر در ایران رمدسیویر در خارج از بیمارستان و در کلینیک ها تزریق می شود به دلیل این است که بیمار اندیکاسیون بستری دارد، اما سیستم درمانی ظرفیت پذیرش ندارد و به همین دلیل رمدسیویر برای بیمار تجویز می شود تا در کلینیک تزریق شود.

برای هر بیماری با تست پی سی آر مثبت نباید رمدسیویر تجویز شود.

سه داروی شناخته شده برای درمان کرونااین عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا با بیان اینکه سه دارو در کنار مونوکلونال آنتی بادی ها و چند داروی دیگر برای درمان بیماران کووید19 توصیه می شود، گفت: رمدسیویر، اکتمرا و دگزامتازون سه دارویی است که باید درست و بجا استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه براساس دستورالعمل جهانی درمان کووید19 در شرایطی که بیمار بستری است و به دستگاه اکسیژن ساز و کمک تنفسی نیاز دارد تجویز رمدسیویر و دگزامتازون توصیه می شود، افزود: بیماری که در حال بدتر شدن است و نیاز به دستگاه کمک تنفسی بای پپ دارد، به هر میزان که وضعیت تنفسی بیمار بدتر و وارد فاز بعدی می شود، توصیه به مصرف داروی دگزامتازون هم بیشتر می شود و وقتی بیمار وارد فاز بعدی شد داروی اکتمرا توصیه می شود.

حاجی حسینلو ادامه داد: برای بیماری که از ابتدا در بخش آی سی یو بوده، باید در 24 ساعت اول داروی اکتمرا تجویز کرد، اما بیماری که از ابتدا در بخش آی سی یو نبوده، اما نیاز به اکسیژن شدیدا و سریعا در حال افزایش است، نیاز به اکتمرا دارد که باید براساس گایدلاین و به میزان توصیه شده به بیمار داده شود.

در صورت عدم دسترسی به اکتمرا، داروی باریسیتینیب می تواند مورد استفاده واقع شود.

وی خاطرنشان کرد: دارو های دیگری که در مورد بیماری کووید19 وجود دارد کلشی سین است که اکیدا علیه استفاده از آن توصیه می شود و هیچ جایگاهی در درمان بیماری کووید19 ندارد.

این پزشک متخصص ایرانی از فلووکسامین به عنوان داروی دیگری یاد کرد که به تازگی برای درمان کرونا مطرح شده و تصریح کرد: تحقیقات جدید می گوید نمی توان له یا علیه این دارو توصیه کرد، اما بعد از آن مطالعه ای انجام شد به نام together trial و نتایج بسیارجالبی به دست آمد که شاید این دارو هم بتواند وارد دستورالعمل درمان بیماران کووید19 شود.

چه دارو هایی برای درمان کووید توصیه نمی شود؟عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا اضافه کرد: داروی دیگر ایورمکتین است که گایدلاین NIH نه بر له و نه بر علیه آن توصیه می کند، اما نتایج اولیه مطالعه together علیه این دارو بوده است و تفاوتی با دارونما نداشته است، درحالی که داروی فلووکسامین نتایج خوبی داشته است، اما همچنان نمی توان توصیه کرد.

وی با اشاره به اینکه دارو های آی وی آی جی نیز در گایدلاین درمان توصیه نشده، گفت: اینترفرون ها برای بیماران شدید توصیه نمی شود، اما در چند روز اول بیماری نمی توان له یا علیه آن برای بیماران توصیه کرد.

حاجی حسینلو خاطرنشان کرد: دارو های دیگر مثل هیدروکلرکین و آزیترومایسین به هیچ وجه برای درمان بیماران کووید توصیه نمی شود و از دستورالعمل درمان خارج شده است.


کلید واژه ها: بیماری کووید 19 - عضو هیئت علمی دانشگاه - بیمار - بیماری - درمان - کووید - عضو هیئت علمی - درمان بیماری - توصیه - دگزامتازون - دارو - دستورالعمل - دارو ها - کووید 19 - ویسکانسین - هیئت علمی - جهانی - دانشگاه - استفاده - آمریکا - کووید19 - بیمارستانی - تنفسی - متخصص - پزشک متخصص - اکسیژن خون - دچار - علمی - هیئت - مهم ترین

آخرین اخبار سرویس:
اتو را با این روش ها تمیز کنید

ساخت آزمایشگاهی نسل های جدید سلول های خورشیدی با طول عمر و پایداری بیشتر

تاثیر رژیم غذایی بر سرعت رشد تومورها

هفت خوراکی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند

چرا بعضی خانم ها بعد از رابطه جنسی افسرده می شوند؟

خبر بد؛ اولین مورد از دلتا پلاس مشاهده شد

همه چیز درباره نشانگر رنگی تغذیه ای

علائم و دلایل حساسیت به زیتون و روغن زیتون

پادکست | شاه کلید قفل درهای بسته

تاثیر قابل توجه روش درمانی جدید با سلول های بنیادی در درمان کرونا

رسوب زدایی و جرم گیری کتری برقی با ترفندی ساده و سریع

دلیل کاهش حجم و تغییر اندازه مغز انسان

نقش زردچوبه در بهبود کبد چرب

به جای این قرص آب لیمو بخورید

علی امیری: احتمالا تا پاییز ویروس لامبدا به ایران برسد

کرونا چطور سلول های مغزی را تخریب می کند؟

برخی از اختلالات و مشکلات جسمی که می توانند منجر به ریزش یا نازک شدن تارهای مو شوند

علائم کرونا در کودکان چیست؟

آیا حیوانات هم عادت ماهانه دارند؟

کدام درد ها با مصرف سیاه دانه درمان می شود+ مقدار مصرف

علائم کرونا در کودکان چیست؟

خواص سفیده تخم مرغ برای دیابت

روش های متداول پخت سبزیجات

خواص سفیده تخم مرغ برای دیابت

کرونا چطور سلول های مغزی را تخریب می کند؟

رسوب زدایی و جرم گیری کتری برقی با ترفندی ساده و سریع

ماجرای انتصاب داماد وزیر بهداشت چه بود؟

خستگی ناشی از بیماری کووید-19 چگونه است؟

راهکارهایی برای کاهش اثرات مضر غذای پُرچرب

دویدن شما را رومانتیک می کند

موج زمستانی کرونا در راه است؟

یک دوز برای همیشه

4 ماده غذایی که در افزایش سطح اکسیژن خون مؤثرند

جملاتی که نباید به فرد مبتلا به اضطراب اجتماعی بگوییم؟

سلول های چربی محافظ زنان در برابر بیماری های متابولیک

تأثیر داروها بر واکسن ها در واکسیناسیون

استخدام بازاریاب و ویزیتور آرایشی بهداشتی با بیمه و پاداش در خوزستان

یادم تو را نه فراموش!/ اگر این روزها کمی فراموشکار شده اید، بخوانید

دبیر انجمن متخصصین عفونی: احتمالا سویه بعدی در پیک ششم دلتا پلاس خواهد بود

کارایی واکسن ها در کاهش مرگ و میر کرونایی

از روی شکل دست به سلامت قلبتان پی ببرید

استخدام ویزیتور آرایشی بهداشتی با بیمه و پورسانت در فارس و بوشهر

چه کسانی به کاردرمانی نیاز دارند؟

سندروم آمبولی چربی؛ از علائم تا درمان

6 افزودنی سالم تر از شکر برای طعم دار کردن قهوه

جزییات لغو ممنوعیت تردد بین استانی برای واکسن زده ها

باکتری های مریخ سوخت موشک ها را تامین می کنند

415 بیمار بستری در مراکز درمانی مازندران/ 3 مازندرانی دیگر فوت کردند

آیا خستگی هم جزو علائم کرونا است؟

طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی+ نکات کلیدی و جلوگیری از کپک زدن

45درصد کاشمری ها 2 دُز واکسن کرونا را دریافت کردند/ افزایش نگران کننده تعداد بیماران کرونایی

مرگ و میرکرونایی در کمین واکسن نزده ها / یک ویروس شناس: 90درصد جان باختگان کرونا افراد واکسینه نشده هستند / نیاز گروه های پرخطر به دُز بوستر

روان‌شناسی و سؤالات مربوط به آن در اذهان عمومی در صدای جویا

ویروس لامبدا چقدر خطرناک است؟

مشاوره قبل از ازدواج ضروری است در پزشک برتر بخوانید

آنچه باید زنان درباره آزمایش پاپ اسمیر بدانید

محدودیت تردد بین استانی برای واکسن زده ها لغو می شود

چغندر،درمانی برای فشار خون بالا

احتمال لغو منع تردد شبانه / منع تردد بین استانی برای واکسن نزده ها

رابطه جنسی در همسران با اختلاف سنی زیاد

3 یزدی قربانی کووید 19 شدند

ممنوعیت تردد بین استانی برای واکسن نزده ها/ فیلم

یک فوتی کرونا در هرمزگان در 5آبان/ 762هزار دوزدوم تاکنون تزریق شده است

الزام شرکت های هواپیمایی برای استفاده از 60 درصد ظرفیت هواپیماها

95 درصد افراد مبتلا به هپاتیت B حاد سلامت خود را به دست می آورند

سلول های چربی محافظ زنان در برابر بیماری های متابولیک

روش تنظیم خواب کودکان چگونه است؟

اختراع لامپی که قاتل کرونا است

رشد موهای خود را با این راه های آسان تقویت کنید

اینفوگرافیک | تفاوت سوزش معده با بیماری های قلبی چیست؟

45درصد کاشمری ها 2 دُز واکسن کرونا را دریافت کردند

80 درصد زنان پس از زایمان دچار این مشکل می شوند

متخصصان قلب این هفت غذا را نمی خورند

چند دلیل درد زیر شکم در مرد یا زن

عادی انگاری مساوی با شروع موج ششم کرونا در گیلان

ویدئو| ممنوعیت تردد بین استانی و تردد شبانه فقط برای واکسن زده ها لغو می شود

کرونا 3 خانواده را در یزد داغدار کرد/ابتلای 343 نفر دیگر

عوارض استفاده از هدفون بلوتوثی چیست؟

ساخت لامپی که ویروس کرونا را از بین می برد

خواص شگفت انگیر دمنوش گل داوودی در زمستان

خدمات زیبایی توسط پزشکان مورد تایید وزارت بهداشت انجام شود

این مُدل گریه نوزاد نشانه اوتیسم است

ممنوعیت تردد بین استانی فقط برای واکسن زده ها لغو می شود

خبر انتصاب داماد وزیر بهداشت با نام مستعار صحت دارد؟

راه آسان درمان فشار خون بالا+ عکس

240 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

مضرات عجیب آویشن برای بدن

چه کسانی به کاردرمانی نیاز دارند؟

فایزر برای تزریق به کودکان 5تا11 ساله رای کمیته مشورتیFDA را بدست آورد

اهدای تجهیز درمانی خیران سلامت به مرکزی درمانی در کاشان

90درصد جان باختگان کرونا افراد واکسینه نشده هستند

اصلا خوشحال نباشید که کرونا نمی گیرید!

تأثیر واکسیناسیون بر کاهش شهر های قرمز و آمار مرگ و میر

روند ابتلا به کرونا در استان گیلان دوباره افزایشی شد

خواص شگفت انگیز سه میوه پاییزی را بشناسیم

ولع در مصرف نمک نشانه چیست؟

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در چهارمحال و بختیاری/ متولیان درمانی نگرانند

علائم زنان باردار مبتلا به کرونا

دستکاری برخی نورون ها به پاک شدن خاطرات بد و تقویت خاطرات خوشایند کمک می کند

اولین شیوه ژن درمانی برای درمان سرطان های مرگبار

نگاهی به مهم ترین دارو های درمان کووید19 در دنیا

نگاهی به مهم ترین دارو های درمان کووید19 در دنیا