مطالب مرتبط:
حقدوست: طلبی از استقلال ندارم/ چرا هافبک اسبق آبی ها از اوج فاصله گرفت؟
حقدوست: طلبی از استقلال ندارم/ چرا هافبک اسبق آبی ها از اوج فاصله گرفت؟
حقدوست: طلبی از استقلال ندارم/ چرا هافبک اسبق آبی ها از اوج فاصله گرفت؟
پیش بینی قیمت طلا و سکه فردا شنبه 3 مهر
قیمت طلا امروز جمعه 2 مهر ماه 1400+ جدول
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 08:452021-09-25اقتصادي

چرا قیمت برنج یک ماهه اوج گرفت؟


به رغم اقدام شرکت بازرگانی دولتی در توزیع 100 هزار تن برنج برای تنظیم بازار، قیمت ها هنوز در خرده فروشی ها بین 42تا56هزار تومان در نوسان است.

- خبرگزاری میزان - روزنامه همشهری نوشت: بازار برنج با تزریق صد هزار تن برنج تنظیم بازاری هم آرام نگرفت.

قیمت های عجیب و باورنکردنی، همچنان مصرف کنندگان را نگران می کند.

شهریور، ماه جهش قیمت برنج بود؛ براساس گزارش مرکز آمار از فروردین تا پایان مرداد امسال قیمت برنج ایرانی درمجموع 10.

3 درصد رشد داشته، اما مشاهدات میدانی در بازار و عمده فروشی ها نشان می دهد که تنها در شهریور، برنج ایرانی 20درصد گران شده است.

مرکز آمار میانگین قیمت 38.

600 تومان را برای هرکیلوگرم برنج ایرانی در مردادماه1400 ارائه کرده که با رصد قیمت ها در کل مناطق شهری به دست آمده، اما در مغازه های مناطق مختلف شهر تهران میانگین قیمت در ماه های اخیر بالای 40هزار تومان بوده و بازه قیمت بین 35تا50هزار تومان برای ارقام و کیفیت های مختلف برنج متغیر بوده است.

در شهریورماه قیمت ها از این هم بالاتر رفت.

درحالی که دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج هم از قیمت 40هزار تومانی برنج در شهر های مبدا خبر داده، در مراکز استان های مصرف کننده، قیمت از مرز 50هزار تومان عبور کرده است.

اما چرا قیمت برنج یک ماهه اوج گرفت؟ جهش قیمت برنج در شهریور چندی پیش وزیر جدید جهادکشاورزی در نخستین نشست های خبری خود، خبر افت 18درصدی تولید امسال برنج را به دلیل خشکسالی تأیید کرد، در پی آن روند آرام رشد قیمت برنج ایرانی در بازار پرشتاب تر شد و ظرف یکی دو هفته قیمت ارقام مرغوب و درجه یک برنج در خرده فروشی ها به بیش از 50هزار تومان رسید.

با افزایش نگرانی ها از ادامه رشد قیمت، دولت چاره کار را دخالت در بازار دید و شرکت بازرگانی دولتی، زیرمجموعه وزارت جهادکشاورزی با توزیع 100 هزار تن برنج از محل ذخایر احتیاطی تلاش کرد بازار برنج کشور را تنظیم کند.

این اقدام که از یک سو به دلیل مقطعی بودن و از سوی دیگر به دلیل همزمانی با فصل ممنوعیت واردات برنج برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، با واکنش های منفی مواجه شد، در بازار نیز تأثیری از جنس کاهش قیمت نداشت و به گفته بنکداران شاید فقط به لحاظ روانی بر بازار تأثیر اندکی گذاشته و هراس کمبود را کاهش داده باشد وگرنه قیمت ها همان است که بود.

در بازار چه خبر است؟ افزایش تدریجی قیمت برنج ایرانی و جهش 3 برابری بهای وارداتی ها در یک سال و نیم گذشته تقاضا را در بازار به شدت کاهش داد و تغییرات چشمگیری در رفتار مصرف کنندگان ایجاد کرد.

ارقام پرمحصول و ارزان قیمت جای ارقام مرغوب و درجه یک را در سبد خرید خانوار ها گرفت و خرید های عمده جای خود را به خرید های کیلویی داد و بعضی ها را حتی ناچار به خرید های پیمانه ای کرد.

گرایش به خرید برنج نیم دانه به جای برنج های معمولی افزایش یافت و افت تقاضا به قدری شدید بود که در بهار امسال برنج به عنوان کالایی اجباری همراه با روغن به بنکداران فروخته می شد.

رکود در بازار برنج با توجه به رشد سرسام آور قیمت ها شدیدتر هم شد.

به گفته دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران، چیزی به نام کمبود، به هیچ عنوان در بازار برنج وجود ندارد، اما قیمت ها همچنان بالاست.

قاسمعلی حسنی، قیمت کنونی برنج ایرانی را در عمده فروشی ها بین 35 تا 47هزار تومان عنوان می کند و در واکنش به قیمت های نجومی نزدیک به 60هزار تومان برای این محصول گفت: گران ترین و مرغوب ترین محصول برنج ایرانی در بنکداری ها 47تا56هزار تومان است و خرده فروشی ها باید با سود مشروع 12درصد این محصول را بفروشند که به 60هزار تومان نمی رسد.

البته قیمتی که با سود 12درصد برای برنج 47هزار تومانی به دست می آید، 56.

400 تومان است که چندان هم با 60هزار تومان فاصله ندارد.

این در حالی است که تولیدکنندگان نیز برداشت امسال خود را کمتر از 40هزار تومان نمی فروشند و با توجه به فاصله عمیق قیمت بین شهر های مبدا و مقصد، به نظر نمی رسد بهای برنج در عمده فروشی ها ی کلانشهر ها بدون تغییر بماند.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران، قیمت برنج خارجی را هم بین 21.

500 تا 26 هزار تومان اعلام می کند که قیمت خرده فروشی آن با سود 12درصد بین 25.

800 تا 31.

200 تومان خواهد بود؛ یعنی 4هزار تومان بالاتر از میانگین قیمت برنج ایرانی در مردادماه پارسال.

گرانی برنج، روانی است بازار برنج، یک سال گذشته را به دلیل افت تقاضا بدون بحران کمبود پشت سر گذاشت.

کاهش شدید واردات و پهلوزدن قیمت آن با برنج ایرانی دست شمار زیادی از مصرف کنندگان را از برنج ارزان قیمت کوتاه کرد و میزان خرید خانوار ها را کاهش داد.

تعطیلی طولانی مدت تالار های پذیرایی و محدودیت فعالیت رستوران ها نیز مزید بر علت شد تا به رغم کاهش ذخایر برنج، کمبودی در بازار ایجاد نشود، اما از این حقیقت نیز نباید به راحتی گذشت که پربارش بودن سال آبی 99-98 نقش مهمی در آرامش خیال بازار داشت؛ چیزی که امسال خلاف آن رخ داد.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی، گرانی موجود در بازار برنج را روانی توصیف می کند و می گوید: با اینکه هزینه تولید از کارگر و نهاده ها و حمل ونقل بسیار بالا رفته، اما داستان افزایش یکباره قیمت برنج ریشه در مسائل روانی دارد.

به اعتقاد او در شرایطی که بسیاری از واردکنندگان طی یک سال گذشته برنج شان را مایه به مایه فروختند تا روی دستشان نماند، قیمت برنج تا این حد جای رشد ندارد.

او در پیش بینی وضع آینده بازار برنج می گوید: با توجه به اینکه فصل برداشت را پشت سر می گذاریم، برنج به طور مرتب در حال توزیع در بازار است و اکثر مغازه ها هنوز بخشی از برنج پارسال را هم موجود دارند، بنابراین دلیلی برای کمبود و افزایش قیمت وجود ندارد.

حسنی درباره توزیع برنج های تنظیم بازاری نیز معتقد است که هدف دولت کاهش قیمت است، اما باید دید سرنوشت حواله هایی که برای دریافت این برنج صادر می شود، چه خواهد شد.

اعتراض واردکنندگان به تصمیم دولت چطور عرضه دولتی برنج در دوره ممنوعیت صواب است و به تولید لطمه نمی زند، ولی عرضه بخش خصوصی به همان میزان ناصواب می شود؟ این بخشی از نامه رییس انجمن واردکنندگان برنج به وزارت جهادکشاورزی در اعتراض به توزیع برنج از محل ذخایر احتیاطی در بازار است.

تنظیم بازار با توزیع برنج خارجی در شرایطی که 70هزار تن برنج واردکنندگان بخش خصوصی به دلیل همزمانی با فصل ممنوعیت واردات در گمرک باقی مانده، واکنش واردکنندگان را به همراه داشت.

واردکنندگان پیش از آغاز فصل ممنوعیت و با توجه به هشدار گمرک مبنی بر افت ذخیره برنج کشور، از دولت خواستار لغو و یا کاهش دوره ممنوعیت واردات بودند و در مذاکرات خود با دولت قبل به توافقاتی هم رسیده بودند، اما این توافقات با نشستن سیدجواد ساداتی نژاد بر کرسی وزارت جهادکشاورزی، نافرجام ماند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج درخصوص نتایج عملی نامه به وزیر گفت: هیچ اقدام عملی صورت نگرفته و همچنان سیاست ممنوعیت واردات در حال پیگیری است.

مسیح کشاورز افزود: با این حال تلاشمان را می کنیم و از اتاق بازرگانی تهران درخواست کرده ایم جلسه ای با وزیر جهادکشاورزی ترتیب داده شود تا واردکنندگان بتوانند از نزدیک با ایشان مذاکره و مسائل را مطرح کنند، اما آقای ساداتی نژاد نشان داده اند که به کاهش دوره ممنوعیت واردات تمایلی ندارند، در نتیجه منتظر دستور و اقدام رییس جمهور و معاون اول ایشان هستیم که با توجه به وضعیت بازار برنج برای رفع این مشکل اقدام کنند.

او در پاسخ به این پرسش که آیا قول مساعدی از سوی رییس جمهور یا معاون اول رییس جمهور در این زمینه داده شده یا خیر، گفت: هیچ گونه قول مساعدی داده نشده، اما از آنجا که ناکارآمدی سیاست دخالت دولت در بازار برنج با توزیع 100هزار تن به اثبات رسیده امیدواریم تصمیم گیری ها روند دیگری به خود گیرد.

از ابتدای امسال هرماه به طور میانگین 100هزار تن برنج وارد کشور شده که تا پیش از آغاز فصل ممنوعیت کل واردات به 400هزار تن رسید.

براساس آمار اعلام شده سال گذشته مجموع واردات برنج 800هزار تن بود که در مقایسه با آمار سال های قبل از آن کاهش داشت.


کلید واژه ها: قیمت - برنج - برنج ایرانی - قیمت برنج - هزار - تومان - بازار - قیمت ها - شرکت بازرگانی دولتی - ایرانی - مرکز آمار - شهری - میانگین - روزنامه همشهری - شرکت بازرگانی - مصرف کنندگان - مناطق - تنظیم - فروشی - مرداد - مناطق شهری - عمده فروشی - خرده فروشی - شهر تهران - بازرگانی - درصد - خبرگزاری - آمار - گران - فروردین

آخرین اخبار سرویس:
وزارت بهداشت برای خرید واکسن «فخرا» قول همکاری داده است

فروش اتوبوس ملوان بندر انزلی برای پرداخت بدهی!

معرفی شعب کارگزار رسمی بورس بانک تجارت

چقازردی: سپه، بزرگ ترین بانک توسعه ای کشور است

کدام خودروها ارزان می شوند؟

واکسیناسیون راه افزایش ایمنی جمعی دربرابر ویروس کرونا

تکذیب افزایش قیمت بنزین

سرپرست هیأت مرکزی گزینش شهرداری تهران منصوب شد

بنزین 14 هزار تومان! شایعه یا واقعیت؟

300 تن خوراک دام به مناطق زلزله زده اندیکا ارسال شد

سیدحسین موسویان؛ دو سناریو برای نجات برجام

پیش فروش شاهکار جدید ایران خودرو از فردا

استخدام رییس حسابداری در یک شرکت معتبر صنعتی در مشهد

ثبت نام پیش فروش ایران خودرو امروز 29 مهر 1400/ لینک ثبت نام ایران خودرو+ قیمت خودروهای عرضه شده در پیش فروش

استخدام تکنسین فنی در یک فروشگاه کامپیوتر، لپ تاپ و اینترنت در کرمانشاه

استخدام مهندس صنایع با بیمه و سرویس در شهرک صنعتی شمس آباد

رشد 48 درصدی صادرات فولاد

امکان خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن وجود دارد؟

زمزمه افزایش قیمت خودرو به گوش می رسد

اختصاص 100 میلیون تومان برای اصلاح شبکه آبیاری آزادراه کاشان

مراقب سفره کارگران و بازنشستگان باشیم

(تصاویر) خشکسالی بیخ گوش دماوند

30 درصد افراد جامعه درگیر یکی از اختلالات روانی هستند

آبان ماه و موج جدید خبری درباره تغییر قیمت انرژی/ بنزین 14 هزار تومانی در راه است؟

شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد/ قرعه کشی برای تارا دستی، پژو 207 دستی سقف شیشه ای، راناپلاس، سورن پلاس، دنا پلاس توربوشارژ دستی و اتوماتیک + جدول

ثبت رکورد تازه برای بیت کوین

علت اختلال در سایت ثبت نام مسکن حمایتی/ کسانی که ثبت نام نکردند، چه کنند؟

زمزمه افزایش قیمت خودرو به گوش می رسد

استخدام حسابدار فروش با بیمه در شرکت چابک پخش چاپار در تهران

زمان صدور پروانه ساخت کاهش یابد

استخدام سرپرست فنی با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت یاس ارغوانی در یزد

یاقوت های چشم نواز نی ریز روانه بازارهای بین المللی شدند

استخدام حسابدار در تجارت بین الملل گروه افرا در تهران

بشار اسد با ولی عهد ابوظبی گفت وگو کرد

نحوه دریافت وام ازدواج 100میلیون تومانی

آغاز ثبت نام اینترنتی وام 12 میلیونی بازنشستگان کشوری از آبان

شرایط جدید ثبت نام ایران خودرو 29 مهر 1400/ جزییات و مبلغ پیش پرداخت

پر کشیدنِ کالاهای اساسی از سفره ی مستمری بگیران / بازنشستگان با سیگار فروشی، شستن ماشین مردم و نگهبانی در پارک زندگی خود را می گذرانند

حقوق مهرماه بازنشستگان کشوری پرداخت شد

شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو/ اسامی و قیمت خودروها

ارسال محموله جدید واکسن اسپوتنیک-وی به تهران؛ فردا

خروج تکنیکالی شاخص از فاز اصلاحی

سرانه مصرف شیر چقدر است؟ 6 درصد مردم سیگار می کشند

بیت کوین بهترین سرمایه گذاری ضد تورمی

بیت کوین رکوردشکنی کرد

بیت کوین پس از عرضه نخستین ETF بر پایه رمزارز رکوردشکنی کرد

حقوق مهر ماه بازنشستگان کشوری پرداخت شد

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز 1400/07/28

ببینید | سیل و رانش زمین در هند با 22 کشته

خبرنامه اقتصاد ایران – چهارشنبه 28 مهر 1400

چین، عربستان را جایگزین ایران در تجارت نفتی اش کرد

قابلیت توسعه کشت محصول زرشک در اراضی لرستان

دستگاه های رمز ارز مهمترین عامل اختلال شبکه های برق

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان پایانه های فروشگاهی و کارشناس تحقیقات بازار

استخدام سرپرست تولید با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس ایاب ذهاب در اصفهان

استخدام رییس فروش، مدیر (RSM) و مدیر نمایندگی ها در تهران

ببینید: پیکِ چندمی هستی باباجون؟

دو سناریو برای نجات برجام / یادداشت سیدحسین موسویان در «میدل ایست آی» را بخوانید

استخدام کارشناس صنایع با بیمه در شرکت جهان صادرات (راپیدو) در تهران

تلاش ملی برای خودکفایی در تولید تجهیزات الکتریکی

قیمت روز انواع آیپد در بازار

بهره برداری از 8400 طرح اشتغال زایی بانوان

ارزش سهام عدالت 30 مهرماه 1400

خبری از افزایش قیمت بنزین نیست

بنزین گران نمی شود

حقوق مهرماه بازنشستگان کشوری پرداخت شد

پایداری شبکه گاز خوزستان افزایش یافت

اسامی برندگان رزرو دوم پیش فروش ایران خودرو+ لینک

توزیع 350 سبد معیشتی در مناطق محروم خاش

تاکید استاندار قزوین بر بازیافت نخاله های ساختمانی

قیمت سکه طرح جدید امروز چهارشنبه 28 مهرماه 1400

تصمیم گیری درباره اصلاح ساختار بازار خودرو

مجتمع گاز پارس جنوبی باید در کلاس جهانی باشد

عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد

پیشرفت 60 درصدی پروژه دوربرگردان زیرگذر آزادی- جانباز

مجمع عمومی فوق العاده صنایع شیر ایران

شرکت معتبر دارویی ( بدون هزینه کاریابی ) خ ولی عصر

آمار بالای واکسینه نشده های کرونا

استخدام کارشناس فروش خودرو در شرکت پرشیا خودرو در البرز

ضرورت لغو ممنوعیت تردد اتوبوس ها در آزاد راه خرم آباد - بروجرد

استخدام کارشناس فروش با بیمه در شرکت توسعه مهارت نما تک در تهران

استخدام کارشناس فروش میدانی با حقوق پایه 6 میلیون تومان و پورسانت در کرج

حقوق مهرماه بازنشستگان کشوری پرداخت شد

صادرات سنگ آهن قربانی توسعه فولاد

واریز حقوق مهرماه بازنشستگان کشوری آغاز شد (28 مهر 1400)

خبر بد برای دارندگان این عرضه اولیه تازه وارد

بورس، راهِ رفته را برگشت/ آیا بازار سرمایه فقط به دلیل «هیجانات کاذب» به این وضع افتاده است؟

فرانسوی های بازار خودرو چند قیمت خوردند؟/ جهش صد میلیونی قیمت ها

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برگزار شد

خدمات رسانی با 70 درصد از ظرفیت ناوگان شرکت هواپیمایی کیش

15 سامانه خورشیدی قابل حمل به عشایر بم واگذار شد

قفل توقف ساخت پروژه نیروگاه زباله سوز ساری شکسته شد/فروش اموال شهرداری بدون مصوبه شورا؛ ممنوع

70 درصد دانش آموزان دز اول واکسن دریافت کردند

اعتبار لایروبی رودخانه ها از کجا باید تامین شود؟

برگزاری اولین وبینار از سلسله وبینارهای تحول دیجیتال با حضور بازیگران کلیدی صنعت بیمه

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان پایانه های فروشگاهی با بیمه و بیمه تکمیلی

استخدام کارشناس فروش رنگ های مخصوص چوب یا ساختمانی و گرافیست و موشن گرافیست

استخدام مدیر مالی و اداری در یک شرکت تولیدی معتبر در تهران

خدمات رسانی با 70 درصد از ظرفیت ناوگان هواپیمایی کیش

در مرغ فروشی های کاشمر بسته شد

چرا قیمت برنج یک ماهه اوج گرفت؟

چرا قیمت برنج یک ماهه اوج گرفت؟