مطالب مرتبط:
شهریار از زبان اول و دوم می گوید نه زبان مادری و زبان بیگانه/ / خانه اهدایی شاه در شمیران را رد کرد/مقبره الشهدای تبریز مقصد گردش گری
مدیران روحانی بالاخره در روزهای پایانی به جمع منتقدان پیوستند / آسیب جدی به مجموعه تاریخی مقبره الشعرای تبریز
تغییر کاربری خانه های تاریخی در تبریز
سرپرست جدید مرکز علمی کاربردی خانه کارگر تبریز معرفی شد
چطور در منزل زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم؟
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 شهریور 1400 ساعت 16:052021-09-22دانش

شهریار از زبان اول و دوم می گوید نه زبان مادری و زبان بیگانه/ / خانه اهدایی شاه در شمیران را رد کرد/مقبره الشعرای تبریز مقصد گردش گری


استاندار وقت آذربایجان نامه نامه شاه را می آورد که شهریار را به ریاست کتابخانه سلطنتی منصوب کرده و یک خانه مجلل هم در شمیرانات برایش در نظر گرفته اما شهریار می گوید: - میکده چون به باد شد، دعوت من به باده کرد / روغن ریخته است کو نذر امامزاده کرد .

هر چه به شهریار اصرار می کنند درخواست شاه را بپذیرد، نمی پذیرد.

عصر ایران؛ رضا کدخدازاده- در تقویم رسمی ایران، روز 27 شهریور به نام روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت شهریار ثبت شده است.

این روز که مقارن است با روز درگذشت سید محمدحسین بهجت تبریزی - شاعر بزرگ معاصر کشور- (27 شهریور 1367)؛ در سال 1381 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به یکی از مناسبت های رسمی کشور تبدیل شد.

در این میان، نقش یک تبریزی دیگر در ثبت این روز بسیار پررنگ است: علی اصغر شعردوست نماینده تبریز در مجلس ششم.

امسال نیز در روز 27 شهریورِ اولین سال قرن پانزدهم خورشیدی، به همت موسسه ندای آذرمهر ایرانیان و به میزبانی نشریه طرح نو ، در تبریز برنامه ای به مناسبت روز شعر و ادب فارسی برگزار شد و در آن، بنیان گذار این روز در تقویم رسمی کشور، گفته ها و ناگفته های جالب توجهی را بیان کرد.

نسبت شهریار با زبان فارسی، هویت ایرانی و وحدت ملّی در ابتدای برنامه، دکتر رضا شیبانی - شاعر و پژوهش گر زبان و ادبیات- به عنوان دبیر این نشست ادبی، انتخاب روزی به نام شعر و ادب فارسی در روزی گره خورده با نام استاد شهریار تبریزی را دربرگیرنده نتایج بسیار مثبتی برای وحدت ملّی و زبان فارسی و ترویج آن در قلمرو ایران دانست و افزود: شهریار در مقدمه دیوان خود اشاره مختصری درباره مقوله زبان در آذربایجان می کند و در آنجا این مهم را مطرح می کند که اهالی آذربایجان دوزبانه اند و هم تُرکی زبان و هم فارسی زبان هستند.

امروزه مطالعات روان شناختی و زبان شناسی مدرن نیز این امر را تایید می کند و در آن صحبت از زبان اول و دوم می کند، نه مسائلی مانند زبان مادری و زبان بیگانه و .

.

بر این اساس زبان اول را این گونه تعریف می کنند: زبان یا زبان هایی که مردمان یک قوم یا یک ملّت قبل از آن که به سن خاصی از رشد مغز برسند آن را می آموزند و آن زبان یا زبان ها هویت و عاطفه مردمان آن ملت یا قوم را تشکیل می دهد.

در اینجا می بینیم استاد شهریار نیز پیش از این مطالعات نوین زبان شناسانه و روان شناختی به چنین فهم دقیقی از مساله زبان در آذربایجان رسیده بود و بر این اساس می توان گفت که زبان ترکی آذربایجانی و زبان فارسی هر دو زبان اول و هویتی ما آذری ها است .

دکتر علی اصغر شعردوست، نماینده تبریز در مجلس ششم و سفیر اسبق ایران در تاجیکستان درباره سخنان دکتر شیبانی اضافه کرد: زبان یک وسیله است؛ اساس، فرهنگ است.

وقتی ما می گوییم ایرانیِ متمدّن با فرهنگ قدیمی و غنی و قابل افتخارش شناسایی می شود و از طرفی می گوییم آذربایجان سهم بزرگی در این فرهنگ ایرانی غنی داشته؛ برای انتقال این فرهنگ یک ابزار لازم است و این ابزار، زبان است.

این ابزار در چندین سده از تاریخ ایران، برای اهالی آذربایجان مثل سایر مردمان ایرانزمین عمدتاً زبان فارسی بوده و بر همین اساس است که زبان شعر استاد شهریار نیز با زبان فارسی شروع شده است.

اولین شعر شهریار در سال 1292 سروده شده و در سال 1308 اولین کتابچه شعری او چاپ شد که ملک الشعرای بهار بر آن مقدمه می نویسد و شهریار را در آسمان ادب ایران، نه یک شاعر بلکه یک منظومه می نامد.

در نهایت نیز شهریار در دهه 30 در محافل ادبی در تهران به بلوغ ادبی می رسد.

در واقع شهریار زبان شعری اش با فارسی باز می شود و وقتی به سرایش تُرکی آذربایجانی اقدام می کند که به اعتباری در شعر فارسی دست پیدا کرده بود.

هوشنگ ابتهاج برای من تعریف می کرد که آن زمان نشریاتی که خوانندهشان کم می شد شعری از شهریار چاپ می کردند تا فروش شان بالا برود! زبان فارسی، زبان هویتی و اندیشگی آذربایجانی هاست شیبانی در تایید سخنان دکتر شعردوست این مهم را مطرح می کند که: کسی به غیر از زبان هویتی و عاطفی خودش نمی تواند شعر شاهکار بسراید.

مثلاً سعدی قصاید عربی دارد که هیچ جایگاه قابل توجهی در شعر عرب پیدا نکرده است.

یا مثلاً ترک زبانان شمال رود ارس که به روسیه پیوستند و زبان روسی، زبان رسمی و آموزشی آنها شد، موفقیتی در شعر روسی پیدا نکردند.

با این حال می بینیم که در طی قرون مختلف، بهترین شاعران پارسی گوی از آذربایجان برخاسته اند و مقبره الشعرای تبریز ما مدفن بیشترین شعرای پارسی گوی ایران است.

این امر نشان می دهد که زبان فارسی برای آذربایجانی ها یک زبان هویتی و عاطفی بوده است.

سفیر اسبق ایران در تاجیکستان به نقش آذربایجان و آذربایجانی ها در غنای زبان فارسی می پردازد و بیان می دارد: اساساً آذربایجانی ها مانند تمامی ایرانیان بعد از زبان مادری خود، یک زبان اندیشگی دارند که زبان فارسی است.

دیوان فارسی استاد شهریار پنج جلد است و دیوان ترکی او تنها یک جلد است.

نمی شود گفت که استاد شهریار ترکی نمی دانسته؛ قطعاً می دانسته اما این مهم را نیز می دانست که وقتی می خواهد کلام فراگیر، همه گیر و جامع داشته باشد باید به زبان همه فهم شعر بگوید.

در عین حال وقتی هم که می خواهد حرف دلش را بزند، حیدربابایه را به زبان ترکی آذربایجانی می سراید.

بر این اساس می توان گفت مردم آذربایجان خشت های دُرُشت مدنیت ایرانی را گذاشته اند.

یعنی ایرانیت و ایران بزرگ فرهنگی به مقدار قابل توجهی مرهون تلاش های آذربایجانی ها چه پیش و چه پس از اسلام بوده است.

شعر ترکی شهریار، زبان معیار ترکی آذربایجانی است شیبانی در تایید سخنان دکتر شعردوست این نکته را اضافه می کند که مرحوم بدیع الزان فروزانفر به درستی بیان داشته هویت ملی ایران و مولفه های قوام بخش آن همچون زبان فارسی، بر شانه های خراسان و آذربایجان بنا شده است.

این شاعر جوان تبریزی در ادامه بحث، موضوع زبان معیار ترکی آذربایجانی را مطرح می کند و این نکته را بیان می دارد که زبان ترکی رایج در ایران -در تبریز و ارومیه و اردبیل و .

- به نوعی یک زبان ترکی فرهیخته است که آن را از سایر زبان های ترکی جدا می کند.

در ترکی آذربایجانی ما، تغییرات آواشناختی یی ایجاد شده که سبب می شود در آن بتوانیم غزل بگوییم و این مهم ما را دارای مکتب غزل ترکی کرده که بالاترین نمونه اش شهریار است.

در حالی که در زبان ترکی خالص ترکستان به دلیل این که هجاهای بلند نداریم نمی توان در آن غزل سرود.

علی اصغر شعردوست با عنایت به سخنان دکتر شیبانی درباره زبان ترکی آذربایجانی در ایران، شعر ترکی شهریار را در اوج شایستگی و بایستگی برای گزینش به عنوان زبان ترکی آذربایجانی معیار می داند و می افزاید: زبان شعر شهریار را باید به عنوان زبان معیار ترکی آذربایجانی شناخت.

شهریار زبان ترکی استانبولی و قفقازی را هم می دانسته اما در سرایش شعر ترکی آذربایجانی خود در دام آنها نمی افتد و دقیقاً با چشم باز و هوشیارانه کلمات بومی در ترکی آذربایجانی را استخدام می کند.

از همین جهت است که شعر ترکی آذربایجانی شهریار را امروز معیاری برای زبان ترکی آذربایجانی می دانیم و اگر بخواهیم زبان ترکی آذربایجانی خود را صیانت کنیم باید زبان شهریار را صیانت کنیم و از نفوذ زبان های ترکی ساختگی و تزریقی به زبان مادری خودمان پرهیز کنیم.

من بعضاً می بینم برخی افراد از واژگان و الفبای ترکی آن سوی مرز استفاده می کنند که این ها در فرهنگ اصیل آذربایجان و زبان فخیم اشعار ترکی شهریار جایی ندارد.

ما اگر ادعای دوستداری زبان ترکی آذربایجانی داریم، باید معیارمان زبان شعر ترکی شهریار باشد.

گفته ها و ناگفته هایی از ثبت روز شعر و ادب فارسی در تقویم رسمی کشور در ادامه بحث، شیبانی از دکتر شعردوست می خواهد به بیان گفته ها و ناگفته های او در مورد گزینش روز وفات شهریار به عنوان روز ملی زبان و ادب فارسی بپردازد که نماینده سابق تبریز در مجلس شورای اسلامی این موضوع را بدین گونه تشریح می کند: در مورد نامگذاری روز شعر و ادب فارسی، من می دیدم برای انواع مناسبت های فرهنگی و ادبی، روزی در تقویم رسمی کشورمان داریم؛ اما شعر در بین آن ها وجود ندارد.

البته این امر به خاطر بدیهی بودن اهمیت شعر در ایران بوده است.

در دوره نمایندگی ام در مجلس ششم من احساس کردم روزی را باید با نام روز شعر و ادب فارسی انتخاب کنیم تا مثلاً همه ساله به بهانه آن از شاعران برتر و آثار شعری برتر تقدیر کنیم.

از آنجایی که برای اغلب شاعران متقدم مثل فردوسی، سعدی، حافظ، مولوی و .

، روزی در تقویم رسمی وجود داشت من احساس کردم بهتر است این روز را از میان شعرای متاخر برگزینیم.

در میان شاعران معاصر از بین شهریار، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، سهراب سپهری، فروغ فرخزاد و .

من احساس کردم که شهریار بهترین گزینه است.

البته من اذعان می کنم که در این پیشنهاد، علاقه شخصی ام نیز دخیل بود، اما اگر از نظر فنی هم شهریار را با سایر شعرای معاصر مقایسه کنیم به نظر می رسد شهریار جایگاه قابل توجه تری داشته و از آنها مردمی تر نیز بوده است.

نقدهای بسیاری به این انتخاب بود که برخی از آنها واقعاً غیرمنصفانه بود.

مثلاً یک استاد عزیزی معتقد بود یک شاعر ترکی سرای نمی تواند نماد روز شعر فارسی باشد و من به ایشان گفتم در این زمینه نیازی به ترازوی عقل نیست و با ترازوی معمولی هم می توان متوجه شد که اشعار فارسی شهریار چندین برابر اشعار ترکی آذربایجانی اوست! شبی تصمیم گرفتم که در این باره نامه ای به آقای سید محمد خاتمی -رییس جمهور وقت- بنویسم.

نامه را در دو صفحه آ4 نوشتم که ابتدا ضرورت های تعین روزی به عنوان روز شعر و ادب فارسی را تشریح کردم و سپس دلایلی آوردم که این روز را به مناسبت درگذشت شهریار ثبت کنیم.

از رییس دفتر رییس جمهور درخواست کردم که این نامه و سیر تکوین آن تا نهایی شدن محرمانه بماند.

پس از ابلاغ این نامه توسط آقای خاتمی به شورای عالی انقلاب فرهنگی، در جلسه اول شورا درخواست من تصویب نشد.

در پی عدم تصویب، شورای عالی انقلاب فرهنگی، نامه را به شورای فرهنگ عمومی ارجاع کرد که با ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واقع بازوی تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

شورای فرهنگ عمومی، من را برای دفاع از ایده خود دعوت کرد و طی دو جلسه من از این ایده دفاع کردم که در نهایت نیز تصویب و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع داده شد.

در نهایت شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز این طرح را تایید و مصوبه آن توسط آقای رییس جمهور امضاء شد.

مخالفت ها هم از فردای همان روز آغاز شد.

چیزی که برای من خیلی عجیب بود این بود که هم در این طرح هم در طرحی که من برای اصل 15 قانون اساسی نوشته بودم، فقط یک نفر از میان نمایندگان آذربایجانی وقت به من کمک کردند و آن را امضاء کردند.

طرح من طرحی بود که وظایف نهادها را دقیق مشخص می کرد و جلوی سوءاستفاده جریان های خاص را می گرفت تا عده ای نتوانند با تمسک بر این اصل بر هیجانات و نفرت های قومی بدمند.

از جمله اهداف من این بود که عوض این که یک سری کتاب های نامناسب وارداتی چاپ شود، کتابی متناسب با فرهنگ ایرانی برای آموزش زبان های مادری تالیف شود.

اما در این زمینه نمایندگان آذربایجانی با من همراهی نکردند.

در هر حال، پس از ثبت این روز در تقویم رسمی کشور، در اولین سال آن، مراسم بسیار خوبی برگزار شد و با همراهی وزیر فرهنگ و ارشاد وقت، آقای مهاجرانی -که خودش هم به شهریار بسیار علاقه مند بود- ما توانستیم مهمان های مهمی از کشورهای حوزه تمدنی ایران مثل قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، ترکیه و .

، و همچنین شهریارشناس هایی از کشورهای دوردست مانند آمریکا که تالیف چاپ شده از شهریار داشتند دعوت کنیم.

جالب این که ما برای این مراسم از الهام علیف هم دعوت کردیم اما او نیامد و صرفاً پیام خود را توسط وزیر فرهنگ دولتش به آقای خاتمی رساند.

متاسفانه در سال های بعد، برگزاری برنامه هایی در این سطح کمرنگ شد و عده ای از مخالفین حتی کمر همت بستند این مناسبت را از تقویم حذف کنند.

مساله ممنوعیت چاپ آثار ترکی آذربایجانی در دوران حکومت پهلوی یکی از مهم ترین بحث هایی که در این نشست انجام شد، موضوع ممنوعیت چاپ آثار ترکی در زمان حکومت پهلوی بود.

امری که برخی از جریان های خاص، آن را مستمسکی برای تقابل میان زبان ملّی و محلی آذری ها قرار می دهند.

دکتر شیبانی در این مورد این نکته را یادآور می شود که شواهد حاکی از آن است که در زمان رژیم گذشته نیز مخالفتی با چاپ آثار تُرکی آذربایجانی وجود نداشته و مرحوم دکتر منوچهر مرتضوی رییس وقت دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز اولین چاپ کتاب شعر ترکی حیدربابایه سلام استاد شهریار را در کتابخانه دانشگاه تبریز به زیور چاپ آراست.

حتی در زمان رضاشاه نیز اشعار آیینی و مذهبی به ترکی آذربایجانی چاپ می شده و جالب آن که همسر رضاشاه در خاطراتش گفته اشعاری در قالب بیاتی ترکی می سروده است.

ممنوعیت چاپ برخی از آثار به زبان ترکی به دلیل محتوای مارکسیستی آنها بوده نه زبان شان دکتر شعردوست با تایید سخنان دکتر شیبانی می افزاید: دلیل این که به شعر ترکی یا متون ترکی در زمان پهلوی اجازه چاپ نمی دادند، این بود که زبان ترکی در اختیار مرام وارداتی کمونیستی بود و در آن زمان، اغلب کسانی که آثارشان را به تُرکی می نوشتند یک رگ و ریشه ای در حزب توده داشتند! در عین حال آثار نوحه و مرثیه در همان زمان به راحتی چاپ می شد.

شهریار اینجاست که با سرودن سهندیه در واقع به نوعی تفاهم زدایی نمود و راه را برای چاپ و نشر آثار تُرکی آذربایجانی بومی و فخیم و غیرتوده ای باز کرد که خودش در این مورد می گوید من با این کار، خنجر را به خرما تبدیل کردم و بعد از آن کارهای تُرکی بسیاری در رژیم پهلوی مجوز چاپ و نشر یافتند.

دکتر شیبانی از این سخنان شعردوست این گونه نتیجه می گیرد که در واقع می توان گفت در زمان پهلوی، چاپ آثاری به زبان ترکی آذربایجانی نبوده که قدغن بوده، بلکه ادبیات مارکسیستی و توده ای متاثر از شوروی که در قالب زبان ترکی کتابت می شده ممنوع بوده است.

دکتر شعردوست با تایید این امر، بیان می دارد: حتی در اوایل انقلاب که من مسئول رادیوی تبریز بودم ما دنبال کسانی بودیم که زبان ترکی آذربایجانی را به خوبی بلد باشند؛ منتها روی هر کسی که ترکی را خوب بلد بود دست می گذاشتیم، یک سابقه توده ای داشت! تا این که خودمان نسلی را تربیت کردیم که زبان ترکی آذربایجانی را بدون انگیزش و انگیزه های اعتقادی چپ و مارکسیستی و ضد ایرانی بلد باشد.

شهریار صدق تجربه عاطفی داشته استاز اینجا به بعد، گفتگو در مورد شخص شهریار ادامه پیدا می کند و شیبانی با اشاره به اینکه شهریار ما، فردوسی و حافظ و سعدی و ملک الشعرای بهار را در سینه داشته و از آنها الهام می گرفته تشریح می کند: شهریار شعر را نسروده بلکه شعر را زیسته است.

استاد شفیعی کدکنی در کتاب با چراغ و آیینه با اشاره به اینکه شهریار در شعرسرایی صدق تجربه عاطفی دارد ، از هوشنگ ابتهاج (سایه) نقل می کند که روزی او به دیدار شهریار در خانه اش می رود و می بیند او احساس خفگی دارد.

وقتی علت را جویا می شود، شهریار می گوید: سایه جان! خوب کردی که آمدی.

داشتم در دریا غرق می شدم! سایه می گوید در ابتدا احساس کردم شهریار دچار توهم شده است؛ اما دیدم دارد شعر سمفونی دریا را می سراید! آیا شهریار شاعر درباری و حکومتی بوده است؟! شیبانی این بحث را مقدمه ای برای گفت و گو در باب یکی از اتهاماتی که برخی به شهریار وارد می کنند قرار می دهد و نظر دکتر شعردوست در مورد اتهام حکومتی بودنِ شهریار را جویا می شود.

شاگرد و یار همراه استاد شهریار در این مورد تشرح می کند: شهریار غیر از حقوق بازنشستگی از دانشگاه تبریز و خانه ای که شهرداری به او داده بود پس از فوتش هیچ دارایی ای نداشت.

این امر نشان می دهد که او اهل شعرگویی برای دریافت پول نبوده است.

شهریار اگر پیش از انقلاب هر چیزی از حکومت وقت می خواست به او می دادند.

در سال 1355 اسکندر آزموده -استاندار وقت آذربایجان- نزد شهریار می آید و نامه ای را از محمدرضا پهلوی برای او می آورد که شاه، شهریار را به عنوان ریاست کتابخانه سلطنتی منصوب کرده و یک خانه مجلل نیز در شمیرانات برایش در نظر گرفته است.

اما شهریار با آن طبع کریمش می گوید: میکده چون به باد شد، دعوت من به باده کرد / روغن ریخته است کو نذر امامزاده کرد.

هر چه به شهریار اصرار می کنند که درخواست شاه را بپذیرد، او قبول نکرد.

یک روز من به استاد شهریار گفتم خود امام خمینی هم نمی دانست که دو سال بعد در سال 1357 انقلاب می شود؛ شما از کجا می دانستید حکومت پهلوی سرنگون می شود که شعر مزبور را گفتید؟! شهریار در پاسخ گفت: این شعر و برخی دیگر از اشعارم ناخودآگاه و از قلبم جاری شده است.

شهریار چک اهدایی رییس جمهور وقت را به جبهه های دفاع مقدس تقدیم کرد شعردوست ادامه می دهد: پس از انقلاب نیز بسیاری از مقامات سیاسی می خواستند به قولی هوای استاد را داشته باشند.

یک روز مرحوم آقای میرمحمدی -رییس دفتر رییس جمهور وقت و مقام معظم رهبری کنونی- نزد من آمد و وقتی برای ملاقات با استاد شهریار درخواست کرد و گفت یک امانتی از سوی آیت الله خامنه ای برای استاد دارد.

من به او گفتم استاد چیزی قبول نمی کند؛ اما میرمحمدی اصرار کرد که شهریار را ملاقات کند.

او ابتدا سلام رییس جمهور را به شهریار ابلاغ کرد که شهریار در پاسخ به او گفت: سلام من را به ابن عمم برسان.

سپس پاکتی حاوی یک فقره چک به شهریار داد و به وی گفت: این هدیه ای از سوی ریاست جمهوری است.

استاد رو به من کرد و گفت: مگر من نگفتم که هدیه ای را نمی پذیرم؟ چرا من را اذیت می کنید؟ من به استاد گفتم: من از محتوای هدیه اطلاع نداشتم و از طرفی ایشان به هر حال از طرف رییس جمهور محترم آمده است.

با این حال هر چه قدر من چانه زدم که استاد هدیه را بپذیرد قبول نکرد.

در نهایت چک را برداشت و آن را با این عنوان پشت نویسی کرد: از سوی محمدحسین شهریار به جبهه های حق علیه باطل .

شهریار حتی چک را نگاه نکرد که ببیند مبلغ آن چه قدر است.

در حالی که در همان لحظات در تبریز باران می بارید و از سقف خانه استاد شهریار آب چکّه می کرد و ظرفی که برای جمع آوری آب باران گذاشته شده بود، صدایی آزاردهنده داشت.

در نتیجه باید گفت شهریار اگر دنبال این نوع مسائل بود، در دهه 40 به دلیل مشکلات مالی از تهران به تبریز بازنمی گشت و اجاره نشین نمی شد.

در حالی که به واقع، مسئولان جمهوری اسلامی هر چه شهریار می خواست قطعاً به او می دادند اما او هیچ گاه چیزی برای خود نخواست.

تلاش برخی از کشورهای همسایه برای مصادره و تحریف شهریار در ادامه، یکی از حاضران در نشست، سوالی را در مورد تلاش های مذبوحانه برخی از کشورهای همسایه برای مصادره و تحریف استاد شهریار مطرح کرد.

دکتر شعردوست در این مورد پاسخ داد: اگر کشورهای همسایه، سرمایه بزرگی مثل شهریار ما را حتی اگر نتوانند به کلی، بلکه گوشه ای از او را مصادره کنند، قطعاً این کار را انجام خواهند داد! من روزی به عنوان عضوی از هیئت دیپلماتیک ایران به کنگره گرامیداشت شهریار به باکو دعوت شدم.

در آنجا گروه کُر شعری را به نام شهریار به صورت ترانه می خواندند که ترجیع بند آن مضمونی علیه تمامیت ارضی ایران داشت.

اعضای هیئت دیپلماتیک ایرانی از این شعر متعجب شدند و از من خواستند که پیگیر آن شوم.

من از مقامات دولت جمهوری آذربایجان پرسیدم این ترانه از کدام شعر شهریار است؟ آنها ادعا کردند که این ترجمه منظوم شعر آذربایجان شهریار است.

به آنها گفتم که شعر آذربایجان شهریار درست در جهت عکس این مضامین است و در آن، آذربایجان سر ایران و جزء جدانشدنی تمامیت ارضی ایران بوده و جوانان آذربایجان نیز همواره بلاگردان ایران بوده اند! جالب آن که یک فردی در بین مسئولان جمهوری آذربایجان، برای اینکه ثابت کند این شعر دارای اصالت است صرفاً به این ادعا بسنده کرد که این شعر در کتب درسی آنها هم چاپ شده است! اینگونه موارد نشان می دهد که اگر ما غفلت کنیم کشورهای همسایه نه تنها به مصادره استاد شهریار بلکه به تحریف او نیز می پردازند.

البته شهریار به قدری اشعار قوی ایران گرایانه دارد که قابل مصادره نیست.

مثلاً سروده تخت جمشید شهریار چند صد بیت در مورد عظمت ایران و وطندوستی و شوکت ایران و ایرانی دارد.

در نتیجه شهریار به سادگی هم قابل مصادره نیست.

دکتر شیبانی در تایید سخنان علی اصغر شعردوست می افزاید: به قول آقای دکتر اصغر دادبه، شهریار در کنار ملک الشعرای بهار، ملّی ترین شاعر معاصر ایران است و بیشترین حجم آثار ایراندوستانه را در تاریخ معاصر دارد و به نظر من بهترین راه مقابله با جریان های مزبور در کشورهای همسایه، عرضه اشعار شهریار به مردم کشور خودمان و همچنین به صورت ترجمه های صحیح برای کشورهای همسایه و جهان است.

ثبت جهانی شهریار در یونسکو با عنوان شاعر ایرانی وحدت بخش ملل مشرق زمین یا حوزه تمدن ایرانی دکتر شعردوست با تایید راهکار دکتر شیبانی برای صیانت از شهریار، دنبال کردنِ پیشنهاد مهمی در این راستا را نیز مطرح کرد و گفت: در این برنامه برای اولین بار این خبر را اعلام می کنم که می خواهم امسال پیشنهاد ثبت جهانی نام شهریار به عنوان شاعر ایرانی وحدت بخش ملل مشرق زمین یا حوزه تمدن ایرانی در یونسکو را پیگیری و آن را به ثبت برسانیم.

در این عرصه با توجه به اینکه زمینه های آن هم وجود دارد، امیدواریم به موفقیت دست یابیم و در 27 شهریور سال بعد در سالن یونسکو گرامیداشت شهریار را با این عنوانی که عرض کردم برگزار کنیم.

دکتر شیبانی نیز با استقبال از طرح دکتر شعردوست افزود: به نظر من ثبت جهانی شهریار حتی می تواند به بازگرداندن بعضی از حوزه های از دست رفته فرهنگی و ادبی ما مثل مولوی و نظامی و .

ذیل نام ایران کمک کند؛ چراکه از قِبَل ثبت این مناسبت در یونسکو، می توان شهریار را به عنوان تداوم مولوی و نظامی و .

به جهانیان معرفی کرد.

در واقع اگر ما شهریار را به عنوان یک چهره کاملاً ایرانی به جهان بشناسانیم، راحت تر می توانیم تعلق مولوی و نظامی و .

به ایران را نیز ثابت کنیم و شبهه ها را برطرف کنیم.

نگاه مردم تاجیک به ایران، ایرانیان و شهریارمخاطبی دیگر از حاضران در نشست، با توجه به سابقه سفارت دکتر شعردوست در تاجیکستان، نظر مردم تاجیک در مورد شهریار و به طور کلی در مورد ایران و ایرانیان را جویا می شود.

شعردوست در این مورد بیان می کند: مردم تاجیکستان -بر خلاف ایرانیان که شناخت زیادی از تاجیک ها ندارند- همه ایران را می شناسند.

تاجیک ها از باسواد تا بی سواد، از خواص تا عوام، حداقل چند غزل از حافظ را حفظ هستند.

شهریار نیز در تاجیکستان شاعر مشهوری است.

در زمانی که من در تاجیکستان سفیر بودم مشاهده کردم حتی در دوران اتحاد جماهیر شوروی دو گزیده از اشعار شهریار با الفبای سیریلیک در دوشنبه چاپ شده است.

چند تن از خوانندگان مشهور تاجیک نیز برخی از اشعار شهریار را به صورت ترانه خوانده اند.

دکتر شیبانی نیز با توجه به تجربه تحصیلی خود در روسیه، در این مورد می افزاید: تاجیک ها در مجموع علاقه بسیار زیادی به ایران و ایرانیان و زبان فارسی دارند.

من این علاقه را حتی در تاجیک هایی که در مُسکو با آنها برخورد داشته ام از نزدیک لمس کرده ام.

آنها وقتی ما را می بینند با شوق و ذوق، با عنوان همزبانان ایرانی به یکدیگر معرفی می کنند.

اهمیت شهریار در حوزه گردش گری موضوع پایانی این گفت و گوی جذاب، نگاه به اهمیت شهریار از منظر گردشگری بود.

دکتر شعردوست در این زمینه بیان داشت: مقبره شهریار یکی از جاذبه های مهم گردشگری تبریز است.

چند سال پیش سازمان میراث فرهنگی برای گردشگرانی که به تبریز سفر می کنند پرسش نامه ای را با هدف بررسی علل حضورشان در تبریز طراحی کرد و در اختیار آنها قرار داد؛ در 80 درصد فرم ها نام شهریار وجود داشت.

این مهم نشان می دهد که ما باید برای بحث گردشگری نیز به شهریار توجه بیشتری کنیم.

مقبره الشعرای تبریز مقصد مهم گردشگری است، اما ما کار چندانی برای آن نکردیم و گردشگرهای خارجی و حتی داخلی، برای پیدا کردن مکان آن نیز دچار مشکل می شوند.


کلید واژه ها: شهریار - شورای عالی انقلاب فرهنگی - محمدحسین بهجت تبریزی - روز شعر و ادب فارسی - شورای عالی انقلاب - علی اصغر شعردوست - تبریز - شعر و ادب فارسی - انقلاب فرهنگی - تبریزی - شمیران - زبان - شهریور - خانه - تقویم رسمی - شورای عالی - زبان مادری - آذربایجان - ادب فارسی - کشور - کتابخانه - استاندار - نامه - شعر و ادب - امامزاده - شمیرانات - بزرگداشت - رسمی - بزرگ - علی اصغر

آخرین اخبار سرویس:
نیروی متخصص و اتاق فکر دانشگاه گره گشای چالش های کشور

دانشگاه شتاب دهنده توسعه کشور است/ نقش آفرینی دانشجویان در بیانیه گام دوم

واکسینه شدن 95 درصد از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ایلام

گفت و گو با حسن بنیانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

وزیر علوم رییس شورای اسلامی شدن دانشگاه ها شد

آمار واکسیناسیون دانشجویان سراسری و آزاد اسلامی اعلام شد

تقدیر از مدال آوران المپیک و پارالمپیک در هفته تربیت بدنی

چرا تجربه های استرس زا را بهتر از تجربه های دیگر به یاد می آوریم؟

ساخت یک ربات با الهام از حشرات آب پیما!

راهکارهای اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی برای تحول در این نهاد بررسی می شود

زلفی گل رییس شورای اسلامی شدن دانشگاه ها شد/ بیش از 80 درصد اساتید واکسینه شدند

دانشگاه شتاب دهنده توسعه کشور است / برجستگی نقش دانشجویان در بیانیه گام دوم

داده های علوم جوی و اقیانوسی از کهکشان ها و فضای ماوراء جو کمتر است

پذیرش دانشجو در 4 رشته جدید دانشگاه آزاد اسلامی کنگاور

مراسم تکریم و معارفه رییس دانشگاه الزهرا(س) برگزار می شود

فرهنگ و زبان های ایرانی در گستره ای فراتر از مرز های سیاسی است

دیوار پوش ایرانی سدی در برابر اشعه فرابنفش

رتبه پنجم کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه سهند در بین دانشگاه های صنعتی کشور

ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد

لزوم گسترش و تقویت فلسفه علم در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

حال خوش نفیسه روشن /عکس

همایش «آشنایی با گرایش های مهندسی معدن» برگزار می شود

مناظره علمی و حقوقی پلیس با دانشگاه آزاد اسلامی

برگزاری سمپوزیوم تنوع زیستی شهر و مدیریت اکولوژی شهری در دانشگاه تبریز

کارنامه داوطلبان کنکور ارشد دانشگاه آزاد منتشر شد

راه اندازی رادیو اینترنتی علوم پزشکی تهران با مدیریت دانشجویان

مزایای طرح پایش برای دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟

تمرکز بر سنت نبوی نشان دهنده عشق به پیامبر (ص) است

علت اصلی عطسه پس از دیدن نور شدید چیست؟

وزیر علوم رییس شورای اسلامی شدن دانشگاه ها شد

استاندارد یزد و دانشگاه آزاد میبد تفاهم نامه امضاء کردند

نحوه ارسال مدارک پذیرفته شدگان آزمون تحصیلات تکمیلی دانشگاه سمنان اعلام شد

انتخاب وزیر علوم به ریاست شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی

وزیر علوم رییس شورای اسلامی شدن دانشگاه ها شد

دانشگاه باید فناوری پشتیبان تولید وسیله های ورزشی را خلق کند

دبیر: رفیق بازی هم کرده باشم، دیدید که نتیجه داد

انتشار کارنامه آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

اعلام مدارک لازم برای ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه پیام نور

وزیر علوم به ریاست شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی انتخاب شد

مرحله سوم از معوقات کارکنان دانشگاه فنی و حرفه ای پرداخت شد

دانشگاه فضایی ایجاد کند که ورزشکاران پس از دوران اوج در انتقال مفاهیم غرور ملی کمک کنند

وزیر علوم به عنوان رییس شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی انتخاب شد

کارنامه کنکور کارشناسی ارشد چه زمانی منتشر می شود؟

جریمه دانشگاه آزاد برای واکسن نزده ها/ تمام کارکنان و دانشجویان تا اول آبان باید واکسینه شوند

دبیر: هر 13 ورزشکار قهرمان جهان و المپیک ما دانشجو هستند/ در فرنگی تیم اول دنیا هستیم

میز خبر 28 مهر، انسداد آزاد راه تهران- شمال تا 6 روز دیگر

فراخوان جذب پرسنل امریه ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها منتشر شد

اسکان دانشجو در خوابگاه با رعایت پروتکل های بهداشتی

مربیگری قهرمانان در مراکز مهارتی دانشگاه آزاد

کرونا و بلاتکلیفی خوابگاه های دانشجویی

همکاری واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه آزاد کهگیلویه و بویراحمد

مصوبه جدید درباره تبدیل وضعیت اعضای هیئت علمی اعلام شد

کمک جدی دانشگاه آزاد به ورزش کشور

کارنامه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد منتشر شد

10 بسته کاری دانشگاه آزاد در 5 سال آینده

گشایش مرکز کارآموزی جوار کارگاهی در دانشگاه آزاد اسلامی بروجن

ابلاغ 11 مصوبه دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط رییس جمهور

دوره «آشنایی با تفکر سیستمی» برگزار می شود

علی نژاد: دانشگاه آزاد قهرمانان را برای زندگی اجتماعی آماده می کند

متقاضیان وام دانشجویی هفته آینده اطلاعات خود را در سامانه ثبت کنند

غدار: فرزندان مقاومت در هر نقطه ای از لبنان با فساد مبارزه می کنند

کارنامه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد منتشر شد

کارنامه آزمون کارشناسی ارشد 1400 دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد

صالحی امیری: عملکرد ایران در المپیک توکیو قابل دفاع است

هدایت تحصیلی رشته مهندسی شیمی

کارنامه آزمون کارشناسی ارشد 1400 دانشگاه آزاد منتشر شد

آزاد راه تهران - شمال همچنان بسته است

نخستین آزمایشگاه تجهیزات استخراج فراورده های پردازشی افتتاح شد

اعضای هیئت علمی ستون فقرات دانشگاه هستند

انتصاب دو عضو هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی توسط رییس جمهور

به اشتراک گذاری توانمندی ها برای تولید انبوه باتری های نانویی

انجمن علمی تربیت بدنی دانشگاه آزاد دامغان مجوز فعالیت گرفت

شناسایی نخبگان ورزشی از مدرسه تا دانشگاه

احاطه منظومه شمسی توسط یک تونل غول پیکر مغناطیسی!

قهرمانان ورزشی کشور اعتماد به نفس ملی را در مسابقات جهانی افزایش می دهند

کسب رتبه نخست جشنواره قلم توسط دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی داراب

تشریح روش های شناخت و افزودن خواص مواد توپولوژیک

شهردار کرج در جمع دانشجویان درباره استفاده شخصی از بیت المال توضیح دهد

فعالیت 20 دفتر تقریب مذاهب در دانشگاه آزاد اسلامی

نانوحسگری برای تشخیص سریع گاز ها توسعه یافت

استفاده از ظرفیت نخبگان دانشگاهی در کارگروه های تخصصی گیلان

شماره جدید دوفصلنامه علمی پژوهش و نگارش کتب دانشگاهی منتشر شد

واکسیناسیون دانشجویان خواجه نصیر امروز به پایان می رسد

سند راهبردی تحول، ورزش همگانی و قهرمانی دانشگاه آزاد اسلامی را توسعه می دهد

انسان مالک حیوانات یا مدیر آن ها؟! / نشریه «زیستا» کانون محیط زیست امور فرهنگی دانشگاه اراک منتشر شد

تجلیل از دانشجویان قهرمان

سعید محمد به عنوان عضو هیات امنای جدید بنیاد سینمایی فارابی معرفی شد

رتبه بندی دانشگاه های برتر 2022 در اقتصادهای نوظهور

متقاضیان وام صندوق رفاه دانشجویان گوش به زنگ باشند

آغاز آیین تجلیل از دانشجویان قهرمان

عرضه بنزین پاک و ارزآور، شدنی تر شد

دانشگاهی با کلاس های خالی و ادارات شلوغ / خدمات رسانی کاریکاتوری دانشگاه آزاد

عرضه ی بنزین پاک و ارزآور، شدنی تر شد

جذب 2000 دانشجو در دانشگاه آزاد خراسان شمالی در سال تحصیلی 1401-1400

ورزش دانشگاهی، بخش مهم حوزه ورزش تربیتی و پرورشی محسوب می شود

آیا امکان حضوری شدن دانشگاه ها از نیمه آبان فراهم است؟

551 هزار دوز واکسن کرونا در ایلام تزریق شد

دانشجویان غیربومی دانشگاه برای حضور در خوابگاه ها نوبت بندی می شوند

انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان و صندوق پژوهش و فناوری

دانشگاه پیام نور همدان؛ میزبان جشنواره کرسی های آزاداندیشی دانشجویی

شهریار از زبان اول و دوم می گوید نه زبان مادری و زبان بیگانه/ / خانه اهدایی شاه در شمیران را رد کرد/مقبره الشعرای تبریز مقصد گردش گری

شهریار از زبان اول و دوم می گوید نه زبان مادری و زبان بیگانه/ / خانه اهدایی شاه در شمیران را رد کرد/مقبره الشعرای تبریز مقصد گردش گری