موضوعات داغ: - شباب الاهلي - حميد فرخ نژاد - رتبه بندي معلمان - شوراي امنيت - احمد نوراللهي - ميليارد تومان - رييس بنياد شهيد - فوتبال ايران - طرح ملي مسكن - شهرهاي قرمز - خلاف قانون - رييس سازمان صداوسيما - گل باورنكردني - زهره تميزكار - محمود گلزاري - ثروتمند - جهاددانشگاهي استان بوشهر - فدراسيون ورزش هاي همگاني - سريال هاي ايراني - شهر شوسف - الكساندر كوكورين - دونالد ترامپ جونيور - غار اسپهبد خورشيد

مطالب مرتبط:
پس اندازها صرف هزینه های درمان می شود/ آیا درمان یک کالای لاکچری است؟!
هزینه سید معیشتی خانوار و نگرانی دوباره کارگران
4 پیشنهاد برای سفره کوچک کارگران/ هزینه سبد معیشتی خانوار به حدود 11 میلیون تومان رسیده
4 پیشنهاد برای سفره کوچک کارگران/ هزینه سبد معیشتی خانوار به حدود 11 میلیون تومان رسیده
4 پیشنهاد برای سفره کوچک کارگران/ هزینه سبد معیشتی خانوار به حدود 11 میلیون تومان رسیده
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 09:552021-09-21پزشكي

پس اندازهایی که صرف هزینه های درمان می شود/ درمان، یک کالای لاکچری برای کارگران


فکر می کردم بابت پولی که هر ماه به تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی پرداخت می کنم، حداقل بعد از بیماری دغدغه ی هزینه ی درمان نداشته باشم، اما بعد از اینکه فرزندم بیمار شد و نیاز به عمل داشت، - " فکر می کردم بابت پولی که هر ماه به تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی پرداخت می کنم، حداقل بعد از بیماری دغدغه ی هزینه ی درمان نداشته باشم، اما بعد از اینکه فرزندم بیمار شد و نیاز به عمل داشت، فهمیدم اصلا آنطور که فکر می کردم نیست.

اگر به هر دلیلی سر و کارتان به بیمارستان افتاده باشد، احتمالا به این نتیجه می رسید که هیچ تضمینی وجود ندارد که پولی که هر ماه بابت بیمه ی تکمیلی و بیمه ی تامین اجتماعی پرداخت کرده اید، در روز مبادا خیالتان را از هزینه های سنگینِ درمان آسوده کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، کارگران روزهای دشواری را پشت سر می گذارند؛ نرخ تورم بالا و دستمزدهای بسیار پایینی که به گفته ‎ی کارشناسان تنها 35درصد از هزینه‎های اساسی زندگی را پوشش می دهد، دیگر رمقی برای آن ها باقی نگذاشته و هر روز شمار بسیاری از کارگران به ورطه ی فقر کشیده می شوند.

در این بین شیوع کرونا که از اواخر سال 98 تا به امروز سایه ی سنگین خود را بر تمام ابعاد زندگی انداخته، ضربه ی نهایی را بر پیکر کارگران و اقشار ضعیف جامعه وارد کرده است.

پُشتِ کارگران به بیمه تامین اجتماعی و بیمه های تکمیلی گرم نیست! کرونا به خیلی ها ثابت کرد که نمی توان آنقدرها هم که باید روی بیمه ی تامین اجتماعی و بیمه های تکمیلی حساب باز کرد.

بیمه هایی که قرار بود پشتوانه ی کارگران در روزهای بیماری باشند تا در دورانِ سختِ بیماری، هزینه های سنگینِ درمان، کمرشان را خم نکند، خیلی هم پشتوانه ی محکمی نیستند.

اگر به هر دلیلی سر و کارتان به بیمارستان افتاده باشد، احتمالا به این نتیجه می رسید که هیچ تضمینی وجود ندارد که پولی که هر ماه بابت بیمه ی تکمیلی و بیمه ی تامین اجتماعی پرداخت کرده اید، در روز مبادا خیالتان را از هزینه های سنگینِ درمان آسوده کند.

کارگری هستم که هم دفترچه ی بیمه دارم و هم بیمه ی تکمیلی ؛ خود را اینگونه معرفی می کند و می گوید: فکر می کردم بابت پولی که هر ماه به تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی پرداخت می کنم، حداقل بعد از بیماری دغدغه ی هزینه ی درمان نداشته باشم، اما بعد از اینکه فرزندم بیمار شد و نیاز به عمل داشت، فهمیدم اصلا آنطور که فکر می کردم نیست.

این کارگر که به سختی دورانِ بیماریِ یکی از اعضای خانواده اش را پشت سر گذاشته می گوید: چون بیمارستان دولتی شلوغ بود و باید چند ماه در نوبت می ماندم، مجبور شدم فرزندم را به یکی از بیمارستان های خصوصی ببرم.

در آنجا ابتدا گفتند باید سی میلیون تومان به حسابشان واریز کنم.

به سختی و با فروش طلای همسرم بالاخره این پول را تهیه کردم.

دلم خوش بود که بعدا می توانم کل این پول را از بیمه تکمیلی بگیرم، اما برای گرفتن پول هم دردسر داشتیم و در آخر هم فقط بخشی از پول را به ما دادند.

کاهش سطحِ خدماتِ درمانی و بی اعتبار شدنِ دفترچه های تأمین اجتماعی، بسیاری از کارگران را مجبور کرده است تا با پرداختِ هزینه هایِ کلانِ بیمه های تکمیلی، خلاء موجود را جبران کنند.

خدماتی که ارائه ی آن طبق قانون، عملا وظیفه ی دولت در قبال شهروندان است، حالا به بخش خصوصی در قالب بیمه های تکمیلی محول شده و جورِ آن را کارگرانی می کشند که درآمد ماهیانه ی آن ها حتی کفافِ هزینه های حداقلیِ زندگی اشان را هم نمی دهد! روایتهایی از این دست نشان می دهد که در کنار بی اعتبار شدن دفترچه های تامین اجتماعی و کاهش سطح خدمات درمانی، حالا ظاهرا بیمه های تکمیلی هم آنطور که باید جوابگویِ نیاز کارگران نیستند و یا حداقل خدماتشان آنطور که قرار بود، کارساز نیست.

ترکیب ناعادلانه ی هیئت امنای تامین اجتماعی به نفع دولت، به ضرر کارگران علی اصلانی (عضو هیئت مدیره کانون های شوراهای اسلامی کار سراسر کشور) در خصوص بی اعتبار شدنِ دفترچه های بیمه و کاهش سطح خدمات درمانی می گوید: ببینید تا اوایل دهه ی 80 قانونِ قراردادِ درمان ما با تامین اجتماعی 70 به 30 بود؛ یعنی وقتی یک کارگر خارج از مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی خدمات درمانی دریافت می کرد، هفتاد درصد آن را بیمه می داد و کارگر فقط سی درصد آن را پرداخت می کرد.

اما متاسفانه به تدریج این وضعیت تغییر کرد؛ یعنی الان به جایی رسیده ایم که تامین اجتماعی فقط سی درصد از هزینه‎ های درمان را پرداخت می کند و 70 درصد باقی را کارگر باید از جیب خود بپردازد.

اصلانی معتقد است از زمانی که هیئت امنا جای هیئت مدیره را در تامین اجتماعی گرفت، ورق برگشت و دیگر نظر کارگر و کارفرما اعتبار سابق را نداشت.

او می گوید: در هیئت مدیره 9 نفر عضو وجود داشت که در آن سه نفر نماینده ی دولت، سه نفر نماینده کارفرما و سه نفر نیز نماینده ی کارگران بودند؛ اما متاسفانه این ترکیب به نفع دولت به هم خورد به طوری که اکنون دولت در هیئت امنا 6نماینده دارد و سه عضو باقی، نمایندگان کارفرمایان و کارگران هستند.

به گفته ی اصلانی؛ علت بسیاری از تصمیمات ضدکارگری به همین ترکیب برمی گردد.

او می گوید: تا پیش از این نمایندگان کارگران و کارفرمایان مقابل برخی از تصمیمات دولت می ایستادند و اجازه نمی دادند دولت هر کاری که دلش می خواهد انجام دهد اما بعد از به هم خوردن ترکیب، دیگر کارِ چندانی از دست سه عضو کارگری و کارفرمایی برنیامد.

عضو هیئت مدیره کانون های شوراهای اسلامی کار سراسر کشور گفت: کاهش سطح خدمات درمانی و بی اعتبار شدنِ دفترچه های بیمه در واقع نتیجه ی سیاستهایی بود که از این هیئت امنا بیرون می آمد.

در واقع آن ها به تدریج با تصمیماتی که گرفتند هر طور که توانستند سرِ ما را بریدند.

اجبار کارگران برای استفاده از خدمات خصوصی درمان وی همچنین در بخش دیگری از صحبتهایش به مشکلاتی کارگران در دوران کرونا با آن مواجه شدند، اشاره می کند و می گوید: در این شرایط، بخش قابل توجهی از هزینه ی خانواده ها صرف درمان می شود و سازمان های بیمه گر نیز آنطور که باید از کارگران حمایت نمی کنند.

عضو هیئت مدیره کانون های شوراهای اسلامی کار سراسر کشور گفت: متاسفانه بیمارستان های دولتی به قدری شلوغ هستند که کارگران مجبورند در شرایط اورژانسی از بیمارستان های خصوصی برای درمان استفاده کنند.

طبق آنچه کارگران به گوش ما می رسانند، بیمارستان های خصوصی در اولین مواجهه ی خود با بیمار از آن ها کل پول را می خواهند و کارگر مجبور است با هزار زحمت پول را فراهم کند وگرنه معلوم نیست چه بلایی سرِ بیمارش می آید.

در واقع بیمارستان ها با این بهانه که سازمان تامین اجتماعی به آن ها بدهکار است، دفترچه قبول نمی کنند و از کارگر می خواهند کل پول را پرداخت کند و بعد فاکتورها را بگیرد و خودش به دنبال گرفتن پول درمان از بیمه برود.

اصلانی می گوید: کارگری که پول اجاره خانه و نان خود را به سختی در می آورد چگونه می تواند 60 70 میلیون تومان یکباره برای عمل جراحی پرداخت کند؟! سخن آخر اصول 29 و 3 و 43 قانون اساسی، قانون بیمه خدمات درمانی همگانی کشور مصوب سال 1373 و همچنین قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی مصوب سال 1383، همه بر حقِ درمان رایگان و ارتقای نظام سلامت تأکید دارند.

اما آنچه طی سال ها در ایران اتفاق افتاده تفاوت فاحشی با هدفگذاری ها و قوانین دارد؛ به طوریکه دولت بخش قابل توجهی از وظیفه ی خود را بر دوش سازمان تامین اجتماعی انداخته و از طرفی به دلیل محدودیت منابع و بی توجهی دولت به پرداخت بدهی های خود به این سازمان، تامین اجتماعی تا حدود زیادی توانایی خود را برای پوشش مناسب هزینه های درمانِ کارگران از دست داده است.

این درحالیست که به گفته ی مراجع رسمی و غیررسمی خط فقر حدود ده میلیون تومان است و حداقل حقوق تعیین شده توسط شورایعالی کار تنها 35درصد از هزینه های اساسی زندگی را پوشش می دهد.

بنابراین پُرواضح است که در نبودِ حمایتهایِ دولت و سازمانهای بیمه گر، کارگران یا مجبورند از هزینه های درمان خود صرف نظر کنند و یا اگر کارگری با هزینه های ناگهانی بیماریهای صعب العلاج مواجه شود، یا باید از ذخیره ی مالی خود هزینه کند و اگر این ذخیره ی مالی را هم نداشته باشد - که احتمالا این گزینه در قبال بسیاری از کارگران صدق می کند - عملا به استیصال کشیده می شود؛ وضعیتی که امروز بسیاری از کارگران در آن گرفتار شده اند.


کلید واژه ها: تامین اجتماعی - بیمار - درمان - بیمه تکمیلی - اجتماعی - هزینه - تکمیلی - پرداخت - بیمه - تامین - هزینه های درمان - کارگران - بیماری - پولی - دغدغه - بیمارستان - نیاز - نرخ تورم - تضمینی - لاکچری - پشت سر - گزارش - آسوده - تورم

آخرین اخبار سرویس:
بیماری های قلبی در کمین این افراد!

چند درصد فوتی های کرونا در ایلام واکسن دریافت نکرده بودند؟

واکسن فایزر تاثیر 91 درصدی بر روی کودکان دارد

درمان فوری آلزایمر و پارکینسون

امکان صدور کارت واکسن برای اتباع خارج از کشور که در ایران واکسن زده اند، فراهم شد

چهار فایده فوق العاده چغندر برای پوست

زمان مناسب مصرف انواع ویتامین ها و مکمل ها

برگشت جلفا و مرند به وضعیت قرمز کرونایی/تبریز همچنان نارنجی

پذیرش 62 بیمار کرونایی در مازندران/ 2 کرونایی فوت کردند

پیگیری جذب و تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری

فال روزانه 1 آبان 1400

مصرف سیر برای چه کسانی ممنوع است؟

اگر در تنهایی دچار حمله قلبی شدیم چه کنیم؟

تاثیر داروی دیابت نوع 2 در کاهش خطر بستری و مرگ کرونا

هر آنچه که درباره «کم شنوایی» نمی دانید

پاییز و زمستان این غذا ها را بخورید

این غذا ها را نخورید تا ریزش مو نگیرید

چه کسانی نباید سیر بخورند؟

18 نفر به آمار مبتلایان به کرونا در استان زنجان افزوده شد

درمان لرزش دست؛ علت لرزش دست چیست؟

با این رژیم غذایی مقابل چاقی و دیابت بایستید

اگر این حالت را دارید، در جوراب خود پیاز بگذارید!

فواید بیشمار هویج؛ از کنترل فشار خون تا بهبود کارکرد دستگاه گوارش

شهادت آمنه سلگی با 2 فرزند در نهاوند / همه گریستند! + عکس

مادر مشهدی چهار قلو به دنیا آورد

تسریع واکسیناسیون در کهگیلویه و بویراحمد

6 روز بدون فوتی کرونا در هرمزگان در مهرماه/ شمار بستری ها 172 نفر شد

نکاتی درباره جویدن و قورت دادن آدامس

آمار بستری های کرونایی در یزد به 432 نفر رسید

آمار کرونا هرمزگان 30 مهر؛ بدون فوتی و 172 بستری

درمان ریزش موی سکه ای؛ علت ریزش موی سکه ای چیست؟

حضور محرم و یکی از کارکنان هم جنس در سونوگرافی زنان الزامی است

علت جوش چانه چیست؟

مادر مشهدی چهار قلو به دنیا آورد

آمار کرونا قزوین 30 مهر؛ 3 فوتی و 57 ابتلای جدید

بهترین رژیم غذایی مناسب قلب را بشناسید

علت کاهش ناگهانی وزن چیست؟

نور درمانی چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا ورزش قبل خواب روی کیفیت خواب تاثیر می گذارد؟

مرگ در فضا چگونه خواهد بود و تکلیف اجساد چه می شود؟

چرا در فصل های سرد بیشتر مریض می شویم؟

چه زمان هایی نباید آب بنوشیم؟

284 بیمار قطعی کرونا در بیمارستان های استان کرمان بستری شدند

سرنوشت واکسن کرونا

87 درصد افراد بالای 12 سال در گیلان دز نخست واکسن کرونا را دریافت کردند

شیروژن: دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی با توجه به بعد مسافت در خوابگاه ها اسکان می یابند

موج ششم کرونا در چهارمحال و بختیاری با تلفات کم بروز می کند

علل مسمومیت غذایی در خانه چیست؟/ چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

آخرین آمار از مبتلایان کرونا در ایران

افزایش 90 درصدی میل مردان و زنان فقط با این کارهای ساده

تصویر محجبه مدل مشهور استرالیایی

اعمال محدودیت برای کارمندان واکسن نزده در استان قزوین

رییس اسبق فدراسیون کشتی بر اثر کرونا درگذشت

رییس و دبیر پیشین فدراسیون کشتی درگذشت

تزریق بیش از یک میلیون و 23 هزار دُز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته

بهبودیافتگان کرونا این روغن ها را دم دست بگذارند

آمار کرونا کرمانشاه 30 مهر؛ 9 فوتی و 194 ابتلای جدید

انجام این کارها قبل از رابطه زناشویی خطرناک است!

کاهش 42 درصدی خطر مرگ کرونا با کشف داروی جدید

ورود واکسن «کووپارس»به چرخه واکسیناسیون در نیمه آبان/ واکسن 16 بیماری در ایران تولید می شود

7 ویتامین برای غلبه بر افسردگی

دفع سریع سنگ کلیه فقط با خوردن این نوشیدنی خانگی

احتمال وقوع پیک بعدی کرونا در خوزستان وجود دارد

افزایش آمار جهانی ابتلا و فوتی کودکان با کرونا در پاییز

ترفندهایی برای بخار نگرفتن عینک در فصل سرما و هنگام زدن ماسک

اگر تب کردید اصلا سراغ این داروها نروید!

آمار کرونا اردبیل 30 مهر؛ یک فوتی و 19 ابتلای جدید

روز بدون مرگ کرونایی در لرستان

آیا واکسیناسیون همزمان علیه آنفولانزا و کرونا امکان پذیر است؟

جابری: برای اولین بار به چنین موردی برخورد کردیم

ویدئو| مهران غفوریان پس از عمل جراحی قلب باز: خدا رحم کرد زنده ماندم!

راه حل های درمان سردرد های فصلی

12 فوتی براثر کرونا در آذربایجان غربی

این علامت ساده یعنی بیماری عصبی دارید

شیوع کرونا در قم در حال افزایش

تزریق بیش از یک میلیون دز واکسن در روز گذشته

روش ساده ای برای بازیابی حس بویایی بیماران کرونایی

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / جمعه 30 مهر 1400

والدین علائم تنفسی وبثورات پوستی فرزندان را به مراکز بهداشت اطلاع دهند

آمار کرونا قم 30 مهر؛ 9 فوتی و 70 ابتلای جدید

30 بیمار کرونایی روزانه در خوزستان بستری می شوند

گفتار شهید مطهری درباره حفظ سلامت عمومی مردم

وزارت بهداشت: حضور محرم و یکی از کارکنان هم جنس در سونوگرافی زنان الزامی است

زنی که اعتیاد عجیبش به خوردن اسفنج حمام را شکست داد؛ اضطرابی در خوردن به نام بایکا +عکس

تزریق بیش از یک میلیون دز واکسن در روز گذشته

روش ساده ای برای بازیابی حس بویایی بیماران کرونایی

سرماخوردگی، آلرژی یا کرونا؛ تفاوت این بیماری ها چیست

بستری 284 بیمار کرونایی در بیمارستان های کرمان

تزریق بیش از یک میلیون دز واکسن در روز گذشته

تزریق بیش از هزار دُز یادآور واکسن کرونا در استان همدان

وزارت بهداشت: حضور محرم و یکی از کارکنان هم جنس در سونوگرافی زنان الزامی است

همه چیز درباره قرص ول من

تزریق بیش از هشت هزار دوز واکسن کرونا به مسافران در کاشمر

پاییز و زمستان غذا ی گرم بخورید

حبوبات به جای گوشت آری یا نه؟

ثبت فیلم کاراکال برای اولین بار در شهرستان دشتستان

آیا آنتی بیوتیک برای درمان گلو درد مناسب است؟

بهترین زمان تزریق آمپول نوروبیون

الزام حضور محرم و یکی از کارکنان هم جنس در سونوگرافی زنان

رییس مرکز بهداشت دزفول: والدین علائم تنفسی و بثورات پوستی فرزندان را به مراکز بهداشت اطلاع دهند

پس اندازهایی که صرف هزینه های درمان می شود/ درمان، یک کالای لاکچری برای کارگران

پس اندازهایی که صرف هزینه های درمان می شود/ درمان، یک کالای لاکچری برای کارگران