موضوعات داغ: - كميته اخلاق - فتح الله زاده - همسان سازي حقوق - باشگاه استقلال - رتبه بندي معلمان - حقوق فرهنگيان - نقل و انتقالات تابستاني - مديرعامل سابق استقلال - فرهنگيان بازنشسته - استقلال تاجيكستان - بازي فوتبال ايران و عراق - رضا اسدي - كشتي جنگي - حواشي فوتبال ايران - جنگ رواني - كاله - خودكفايي در توليد دارو - نمايندگان فدراسيون فوتبال - محمدرضا فلاح زاده - مربي تيم ملي فوتبال ايران - سيد حسن - ملاقلي پور - فرمانده سپاه كربلاي مازندران

مطالب مرتبط:
اولویت اول: تحول نظام اداری
بررسی حکمرانی سایبری ایران در «غیرمحرمانه»
جای خالی حکمرانی علم و فناوری در نظام آموزشی/ سیل میلیونی فارغ التحصیلان بیکار در سایه فقر مهارت
«غیرمحرمانه» های حکمرانی سایبری در ایران +تیزر
باشگاه بلژیکی مشتری مهاجم تیم ملی فوتبال ایران            
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 مرداد 1400 ساعت 14:252021-08-04سياسي

نگاه مخاطبان/ نوآوری در حکمرانی نظام اداری ایران


نقطه آغاز و شرط لازم برای بهبود عملکرد اقتصاد ایران اصلاح نظام اداری است.

نظام اداری ابزار اجرای سیاست های اقتصادی است و هرگونه ضعف و نقص در این ماشین تحقق سیاست های اقتصادی را مختل می سازد.

- مخاطبان عصر ایران؛ علیرضا شاهپری (دکتری مدیریت سیستم های اطلاعاتی و مدرس مدعو دانشگاه تهران)ساختارها و نهادهای اداری کشور به شدت درهم پیچیده اند و عملا هیچ رییس جمهور، وزیر و مدیری نمی تواند کارهای بزرگ را به نتیجه برساند.

دولت های پیشین بالاجبار عمده وقت و انرژی شان صرف اداره دولت، کارکنان و بازنشستگان به جای اداره کشور، سیاستگذاری، تنظیم گری و نظارت شده است.

هزینه های عظیمی که صرف عملیات غالباً زاید و تشریفاتی دستگاه های بوروکـراتیک می شود، یکسره بـر دوش ملت بـوده و نتیجه ی عاید از آن نیز گرفتار شدن خدمات جاری در پیچ و خم دستورالعمل ها، مجوزها، نامه نگـاری ها، بازرسی ها و .

می باشد.

در کنار این چنین سیستمی، ایجـاد زمینـه ی ناخرسندی از یکسو و امکـان فساد اداری از سوی دیگـر بر وخامت اوضـاع و تخریب طـرح ها و تضعیف خدمات عمومی می افزاید.

تنها با توجه به چند مورد زیر سیستم پیچیده نظام اداری ایران را می توان درک کرد:- تعداد پست های صرفاً نهاد ریاست جمهوری 1962 ردیف پست سازمانی.

- تعداد شوراهای کشور ، 175 شورا.

- تعداد شرکت های دولتی، 382 شرکت در قانون بودجه.

- تعداد صندوق های حمایتی دولتی، 24 صندوق.

- تعداد موسسات و پژوهشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی، 111 موسسسه و پژوهشگاه (این رقم تنها موسسات و پژوهشگاه های وابسته به سازمان هاست نه پژوهشگاه های وزارت علوم و بهداشت).

اگر چه نظام اداری در بعد ساختار و فرایندهای اداری بسیار پیچیده تر از موارد مذکور است اما شاید ذکر همین چند مورد بالا نمای کلی آن را روشن کند.

گروه مشاورین هاروارد مستقر در سازمان برنامه و بودجه که قبل از انقلاب مساله سیاستگذاری در اقتصاد ایران را برعهده داشتند نهایتا به این نتیجه رسیدند که نقطه آغاز و شرط لازم برای بهبود عملکرد اقتصاد ایران اصلاح نظام اداری است.

این دیدگاه همچنان بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز است.

آنها اعلام کردند که نظام اداری ابزار اجرای سیاست های اقتصادی است و هرگونه ضعف و نقص در این ماشین تحقق سیاست های اقتصادی را مختل می سازد (گزارش مرکز پژوهش های مجلس،مساله سیاست گذاری در اقتصاد ایران 1392).

در سایر کشورها نیز تجربه نشان داده است که اصلاح نظام اداری اولویت اول حرکت به سمت تحقق سایر آرزوهای دولت هاست.

مطالعه و تامل در این تجربیات در ارتقای میزان معرفت ما در این زمینه مؤثر خواهد بود.

در هفتم سپتامبر 1993، ال گـور، معـاون رییس جمهوری آمریکا، با همکاری تیم بازبینی عملکرد ملی، گزارشـی تحت عنوان از تشریفات بیهـوده اداری تا حصـول نتایج مطلوب: ایجاد دولتی با هزینه ی کمتر و کارایی بهتر تهیه و به رییس جمهـوری آن کشور ارائـه کرد.

این گـزارش در کتاب نبرد با بوروکراسی به چـاپ رسیده است.

خلاصه آنکه به رییس جمهور توصیه می کند به حذف رویه های زاید و مهندسی مجدد فرایندها و ساختارها توجه ویژه مبذول شود وگرنه سایر اقدامات ره به جایی نخواهد برد.

گرجستان در سال 2003 کشوری ورشکسته، مملو از فساد، دچار مشکل در تامین برق و در حال سقوط بود.

اما 9 سال بعد به کشوری پیشران در منطقه تبدیل شد.

بانک جهانی و سازمان شفافیت بین‎ الملل ابراز داشتند گرجستان بهترین اصلاح گر اقتصادی جهان از سال 2006 تا 2011 بوده است.

گرجستان اصلاح نیروی انسانی و نظام اداری و کاهش مقررات و ضوابط را با رویکرد قاطعانه "کمتر، بهتر است" در دستور کار قرار داد.

نتایج بخشی از این تغییرات را در گرجستان در ارقام زیر ملاحظه می کنید:سال/ تعداد مجوزها و پروانه ها2005 / 9092007 / 1372012 / 55(منبع بانک جهانی-مبارزه با فساد در بخش عمومی، گرجستان)کاهش فرایندهای اداری، حذف ساختارها، مقررات، پروانه ها و مجوزهای غیرضرور لازمه و پیش نیاز توسعه اقتصادی است.

برای شروع این اصلاح در ایران اقدامات بنیادین و اولیه چیست؟1- منطقی سازی حجم و اندازه دولت:بندهای سیاست های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری تکلیف را در این حوزه مشخص کرده است صرفا در بحث منطقی سازی اندازه دولت به برخی موارد اشاره می شود:- حذف برخی سازمانها و وزارتخانه ها به عنوان نمونه حذف وزارت دادگستری: اصل 160 قانون اساسی وزیر دادگستری را به عنوان واسطه بین قوه قضاییه با قوه مجریه و مقننه معرفی می کند و وزیر را مجری وظیفه فوق می داند لذا ایجاد وزارتخانه ای با 4 معاونت نامرتبط با این اصل و 16 واحد سازمانی ضرورتی نداشته و صرفا به جهت رعایت قانون اساسی وزیری با یک دپارتمان(10 ردیف پست سازمانی) کفایت دارد.

- تعیین انتظارات و کارکردها از وزارتخانه های زیربنایی: با ایجاد سازمان ها، شرکت ها و اپراتورها در ذیل وزارتخانه های زیربنایی آنها کماکان دارای تشکیلات قبل می باشند.

ضرورتی به وجود معاونت های فنی و زیربنایی در وزارتخانه نبوده و وزارتخانه باید وظیفه حاکمیتی، سیاستگذاری، برنامه ریزی، تنظیم گری و داده کاوی بخش را داشته باشد.

امری که تقریبا در وزارتخانه های مذکور مغفول است.

در این وزارتخانه ها ژنرال هایی باید باشند که آینده پژوهی و استراتژی بخش و کشور را در آن حوزه تبیین و تعیین می کنند.

- ایجاد وزارتخانه شرکت های دولتی: وجود شرکت های دولتی متعدد ذیل وزارتخانه ها و سازمان هایی که وزیران و کارکنان آن تخصصی در حوزه حکمرانی شرکتی ندارند و چنین انتظاری هم ذاتا انتظار نابجایی است؛ پس:اولا تا حد ممکن و با رعایت ضوابط شرکت های دولتی به بخش خصوصی واگذار شوند چرا که دولت ها در بلند مدت نمی توانند توسعه و اشتغال ایجاد کنند بلکه آنچه دولت ها انجام می دهند محیطی قابل اطمینان برای پرورش ایده ها و سرمایه گذاری کارآفرینان است.

ثانیا دولت همانند برخی از کشورها با ایجاد وزارتخانه شرکت های دولتی یا هلدینگ همه شرکت های دولتی وظیفه نظارت، حسابرسی، کارایی، اثربخشی و صرفه اقتصادی و بهبود عملکرد مدیران و خلاصه حکمرانی شرکتی را پیاده سازی نماید.

2- حذف واحدهای عمودی دستگاه های اجرایی در استان ها و شهرستان ها:اگر دولت الکترونیکی و فناوری های نوین بر روی حذف فرایند اداری، ساختار، مجوز و پروانه تاثیر نداشته باشند عملا شاهد اصلاحی نخواهیم بود.

با وجود الکترونیکی شدن خدمات برخی از واحدهای مستقر در استان و شهرستان به جز هزینه برای کشور و ایجاد نارضایتی برای شهروندان خروجی نخواهند داشت.

همیشه مثال می زنم که اگر سازمان سنجش از ابتدا واحدهای استانی و شهرستانی داشت دولت و نمایندگان محترم مجلس همچنان درگیر این موضوع بودند که در شهرها و بخش های جدیدالتاسیس نمایندگی و شعبه سازمان سنجش را مستقر کنند.

بنابراین حذف واحدهای اداری زاید در تقسیمات کشوری از ضروریات است.

3- اصل دولت یکپارچه: هیچ سازمان و دستگاه اجرایی نباید از هیچ ارباب رجوعی مدارک، سوابق و یا اطلاعاتی درخواست کند که مسولیت آن با سازمان یا نهاد دیگری است.

در کشورهای پیشرفته پنجره واحد (Single Window) مستقر است.

در کشور ما که به آن نقطه نرسیدیم این اصل می تواند ما را به مرور به آن نقطه نزدیک کند.

اولین سازمانی که مطابق ضوابط، شهروند به آن مراجعه می کند ملزم است همه مدارک مورد نیاز و استعلامات را از سایر سازمان ها اخذ کند.

سایر سازمان ها موظفند فرضا ظرف بیست روز پاسخ دهند وگرنه به منزله تایید است.

بدیهی است این کار به خودی خود منجر به حذف مراحل و استعلامات زاید نیز خواهد شد.

4- اصل حکمرانی الکترونیکی: در سال 2002 در ایالت آندراپرادش هند دوره کوتاه مدت آموزشی را به اتفاق نمایندگانی از سایر کشورها می گذراندیم.

بسیاری از فرایندها کاملا الکترونیکی بود به عنوان نمونه در فرایند زنجیره غذایی، کشاورزان و میزان تولید آنها، محل زمین کشاورزی، واسطه های خریدار برنج، عکس، شماره موبایل، میزان موجودی سیلوها در لحظه و سایر موارد کاملا شفاف در سامانه های الکترونیکی وجود داشت.

بدیهی است که در این سیستم تصمیم گیری در خصوص خرید، پرداخت یارانه، صادرات و واردات محصول امکان پذیر است.

بماند که در ژاپن شرکت تویوتا اطلاعات تعداد و محل ترمز ماشین های خود را ثبت می کند تا امکان اصلاح نقاط حادثه خیز جاده ای و سایر بهره برداری ها و داده کاوی امکان پذیر باشد.

5- اصالت ردیف پست سازمانی به جای نیروی انسانی: در سنوات گذشته مدیران دستگاه های اجرایی با عناوین مختلف (شرکتی، قراردادی، طرحی و.

) به جذب نیروی انسانی و اغلب بدون ضابطه و رقابت پرداخته و بودجه نیز بر اساس تعداد نیروی انسانی تخصیص پیدا کرده است.

چنانچه اصالت و اصل تعداد ردیف پست سازمانی باشد و تخصیص بودجه نیز بر آن اساس باشد به صورت خودکار عطش جذب نیروی انسانی قطع و افراد کارایی بیشتری نشان می دهند تا مزایای بیشتری دریافت کنند.

سخن در این مقوله بسیار است به همین اکتفا کنیم که نظام اداری ابزار اجرای سیاست های اقتصادی است و هرگونه ضعف و نقص در این ماشین تحقق سیاست های اقتصادی را مختل می سازد.

راه های کهنه ما را به مقصدهای نو نمی رسانند، امید آنکه رویاهای مردمان این سرزمین با رویکردهای جدید، طرحی نو و تلاش های دولت سیزدهم و الطاف حضرت حق به واقعیت مبدل شوند.


کلید واژه ها: نظام اداری - اداری - اقتصاد - سیاست - ایران - اصلاح نظام اداری - اقتصادی - مخاطبان - نظام - اقتصاد ایران - مدیری - اداره - بازنشستگان - دستورالعمل - بازرسی ها - تنظیم گری - کشور - اطلاعاتی - تشریفاتی - دولت - دانشگاه - حکمرانی - کارکنان - دستگاه - عملکرد - علیرضا - نوآوری - بازرسی - گرفتار - عملیات

آخرین اخبار سرویس:
امیر «نصیرزاده» انتصاب فرمانده «نهاجا» را تبریک گفت

تصویب یک فوریت الزام شهرداری به ایجاد واحد خدمات مشاوره شهرسازی

گنجینه های دفاع مقدس تربیت کننده نسل ها است

خطیب زاده: مذاکرات وین از سرگرفته خواهد شد

استخدام آبدارچی با بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی در ایران تایپیست در تهران

ویژه برنامه های سازمان فرهنگی هنری به مناسبت هفته دفاع مقدس تشریح شد

آمادگی دولت و مردم عراق برای پذیرایی از زوار ایرانی اربعین

دیدار رییس سازمان انرژی اتمی با معاون وزیر اقتصاد آلمان

بهنوش بختیاری و شبنم قلی خانی در حال ماشین سواری + عکس

ابراز همدردی خطیب زاده با خانواده های جانباختگان تیراندازی دانشگاه شهر پرم روسیه

کسب مقام اول کشوری خراسان رضوی در آیین نکوداشت و تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس سراسر کشور

جذب مشتری

آمریکا با همه توان در مقابل انقلاب اسلامی باز مانده است

سرلشکر باقری: جنایات آمریکا در عالم، تهدید صلح را به تصویر می کشد

تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس خراسان رضوی همزمان با سراسر کشور

تجلیل از ایثارگران استان مرکزی همزمان با هفته دفاع مقدس به روایت تصویر

اصفهان جزو 5 استان برتر کشور در زمینه کاهش جرم

استخدام کارمند اداری در شرکت ایران تایپیست در تهران

خطیب زاده: مذاکرات وین در هفته های آتی از سرگرفته خواهد شد

«شهر پرستاره»؛ ویژه برنامه های شهرداری در هفته دفاع مقدس

باغ موزه دفاع مقدس همدان

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح: خرید خدمت سربازی عادلانه نیست

خطیب زاده: مذاکرات وین در هفته های آتی از سرگرفته خواهد شد

تشریح ویژه برنامه های هفته دفاع مقدس در کیش

وزیر کشور: روند واکسیناسیون سرعت می گیرد

معایب و مزایای «واحد خدمات مشاوره شهرسازی» در ترازوی شورا

دزفول تا ابد در قلب تاریخ پرافتخار ایران خواهد درخشید

اسلامی و وزیر مشاور در امور اقتصادی و انرژی آلمان درباره آخرین تحولات فنی برجام گفتگو کردند

ابراز تاسف خطیب زاده از حادثه تیراندازی در دانشگاه شهر پرم روسیه

نشست «گفتگو و مدارا در اندیشه امام موسی صدر» برگزار می شود

ساخت 2 هزار و 300 واحد مسکونی و ایجاد 23 هزار شغل به نیت شهدای اصفهانی

میزبانی «نشان ارادت» از محمد گلریز و رسول نجفیان

برگزاری اولین گردهمایی هسته های مردمی مقابله با اعتیاد در فارس

پیام تازه روس ها به دولت رییسی در مورد مذاکرات وین

عدم دسترسی یک ساعته به خدمات بانک شهر همزمان با تغییر ساعت رسمی کشور

پیام تازه روس ها به دولت رییسی در مورد مذاکرات وین

ایران زمان ازسرگیری مذاکرات وین را به اطلاع 1+4 رساند

قالیباف: بی عرضگی در حل مشکلات نتیجه پشت کردن به سنت های الهی است

دفاع مقدس، زنده ترین حدیث همدلی ملت همیشه در صحنه است

تولیدات واکسن برکت به 14 میلیون دز رسید

منع سازمان تعزیرات حکومتی از دخالت در دعاوی بیمه ای

امروز به الگوها و رفتارهای دوران دفاع مقدس نیاز داریم

امروز ترس اسراییل حضور ما در کنار مرز جولان است

آخرین خبر از همسان سازی حقوق فرهنگیان بازنشسته

با توسعه فرهنگ سرمان را در فضای اقتصادی دنیا بالا بگیریم

انتصاب رییس اداره شیلات منطقه آزاد کیش

امام جمعه بوشهر: اورژانس پیشرفته هوایی، دریایی و زمینی در استان بوشهر مستقر شود +تصاویر

یادمان شهدای گمنام دانشگاه محقق اردبیلی رونمایی می شود

حاج هاشم امانی از مبارزان انقلاب و یاران امام خمینی (ره) دعوت حق را لبیک گفت

انتخابات با شکوه، بیانگر کارنامه درخشان شورای اسلامی شهر کیش

لزوم ایجاد شبکه ای از جوانان مؤمن انقلابی برای حل مسائل کشور / بیم و امیدهای جوانگرایی در کشور

حوزه می تواند به نقطه تعالی در اخلاق برسد

جوانان عضو اصلی قرارگاه پیامبر اکرم باشند

استخدام خدمات با بیمه در مجموعه آقای فرش در خراسان رضوی

نشست ظرفیت های فضای مجازی دوران پساآمریکایی

کشف و برخورد با شبکه ای از عوامل گرانفروشی و توزیع خارج از ضابطه دارو های درمان کرونا

توییت جنجالی احمدی نژاد خطاب به پوتین

وزیر کشور خواستار تعیین تکلیف فوری افراد فاقد شناسنامه و اتباع غیرایرانی شد

راه حل مشکلات تمسک به باورهای دفاع مقدس است

امروز به الگوها و رفتارهای دوران دفاع مقدس نیاز داریم

مراسم تحلیف دولت موقت طالبان لغو شد

استخدام صفحه بند و صفحه آرا در مجموعه فرهنگی و انتشاراتی جاد در تهران

استخدام نماینده علمی با حقوق ثابت و پورسانت از فارس و کهگیلویه و بویراحمد

تعویق انتخابات در اتیوپی به دلایل امنیتی

استخدام ویراستار با بیمه و پاداش در مجموعه فرهنگی و انتشاراتی جاد در فارس

اعزام روزانه 500 زائر به عتبات بعد از اربعین/ احتمال بازگشایی مرزهای زمینی وجود دارد

کاربردهای جالب پیاز که از آن بی اطلاعید

افتتاح موکب ملی «نذرواره حسینی»/برپاشدن حدود 4 هزار «دیگ نذری» در 50 شهر کشور

تلاش برای معرفی فرهنگ عاشورایی در قامت لباس

جزییات جدید از عملیات سپاه علیه تروریست ها در شمال عراق/ انهدام تمام نقاط کلیدی و مرکزی ضدانقلاب / موشک های نقطه زن ایران در انتظار تروریست ها

مجلس باید وجهه نظارتی خود را براساس اصول نظام اسلامی وانقلاب دنبال کند

مدیرکل جدید امور زنان و خانواده وزارت کشور منصوب شد

تقدیر از کارکنان نمونه فولاد خراسان

مدیرکل توسعه منابع انسانی وزارت کار منصوب شد

طالبان رییس سازمان انرژی اتمی منصوب کرد

بزرگداشتی برای محمدابراهیم آیتی

شرایط دریافت کمک هزینه بارداری تامین اجتماعی

نظام خانواده در ایران مستحکم و پایدار است

رییسی فرا رسیدن روز ملی ارمنستان را تبریک گفت

باید با خدمت کردن مقداری از مظلومیت نظام کم کنیم/ مردم تشنه عمل هستند

تمهیدات ویژه برای راهپیمایی بزرگ اربعین در قبله تهران

اربعین حسینی مسیری برای شناخت فرهنگ عاشورا

تشریح ویژه برنامه های هفته دفاع مقدس در کیش

نظر آیت الله سیستانی حکم شرکت در معاملات بورس

ظرفیت های فرهنگی برای تبیین نقش استان مرکزی در دفاع مقدس به کار گرفته شد

ضرورت توجه ویژه به رزمندگان بدون شغل و بیمه

برگزاری نخستین نشست کارشناسی اعزام کاروان ایران به بازی های ساحلی2022

تلاش برای افزایش همبستگی اجتماعی پلیس و مردم

فرمانده سپاه ساوه: پیشکسوتان جنگ راویان فرهنگ غنی دفاع مقدس هستند

دشمنان ما در سراشیبی و افول هستند

فرانسه؛ مهد آزادی دشمنان حجاب

وزیر کشور: خانواده بیش از هر زمان مورد حمله دشمنان قرار گرفته است

باشگاه نوآوری و شکوفایی فرزندان طلاب

مدیرکل جدید امور زنان و خانواده وزارت کشور منصوب شد

ترویج افکار تجزیه طلبانه، اصلی ترین برنامه شبکه « آذربایجان ــ اینترنشنال»

پارلمان لیبی از دولت وحدت ملی سلب اعتماد کرد

دفاع مقدس ادامه مکتب و قیام عاشوراست

نمایشگاه بین المللی فولاد 1400؛ فرصتی برای دیدن و دیده شدن

آمار جمعیت واکسینه شده در نهاوند مطلوب نیست

وزیر بهداشت: محدودیت های کرونایی در 2 هفته آینده کاهش می یابد/ 50 درصد مردم واکسن زده اند

نگاه مخاطبان/ نوآوری در حکمرانی نظام اداری ایران

نگاه مخاطبان/ نوآوری در حکمرانی نظام اداری ایران