موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - مارال فرجاد - مهران مديري - لايحه رتبه بندي معلمان - شوراي نگهبان - پرسپوليسي ها - رسانه هاي آمريكايي - همسر مهدي قائدي - باشگاه استقلال - عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس - تمرينات استقلال تهران - انديشه مقام معظم رهبري - عباسي - كنگره شهداي دانشجو - محمدرضا ورزي - علي حدادي - عروسك گرداني - صبح به خير ايران - خيمه هاي رسانه اي - زيان توليد - كهمره سرخي - ابراهيم توره - طايفه

مطالب مرتبط:
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مفتخر به خدمتگزاری در عرصه مراسم انقلابی
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مفتخر به خدمتگزاری در عرصه مراسم انقلابی
مراسم تنفیذ رییسی از سوی رهبر انقلاب تا ساعاتی دیگر
فراگیر ساختن شعارهای انقلاب؛ مهم ترین کارکرد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی
بومی سازی مراسم دینی مورد توجه باشد
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 مرداد 1400 ساعت 08:452021-08-03سياسي

مراسم و مناسبت های انقلاب اسلامی؛ عرصه تجلی باور های دینی و مذهبی


میدان دار اصلی صحنه های با شکوه خلق حماسه های حضور در تعظیم شعائرالله و بزرگداشت و تذکر ایّام الله و خالقان قله های افتخار و اقتدار ملت بزرگ ایران هستند، - مراسم و مناسبت های انقلاب اسلامی؛ عرصه تجلی باور های دینی و مذهبی " میدان دار اصلی صحنه های با شکوه خلق حماسه های حضور در تعظیم شعائرالله و بزرگداشت و تذکر ایّام الله و خالقان قله های افتخار و اقتدار ملت بزرگ ایران هستند، لیکن نهادی که با موافقت امام راحل عظیم الشّان در 12 مرداد 1359 پا به عرصه نقش آفرینی در نظام مقدس جمهوری اسلامی گذاشت، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بود.

خبرگزاری میزان - معاونت آموزش، پژوهش و برنامه ریزی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی* توجه و تعظیم مناسبت ها در آموزه های اسلامی و به تبع آن در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه ای داشته و تعظیم شعائر در مسیر جامعه پردازی و تربیت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جامعه از ارکان این نظام الهی به شمار می رود.

به عبارت دیگر، تعظیم شعائر الهی و برپایی مراسم و مناسبت-ها از راهبرد های تبلیغی مورد تأکید قرآن کریم و مکتب تربیتی خاندان رسالت بوده و اهداف بلندی بر آن مترتب است.

واژه مقدسی که برای روز های قابل تعظیم در کلام خداوند متعال به کار برده شده و مبنای فرهنگ سازی الهی قرار گرفته است واژه ایّام الله است، و ائمه طاهرین علیهم السلام که مروّجین اصلی فرهنگ نبوی و مجسم قرآن می باشند نیز با تأکید های فراوان، پیروان مکتب انسان ساز قرآن را به توجه و تعظیم شعائرالله فراخوانده و بر پاسداری از ارزش های انکارناپذیر ایام الله دعوت کرده اند.

درک درست مفاهیم کلیدی و مورد تأکید دینی می تواند ما را در مسیر پیگیری شایسته وظائف یاریگر باشد از این رو برای فهم دقیق ایّام الله ذکر شواهدی از کلام خدا و آموزه های اهل بیت پیامبر علیهم السلام و امامین انقلاب اسلامی را مقوم بحث قرار می دهیم.

برای ایجاد پیوند معنایی با کلیدواژه ایّام الله در تفسیر نمونه اینگونه آمده است که هر روز که در آن فصل تازه ای در زندگی انسان ها گشوده و درس عبرتی به آن ها داده شده است، مانند ظهور یک پیامبر یا نابودی یک پادشاه ظالم و مشرک، جزء ایام الله است، در این معنا هدف از یادآوری روز های سرنوشت ساز انبیای پیشین و چگونگی نجات مؤمنان و نابودی کافران، پندگیری و هوشیاری ملت هاست و با الهام از همین پیام آسمانی است که خاطره روز های بزرگ تاریخ اسلام جاودانه شده است.

مکارم، تفسیر نمونه نمونه،1377ش، ج 10، ص 275.

حضرت علی علیه السلام نیز در موارد متعدد ایّام اللّه را متذکر شده و به بزرگداشت آن ها می پردازد و یادآوری ایّام اللّه را از اوصاف بندگان خداوند می شمارد: همواره برای خداوند در پاره ای از زمان، بعد از پاره دیگر و در روزگاری که آثار شرایع در آن ها گم گشته است، بندگانی است که روز های خدا را (به مردم) یادآوری می نمایند و (آنان را) از عظمت و بزرگواری او می ترسانند.

شرح نهج البلاغه فیض خطبه 213، ص 703 آن حضرت به یادآوری ایّام اللّه دستور می دهد و در نامه ای به قثم بن عباس، که کارگزار وی در مکه بود، می نویسد: حج را با مردم برپادار و آن ها را به روز های خداوند یادآوری نما.

شرح نهج البلاغه فیض نامه 67، ص 1063 در اولین سال پیروزی انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی قدس سره، بنیان¬گذار کبیر انقلاب اسلامی، در پیامی به ملت ایران در سالگرد یوم اللَّه 17 شهریور می فرمایند: تذکر به ایام اللَّه که خداوند متعال به آن امر فرموده است، انسان ساز است.

قضایایی که در ایام اللَّه رخ داده است، برای تاریخ و انسان ها در طول تاریخ آموزنده و بیدارکننده است.

حوادث بزرگ تاریخ که قرآن مجید هم از بعض از آن ها یاد کرده است، سرمشقی پر برکت برای ساختن جامعه ها و اشخاص و جامعه عصر ما که عصر انقلاب است، و در کشور ایران که کشور انقلاب و شاهد بسیاری از حوادث بزرگ است که باید آن ها را ایام اللَّه محسوب کنیم و به ذکر آن ها و تذکر آن ایام بپردازیم؛ که برای ملت قهرمان و مجاهدان سلحشور، درس انقلاب است.

در استمرار همین راهبرد قرآنی و مکتب تربیتی، رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای مد ظله العالی در بخشی از خطبه نماز جمعه 27/10 /1398 فرموده و از زاویه ای دیگر به تبیین اهمیت ایام الله اینگونه بیان داشتند که: ایّام الله مهم است؛ بنده میخواهم درباره ی ایّام الله صحبت کنم؛ برای چه کسانی؟ برای مردمی که صبّارند و شکورند.

صبّارند یعنی یکپارچه اهل استقامت و صبرند، به اندک چیزی از میدان خارج نمی شوند، ایستادگی می کنند.

شکورند، یعنی اوّلاً نعمت را می شناسند، ابعاد پنهان و آشکار نعمت را می بینند؛ ثانیاً قدرشناس نعمتند، یعنی ارزش این نعمت را، وزن این نعمت را، قیمت این نعمت را می دانند؛ ثالثاً بر اساس آن احساس مسئولیّت می کنند، بر اساس این نعمتی که خدا داده، احساس مسئولیت می کنند؛ ملّتی، جمعیّتی، قومی که بی صبر نیستند، مسئولیّت ناشناس نیستند.

این آیات، آیات سوره ابراهیم است، مکّی است؛ یعنی در آن وقتی که مسلمان ها در اوج مبارزات و ایستادگی و مقاومت در مقابل جریان کفر قرار داشته اند، در آن وقت این آیات نازل شده است، به آن ها مژده می دهد، به مردم می گوید که بدانید که خدای متعال ایّام اللّهی دارد، آن ایّام الله را به شما نصیب خواهد کرد؛ باید شما شکرگزار ایّام الله باشید.

اگر واکنش درست و شاکرانه نشان دادید از آنچه که خدای متعال به شما داده است، خدای متعال به شما پیروزی های بیشتری را در آینده خواهد داد.

ایام الله در نظام مقدس جمهوری اسلامی تشکیل دهنده مناسبت های رسمی نظام بوده و تعظیم آن ها براساس آموزه های الهی و هدایت های امامین انقلاب اسلامی و مراجع عظام به یک وظیفه الهی و ملی برای ملت بزرگ و بصیر ایران عزیز تبدیل شده است.

میدان دار اصلی صحنه های با شکوه خلق حماسه های حضور در تعظیم شعائرالله و بزرگداشت و تذکر ایّام الله و خالقان قله های افتخار و اقتدار ملت بزرگ ایران هستند، لیکن نهادی که با موافقت امام راحل عظیم الشّان در 12 مرداد 1359 پا به عرصه نقش آفرینی در نظام مقدس جمهوری اسلامی گذاشت، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بود.

چهل سال از عمر این نهاد رسمی و غیر دولتی می گذرد و امروز افتخار دارد ضرورت، نقش آفرینی شایسته و حرکت در صراط مستقیم و بجا آوردن حق عمل و اقدام با تعبیر رسا و بلند لحظه شناسی را در بیان مقتدای امت به عنوان مدال افتخار دریافت کرده و به خدمتگزاری نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران در راستای تبلور ارزش ها و عوامل اقتدار و عزت کشور و ملت عزیز ایران در چهارچوب اهداف و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی و پیروی خالصانه و مجاهدانه امامین انقلاب اسلامی ببالد و توفیق این خدمتگزاری را برای مجاهدان خاموش و پرتلاش در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی موهبتی بزرگ و الهی و مستلزم شکرگزاری از درگاه احدیت بداند.

این نوشتار تلاشی است برای معرفی شایسته تر و زمینه ای است برای آشنایی افزونتر دلدادگان نظام مقدس جمهوری اسلامی با این نهاد انقلابی و مردمی که بالاترین منظور از این تلاش را می توان زمینه سازی مشارکت گسترده تر مردم و دستگاه های کشور در تصمیم سازی و تعظیم شایسته تر شعائرالله و بزرگداشت موثرتر ایّام الله و خلق حماس های ماندگار حضور و خلق قله های افتخار و اقتدار دانست.


کلید واژه ها: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی - اسلامی - تبلیغات اسلامی - مناسبت ها - شورای هماهنگی - جمهوری اسلامی - عظیم - مناسبت - جمهوری اسلامی ایران - نظام مقدس - بزرگداشت - بزرگ - الله - ایران - آموزه های اسلامی - تبلیغات - هماهنگی - افتخار - اقتدار - جمهوری - انقلاب - برنامه ریزی - مذهبی - میدان - مراسم - حماسه - شورای - نقش آفرینی - امام راحل - مقدس

آخرین اخبار سرویس:
مطالبه دانشجویان و تشکل های دانشجویی برای پیگیری مشکلات مهاجران افغانستانی در مرزهای ایران

تسلیت سپاه کربلای مازندران به مناسبت رحلت علامه حسن زاده آملی

برگزاری سومین دور مذاکرات دولت ونزوئلا و مخالفان در پایتخت مکزیک

آیلتس یا تافل؟ مسئله این است

زمینه آموزش حضوری در دانشگاه ها و مدارس فراهم شود

رونمایی بیش از 45 کتاب در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه

اهدای 300 بسته کمک های مومنانه در هفته دفاع مقدس

علامه حسن زاده، مدرسی برجسته در حوزه علوم منقول و معقول بود

خصلت های علمدار کربلا در کتاب «دست هایش» چاپ شد

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در سپاه درپی درگذشت آیت الله حسن زاده آملی

لیست احکام تحقق نیافته وزارت کشور منتشر شد

برگزاری مانورمنطقه ای تمرینی -آموزشی بحران آب و برق در فارس

یادمان شهدای گمنام دفاع مقدس در جعفرآباد مغان افتتاح شد

تأکید زاکانی بر برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین با نظم، امنیت و سلامت

دفاع مقدس تابلوی رشادت و ایثارگری جوانان ایران اسلامی است/شهدا درس دشمن ستیزی را به ما آموختند

بهره برداری از مدرسه 3 کلاسه در روستای شریعه سید عبود خرمشهر

سومین همایش پیام آوران عاشورا در اراک برگزار شد

با وظایف قانونی زن و شوهر در برابر هم آشنا شوید

آغاز انتخابات پارلمانی آلمان/ رقابت 47 حزب برای تشکیل دولت جدید برلین

بدون سیم کشی دندوناتو ردیف کن!!! (آشنایی با اینویزیلاین ارتودنسی نامریی)

تولید موسیقی «ققنوس» در وصف علی لندی در شبکه جهان بین

سردار شکارچی: دفاع مقدس انقلاب اسلامی را بیمه کرد

فیلم | طولانی ترین نماز جماعت در مسیر پیاده روی اربعین

گیتی چو تو علامه دهری ندیده است

آموزش رزومه نویسی فارسی و انگلیسی

پیام تسلیت وزیر بهداشت درپی درگذشت «آیت الله حسن زاده آملی»

آمریکا باید فورا به ازای پایبندی کامل ایران، به توافق بازگردد و تحریم ها را رفع کند

پیشنهاد بورسی نماینده مجلس به وزیر اقتصاد

»قیام حسینی« برای »انقلاب نبوی«

سوگواره دهه پایانی ماه صفر در فضای باز حرم امامزاده سید معصوم(ع)

فلسفه قیام امام حسین نجات انسانها از جهل و گمراهی است

800 نفر عضو انجمن ناشنوایان اصفهان هستند

روابط عمومی های ناکارآمد، در نادیده شدن موفقیت های مدیریتی و اجرایی، حرفه ای اند!

شکایت یکی از نزدیکان قالیباف از وزیر کشور دولت سیزدهم به دلیل امضای حکم شهرداری «زاکانی»

پلمب دفتر مسافرتی متخلف در قم با ورود سازمان بازرسی

شهردار قم درگذشت علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

اهدای 300 بسته کمک های مومنانه در هفته دفاع مقدس

آخرین رنگ بندی کرونایی در البرز

دانلود سخنرانی آیت الله حسن زاده آملی

چگونه قبل از ازدواج شخصیت طرف مقابل را بشناسیم؟

جمعیت جوان کشور از ظرفیت های بی نظیر ما است

تشییع پیکر علامه حسن زاده آملی در روز اربعین

فیلم | کلامی ناب از علامه حسن زاده آملی

مطالبه 1211 تشکل و فعال دانشجویی از دولت برای پیگیری مشکلات مهاجران افغانستانی در مرز های ایران

آقای استاندار کمی دیر به فکر شفاف سازی افتادید

ایران در دنیا به عنوان قطب تأثیر گذار در فرایندهای ژئوپلیتیک می درخشد/ مرگ ما زمانی است که فرهنگ دفاع مقدس را از ما بگیرند

پیام تسلیت شورای هماهنگی در پی رحلت علامه حسن زاده آملی

وزیر جهاد کشاورزی ارتحال ملکوتی علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

تاثیر رتبه بندی معلمان در کیفیت نظام آموزشی / جزییات

ضرورت پرداخت مطالبات بازنشستگان در بودجه 1401/ همسان سازی حقوق بازنشسته ها پیگیری می شود

علامه حسن زاده آملی مدرسی برجسته در حوزه علوم منقول و معقول بودند

پیمان جبلی انتظارات از صدا و سیما را شنید

چند نکته مهم درباره چک های جدید

دلیل اصلی دشمنی استکبار جهانی اسلامی بودن نظام ایران است

دشمن به دنبال وارونه سازی حق و باطل است

120 نفر از زندانیان آذربایجان شرقی به مناسبت گرامی داشت هفته دفاع مقدس آزاد شدند

مسیرهای منتهی به مراسم وداع علامه حسن زاده آملی در آمل مسدود می شود

ایجاد مرکز بین المللی ویژه دانشجویان خارجی دانشگاه علمی کاربردی

رییس جمهور هفته آینده به بوشهر سفر می کند

آثار سنجیده علامه حسن زاده گویای تحقیق و تدقیق مفصل و مطول بود

طرح جدید مجلس روی میز هیات رییسه | تعداد نمایندگان بیشتر می شود؟

درخواست امیرعبداللهیان برای تشکیل جلسه کمیته سیاسی مشترک ایران_الجزایر

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در پی رحلت آیت الله «حسن زاده آملی»

بدهی دولت به بانک ملی چقدر است؟

امام جمعه بوشهر: رییس جمهور هفته آینده به بوشهر سفر می کند

با الگو قراردادن مشی شهیدان والامقام دولت، دنباله روی سیاست های راهبردی نظام و فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی هستیم

چگونه باید با یک کنکوری ناکام برخورد کنیم؟

اهدای 300 بسته کمک های مومنانه در هفته دفاع مقدس

علامه حسن زاده آملی در جامعیت و ذوفنون بودن کم نظیر بودند

 ضعیف شدن اینترنت خانگی ارتباطی به طرح صیانت ندارد

شهردار تهران: آیت الله علامه حسن زاده آملی فیلسوف انقلابی بود

امام جمعه تبریز درگذشت آیت الله حسن زاده آملی تسلیت گفت

آیت الله حسن زاده آملی به مکارم اخلاق و اتقان علمی آراسته بود

توزیع 900 بسته کمک معیشتی در آبادان

تازه ترین اظهارنظر ترامپ درباره شرکت در انتخابات 2024

تأکید وزیر خارجه بر لزوم اجرایی شدن توافقات ایران و الجزایر

فعالیت 40 کارگاه قالی باقی در چهارمحال و بختیاری برای بازسازی عتبات عالیات / 200 تخته فرش بافته شد

پیام تسلیت فرمانده ناجا به مناسبت شهادت نوجوان ایذه ای

انتخابات نظام مهندسی ساختمان الکترونیکی شد

کاریکاتور شماره 1893

پیام تسلیت جامعه روحانیت مبارز در پی درگذشت علامه حسن زاده آملی

دوران دفاع مقدس نشان از ذلت ناپذیری مردم ایران داشت

شبانه روزی شدن فعالیت پایگاه های واکسیناسیون خودرویی ناجا

صنایع موشکی کشورمان خواب را از دشمن گرفته است/ بومی سازی در فولاد مبارکه ثمره محدودیت هاست

نقره داغ دوشغله ها در انتخابات نظام مهندسی

گریه بر امام حسین(ع) پویایی ذاتی افراد را افزایش می دهد

اعزام حدود 10هزار زائر به عراق از طریق فرودگاه مشهد

نمایشگاه دفاع مقدس، انتقال گر فرهنگ ایثارگری به نسل جوان است

جامعه روحانیت: حوزه های علمیه با ارتحال علامه حسن زاده آملی ذخیره ای ارزشمند را از دست دادند

شهردار تهران: آیت الله علامه حسن زاده آملی فیلسوف انقلابی بود

ورود ممنوعِ مجلس به طرح واردات خودرو

پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی در ایلام برگزار می شود

«نذر آب4» بانی خیر برای اهالی کلاته محمد علی/ توزیع 20 تبلت بین دانش آموزان

برای احیای تالاب انزلی باید از جوامع محلی استفاده کرد

حکم پنجاه و هفتمین شهردار تبریز توسط وزیر کشور صادر شد

من دیگر سردار نیستم

نشست میراث دفاع مقدس برگزار می شود

راز جذبه مواضع انقلابی علامه حسن زاده آملی چیست؟!

حماسه سازان؛ از روزهای سخت نبرد تا مبارزه با ذره ای مرموز

استکی: طرح آمایش سرزمین در دستور کار شورای شهر قرار بگیرد

مراسم و مناسبت های انقلاب اسلامی؛ عرصه تجلی باور های دینی و مذهبی

مراسم و مناسبت های انقلاب اسلامی؛ عرصه تجلی باور های دینی و مذهبی