مطالب مرتبط:
گمانه زنی ها درباره رییس سازمان بورس
عکس | تقدیرنامه اعضای هیات دولت و رییس سازمان صدا و سیما برای روحانی
فوق العاده ویژه 50 درصدی فرهنگیان چیست و چه تاثیری در حقوق آن ها دارد؟
کاهش تردد 3.2 درصدی در محور های برون شهری
رشد 134 درصدی تردد ناوگان باری از پایانه های مرزی آذربایجان غربی
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 13:352021-08-02سياسي

رییس سازمان زندان ها: اشتغال 80 درصدی زندانیان راهدف گرفته ایم


رییس سازمان زندان ها در رابطه با اجرای سیاست حبس زدایی زندانیان گفت: هدف گذاری این سازمان، اشتغال 80 درصدی زندانیان در سال جاری است.

- " رییس سازمان زندان ها در رابطه با اجرای سیاست حبس زدایی زندانیان گفت: هدف گذاری این سازمان، اشتغال 80 درصدی زندانیان در سال جاری است.

خبرگزاری میزان _ قدس آنلاین نوشت: حبس زدایی یکی از سیاست های اصلی قوه قضاییه در چند سال اخیر بوده است.

سیاستی که در اجرا و تحقق آن علاوه بر قضات دادگاه ها و دیگر دستگاه های مسئول در حوزه آسیب های اجتماعی، سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی نقش کلیدی دارد.

به همین بهانه و به منظور اطلاع از چگونگی اجرای سیاست حبس زدایی به سراغ محمدمهدی حاج محمدی، رییس سازمان زندان های کشور رفته ایم.

کسی که استفاده از ظرفیت قانونی عفو، اشتغال زندانیان و توجه به خانواده آنان را از مهم ترین برنامه هایش اعلام کرده است.

نزدیک به یک سال از تصویب و ابلاغ طرح دوفوریتی کاهش مجازات حبس تعزیری می گذرد، اجرای این قانون در این مدت چه نتایجی به دنبال داشته است؟ اجرای این قانون موجب کاهش زندانیان جرایم تعزیری در زندان های کشور شده و با توجه به استقبال مراجع قضایی از آن، موجب کاهش جمعیت کیفری زندان ها شد.

به طوری که آمار مشمولان این قانون در یک سال اخیر در مقایسه با سال گذشته 89/0درصد رشد داشته و همچنین آمار ورودی در ماه اردیبهشت در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته 71/7درصد کاهش داشته است.

کاهش مجازات ها و رهایی بزهکاران و مجرمان از زندان ها چه پیامد هایی دارد؟ کاهش مجازات حبس در کنار استفاده از سایر مجازات های جایگزین نقش سازنده ای در فرایند های اصلاح و تربیت مجرم و بازگشت مطلوب وی به جامعه دارد، به ویژه آنکه آسیب های ناروا به افرادی که در ارتکاب بزه نقشی نداشته اند، یعنی خانواده زندانی را کاهش می دهد.

علاوه بر این ها از تحمیل هزینه های سرسام آور نگهداری از زندانیان به بیت المال و همچنین فروپاشی بنیان خانواده و آسیب های روحی برای فرد زندانی و خانواده وی جلوگیری می کند.

ضمن آنکه مانع ایجاد پیشینه منفی در سوابق اجتماعی فرد هم خواهد شد.

به نظر بعضی از کارشناسان حوزه قضایی، کاهش مجازات حبس و آزادی زندانیان در قالب این قانون، بدون از بین بردن ریشه های جرم زا مثل فقر، بیکاری، فساد اداری، فاصله شدید طبقاتی و.

نه تنها موجب کاهش جمعیت کیفری و کاهش هزینه های نگهداری زندانیان نمی شود بلکه سبب افزایش جمعیت کیفری و هزینه ها خواهد شد.

چه تضمینی وجود دارد که این گونه افراد پس از رهایی باز دست به جرم نزنند و موجب افزایش جرایم خرد نشوند؟ یکی از مهم ترین اهداف حبس، اصلاح افراد است؛ اما گاهی شرایط جامعه به خصوص نداشتن شغل و درآمد مناسب موجب می شود مجرمان پس از آزادی از زندان دوباره مرتکب ناهنجاری شده و راهی زندان شوند.

در چنین شرایطی فراهم کردن زمینه فراگیری حرفه و اشتغالی پایدار و مولد از دغدغه های مسئولان سازمان بوده است؛ به نحوی که در اردیبهشت امسال 14هزار و 591 نفر در خارج از زندان و 51هزار و 959 نفر در داخل زندان به کار اشتغال داشتند و البته هدف گذاری این سازمان، اشتغال 80 درصدی زندانیان در سال جاری است.

قطعاً زندانیان آزاد شده چنانچه در تأمین معاش خانواده و یافتن شغل مناسب با مشکل مواجه نشوند، احتمال ارتکاب دوباره بزه آن ها کاهش پیدا می کند.

برای این منظور برنامه های فرهنگی در راستای ارتقای جنبه های مذهبی و اعتقادی زندانیان اجرا می شود.

علاوه بر این با توجه به سلایق و علاقه زندانیان به حرفه مورد نظرشان و گستردگی مراکز حرفه آموزی زمینه اشتغال آن ها با ارائه گواهی آموزشی معتبر فراهم شده است.

در این راستا نهاد های حمایتی مثل مرکز مراقبت پس از خروج، انجمن حمایت از خانواده زندانیان، کمیته امداد امام (ره) و نیز خیران همواره در حمایت از زندانیان نقش مؤثری ایفا کرده اند.

به مرکز مراقبت پس از خروج اشاره کردید.

به اذعان کارشناسان، این مرکز در تحقق این هدف، فاصله زیادی با استاندارد ها دارد.

برای انجام هر چه بهتر این وظیفه چه برنامه ای در دستور کار سازمان است؟ با توجه به ماده یک آیین نامه این مراکز، سازمان زندان ها وظیفه دارد با ایجاد زمینه های لازم برای اشتغال، حرفه آموزی و.

برای مددجویان در زمان حبس و استمرار آن پس از آزادی، ارائه خدمات به آن ها را در قالب اقدام های پیشگیرانه طراحی و به صورت هدفمند اجرا کند.

این وظیفه در قالب دستورالعمل ها و آیین نامه های متعدد و اشتغال حداکثری زندانیان در زمان تحمل کیفر به صورت متمرکز اجرا می شود؛ اما مشکل اینجاست که مددجویان آزاد شده پس از آزادی به دلیل نبود ضمانت اجرای قانونی و عدم تکلیف آن ها برای مراجعه و پذیرش مقررات مربوط به سازمان زندان ها، به هیچ وجه الزامی برای مراجعه به مراکز خدمات اجتماعی و مراقبت پس از خروج نمی بینند.

ضمن اینکه با توجه به قوانینی مثل قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری، محکومان پس از تحمل کیفر حبس و آزادی از زندان، چنانچه دارای مجازات های تبعی و یا تکمیلی نباشند، به هیچ عنوان تکلیف قانونی برای مراجعه به مراکز مراقبت پس از خروج ندارند.

با این حال تعداد معدودی از آن ها تنها برای دریافت اقدام های حمایتی مثل دریافت تسهیلات بانکی، معرفی به مراکز اشتغال و کاریابی، اخذ مستمری های ماهیانه از مراکز حمایتی (انجمن های حمایت، کمیته امداد امام (ره)، سازمان بهزیستی و.

) به این مراکز مراجعه می کنند و در این صورت است که سازمان زندان ها به طور اعم و مراکز خدمات اجتماعی و مراقبت پس از خروج به صورت اخص از زمان پذیرش مددجو و حمایت ایشان، او را تحت مراقبت و مساعدت مادی و معنوی قرار می دهد.

به نظر می رسد دلیل عدم موفقیت کامل این مراکز از منظر پیشگیرانه (از تکرار جرم و بازگشت دوباره به زندان)، نبود ضمانت اجرای کافی و نیز خلأ های قانونی برای نظارت های سلبی و کنترل مددجویان از اتصال دوباره آن ها به چرخه جرم به دلیل انواع محدودیت ها مثل بیکاری، تأمین نبودن معاش، طرد اجتماعی و حتی خانوادگی و.

است؛ بنابراین پیشنهاد می شود با توجه به آیین نامه اجرایی بند ج ماده 38 قانون احکام دائمی کشور و تکالیف بسیار سازنده تمامی دستگاه های اجرایی برای همکاری با سازمان زندان ها، تمام دستگاه های مرتبط و موظف در راستای ارتقای بازدارندگی و جنبه اصلاحی مجازات حبس و رفع موانع و تسهیل در بازگشت مددجویان به زندگی اجتماعی و نهاد خانواده و ایجاد زمینه زندگی مستقل برای آنان، با مداخله های اجتماعی هدفمند و شناسایی کانون های آسیب زا، برای کمک به برنگشتن زندانیان به چرخه جرم مشارکت کنند.

علاوه بر اینکه در صورت اصلاح اختیارات قانونی و ارتباط تمامی مددجویان با سازمان پس از آزادی نیز، فرایند مراقبت پس از خروج، در واقع همان پیشگیری از وقوع دوباره جرم است که دارای قانون و آیین نامه و با بیش از ده ها دستگاه متولی است.

بیشتر بخوانید: واکسیناسیون مددجویان زندانی در ندامتگاه های تهران " انتهای پیام/خبرگزاری میزان": انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


کلید واژه ها: رییس سازمان زندان ها - سازمان زندان ها - زندان - زندانیان - سازمان - رییس سازمان - زندان ها - حبس زدایی - سیاست - اشتغال - رییس سازمان زندان های کشور - سازمان زندان های کشور - هدف گذاری - اجرا - رییس - اشتغال زندانیان - رابطه - قوه قضاییه - رفته - خبرگزاری - محمدمهدی - مهم ترین - خانواده - اقدامات - استفاده - دستگاه - برنامه - آنلاین - تربیتی - دادگاه

آخرین اخبار سرویس:
مالیات خانه های خالی چقدر پرداخت شد؟

سورپرایز علی لاریجانی در پهنه سیاست/ اصلا فعالیت سیاسی برای او پایانی دارد؟

علنا در مورد واردات واکسن به مردم دروغ گفتند!

امروز تولد علی قمصری است

ویدئو | مراسم افتتاح خانه خلاق و نوآوری قوه مقننه چه گذشت؟

امضای تفاهم نامه محرومیت زدایی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) سیستان وبلوچستان و فرمانداری زرآباد

ماجرای مالیات بر خانه خالی به کجا رسید؟

ویدئو/ مهران مدیری درباره رابطه مهدی طارمی و سحر قریشی چه گفت؟

توصیه های رهبر انقلاب به مطالعه کتاب و کتابخوانی

مواضع صریح و اصولی نماینده ولی فقیه در نزاع اخیر یاسوج/بازگشت به دوره تلخ با سکوت نخبگان

به روزرسانی مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی ضروری است

اجرای بیش از 300 برنامه در هفته دفاع مقدس توسط سپاه بقیه الله شیراز

کیهان: آملی لاریجانی بدخواهان را سنگ روی یخ کرد

مسئولین متخلف به بهانه فرصت مطالعاتی از کشور خارج می شوند

پیمان شانگهای؛ نقطه اتصال ایران به دروازه های صادرات جهان

سفر هیأت بلندپایه آمریکا به وین برای شرکت در کنفرانس آژانس انرژی اتمی

دکترای افتخاری رییس جمهور در کانون توجه کاربران/ جست و جو های پرتکرار در اینترنت پیرامون سازمان شانگهای/ دیدار حاشیه برانگیز کاپیتان پرسپولیس با حبیب کاشانی/ نگرانی کاربران فضای مجازی نسبت به سلامتی خاله شادونه

آشنایی با سید محمدحسین حسینی جلالی، بنیان گذار مرکز «The Open School» شیکاگوی امریکا

ورود ایران به شانگهای؛ تکمیل ساختار اوراسیای جهانی| ایده تأسیس «باشگاه انرژی» معنادار می شود

میر سید علی آیت؛ عالمی که با تبحر بالا، مستبدان را سر جای خود می نشاند

زیارتی که با شهادت نصیب سید مهدی میرخانی شد

خجالت بکشید به خاطر رابطه عاشقی - معشوقی بین شما و طالبان

آیت الله سید محمدعلی موحد ابطحی که بود؟

عذرخواهی سرپرست یک گروه موسیقی دزفول بخاطر انتشار کلیپ در ماه صفر

ویروس کرونا یا نگرانی های امنیتی/ چرا رییسی به نیویورک نمی رود؟

اصرار آمریکا و متحدانش به از سر گیری مذاکرات هسته ای، چرا؟

استخدام صندوقدار با بیمه در شرکت مبلیران اصل در تهران

دبیر جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام کیست؟

برگزاری کرسی ترویجی «نقش نظریه عاملیت جمعی نواندیشان دینی در علوم سیاسی»

استخدام 3 عنوان شغلی در آژانس تبلیغاتی حاشیه گرافیک در اصفهان

مراسم تودیع و معارفه معاونان سابق و جدید وزارت خارجه با حضور حسین امیرعبداللهیان

موافقت رهبر معظم انقلاب با استعفای محسن رضایی از دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام

وجود 50 پروژه نیمه تمام در تهران/ وعده تکمیل بزرگراه شهید بروجردی بعد از 25 سال

هشدار نسبت به اقدامات کارشناسان هفت خط

غربی ها مقصر به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته ای هستند

تایید واردات خودرو در شورای نگهبان

هشدار نسبت به اقدامات کارشناسان هفت خط

اولیانوف: مذاکرات وین باید دنباله مذاکرات ماه ژوئن باشد

ایران و کشور های 1+4 در نیویورک مذاکره می کنند؟

فال روزانه دوشنبه 29 شهریور 1400

انحصار در صدور مجوزها 1.5 میلیون شغل را از بین برد

عضویت ایران در شانگهای ثابت کرد که یکجانبه گرایی شکست خورده است/ بازاری حدودا سه میلیارد نفری فرصتی کم نظیر برای ما به شمار می آید

وزارت کشور گمانه زنی ها درباره انتخاب استانداران را رد کرد

نسلی که با سر به سوی ‎شهادت شیرجه می زنند +عکس

اولیانوف: مذاکرات وین باید دنباله مذاکرات ماه ژوئن باشد

امروز یک آمریکای شکست خورده، فراری و افسرده را شاهد هستیم

اقامه نماز وحدت در هواپیمای رییس جمهوری در مسیر تاجیکستان

حاج منصور ارضی: امسال هم اربعین به کربلا نمی روم

استخدام مسئول دفتر با بیمه در شرکت پترو پلیمر سبز حیان در اصفهان

استخدام کارمند اداری با بیمه در انتشارات مهر و ماه در محدوده انقلاب

امیر اوحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش شد

عکس/ نماز جماعت رییسی در هواپیما

ذوالقدر دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام شد

مهاجران هاییتی

موافقت رهبر انقلاب با استعفای محسن رضایی

زمان ثبت نام بیکارها در اپلیکیشن ملی اشتغال

حدیث روز | عملی که برای مؤمن مناسب نیست

موسوی: شرط واردات خودروی خارجی صرفا مشوقی برای صادرکنندگان قطعات است

استخدام طراح چاپ با بیمه و پاداش در مجتمع صنعتی تک ایران (چاپ بازرگان)

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت آرمان فردا در اصفهان

هوشنگ توکلی: درد عمومی تاریخی ما از دهه 40 و پس از شکل گیری رویای آمریکایی شروع شد و همچنان هم ادامه دارد

احکام شرعی| حکم اهدای عضو از شخص زنده به شخص زنده

آماده سازی فاز دوم بیمارستان کرونایی سپاه با 150 تخت تا اربعین

وعده جدید ضرغامی درباره روادید توریستی ایران

ذوالقدر دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام شد

شهردار موقت کابل: زنان سر کار نروند

وعده ضرغامی درباره ویزای توریستی ایران

تاکید گوترش بر برقراری ارتباط با طالبان

تقدیر فرمانده کل ارتش از صداوسیما و رسانه ها

وزیر دفاع یمن: ائتلاف متجاوز آخرین مراحل خود را سپری می کند

سرلشکر سلامی: شکست آمریکا و احتضار عربستان حاصل مقاومت است

مالیات خانه های خالی تا امروز صفر!

سلفی جدید علی اوجی با همکارش /عکس

استخدام سرایدار با حقوق مکفی و بیمه در شرکت Bennext در تهران

وزیر کشور حکم شهردار کاشان را صادر کرد

سلفی جدید علی اوجی با همکارش /عکس

تولد علی ضیا در کافه ای عجیب /عکس

«علی دارابی» قایم مقام وزارت میراث فرهنگی شد

19 حمله سایبری علیه سیستم رای گیری انتخابات روسیه

افتخار طلبگی یا دکترای آکادمی؟! /رفتار دوگانه غرب و آژانس در قبال نقض «ان پی تی» /مبارزه با فساد از طریق حکمرانی خوب

تولد علی ضیا در کافه ای عجیب /عکس

رفتار متناقض دولت

روایتی از زندگی یک معلم فداکار

واگذاری مدیریت شرکت هفت تپه به وزارت اقتصاد

ببینید | پیگیری فوری درمان نوجوان 15 ساله ایذه ای

وعده ضرغامی درباره ویزای توریستی ایران

استخدام تکنسین آزمایشگاه در شرکت تداوم خرد پژوهان کاسپین منطقه آزاد انزلی

فال حافظ / سحر به بوی گلستان دمی شدم در باغ

گام های مثبتی در زمینه کاهش تورم برداشته شده است

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت بین المللی آداک زرین در تهران

تحکیم وحدت فقط تا دهه 80

تقدیر فرمانده کل ارتش از رییس صداوسیما و رسانه های کشور

آزیتا ترکاشوند با چادر و مقنعه نماز /عکس

آزیتا ترکاشوند با چادر و مقنعه نماز /عکس

نحوه مشاهده فیش حقوقی مستمری بگیران تامین اجتماعی

عضویت رسمی ایران در شانگهای چشم انداز های مفیدی در آینده دارد

استخدام کارگر ساده آقا جهت کار در کلیشه سازی در تهران

شهرداری تهران نگاه ویژه ای به ایثارگران داشته باشد

خلاءهای قانون حمایت از معلولان برای پوشش خدمات بیمه ای

محمد مخبر کیست؟

رییس سازمان زندان ها: اشتغال 80 درصدی زندانیان راهدف گرفته ایم

رییس سازمان زندان ها: اشتغال 80 درصدی زندانیان راهدف گرفته ایم