موضوعات داغ: - پاداش پايان خدمت - فرشيد اسماعيلي - شوراي عالي هماهنگي اقتصادي - باشگاه پرسپوليس - مديرعامل شركت ملي نفت - كميته اخلاق - معاون اول رييس جمهور - جمهوري اسلامي ايران - ايستگاه فضايي - شوراي عالي هماهنگي - دانشگاه خواجه نصير - بازار آهن فروشان - شهر بدون مانع - 5 هزار تومان - كفيل - محوطه ازبكي - اسطوره هاي منچستر يونايتد - مد پاييز - سيل سيستان و بلوچستان - قيمت گاز خانگي - محمد رضا گلزار - جام جم - شهرك جانبازان

مطالب مرتبط:
عذرخواهی یا نمک برزخم؟ /دولت روحانی؛ بدشانس ترین دولت تاریخ! /مردم نامحرم هستند؟!
روحانی توقعات مردم و رهبری را برآورده نکرد/ دولت سیزدهم باید سیاست های غلط دولت تدبیر و امید را اصلاح کند
روحانی: در روزهای شروع به کار دولت، امید در سراسر ایران موج می زد/ همه مردم آثار برجام را دیدند
روحانی: برای عیب و نقص ها از مردم عذرخواهی می کنیم
دولت روحانی به نان روز و شب مردم در ایام کرونا بی تفاوت بود/ معیشت دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 11:252021-08-02سياسي

عذرخواهی یا نمک بر زخم؟ /دولت روحانی؛ بدشانس ترین دولت تاریخ! /مردم نامحرم هستند؟!


قاتل زنجیره ای در میان مردم، گرانی گاه تحول دولت کجاست؟ ماهیگیری تل آویو از حادثه در دریای عمان، نیرو های نظامی به جنگ کرونا می روند، از سکوت برای حفظ وحدت تا عذرخواهی بابت قصورها، - در ادامه تعدادی از یادداشت ها و سرمقاله های منتشره در شماره امروز را مرور می کنیم؛ عذرخواهی یا نمک بر زخم؟ سید علی علوی طی یادداشتی در سرمقاله امروز روزنامه خراسان با عنوان عذرخواهی یا نمک برزخم؟ نوشت: دیروز آخرین جلسه دولت دوازدهم برگزار شد و آن چه بیش از حرف های تکراری آقای رییس جمهور به چشم آمد نحوه و شکل عذرخواهی ایشان از مردم بود.

روحانی در این جلسه تصریح کرد: تلاش ما این بوده که نقص و عیب ما کمتر باشد، اما اگر عیب و نقصی داشتیم از مردم عذرخواهی و از آن ها طلب عفو و رحمت می کنیم.

وقتی صحبت های رییس جمهور را می شنیدی، گویی آقای روحانی باور دارد که در این 8 سال عملکرد بی نقص یا کم نقص داشته یا گویی باور دارد که علت و علل همه مشکلات عده ای خاص خارج از دولت اویند.

گویی باور دارد که مدیریت افکار عمومی را به نحو مناسب انجام داده و گویی باور دارد که مردم معتقدند رییس جمهوری شفاف با مردم بوده است.

باور هایی که اگر جز این بود شاید آقای روحانی دیروز به نحو دیگری از مردم بابت همه فشار ها بابت همه کوچک شدن سفره ها، بابت همه تنگنا های معیشتی، بابت همه بی تدبیری های ارزی و بانکی، بابت همه بی تدبیری های بنزینی و بابت همه بی تدبیری دیپلماتیک از مردم عذرخواهی می کرد.

البته واقعیت این است آقای روحانی در دوران سختی بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زد به گونه ای که دولت های یازدهم و دوازدهم جزو پرمضیقه ترین دولت های 40 سال گذشته بود و اجماع جهانی علیه ایران در نهایت خود قرار داشت و در این میان تقریبا هیچ ناظر منصفی نیست که بخشی از مشکلات کشور را به همین تحریم های فراگیر آمریکا و متحدان اروپایی اش مربوط نداند و تقریبا هیچ کارشناس اقتصادی نیست که کاهش درآمد های نفتی و انزوای سیستم بانکی و بیمه ای کشور را موثر در وضع ناخوشایند موجود نداند، اما مسئله این جاست که گرچه بخشی از وضعیت موجود مربوط به عناصر بیرونی است، اما نمی توان کتمان کرد که بخشی از شرایط فعلی ماحصل رویکرد شخص رییس جمهور در گره زدن همه چیز کشور به مذاکره بود.

نمی توان انکار کرد که اگر طرف آمریکایی دوصدایی را از داخل کشور نمی شنید تا این میزان به فشار حداکثری خود ادامه نمی داد.

شاید اگر همه چیز به تحریم ها و مذاکره گره نمی خورد مردم و اقتصاد و بخش خصوصی برای 8 سال خود را در تعلیق باقی نمی گذاشتند.

بله حتما بخشی از فشاری که آحاد مردم طی هشت سال گذشته به ویژه طی سه سال اخیر متحمل شدند ناشی از تحریم ها و فشار های حداکثری آمریکا بوده است، اما آیا براساس روایت آقای روحانی این همه داستان است و عملکرد دولت در شرایط موجود هیچ سهمی ندارد؟ بی تردید بخشی از مشکلات امروز کشور را باید ماحصل گره زدن همه امور کشور به مذاکرات، تمرکز بر ظرفیت ها و فرصت های فرامنطقه ای، کم توجهی به ظرفیت های داخلی، نبود شفافیت با مردم، بی توجهی به اعتماد عمومی، بی توجهی به اقتصاد مقاومتی و تصمیمات غلط و ارزیابی های پشت شیشه ای دانست.

واقعیت این است که اگر دولت تکلیف مذاکرات را در یک دوره معقول یکی دو ساله نهایی می کرد اگر اعتماد بیش از حد به طرف بدعهد غربی نمی کرد، اگر پس از بدعهدی ترامپ کشور را نزدیک به دو سال در تعلیق قرار نمی داد، اگر اقدامات متقابل را به سرعت انجام می داد، اگر دعوا های پشت پرده سیاسی درباره مذاکرات هسته ای را به کف جامعه نمی کشاند و.

شاید کشور امروز با مجموعه مشکلات اقتصادی از تورم و ارزش پول ملی و.

مواجه نبود.

به نظر می رسد رییس جمهور نه به خاطر فشار های حداکثری آمریکا و متحدانش، اما به خاطر مجموعه ای از قصور و تقصیر هایی که، چون روز روشن است و تاریخ گواه آن است نه با، اما و اگر و نه با زبان تعارف و مشروط باید از ملت صبور و شریف ایران عذرخواهی می کرد عذرخواهی اگر مرهمی نمی بود حداقل نمک بر زخم امروز مردم نباشد.

مردم نامحرم هستند؟! حبیب رمضانخانی، فعال حوزه رسانه طی یادداشتی در روزنامه مستقل نوشت: با رسیدن به آخرین روز های عمر دولت دوازدهم، آخرین جلسه هیات دولت به ریاست آقای روحانی تشکیل شد و با عکس یادگاری اعضای کابینه به پایان رسید.

در این جلسه نیز رییس جمهور ضمن دفاع از اقدامات دولت و تاکید بر موانع تحریمی، بار دیگر در لفافه از موانع و عوامل مشکل ساز داخلی سخن گفت و بدون دادن آدرس و اطلاعات کافی به کلی گویی بسنده کرده و رد شد.

بی شک یکی از مهمترین ایرادات و نقد هایی که به دولت روحانی وارد بود و هست، عدم صحبت شفاف با مردم و نداشتن تیم رسانه ای قوی برای تعامل با مردم و طرفدارانش بود.

بار ها و در موقعیت های مختلف، خود ایشان، معاونان و مخصوصا مشاور رسانه ای ایشان به وجود نهاد ها و افرادی که موانع در کار دولت ایجاد می کنند اشاره کرده، ولی هیچگاه نام و نشانی از آن ها به مردم ندادند.

گاهی عامل اصلی مشکلات و موانع پیش روی دولت را به آن ها منتسب کرده و گاهی در بهترین حالت افشای نام و اقداماتشان را به آینده حواله کردند.

به راستی چرا آقای روحانی و دولتش نخواستند با مردم رو راست بوده و مردم را از چند و، چون وقایع پشت پرده آگاه سازند؟ بی شک اکثریت مردم بر مدار آگاهی بوده و انتظار افشا و اعلام عمومی تمام اطلاعات و جلسات قوا و مسئولین را ندارند.

ولی مردم این انتظار را داشتند که همان شجاعتی که در مناظره ها با مشخصات کامل افراد، موانع و مشکلات به آن ها و جریانات دیگر منتسب می شد، حداقل در دوران ریاست نیز ادامه می داشت.

خاصه اینکه همواره تمام این مشکلات به دولت ایشان منتسب و مسلما مردمی هم که رای داده بودند به وجدان خود و دیگران می بایستی جوابگو می شدند.

آری دولت آقای روحانی نیز به پایان کار رسید، اما به روال گذشته آنچه عیان تر از همیشه نمود یافت، این مردم نامحرم بودند که فقط تا هنگامه حضور در صندوق های رای محترم شمرده شده و بعد از آن نبایستی از امورات کشورداری و اقدامات مسئولین مطلع باشند.

معمولا روندی که در کشور های متکی به درآمد های خدادادی در جریان هست، عدم اتکا به مردم و در نتیجه بی نیازی از آنان است.

در کشور ما، چون بیشتر بودجه و امورات کشور از درآمد نفت و گاز تامین می شود، نه مالیات، مسلما این حاکمیت نیست که محتاج مردم و نظر مثبت آن ها باشد، بلکه این مردم هستند که از یارانه تا حقوق بگیران دولتی و .

نیازمند حاکمیت و نگاه ایشان هستند.

در نتیجه در چنین فضایی مردم در حکم پوسته و ظاهر که مشروعیت و مقبولیتی برای حاکمیت نمود دهند در نظر گرفته شده و در این حد به بازی گرفته می شوند.

با چنین رویه ای، باید انتظار داشته باشیم که مجلس به اصطلاح انقلابی خلاف خواست و مطالبه اکثریت بر مدار محدود و مسدودسازی اینترنت برآید.

با چنین رویکردی است که سازمانی مثل صدا و سیما بدون نظر و دخالت مردم و با خیال راحت مشی و هدف اقلیتی را به خورد اکثریت مردم بدهد.

چنین اندیشه ای ست که مطالبه و مشکلات عدیده مردم، محلی از توجه و انعکاس نداشته، برای آینده کشور و مناسبات جهانی، محیط زیست و بحران های فزاینده اجتماعی و سیاسی پیش روی کشور تصمیم درست و گشایشی ایجاد نشده و همگی در جهت اهداف اقلیتی خاص گروگان گرفته شده و اینگونه مسیر رشد و توسعه کشور مسدود می شود.

نتیجه اینکه؛ دولت روحانی نخواست با مردم روراست باشد و شفاف عمل کند، چون؛ اولا محصول و برکشیده ساختاری بود که مردم را نامحرم و ناچیز می شمارد.

دوم، همگی چشم انتظار روز های بعد بوده و مسیر انتصابات و انتخابات پست های مهم بعدی خود و هم سلکان و خانواده را در نظر داشته و آن را به پای آگاه کردن مردم مسدود نکرده و نخواهند سوزاند.

پس به تجربه، وقتی در این شرایط نه پاسخ خواهی هست و نه جواب دهی به اعمال گذشته، ماندن در مدار حاکمیت بسیار غالب است تا چند صباحی بر اقبال مردمی بودن! دولت روحانی؛ بدشانس ترین دولت تاریخ! داریوش قنبری استاد دانشگاه در سرمقاله امروز روزنامه آرمان ملی نوشت: دولت روحانــی با مشـــکلات دولــت قبل سکاندار امور اجرایی کشور شد و شاید بتوان شعار و نماد معروف کلید را مبتنی بر خردگرایی و دلیلی بر حل مسائل دولت احمدی نژاد دانست.

روحانی در شرایطی وارد پاستور شد که شش قطعنامه شورای امنیت بر کشور تحمیل شده و به بن بستی رسیده بود که مهمترین تلاش خود را بر این اصل که بتواند اثر و شر تحریم ها را از سر کشور کم کند، قرار داد.

روحانی در دوره اول ریاست جمهوری با توجه به حاکمیت خردگرایی و عقلانیت در آمریکا به موفقیت نسبی قابل توجهی دست یافت و توانست اثر قطعنامه ها را کم کند.

از این رو، به نظرمی رسد کلیدش در قفل چرخید و ایران توانست از تحریم های شورای امنیت خلاص شود که از جمله اتفاقات نادری بود که می توانست برای کشوری تحت فصل هفتم، رخ دهد و به یک عضو عادی جامعه بین المللی تبدیل شود.

تلاش هایی هم صورت گرفت که کشور از مواهب اقتصادی برجام استفاده کند و اقداماتی در جهت جذب سرمایه های خارجی صورت گرفت و دلار در چهار سال اول ریاست جمهوری تثبیت شد.

با توجه به سیگنال های مثبتی که از حوزه سیاست خارجی به اقتصاد ساطع شد، شاهد رشد اقتصادی نسبتا خوب و قابل توجهی در دوران پس از برجام بودیم، اما متاسفانه به تعبیر خود آقای روحانی، قطار دولت مورد دستبرد قرار گرفت و با روی کار آمدن ترامپ امیدواری هایی که ایجاد شده بود، مجددا از بین رفت و از طرفی دوباره تحریم ها به صورت یک جانبه برگشت؛ گرچه در چهار سال دوم ریاست جمهوری روحانی، که ترامپ در آمریکا به پیروزی رسید، تحت فصل هفت منشور ملل متحد نبودیم، اما با تحریم های ظالمانه آمریکا، تحریم هایی که قبلا به موجب قطعنامه های سازمان ملل اعمال شده بود، این بار به صورت یک جانبه از طرف آمریکا اجرا شد و کشور های دیگر هم از ترس تحریم های ثانویه ای که آمریکا برقرار کرده بود، جرات نکردند با ایران کار کنند و مجددا کشور به شرایط تحریمی برگشت.

در این اوضاع و شرایط نباید صرفا به متغیر خارجی تکیه کنیم.

به هر حال بعضی کارشکنی هایی که در داخل صورت گرفت، در مسیر دولت روحانی در این زمینه موثر بود و می توان گفت برخی از داخل یا از طریق مخالفت و منافع جناحی یا از سر ندانم کاری چوب لای چرخ دولت گذاشتند و با فشار های خارجی، که به دولت و ملت ایران وارد شد، همراه شدند.

در حقیقت تحریم ها را ناشی از دولت روحانی نمی دانم.

متغیر خارجی یعنی روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و کارشکنی های داخل که دولت را در فشار و تنگنا قرار داد، سبب پیدایش چنین شرایطی شد.

در این راستا متاسفانه می توان گفت دولت روحانی در چهار سال دوم عملا درگیر شد و به یکسری اقدامات واکنشی پرداخت؛ بنابراین دولت از منابعی که باید در اختیارش باشد تا بتواند کشور را اداره کند، بی بهره بود.

اما با وجود تحریم های سخت و کمرشکنی که به قول خود آمریکایی ها، سخت ترین تحریم های آمریکا علیه ایران بود، ایران به مسیری که آمریکایی ها انتظار داشتند، نیفتاد و شبیه ونزوئلا نشد.

هرچند فشار هایی بر ملت ایران وارد شد، اما باز به نظر می رسد دولت شدت فشار ها را کم کرد، لذا انصاف نیست مدیریت دولت را در این زمینه نادیده بگیریم.

ما در یک وضعیت جنگی قرار گرفتیم و دولت با کار کارشناسانه و با وجود کارشکنی ها مانع از این شد که کشور به یک بحران عمیق که طرف مقابل یعنی آمریکایی ها انتظار داشتند، فرو رود و گرفتار شود.

برخی به شکل غیرمنصفانه ای این روزها، که دولت به روز های آخر عمر خود نزدیک شده، کمر به تخریب بسته اند و از هیچ تخریبی دریغ نمی کنند که سزاوار دولتی با رای 24 میلیونی نیست.

آنچه در ارتباط با دولت پیش آمد، شبیه یک بلای طبیعی مثل سیل بود که نازل شد و اگر بگوییم بدشانس ترین دولت تاریخ ایران، دولت روحانی بوده است در این زمینه اغراق نکرده ایم.

دولت روحانی از یک سو با فشار های خارجی و تحریم ها مواجه و از سویی با بلای دیگری تحت عنوان کرونا درگیر شد.

در این شرایط خیلی از اقتصاد ها که تحت شرایط عادی قرار داشتند با مشکلات بسیار زیادی مواجه شدند و کار اداری کشور را سخت و دشوار کرد.

دولت روحانی آنچه باید انجام می داد را انجام داد و به لحاظ معیار های علمی و عقلانی درست عمل کرده و تلاش کرده است فشار ها از دوش ملت برداشته شود.

گرچه مدیریت فشار ها با خود دولت روحانی نبود و باوجود کارشکنی های داخلی و خارجی توانی نداشت که بتواند فشار ها را مدیریت کند و متاسفانه آنطور که انتظار می رفت، امور پیش نرفت.

روحانی می توانست یکی از بهترین دوره های رشد اقتصادی در تاریخ ایران را پدید آورد؛ اگر کارشکنی های داخلی نبود و ترامپ ساکن کاخ سفید نمی شد، اما در حق دولت جفا شد و مجددا کشور را به مسیر تهدید و فشار برگرداندند و نهایتا با توجه به متغیر تحریم ها و کرونا نتوانست انتظارات مردم را برآورده کند.

گرچه اتفاقاتی که افتاده بود در اختیار دولت نبود، ولی نه تن ها آقای روحانی؛ بلکه هیچ فرد و دولت دیگری که در این شرایط قرار می گرفت هم نمی توانست کاری از پیش ببرد.

درمجموع اگر مدیریت عالمانه این دولت نبود مسائل و مشکلات بیش از این را شاهد بودیم.

هرچند نمی توان از آنچه اتفاق نیفتاده سخن گفت، اما می توان پیش بینی کرد که اگر پای مدیریت دولت لنگ بود، یقینا آنچه انتظارات تحریم کنندگان و دشمنان ملت بود به نحو دیگری حاصل می شد و کشور با بحران های بیشتری مواجه می شد.

درحقیقت مسائل و مشکلات فعلی را ناشی از عملکرد دولت روحانی نمی دانم، بلکه متغیر هایی که خارج از دولت اثرگذار بوده اند در این مسیر دخیلند.

البته روحانی از عقبه فکری، اجتماعی و پایگاهی که حمایتش کرد به خوبی استفاده نکرد و به خصوص در دور دوم ریاست جمهوری تا حدود زیادی از پایگاه اجتماعی حامی خود فاصله گرفت و اگر انتقادی بر دولت و شخص روحانی وارد باشد، همین فاصله گرفتن است.

اما عملکرد دولت را به لحاظ متغیر های مدیریتی و با توجه به چارچوب های علمی، مدیریت درستی می دانم و معتقدم آنچه باعث شد ناکام شود در درون دولت نبود؛ بلکه از خارج بر دولت تحمیل شد.

صرفا منظور از خارج، روی کارآمدن ترامپ در آمریکا به تن هایی نیست؛ بلکه متغیر هایی در داخل کشور، یعنی همان کارشکنی های را نباید از نظر دور داشت که بر عملکرد دولت تاثیرگذار بود، موجب آسیب شد و در نتیجه انتظاراتی را که داشت، برآورده نشد.


کلید واژه ها: عذرخواهی - رییس جمهور - روحانی - مردم - دولت - سرمقاله - آقای رییس جمهور - یادداشت - روزنامه خراسان - قاتل زنجیره ای - دولت دوازدهم - جمهور - امروز - رییس - ماهیگیری - حفظ وحدت - روزنامه - دوازدهم - تل آویو - سید علی - خراسان - برگزار - زنجیره - نامحرم - تکراری - شماره - حادثه - ادامه - ایشان - نظامی

آخرین اخبار سرویس:
کمک اشپز و نیروی ساده ترجیحا شهرستانی باجاخواب

عکس/ زاکانی لباس پاکبان ها را پوشید

فال حافظ / سینه از آتش دل در غم جانانه بسوخت

رییس جمهور جمعه به ایلام می رود

عکس/ اسلحه «آقا» در دوران دفاع مقدس

دعوت امیرعبداللهیان از وزیر امور خارجه نامیبیا برای سفر به ایران

موکب های خوزستان خواستار تسهیل شرایط زیارت اربعین شدند

تذکر رییس جمهور به «وزرایی که هوس کربلا کرده اند»

تاکید امیرعبداللهیان بر گسترش روابط همه جانبه با عراق

دیدار امیرعبداللهیان با رییس جمهوری عراق

استخدام بسته بند برا نیرو در خانه

محرابیان: به زودی مرکز جهاد آب در وزارت نیرو شکل می گیرد

نقش پررنگ فناوری «واقعیت مجازی» در ایستگاه فضایی بین المللی

شگردهای رسانه ای در علوم شناختی|تکنیک 29: بازخوانی برای تحریف

مبنای پیشنهاد رییسی به اعضای سازمان ملل متحد چیست؟

روز اول سفر معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به خوزستان

امیرعبداللهیان با رییس جمهور عراق دیدار کرد

سید احسان خاندوزی را بیشتر بشناسید

نباید هم و غم مردم، به دست آوردن یک لقمه نان باشد

سفر امیرعبداللهیان به نیویورک چه تاثیری در احیای برجام دارد؟

رسول نجفیان: چشمه ارادت به اهل بیت همیشه جوشان است/ موج عشق در راهپیمایی اربعین

چهره دوقطبی قطب زاده ایسنا

معاون رییس جمهوری: زنان مظهر ایستادگی و سازندگی هستند

بیوگرافی محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران

الجزایر حریم هوایی خود را به روی مغرب بست

همکاری میراث فرهنگی با شهرداری در پروژه های مرمتی

چهره دوقطبی قطب زاده

عکس تازه از محمدرضا گلزار/ عکس

«نوید محمدزاده» پدرزنش را در آغوش گرفت + بیوگرافی

مسابقه فرهنگی «شعور عاشورایی» برگزار می شود

دورانی که نقطه عطف تاریخ شد

مقوله سلامت روان جدی گرفته نمی شود

جای خالی زنان خوزستانی بر کرسی های شوراهای شهر

تیپ جدید بهاره رهنما در دفتر کارش/ عکس

چرا رییسی توانست، امّا روحانی نتوانست؟ /بازار ها از فرو ریختن می ترسند/کرونا فقط با واکسن تمام نمی شود

صدور سند برای تنیانی ها پس از 50 سال

معنی اعداد روی میوه ها چیست؟

جای خالی زنان خوزستانی بر کرسی های شوراهای شهر

نامه استاندار کنایه آمیز و دور از شأن اداری بود

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی منصوب شد

نباید هم و غم مردم، به دست آوردن یک لقمه نان باشد

پیام وزیران خارجه کنیا و نروژ به امیرعبداللهیان

الگوهای سالم و موفق را در زمینه مسایل خانوادگی به جامعه معرفی کنیم

روز اول سفر معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به خوزستان

انتقال سند رسمی خودرو جزو وظایف دفترخانه های اسناد رسمی است/صدور سند برای تنیانی ها پس از 50 سال

166 هزار متر مربع به فضای حوزه های علمیه استان بوشهر اضافه شد

تأکید ایران بر نابودی کامل تمامی اشکال تبعیض نژادی از جمله آپارتاید و صهیونیسم

همکاری مشترک ستاد امر به معروف و نهی از منکر و حوزه هنری لرستان

کامیون های دپو شده در گمرک ترخیص می شوند

آغاز فصل جدیدی در استان بوشهر/ رفع خستگی از چهره سرزمین پر نعمت

مذاکره برای مذاکره را نمی پذیریم

ادعای جمهوری آذربایجان درباره خنثی سازی هزاران مین و مهمات عمل نکرده

عکس| ماجرای خبر ترور فرماندار دلگان

بزرگداشت هفته دفاع مقدس در امامزاده سید ناصر الدین(ع)+عکس

تنها شهید اروپایی دفاع مقدس کیست؟

شایعه ترور فرماندار ادعایی دلگان بوسیله گروهک ها تکذیب شد

الجزایر مرز خود را به روی مغرب بست

عکس| فرماندار دلگان ترور شد

فرماندار دلگان ترور شد

حضور آگاهانه و با بصیرت مراجع عظام در کنار آحاد ملت و جبهه های جنگ شور آفرین بود

افتاح سی امین مرکز واکسیناسیون سپاه در شهرستان قرچک

دستور مخبر برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان

تصاویر| رژه نیرو های مسلح در شهرکرد

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تغییر کرد

معاون اول رییس جمهور دستور پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان را صادر کرد

وزیر امور خارجه کنیا: روابط بین دو کشور به سود هر دو ملت کنیا و ایران خواهد بود

تاکید وزرای خارجه ایران و بلاروس برهمکاری دوجانبه اقتصادی

روسیه: قاطعانه گنجاندن مسائل منطقه در مذاکرات برجام را رد کرده ایم

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به ریاست رییس جمهور برگزار شد

ایلام؛ مقصد چهارمین سفر استانی رییسی

آیت الله رییسی به ایلام می رود

مردم فعلا به حوزه رمزارزهای خارجی ورود نکنند| تلاش برای ساماندهی صرافی هایی که خدمات رمز ارز می دهند

قدردانی راهبه مسیحی از سید حسن نصرالله+فیلم

رمزگشایی از کتاب «راز سر به مهر»؛ ناگفته هایی از مذاکرات هسته ای و برجامی - 21/ از پاسخ طولانی و تند ظریف به اشتون تا پیام اوباما

علت فراموشی بعضی خاطرات چیست؟

تغییر در«مدت دوره آموزش سربازی»/ اخذ مرخصی آسان تر می شود؟

آمادگی تمام قد مدیریت شهری مشهد در برابر ویروس کرونا

یکپارچگی دستگاه قضا در حمایت از بخشنامه دادستان درباره سندیت برگ سبز خودرو

امیرعبداللهیان: اراده ایران نابودی تمامی اشکال تبعیض نژادی است

تغییر در«مدت دوره آموزش سربازی»/ اخذ مرخصی آسان تر می شود؟

تداوم انقلاب با الگوی دفاع مقدس 

تأکید ایران بر نابودی کامل تمامی اشکال تبعیض نژادی از جمله آپارتاید و صهیونیسم

صدام چگونه با توهم توطئه فتح تهران به خاک سیاه نشست؟ | فضای مجازی؛ خاکریز دانشگاهیان برای مقابله با جنگ نرم

وزیر اطلاعات: دشمنان درصدد ایجاد توطئه برای اختلاف افکنی بین قومیت ها هستند

جایگاه زن ایستادگی و سازندگی است

انتقاد امیر عبداللهیان از آپارتاید و صهیونیسم

قاطعیت، نکته اساسی سخنرانی رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل

ترتیل صفحه 222 قرآن/ انسان های کم طاغت و مغرور+فیلم، متن و مفاهیم

دولت سیزدهم تمام توان خود را در خدمت به مردم قرار داده است

خبر خوش برای فرهنگیان؛ دستور پرداخت پاداش پایان خدمت صادر شد

از دورانی که نقطه عطف تاریخ شد

تداوم انقلاب با الگوی دفاع مقدس 

طرح رتبه بندی معلمان راهی صحن علنی مجلس شد

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 31 شهریور

تعطیلی هفت ماهه جلسات شورای عالی هلال احمر/ آقای رییس و اعضای شورا چه می گویند؟!

نگهبان پارکینگ شیفت شب

مشارکت هلال احمر در واکسیناسیون 94 هزار نفر در اردبیل

امیرعبداللهیان: بازپرداخت بدهی چهار دهه ای انگلیس به ایران عملیاتی شود

امیرعبداللهیان در دیدار با وزیر خارجه انگلیس: عمل به تعهدات تنها راه بازسازی روابط دو کشور است؛ تهران به هر گام مثبت و سازنده جواب متناسب می دهد / الیزابت تراس: برای بازپرداخت بدهی های خود آمادگی داریم

تمام ادیان، اقوام، مذاهب باید از مواهب موجود یکسان بهره مند شوند

عذرخواهی یا نمک بر زخم؟ /دولت روحانی؛ بدشانس ترین دولت تاریخ! /مردم نامحرم هستند؟!

عذرخواهی یا نمک بر زخم؟ /دولت روحانی؛ بدشانس ترین دولت تاریخ! /مردم نامحرم هستند؟!