مطالب مرتبط:
روایتی از جزییات محاکمه شیخ فضل الله نوری
برپایی نمایشگاه «شیخ فضل الله نوری» در حرم حضرت معصومه(س)
روایتی از جزییات محاکمه شیخ فضل الله نوری
آخرین روزهای شیخ فضل الله
نجات قاتل لحظاتی قبل از اجرای حکم اعدام در عنبرآباد
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 00:302021-08-01سياسي

شیخ فضل الله نوری؛ اعدام با حکم شیخ ابراهیم زنجانی


روحانیون عضو هیات 10 نفری دادگاه انقلاب و خصوصا شیخ ابراهیم زنجانی چگونه جرأت کردند او را به خاطر عقیده سیاسی محکوم به اعدام کنند و مستند فقهی شان چه بود؟ - عصر ایران؛ مهرداد خدیر- حضرات جالسین بدانید، مملکت اسلامیه، مشروطه نخواهد شد.

زیرا که محال است با اسلام، حکم مساوات.

تقسیم قوای مملکت به سه شعبه که قوه اول، قوه مقننه است، بدعت و ضلالت [گمراهی] محض است.

زیرا که در اسلام برای احدی جایز نیست تقنین [قانون گذاری] و جعل حکم.

هر که باشد.

اسلام، ناتمامی ندارد که کسی او را تمام کند.

قانون مشروطه با دین اسلام، منافی است و ممکن نیست مملکت اسلامی تحت قانون مشروطگی درآید مگر به رفع ید از اسلام.

پس اگر کسی سعی در این باب نماید که ما مسلمان مشروطه شویم این سعی و اقدام در اضمحلال دین است و چنین آدمی مرتد است و احکام اربعه مرتد بر او جاری است.

هر که باشد.

از عارف و عامی .

اینها سخنان شیخ فضل الله نوری از مخالفان جدی جنبش مشروطه است که در کتاب های درسی به عنوان یکی از رهبران اولیه انقلاب مشروطه و در کنار روحانیونی چون سید عبدالله بهبهانی و سید محمد طباطبایی معرفی می شود.

هم او که در آستانه سومین سالگرد پیروزی انقلاب مشروطه در 11 مرداد 1288 خورشیدی (در برخی روایت ها 9 مرداد هم آمده) به اتهام همکاری با پادشاه مخلوع - محمد علی شاه قاجار و صدور حکم ارتداد مشروطه خواهان - به دار آویخته شد.

رییس دادگاهی که حکم اعدام او را صادر کرد اما خود یک روحانی بود: شیخ ابراهیم زنجانی.

مهم ترین اتهام شیخ چنان که گفته شد این بود که درباره مشروطه خواهان فتوای ارتداد صادر کرده و مسؤولیت خون برخی را متوجه او دانستند هر چند که در هیچ فقره به فتوای او استناد نشده بود.

اتهام دیگر اما همکاری و حمایت از محمد علی شاه در دوران استبداد صغیر بود و مسؤولیت قتل های این دوره را هم به او نسبت دادند.

هر چند در گفتارهای رسمی از شیخ فضل الله نوری به عنوان حامی مشروطه مشروعه یاد می شود اما او برای مشروطه از صفت مشئومه استفاده می کرد و دو دلیل اصلی مخالفت او با مشروطه هم یکی این بود که از اصل تساوی دفاع می کند حال آن که می گفت در اسلام، تساوی و برابری نداریم و توضیح تساوی به لحاظ حقوق را نمی پذیرفت و با تقنین و قانون گذاری هم مشکل داشت.

[طالبان نیز به همین دو دلیل با دموکراسی و آرای مردم مخالف اند.

سال 88 و در سفر به افغانستان از یکی از طالب ها که دیگر در قدرت نبود و گوشه ای به عبادت اشتغال داشت پرسیدم: چرا با حق رأی مخالف اید؟ پاسخ داد: هل یستوی الذین یعلمون و لا یعلمون؟ آیه قرآن را خواند که آیا آن که می داند با آن که نمی داند برابر است؟ پاسخ دادم: این آیه مگر در تکریم دانستن و علم و نکوهش ندانستن نیست؟ پاسخ داد: عالم با غیر عالم برابر نیست.

در رأی اما هر دو مساوی اند!] با این توضیحات روشن می شود که چرا کمتر شخصیت سیاسی در تاریخ معاصر ایران تا این اندازه مورد قضاوت های بسیار متضاد قرار گرفته است: از یک سو تا مرتبه شهید و قدّیس بالا می رود و از جانب دیگر آماج اتهامات فراوان قرار می گیرد و به مواضع ضد مشروطه او استناد و در حد متحد محمد علی شاه فروکاسته می شود.

محمد علی شاه می خواست مشروطه را براندازد و خود برافتاد و مشروطه خواهان که پیروز شدند سراغ شیخ رفتند.

نکته مهم که در روایت های حامیان شیخ به عمد به ان پرداخته نمی شود این است که چنان که در بالا اشاره شد رییس خود معمم بود و به تنهایی نیز حکم نداد بلکه تمام 10 عضو هیأت قضات دادگاه عالی انقلابی بر حکم اعدام شیخ مُهر تایید زدند؛ در فضایی کاملا انقلابی و پس از فتح تهران و خلع محمد علی شاه.

جدای اتهام ارتداد به مشروطه خواهان مهم ترین اتهام سیاسی شیخ این بود که با محمد علی شاه قاجار همکاری کرده است.

جانشین مظفرالدین شاه که به جای وفاداری به اصول انقلاب مشروطه استبداد به راه انداخت و می خواست بساط مشروطه را برچیند و مجلس را در سال 1326 قمری به توپ بست.

همان مجلسی که شیخ ابراهیم زنجانی نیز نماینده آن بود.

علت ناخرسندی روحانیون مشروطه گرا از شیخ هم این بود که به احکام مراجع ثلاث در نجف در حمایت از مشروطه بی توجه بوده و در تقویت استبداد محمد علی شاه می کوشیده است.

آن سه مرجع شاخص عبارت بودند از: آخوند ملا محمد کاظم خراسانی، حاج میرزا حسین حاج میرزا خلیل و آخوند ملا عبدالله مازندرانی .

در تبیلغات رسمی و کتاب های درسی البته به این موضوع اشاره نمی شود و با ساده سازی موضوع این گونه القا شده که در پی پیروزی انقلاب مشروطه روشنفکران به نقش روحانیون توجه نکردند و نه تنها سهمی ندادند که شیخ فضل الله را دار زدند .

بخشی از این گزاره البته درست است و واقعیت دارد اما مشکل این است که تمام واقعیت را باز نمی تاباند.

تمام واقعیت این است که پس از فتح تهران و خلع محمد علی شاه از سلطنت اقدام کنندگان علیه مشروطه دستگیر و در دادگاه عالی انقلابی محاکمه شدند و پس از اعدام علی نقی خان مفاخر الملک و سید محمد خان صنیع حضرت نوبت به شیخ فضل الله رسید.

مفاخر الملک، حاکم تهران بود و صنیع حضرت هم سردسته اوباش تهران.

این گفتار اما اگر همین جا پایان یابد تصویر کاملی از شیخ ترسیم نشده است.

او را از 10 منظر دیگر هم باید دید و بررسید: 1.

می توانست برای حفظ جان خود به یکی از سفارتخانه ها پناهنده شود اما این کار را نکرد.

تردیدی نیست که سفارت روسیه او را با آغوش باز می پذیرفت اما نرفت و در خانه خود در محله سنگلج تهران (پارک شهر کنونی) ماند و از همان جا او را به میدان توپخانه (سپه بعدی و امام خمینی کنونی) بردند و زندانی و محاکمه و اعدام کردند.

2.

در غیاب شاه خلع شده و مجلس شورای ملی به توپ بسته شده، کشور را هیأت مدیره انقلابیون اداره می کرد.

این هیات مدیره 12 عضو داشت از این قرار: محمد ولی خان سپهدار اعظم، حاج علی قلی خان سردار اسعد، مرتضی قلی خان صنیع الدوله، سید حسن تقی زاده، میرزا حسن خان وثوق الدوله، ابراهیم حکیم الملک، صادق مستشارالدوله، عبدالحسین سردار محیی، میرزا سلیمان خان میکده ، سید نصرالله تقوی ، حسن قلی خان نواب و میرزا محمد علی خان تربیت .

روایت رسمی البته اصرار دارد از بین همه این 12 نفر تنها و تنها بر روی نام سید حسن تقی زاده انگشت بگذارد و او را طرف حساب اصلی شیخ بداند.

با توجه به این جمله مشهور منتسب به تقی زاده که از فرق سر تا ناخن پا باید غربی شویم نیز موضوع به موافقان و مخالفان غرب زدگی تبدیل شد و نه اتهاماتی که فاتحان تهران به شیخ وارد می کردند.

این ذهنیت را البته بیش از همه و سال ها بعد جلال آل احمد با کتاب غرب زدگی دامن زد؛ آنجا که به رغم اشتهار به شمایل روشن فکری ایران با تمثیل تعبیر نعش شیخ بر بالای دار آن را پرچم مقابله با غرب زدگی توصیف کرد.

3.

حکم اعدام را اعضای هیات مدیره مستقیما صادر نکردند.

بلکه 10 قاضی منصوب هیأت مدیره در دادگاه عالی انقلابی بالاتفاق شیخ فضل الله را محکوم کردند: شیخ ابراهیم زنجانی، میرزا محمد(مدیر رونامه حیات)، جعفر قلی خان بختیاری (سردار بهادر)، حاجی سید محمد امام جمعه (معروف به امام زاده)، نصر الله خان خلعت بری ( اعتلاء الملک)، جعفر قلی خان (از ساکنان استانبول)، عبد الحسین خان شیبانی (وحید الملک)، عبدالحمید خان ( یمین نظام) ، میرزا علی محمد خان مجاهد و احمد علی خان مجاهد.

4.

همواره این پرسش مطرح بوده که حکم اعدام او چرا و بر چه اساس صادر شد؟ مگر نه این که خود شیخ، مجتهدی بزرگ و به خاطر سکونت و اقامت در سنگلج تهران مشهورتر و ابتدا محبوب تر از دیگران بود؟ پس روحانیون عضو هیات 10 نفری دادگاه انقلاب و خصوصا شیخ ابراهیم زنجانی چگونه جرأت کردند او را به خاطر عقیده سیاسی محکوم به اعدام کنند و مستند فقهی شان چه بود؟ ادوارد براون در کتاب تاریخ انقلاب ایران درصدد پاسخ به این پرسش یا توجیه اعدام شیخ بر می آید: او از نظر سیاسی محکوم به مرگ نشد.

بلکه چون فتوای قتل های شاه عبدالعظیم را صادر کرده و حکم کشتار به مُهر او رسیده و به دست دادگاه و شیخ ابراهیم زنجانی افتاد در میدان توپخانه و در حضور جمعیتی انبوه به دار آویخته شد .

5.

کسانی که شیخ را به خیانت متهم می کنند و شایسته مجازات اگر هم نه اعدام می دانند به این موضوع اشاره می کنند که افکار عمومی با اعدام او موافق بوده و مردم از شیخ رو برگردانده بودند و اعدام او را حکم شرع و متناسب با فقه می دانستند و به همین خاطر کسی اعتراض نکرد و حتی گفته می شود فرزند او (میرزا مهدی) پای چوبه دار به پدر دشنام می داده است.

مستند دیگر این که رییس دادگاه بعدتر نیز دو دوره نماینده مردم زنجان در مجلس شد.

حال آن که با روایت های ستایش گرانه قاعدتا شیخ ابراهیم زنجانی نباید دوباره در انتخابات شرکت می کرد.

هواخواهان شیخ فضل الله اما می گویند شیخ ابراهیم زنجانی عضو لژ بیداری (فراماسونری) بوده و این تناقض را حل می کنند.

این نکته هم قابل تأمل است که هیچ یک از مراجع بزرگ وقت پیام تسلیت نفرستاد.

البته در نجف مجلس ترحیم، برگزار شد و آخوند خراسانی هم به رغم اختلاف کامل سیاسی با او بر سر مشروطه در آن مجلس شرکت کرد اما به عنوان شهید تجلیل نکردند.

6.

ادوارد براون می نویسد: این مجتهد سرشناس عالمی متبحر بود و در اجتهاد، رقیب سید محمد و سید عبدالله (رهبران روحانی مشروطه) اما هنگامه ای برپا ساخت چون خود را درقلب ارتجاع جای داده بود .

در این که شیخ، مجتهد سرشناسی بوده کمترین تردیدی وجود ندارد تا جایی که احمد کسروی در تاریخ مشروطه ایران از او به عنوان یکی از مجتهدان بنام و باشکوه تهران یاد می کند.

تعبیری که موجب شده مخالفان و منتقدان کسروی درباره چهره تاریخ پژوه او نظر معتدل تری داشته باشند تا درباره وجه مشهور دیگر او.

7.

شیخ در دادگاه به دفاعیه کوتاهی بسنده می کند و تنها می گوید: آقایان قضات! آیا در روز قیامت می توانید جواب مرا بدهید؟ نه من مرتجع بودم و هستم و نه سید عبدالله (بهبهانی) و سید محمد (طباطبایی) مشروطه خواه.

فقط محض این بود که مرا خوار کنند و کنار بزنند.

نزد من و آن دو (رهبران روحانی جنبش مشروطه) موضوع ارتجاع و اصول مشروطه در میان نبود.

اگر بار گران بودیم رفتیم اگر نامهربان بودیم رفتیم .

هر چند این جملات در کتاب ادوارد براون آمده اما به قلم خود او نیست بلکه از یادداشت هایی است که میرزا محمد خان قزوینی به آن افزوده اگرچه به خاطر تاکید بر این که با عبا و عمامه به دار آویخته شده در دقت و صحت عبارات دیگر هم تردید وجود دارد زیرا مورخان دیگر تصریح می کنند بدون عمامه بوده و با توجه به معمم بودن خود رییس دادگاه و طبعا اصرار بر انطباق با احکام شرعی بعید است آن گونه به دار آویخته شده باشد وعکس هایی نیز موجود است.

8.

مهدی بامداد نیز در دایره المعارف شرح حال رجال ایران اعدام شیخ را از منظری دیگر تقبیح می کند و می نویسد: قضات دادگاه وهیأت مدیره کار خوبی نکردند که مجتهد جامع الشرایطی مانند حاج شیخ فضل الله نوری را به دار آویختند چون راه را برای کشتن دیگران باز کردند و سه سال بعد در روز عاشورا حاج میرزا علی آقای ثقه الاسلام را بی هیچ گناهی دار زدند و او را شهید کردند.

به عبارت دیگر اگر اعدام شیخ به دست قضات ایرانی وبا حکم رییس روحانی دادگاه و به اتهام هم دستی با محمد علی شاه و همکاری با مخالفان مشروطه بود در پی آن روس ها چنان گستاخ شدند که حتی بدون این تشریفات، یک مجتهد دیگر را این بار در تبریز دار بزنند.

همان ها که در تهران می خواستند به یک مجتهد پناهندگی بدهند خود در تبریز علی آقا ثقه الاسلام را به شهادت رساندند.

9.

مخالفان شیخ فضل الله درباره او شایعات زیادی ساخته بودند که در دادگاه به آنها پرداخته نشد یا مجال آن نبود.

از جمله این که سالیانی قبل تر دیگران حاضر نشدند در اراضی موقوفه سید ولی در آخر بازار کفاش ها بانک استقراضی روسی احداث شود اما او اجازه داد.

البته این اتفاق مربوط به 20 سال قبل از دادگاه بوده است و در زمره اتهامات برشمرده نشد.

10.

هر چند خیلی ها می دانند که دکتر نورالدین کیانوری آخرین دبیر کل حزب توده ایران نواده شیخ فضل الله نوری بوده اما شاید کسانی ندانند که دکتر سید حسین نصر- فیلسوف سنت گرای ایرانی و رییس انجمن فلسفه شاهنشاهی در دهه 50 خورشیدی - نیز از اعقاب اوست: نیای مادری ام شیخ فضل الله نوری از بزرگ ترین روحانیون حاضر در صحنه انقلاب مشروطه سال 1906 بود که در همان روزگار اعدام شد.

این واقعه خانواده مادرم را عمیقا متاثر ساخت؛ تأثیری روانی که بسیاری از اعضای خانواده از آن رنج می بردند.

البته بسیاری از آنها همچنان دین دار ماندند و چندی دیگر از جمله رییس حزب توده ایران نورالدین کیانوری- پسر عموی مادرم و نوه شیخ فضل الله نوری به اسلام پشت کردند.

نکته پایانی و خارج از این 10 نکته این است که فارغ از هر باوری که می داشته از روشنفکران ایرانی انتظار می رفته اصل اعدام او را تقبیح کنند چرا که اگر خود محمد علی شاه را هم می توانستند یا می خواستند محاکمه کنند بعید بود حکم به اعدام او دهند چه رسد به کسی به اتهام همکاری با او بالای دار رفت.


کلید واژه ها: اسلام - مشروطه - قانون - ابراهیم - محکوم به اعدام - دادگاه انقلاب - اسلامی - زنجانی - اعدام - قوه مقننه - روحانیون - عضو هیات - مسلمان - دادگاه - انقلاب - احکام - مستند - محکوم - سیاسی - اقدام - منافی - سخنان - مقننه - حضرات - هیات - شعبه - فقهی - بدعت - عارف - الله

آخرین اخبار سرویس:
انتقال سپیده قلیان به زندان دیگر مطابق قانون، تحت بررسی و تصمیم است

قانونی بودن اقدامات گروه های جهادی نیازمند مصوبات مجلس وقانون است

«قطر» کمک های پزشکی به «ایران» ارسال کرد

ثبت روزانه بیش از 200 مورد طلاق در عراق

وزیر امور خارجه: مناسبات اروپا با ایران نباید تابعی از نوع رفتار و نگرش غیرسازنده آمریکا باشد

افتتاح نمایشگاه عطر لاله در محلات پایتخت گل ایران به روایت تصویر

آغاز برنامه های هفته دفاع مقدس با رژه نیروهای مسلح در قم

انتقال سپیده قلیان به زندان دیگر مطابق قانون، تحت بررسی و تصمیم است

رییس جدید هیئت بدمینتون استان خوزستان انتخاب شد

راههای از بین بردن سیاهی مهر نماز

آیین «بیعت با فرمانده» در جوار مرقد سردار دل ها

خبر خوش برای معلمان؛ لایحه رتبه بندی فرهنگیان راهی صحن علنی مجلس شد

دیپلماسی اقتصادی زمینه را برای رشد اقتصادی در کشور فراهم می کند

تفکر ضدصهیونیسم، برخاسته از دفاع مقدس است

یزد در صدر سرانه مطالعه کشور

ضرورت تولید محتوا در فضای مجازی/ دعوت از فعالین استارت آپی جهت مشارکت در حل مشکلات شهر تهران 

سرلشکر سلامی: آمریکای امروز دیگر آمریکای گذشته نیست / اسراییل دیگر قادر به اشغال سرزمین های جدید نیست؛ این انقلاب است که با نشاط در حال پیشروی است / امروز دشمن بین دو شر مخیر مانده؛ اگر بماند هزینه می دهد و اگر برود فرار کرده است

رژه موتوری نیروهای مسلح قم بمناسبت هفته دفاع مقدس

ارسال کمک های پزشکی قطر به ایران برای مقابله با کرونا

نماینده کنگره آمریکا: واشنگتن دیگر رهبر دنیا نیست

توضیحات سازمان هواپیمایی درباره فیلم پرواز هواپیمای ایلیوشین به عراق

دیدار وزیر خارجه کشورمان با مقامات مختلف جهان در سازمان ملل

بورل: وقتی برای تلف کردن در ازسرگیری مذاکرات وین باقی نمانده

تقدیر اعضای مجمع عمومی پیام از فعالیت های صورت گرفته

15میلیون دُز واکسن کرونا فردا به ایران می رسد

یادمان های شهدای گمنام در خراسان جنوبی تا خرداد 1401 احداث می شود

سخنگوی سپاه: اشرافی که ایران در 20 سال گذشته بر افغانستان داشته بی نظیر است

افزایش دوره آموزشی سربازان وظیفه

تأکید رهبر انقلاب بر استفاده از ثروت دفاع مقدس در جامعه

نقش روحانیت در پیاده روی اربعین

برخورد نامناسب مرزبانی گرجستان با ایرانیان مقیم دردست پیگیری است

خبر خوش برای معلمان و فرهنگیان درباره لایحه رتبه بندی

برق شهرستان بشرویه با تعرفه مناطق گرمسیری محاسبه می شود

مشاور رییس جمهور اوکراین از ترور جان سالم به در برد

جزییات کلاهبرداری 200 میلیاردی یک صرافی ارز دیجیتال + فیلم

هزینه خدمات متخصصان داروسازی بالینی در بیمارستان ها اعمال می شود

کاهش 55 درصدی پرونده های دادسرای ناحیه12 تهران/ افزایش صلح و سازش

بزرگداشت برنامه های دفاع مقدس در سراسر استان سمنان

مدت دوره آموزشی سربازان وظیفه از اول آبان افزایش می یابد

سومین مرکز واکسیناسیون در خورموج راه اندازی شد

سخنگوی سپاه :تاریخ دفاع مقدس برای فرزندان این سرزمین بازگو شود

پیام تسلیت نماینده جامعه المصطفی در پی درگذشت عالم برجسته هندوستانی

شهردار اصفهان از روحانی فداکار تجلیل کرد

بازدید دادستان کل کشور از یک مجتمع شورای حل اختلاف

فردا؛ گلباران 19 هزار گلزار شهدا در سراسر کشور

تشکیل امداد جبهه و اعزام بانوان امدادگر برای حمایت از مجروحان جنگی

تن ها ،روایتی از ایثار و مقاومت

آغاز نوبت دهی واکسیناسیون برای افراد 15 سال به بالا

تبیین رویکرد ستاد امر به معروف و نهی از منکر کهگیلویه و بویراحمد/ تاکید بر استفاده از زبان هنر در فرهنگ سازی

گذشت رییس جمهوری از شکایات علیه رسانه ها

همایش وحدت نیروهای مسلح استان مرکزی به روایت تصویر

خبر خوش برای معلمان؛ لایحه رتبه بندی فرهنگیان راهی صحن علنی مجلس شد

رد پای استکبار / شماره 112 نشریه «حیات» بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق منتشر شد

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 31 شهریور

تایید حکم اصنافی به عنوان شهردار شیراز

سفر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به چهارمحال و بختیاری در مهرماه

قدردانیِ مجلسیان از گزارش قاچاق کالا

مدافعان امنیت دیروز؛ مرد میدان سلامت امروز

دو آسیبی که دفاع مقدس را تهدید می کند : تحریف و فراموشی

استخدام کار غیر حضوری در منزل وخانه با گوشی موبایل

افتتاح یادمان شهدای گمنام در بیرجند

حمایت ایدرو از فعال سازی مجدد «هپکو»

لایحه رتبه بندی فرهنگیان راهی صحن علنی مجلس شد

تهران آمادگی وقوع زلزله 7 ریشتری را ندارد/ لزوم آموزش مدیریت بحران از مهدهای کودک

تشکیل کمیته خبرنگاران و عکاسان آسیب دیده از جنگ/طراحی جایزه صلح جهانی شهید حسن باقری

بورل: وقتی برای تلف کردن در ازسرگیری مذاکرات وین باقی نمانده

اجرا «راویان فتح» در منطقه گردشگری عباس آباد به مناسبت هفته دفاع مقدس

خون شهدا و مقاومت ملت ایران نقشه های دشمنان را نابود کرد

سفر رییس جمهور به ایلام قطعی شد

شاهد استحاله فرهنگی در جوامع اسلامی از سوی غربی ها هستیم

آغاز اجراهای تئاتر خیابانی به مناسبت اربعین حسینی

انتقاد غریب آبادی از رویکردهای دوگانه آمریکا و انگلیس در فروش زیردریایی هسته ای به استرالیا

برنامه های شرکت واحد اتوبوسرانی برای هفته دفاع مقدس

تقدیر از فرمانده حوزه مقاومت بسیج شهید بقایی شرکت فولاد خوزستان

نماینده کنگره آمریکا: واشنگتن دیگر رهبر دنیا نیست

واکنش رییس اداره مسلمانان قفقاز الله شکور پاشازاده به سخنرانی اخیر امام جمعه اردبیل

حضور وزیر کشور در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو

بهره گیری از فناوری های نوین در تسریع رسیدگی به درخواست های مشمولان

انتقاد نماینده دائم کشورمان در وین از رویکرد های دوگانه آمریکا و انگلیس

معاون رییس جمهور در امور زنان به خوزستان رفت

تظاهرات مردم الحدیده به مناسبت هفتمین سالروز انقلاب یمن

سفر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به چهارمحال و بختیاری در مهرماه

طرح و بررسی مشکلات خوزستان با کمک ائمه جمعه + فیلم

تشکیل ستاد وقف در مازندران

درخواست انگلیس از آمریکا برای بازگشت به برجام

تولیت آستان قدس: دشمن گسست پیوند بین مردم و نظام را هدف قرار داده است

گام جدی ایران در توسعه کریدور شمال جنوب

اجرای 90 برنامه در هفته دفاع مقدس در بندرلنگه

حجت الله نوچمنی، شهید مدافع حرم گلستانی

اصنافی با حکم وزیر کشور شهردار شیراز شد

گرامیداشت هفته دفاع مقدس و سالگرد شهدای مکه و منا

برگزاری یادواره 88 شهید بخش سوق

تشریح ویژه برنامه های هفته دفاع مقدس در جزیره کیش

حاج هاشم امانی، مبارز دیرین انقلاب، دعوت حق را لبیک گفت

انتقاد غریب آبادی از رویکردهای دوگانه آمریکا و انگلیس

رییسی: حتی آنهایی که به ما رأی ندادند هم به دولت سیزدهم امیدوارند

سومین مرکز واکسناسیون در خورموج راه اندازی شد

فعالیت 60 گروه جهادی در خرمشهر

جزییات مراسم و آیین رونمایی از آثار ادبی حوزه ایثار و شهادت

افتتاح پایگاه واکسیناسیون حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع)

شیخ فضل الله نوری؛ اعدام با حکم شیخ ابراهیم زنجانی

شیخ فضل الله نوری؛ اعدام با حکم شیخ ابراهیم زنجانی